Hoe het zweefvliegtuig tot stand kwam Betrekkingen voor capitulanten en Wijnhandel „De Moor" Vele moeilijkheden deden zich voor M.I.C.A.-NIEUWS DE KLEINE FIAT 4-CYL, TYPE 500 Garage MOTORHUIS, Kamp 36-38, Tel. 457 VIERDAAGSCHE AFSTANDSRIT K.M.S.V. B. en W. hebben geen motieven om ontheffing van de verplichting te verzoeken Kath. Amersfoort BARAK BESMETTELIJKE ZIEKTEN 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 20 OCTOBER 1936 Langestraat 8 Tel. 129 Roode Bordeaux Wijnen Claret 80 ct. p. fl St. Emilion f 1.00 p. fl. Medoc Ludon f 1.25 p. fl. STADSNIEUWS De A.V.A. kan momenteel ener giek op een hechten onder grond doorwerken Einde Juni 1935 werd na een geestdriftige opwekking door den heer Broekmeyer, toondertijd zweef vliegtuiginstructeur van de Arnhem- sche en de Deventer zweefvliegclubs, door een vijftal jongelui in restau rant „Princess" besloten, om tot de oprichting over te gaan van een zweefvlicgclub en deze te beschou wen als een onderafdeeling van de reeds bestaande Aero .Verecniging Amersfoort (A.V.A. Ziezoo, de club was er, maar nu het vliegen! Allereerst was er een toestel voor noodig, hetwelk men besloot zelf te maken. Na eenig wikken en wegen werd daartoe een zweefvliegtuig van het type Anfanger uitgekozen, waarvoor de teeke- ningen uit liet Duitsche zweefvliegcen- trum, de „Wasscrkuppe" betrokken moesten worden. Als bouwtechnisch in structeur stelde zich de lieer Broekmeyei beschikbaar, die tevens beloofde metter tijd als zweefvlicginstructeur te zullen optreden. Een plaats, waar het toestel gebouwd kon worden, werd echter niet zoo vlot gevonden. Tot dit doel huurde men tenslotte een oude schuur van 9 bij 12 ra van de voormalige hoenderfokkerij van den heer Langelaar aan de B.W.- laan, tegenover Birkhoven. Deze schuur, welke vaak door buitenstaanders ten on rechte een kippenhok werd genoemd, heeft de zweefvliegclub gedurende bijna een jaar gehuisvest, hoewel men aan vankelijk dacht, na enkele maanden het toestel zoover te hebben, dat het gemon teerd kon worden en dus een grootere bouwgelegenheid noodig zou zijn. Het ledental was inmiddels gegroeid tot 12, terwijl twee heeren van de montage-af- deeling te Soesterberg zich eveneens be schikbaar stelden als bouwtechnici. Constructie Deze beide heeren, Pijpers en De Groot, hebben een zeer belangrijke rol bij den bouw van het toestel gespeeld. Niet al leen dat zij de leiding aan het bouwen gaven, doch zij hebben niet geschroomd om zelf ook de handen uit de mouwen te steken en zich het leeuwenaandeel van het werk toe te eigenen. Verschillen de malen zijn zij van de teekeningen af geweken en hebben verbeteringen naar het systeem Fokker ingevoerd. De be langrijkste hiervan is wel de overgang van de open vleugelribben naar de ge sloten ribben, waarbij de ribbenlijsten niet verbonden zijn door zigzag geplaats te steunlatjes, doch geheel gevuld wor den met een plaat triplex van 0,8 rara dikte. Deze constructie is veel stevigei dan de eerstgenoemde en maakt den vleugel toch niet zwaarder, terwijl het vleugelproficl veel beter bewaard blijft. Ook de houten stijlen van de vleugels en het horizontaal stabilo werden vervan gen door ijzeren profielbuizen, welke ook niet noemenswaardig zwaarder waren dan de houten, doch natuurlijk veel ster ker. Het primitieve houten zitbankje werd vervangen door een stevig stoeltjo van aluminium met leeren bekleeding (zelf vervaardigd door de instructeurs). Ondanks dat de bouw aanvankelijk voorspoedig verliep, bleef het ledental den geheelcn winter maar twaalf. Er kwamen wel enkele nieuwe leden hij, doch er vielen ook weer af. Het gevolg daarvan was dan ook, dat de „schatkist" permanent leeg bleef en het bestuur niet angst en vrees den tijd zag naderen dat het toestel vliegklaar zou zijn. Wat dan te doen? Een nieuwe hangar Allereerst was een goede ruime hangar vereischt, Men kon het toestel niet elke week gaan demonteeren, daar dat èn te veel tijd zou kosten, èn voor het toestel nu niet bepaald goed was. En zelfs wan neer men die moeilijkheid had kunnen oplossen, dan was men er nog niet- Er was ook nog een autolier en een startkabel noodig. De leden werden toen voor de keus gesteld, of het toestel af bouwen in hetzelfde tempo èn daarna de zaak sluiten, totdat het benoodigde geld bij elkaar was, öf heel langzaam doorwerken, zoodat het toestel eerst te gen den zomer 1936 klaar was. Zij ver kozen het laatste. Doch toen in April 1936 de onderdee- Jen van het toestel zoo goed als klaar waren, was men ten opzichte van de hangar nog even ver als het jaar te voren, totdat één der begunstigers van de A.V.A. zich bereid vei klaarde om het geld, benoodigd voor den bouw van den hangar, voor te schieten. De zweef vliegclub was gered. Al het andere zou nu slechts een kwestie van tijd worden, het kon een half jaar duren, het kon nog een jaar duren, doch de zaak zou voor elkaar komen en men zou te Amersfoort op de heide kunnen zweef vliegen. En zes weken later stond de hangar er, en wat voor een hangar! Zooiets hadden zelfs de meest optimis tische leden niet gedroomd. De verhui zing was nu vlug gebeurd en in aller ijl werd begonnen met de montage van de onderdeden. Ondertusschen was het vliegveld door Waterstaat goedgekeurd en het duurde niet lang of ook het zweefvliegtuig had z'n bewijs van goed keuring van ir. Ovens gekregen. Men kon met het laatste werk aan het too- stel beginnen, n.l. het bespannen van de vleugels met vliegtuiglinnen (het mag niet eerder bekleed worden voor dat Waterstaat de constructie gekeurd heeft.) En nu is de PH 52 eindelijk vlieg klaar na 15 maanden bouwen, hij is werkelijk te mooi geworden om er mee te gaan vliegen en door de eerste de beste leerling te laten „kraken. Het is echter nu eenmaal een lesvliegtuig en niet ge bouwd voor een permanente ten toonstelling of een museum. Maar de zweefvliegclub vliegt en zweeft nog niet. Zij heeft nog een lier en een startkabel noodig. Als laatste reddende engel heeft het Nederl. Zweef- vlieginstituut ingegrepen. De afdeeling zweefvliegen van de A.V.A. heeft naar de meening van genoemd instituut haar bestaansrecht voldoende bewezen en komt zoodoende in aanmerking voor subsidie. Zij verklaarde zich bereid om de kosten van de lier te betalen en het materiaal voor het bouwen van een tweede toestel, maar nu geen les-, doch prestatie-zweefvliegtuig, be schikbaar te stellen. Dit toestel zal vermoedelijk een Grunau Baby wor den. De lier is bereids in Amsterdam be steld, terwijl de zweefvliegclub nu zelf nog de laatste f 120.voor het aan schaffen van een startkabel bijeen moet brengen. Doch de laatste lootjes wegen het zwaarst en de club telt nog maar 15 leden. Voor hen die belangstellen in het re sultaat van de nijvere leekenbouw, is hét toestel te bezichtigen in de etala ges van de Eysinkfabrieken op het Ju- lianaplein, geheel belangeloos hiervooi beschikbaar gesteld. In den loop van de volgende week zal een lezing door de A.V.A. worden georganiséerd over het zweefvliegen, waarover nog nadere berichten zullen verschijnen. In het voorjaar dacht de A.V.A. de hangar officieel te openen met daaraan verbonden een luchtvaart dag, waarbij op het gebied van zweefvliegen en de daarbij gebrui kelijke starts, het één en ander zal worden gedemonstreerd. H. B. De uitslag van den étalageswedstrijd Het Mica-Comité deelt mede, dat aan de beoordeeling der etalagekasten eeni- ge duizenden hebben deelgenomen. Het publiek, dat in dit geval jury was, heeft blijkens de duizenden ingekomen stem biljetten de volgende winkeliers aange wezen, die in aanmerking komen voor de door het comité beschikbaar gestel de medailles: Eerste prijs: Drogisterij „de Vijzel", A. J. Boode, Kamp 43. Tweede prijs: Stoffen B. en L., Lange straat 29. Derde prijs: Wijk en Co.. drogist-op- licien, Arnhemschestraat 5. In- de showroom van de fa. van Ha- mersveld zal een lijst worden gepubli ceerd van personen, die in aanmerking komen voor de prijzen die voor de be oordeeling der etalagekasten zijn be schikbaar gesteld. DE WAARDE VAN HET VREEDZAAM GEZINSLEVEN In de serie lezingen van de Afdeeling Amersfoort der Ned. Vereeniging voor Vrouwenbelangen en Gelijk Staatsbur gerschap zal Maandag a.s. een tweede voordracht door mevrouw dr. M. Spaan der— Duyvis in restaurant „Princess" gehouden worden. Het onderwerp is dit maal „Van moeilijke ouders en moei lijke kinderen, oorzaak en bestrijding". Men zie verder de Keitjes. blijft tot nadere aankondiging op den ouden prijs, en wel Coupé 2 zitplaatsen met veel kofferruimte f 995.— Cabriolet Luxe 2 plaatsen 1 1095.— Hydraulische remmen en schokbrekers. Rondom onsplinterbaar glas onafhan kelijke veering en loopt gegarandeerd 20 K.M. op één Liter benzine. Dus vraagt het one eens tc mogen rijden u zult er verbaasd van staan. DAGELIJKS DEMONSTRATIES. GARNIZOEN Door den Minister van Defensie is be paald, dat bij de Infanterie geen capi tulanten meer zullen worden aangeno men van oudere lichtingen dan 1936. De tot majoor bevorderde kapitein J van Rooij, adjudant van het 5e regiment veldartillerie alhier is in zijn nieuwen rang bestemd tot hoofdinstnacteur van dit regiment. Eerste-luilenant N. J. J. van Dam, van het lie regiment infanterie en gedeta cheerd bij het regiment genietroepen te Utrecht, wordt 1 November van die de- taehecring ontheven en overgeplaatst bij het 16e regiment infanterie te dezer stede. R.O.G.-JONGENS AANGEHOUDEN Door den Rijksveldwachter van Soes- terberg werd een dezer nachten een drietal minderjarigen aangehouden, dio ontvlucht waren uit het Rijks-Opvoe dingsgesticht te dezer stede. Bij onder zoek bleken zij te hebben ingebroken in een kiosk, staande op het voetb^lterrein aan den Kampweg te Soesterberg, al waar zij eenige consumptie-artikelen hadden ontvreemd. Zij zijn ter beschik king van den Officier van Justitie te Utrecht gesteld. „ARBEID ADELT" Op Donderdag 22 October a.s. wordt in hotel „De Witte" een bazar gehouden van de vereeniging „Arbeid Adelt". Naar men weet, houdt genoemde ver eeniging jaarlijks een dergelijke bazai met het sympathieke doel de opbrengst daarvan ten goede tc doen komen aan dames, die het finantieel moeilijk heb ben. Daartoe worden tijdens de bazar handwerken verkocht. Hopelijk zal de belangstelling voor het vele mooie werk even groot zjjn als in voorgaande jaren. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de Keitjes. HET SPREKEN VAN VREEMDE TALEN Algemeen is de klacht, dat men zelfs na jaren schoolstudie de vreemde taal alleen maar wat lezen en schrijven kan doch heel niet kan spreken en evenmin erstaan. Daarom is het begrijpelijk, dat de uitvinding, nu alweer eenige jaren geleden, om hierin te voorzien door de gramofoon aan de talenstudie dienst baar te maken, groot opzien haarde en allerwegen warme belangstelling vond. Seder heeft deze uitvinding, die be kond is als de Linguaphone-mcthodc zich in alle landen der wereld ingebur gerd en het is daarom niet te verwon deren, dat men hieraan ook bij ons, zoo wel in dc stad als op het. land, al meei aandacht is gaan schenken. De afstan den verdwijnen en zoo neemt een ieders behoefte toe om tenminste een vreemde taal werkelijk te kunnen spreken en erstaan. Daarom besloot het Linguanhonc-ïn- stituut te Amsterdam (Spui 23/7, ingang Handboogstr. 2) een openbare demon stratie te geven op Donderdag 22 Octo ber a.s. in Hotel Monopole. Wie er meei van wil weten verzuime dus niet te gaan luisterén. De toegang is geheel vrij. Onder voor dé deelnemers helaas niet al tc gunstige weersomstandigheden is de vicrdaagsche afstandsrit hedenmor gen alhier aangevangen. Om half ne gen moesten de deelnemers hun paar den aan de eerste conditickcuring dooi de Jury, welke bestond uit den lies. Majoor Van den Wall Bake en den Rit meester Hollertt, bijgestaan door den paardenarts lc klasse Holsheimer, on derwerpen. Bij déze keuring werden alle deelnemende paarden in voldoen dc conditie bevonden om de rit te kun nen aanvangen. Van de ingeschreven deelnemers hadden er echter eenigen door bizondere omstandigheden ver stek moeten laten gaan, zoodat in to taal een twaalftal paarden aan den start verscheen, welke tc half tien aan de Rijschool aanving. Hier vertrokken de deelnemers met tusschenpoozen van drie minuten voor het eerste wegpar- cours van dezen dag. hetgeen een leng te heeft van 36 K.M. en in een tijd van 3 uur moet worden afgelegd. Dit par cours loopt via Barneveld naar het Rómontedcpot bij Millingen, waarna een cross-country zonder hindernissen volgt, eindigende te Leuvenum. Hierna volgt het tweede wegparcours, hetwelk in de Lagerplaats bij Oldcbroek eindigt en een lengte heeft van 20 K.M. Ondanks de minder gunstige weers omstandigheden was de belangstelling vrij groot, ook meerdere dames hadden de gure wind en regenbuien getrot seerd om van bet vertrek der ruiter? getuige te zijn. Onder de belangstellen- don merkten wij nog op de Majoor Camerling Hclmolt, directeur van de Rijschool. Nadat, de laatste deelnemer vertrokken was volgden in een tweetal autobussen de oppassers om tijdig bij het eindpunt van de cross-country aan wezig te kunnen zijn, teneinde daar hun zorgen aan do paarden te kunnen wijden, die deze, bij een zoo zware rit, zeker verdienen. OMREKENINGSKOERSEN Off. Niet Off. 19 Oct. 20 Oct. Londen 9.091,4 9.141/, Berlijn 0.74.62 y2 0.75.25 31.30 31.471/, Parijs 8.G8 8.71 7 rich 42.75 43.00 Kopenhagen 40.60 40.80 Oslo 45.70 45.90 Stockholm 46.90 47.10 1.86K 1.87% Prane 6.61 6.6514 Milaan 9.85 Y*edeged door de Rotterd. Bankvereen Bij de Wet van 29 November 1935, Staatsblad 685 is het Capitulanten reglement vastgesteld. Bij deze Wet is aan artikel 179 van de Gemeentewet een nieuw lid toege voegd van den volgenden inhoud: „Hij (de Raad) is verplicht, onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten der Provincie de ambten en betrekkin gen in dienst der gemeente aan te wij zen, welke met uitsluiting van an dere gegadigden slechts kunnen worden vervuld door militairen of ge wezen militairen, die ingevolge een wettelijke regeling aanspraak hebben up benoeming tot ambtenaar in dienst van een der lichamen, genoemd in arti kel 3 en artikel 4 der Pensioenwet 1922 (Staatsblad 240). Wij behouden ons echter voor, op verzoek van den Raad. Gedeputeerde Stalen der Provincie gehoord, in het belang van de daarbij betrokken ge meen ie, van deze verplichting onthef fing te verleenen." Redelijke motieven om ontheffing van de verplichting te verzoeken, zijn naar de mcening van B. en W. niet aan te voeren. Volgens artikel 15 van het Capitulan- tcnregleincnt moeten de algemccno maatregelen van bestuur, ter uitvoe ring van dit reglement, zoomede rege lingen van anderen aard, welke in ver band daarmede worden geboden voor 9 Dec. 1936 worden vastgesteld. Bij de vast te stellen verordening dient te worden gelet op art. 13 alinea 4 van het Capitulantenbesluit d.d. 3 April 1936, hetwelk voorschrijft, dat door den voorzitter van den Capitulan- tenraad of in diens naam door den di recteur van het Centraal Bureau over leg zal worden gepleegd met de bestu ren van provinciën, gemeenten, water schappen, veenschappen en vecnpol- ders, alsmede met de spoorwegmaat schappijen, genoemd in art. 3 der Pensioenwet voor de Spoorwegambte naren 1925, opdat de door de capitu lanten te vervullen ambten en betrek kingen in dienst dier lichamen, zooveel doenlijk worden aangewezen naar ge lijken maatstaf als de in het eerste lid vermelde ambten en betrekkingen. Hel overleg heeft plaats gehad. Een onzer ambtenaren heeft een bespreking ge had met den directeur van het Cen traal Bureau en bij die bespreking is nagegaan, welke functies in deze ge meente moeten worden vervuld door capitulanten. In een aangeboden ontwerp worden de ambten en betrekkingen opgesomd, welke door capitulanten zouden kunnén vervuld worden. Aangezien het de bedoeling van hel Capitulantenstelsel is, dat ter ont lasting van 's Rijks schatkist mili tairen en gewezen militairen worden benoemd in ambten en betrekkingen in den burgerlijken overheids- en semi overheidsdienst, waarin zij een levens- heslaan vinden en hel dus niet de be doeling is capitulanten aan te wijzen voor het heklceden van in de verorde ning genoemde functies, wanneer do te verrichten werkzaamheden van tij delijken aard zijn, wordt in de verorde ning van vasten dienst gesproken. Door het Centraal Capitulantenhu reau worden candidatenlijsten aange houden. De voor benoemingen in dienst der gemeenten op te maken lijsten wor den genummerd IS tot en met 25. Van deze betreffen de lijsten 18 en 20 be trekkingen, voor welke een schoolont wikkeling vereischt wordt, uitgaande boven die, verkregen door het met vrucht volgen van het gewoon lager onderwijs, terwijl lijst 18 betreft betrek kingen, welke dienen te worden ver vuld door capitulanten, die den rang van sergeant of wachtmeester hebben bekleed en lijst 20 betrekkingen, die zijn bedoeld voor hen, die dezen rang niet hebben bekleed. De lijsten 22 en 24 gelden voor hen, die geen hoogere schoolontwikkeling hebben, dan dio wordt verkregen door het met vrucht volgen van het gewoon lager onderwijs, terwijl de betrekkingen op lijst 22 die nen tc worden vervuld door gewezen sergealïts en wachtmeesters, die op lijst 24 door hen, die dien rang niet hebben hekleed. De lijsten 18, 20, 22 en 24 wel ke onderscheidenlijk overeenkomstige heteekenis hebben als de lijsten 19, 21, 23 en 25 vermelden functies, waarin re gelmatig op Zondag arbeid moet wor den verricht. De candidatcnlijst no. 42 heeft slechts betrekking op de te benoemen politie ambtenaren. De directeur van het Centraal Bureau is bevoegd om onder goedkeuring van den Capitulantenraad naast de gewone candidatenlijst nog een afzonderlijke lijst aan le houden voor dc capitulanten, die. behalve dat zij voldoen aan de eischen voor inschrij ving op een of meer der gewone can didatenlijsten, de bekwaamheid bezitten om eenig vak uit te oefénen of de bij zondere kennis tot het vervullen van een bepaalde betrekking. Als ambten en betrekkingen worden genoemd: Polilie-ambtenaar, concierge bij den dienst Opb. werken, terreinwerker bij de Bedrijven, schoenmaker bij de Be drijven, klerk bij den Reinigings- en Ontsmet tingsdienst: Arbeider bij den Reinigings- en Ont- smettingsdienst, arbeider bij de Bédrij- ven, klerk bij de politie. Jaarvergadering van de ver« tegenwoordigers der aanges sloten vcreenigingen De jaarvergadering der vertegenwoor- digers \an de vereeiiigingcn, aangesio ten bij K.A. vond gisteravond plauts in dc bovenzaal van iict St. Jozefgebouw onder leiding van den voorzitter Mr. A. E. T. Kooien. Van de 48 aangesloten vcr eenigingen waren er 28 aanwezig. Te vens waren er de pastoors Hooyman (adviseur) en Oostveen. Het jaarverslag van den secretaris den heer B. Th. Kleine Staarman was veelomvattend. Hieruit het volgende. Toegetreden is A.R.K.O., dc R.K. Officie renvereeniging. Het comité voor mo reele steun aan jonge werkloozen zorg de voor retrai tewerk en voor werk kanipbezoek. Herdacht werden de hee ren Tliicn en Huygen, die het bestuur ontvielen, eerstgenoemde door overli.j den, de tweede om gezondheidsredenen, De zwemquacstie kan vermoedelijk wor den opgelost. Hulde wordt gebracht aun het Werkcomité, dat de werkzaamheden voor het winterseizoen opvatte en vol bracht, toen het bestuur van Cultuka was afgetreden. De heer Hagen heeft do zorg op zich genomen voor het ontwer pen van een R.K. bevolkingsregister Een resumé daarover zal de vereenigin gen worden toegezonden. De vorming van een Kath. E.H.B.O. moet uitgaan van het Wit-Gcle Kruis. Dit kan voor- loopig zich daarmee niet inlaten. Ovci kinderuitzending vermeldt het verslag, dat K.A. den Gemeenteraad verzoeken zal haar een deel der 1200 subsidie to gevón, die thans aan het neutrale ge nootschap zijn toegestaan, om de R. K, zwakke kinderen door K.A. tè doen uit zenden of aan het subsidie de voorwaar den te verbinden, dat R.K. kinderen gc zonden moeten worden naar een R.K. in richting. Het verslag vraagt grootcr me dewerking van de besturen der aange sloten vcreenigingen. De heer P. J. van Helsdingen gaf uit eenzetting van het werkcomité van Cul tuka. Dank en waardcering werd uitge sproken voor den arbeid van het afge treden bestuur daarvan. Maar door dc wisseling vond men in de stad liet ter rein afgegraasd om een voldoende aan tal abonnementen te kunnen plaatsen voor de tooneelavonden. Op aanvulling daarvan of het nemen van losse kaarten voor dc voorstellingen wordt, sterk aan gedrongen, want dit jaar moet Cultuka de volle risico dragen wat het bezonk betreft van haar avonden in het Grand Theatre. In het bestuur werden herkozen do heeren mr, Kooien en Vlug; eerstge noemde ook als voorzitter. De twee va cafures werden aangevuld door verkie zing van de heeren A. A. van Nijnatten en J. Lubberts. De heer van der Linden, lid van het bestuur, besprak de laksheid bii vele katholieken, waar het gold deel te ne men aan algemeen werk en zitting te nemen in officiéele of half-officieelo commissies. De andere bevolkingsgroe pen wernen zich on die commissies en weten de leiding aan zich te trekken. De katholieken, die toch hun beginselen moeten uitdragen, komen achteraan, verliezen hun rechtmatigcn invloed door eigen schuld. Samengesteld werd een commissie, bestaande uit mei. Guikecs en de hee ren Beaufort en T.uyrx, die de zwenv znak verder moet breng/m. VcrmocMiik wórdt eerst aangestuurd op een R. K. zwem vereeniging. Tn een lange rondvraag werd veel ter snrake gebracht, wat wénschelijk wérd geacht. Overeenkomstig een wenk van Géd. Staten zijn B. en \V. in overleg getre den met het bestuur van de Lichten berg teneinde te bereiken, dat de beta ling van een vastrecht zou komen te vervallen en de verplecgprijs voor de gemecntcpatiënten wordt vastgesteld op 4— per dag bij een garantie van een minimum aantal verplecgdagen van 600 per jaar (alle dus ook de zelf- betalende barakpatiëntcn medegere- kend). Het bestuur van de Lichtenberg kan zich echter alleen vercenigcn met een garantie door de gemeenten van 600 verpleegdagen indien deze uitsluitend betrekking heeft op patiënten, die voor rekening van de gemeente verpleegd worden. Gezien het gemiddeld aantal patiën ten voor barakverplcging over de laat ste jaren (pl.m. 1700 per jaar) zal deze wijziging in de praktijk niet veel veran dering brengen, waarop B. en W. voor stellen het voorstel aan den Raad te wijzigen in den aangegeven zin. AMERSFOORT 20 en 21 Oct. Veilinggebouw Lange straat 109. Verkooping meubilaire goe deren. 9 uur v.m. 21 Oct. Verkooplokaal Muurhuizen 47. Verkooping meubilaire goederen. 1.30 u. namiddag. 21 Oct. Hotel „Monopole". Verkooping meubilaire goederen. 2 uur nam. SOEST 27 Oct. Boerderij „Boschlust", Konin- ginnelaan ?i. Verkooping inboedel en vée. 10.30 v.m. EEMNES 3 Nov. Café 't Zwaantje ad. Wakke- rendijk. Vérkooping boerenhofstede „Het Hof". 8 uur n.m. CORSETTEN-DEMONSTRATIE IN AMICITIA Door fa. Ramselaar Evenals vorig jaar heeft de firma Ramselaar in den foyer van Amicitia een demonstratie gegeven van corset ten enz. Dc belangstelling was gistermiddag vrij groot en we mogen wel veronder stellen, dat de firma Ramselaar déze thans een succes kan noemen. De cau serie werd gehouden door een lid van de directie der Koninklijke Corsetten Industrie. Op genoeglijke, duidelijke wijze werden de voordeelén van een goed corset uiteengezet door den heer Peters, geassisteerd door een paar da mes, die het publiek lieten zien, hoe een corset wel cn niet gedragen en behan deld behoort te worden. De show droeg een heel huiselijk karakter, de bei de dames assistenten gaven raad en toelichtingen op dc vragen, welke liet publiek in de gelegenheid was te stellen. In de korte pauze werd gratis thee cn gebak aangeboden. Wij vestigen er de aandacht op, dat ook hedenavond nog eén demonstratie gegeven wordt. RIJWIELDIEFSTAL Op het politiebureau is aangifte ge daan vén diefstal van een rijwiel, dat voor eén perceel aan de Wijersstraat stond. MER1JNTJE GIJZEN'S JEUGD Van a.s. Vrijdag af in hot Grand Théètrc In hét Grand Théatre gaat van Vrjj- dag a.s. af de nieuwe Nedcrlandsche film: „Merijntje Gijzen's Jeugd," be werkt naar de boeken van A. M. de Jong. Evenals „Rubber" heeft deze nieuwe film de Nedcrlandsche film industrie een grooten stap in de goede richting gebracht. Ze is onverdeeld door dc filmcritick heel gunstig besproken en ze blééf in de meeste plaatsen meer dere weken op het programma. De schrijver, A. M. do Jong, heeft het aangedurfd een hoofdrol ln deze film te vervullen, hij speelt n.l. voor den pastoor. Er zal ook in onzé stad wel belang stelling voor deze goede nationale film bestaan, die ons dichter bréngt tot het Brabantsche land en do Brabantsche mcnschen. Voor bijzonderheden verwij zen wij naar de advertentie in ons blad van morgen. DOLLE KOE OP HOL Vanmorgen transporteerde mén een koe ergens uit de buurt van Achter veld naar het abattoir hier. Blijkbaar had de drukke en onrustige sfeer, waar in de mcnschen leven, een slechten in vloed op het dierHet werd dol en ging er vandoor. De wedloop met het leven was echter sjioedig afgeloopen; achter een perceél aan de St. Anna- straat wérd het dier begrepen. Ter plaatse heeft men liet afgemaakt. ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. Besluit van 12 October 1936 is verleend de zilveren eeremedaille der orde van Oranjc-Nassau, met de zwaarden, aan onze stadgenooten den sergcant-inajoor-administrateur J. J. M. van 't Walderveen en aan den adjudant- ondcrofficier-administrateur G. J. Zwart, onderscheidenlijk voorzitter cn secrota- lis van dc Nedcrlandsche Roomsch- Katholiokc Onderofficieren vereeniging „Sint Martinus". VOORDRACHTAVOND VAN LOUISE KOOIMAN IN AMICITIA Donderdagavond a.s. zal voor 't Nut de bekende dcclamatrice Mej. Louiso Kooiman in Amicitia voor het eerst in Nederland voordragen „de moeder van negen zonen" van dr. Oskar Jellinek, officier van Justitie te Weenen, vertaald door Arthur van Dijke. Mej. Kooiman heeft, hiervan het „alleen-voordraag- recht" verworven. Tijdens de pauze zal gelegenheid bestaan het boekje voor geringen prijs tc koopen. Na de pauze volgt het fragment uit „dc kleine para de" van Ilenriëtte van Eijk „de Manne quin" een geestig, scherp stuk proza. BURGERLIJKE STAND 19 October 193G GEBOREN: Cornelis, zoon van Wouter Berkloo en Aaltje van den Hengel. Helena Maria, dochter van Alexander van Keulen en Helena Johanna Wolf- fenbuttel. Wilhelmina, dochter van Gijsbert van den Brink en Gijsberta Vonhof. Klazina Andrea, dochter van Hendrik Gerrit Nieuborg en Catharina Lablans. Cornelia, dochter- van Johannes Eve- rardus Steenheck en Anljc de Graaf. OVERLEDEN: Hendrikus Blickendaal 82 jaar. weduwnaar van I-Iendrika Ma ria Schipper. F.ke Kooistra, oud 5 weken. Johannes Pieter Smit. oud 6 Jaar. Wilhelmus Brok. 50 jaar, echtgenoot van Alida Enkelstroth. KAASMARKT AMERSFOORT Aangevoerd werden 36 wagens, bevat tende 9000 Kg. Prijs 20.50— 23 per 50 Kg. Handel matig. FRUIT- EN GROENTEN VEILING 19 October Druiven 1215, tomaten 18—73, Lunt. Pippeling 1012, Notarisappcl 1517, Goudreinet 1523, Groninger Kroon 12 —19, Bergamot 1214, Bourré Glairgeau 1720, Bellefleur 1220. Sterappel 15 26, Bra.mley Seedling 1113, Ilerzogin Elsa 1621, Pippin 1821, Nouveau Poiteau 1315, Lanes Prince Albert 1216, Jacques Lehel 10—12, Win ter jan 13—15, Campagnczoet 13—16, Con ference 16—26, Doyenne du Commice 2526, Beurré v. d. Ham 2024, Char les Erneèt 1114, Soldat Laboureur 22 —23, Bismarck 1012, Giesser Wilde- man 1516, Sp. boonen 3334, Spina/ic 1013. Bieten 1624, Spruiten 19—20, Wortelen 24, Prei 59, Sla 521, An dijvie 516, Knolseldery 2033, Pe terselie 915, Seldery 614, RIoeniKOol 910. Roode kool 2255, Gele kool 47 49, Witte Kool 1824, Groene Kool 9— 25, Chin, kool 11—13, Radijs 7—12 ct.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5