(HcudA (plai&awc METHYL-ALCOHOL IN SPEKHOLZERHEIDE j?. SriwisJiman $n. Nieuw Douglasvliegtuig der K.L.M. JOH. BOTTINGA Kennismaking met de „Ibis" BELEEDIGING VAN HITLER VERGIFTIGING OP GROOTE SCHAAL Hoe er gesmokkeld wordt -t «s £w £ulvsLk£ qnsuds. lafdwljn WjwMójduL&Jbiajod 17 Jol. 145 Agent aangereden HOOFDREDACTEUR STAAT TERECHT Tal van nieuwe snufjes VEROORDEELDE automobilisten UIT DE STAATSCOURANT 3e BLAD PAG. I AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 16 OCTOBER 1936 De balans wijst thans uit drie overledenen en veertien zieken (Van onzen ^-redacteur). DE ontknooping van de dra matische gebeurtenissen te Spekholzerheide is al bekend: zoo als gemeld is het gebruik van methyl-alcohol de oorzaak geweest van den tragischen dood van eenige inwoners en tegelijkertijd de oor zaak van een ernstige ongesteldheid bij anderen. Drie menschen zijn aan 'deze vergiftiging ten offer gevallen en verscheidenen ziin in het Sint Jozefziekenhuis te Kerkrade in ob servatie genomen, bij wie zich ver giftigingsverschijnselen hebben voorgedaan Naar wij gisteren nog in den loop van den avond ver namen. is hun toestand redelijk, al hoewel niet geheel zonder zorg. Het laat zich thans panzien. dat het fiantal doodelijke slachtoffers van deze Vergiftiging op een schaal, zooals in ons lancl zich nog nimmer heeft voor gedaan, tot de drie genoemdo beperkt zal blijven. Nieuwe ziektegevallen heb ben zich gisteren in den loop van den dag niet voorgedaan, al hebben talloo- Zen zich aan een medisch onderzoek Onderworpen, uit ongerustheid. om-Jat Ze op den bewusten Zondag in het café Van den heer Lemmen alcohol hadden genuttigd. De diagnose Het geval van 'den mijnwerker Rae- tnakers, die Woensdagmiddag met ver schijnselen eener ernstige vergiftiging naar het ziekenhuis te Kerkrade werd gebracht, heeft de oorzaak van deze gansche affaire aan het licht gebracht. De directeur van het ziekenhuis, dr. A. Willemse. constateerde vergiftiging Idoor het gebruik van methvl-alcohol en dadelijk werden de noodige maat regelen getroffen om te trachten het leven van eventueels andere slacht- offerrs te redden. De huisartsen te Spekholzerheide werden gewaarschuwd en hun werd verzocht alle gevallen zoo Vlug mogelijk naar het ziekenhuis te verwijzen, ten einde voor een doeltref fende behandeling te kunnen zorg 'dragen. Dit snelle ingrijpen heeft, naar het zich laat aanzien, het leven van Velen behouden. Wel is nog een der Bldus ter verpleging opgenomen pa tiënten overleden, doch voor de ande ren is er uitzicht op herstel. Het is nu wel gebleken, dat alle gevallen hun oorzaak vonden in het gebruik van alcohol In Lem- men's café. De politie heeft daar een onderzoek ingesteld en er een voorraad alcohol in beslag geno men. De caféhouder moet met de door hem verkochte consumpties hebben geknoeid, waarvan hij zelf in de eerste plaats het slachtoffer is geworden. Minderwaardige spi ritualiën van Duitsche afkomst spe len hierbij een rol. terwijl de moge lijkheid ook niet wordt uitgesloten geacht, dat Lemmen zijn jenever vermengd heeft met spiritus, waar in zich steeds een belangrijk per centage methyl-alcohol bevindt. Hierdoor is eveneens duidelijk ko men vast te staan, dat de chauffeur C., die door de dorpspraatjes met deze treurige geschiedenis in verband werd gebracht, er in werkelijkheid niets mede te maken heeft. De politie bo dat reeds vermoed, nadat onomstoote- lijk was bewezen, dat de man niet meer met de slachtoffers in aanraking was geweest, doch de geruchten te zij nen nadeele waren daarmede nog niet verstomd. Thans is iedereen in Spek holzerheide alleen maar met zorg ver vuld. in zooverre men in hpt bewuste café alcohol gebruikt heeft. Er zijn nog veertien patiënten in het ziekenhuis, die er allen in den loop van den nacht van Woensdag op Donderdag zijn heen gebracht. Behalve dezen hebben zich nog verscheidenen aangemeld, die vreesden, dat ze eveneens van-het ver giftige goedje hadden gebruikt. Een druk beklant café Ook uit den omtrek komen deze aan meldingen binnen. De telefoon van het ziekenhuis en van de politie heeft den geheelen dag vrijwel niet stilgestaan met verzoeken van angstige cafébezoo kers. die het zekere voor het onzekere wilden nemen en maar meteen ander- zocht wilden worden. Aan allen is de raad gegeven zich door hun huisarts of den arts van hun ziekenfonds te la ten onderzoeken, doch nieuwe vergif tigingsgevallen ziin daarbij niet ge constateerd. Dezen Zondag had het café van Lom men juist veel bezoek, omdat in een établissement aan den overkant een dansavond werd gegeven. Vele bezoe kers zijn even komen overwippen, daar Lemmen juist bekend stond voor zijn uitstekende consumptie. Het gevolg geweest, dat zich ook personen Heerlen zijn komen aanmelden en zelfs lieden van over de grens, uit Bocholtz, die dien avond in het café geweest w ren. Het schijnt, dat Lemmen niet uitsluitend alcohol geschonken heeft, die het gevaarlijke gif bevat te. Dat is waarschijnlijk van vele zijner talrijke klanten op dien avond do redding geweest. Hoe dit zich precies heeft toegedragen, zal evenwel waarschijnlijk nimmer aan het licht komen, daar de ca féhouder zelf is overleden en zijn familieleden van zijn verrichtingen niet precies op de hoogte zijn. We spraken een bezoeker van Zon dag, zelf een verlofhouder, die vaak in het bewuste café een borreltje kwam drinken, en deze vertelde ons, dat hij het verschil duidelijk heeft kunnen proeven. Nu is deze man misschien uiterst deskundig, want de andere gas ten hebben dat niet gedaan. Wat deze geschiedenis echter nog gecompliceer der maakt, is de omstandigheid, dat methyl-alcohol op het eene individu geen vat schijnt te hebben en op het andere wel. Best mogelijk is dus, dat ook de nict-vergiftigden van het ge vaarlijke goedje hebben gedronken. Do hoeveelheid schijnt ook geen gewich tige rol te spelen, want onze zegsman beweerde er verscheidene van te heb ben gehad, terwijl bijvoorbeeld een der ernstige patiënten hoogstens twee glaasjes heeft gedronken. Smokkelwaar Hoe is deze methyl-alcohol nu in het erkeer gekomen? Het antwoord op deze vraag ligt in deze streek voor de hand. Er wordt ontzaglijk veel gesmok keld en het is waarschijnlijk, dat on der die smokkelwaar zich ook minder waardige alcohol heeft bevonden. De adressen, waar deze gesmokkelde alco hol wordt geschonken, zijn in Spekhol zerheide bekend. Ieder ingewijde kan ze u noemen, waar Duitsche „Sprit" wordt verkrijgbaar gesteld. De caféhou ders, die zich met deze practijken inla ten, vermengen de Nederlandsche je never meestal met het Duitsche goedje, om op deze -wijze meer aan de borrels te verdienen. Het zijn meest werkloozen, die zich aan deze smokkelarij schuldig maken. Bij tientallen liters tegelijk wordt -de Duitsche alcohol over de grens gevoerd en het gebeurd maar zelden, dat er een geval wordt ach terhaald. De caféhouders en de par ticulieren, die deze smokkelwaar in huis hadden, hebben zich nu na tuurlijk snel er van ontdaan: in de Duitsche jenever is thans te Spek holzerheide de klad gekomen I Per liter is de verdiensto in ver houding tot het gevaar, dat men loopt bij ontdekking maar klein. De smokkelaars betalen zelf ongeveer een gulden per liter in Duitschland. Zij ver- koopen ze dan voor ongeveer 1.40, terwijl de caféhouders do Nederland sche jenever voor 2 per liter kunnen krijgen. Gerekend over tien liter of meer, is dat verschil voor alle partijen toch wel de moeite en het gevaar van het smokkelen waard. En er wordt veel gedronken in Spekholzerheide, zoodat er vaak groote afname is. De schrik voor het Duitsche goedje zal er nu wel licht den eersten tijd wel in blijven, Zoo gauw zal men den borrel niet la ten staan, doch het Nederlandsche pro duct krijgt nu een belangrijken voor sprong. <i» V. O per flesch f 0.65 II per anker 25*— Vier maanden geëischt wegens opzettelijke mishandeling AMSTERDAM, 15 Oct. Voor de recht bank diende vandaag de zaak tegen J. M. J., welke zich aan aanrijding van een politie-agent te Hilversum had schuldig gemaakt. De verdachte had in een café tc Laren een cn ander gedron ken en daarna ondanks do waarschu wingen van eenige agenten in beschon ken toestand zijn weg per auto ver volgd. Hierna vond de aanrijding plaats en slaagde men er in den verdachte na een achtervolging to arresteeren. Do officier van justitie heeft zich niet tevreden gesteld met do tenlaste legging van letsel door schuld, maar heeft op zettelijke mishandeling in zijn dagvaar ding opgenomen. De officier beriep zich op de meening van oud-minister Mod derman en hij voerde het bekende voor beeld aan van den woesten ruiter, die klakkeloos op een troep kinderen in reed. Dit is geen schuld, maar voor waardelijke opzet. Deze verd. heeft naar het oordeel van het O. M. hetzelfde ge daan. Ook in dit geval is voorwaarde lijke opzet in het spel en kan niet met schuld worden volstaan. De officier be roept zich op een arrest van den IIoo- gen Raad van 8 Jan. 1934. Dit zal een les zijn voor alle automo bilisten, die, onder invloed van drank, zich aan een dergelijk misdrijf schuldig maken. De officier requireerde vier maanden gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Mr. Fr. Pauwels, verdediger van verd., kon zijn verweer niet voeren, daar verd. wegens verduistering van een microscoop te Utrecht is gedeti neerd en niet was verschenen. De uitspraak werd vastgesteld op 29 October. DOODELIJKE AANRIJDING TE GEULLE GEULLE (L.), 15 October. Op den rijksweg onder Geulle heeft vanmiddag om twaalf uur een doodelijk verkeers ongeluk plaats gehad. De 51-jarige on gehuwde landbouwer M. Nijeten te Moorveld-Geulle kwam met paard en wagen vanaf een zijweg den rijksweg opgereden, juist van achter een aldaar staanden melkwagen. Op hetzelfde mo ment naderde een ziekenauto van hot ziekenhuis „De Goddelijke Voorzienig heid" te Sittard, komende uit de rich ting Maastricht. De landbouwer, die naast zijn span liep, werd door de zie kenauto aangereden en weggeslingerd. Hij was op slag dood De chauffeur ver klaarde den man niet te hebben gezien. De rijksve ld wacht heeft een onder zoek ingesteld. ONTSLAG VAN DEN HEER VAN ZWANENBERG 's-GRAVENHAGE, 15 October. De Minister van Landbouw en Visscherij heeft met ingang van 24 October 1936; 1. Op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan S. van Zwanenberg, te 's-Gravenhage, als regeerings-comrois- saris-commercieel adviseur en als lid van het college van regeeringscommis- sarissen, met dankbetuiging voor de gewichtige diensten, door hem in deze functie bewezen; 2. Benoemd tot commercieel advi seur van het college van regeerings- commissarissen. tevens adviseerend iid van dat college: C. C. C. van Stolk, te 's-Gravenhage. DOODELIJKE VAL VAN EEN STEIGER OVERVEEN, 15 Oct. Bij schilder werk aan een villa op den Korten Zijl- weg te Overveen is een ernstig ongeval gebeurd. De 58-jarige schilder L. K. uit Amsterdam, die zich op een zooge naamde hangsteiger bevond, is tenge volge van het breken van een der ha ken van een hoogte van 14 Meter op straat, gevallen. Hij kreeg ernstige ge compliceerde arm- en beenbreuken en een bekken fractuur. Hij werd naar het St. Elisabethgasthuis te Haarlem ver voerd, waar hij korten tijd later aan zijn verwondingen is overleden. De po litie heeft den steiger in beslag gono- men. Hoe de DC 3 weer een aan» merkelijke vooruitgang toont bij de DC 2 Don de elastische en toch steungevend» Suplnatorsteun. Voetonderzoële gratis op het May voetsDleaelaoDaraat LANGESTRAAT 28 TEL. 59 Wegens een caricaturale spotprent in „Het Volk" f 250 boete geëischt AMSTERDAM, 15 Oct. Voor de rechtbank heeft zich vanmiddag de hoofdredacteur van Het Volk, dé heor J. F. Ankersmit te verantwoorden ge had, verdacht van opzettelijke beleedi- ging van het hoofd van den Duitschcn staat. De heer Ankeremit heeft in Het Volk een politieke prent doen opnemen in het nummer van 15 Febr., waarop Hit- Ier was afgebeeld, bij de begrafenis van den nazi-agent Gustloff. Het hoofd van den Duitschen Staat verklaart op de plaat plechtig: „Wij brave nazi's, heb ben nog nimmer een politiek tegenstan der vermoord". Voor den redenaar ech ter bevinden zich op de prent de graf zerken van Rathenau, Ertzberger en Röhm. Aan verd. is tenlaste gelegd „opzette lijke beleediging, het hoofd van den be- vrienden staat Duitschland aange daan". door „met opzet om dc eer of goede naam van den Rijkspresident aan te randen" hem af tc beelden „in zwe rende houding, 6loande voor een troep geüniformeerde S.A. of S.S.-mannen met misdadige, althans uiterst ongun stige gelaatstrekken". Aldus zou volgens de dagvaarding „kennelijk lot uitdrukking zijn ge bracht, dat Hitier een meineed aflegde". Do heer Ankersmit verklaart op do desbetreffende vraag van den president, dat hij met de publicatie van de plaat niets beleedigends bedoelde. De plaat gaf zelf vaststaande feiten. Pres.: Maar Hitier zal toch wel niet in die houding hebben gesproken. De heer Ankersmit: Ik zag er den Hitlergroet in en niet het afleggen van een eed. Wel moest hij worden afge beeld in een plechtigverklarende hou ding. De heer Cornelis Vefch gedagvaard door de verdediging geeft een uitvoeri ge uiteenzetting van zijn meening over het al of niet beleedigende van deze plaat. Getuige is van meening, dat hier niet van beleediging mag worden ge sproken. In verband hiermee herinnert getuige aan een groot aantal andore politieko prenten, die veel scherper wa ren en waartegen nooit door de justitie is opgetreden. Deze plaat is naar Veth's oordeel eerder beschuldigend dan belce- digend. Tenslotte maakt getuige nog eenige opmerkingen over het wezen van de caricatuur. Requisitoir Dan is het woord aan den officier van justitie mr, B. Kis t. Spr. vraagt zich af, of uit de teekening blijkt, dat het hoofd van den Duitschen Staat wordt afgebeeld, opzettelijk een meineed ple gende. Hitler wordt in een zeer overdre ven en theatrale houding afgebeeld met oen gluiperige trek in het gezicht. Hij staat óp de teekening bij dc gra ven van lieden, waarvan men zegt, dat ze door nationaal-socialisten zijn omge bracht. Achter Hitler staan op de plaat S.S. en S.A -mannen met moordwerktui gen gewapend. Ieder, die objectief de plaat bekijkt, zonder zich door een politieke richting te laten beïnvloeden, zal tot de conclu sie komen, dat Hitier hier opzettelijk in eer en goeden naam wordt aange rand. De verdachte heeft opdracht gegeven een plaat te teekenen, hij heeft de tee kening van een onderschrift voorzien en doen afdrukken en verspreiden. Hieruit blijkt de opzettelijke beleedi ging. Wij hebben zoo is door verd. in raadkamer aangevoerd met de plaat niet den rijkspresident doch den Führer willen treffen. Dit verweer gaat naar spr.'s meening niet op, daar volgens de geldende jurisprodentie den mcnsch niet mag onderverdeelcn in zijn func ties. Het beroep op het wezen van den ca ricatuur, waarbij gezegd wordt, dat hier van een normale carieaturcele overdrij ving sprake is. verwerpt dc officier eveneens. Zoover mag het onderscheid tusschen caricatuur en teekening niet worden gedreven. Verdachte is straf baar. doch een moeilijke vraag is. wel ke straf moet worden opgelegd. Deze redacteur is in het algemeen een zeer gematigd man. Het feit zoo zeide het O.M. vind ik ernstig. Het hoofd van den Duitschen Staat wordt dikwijls af gebeeld op een wijze, die niet door den beugel kan. Misstanden in Duitschland worden allemaal in de schoenen van Hitier geschoven. Op strenge wijze zal hiertegen, in de toekomst worden opge treden. Spr. requireerde een geldboete van 250.subs. 25 dagen hechtenis. „Dat is zeker met. het oog op de deva luatie", merkt mr. Mendels, die dan aan het woord is, op. Pleidooi De verdediger vindt het geen geluk kige greep van het O.M, deze zaak te vervolgen. Deze plaat is een nogal in den vorm goedmoedig uitgevallen. De plaat wil slechts bewijzen dat de plechtige verklaring van II. in strijd was met de waarheid der feiten. Uitvoe rig bespreekt mr. Mendels dan de poli tieke toestanden in Duitschland. Wanneer men in een artikel de histo rische feiten had opgesomd en dan tot de conclusie zou komen, dat H. verkla ringen heeft afgelegd in flagrantcn strijd met de waarheid, kan men dat loch geen beleediging noemen. Ware dit wel het geval, dan zou H. daarmee een vrij brief krijgen om te zeggen wat hij wil. In verband hiermede herinnerde pl. aan de heftige en beleedigende uitingen aan het adres van de joden, daarop mag men toch zeker wel reagceren. De plechtige verklaring van Hitler, dat de nationaal-socialisten nog nooit een politicken tegenstander hebben ver moord is door de plaat in Het Volk een voudig tegengesproken. De caricatuur is een maatschappelijk feit, al wordt er in het Wetboek van Strafrecht dan ook niet over gesproken. Do opzet om te be- leedigen ontbreekt in deze plaat, de per ken der welvoeglijkheid worden niet te buiten gegaan. Bij bet bespreken van den poütieken locstand in Duitschland wees pl. erop, dat volgens de Duitsche couranten zelf tusschen 31 Januari en 23 Augustus 1933 niet minder dan 196 politieke te genstanders zijn gedood. Tusschen 1933 en 1935 verloren 61 sociaal-democraten in Duitschland het leven. Pl. somt ver volgens verschillende gevallen van po- litieken moord in Duitschland op, moor den waarhij men zich op staatsnood- weer beriep. Vervolgens beriep pl. zich op do mee ning van prof. Roland Holst en den tee kenaar Jordaan. wier oordeel hij voor leest. De laatste verklaart o.m. dat dc politieke caricatuur een opvatting be strijdt en geen persoon. Uitvoerig bespreekt pl. nog de betec- kenis van de plaat, waarbij hij opmerkt, dat dc Nederlandsche pers over de re devoering van Hitler evenzoo denkt als door dp plaat wordt uitgedrukt. Tot be sluit citoprdc pl. uit het voorwoord. Wat minister Colijn schreef voor een hundo! caricaturen den minister zelf betreffen de. Met klem drong pl. op vrijspraak aan. De rechtbank zal 29 Oct. vonnis wij zen. AMSTERDAM, 15 Oct. Sedert eeni ge dagen bevindt zich thans de nieuw ste aanwinst der K.L.M. op Schiphol, het nieuwsto Douglas-vliegtuig van het type D.C. 3, ingeschreven onder de re- gistraticletters P II.-A.L.I., genaamd do „Ibis". Hoewel we reeds eerder het machtige vliegtuig op een afstand hadden beke ken en al tal van bijzonderheden er van hadden gehoord, meende de directie der K.L.M. heden de pers in dc gelegenheid te moeten stellen officieel met dc „Ibis" kennis te maken, al bleef het een ken nismaking op den beganen grond om dat er nog eenige formaliteiten te ver vullen zijn alvorens het toestel met pas sagiers dc lucht in mag gaan. Reeds het uiterlijk van de D.C. 3 toont de vooruitgang, die do Douglas- fabrieken hebben bereikt, zelfs in ver gelijking met de zoo voortreffelijke D.C. 2. Het merkwaardige is, dat het eerstgenoemde vliegtuig 21, het laatste 14 passagiers kan vervoeren en dat niet temin door afmetingen van beide vlieg tuigen weinig uitloopen. Dc meerdere ruimte is voornamelijk gevonden in het bouwen van een breederen romp, die geheel ovaal is gehouden, zoodat aëro dynamisch een beter effect nog is ver kregen dan bij do D.C. 2. Reeds uiterlijk kan men dat zien als men recht voor de beide toestellen gaat 6taan. De D.C. 3 is volmaakt gestroomlijnd, toont soepel in elkaar overgaande bolle lijnen, ter wijl men, voor de D.C. 2 staande een indruk krijgt van een kop „met inge vallen wangen", zooals de onderdirec teur der K.L.M., de heer Guillonard, die de pers namens de Maatschappij ont ving, het zoo karakteristiek uitdrukte. Ook de overgang bij de roeren verloopt soepeler door een extra rib. die in den romp is aangebracht, waardoor tevens het toestel een grootere stabiliteit heeft verkregen. De vleugels van de D.C. 3 hebben de zelfde afmetingen als die van dc D.C. 2, lot aan dc vleugeltippen, die zooveel langer zijn dan die van het vorige Dou- glasmodcl, dat de totale spanwijdte er drie meter grooter door wordt. De D.C. 3 heeft dezelfde motoren als de D.C. 2, met dit verschil dat van laatstgenoemd toestel de startcapaciteit S500 P.K., van de D.C. 31.000 P.K. is. waardoor het laadvermogen dat door de motoren omhoog kan worden ge bracht 11 000 K.G. bedraagt, bij de D.C. 2 slechts 8500. Nieuwste technische vindingen En ook verder bevat de D.C. 3 de nieuwste technische vindingen, die even zoovele verbeteringen zijn. Daar zijn b.v. de schroeven, bij de D.C. 3 z.g. con stant speed propellers. Deze maken het mogelijk, dat de bestuurder tijdens de vlucht of reeds bij den start de schroe ven een bepaald aantal toeren geeft. Wordt de gastoevoer verminderd of grooter gemaakt, dan stellen dc schroe ven zich automatisch anders in en wel zoodanig, dat zij het door den piloot bepaalde toerental blijven maken. Ook het landingsgestel is verbeterd. Terwijl de wielen bij de D.C. 2 met do hand moesten worden uitgepompt, waarmede 18 20 sec. gemoeid waren, is bij de D.C. 3 een druk op een knop voldoende om den hydraulischcn olie pomp in wer king tc stellen. Door het toepassen der constant speed schroeven kunnen de beide motoren ook niet meer „uit den pas" raken, wat in andere machines nog wel eens mo gelijk is, waardoor een zwaar onaan genaam brommend geluid ontstaat. Wat dc geluiddichtheid van cabine cn cockpit betreft blijkt de D.C. 3 trouwens ook belangrijk te zijn vooruitgegaan, want terwijl in de D.C. 2, waarin nor male conversatie tusschen dc passa giers zeer wel mogelijk Is, geluidsmee- tingen een geluidsterkte van 84 decibel hebben uitgewezen, blijkt de sterkte van het geluid in de D.C. 3 6lechts 80 decibel te bedragen. De cabine zelf is uiterst comfortabel ingericht met 21 prettige fauteuils, die door een druk op een knop door den passagier zelf naar voren of naar ach teren gesteld kunnen worden. Tusschen cabine en cockpit is een groote radioruiinte cn de cockpit zelf heeft twee naast elkaar gelegen stuur stoelen, waartusschen in de gashandles zijn aangebracht, terwijl het instrumen tenbord voor heide piloten even gunstig gelegen is. Alle D.C. 3 toestellen zijn uitgerust met een z.g. automatischen piloot en met de nieuwste na\igatie- instr urnen ten. N.S.F.fvadiodnstallatie De „Ibis" is uit Amerika geleverd zonder radio-in6tallatie omdat de K.L.M. de voorkeur geeft aan de Neder landsche installatie van de N.S.F., die een week dc tijd krijgt voor het inbou wen van de noodige toestellen. Is^men daarmede gereed dan zal de „Ibis" nog eenige proefvluchten maken en vervol gens dienst doen op de Europcesche lij nen. Na 1500 h 200 vlieguren in Europa zal dan het nieuwe vliegtuig op de Indie lijn worden gebracht. Reeds kort na het uitbrengen van de D.C. 3 kregpn de Douglasfabrieken tal van opdrachten en op het oogenblik zijn reeds meer dan 80 van deze toestel len besteld. Dat de K.L.M. reeds thans een geleverd kon krijgen bewijst wel, welke prijs men aan dezen afnemer hecht, die door haar voortreffelijke prestaties de mooiste propaganda voor het nieuwe product dezer fabrieken maakt. Nog 7 D.C. 3's heeft de K.L.M. besteld. De eerste van deze serie zal afgeleverd en dus omstreeks 1 April hier zijn. Met een tempo van een week tu6schenruimte zullen de overige toe stellen hier aankomen, zoodat in den komenden zomer de K.LM. 8 van deze nieuwste machines, waarover het inter nationale luchtverkeer beschikt, in dienst zal kunnen nemen. Dank zij de voortvarendheid der K.L. M.-directie zal Nederland daarmee an dere landen weer zeer ver vooruit zijn. Het is merkwaardig dat na de D.C. 2, die toch reeds beschouwd moest worden als een zeer groote stap vooruit en een perfectionneering van de bestaande ver keersvliegtuigen reeds zoo spoedig een nieuwe machine kan worden uitge bracht, die op vele gebieden een zoo groote verbetering is. Hieruit blijkt wel, dat men op het gebied van den vlieg tuigbouw nog lang niet is uitgepraat en wie weet hoe spoedig reeds weer een nieuwe machine op de markt verechijnt, die wederom een groote verbetering blijkt te zijn. Maar als dit het geval mocht zijn, kan het Nederlandsche pu bliek er zeker van wezen, dat ook dan de K.L.M. op haar post zal staan om den voorsprong, die zij in het interna tionale luchtverkeer heeft, te behouden. Wegens het veroorzaken van doodelijke onge» vallen HAARLEM, 15 Oct. Op 15 Juli j.l. is een 24-jarige chauffeur uit Haarlem in de Hoofdstraat te Hillcgom het trot toir opgereden. Een voetganger kwam onder de auto terecht en kreeg een schedelfractuur tengevolge waarvan hij vrijwel op slag dood was. Veertien dagen geleden eischte het O.M. bij de Ilaarlemsche rechtbank te gen den chauffeur drie maanden hech tenis met een half jaar intrekking van het rijbewijs, liet vonnis luidde heden twee maanden hechtenis en een jaar in trekking van het rijbewijs. Voorts eischte het O.M. bij de recht bank te Haarlem veertien dagen gele den 1000 boete subs. 50 dagen hech tenis en een jaar intrekking van het rijbewijs, tegen den 47-jarigen J. II. uit Bolsward (Fr.), die op 29 Mei j.l. met zijn auto op den provincialen weg te Koog aan de Zaan een voor hem rij dende bakfiets had aangereden. Do be stuurder van het vervoermiddel werd zeer ernstig gewond en overleed spoe dig na het ongeval. Do rechtbank ver oordeelde den automobilist heden tot 750 boeto subs. 25 dagen hechtenis en een jaar intrekking van het rijbe wijs. Onderscheidingen Bij Koninklijk Besluit van 1 October 1936 is benoemd tot ridder in do Orde van Oranje Nassau: H. van Manen, lid van den gemeenteraad, oud-wethouder der gemeente Hoevelaken. Bij Kon. Besluit van 12 October 1936, toegekend dc aan de Orde van Oranje- Nassau verbondon eere-medaille, in goud, aan: mejuffrouw W. C. M. R. van Wijhe, directrice van het kinderhuis „Zonnige Jeugd", te Bennekom, ge meente Ede. Bij K. B. van 14 October 1936 is be noemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau dr. L. A. Veeger, secre taris van de stichting voor pacdologi- sche instituten, te Nijmegen. Raad van Beroep Bij Koninklijk Besluit van 14 Octo ber 19.36, is benoemd tot plaatsvervan gend lid van den Raad van Beroep voor de directe belastingen te Leeuwarden: mr. R. P. Clcveringa, raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden. Rekenkamer Bij Koninklijk Besluit van 13 October 1936, is benoemd tot lid van de alge meenerekenkamer de heer Th. Sanders, directeur der Nederlandsche Staatslote rij te 's-Gravenhage, plaatsvervangend lid der algemeene rekenkamer. Rechtswezen Bij Koninklijk Besluit van 13 October 1936, is op zijn verzoek, met ingang van 18 November 1936, eervol ontslag ver leend aan mr. W. M. Visscher uit zijne betrekking van advocaat-generaal bij het gerechtshof te Arnhem, onder dank betuiging voor de in rechterlijke betrek kingen bewezen diensten. P.T.T.tdienst Bij Koninklijk Besluit van 10 Octo ber 1936 is met ingang van 16 October 1936 op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan den referendaris der poste rijen, telegrafie en telefonie M. F. Schram de Jong. aangewezen als direc teur van het P.T.- en T.-kantoor te Tiel. ONZE LANDBOUWPRODUCTEN EN BELGIË Van welingelichte zijde wordt uit Brussel ten opzichte van de berichten omtrent een stopzetten van den invoer van Nederlandsche landbouwpro ducten in België bekend gemaakt, dat de Belgische minister van landbouw maandelijks het contingent landbouw producten vaststelt, dat het land mag worden binnengevoerd. Gebruik ma kende van zijn rechten heeft do minis ter nu op grond van de monetaire maat regelen van zekere vreemde landen tij delijke en voorloopige maatregelen ge nomen om van de Belgische merkt ieder product weg te houden, dat een abnormale concurrentie zou kunnen per 1 Maart uit Santa. Monica worden aandoen aan de nationale producten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 9