Bevestiging van ds. F. Oort Amersfoortsch Kunstenaars Gilde Palestina: land van belofte CALLIGRAPHIE M. H. van RAALTE Massa-vergadering in „Monopole" Terreur contra geestkracht Door ds. J. Boonstra uit Gieten R.K. WERKLIEDEN- VEREENIGINGEN Wijnhandel „De Moor" MOOR Oude Genever HET ZWEEFVLIEGTUIG GEEXPOSEERD VAN HET M.I.C.A. FRONT 2e BLAD PAG. AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 19 OCTOBER 1936 STADSNIEUWS Calligraphic. De kunst, om woorden met behulp van bepaalde teekens zichtbaar voor te stellen, en dit geheel aesthetisch te ver luchten met initialen en miniaturen. De kunst van boekverluchting, d.i. de artistieke versiering van den tekst van een boek, bloeide reeds vroeg; en zoo werden de geschreven boeken versierd met een schat van fraaie hoofdletters, miniaturen en afbeeldingen. De orna menten tot verluchting van handschrif ten vertoonden in de zesde en zevende eeuw in Ierland een buitengewone rijkdom aan kunstige lintversiering. In de werken ten tijde van Karei den Grootc vindt men een smaakvolle ver binding van antieke Iersche en oor spronkelijke motieven. Ook de Byzan- tijnsche handschriften vertoonen tot de twaalfde eeuw grootc rijkdom aan ver sieringen; die van Armenië hebben een bijzonderen stijl en zijn zeer zorgvuhb' uitgevoerd. De Mohammedaansche ge schriften zijn kleurrijk en gracieus van uitvoering. Ten tijde van den Romaan- schen stijl bestond het hoofdmotief der versieringen uit ronde, breedgetrokken lijnen, met krullen, waarbij de draken met hun kronkelingen van hals en staart de hoofdrol speelden. Tijdens de gothiek komen fijnere lijnen voor, even als bij de letters; de arabeske wordt 6oms uiterst fijn, klein en teer. In de vijftiende eeuw wordt de verluchting zeer verschillend. De lijvige folianten vertoonen groote, slingerende ranken en gestyleerde bladeren en bloemen. De bourgondische school munt uit door natuurgetrouwe nabootsing van vruch ten, bloemen, vogels en andere dieren, zoowel als door de groote fijnheid en Volmaaktheid van het schilderwerk. De initialen werden in den beginne door roode strepen aangegeven, latei met goudblaadjes voorzien, in bonte kleuren en goud geverfd. Bij die orna menten kwamen figuren en later heele bijbelsche tooneelen, die op den inhoud betrekking hadden. Het vervaardigen van boeken ge schiedde in den ouden tijd hoofdzake lijk in de kloosters. De Scriptor schreef het boek en de Pictor verluchtte met pen of penseel. Vaak was de Scriptor tevens de Pictor. Oorspronkelijk werd alleen met rood (ruber) gewerkt en zoo noemde men sedert de elfde eeuw den schrijver „rubricator" en den schil der „illuminator." Men schreef en schil derde op perkament of katoenpapier. De zwarte inkt werd uit lampzwart en gom gemaakt, de bonte kleuren met eiwit gom en lijm aangemengd. De ontwikkeling der miniaturen hield gelijken tred mett die der schilder kunst, zoodat haar kennis van groot belang is voor de kennis der kunstge schiedenis in Italië, Frankrijk, Duitsch- land, Nederland en Engeland. De oudste miniaturen, drie duizend Jaar geleden vervaardigd, zijn in Egypte Op de papyrusrollen uit de graven. Het oudste voorbeeld van miniatuur hebben wij in een handschrift uit de vierde eeuw na Christus met fragmen ten van Virgilius (bibliotheek Vaticaan Rome). Van de hyzantijnsche handschriften tnet miniaturen is vooral een „Genesis" uit. de vijfde eeuw beroemd, verder een geneesmiddelcnlecr van Dioscori- des, met beeltenissen van artsen, een Latijnsche Bijbel van 540 in de bibli otheek tc Florence en een bijna tien meter lange aaneengeplakte perkament rol uit de zevende eeuw met tafereelen uit het leven van Josua. In de zevende en achtste eeuw ontwik kelde de miniatuurschildering zich vooral in Ierland, verbreidde zich over Engeland, Zwitserland en Opper Italië, waar Iersche monniken kloosters sticht ten o.a. te St. Gallen en Bobbio. Sedert de negende eeuw begon men afbeeldingen te leveren betrekking heb bende op den tekst, eerst kleine figuur tjes, later groote teckeningen. Merk waardig in dit opzicht is het Wesso- brunnerhandschrift, het Evangeliarium van keizer Lotharius, boeken van Hen drik den Tweede en een Kunigonde. In het midden van de twaalfde eeuw ontstond een zelfstandige germaansche stijl. De kunst bleef nu niet rneer uit sluitend het eigendom der geestelijk heid, want naast bijbelsche verhalen werden ook andere verlucht. We noe men o.a. de „Encïde" van Hendrik van Veldeke. In het eerste tijdperk der gothiek be staan de miniaturen uit penteekenin- gen,' die gekleurd werden en hebben bij de versiering de spitsboogvormen de overhand; zie o.a. ,,de Parcival" van \Volfram van Eschenbach te München en zijn „Willem van Oranje". Later komt de zelfstandige penseel- schiidering, handen en hoofden der figuren zijn bestudeerd en hebben vaak een aantrekkelijke uitdrukking van vroomheid c* zachtheid. De figuren zijn overdreven mager. In dezen tijd ondervond de calligra- phie de hooge bescherming der Fran- 6che en Bourgondische vorsten, en ont stonden: een vertaling van Livius „Lc livre des merveilles du monde" (marco Polo), het gebedenboek van Maria van Beieren en ,.Le roman de la Rose" van Jean de Melun. De miniaturen uit den aanvang der Vijftiende eeuw dragen in hun sierlijk voorkomen den stempel van de hoogste volmaaktheid der kun6t we denken aan het Gebedenboek van Jan van Ber rie. In Duitschland werd de Boheem- 6che school beroemd en vervaardigde o.m. een Duitsehen Bijbel in zes deelen. De Bourgondische vorsten begunstig den de beoefening der miniatuurkunst- Philips de Goede had de kostbaarste bi- biotheek van Europa. Uit dien tijd dag- teekent het Breviarium van den Her tog va nBrcdford, waarschijnlijk van Jan van Eyck, veel voortreffelijke gebedenboeken en het beroemde Bre viarium van Keizer Maximiliaan den Eerste in 1515 door Albrecht Dürer. Onder de calliggraphen uit de zestien de eeuw verdient vooral de aandacht Glockenton. De hoogste bloei bereikte deze kunst fn Italië toen ze onder invloed stond ,van Giotto. toen kunstenaars als Attavante, Girolamo, Verona, Van 28 November tot en met 5 December a.s. houdt de afdeeling Bouwkunst en Kunstnijverheid van het Amersfoortsch Kunste naars Gilde een tentoonstelling van het werk van haar leden in Toonzaal Sierkunst. In verband hiermede zullen in dit blad een 6-tal artikelen verschijnen, waar in enkele Gildeleden iets zullen vertellen van het kunstambacht, hetwelk door hen beoefend wordt. Als tweede van deze reeks vindt U hier een inleiding over Calli graphic. Vervolgens zullen ver schijnen artikelen over Potten bakken, Het bock en z'n band, Weven en Egyptisch vlechten, Edelsmeedkunst en ten slotte een beschouwing over Kunst en Tech niek. kostbare stukken calligrapheerden voor Pausen, Vorsten en Kerken. De boekdrukkunst bracht een groote verandering. In het begin liet men in de prachtuitgaven nog ruimte open voor initialen en miniaturen. (Het ver melde boek van Keizer Maximiliaan is een gedrukt boek). Inmiddels ging dat gebruik in den loop der zestiende eeuw allengs verloren en werden de leekeningen vervangen door houtsne den en kopergravures. Maar de schilder van Initialen en miniaturen, de calligraaf van boeken, albums, oorkonden. van stukken, waarvan er maar één bestaat, heeft zich gehandhaafd. En nu gaan mijn ge dachten naar de opdrachten bij gou den en zilveren jubilea, die voor den jubilaris van onschatbare waarde zijn, en dit blijven voor zijn nageslacht, naar albums voor recepties, met een opdracht op de voorste pagina. naar albums van 48 of 72 bladen blank pa pier, waarmee men den calligraaf een heerlijke opdracht geeft, wanneer men hem verzoekt het geheele leven langs te gaan van iemand, die vijftig jaar voorzitter is van een vereeniging, of een blanco album voor een schei denden burgemeester, directeur, predi kant of dokter. De calligraaf gaat nu het geheele leven na, en maakt een artistiek geheel van alle verschillende gegevens. Heeft U zoo'n album, zulke oorkon den, di-9 initialen en miniaturen, die wapens, wel eens nauwkeurig bekeken? Dan zult u getroffen worden door de groote liefde, waarmee de calligraaf zijn opdracht uitwerkt. Ik hoop dat ik door het schrijven van dit artikeltje uw belangstelling gewekt heb, voor het werk van den kunstenaar en in het bijzonder voor dat van den vaak onbekenden calligraaf. E. P. BOLK—WILLEMSZ. Calligraphe A.K.G., de Oldehocve, Woudenberg. U.S.O.-CONCERT IN TIVOLI Woensdagavond heeft in Tivoli te Utrecht het derde abonnementsconcert door het U.S.O. plaats. Dirigent is Wil lem van Otterloo; medewerking van Geza Frid, piano. Het programma luidt: 1. Ouverture tot Goethe's Treurspel „Egmont" Opus 84, Ludwig van Beethoven 2. Svmphonie IV („Italiaansche") in A, Opus 90, Felix Mendelssohn Bartholdy 3. Marche ccossaise (The Earl ol Rosse March), Claude Debussy 4. Rhapsodie voor piano en orkest Opus 1, Bóla Bartók 5. Fragment uit de Dramatische Sym phonic „Roméo et Juliette", Opus 17, Hector Berlioz MH. van Raai te AFD. STOFFEN Wollen Stoffen voor Japonnen in groote moderne kleuren- keuze. MANTEL-STOFFEN in warme wollen qualiteiten VELVETS, VELOURS- CHIFFON, in nieuwe tinten. VIYELLA'S F1LIA- FLANELLEN. AFD. BONNETERIE Nieuwe zending WOLLEN PULL-OVERS in zeer aparte modellen. PEIGNOIRS in zeer mooie garneering. WOLLEN en LEDER HAND SCHOENEN ook in de mode-kleuren. KAPITEIN W. BROK T Te dezer stede is Zaterdag jl. na langdurige ziekte overleden kapitein W. Brok, in leven commandant van de tirailleur-compagnie van het 16e Regi men Infanterie. Kapitein W. Brok heeft gcruimen tijd bij het 16e R.I. als luitenant en kapi tein gediend, waarna hij bij de Land storm te Eindhoven kwam. Vandaar keerde hij ongesteld naar dit garnizoen terug. Na langdurige ziekte is hij Zater dag jl. hier overleden. VOETGANGER GEWOND Zaterdagmiddag is in de Utrechtsche- straat een voetganger, de 68-jarige G G. uit Nijkerk door een motor, bestuurd door een persoon uit Emmen, aange reden. De motor, die in dezelfde rich ting ging als de voetganger, gaf signa len, toen hij passeeren wilde, terwijl een auto uit tegenovergestelde richting naderde. Hij week uit naar rechts en greep den voetganger, die op den rij weg liep. Laatstgenoemde bekwam een bloedende hoofdwonde en is op medisch advies overgebracht naar het St. Elisa beth's Ziekenhuis. EXAMEN Voor het apothekersexamen le ge deelte slaagde te Utrecht onze stadge- noote, niej. I. W. E. Laanbrock. NAAR DE A.V.R.O.-STUDIO De eerste groep der Amersfoortsche luistervinken voor bezichtiging der nieuwe studio te Hilversum komt a.s. Zaterdag aan de beurt. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar een advertentie in dit» nummer. WIELRIJDER AANGEREDEN Zaterdagmiddag half zes is een bewo. ner uit de Marconistraat op het Julia- naplein door een wielrijder aangereden waardoor hij aan het hoofd gewond werd. Met nog ecnige voetgangers liep genoemd persoon op het trottoir en stak op het moment dat de wielrijder passeerde, juist de Bergstraat over en werd zoodoende gegrepen. De politie was spoedig ter plaatse en verbond den man. BURGERLIJKE STAND 17 Octobei Geboren: Jan, zoon van Johannes Marinus Bleij en Johanna Maria Wienk De heeren A. Bartels en Dr. O. Abeles doen een ernstig be* roep op de aanwezigen tot steun aan de Palestina* bouwers Honderd vijfenzeventig dagen heeft de Joodschc bevolking van Palestina bloot gestaan aan ver woede Arabische aanvallen op le ven en werk der 400.000 Joden, die in het Heilige Land hun Nationaal Tehuis bouwden. Bijna zes maan den lang heeft de staking, die juist vorige week onder invloed van Arabische vorsten op het „Hooge Arabische Comité" geëindigd is, het land door terreurdaden onveilig gemaakt. Er is een strijd gevoerd, die aan beide zijden tal van slacht offers heeft gevergd; een strijd, die bij het Jodendom tot vèr builen de Palestijnsche grenzen felle ver ontwaardiging heeft uitgelokt en o.a. aanleiding gaf tot een in Am sterdam op 21 September j.l. gehou- Vden massavergadei'ing, waarin de voorzitter der Jewish Agency prof. dr. Chaim Weizmann het woord voerde en een beroep deed op de Joden in Nederland, om me de te werken aan het bijeenbrengen van een fonds tot versterking en bevestiging van den opbouw in Pa lestina. Dit beroep is ook in onze stad niet zonder uitwerking gebleven. Een Bitsa ron (Versterking)-commlssié, samengë steld uit vertegenwoordigers van de Joodsohe gemeente en -vercenigingen te dezer stede, organiseerde gisteravond in Hotel Monopole een druk bezochte mas savergadering, welke ten doel had tot moreelen en finanticelen steun voor het Palestijnsche opbouwwerk te geraken. In deze bijeenkomst werd het woord ge voerd door de heeren A. Bartels uil 'sGravenhage, Dr. O. Abeles uit Am sterdam en mevr. E. de Vries alhier De heer M. H. Cohen S.A. z n., voor zitter der eer genoemde plaatselijke commissie, heette de aanwezigen wel kom en toonde zich dankbaar voor de groote opkomst, welke aangaf, dat ve len een plaats in hun hart voor Pa lestina beschikbaar hadden. Rede van den heer Bartels Dat er in de laatste dertig jaar veel veranderd is, bleek den heer Bartels weer opnieuw, toen hij dc convocatie voor deze vergadering ontving en hij zag, dat alle plaatselijke groepen on geacht hun Joodsch-politicke oriëntee ring hadden samengewerkt voor de organisatie van deze bijeenkomst. Er is een eenheid gesmeed rondom Palestina: het ecnige redding brengende land! Het Duitsche anti-semietisme is niets nieuws, het was ook zónder het natio- naal-socialisme gekomen. Men heeft het slechts te zien als een herhaling van wat regelmatig door alle eeuwen heen gebeurd is. Voortdurend heeft men een verplaatsing van Joodschc centra dooi alle werclddeelen kunnen vaststellen; hef is zoo oud als de Joodschc balling schap zelf. Zeer groote belangstelling gistermorgen in Amis citia Gistermorgen heeft in de groote zaal van Amicitia de intrede plaats gehad van ds. F. Oor t, Nederlandsch Her vormd predikant te Havelte, als voor ganger van de afdeeling Amersfoort der Vereeniging van Vrijzinnig Hervorm den. Daaraan vooraf ging de bevestiging door ds. J. Boonstra, Ned. Hervormd predikant te Gieten, voorzitter van het hoofdbestuur der Vereeniging. De dienst werd ten aanhoore van een zeer groot auditorium geopend met het votum, gemeenschappelijk zingen van psalm 68 10, gebed en gemeenschap pelijk zingen van gezang 11 1 en 3, waarna ds. J. Boonstra zijn bevcsti- gingspreek hield naar aanleiding van II Timotheüs, Hoofdstuk 2 15. Bevestigingspreek Ds. Boonstra wijst er in den aanvang van zijn preek op, dat hij gaarne vol daan heeft aan het verzoek de bevesti ging te doen plaats vinden, niet alleen door de genegenheid, die hij voor den nieuwen voorganger heeft, maar hoofd zakelijk in verband met de omstandig heid, dat hij weet, wat ds. Oort voor Drente beteekend heeft, reden, waarom hij zijn keuze als voorganger hier zeci gelukkig acht. Spreker gaat de beteekenis van de woorden: „Het woord der waarheid rechtsnijden" na in verband met het werk, dat een dominee te verrichten beeft. Een werk, dat veel vraagt, dat hoogstens redelijk volbracht kan wor den en dan alléén, indien de bediener Clovio, van het woord waarheid een door en door geloovig man is, een goed inzicht in de structuur heeft en alles in een natuurgetrouw schilderij ziet. Het schil derij moet perspectief hebben. Een mensch kan plichtsopvatting en vervul ling hebben, verdiept zijn in de zorgen van morgen, maar daarbij dc zorgen van heden vergeten. Op het schilderij spe len dan voor- en achtergrond krijgertje De tekst, die spreker zich gekozen heeft, past eigenlijk geheel bij deze in trede, want zij is van apostel Paulus aan Timotheüs, die eveneens gereed staat een nieuwen werkkring te begin nen. Het leven van een dominee telt vele verzoekingen, om werk te doen naar eigen voorkeur, verleiding om hel werk niet recht tc snijden naar waar beid. Het mag niet opgaan in het plaat selijke, niet inkrimpen en verdorren in afgestorvenheid van het volle leven Het is daarentegen een onderdeel van heel het groote werk van de Vrijz. Her vormden in Nederland; het is een werk met allcrhanden uit- en aanblik. Spreker meent dat het meeningsver schil in de prediking voornamelijk be trekking heeft op de dingen daar gin der aan de nevelige horizon, b.v. de ge sprekken over tijd en eeuwigheid, leven en dood. Het woord der waarheid wordt niet recht gesneden tot schade van het groote werk, dat getoond is in dezen zwaren lijd aan net Christelijk gewe ten. Nadat ds. Boonstra over de woorden „Voor Gode beproefd zijn" uitgeweid had, richtte hij zich tot cis. Oort en na dat deze de gebruikelijke vragen beves tigend beantwoord had, verklaarde hij hem voor bevestigd en hoopt, dat zijn werk voor de Ned. Hervormde Kerk een zegen zal zijn. Hierna werd gezang 204 1 gemeen schappelijk gezongen en hield ds. F Oort zijn intreerede. Intreerede van Ds. F. Oort Het is spreker een groote dankbaar heid met zoovelen samen tc mogen zijn op dezen dag, die hij een feestdag vol ernst en wijding acht voor zichzelf, zijn familie en hopelijk ook zijn verdci auditorium. De arbeid, die hem in dezo stad te wachten staat, beleekent in ver gelijking met zijn vroeger arbeidsveld een ommekeer, in dien zin echter, dat het eigenlijk de voorzetting is van het eenmaal aangevangen werk. Zij betee- kent geen kloof tusschen het oude en het nieuwe. Spreker heeft zijn voorgan ger, ds. Dikboom, geraadpleegd over zijn te volgen werkwijze en acht het zich een voorrecht, met medewerking van allen, deze werkwijze voort te zetten. Wij hebben, aldus ds. Oort, dezen ar beid zoo gaarne aanvaard, omdat het mogelijk in de afdeeling uit te bouwen; moge het zichtbaar zijn in tastbare resultaten. Wenschelijk is daarvoor een eigen kerkgebouw, waar de voortduren de geest van de Ncd. Hervormde Kerk gehoord kan worden, terwijl het daarbij niet het doel is zich in eigen kring te rug tc trekken. Boven alles staat het dienen 'en uitbouwen van het Ko ninkrijk Gods en dat wel in de aller eerste plaats en met volle kracht. Niet moeten wij trachten het bij woorden te laten; zij moeten uitwerking hebben zooals ook de woorden van Jezus Chris tus, die vele mens.chen tot nieuw leven bracht. Onze woorden moeten kracht hebben voor hen, die in nood en ver driet zijn. Laat daarom onze bede tot God, van Wien alles afhankelijk is, dringend zijn, laten wij stil tot Hem gaan, want Hij kent ons. In Zijn naam doet spreker een oproep tot dc gemeen te, niet één om samenwerking, want dat spreekt van zelf, maar dat allen zullen inzien, dat het Koninkrijk God's in hen is, heel diep. Deze oproep geldt voor jong en oud. Dan pas krijgt men een éénheid, die ver boven maatschap pelijke verdeeldheid staat. Wij allen hebben in deze wereld een gezamenlijke taak. waarvoor men gemeenschappelijk verantwoordelijk is. Wij staan met onze taak midden in de wereld; het Ko ninkrijk van God zal vragen ons daar boven te verheffen. Het beteekent de rijkdom van ons hart, de liefde, die ons samenbindt. De dienst werd beëindigd met zang door het Vrijzinnig Kerkkoor, gebed, ge meenschappelijk lied: gezang 237 4, zegen en orgelspel. We zien het ook weer in de laatste dagen. Polen dringt op een Joodscho ontwikkeling van Palestina aan, omdat dit land overbevolkt is en men zich van dc Joden wil ontdoen Wie heeft ooit gedacht, dat in Londen anti semiotische relletjes mogelijk zouden zijn. Aan de hand van de brochure „Der Judenstat" van dr. Thcodor Herzl, gaat spreker dan den ontwikkelingsgang van het Joodsche vraagstuk na en komt tot de oplossing: minderheden moeten worden omgezet in oen meerderheid, op bouw van een Joodsch Nationaal Tehuis in het Heilige Land. Er is in de laatste tientallen jaren daar al heel wat ge schied! Als we nagaan met welke enor me kapitalen dc Europeesche mogend heden gekoloniseerd hebben dan dwingt dc kolonisatie der Joodsche minderhe den in vergelijking daarmede eer bied af. Dc pas beëindigde staking heeft men te zien als een verzet tegen de gedach te: Palestina als Joodsch nationaal cen trum. Ondanks alles, zijn de Joden er vastberaden aan hun opbouwwerk ge bleven. De Joodsche nederzetting heeft vastgehouden aan den vroegeren eisch: geen stopzetting der immigratie; Dat dit gelukt Is, is een succes voor het gc- hééle Joodsche volk. De Arabieren hebben voorloopig den strijd verloren; toch mag men nu niet gaan inslapen, want van de Arabische politieke eischcn wordt naar het oordeel van den heer Bartels maar niet zonder meer afstand gedaan, liet Joodsche volk kan geen vrede aanbie den, wanneer aan de rechten, verkre gen door de Balfour-verklaring, getornd zou worden. We weten op dit moment niet, wat dc toekomst zal brengen. De thans ingezette Bitsaron-actic dient tot steun aan den strijd der Joodsche neder zetting, die nu pas beginnen gaat. Pa lestina moet behouden worden als het land voor de Joodschc toekomst. Daar toe wordt een beroep op ieder gedaan en spreker besluit met een Herzl-citaat t.a.v. zijn brochure: „het hangt van de Joden zelf af, of dit geschrift voorloo pig een roman zal blijven." Dr. Otlo Abeles spreekt In de eerste plaats wilde D r. Abe les, die zijn rede in do Duitsche taal hield, er op wijzen, dat het Joodsche \olk de Arabische gewelddaden niet met gewelddaden heeft beantwoord. Hel leven is er gewoon, in arbeid en rust, verder gegaan. Maar wat daar uitge vochten werd, ging niet om dc Joden in Palestina, doch om die over de ge heel e wereld. Zeker, dc Arabieren wa ren wel bereid om vrede te sluiten, zelfs met behoud van een gedeeltelijke immi gratie, doch met afstand van het recht om Palestina als Joodsch Nationaal Te huis te beschouwen. Hier ligt het kar dinale punt! Het is onze schande, aldus riep spreker met klem uit, dat er n u pas over de geheele wereld een actie ontstaat en nog wel op initiatief der Palestijnsche Joden. Dat had di rect uit ons zelf geboren moeten worden! In de zes maanden der staking zijn toch 18.000 jonge menschen het Ileiligo Land binnengekomen; in de zes maan den der staking is het aantal werkloo- zen van 7000 op 3000 tcruggeloopen. Men heeft zich vastgebeten aan dezen grond. En thans is er weer vrede, zij het een gewapende vrede. Waardoor die vrede is ontstaan? Het Arabische volk heeft zich tegen dc eigen leiders gekeerd. Ten tweede heeft zich dc invloed van de Engelsche militaire bezetting doen gelden; ten derde waren er werkkrachten noodig voor den beginnenden sinaasappeloogst en ten vierde wilden de omgevende Ara bische landen dezen strijd niet hebben! Daarvan is ook dc inmenging van de vier Arabische vorsten een bewijs. De vrede is onvoorwaardelijk gesloten. En thans volgt een actie, niet om dc aan gebrachte schade te herstellen; dat zul len de Palcstijnsch# Joden zelf bekosti gen. Maar er is geld noodig voor de bewaking, voor den „ombouw" van im migranten voor maritiemen arbeid, voor de versterking in haar geheel. Tot slot van zijn rede, die op impo- neerende wijze werd uitgesproken, zei de lieer Abeles. dat men ook al zal hopelijk het Joodsche kleinkind onbe zorgd nog hier in Holland of elders kunnen leven verplicht is mede ie bomven aan Palestina als Joodsch Na tionaal Tehuis. Mevrouw E. de Vriesvan Oss deed namens de Vereeniging voor Practisch Palestina werk een beroep op de Jood sche huisvrouwen, om naast den steun van mannelijke zijde, bij tc dragen aan de 1 actie. De heer Cohen bracht als voorzitter de verschillende sprekers dank voor hun betoog en wekte iedereen tot steun nog maals op. Van de gelegenheid tot gedachtenwïs- seling, die na de pauze geboden werd, werd door enkele bezoekers dezer ver gadering gebruik gemaakt. UIT HET POLITIERAPPORT Door de politie werd proces-verbaal opgemaakt tegen een slager wegens overtreding van dc arbeidswet; even eens tegen een sigarenwinkelier we gens overtreding van art. 328 bis Wet boek van Strafrecht (oneerlijke mede dinging). Aangifte werd gedaan van diefstal van een foto-toestel uit een auto. De recherche stelt een onderzoek in. Langestraat 8 Tel. 129 Slechts f 3.25 per Liter Verschillende sprekers voer* den tijdens den districts* dag in St. Jozef het woord De Districtsdag der R.K. Werklieden- vereemgingen zag Zondagnamiddag een volle zaal in het gebouw St. Jozef. Bui len Amensfoort waren de nfdeelingen uit de gemeente Soest, uit Baarn, Hoog land en Barneveld aanwezig. Een en semble van Wilskracht bracht goede muziek. De vergadering werd geleid door den voorzitter van het Districtsbcstuur, den heer II. Hom uit Hilversum, die in r.ijn openingsredo wees op het doel de zer Districtsdagon, om verder te dragen den geest van dc te Utrecht gehouden Kaderdag. Hapert er iets. vroeg spre ker, in onze arbeiderskringen, dat er geen volkomen eensgezindheid hcerscht? Die moet er zijn; in deze tij den gaat het om hoogcre beginselen. Een vast aaneengesloten R.K. Arbeids- beweging moeten dc bestrijders tegen over zich zien. Eerste spreker was pastoor Akker man uit Hilversum, geestelijk dis tricteadviseur, met het onderwerp „Waarom het gaal". Hij ving aan met tc wijzen op Tiers, Diderot en Voltaire, die op hun sterf bed am den priester riepen. In het licht van dc sterfkaars lijkt alles anders; dan staat dc ziel alleen voor God. De dieren kennen rust en tevredenheid. De mensch blijft zoeken en vragen; he;t is liet heimwee naar God. Nooit"* zijn er zooveel anbeidorsvrien- den geweest als in dezo eeuw. Alleen de Kath. Kerk kan den arbeider plaat sen in zijn werkelijke waarde. Daar zijt ge groot om uw ziel. om het goddelijke wat in u leeft. Uw ziel Is van dezelfde waarde als die van koningen en keizers. Zonder uw geloof zijt. ge slechts eeji sleeperspnard. Wreed dort hij. die u dit geloof wil onlnemen. Het geloof ver liezen i6 het mislukken van uw leven. Steun uw broeder bij spot. Spotten is even gemakkelijk als bespuwen. Komende op „dc Jonge Werkman" wijst 6pr. dc ouders erop, dat opvoeden heteekent: nobel karakter vormen. Laqt kinderen na met stérk en vast gc-loof, schenkt ze goed voorbeeld. De tweede spreker was dc lieer M. Visser uit Utrecht, ambtenaar van den Diocesrtncn Bond van IIK.W.V. in liet Aartsbisdom. Deze sprak over de Kath. arbeidersbeweging 111 crisistijd. Het stoffelijke en het geestelijke moe ten hij de Katholieken onafscheidbaar zijn. Ieder wil de wereld veroveren en we staan midden in clcn strijd tusschen Communisme en een Nationalisme dat de Staat boven alles wil stellen. M ij Katholieken moeten kleur bekennen, we moeten beschikken over een goed gedisciplineerd corps, dat weet tc offe ren en te overtuigen. Wc hebben niet lenig le treden voor de aanvcchtcrs. Wel valt het vaak moeilijk "in dezen tijd van ontwrichling cn moreelc ver wording. Waren de grootc beginselen, door Leo XIII in Reruni Novarum neer gelegd, maar gerealiseerd, rechtvaardig heid en naasteliefde, dan was er deze tijd niet. Moedeloos hebben we echter niet te worden. Spr. wijst op dc vervulling van de laak aan de Kath. organisatie gesteld. Laat de kankeraars aanwijzen, waar de leiding gefaald heeft. Geen afbraak door °igen leden. De strijd wordt moeilijker. Laat ons zorgen niet in den rug te wor den aangevallen. Geploeterd is er door de pioniers, ze hebben ons de vaan toevertrouwd om die verder tc dragen. Laat de Katho lieken in Nederland krachtig blijven cn vervuld van den II Geest. Wc moeten Christus' Koningschap herstellen. In zijn dankwoord drukte dc Voorzit ter de besturen op het hart, volle aan dacht te wijden aan de „Jonge Werf man". De taak der jongeren zal zwaar zijn. Dc bijeenkomst was geopend met het gezamenlijk zingen van het strijdlied: Hef dc vanen hoog. Aan het slot zong men: Aan U, o Koning der eeuwen. In de Eysink*fabrieken aan het Julianaplein Er bestaat voor het zweefvliegtuig van de A.V.A., dat dezer dagen tentoon gesteld is voor de ramen van de Eysink-fabrieken aan het Julianaplein grootc publieke belangstelling. Het toe stel is volkomen luchtwaardig gekeurd en alleen is nu nog liet wachten op de lier, die in dc maak is, dank zij de sub sidie van liet zweefvliegtuiginstituut. Ook heeft men nog geen kabel. Dc ex positie van het mooie toestel beeft nu voor, belangstelling van het publiek voor de zweef sport te wekken en zoo te komen lot een groote vereeniging. Het toestel blijft deze week ter be zichtiging. Zaterdag was er weer gezellige druk te in de stad, waaraan de muziek der Mica niet vreemd was. Overal wordt gemeld, dat het publiek vlot naar de Micaatjes vraagt om geen kans op de vele prijzen tc laten glippen. Ook de prijzen-etalagc trekt nog re gelmatig veel kijkers. Het Secretariaat meldt dat voor a.s. Woensdag wederom vergunning is aangevraagd om een mu zikale rondgang te maken. Woensdagmiddag zal bet Kinderfeest plaats hebben waarbij alle kinderen toegang hebben met vijf Micaatjes, die echter het eigendom blijven der kinde ren. Muziek, zang cn Marionettenthea ter zullen dien middag vullen. Verder is dc Ruilbeurs deze week ge opend en kan ieder trachten zijn puzzle vol te krijgen. De tweede Micakrant is verschenen en a.s. Donderdag staan de nummers ip de etalages.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5