DE PAPAVER VOGELWET IN COMPLOT VAN Het drama te Kübler-kleding W. K. vanROSSUM TENTOONSTELLING Het Verboden TWEEDE KAMER Amersfortia's Voltana Melk: dat is fijne melk PER FLESCH 11 CENT RIJWIELDIEVEN Spekholzerheide Het huwelijk van Prinses Juliana Boerderij -branden te Hedel Schade van eenige duizenden IN UTRECHTSE WEG 85 9 FEUILLETON Se BEAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 21 OCTOBER 1936 De Minister neemt verschil# lende amendementen over .Vergadering van 20 October 1930. Geopend 1.10 uur. Voorzitter is Prof. Mr. P. J. M. Aal- berse. De heer Scha lk er (Comm.) raagt verlof, vragen te mogen richten tot de ministers van defensie en van bui- tenlandsche zaken over de houding der regeering t.o.v. den burgeroorlog in Spanje en haar positie t.o.v. do zgn. non-interventie. Op dit verzoek wordt morgen beslist. Aan de orde is het wetsontwerp im zake het sluiten van overeenkomsten, als bedoeld in art. 5a der Indische mijn wet met te 's-Gravenhage gevestigde N.V. Mijnbouwmij. Nederland—Nieuw Guinea voor de opsporing en ontgin ning van alle delfstoffen genoemd in lid een sub. a van art 1 dier wet, in terreinen in de residentie Molukken. De heer Cramer (S.D.) ontwikkelde verschillende bezwaren. Spreker acht wel den tijd voor staatsexploitatie Diet geschikt, maar toch had het aandeel van den Staat in eventueele winsten grrootcr kunnen zijn. En met name wordt er te groot gebied aan een maat schappij uitgegeven. Spr. wijst voorts op den grooten Duit- schen invloed op N. Guinea. De regee ring zij ten deze waakzaam. Er moeten bepalingen worden gemaakt, dat desbe treffende maatschappijen in Ned.-Indië moeten zijn gevestigd. De heer Van Boetzelaer van Dubbeldam (c.-h.) is van oordeel, dat de regeering niet belemmerd moet worden bij het sluiten van de voorge stelde overeenkomst, ook in het belang der inlandsche bevolking. De regeering behoudt voldoende vrijheid voor nadere regelingen. De heer J o e k es (v.-d.) uit zijn deel neming over de ramp van de „Van der Wijck." Spr. zegt, dat er een nieuwe stap wordt gezet op een weg, die naar verdere ontwikkeling van N. Guinea leidt. Inderdaad is de tijd voor staats exploitatie niet gunstig. De zetel der maatschappij behoort in Indië te zijn en de meerderheid der aandeelen in Nederlandsc-he handen. Het Nederlandsch karakter van der gelijke maatschappijen behoort beter te zijn gewaarborgd; de feitelijke macht hebbers moeten geen andere dan Neder landers zijn. De minister van koloniën, de heer C o 1 ij n, sluit zich aan bij de woorden van deelneming van den heer Joekes in zake het gebeurde met de „Van der Wijck". Spr. stelt vast, dat niemand thans de werkelijkheid van staatsexploi tatie bepleit. Toestrooming van nieuwe elementen behoeft niet in het nadeel te zijn van de bevolking. Het terrein dat wordt uitgegeven, is naar verhouding niet te groot en trouwens ten deele on bekend. De poenale sanctie is een alge meen vraagstuk en behoort hier niet incidenteel naar voren te worden ge bracht. Aan de orde zijn wetsontwerpen be treffende wijziging der Indische begroo ting 1936 (o.m. aangaande steun Neder- landsche textielnijverheid; het wetsont werp in zake tijdelijke verhooging van sommige Nederlandsche invoerrechten is aangehouden). De wetsontwerpen worden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Defensiefonds Zonder debat en zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen het wets ontwerp tot verhooging van hoofdstuk 8 der rijksbegrooting 1936 (kosten lan ger in dienst houden dienstplichtigen en uitkeering eerste annuïteit groot 3.570.000 aan het defensiefonds). hier ter stede alleen bij LANGESTRAAT 18 - AMERSFOORT zullen Uw kinderen zeggen en ge knnl ze gerust hun gang laten gaan. Voltanamelk is gezond, lekker en ook volkomen onschadelijk. Het modems Voltana apparaat alleen bij ons ln gebruik behandelt de melk zoo, dat ze aan alle wettelijke elschen voldoet. Bestelt U spoedig 'n PROEFFLESCH Vogelbescherming Aan de orde is het wetsontwerp hou dende nieuwe bepalingen tot bescher ming van in het wild levendo vogels. De heer van Zadelhoff (S.D.) komt op tegen de bewering dat Neder land, wordt dit ontwerp wet, inaake vogelbescherming aan do spits zal staan. Een algemeen verbod van het vangen van beschermde vogels is noo- dig. Dit wordt ook in landbouwkringen erkend. Spr. hoopt, dat het wetsont werp, liefst verbeterd, spoedig in het Staatsblad komt. Mevr. B a k k e r-N o r t V.D.) be toogt, dat er in dit ontwerp factoren lig gen, waardoor het doel der wet onvol doende wordt bereikt. Zwitserland en Engeland b.v. gaan veel verder. In sommige streken van ons land, met name Zuid-Limburg, worden nog veel zangvogeltjes in kooitjes gehouden. Dit is niet noodig, ook doordat de teelt van kanaries zoo is toegenomen. De landbouworganisa ties dringen ook op betere bescherming van zangvogels aan. De minister van landbouw de heer Deckers, zegt, dat dit wetsontwerp uit een oogpunt van bescherming van vogels een vooruitgang beteekent, ver geleken met 1912. Door de differentiee- ring kan gehandeld worden naar ge lang van behoeften wat betreft de tij den, de streken, de vogelsoorten. De commissie van bijstand zal deskundige voorlichting geven. Ook het pogen van reeds in feite strafbaar is, wordt straf baar gesteld. De heer IJsselmuiden (R.K.) verdedigt een amendement op art, 2, om na „boschbouw" in te voegen „van de jacht". De jacht moet dezelfde be scherming genieten als de visscherij te gen schade. Minister Deckers zegt, dat de jacht een afzonderlijk geregelde materie is. Spr. laat het amendement aan de ka mer over. Het wordt aangenomen met 40 tegen 29 stemmen. Art. 11 (waarbij vergunning kan wor den verleend om besohermde vogels voor de kooi of voor de jacht te vangen, ten verkoop voorhanden te hebben enz.) wordt aangenomen met 42 tegen 29 stemmen. Bij art. 17 verdedigt de heer van Zadelhoff een amendement om te bepalen dat het derde legsel van kie viten gespaard worde en om daarvoor den raaptijd ten minste 14 dagen in te korten. Hierdoor worden ook de legeels van andere weidevogels gespaard. De heer van Dijken (A.R.) verde digt een amendement, dat kievitseieren zoeken slechts geoorloofd is in tegen woordigheid van den eigenaar of met diens schriftelijke toestemming. Minister Deckers is bereid, den raaptijd te bekorten tot 20 April (in het ontwerp is dat 24 April). x Het araendement-van Dijken neemt spreker over. Het amendement-van Zadelhoff, vol gens den wenseh van den minister ge wijzigd, wordt door den minister over genomen (de datum van 20 April). Bij art. 23 verdedigt de heer van Zadelhoff een amendement waar bij het gebruik van lijmstokken, strik ken, netten enz. voor het in massa van gen van zangvogels wordt verboden, overeenkomstig de conventie van Parijs van 19 Maart 1902. Minister Deckers betoogt dat prac- tisch het vangen van volgens in massa in lang niet meer voorkomt hier te lande. Spr. is bereid, het amendement over te nemen als er gesproken wordt van beschermde vogels. Deze wijziging wordt aangebracht in het amendement en dit dus overgeno men. Het wetsontwerp wordt z.h.st. aange nomen. Nadat nog eenige andere wetsontwer pen waren aangenomen werd de ver gadering verdaagd. Ontdekking van de Haags sche recherche 'S GRAVENHAGE, 20 Oct. In de afge- loopen week wist de straatrecherche hier ter stede dc hand te leggen op een complot rijwieldie ven en helers, die ge- ruimen tijd de residentie onveilig heb ben gemaakt. Bij een gehouden contróle werd de 30- jarige O. V. te Loosduinen in het bezit gevonden van een zoo goed als nieuw rijwiel, hetwelk hij beweerde voor een zeer lagen prijs van zijn broer te heb ben gekocht. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat dit rijwiel eenige dagen te voren te 's Gravenhage was ontvreemd. Het gevolg hiervan was dat de 31-jarige E. V. en do 23-jarige C. J. B., beide wonende te 's Gravenhage, evenals genoemde C. V. werden gear resteerd en ingesloten. Een in het Westland ingesteld onder zoek bracht naar voren, dat bovenge noemde personen talrijke rijwielen, van diestal afkomstig, aan diverse perso nen, wonende te Monster, Poeldijk, 's Gravenzando en Naaldwijk, haddeD verkocht of doen verkoopen. Daar de 31-jarige E. V. in den zomer reeds terzake van het feit, dat hij een gestolen rijwiel in zijn bezit had, was gearresteerd en hij dit rijwiel destijds beweerde gekocht te hebben van een zekeren W. S., een goede bekende van de politie, was het voor de politie niet moeilijk om hieruit de conclusie te trekken, dat als leider van het complot de 50-jarige W. S. fungeerde. Het gelukte hem te arresteeren, ter wijl hij in het bezit was van een, den vorigen avond gestolen rijwiel. Bij een onderzoek in zijn woning werden te vens nog andere goederen, van diefstal afkomstig, gevonden. Allen werden naar het huis van bewaring overgebracht. Verdacht van heling van rijwielen, werd nog aangehouden en ingesloten de 40-jarige B. M., wonende alhier. Een door dezen man verkocht rijwiel, van diefstal afkomstig, werd hier ter stede in beslag genomen. De diefstallen moeten loopen over een groot tijdvak, zoodat aangenomen kan worden, dat een groot aantal gestolen fietsen in het Westland zijn verkocht Een vijftiental rijwielen werd bereids in diverse plaatsen in het Westland in beslag genomen en naar het hoofdbu reau van politie vervoerd. Hieronder bevinden zich merken als Warrington (ook met 3 versn. naaf). Regal, Alex Fresco, Rembrandt, Triton, Acro. Per sonen, die rijwielen van deze merken vermissen, worden verzocht zich te ver voegen aan het hoofdbureau van poli tie, justitieelen dienst B alhier, tenein de eventueel hun eigendom te herken nen. De heer Bongaerts stelt vragen aan de Regee# ring 's-GRAVENHAGE, 21 Oct. De heer Bongaerts heeft aan de ministers van financiën en van sociale zaken de vol gende schriftelijke vragen gesteld 1. Hebben de ministers kennis geno men van het drama te Spekholzerheide omtrent de gevallen van methylalcohol vergiftiging? 2. Is het juist, dat de vergiftiging moet worden toegeschreven aan zeer matig gebruik van methylalcohol of met methylalcohol vermengde jenever? 3. Bestaat er gegrond vermoeden, dat. de gebruikte methylalcohol over de Duitsche grens Nederland is binnen gesmokkeld? 4. Zoo ja, zijn dan bij de regeering maatregelen in overweging om de kan sen op herhaling van een dergelijk drama in grensplaatsen zooveel moge lijk terug te dringen en zijn minis ters bereid de Kamer mededceiing van die voornemens te doen? Het Haagsche eerescomité voor de viering van het feest is gevormd •s-GRAVENHAGE, 21 OcL Het comité voor de luisterrijko viering te 's-Gravenhage van het huwelijk van IT. K. II. Prinses Juliana met Z. H. Prins Bernhard, deelt mede, dat het ecrc- comité thans is gevormd en dat daarin zitting hebben de hoeren; Mr. W. L. Baron de Vos van Steen- wijk, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal; Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, minister van staat, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal; Mr. J. B. H. van Schaik, minister van justitie; Mr. J. A. II. do Wilde, minfëfer van binnenlandsche zaken; Jhr. Mr. Dr. H. A. v. Karnebeek, minis ter van staat, commissaris der Koningin in Zuid-Holand; Mr. D. Fock, minister van staat, oud-gouverneur-generaal van N. O Indië; Jhr. Mr. D. J. de Geer, minister van staat, oud-minister van financiën; Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State: Jhr. Mr. Rh. Fcith, president van den Ilnogen Raad der Nederlanden: Mr. I,. C. Besier, procureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden: R. Zuijderhoff, voorzitter van de algemcene Rekenkamer: Jhr. W. Roëll, luitenant- generaal, gouverneur der residentie: Jhr. Mr. G. C. W. van Tets van Goudri aan, directeur van liet kabinet der Koningin: Mr. S. J. R. de Monchy, bur gemeester van 's-Gravenhage, Prof. Ir. C. L. van der Bilt, wethouder van onder wijs. De burgemeester Mr. S. J. R. dc Monchv ie tevens bereid bevonden als eere-vo^ -:Her van het uitvoerend comité o' te treden. Men haeft vermoedens van brandstichting HEDEL, 21 Oct. Gisteravond om acht uur werd brand gemeld bij den landbouwer Aart van Driel. Het vuur, dat waarschijnlijk in een hooiberg was ontstaan, tastte nog twee andere hooi- cn stroobergen aan, welke alle verloren gingen. Togen het hevige vuur stond de plaat selijke brandweer machteloos. De mo torspuit uit Ammerzoderi werd ontboden en aan deze gelukte het den brand tc beperken tot de drie hooi- en stroo bergen. Toen tegen tien uur het grootste gevaar was geweken, bemerkte men, dat het anderhalve kilometer verder ook brandde. Bij den landbouwer H. van den Heuvel stond een geheel met gedorscht graan gevulde land- bouwschuur in lichter laaie. Ook.een hooiberg werd hier door het vuur vernietigd. De brandweer, die bo vendien versterking had gekregen door de motorspuit van Zaltbommel, mocht, er in slagen de omliggende huizen te sparen. Dé schade bedraagt eenige duizenden guldens. Van Driel was niet verzekerd, Van den Heuvel wel. De burgemeesters van Hedel, Ammer- zoden en Zaltbommel woonden het blus- schingswerk bij. ETEN Vl| NEDtN VOOR DE KOFFIETAFEL Ei-croquetjes. Bereiding: Neem eenige hardgekook te, fijngehakte eieren, 1 rauw ei, een stuk boter, een sneedje oud brood, wat gehakte peterselie en ui, peper en zout. Meng alles goed dooreen en maak er kleine croquetjes van. Bak ze in een frituurpan bruin en knappend. Presen teer er gebakken peterselie bij of wat tomatensla. VOOR DE MIDDAGTAFEL Gestoofd gehakt. Tomatensaus. Witte boonen. Caramelvla. Bereiding vleeschgerecht: 250 gr. var kensgehakt, 250 gr. rundergehakt, 1 dik ke snco oud brood zonder korst, 1 ei, wat melk, Vfo gram zout, peper, noot. Week het oude brood zonder korst met ci en melk. Wrijf het goed fijn. Meng het met vleesch, zout cn kruiden en vorm er een of meer stevige ballen van. Leg het vleesch in een pan en overgiet het met zooveel kokend water tot de balletjes onderstaan. Voeg wat zout toe en kook het gehakt zachtjes (het vleesch moet stevig tegen elkaar aanliggen zoodat hot niet bewegen kan) 20 minuten voor kleine balletjes en minstens een half uur voor één grooten bal. Maak van het kooknat een toma tensaus en geef er aardappelen en witte boonen bij. Wat de oorzaak van do branden aangaat, denkt men aan kwaadwil ligheid. Er is namelijk gebleken, dat een man, die zich bij den vori gen brand, welke veertien dagen ge leden te Hedel plaats had, nabij het terrein van den brand ophield, ook vanavond nabij de boerderijen van Van Driel en Van den Heuvel is op gemerkt. De rijkspolitie zoekt thans in dezo richting naar opheldering. JONGEN DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD BEDUM. 21 October. Gistermiddag om vijf uur is de 13-jarige A. Okkinga, zoon van den directeur van dc Coöpe ratieve Melkfabriek tc Bcdum, toen hij per fiets uit Groningen huiswaarts keerde, ter hoogte van den spoorweg overgang te Bedum, hij het uitwijken voor een personen-auto door een uit tegenovergestelde richting komende vrachtauto, van de firma Beishuizen uit Groningen gegrepen. De knaap bekwam verwondingen aan het hoofd en is des avond aan de gevolgen van liet ongeval overleden. DE TELEFOONSTORING OPGEHEVEN AMSTERDAM, 20 October. Heden ochtend om negen uur was de telefoon- storing met het zuiden des lands opge heven, .nadat den geheelen nacht was doorgewerkt om het defect aan den ri vierkabel in de Memede te repareeren. De verbindingen met Zeeland. Frankrijk; en Engeland zijn nu weer geheel in-/ tact. Grand Thcfitre. Van Vrijdag 16 t/m. Woensdag 21 October vertoo ning van de film „Onder twee vlag gen." Voorstellingen: Zondag vanaj 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur. Andeaje avonden vanaf 8.15 uur één voor stelling. Woensdag en Zaterdag matiriée, 214 uur. City-Theater. Vanaf Vrijdag 16 October vertooning van de Ifilm: „Les Misérables." Zondag doorloopend 1.45, 4.-^, 6.15 cn 8.30 uur. Zaterdag 2.30 ui*r, 6.15 en 8.30 uur. Andere dagen avondvoor/stelling 8.10 uur. Woensdag vanaf 2.30 uur matinée. Cinema Amlcitia. Op ƒ18, 19 en 20 October vertooning van i de film: „Dame voor een dag." Voorstellingen: Zondag 2.30, 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Museum Flóhite. WeetslngeL (Uitgezonderd des Zoridags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Veipeeniging. Re uen t ess el aan. lederen dag van 68 uur. Openbare leeszaal met Jeugdlees. zaal en Bibliotheek^ Muurhuizen 0. R.-K. Leeszaal, Nieruwstraat 24. 102-4 Oct. Sierkunst. Tentoonstel ling schilderijen "Louis Schrikkel. Opening 10 Octobcm. 3 uur n.m. Da gelijks 920 uur. 10—25 October, Stichting „De Poth" Amersf. Kunstkring: Ten toonstelling scUiJldcrijen van W. Degouve de Nuiicques. 21 October. E^en Haëzer. W. Tie- man spreekt iover „Maatschappij- vormen in hetjverleden." 8 uur n.m. 21 October. 'Amicitia. De Prince- vlag. Vertooerring van de film: „Oranje en V^bilk in 1935/1936". 8 uur n.m. Kindervoorstelling 2 uur n.m. 22 October. Hotel „de Witte." Bazar van ."de Ver. „Arbeid adelt." 10.3012.30 jen 2—5 uur n.m. 22 October. ,,d' Oranjeboom." Feestavond Winkeliersvereeniging „Het Leuisderkwartier." 8 uur n.m. 22 October. Grand Thé&trc. Katho liek Amersfoort, Cultureels Groep. Openingsavond. Rede van pater Borromefus de Greevo O.F.M. en op treden Marionetten-theater Bart Brugman. 8.15 uur n.m. 22 October. Amicitia. 't Nut. Voordracht-avond door Louise Kooi man. 8 uur n.m. 22 i October. „Monopole." Lingua- phorue Instituut demonstreert. 22 October. Amsvorde, V.V.S.U. dc/lieer Oostenbroek over: „Het doen en laten der Sowjet-Unie." 23 October. Ambachtsschool. Ver. tter bevordering van het Nijver heidsonderwijs. Algemeene vergade- rilnng. 8.30 uur n.m. 25 October. De Valk. Tooneeluit- voering „Kunst na Arbeid." 8 uur n.m. 26 October. Sierkunst Genoot schap Nederland—Frankrijk. Reci tal de Diction par Mme Miryam de Paris: Croisière dans la Poésie frangaise. 8 uur n.m. 28 October. „Monopole." N. J. V. Militaire avond. 88 uur n.m. 29 October. Amsvorde. Prote6tver- .gadering van de afd. Amersfoort v. d. Bond van Rijwiel- en Motorhande laren in Nederland. 8.30 uur n.m. ZEIST 24 October. Figi. Centraal Tooneel voert opHet voorste Legioen. 8 uur n.m. Een warm deelnemend menschenhart Is als een have, die bij iederen storm ln 't leven blijft. 22) Zij vervolgden hun weg door den donkeren avond Sinds zij Moskou ver laten hadden scheen het altijd donker tb zijn. De korte, zonnige dagen van deze hooge streken gingen zoo snel voorbij De hertog liep met vermoeiden tred verder. Simon dacht ernstig na om op een of ander idéé te komen hoe zij den nacht zouden kunnen doorbrengen Eenig onderdak moest gevonden wor den dat was zeker Zij konden niet in de sneeuw slapen De hótels in Tobolsk waren niet voor hen toegankelijk in dit verboden gebied Het speet Sim >n dat zij niet gevraagd hadden in Je boerderij te kunnen overnachten, niet tegenstaande het dreigende uiterlijk van de oude vrouw. Toen zij verder liepen werden de huizen talrijker en eindelijk ging de weg over in een bree de, kronkelende straat. Het scheen een eindeloos lange straat, doch langzamer hand werd zij nauwer en de gebouwen werden grooter. Eindelijk kwamen zij op een gjoot Dlein. Op den hoek bleven zij staan. Hoe graag had Simon gewild dat deze stad een provinciestad in Engeland was Hij keek verlangend om zich heen. Er gingen slechts weinig menschen voor bij en deze weinigen schenen zich van de eene gloeiende kachel naar de an dere te spoeden Eensklaps stapte Si mon naar voren, terwijl hij de Reich- lean achter zich duwde Hij had een magere, schamel gekleo de figuur in het oog gekregen, een man wiens donkere krullen glansden in het spaarzame licht De man droeg een vreemd uitziende, hooge glimm°n- de hoed, die breeder werd aan den top De hoed was gemaakt van zwart flu weel. Simon lachte achter zijn vrije hand „Wel." zei hij, „ik hoop niet lat ik al mijn Joodsch verleerd ben Hij wendde zich in een vreemde taal tot de zonderlinge figuur De man bleef staan en keek hem achterdochtig aan, maar Simon liet zich niet uit hot veld slaan. Woorden en zinnen die hij in zijn kin derjaren geleerd had, maar die hij dacht reeds lag vergeten te zijn, schoten hem weer te binnen. Dat de man hem begreep, was wer- keliik een wonder Hij antwoordde in dezelfde taal en vroeg eenige dingen terwijl hij daarbij op den hertog wee.' „Hij is een gov." zei Simon verduide lijkend, „doch niettegenstaande dat, i< hij als mijn eigen vader" „Het is in orde ga met mii mee.'" antwoordde de vreemdeling, die een rabbi van de Joodsche gemeente was. Zij volgden hem door vele nauwe straten totdat zij eindelijk sil hielden voor een groot ouderwetsch huis. Do rabbi duwde tegen een groote, met ijze ren nagels beslagen deur. en deze draai de open op leeren scharnieren Simon hield zijn bonte muts op, want, door het Davidschild op de ruiten en door het eeuwig brandende licht voor de ark wist hij dat het een synagoge wus» ofschoon het geheele gebouw een an deren indruk maakte dan de liberate synagoge in Londen waarvan hij n naam lid was. De synagoge in Tobolsk was niet sten\d voor gebruikelijke plechtigheden doch als een verzamelplaats, men zon kunnen zeggen een club. die dagelijks bezocht werd door de meer ontwikkel de joden. Zooals in het eeuwenoude Oosten de synagoge het centrum van alle leven en denken der Joodsche he volking is, zoo was het ook hier. want Rusland lijkt veel op het Oosten Het verschil ligt alleen in het klinTnat De rabbi leidde hen door de svna eoge. er waren eenige personen aai wezig, geen vrouwen, ongeveer twin tig of dertig in getal in verschillende kleederdrachten Zij zaten om een lan ge tafel terwijl zij de Torah bespraken met zijn oindelooze commentaren, evenals hun voorouders dit in deze gene synagoge reeds meer dan driedu» zend jaar gedaan hadden Hun gids bracht hen naar een ouln ren man, blijkbaar de opperrabijn wiens witte krullen uit zijn hooge tl i- weelen hoed tot op zijn schouder? sf hingen. Zij wisselden eenige woorden in do zware, iiddische tongval. „Dit is het Godshuis" zei de oude rabbi, „Vrede zij met Ui" De hertog en Simon vonden een warm hoekje bij de kachel en een jon ge man bracht hen ieder een grooie schotel met gerookte zalm, het ouno Joodsche maal Zij waren het er over eens dat, wanneer dit eten in. Claridge ot in Ritz opgediend ware, het niet be ter gesmaakt zou hebben Bij den zalm werden gerstekoeken en thee gebracht Daarna spraken zij eenigen tijd op gedempten toon -met elkaar, doch lang zamerhand werden do antwoorden van de Reichleau korter en meLlangere tus- schenpoozen gegeven, totdat Simon zag cat hij in slaap gevallen was. Het avonddebat over de eeuwige wet schoen beëindigd te zijn, en de led*n van de synagoge verlieten met tweeën of drieën de kerk. Tenslotte bleven Si mon, de slapende hertog en twee of ririe studenten achter. De rabbi dien zij het eerste ontmo?t hadden kwam naar Simon toe „Ik denk dat u hier blijven wilt," zei hij „Wij zullen elkaar morgen ochtend weer ontmoeten." Simon stond op en boog. „Zoo is het," zei hij in het Joodsch. De rabbi boog eveneens, zijn handen hield hij gevouwen Zij waren bedekt met de mouwen van zijn lange jas Simon ging naast de Reichleau zit ten en nadat hij zich in zijn pelsjas ge wikkeld had. sliep hij spoedig in. 's Morgens kwam de rabbi waar zij vriendschap mee gesloten hadden, weer terug. Simon was reeds langen tijd wak ker toen hij kwam, en was bezig ge weest om in het Joodsch te vertalen wat hij te zpggen had Hij vertelde den rabbi de volle waarheid zonder onnoo dig uit te weiden of er iets aan te ver anderen De rabbi kepk prnstig Het was zijn plicht om moeilijkheden of verdenkingen voor zijn gemeente 'e vermijden. Niettemin wenschte hij wanneer hij kon, zijn geloofsbroeder uit een vreemd land te helpen. „Ik kan u naar de gevangenis bren gen," zei hij eindelijk. „Er zijn Jood sche gevangenen die ik, zooals mijn plicht mij voorschrijft, van tijd tot tijd bezoeken moet Het is mogelijk dat u den broeder die u zoekt daar zajlt vin den, maar meer kan ik niet dioen. Tk vind het bovendien beter dat, u hier niet langer blijft dan dezen naricht nog. anders zou het ons in moeiMjkhed-n brengen." Simon's gezicht verhelderde». Hij was meer dan gelukkig dat hij ,'zulk een hulp gekregen had. „Wanne/er kunnen wij or heen gaan?" vroeg h'i/j. „Ik moet er eerst met den, opperrab bijn over spreken. Als hij h/et toestaat kunnen wij dadelijk gaan Toen hij weg was vertaialde Simon het gesprek dat hij met clen rabbi g.» had had voor de Reichlea*i die, alhoe wel stijf, toch frisch ontwaakt was. „Ik geloof dat wij eena belangrijk punt over het hoofd gezien hebben." De Reichleau schudde moedeloos zijn hoofd „Hoe kunnen wij oen gevangene doen ontvluchten, iets wat dagen lange zorgvuldige voorbereiding eischt, wan neer wij zelf onder verdenking staan.' Maar hoe dan ook. wij kunnen het pr<» heeren. Het geluk kan-met ons zijn. Wij zijn tot nu toe zeer fortuinlijk geweest." Na eenigen tijd keerde de rabbi te rug. „Het is goed." zei hij. „De opper rabbijn heeft toestemming gegeven, la ten wij gaan." Simon trok zijn peilsjas aan en volgde den rabbi door de groote houten deur die in de nauwe straat uitkwam Zii liepen vlug en spraken geen vvoori. Het was snijdend koud Hun weg voer de door de bochtige straten der oude stad Na eenigen tijd kwamen zij hij een hoogen muur die een aantal stee- nen gebouwen omsloot. De groote den ren in den muajr stonden wijd open Een man met eem zware baard, gekleeJ in een lange overjas zat in een klein wachthuis. Hij warmde zijn voeten op een open vuurtje. Hij knikte den rabbi toe en zij liepen de binnenplaats op Simon dacht: „Dit is toch heel wat an ders dan de voorschriften waaraan men zich te houden had om de Brix ton gevangenis te bezoeken, toen Ri chard Eaton daar was." Eenige mannen speelden het een of ander balspel op de binnenplaats, maar Simon zag direct dat Rex er niet bij was. Zij gingen een lange, lage ka mer in, die in een van de bijgebouwen gelegen was De meeste mannen sche nen te slapen. In het vertrek zag men slechts schragen, harde banken en de gebruikelijke groote steenen kachel. De vloer zag eruit alsof er wekenlang niet geveegd was. Simon's scherpe oogen dwaalden rond, terwijl de rabbi met eenige der gevangenen sprak. Het waren oogen- schijnlijk alle mannen van het Jood sche ras, maar er was geen spoor van den grooten Amerikaan te zien. Zij verlieten het gebouw en traden de hall binnen van het tweede gebouw. Dit zag er ongeveer hetzelfde uit als het eerste. Er waren geen gevangenbe waarders te bekennen, het scheen dat het alle gevangenen was toegestaan zich naar believen vrij in en uit de ge bouwen te begeven. Ook hier sliepen de meesten, of zij zaten rustig met elkaar te spreken. Echter nog steeds geen spoor van Rex Tn de eetzaal van hel derde gebouw zag Simon een eigenaar die schouwspel. Het was er vuil en on gezellig. geen enkel bewijs van eenig hehoorliik toezicht. In dit gebouw ech ter viel hem iets zeer merkwaardigs op geen der mannen droeg laarzen. Tn plaats daarvan hadden zij allen sloffen aan. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7