VELE HONDERDEN DOPPEN KERKHERSTEL EN DE REORGANISATIE In den vreemde gestorven Referaat van LAATSTE BERICHTEN Prof. Haitjema Critiek in, op en van de kerk Bloedige strijd in Spanje duurt onverminderd voort LUCHTMACHT IS ZEER ACTIEF Wanordelijkheden op een regeeringsvaartuig TROUW TOT IN DEN DOOD BLOED VLOEIT IN BOMBAY NIEUW INCIDENT TE SJANGHAI Boeren in strijd met stakers Politieke gezindheid van soldaten KOLONIALE EISCHEN DER DUITSCHERS ARABISCHE AGITATIE Fantasie Schortjes kleurige dessins Fa. M. H van RAALTE NATIONALISATIE IN FRANKRIJK TIJDSCHRIFTEN Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 17 OCTOBER 1936 KERKNIEUWS Zevende algcmeene leden* vergadering te Am* sterdam In Bellevue te Amsterdam is Woens dag de 7c algémeune ledenvergadering van Kerkhcrstel gehouden. In zijn wel kom begroette de voorzitter van liet Ver bond, prof. dr. Th. L. Haitjema in het bijzonder den 70-jarigen dr. P. J. Krom ligt, herdacht den ontslapen medestrij der ds. n. van der Snoek van Ycenen- daal, vice-voorzitter van het Verhond, en hield vervolgens zijn openingsrede over „De critiek in de kerk". Referaat profdr. Haitjema 1 Spr. zegt, zijn verantwoordelijkheid op dezen „toogdag" bijzonder zwaar te gevoelen. Wij zijn met onze kerk thans in een critieken tijd gekomen. Het is nu de tijd, dat Gods critiek begint in het „huis Gods" (1 Pctr. 4 17). En op die critiek komt het aan, niet op die van mcnschen in de kerk. Gods critiek i> aan het werk midden in ons kerkelijk leven. De verschijnselen, die zich in de laatste weken voorgedaan hebben in verhand met de instelling der nieuwe officiecle Reorganisatie-commissie en niet minder niet het hekend worden van de grondlijnen eener nieuwe Kerkorde, gelijk Kerkopbouw en Kerkherstel die nu gemeenschappelijk aan de synode konden aanbieden, nopen tot deze er kentenis. Ten aanzien van deze ver schijnselen op kerkelijk erf van den al- lerlaatsten tijd mag men niet de feiten bagatelliseeren, ridiculiseeren, demoni- seeren. Helaas gebeurt zoowel het een als het ander telkens en telkens in de menschelijke critiek, welke zich in onze kerk wil doen gelden. Op de vraag, waarom er grond is staande te houden, dat het juist nu de tijd is, dat het oordeel begint bij het huis Gods, geeft spr. drie antwoorden. Ie. omdat in de nieuwe schetslijnen Van het gemeenschappelijk voorstel der heide vereenigingen, onze kerk weer heel duidelijk tot de verwachting van 'den wederkomenden Heer teruggeroe pen wordt. De band aan de Christelijke en Gereformeerde belijdenis is in het nieuwe art. 9, en de in aansluiting daaraan nieuw geformuleerde propo nentsformule veel nauwer aangehaald. De Hervormde Kerk ziet zich in deze nieuwe schetslijnen de zorg voor èn de handhaving van haar belijdenis na drukkelijk toegewezen. Ook kerkelijk Gereformeerden als prof. Grosheide be seffen de geweldige critische bctcckenis daarvan voor een toekomst, waarin deze kerkorde wet zou zijn geworden. Een volkskerk, die als Kerk op den weder komenden Heer wacht, mag haar bed geheim der bijzondere openharing niet verraden, door tuchtloos een onkerkelijk volksbegrip aan de hegemonie te hel pen op kerkelijk terrein; 2e omdat in deze nieuwste schetslij nen eener kerkorde de intense zendings drang van een kerk, die op haar Heer wacht, duidelijk als een der diepste mo tieven tot handelen voor de Kerk is om- pchreven. Het groote principiëele verschil met het vroegere onaannemelijke voorstel zit hierin, dat thans de al of niet wet tigheid der aanspraken van een bepaal den kring om in kerkelijk verhand te worden opgenomen, allereerst in den kerkeliiken weg moet worden onder zocht. En daarom zal allereerst de bijz. kerkeraad over deze vraag te oordeclen hebben. Het is goed-Gereformeerd daar naast echter de mogelijkheid te stellen, !dat zijn oordeel door het oordeel der algemeene kerk gecorrigeerd wordt. Aan tyranniekc partijdigheid van he paalde kerkeraden moet uiteindelijk paal en perk kunnen gesteld worden, klaar anderzijds zal eventueel ook sta king van een werkzaamheid, welke op plaatselijk-kerkelijk erf tegen art. 9 in gaat. moeten kunnen geëischt worden 3. Omdat in deze nieuwe schetslijnen heel nadrukkelijk de noodzaak van Gods critiek juist bij tucht-uitspraken der kerk wordt onderstreept. God» woord moet zijn vrijen loop houden Daarom decidceren uiteindelijk de ker kelijke vergaderingen, als vergaderin gen van ambtsdragers. Moderator en kerk visitatoren doen voorbereidend werk, en helpen waken tegen de ont sporingen van liet „vergaderingen"-ap- paraat in onze kerk, dat bij het Jfunda- mentecle van het presbyter-ambt be hoort. Wij, die in Amersfoort deze schetslij- Tien samen ontwierpen, ontvingen het resultaat als een verrassing van Gods genade. God dreef ons naar elkander toe, terwijl wij van nature, veel meer geneigd waren om tegenover elkander tegenstellingen breed uit te nieten. liet is ontstellend, de vrijzinnigheid nu nog zóóveel moeite te zien hebben, om in dit kerkelijke tijdsgewricht het waan denkbeeld los te laten, dat een Hcrv. kerkorde speciaal voor hen als vrijzin nigen zal moeten zorgen. Even ontstellend is het anderzijds vele „ln de stallingen" van verschillende organisatie-verbanden genestelde reeht- zinnigen te zien blijven waar ze zijn, rustig en niet zelden met „groote in beeldingen des harten". Mogen de vrien den van Kerkherstel, bewaard blijven voor deze onbewogenheid in het nu zes jaren oude vereenigings-verband. Referaat van Dr. Honders Tn de middagvergadering behandelde dr. Houders, van Wassenaar, als tweede spreker het onderwerp: „Critielc op de Kerk". Uit deze rede stippen wij het volgen de aan: Openstellen van de critiek op de kerk moet niet tegengehouden worden. Cri tiek kan gezond zijn; ze kan ook pijn doen. Het loont wel de moeite eens na te gaan hoe het toch komt, dat de kerk zoo gecritiseerd wordt. Er zijn er velen die de kerk haten. Anderen die op z'n zachtst uitgedrukt hunne weldenkend heid over de kerk hebben verloren. En nu moet men niet denken, dat dit alles in hoofdzaak en in do eerste plaats samenhangt met de financieele zijde van de kerk. Er zijn diepere en andere oorzaken. De mcnschen zijn niet godde loos voor hun plezier! De vraag mag heusch wel gesteld worden, of de kerk haar zelfcritiek niet veel te veel verwaarloosd heeft en daardoor aanleiding heeft gegeven, dat zij nu van alle zijden en op allerlei wijze critiek ontvangt. Naar onder bouw en bovenbouw wordt de kerk tegenwoordig bestormd. Niet geheel ten onrechte leeft in de kerk de vrees voor dogmatisme voort en blijft de kerk in staat van beschut diging. Massa's arbeiders keerden de kerk den rug toe. Zij zagen de kerk vanuit hunne belangen. Met deze visie op de kerk wordt zij verlaagd tot speelbal en object van berekening. De kerk is niet voor één categorie; zij is voor allen en heeft een boodschap voor allen. Met het brengen van die boodschap dient zij echter rekening te houden, dat haar dienst in deze wereld aangenaam moot zijn. Dat laat veel te wenschen over. Gevraagd mag worden, waarom de kerkdiensten dikwijls zoo duf en suf zijn. Waar slaat in de H.S. dat ze zóó lang duren moeten? Heel veel woorden, ja maar die kunnen zijn als toetsen zonder muziek. Laat de kerkdienst ontmoetingsplaats zijn, waar wij bovenal God ontmoeten. Als Calvijn naar diens eigen zeggen, de kortigheid van den kerkdienst be mint, waarom is het thans gereformeerd om lang te preeken? De critiek is dikwijls veel meer ge richt tegen het uitwendige, dan het in wendige. 't Gaat tegen de franje en 't blijkt helaas dat velen aan de franje 't meest gehecht zijn. In geheel vernieuwde toestanden, wordt nog steeds naar oude maatstaven gehandeld in de kerk. En dan de kerkelijke huishouding; kerkelijke ruzies waar men nu ja, zoo nu en dan eens ventileert, maar ver geet dan men ondertusschen zelf kou der wordt. Heeft de kerk dan aan 't Evangelie der genade niet genoog, dat de kerk- menschen moeten twisten over allerlei bijkomstige dingen? Het gaat in de kerk allereerst om het Woord Gods, en nu is het gevaar heel groot, dat ten koste daarvan, de Ger. opvatting dood zal loopen aan de kerke lijke gewoonten. Allen moeten wij komen onder de critiek van Ilem, die rechtvaardig oor deelt. Onder die critiek kunnen wij el kaar 't best vinden. Wat van Christus is. blijft eenig van waarde: overigens kunnen wij zonder veel schade, veel van de kerk missen. Inleiding van Ds. Dijkstra De derde spreker was ds. Dijkstra, van Amsterdam, die handelde over „De critiek van de Kerk". Hiervan zeide de spreker: de critiek van de kerk is niet een stelling nemen tegen de wereld,.maar dienst des Hee- ren. De kerk is reeds critica door haar zijn in deze wereld; stilzwijgend wijst zi.j naar boven'., De kerk is echter de wetende, en daarom is zij nog veel meer critica door de boodschap, die ze te brengen heeft aan de wereld. Het woord Gods is de permanente criticus van de gedachten en overleggingen des harten De een wil er onder staan; de ander niet. Dit Woord mag nooit beschouwd wor den als oorkonde, hoe wij over God kunnen denken; neen. 't gaat er om, hoe God over ons denkt. De kerk moet de dienst des Woords niet gebruiken voor partij formatie. Zij moet zich richten tot alien. Voor de kerk is er geen neutrale zóne. Er is geen terrein waar God niets te zeggen zou hebben. Daarom richt zij zich ook tot de onderlinge verhouding der men schen met het Woord der Barmhartig heid en den dienst der Barmhartigheid. De kerk heeft den toestand van nood naar alle zijden te aanvaarden. In de kracht Gods moet zij door goed en kwaad gerucht heen. VERDEDIGING VAN ZWITSERLAND BERN, 17 Oct. (Reuter). Ongeveer 19D.000 inteekenaars hebben bijgedragen tot het welslagen van de nationale ver- dedigingsleening, waarvan het totaal was bepaald op 235 milliocn Zwitscr- sche francs, welk bedrag echter reeds bij de eerste tranche met ongeveer 100 milliocn werd overschreden, ü.t teveel zal worden terugbetaald. In een rede heeft bondspresident Meyer liet Zwit- sersche volk den dank van den bonds raad betuigd. De ontzaglijke medewer king van alle kringen aan deze leening, zeide Meyer, heeft liet karakter aange nomen van een betooging, waarin de wensch van Zwitserland, zich te verde digen, tot uiting komt. Ook het buiten land kan zien, hoezeer het Zwitsersche volk aan zijn onafhankelijkheid en aan zijn vrijheid gehecht is. De bekendmaking van het resultaat van de leening is overal in het laad door het luiden van de klokken en door plechtige betoogingen gevierd. Een groot aantal huizen was met de natio nale kleuren versierd. Beide partijen hebben vijan» delijke vliegtuigen neer* gehaald LA CORUNA. 17 Oct. (Reu ter). Het radiostation deelt mede, dat een in de Sierra Alcu* bierre in Aragon opereerendc co* lonne een vijandelijke afdeeling op de vlucht heeft gedreven, waarbij de regeeringsaanhangers 60 dooden verloren. In den sector Toledo hebben de rechtschen een vijandelijk kamp aangevallen en 80 man gc* dood. In den sector Madrid heb* ben de troepen van Franco de dorpen Valmojado en Casarubie bezet. De troepen van Varela hebben een vijandelijken aanval afgesla* gen: de regeeringstroepen ver* loren 150 dooden, 270 man wer* den gewond, 300 geweren en 7 mitrailleurs vielen in handen der rechtschen. De rechtsche luchtmacht beeft een vliegveld in de nabijheid van Malaga gebombardeerd en vijf toestellen vernield. Aan het front van Talavera zijn drie regeerings* vliegtuigen neergeschoten, bij Cordova twee, bij Malaga een. Radio-Teneriife deelt mede. dat wan ordelijkheden zouden zijn voorgekomen ann boord van liet repeeringsvaartuip Campcador. De bemanning zou den kapitein, die de instructies van Ma drid weigerde op te volgen, gevangen hebben genomen. Harerzijds bericht de Spaansche re- geering. dat haar troepen in den sec tor Tardienta zich hebben meester ge maakt van Punta Ladrones. In den sector Guadiz hebben de linkschen Cortijos en Henares del Prado bezet. Bij Barbastro trekken de nationalisten terug. Aan het Zuidelijk frout bij Mon- toro lieblien de regeeringstroepen Ca- svro del Rio en Espejo genomen. In den sector Robledo de Chavel, waar de linkschen heftigen weerstand bie den, zijn twee vliegtuigen der nationa listen neergeschoten. Levensmiddelen voor vrouwen en kinderen De Russische pers publiceert een communiqué van de Spaansche ambas sade te Moskou, waarin de ambassa deur verklaart het noodig te oordeelen de vergissing van den Italiaanschen vertegenwoordiger te Londen. Grandi, te herstellen, welke deze maakte tijdens zijn rede in de non-interventie-com missie. Grandi zeide. dat de Spaansche am bassadeur te Moskou door bemiddeling van de So\jet-pers zijn dank betuigde aan de regeering van de Sovjet-Unie voor de edelmoedige hulp. verleend nan de Spaansche regcering. In wer kelijkheid. zoo verklaart de Spaansche ambassadeur, betuigde bij zijn oprcch te erkentelijkheid voor de hulp. welke liet Russische volk zond aan liet Spaansche volk door levensmiddelen te sturen voor de vrouwen en kinderen in Spanje. Schotsch protest tegen de hulp aan de nationa listen In een rede voor de Schotsche liberale ereenigingen te Sterling in Schotland protesteerde de leider van de liberale oppositie, sir Archibald Sinclair, tegen de hulp. welke de nationalisten in Span je ontvangen van Italië en Duitschland. In zijn pogen is deze hulp een flagrante aanval op Spanje. Spr. verweet de Brit- sche regeering gebrek aan vastberaden- beid, welke zij toonde en den Volken bond verweet hij apathie. Ik ben voor interventie in Spanje, zeide hij, doch om. vrede te brengen en niet om oorlog te propageeren. Het zou een grove fout zijn, als wij ons tot instrument maakten van de Russische voorstellen en op instigatie van de regeering te Moskou de Britsche vloot zonden om Portugal te blokkeeren. Inmiddels verklaart men 'zoowel in welingelichte Britsche. als Portugeesche kringen, dat de regeering te Lissabon aan de non-interventiecommissie nog geen formeel antwoord heeft gezonden op de mededeelingen, die deze commis- scie hebben bereikt. STAD VERNIELD DOOR BOSCHBRAND NEVADA,-STAD, 17 Oct. (A.N.P.) Naar verluidt is de plaats Wesfville, die 25 mijl ten Oosten van Nevada-stad ligt, door geweldige boschbranden geheel verwoest. OVERSTROOMINGEN IN MEXICO MEXICO STAD, 17 Oct. (A.N.P. In het Zuid-oosten van het land zijn uitge strekte oppervlakten overstroomd. De oogst is op vele plaatsen vernield; hon derden personen zijn dakloos geworden. WERELDGEBEUREN Ras Nassiboe, de Abes sijnsche bevelhebber, in Zwitserland overleden Telegrammen uit Davos, bet Zwitsersche oord, waar zoovclen, die aan longziekten lijden, gene zing zoeken, lichten erover in, dat al daar Ras Nassiboe, die in den jongsten Abessijnsch-Italiaanschen oorlog als Ethiopisch legerleider een belangrijke rol heeft gespeeld, aan longtuberculose is gestorven. Het heengaan van Ras Nassiboe moge niet een schokkende politieke ge beurtenis zijn, desniettemin is bet een treffend feit, aangezien het nog maals de aandacht vestigt op een per soon, die in den strijd van Abessynië tegen den overweldiger, i.e. Italië, aan het Zuidelijke front, ondanks de supe rioriteit der Italiaansche troepen, een zeer ernstige poging heeft gedaan om den opmarsch der fascistische leger scharen tegen te houden. Hij stak ver uit boven de andere Rassen Desta, Seyoem en Goegsa, welke laatste reeds vrij spoedig de zijde Ier Italianen koos doordat Ilij, in tegenstelling met de andere. Abessijn sche legeraanvoerders, een moderne oorlogstactiek toepaste en dus uit dezen hoofde voor liet Abes sijnsche leger, dat zich tegenover een uitmuntend uitge ruste Europeesche strijdmacht zag ge plaatst. van groote betcckcnis was. Het kan niet worden ontkend, dat Ras Nassiboe, hierin vooral bijgestaan door den Turksclicn generaal Wohib Pasja, aan liet Zuidelijke front, waar de ste den Djidjiga en Harrar geruimen tijd sfand hielden, den Italiaanschen gene raal Graziani ernstig*- moeilijkheden bereidde. Inzonderheid bij Gorrahei ge droeg hij zich kranig en kreeg hij ge legenheid zijn militaire talenten te ont plooien. Wanneer Ras Nassiboe zich aan het front van Ogaden niet maan den lang met man en macht tegen de Italiaansche troepen had verweerd, zou den de Italianen veel eerder meester van het terrein zijn geworden. Het was in April van dit, jaar, dat hij, zwich tend voor de overmacht, het niet lan ger kon bolwerken, nadat de Italianen op het Noordelijke front hot Abessijn- sche verzet volkomen hadden gebroken. Vooral echter is van betcekenis de omstandigheid, die bier nog wel eens afzonderlijk mag worden gememoreerd, dat Ras Nassiboe een man van karak ter was: noch wensch te hij zich aan de Italianen ie onderwerpen, toen dezen den ongel ijken strijd hadden gewonnpn, noch deserteerde hij, gelijk geschiedde door andere Abcssijnsche legeraanvoer ders. Wat hem kenmerkte, vyas: trouw. Voor Ilaile Selassie, den negus, vocht hij, zoolang de omstandigheden dit toe- heten. met onverflauwde^ ijver, en toen de Abcssijnsche keizer zich genoopt zag, het land te verlaten, volgde hij, oud-gouverneur der provincie Harrar, den vorst in de ballingschap. Met den negus 'lanvaardde hij, toen de zaak voor Abessynië verloren was, dc reis naar Djiböcti en daarna naar het Hei lige Land. De negus zelf reisde naar Londen, terwijl Ras Nassiboe, eertijds een der voornaamste stamhoofden in liet Ethiopische rijk, naar Gcnève ging, teneinde daar den keizer als voornaam ste gedelegeerde te vertegenwoordigen in de zitting van den Volkenbondsraad, die in Juni van dit jaar werd gehouden. Dezen zomer reeds begon Ras Nasst- boe's gezondheid hoe langer hoe vvan- keler te worden. De longtuberculose. waaraan bijjlced, begon een hoe langer hoe ernstiger karakter te dragen; ont beringen, geleden in den loop van den oorlog legen Italië, alsmede de deceptie die hem liet feit, beieidde, dat de op- tnarsch der Italianen tengevolge van de beperkte Abëssijnscne machtsmiddelen niet kon wórden tegengehouden, zullen ongetwijfeld zijn ziekte uiterst ongun stig hebben beïnvloed. Hij heeft toen nog in Davós getracht er bovenop te komen, doch de ziekte had in zijn lichaam-reeds te groote-ver woestingen aangericht dan dat herstel nog mogelijk was. Zoo stierf hij als een balling in den vreemde.'Dit eipde moge tragisch zij.nr dóch hfj heeft zijn blazoen onbesmet en onbosmedrd gehouden. I)at hij zich niet schaarde aan de zijde der Abcssijnsche afvalligen, maar tot den dood trouw bleef, demonstreert de gaafheid van zijn karakter. Dc ongeregeldheden dragen een fel karakter BOMBAY. 17 Oct. (Reuter) De on geregeldheden namen gisteren een ern stigen keer. De politie heeft herhaalde malen van de vuurwapenen gebruik moeten maken. Des middags zijn eeni- ge winkels geplunderd. Do autoriteiten slaan den toestand niet aandacht godo. Het aantal slachtoffers bedroeg gis teren 18 dooden en ongeveer 170 ge wonden. In verband met het bevel, binnens huis te blijven, is de toestand inmid dels iets kalmer geworden. Sedert het uitbreken der onlusten zijn 3S perspnen gedood en 360 gewond. Willekeur van Japansche soldaten SJANGHAI, 17 Oct. (D.N B.) Ter- wijl de toestand in Tsjnpci langzamer hand weer normaal word on de vluchte lingen naar deze wijk terugkeerden heeft zich een nieuw incident voorge daan. Chineesche venters werden door Japansche soldaten gedwongen een hoop grint op te ruimen. Een oud man, die wegens vermoeidheid weigerde werd door één der soldaten met dc ba jonet gewond. Do willekeur der Japan sche soldaten heeft in Chineesche krin gen verbittering gewekt. Gevecht in verband met de ontruiming van een Fransche suiker* fabriek CHARTRES, 17 Oct. (Reuter) Tus- schen 200 stakers van de suikerfabriek Tourv en een delegatie van do hoeren, die suikerbieten verbouwen, hebben ge vechten plaats gehad, waarbij één der hoeren doodelijk gewond werd en een dertigtal personen gekwetst. De delegatie der boeren begaf zich naar de autoriteiten om dezen te ver zoeken de fabriek te doen ontruimen door de stakers. Reuter meldt nador omtrent de onge regeldheden, dot 2000 suikerbietenkwee kers bij het verlaten van het stadhuis van Toury, waar dc prefect hun had verklaard, dat hij de ontruiming van de suikerfabriek had bewerkstelligd, wer den aangevallen door ecnige honderden stakers, voor het meorendecl bestaande uit Algerijnen en buitenlanders, waar van eenigen knuppels en messen han teerden. Er ontstond een verwoed ge- gevecht en de gendarmes konden de vechtenden slechts niet moeite scheidon. Het aantal gewonden wordt geschat op vijftig; drie boeren liepen ernstige kwetsuren op. De zwaarstgewonde is nog niet overleden, doch wel is zijn toe stand hopeloos. Instelling van strafcom* pagnieën in Portugal LISSABON, 17 Oct. (Reuter) Bin- nenkort zal ccn decreet van den minis ter van oorlog worden gepubliceerd, waarin wordt voorgeschreven, dat alle dienstplichtigen, wier denkbeelden op het oogenblik, dat zij worden ingelijfd, in strijd zouden zijn. met de handhaving van de veiligheid van het vaderland en de maatschappelijke orde, in strafcom pagnieën zullen worden geplaatst. Dezelfde maatregel zal worden toege past tegenover alle militairen, die soort gelijke denkbeelden tot uitdrukking brengen. Na afloop van hun diensttijd zullen personen, die van deze strafcompag nieën deel hebben uitgemaakt, tot geen enkele staatsbetrekking e.d. worden toegelaten. De uitoefening van vrije beroepen zal hun eveneens worden verboden. BERLIJN, 17 Oct. (Havas) De Duit- sche koloniale bond heeft Vrijdag te Brcslau de groote koloniale tentoonstel ling geopend. Aan den anderen kant is gisteren te Jena op het congres der Duiteche geo grafen, dat gisteren zijn werkzaamhe den heeft beëindigd, met klem gewezen op de noodzakelijkheid voor Duitsch land, zijn koloniën te herkrijgen. Deze manifestaties bewijzen, aldus meldt Ha vas dat de koloniale eischen een eerste plaats blijven innemen in de politieke zorgen van het derde rijk. LONDEN) 17 Oct. (D.-N.B.) Dc Mor- ning Post ipeldt uit Jeruzalem, dat de Arabische pers thans ccn algemeenen boycot der Joden tracht te bewerken. De beweging zou reeds een aanzienlijken omvang hebben aangenomen. Gedeelte- ijk schrijft men dit toe aan dc vrijla ting der agitatoren, die hun actie on middellijk hervat zouden hebben. ♦AA.AAAAAAAAAAAAAAAAAA.AAA.AAA nieuwe modellen in AJd. Witte Goederen. rTTTTTTTTTTTTTTT TTTT TTTTT Vliegtuig* cn wapenindustrie vallen hieronder PARIJS, 17 Oct. (Reuter) Het ntl- nisteriè van luchtvaart publiceert het volgende communiqué: Overeenkomstig de wet van 11 Augus tus 1930 besloot het ministerie van luchtvaart alle fabrieken, die luchtvaart- materiaul cn motoren, bestemd voor do nationale verdediging, prodttceeren, to nationaliseeren. Voor vliegtuigen en wa tervliegtuigen zullen door het ministerie vier maatschappijen worden opgericht. Twee derden van het kapitaal van elk dezer maatschappijen zal door den Franschen staat worden verstrekt. Op liet oogenblik wordt gearbeid aan de re dactie van de statuten van de genatio naliseerde maatschappijen, welke bin nen zeer korten tijd definitief zullen worden opgericht. De regcering hoeft de Raultcr-Harle- fabrieken te Parijs, welke voor de lands verdediging arbeiden, genationaliseerd. De arbeiders, die sedert 33 dagen staak ten, zullen Maandag weer aan het werk gaan. BEDWINGING DER BERGEN TOKIO, 17 Oct. (A.N.P.) Dc Nitsji Nitsji Sjiinboen bericht, dat vijf Japan ners (vier studenten van de Rikkyo-uni versiteit te Tokio en een correspondent van bovengenoemd blad) de Nandakot. een 22.530 voet lioogen top in het Hima- laya-gehergte, hebben bestegen. Het gezelschap vertrok van Almora en na een tocht van ruim 100 mijl werd het basiskamp bereikt op 2 September van dit jaar. Hier hield men drie dagen rust en op 6 September begon men met de beklimming. liet eerste kamp werd opgeslagen op 5000 meter hoogte, het tweede op 5500 meter, het derde op 5700 en het vierde op 6000 meter. Op den 29sten aanvaardde men den tocht naar den fop. doch dc felle wind dwong hen terug te keeren. Dc kampen waren met sneeuw bedekt, zoodat het gezelschap naar het eerste kamp moest terug keeren. Op 3 October verliet men het eerste kamp voor den tweeden keer cn op 5 October aanvaard de men den tocht naar den top opnieuw. Do correspondent droeg het filmtoestel; niettegenstaande den feilen wind werd de top bereikt. 7 October bereikte men weer het basis- kamp cn op 9 October vond de terug tocht naar Almora plaats. RAS NASSIBOE OVER* LEDEN GENEVE, 17 Oct. (Reuter) 1Ras Nas siboe is tengevolge van longtuberculose overleden. EEN REGELING GETROFFEN PARIJS, 16 Oct. (Reuter) De belang hebbenden in de binnenvaart zijn tot overeenstemming gekomen. Het accoord houdt in, dat onmiddclijk besprekingen zullen worden gevoerd bo- treffonde een collectieve overeenkomst. Indien men daarbij niet tot overeen stemming kan komen, zullen de betref fende punten worden voorgelegd aan een arbitraal college, samengesteld uit vertegenwoordigers van werkgevers, werknemers cn regeering. Reuter meldt voorts uit Parijs, dat het onderstaatssecretariaat van het mijn- wezen bericht heeft ontvangen, dat het centraal stakingscomité in de binnen vaart liet accoord, dat in het gebouw van het ministerpresidium is ondértee- kend en dat beoopt een einde te maken ann de staking, heeft aanvaard. Daarentegen hebben dc schippers te Rouaan het te Parijs peteekende ac coord niet aanvaard; zij hebben besloten de versperringen te handhaven. Van middag zullen zij ccn onderhoud met de pedelegeerden hebben. Voorts wordt uit Valanciennes ge seind, dat. aangezien de hond van bin nenschippers nop geen opdracht beeft gegeven de versperringen in de Schelde op te ruimen, en deze zullen blijyen liggen. Stalin Door de Vereeniging van Vrienden der Sovjet-Unie is een speciaal Stalin-num- mer uitgegeven, waarin een overzicht gegeven wordt van den levensloop van den bolsjewistischen leider. De uitgave bevat oa. authentieke bijzonderheden over dc ontwikkeling van Stalin van schocnmakerszoon en student op een seminarium tot ondergrondsch strijder tegen bet tsarisme; verder belevenissen uit de leerschool van gevangenschap cn verbanning, herinneringen uit de dagen der revolutie en burgeroorlog, alsmede een beschrijving van Stalin's plaats en rol als leider en staatsman in de hui dige Sovjet-maatschappij. Jlet blad be vat bij dl age n van Henri Barhusse, Marticn Beversluis, dr. Fr. de Graaff, dr. J. Romein. Gerard Vanter, K. Wo- rosjilow. D. Wijnkoop etc. De uitgave geschiedt in de Sarphatistraat 74 te Amsterdam.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 3