TWEEDE KAMER OVER GRONDWETSWIJZIGING BETEEKENIS NIET GROOT DE DOM Tal van leden hadden een breeder opgezetonderzoek gewenscht DE VRIJHEID VAN DRUKPERS Auto tegen tram DAMES- en HEEREN REGENJASSEN Hr. Ms. de Ruyter te Vlissingen WERKPLAATS IN VLAMMEN OniApcwmnqA OsiMwiqinqsin- QLuhavandsm Bridgeclub „Amersfoort" Woensdacs 8H - 12 uur Hotel Monopole Schaakvereniging „Amersfoort" Donderdags 8-12 uur Princess-Room Utr.str. Amersfoortsche Damvereeniging Voor plaatsing in deze rubriek wende men zich tot de administratie. Herziening van de dienstplichtwet urgent De witste tanden, FALCON - BIGBEN GEEN VOORRANG VERLEEND Je BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 17 OCTOBER 1936 Het voor en tegen van een afzonderlijke Kamer voor het bedrijfsleven Rijk en Gemeenten ■y ERSCHENEN is het voorloopig verslag over hef: wetsontwerp tot het in overweging nemen van voor* stellen tot verandering in de grondwet. Hoezeer het oordeel.over de onderdeelen der door de regeering gedane voorstellen ook uiteenliep, hierover wa« ren alle leden het eens, dat de beteekenis van die voor* stellen niet zeer groot is te noemen. Verscheidene leden gaven als hun meening te kennen, dat de zeer be perkte strekking van de voorgestelde Wijzigingen niet in overeenstemming ls met de verwachting, welke werd ge wekt, toen de voorzitter van den raad van ministers deze herziening aankon digde. Naar hun oordeel zouden de ge- 'dane voorstellen op zich zelf een Ka merontbinding en verkiezingen niet .waard geweest zijn en is de indiening 'dan ook slechts te rechtvaardigen, wijl een en ander met de periodieke verkie zingen voor de Tweede Kamer in 1937 Jtan samenvallen. Aan het verslag ontlecnen wij het IVolgendo: Vele leden waren van meening, dat het van belang zou zijn geweest, indien gefundeerde meeningen omtrent alle belangrijke vraagstukken, welke ons volk en zijn vertegenwoordiging bezig houden, uit een rapport ware gebleken. Bij den door de regeering gekozen op zet en bij de gevolgde werkwijze is dit Van meet af aan uitgesloten geweest. Een reden om de voorgestelde her ziening als geheel af te wijzen, vonden 'deze leden in hun onbevredigdheid over 'de gevolgde procedure niet. Enkele der hier aan het woord zijn- 'de leden meenden niet te mogen na laten een meer gedetailleerde uiteen zetting te geven van de denkbeelden, welke hen tot het uitspreken van den wensch naar een breed opgezet onder zoek als het boven bepleite leidden. Bij dat onderzoek zal moeten worden Uitgegaan van do idee der decentrali satie, opdat 's lands bestuur minder behoeve te administreeren en meer kunnen regeeren. Behalve aan de vor ming, ontwikkeling, stimnleerinc cn samenwerking van organen op elk ge bied van het maatschappelijk leven zal 'daarbij o.a. dienen te worden gedacht aan: 1. De vervanging van het be staande individualistische kiesrecht door een organisch met als uit gangspunt het gezin; 2. de inschakeling van de terri toriale onderdeelen van het rijk bij de voorbereiding, uitvoering en toe passing van wettelijke regelingen; 3. de instelling van zgn. „vor- beratungs"-organen, overkoepeld door een centraal orgaan, met ge lijke inperking van de taak van den Raad van State; 4. een wijziging van de taak der Eerste Kamer, die thans te veel een doublure van de Tweede is. Vele leden gaven als hun gevoelen te kennen, dat de rcgcering goed heeft gedaan met zich tot een beperkte grondswetsherziening te bepalen. Zij wezen er daarbij op, dat, zoolang de denkbeelden van den. die een ordening van het maatschappelijk leven voor' staan, nog zoo weinig zijn geordend en nog zoo weinig vasten vorm hebben als thans het geval is. kwalijk sprake kan zijn van een principieele grondwets herziening. op die denkbeelden geba seerd. Vrijheid van drukpers Dat de regeering is teruggekomen op haar aanvankelijke voornemen tot wij ziging van de grondwettelijke bepaling met betrekking tot de vrijheid van drukpers, meenden sommige leden als een bewijs van zwakte te moeten be schouwen. Deze leden wezen erop, dat wijziging van artikel 7 een der drie punten was. waarvoor de gehecle grondwetsherziening werd begonnen. Andere leden betreurden het even zeer, dat de regeering het voorstel van de Staatscommissie niet heeft gevolgd. Het argument, waarmede de regee ring die houding zelf verdedigt, n.l. dat dit vraagstuk een sterk politicken inslag zou hebben, konden zij niet als juist erkennen. Vele leden daarentegen juichten het toe. dat de regeering inzake dc druk persvrijheid op haar aanvankelijke voornemen is teruggekomen. Vele leden bepleitten naast en 'mede in het belang van een krachtige re pressie het opnemen in onze wetge ving van een bepaling, welke voor schrijft. dat elk geschrift duidelijk moet vermelden, waar het is gedrukt. Ook gevoelden deze leden voor een voor schrift, dat het mogelijk maakt, bla den, die misbruik maken van de pers vrijheid. te verplichten tot het opnemen van een antwoord zonder bij- of on derschrift en op een in het oog vallen de plaats van dengene. wiens wensch daartoe door een bevoegde autoriteit rechtmatig is geacht. Van zulk een „droit de reponse". waaraan, naar uit het verslag blijkt, ook de Staatscom missie heeft gedacht, zou naar hun meening medo een invloed ten goede kunnen uitgaan. Gevraagd werd in dit verband, of naar de meening der re geering de invoering van een droit de reponse, als bier omschreven, zonder voorafgaande wijziging van de grond wet mogelijk zou zijn. Mocht dit niet het geval zijn, dan zou men gaarnp deze ontweroen met een desbetreffen de bepaling zien aangevuld. Kamer voor bedrijfsleven Vele leden stemden er mede in, dat de regeering. in overeenstem ming met het advies der Staats commissie. heeft afgezien van het doen van voorstellen, die de moge lijkheid zouden scheppen, over to gaan tot de instelling van een ka mer voor het bedrijfsleven als be standdeel der Staten-Generaal. Wel zal. als eenmaal nieuwe organen voor bijzondere gebieden van het be drijfsleven zijn verrezen, waarschijnlijk aan een centraal orgaan behoefte ont staan. Dat centrale orgaan zal echter niet deel mogen uitmaken van de Sta ten-Generaal. Het corporatieve begin sel, dat der grocpsvertegenwoonliging, moge bruikbaar zijn voor de samen stelling van bedrijfsorganen, het is verwerpelijk als grondslag voor het parlement, dat het algemeen belang heeft te vertegenwoordigen en te be hartigen. Bovendien zou de invoering van een drie kamer-stelsel een stap achterwaarts zijn, met een nasleep van allerlei moeilijkheden en geschillen. Sommige leden meenden in dit ver band, vooropstellende dat ook zij rle instelling van een zgn. economische kamer met beslistheid afwezen, de aandacht te mogen vestigen op de om standigheid, dat de practijk van ons huidige parlementaire siclsel. wat be treft dc vertegemvoordiging van de groep van ondernemers van bedrijf of nering, gerechtvaardigde verlangens onbevredigd laat. Van de 150 leden der beide Kamers komen: ongeveer 45 uit een ambtenaarsloop- baa n ongeveer 21 uit de onderwijswereld: ongeveer 24 uit de kringen der vak- vereenigingen; ongeveer 17 uit de advocatuur; ongeveer 22 uit de ondernemerswe reld ongeveer 21 uit andere beroepen (art sen. geestelijken, enz.) Hierbij dient te worden aangetee- kend, dat tot de ondernemers van ne ring en bedrijf niet alleen de onderne mers van grootbedrijven moeten wor den gerekend, maar ook de kleine zelf standigen uit boeren- en middenstand Naarmate de Staatstaak zich minder beperkte tot de algemeen besturende cn zich uitbreidde over het terrein van de sociale en economische wetgeving op welk laatste terrein de Staats bemoeiing door dc crisiswetgeving een zeer grooten omvang heeft verkregen groeide ook het belang, dat de on dernemer heeft bij het regeeringsbo- leid. Wijs beleid der democratische poli tieke partijen vordert, dat het aantal ondernemers in de volksvertegenwoor diging wordt uitgebreid. Staatssecretarissen Ofschoon men erkende, dat de instel ling van het ambt van Staatssecretaris geenszins als alternatief moet worden gezien tegenover de mogelijkheid om ministers zonder portefeuille te benoe men, gaf men er toch de voorkeur aan, dit onderwerp te bespreken bij bet wetsontwerp, dat laatstbedoelde mo gelijkheid wil openen. „Prinses van Oranje" Gevraagd werd, of het geen aanbe veling zou verdienen, dat door een aanvulling van artikel 27 der grondwet of op andere wijze aan de Dochter des Konings, die de vermoedelijke erfge naam is van de kroon, de titel „Prin ses. van Oranje" wordt verleend. Van verschillende andere zijden werd opgemerkt, dat een aanvulling als de bepleite om meer dan een reden on- just zou zijn. Rijk en Gemeenten Verscheidene leden bepleitten een grondwettelijke voorziening ten aanzien van het vooral in den laat- stcn tijd in de Slaten-Generaal her haaldelijk ter sprake gekomen con tact tusschen Rijk en gemeenten. De gemeenten aldus deze leden zijn betrokken bij tal van wet telijke maatregelen en de uitvoe ring daarvan. Zij missen echter of ficieel gelegenheid tijdens de voor bereiding en ook later over die maatregelen hun stem te doen hoo- In dc praktijk heeft men zich trach ten te redden door de oprichting van de privaatrechtelijke vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Die vereeni ging doet uitstekend werk. Ook rle re geering geeftmeermalen blijk dit te waardcercn. Het blijft echter weinig bevredigend, dat de verhouding cn het contact niet publiekrechtelijk zijn ge regeld. In komen der Kroon Verscheidene leden meenden de op merking niet achterwege te mogen la ten, dat het inkomen van de Kroon in het voorstel der regeering eigenlijk niet wordt verminderd, doch slecht1» gesplitst. Dit had dezen leden wel ver wonderd. Ten eerste wijl het in 1922 verdubbelde bedrag den laatstcn tijd niet ten volle wordt getoucheerd, waar uit mag worden opgemaakt, dat een verlaging niet bezwaarlijk zou zijn. En ten tweede omdat de regeering reeds gedurende eenige jaren onophoudelijk verlaging van bet uitgavenpeil voor het Rijk en voor alle ingezetenen des Rijks Verschillende feestelijk* heden georganiseerd VLISSINGEN. 16 October. Heden morgen is de „De Ruyter" voor een be zoek van eenige dagen te Vlissingen aangekomen. De kruiser kwam tegen elf uur in de Wielingen in zicht, waar na het schip op de reede voor anker ging. Te ongeveer twee uur werd dc nieu we aanwinst van de Koninglijke Marine onder groote publieke belangstelling in de buitenhaven gemeerd. Dc marine kapel stond op den wal opgesteld en bracht tijdens de aankomst verschillen de liederen ten gehoore. In den loop van den dag werden verschillende be zoeken bij autoriteiten afgelegd, die op hun beurt aan boord van „De Ruyter" hun opwachting bij den commandant maakten. Hedenavond te 7 uur wordt den commandant van dc ..De Ruyter". kapt. ter zee A. C \an de Sande Laeos- te met vier officieren van dien bodem en vier officieren uit Vlissingen. aan boord van II.M.'s „Noord Brabant" een diner aangeboden door den onder-com mandant van de Koninklijke Marine in Zeclad. kapt. ter zee II J. van de Stad. Morgen, Zaterdagmiddag te half vier orden verschillende autoriteiten uit de provincie Zeeland, aan boord van de „De Ruyter" ontvangen cn rondge leid. Morgenavond wordt den officieren met hun dames in Grand Hotel Brittan- nia een soiree aangeboden, terwijl te vens in verschillende etablissementen in de stad feestelijkheden zullen plaats vinden. Zondagmiddag te half een biedt de commandant van de .,De Ruyter" verschillende autoriteiten aan boord een lunch aan. Zondagmiddag van 3 tot. 4.30 uur wordt het publiek in de gelegenheid ge steld de kruiser te bezichtigen, terwijl tusschen 4.30 en 6 uur 's namiddags ten huize van den burgemeester van Vlis singen, den officieren van de „De Ruy ter", benevens den officieren van de land- en zeemacht te Vlissingen met hun dames en de directie van de Ko ninklijke Maatschappij „Dc Schelde" een tea zal worden aangeboden. Zondagavond zal in het Schuttershof te Middelburg een diner plaats vinden, aangeboden door de directie van „De Schelde", waaraan de commandant van de „De Ruyter" met drie officieren van den kruiser zullen aanzitten, evenals verschillende autoriteiten. Maandagochtend wordt dan nog van half tien tot half twaalf bet publiekge legenheid geboden de „De Ruyter" te bezichtigen, waarna dc kruiser vertrekt. AMSTERDAM, 1G Oct. Een vracht auto, gevuld met zakken zaagsel, die hedenmiddag eparkeerd had gestaan op den Overtoom tegenover de Jan Pieter Heyestraat, was bezig een draai te ne men om de Jan Peter Heyestraat in te rijden, toen zij door een tramwagen van lijn 6 werd gegrepen. De tramwagen schoof dc vrachtauto op zij Deze maak te een slag zijwaarts en zou geheel op zijn Kant zijn gevallen, 'ndien niet een kleine particuliere wagen, welke na het draaien van de vrachtauto had willen passeeren, daar niet gestaan had om de vrachtauto op te vangen. Na de botsing boden de drie voertui gen een merkwaardig aspect van een groote vrachtwagen, die een grillig schuinen stand maakte, gekneld tus schen de radiator van een kleinen broeder en het voorbalcon van een tramwagen. Persoonlijke ongelukken kwamen bij de botsing niet \oor. Het verkeer, vooral het tramverkeer, dat omgeleid moest worden, ondervond vrij veel hinder. noodzakelijk heeft genoemd. Zij ver onderstelden intusschen, dat het feit, dat geen wezenlijke verlaging van het inkomen der Kroon wordt voorgesteld, zijn verdediging moet vinden in de da ling van de inkomsten uit het Kroon domein. liet voorstel tot het verlcenen van een jaarlijksch inkomen uit 's Rijks kas aan den Prins-gemaal vond, be houdens een door een der leden tegen bet bedrag van dat inkomen gemaakt bezwaar, geen bedenking. Vele leden juichten dat voorstel toe. De critische beschouwingen, waaraan gelijk uit het bovenstaande blijkt, de in dit ontwerp vervatte voorstellen werden onderwerpen, ondervonden van verschillende zijden tegenspraak. Vele leden noemden de voorgesteld»* bedragen geenszins onredelijk. Do be wering. dat het inkomen der Kroon eigenlijk niet wordt verminderd doch gesplist, achtten zij niet wel houdbaar Dit is wel in theorie zoo De praktijk is echter deze, dat het grondwettelijk inkomen van de Koningin in haar te- genwoordigen staat een reëele vermin dering van 200.000 ondergaat. Voorts wezen deze leden nog op de omstan digheid. dat de toekenning van inko men aan den Prins-gemaal gepaard gaat met de vermindering tot een ge lijk bedrag van het inkomen der Prin- Schadeloosstelling Kamer leden Met. betrekking tot de vermindering van de schadeloosstelling van de leden der Tweede Kamer werd door verschei dene leden de opmerking gemaakt, dat de overgroote meerderheid van dc le den der Kamer sinds jaren niet het vol le hun krachtens de grondwet toeko mende bedrag hebben getoucheerd. De ze ervaring had, naar men meende, van voorstellen als de thans op dit punt ge dane behooren te doen afzien. Dc leden, hier aan het woord, konden zich nie' onttrekken aan den indruk, dat onvoldoende rekening is gehouden met de omstandigheid, dat bij de vast stelling van de hierbedoeldc schadeloos stelling het algemeen belang ten nauw ste is betrokken. Demagogische krach ten hebben dit vraagstuk ontwricht. Zij zijn oorzaak geweest, dat veelal uitslui tend de aandacht valt op het toegeken de bedrag en dat over dat bedrag ge oordeeld wordt met volkomen misken ning van den aard en den omvang van den arbeid, die wordt verricht. Verscheidene leden verklaarden zich met het voorstel der regeering te kun nen vereenigen. Enkele leden, die de voorgestelde ver laging op zichzelf toejuichten, meenden, dat in deze richting nog veel verder zou kunnen worden gegaan. Naar hun mee ning is een schadeloosstelling van 2500 of 3000 als redelijk te beschou wen. Eenige leden wezen in het bijzonder op het feit, dat de onkosten, aan het lidmaatschap der Tweede Kamer ver bonden, zeer sterk verband houden met de woonplaats der leden. Zij, die als re gel de vergaderingen van hun woon plaats uit kunnen bereiken, verkecren in een aanmerkelijk voordecligcr posi tie dan zij die daarvoor meestentijds in den Haag moeten blijven overnachten. Dit is ongetwijfeld een der oorzaken van het feit, dat vele leden zich in den Haag en omgeving hebben gevestgd. Ministers zonder portefeuille Bij enkele leden bestond legen den inhoud van het betreffende ont werp ernstig bezwaar. Zij onderken den daarin een streven om de posi tie van de regeering tegenover het parlement te versterken, hetgeen zij verkeerd achtten. Dat aan de be noeming van ministers zonder por tefeuille behoefte zou bestaan, was naar de meening dezer leden tot dusver niet gebleken. De omstandigheid, dat dé tegenwoor dige voorzitter van den ministerraad reeds geruim cn tijd twee departemen ten beheert, zou zelfs als een aanwij zing voor het tegendeel kunnen worden beschouwd. Sommige leden, die de eerstvermelde opvatting niet deelden, waren toch ook van oordcel, dat in een klein land als liet onze de functie van minister zonder portefeuille kan worden gemist. Eenige andere leden, die zich bij deze zienswijze aansloten, wezen er in het bijzonder op, dat niet alle departemen ten even hooge eischen stellen. Naar hun mcening kan de voorzitter van den ministerraad zeer goed een departement heheeren, dat niet tot de zwaarste be hoort. Van verschillende andere zijden daar entegen verklaarde men zich met het hierbedoelde voorstel te kunnen ver een igen. Daarbij werd er de nadruk op gelegd, dat het voorstel slechts de mo gelijkheid opent ministers zonder por tefeuille le doen optreden. In hoever van die mogelijkheid gebruik zal wor den gemaakt, zal van dc omstandighe den afhangen. En de Stalcn-Generaal hebben de bevoegdheid over dat ge bruik hun mcening uit tc spreken. Evenredige vertegen woordiging Sommige leden wezen erop, dat het voorstel, strekkende lot aanvulling van de bepalingen betreffende het kiesrecht, kennelijk ten doel heeft den weg te openen, de kleine partijen uit dc volks vertegenwoordiging te weren. Het is duidelijk, dat de regeering op deze wijze het doel wil trachten te bereiken, dat zij eenigen tijd geleden door de verwer ping van een voorstel tot wijziging van de kieswet heeft gemist. De kleine par tijen zijn reeds veel te veel aan banden gelegd. Gelukt deze nieuwe aanslag op die partijen, dan wordt wel de naam '.van de evenredige vertegenwoordiging behouden maar de zaak zelf weggewor pen. Een aantal dezer leden stelde voorop, dat het parlementaire stelsel het zui verst werkt, als slechts twee groote staatkundige partijen bestaan, gelijk vroeger in Engeland en ook in ons land het geval was. Die toestand behoort nu tot het verloden. Daarbij heeft men zich neer tc leggen. Doch niet behoeft men lijdelijk aan te zien, dat een steeds ver der gaande versnippering aan een be hoorlijk functionneeren van het parle mentaire stelsel in den weg staat en dat op den duur welhaast geheel onmo gelijk maakt. Door eenige leden werd in dit ver band nog betoogd, dat naar hun weten in geen land ter wereld het evenredig heidsbeginsel zoo eng wordt opgevat als in Nederland. Andere leden meenden, dat dc oplos sing van de in dit opzicht aanwezige moeilijkheden in andere richting be hoort tc worden gezocht. Zij zouden in onze kieswetgeving het partijwezen er kend willen zien. Bij de wet zouden dan eischen moeten worden gesteld, waar aan zou moeten worden voldaan, wil een vereeniging als politieke partij, ge rechtigd om bij de verkiezingen candi- datcn te stellen, worden beschouwd. Die eischen zouden, wat het hier in het ge ding zijnde doel betreft, betrekking moe ten hebben op den tijd van bestaan cn op het aantal leden. Openbare lichamen beroep en bedri|f Sommige leden wenschten hun stand punt. ten aanzien van een nadere rege ling in de grondwet van dc grondslagen voor ordening van het beroeps- en be drijfsleven tc bepalen aan dc hand van dc ervaringen, welke naar hun inzicht in de afgcloopcn jaren zijn opgedaan met betrekking tot de z.g. bedrijfsorga nisatie. Gaat men aldus deze laden deze ervaringen na, dan ziet men dat slechts die bedrijfsregelingen voor de bedrijfsgroepen aantrekkelijkheid heb ben, waarbij cenerzijds een zekere sta bilisatie wordt verkregen in de positie van de ondernemingen, zoowel wat den omzet als wat den prijs der producten betreft, en anderzijds het belooningspeil voor den werknemer kunstmatig op eenzelfde niveau wordt gehouden. Komt een dergelijke regeling tot stand zonder medewerking van dc overheid, dan ligt het uiteraard ter uilsluitende bcoordec- liiig van de bedrijfsgenooren. of zij op den duur wenschelijk zal binken te zijn voor den bedrijfstak, dan wel of van de verstarrende werking daarvan dient te worden teruggekomen. Geheel anders wordt dc toestand, als dc overheid aan dergelijke bedrijfsregelingen haar sanc tie gaat hechten en de verhouding nog meer gewrongen gaal maken door het geven van verordenende bevoegdheid aan de organen, die met de uitvoering rijn belast. Dan wordt het bedrijfsleven gebonden aan regelen, die het wellicht niet verdragen kan cn waaraan het niet of niet dan met zeer veel mom"te en na een lange procedure kan ontkomen. Onschendbaarheid Met de opheffing van de onschend baarheid van hen, die geheimen schen den, konden vele leden zich vereenigen. Naar zij opmerkten, is eerbiediging van toevertrouwde geheimen voorwaarde voor een rich tig f unctionneeren van het parlementaire stelsel. Zonder de zeker heid, dat deze plaats vindt, zouden ver trouwelijke mcdedeelingen uitgesloten zijn. Tegen opheffing van de onschend baarheid in geval van opruiming be stond hij een groot aantal leden overwe gend bezwaar. Tegen gedragingen, als hier bedoeld, behoort de voorzitter van het. college te waken. Opheffing van de imirjunileit opent hier dc mogelijkheid van ingrijpen door bet openbaar minis terie in de ambtsvervulling van een volksvertegenwoordiger. Een soldcerlamp omver geloopen AMSTERDAM, 16 Oct. Terwijl van middag op de eerste verdieping van een oud pand aan de Rapenburgerstraat 62, waarin gevestigd is de Industrieele en Handelsvennootschap Kraan Co., welk bedrijfje o.m. werkzaamheden ver richt op het gebied van chroomen en vernikkelen, een der vennooten bezig was met soldecren, liep zijn compagnon, die van buiten was gekomen, in de vrij duistere werkplaats de soldeerlarnp om ver, met het gevolg dat dc zich ver spreidende benzine vlam vatte en bet vuur zich in een oogwenk aan de omge ving meedeelde. Spoedig was de brandweer ter plaatse en toen de bevelvoerder de situatie had opgenomen, liet hij een tweede alarm geven, dat weldra versterking rleed aan rukken. Een der vennooten, die zich den ge wonen uitweg uit het pand door het vuur zag afgesneden, sprong uit de werkplaats op straat, een vrijwel onge vaarlijke manoeuvre, aangezien de af stand tot liet plaveisel niet meer dan twee meter bedroeg. liet vuur, dat reeds liet trappenhuis had aangetast en mede naar boven dreigde door te slaan, werd onder lei ding van hoofdbraiulmeesicr Schuite- makcr met twee stralen, waarvan een binnendoor en de ander via den ladder werd geleid, bestreden en weldra had het natte element de overhand be haald. De werkplaats is voor een groot gedeelte, liet trappenhuis in mindere mate uitgebrand. Een talrijk publiek sloeg van achter de afzettingen ook het rijverkeer moest korten tijd worden omgelegd het blussChingswerk, dat overigens een weinig interessant schouwspel oplever de. gade. De schade wordt door verzekering ge dekt. IVaantegs £-11v- Sociëteit „Concordia" Stellingen van kolonel Jhr. Alting van Geusau voor „Krijgswetenschap" Contingentsuitbreiding noodzakcliik 'sGRAVENIIAGE, 1G Oct Op Vrij- dag 30 October zal in het gebouw der Vrijmetselaarsloge alhier de Vereeni ging ter beoefening van dc Krijgsweten schap een vergadering houden. De di recteur van dc Iloogerc Krijgsschool, kolonel jhr. J. Th. Alting von Geusau, zal een voordracht houden over: „ls herziening van do dienstplichtwet ur gent?" Kolonel Alting von Geusau zal de volgende stellingen bespreken: 1. Met het huidige contingent kan onze weermacht, zooals die thans be staat, reeds niet van een voldoende aan tal menschen voorzien worden. 2. Als straks luchtdoelgeschut, infan- tcriegeschut c.a. materieel van het de fensiefonds bij de weermacht worden ingedeeld, zijn daarvoor geen menschen beschikbaar, tenzij men enkele onder deelen verzwakt. 3. Gelet op liet sub 1 en 2 vermelde is con tingents-vermeerdering onafwijs baar noodzakelijk. 4. Ook ter wille van versterking on zer infanterie en van het verschaffen van meer oefen gelegenheid aan réserve, officieren is contingcntsuitbreiding noo- dig. 5. Een verlenging van den eersten oolentijd voor de onbereden wapens is noodzakelijk. 6. Een vermindering van het aan lal lichtingen, waaruit liet oorlogsleger ge reend eerd wordt is noodig, evenals het wederom invoeren van een derde her halingsoefening, 7. Een verdere verlenging van den eersten oefentijd van sommige catego rieën is met het oog op een voortduren de strategische veiligheid tegen overval- ligcn noodzakelijk. indien U poel6t met wat goeds, dus met IVOROL ubc öüen 40 ct. Doos 20 ct. Aanrijding met doode* lijk gevolg MAASBRËÉ, 16 Oct. Hedenmiddag om twee uur is op het kruispunt van den Baarloscheweg en den nieuwen weg YenloEindhoven, ter hoogte van café Linsen de 65-jarigo motorfietsrijder P. Gielen, slager tc Baarlo, in botsing ge komen met een vrachtauto van de Bi- tomenmaatschappij. De heer Gielen kreeg een ernstige schedelbasisfractuur cn werd onmiddellijk naar het R.K. Zie kenhuis te Venlo overgebracht, waar hij een half uur na aankomst is overleden. Uit het onderzoek naar de schuld vraag is gebleken, dat de chauffeur van de vrachtauto verzuimd had, het mo torrijwiel, dat van rechts kwam, den voorrang te verleenen Dc wagen is in beslag genomen. KISTJE MET DUIZEND GULDEN VERDWENEN ALMELO, 16 October. Bij de poli tie is door zekere II. D., wonende in de Wondestraat. alhier, aangifte gedaan, dat uit een kistje te zijnen huize, circa duizend gulden is gestolen. Het betreft hier geld. dat D. voor anderen in be waring zou hebben gehad Op het kistje werden geen sporen van braak gevonden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 9