LAATSTE BERICHTEN J.A. SCHOTERMAN Zn. St. EMILION 1929 Autoritaire bewindvoering BRABANTSCH BONT AMERSFOORTSCHE KUNSTHANDEL Het Verboden Grondgebied Maarschalkstaf voor Rydz-Smigly KRANKZINNIGE DOODT ZES MENSCHEN BESCHERMING VAN DE JODEN 7net 2 oliAAehje stui&eti Danszaal uitgebrand TWEE INBREKERS GEARRESTEERD Tweemaal brand in een huis per flesch f 1.35, per anker f53. WIJNHANDEL GEVESTIGD 1878 Maak los die kou! LEIDERSBEGINSEL TOEGEPAST IN POLEN door Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 22 OCTOBER 1936 BUITENLAND Italiaansche hulde aan de nagedachtenis van Pib soedski WARSCHAU, 22 Oct. (A.N.P.) De maafscTialkstaf. welke op 10 November zal worden overhandigd aan generaal Rydz-Smigly, is reeds bij een goudsmid te Krakau besteld. De staf zal een re productie zijn van de staven van de betmannen van het oude Polen. Men verwacht een boodschap van iden president ter gelegenheid van de verheffing van Rydz-Smiglv tot maar schalk. Op 11 November, het feest van de on afhankelijkheid. zal een groote parade van het leger worden gehouden. De troepen zullen voor Rydz-Smigly, ge- Icleed in maarschalksuniform, defilee- ren, In tegenwoordigheid van verscheide ne ministers, den Poolschcn ambassa deur, den gouverneur van Rome en vele anderen is gisteren wat aarde ge nomen van den Mons Palatums nabij het huis van Romulus, dat heden door een Italiaansche militaire missie naar Krakau zal worden gebracht, "als eer betuiging van Italië aan de nagedach tenis van maarschalk Pilsoedski. Ieder der tegenwoordige autoriteiten Öeed.een weinig aarde in een oude Ro- meische vaas, waarna deze werd geslo ten met een perkament, waarop de hanrlirekeningen stonden van de auto riteiten. PARIJS, 22 Oct. (A.N.P.) In het bergdorp Lardiers bij Forcalquier heeft een achttienjarige houthakker in een aanval van krankzinnigheid een geheel gezin, bestaande uit vijf personen, als mede een herder, met zijn jachtgeweer neergeschoten. De dader is vervolgens gevlucht, en is nog niet teruggevonden. Eenige jaren geleden is de vader van •den dader in een krankzinnigengesticht Opgesloten. LONDEN, 22 Oct. (Reuter). De uit voerende commissie der liberale partij heeeft een motie aangenomen, waarin erop wordt aangedrongen, dat de regee ring zonder verwijl gevolg zal geven aan de door den minister van binnen- landschc zaken in het parlement afge legde belofte, volgens welke alle maat regelen zullen worden genomen tot be scherming der Joden tegen laster en aanvallen en iedere betooging van uit- «dagenden aard verboden zal worden. an Son iHroA geScAenAan BINNENLAND Belendende gebouwen bleven gespaard VENLO, 22 October. In den afge- loopen nacht heeft een feilen uitslaan de brand de danszaal van den heer H. Vervoort te Venlo in de asch gelegd. Het vuur werd omstreeks half twaalf ontdekt door voorbijgangers. Daar de zaal van de straat is afgescheiden door het café annex woonhuis, kon men zich dus niet onmiddellijk overtuigen van den ernst van den toestand. De heer Vervoort had zich met zijn gezin reeds te ruste begeven. Onverwijld werden de slapende bewoners gewekt die, be ducht voor de snelheid, waarmede het vuur zich verspreidde, zich van de noodzakelijkste kleedingstukken voor zagen en bij de buren een veilig onder komen zochten. Inmiddels was de brandweer gealar meerd cn deze tastte met zeven stralen de vlammen aan. Het brandende ge- houw. dat aan de achterzijde betrek kelijk vrij ligt, werd door do groote watermassa's weldra onder water ge zet. Het vuur, dat door ramen en deu ren naar hui ten was gebroken, ioeg een hevige vonkenregen de lucht in. Uit voorzorg maakten de bewoners van de aangrenzende perceelcn zich eereed om zich, indien noodig. met have en goed in veiligheid te stellen. Ook de in de nahiiliggende garage van den heer Van den Hombereh werden de eerste veilig heidsmaatregelen genomen en de auto'; naar huiten gereden. Gelukkig wist de brandweer, na een uir hard werken, het vuur zoover te bonerken. dat de belendende gebouwen geen gevaar meer lienen. De zaal met de gehcele inventaris, waaronder een kostbaar dansorgel. brandde totaal uit. Het gelukte nog het grootsto gedeelte van hot café en het woonhuis te behouden, ofschoon de in boedel op deze plaats veel waterschade leed. De schade is zeer aanzienlijk en wordt niet ten volle door de verzeke ring gedekt. Omstreeks half drie kon de brand weer met haar groot materiaal inruk ken, NAAMSVERANDERING VAN „DE ZEVEN PROVINCIËN" fs ORAVENHAGE. 22 Oct. Naar wij vernemen, is bij K.B. bepaald, dat de naam van Hr. Ms. pantserschip „De Zeven Provinciën" wordt veranderd in „Soerabaja". Deze naamsverandering is het gevolg van het feit, dat het schip bestemd wordt tot opleidingsschip voor inland- sche schepelingen. Het wordt verbouwd en gestation- neerd te Soerabaja. Buitenlandsch Weeroverzicht Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt. De 'secundaire depressie, welke gis teren over de Noordzee was gelegen, is naar het Zuid-Oosten getrokken en be vindt zich thans over Oost-Duitschland en Polen. Zij brengt daar regenachtig en somber, doch zacht weer. Over Zuid- Scandinavië stijgen dc barometers, zoo dat ten onzent dc wind afnemende is De toevoer van Oceanische luohtmas- sa's deed zoowel ten onzent als in Noord- en Midden-Frankrijk de tempe ratuur flink stijgen. Ook over de Brit- sche eilanden werd het nog iets zach ter. In het Zuidelijk gedeelte van het böogedrukgebied, dat over de Golf van Biscaye cn Frankrijk is gelegen, werd het echter flink wat kouder. Een dei Fransche stations, dicht hij Biarritz ge legen, meldt zelfs sneeuw, Tusschen Noorwegen en T.Tsland blijft de lucht druk nog laag. Over IJsland en de ten Zuiden daarvan gelegen oceanische ge deelten. ontwikkelt zich een nieuwe denressie. Het is te verwachten, dat de wind ten onzent van West naar Zuid zal krimpen. De regenkansen zijn aanvan kelijk klein, des nachts is eenige tem peratuurdaling te wachten. Zij hadden juist hun slag geslagen ZUTPHEN, 22 October. In den of geloopen nacht te kwart voor twaalf werd hij den brigade-commandant van de Koninklijke Marechaussee te Ruui'lo uit Lochcm kennis gegeven, dat aldaar bij een bewoner was ingebroken waar bij verschillende gouden en zilveren voorwerpen cn eenig geld waren ont vreemd. Men vermoedde, dat zich hier aan twee personen hadden schuldig ge maakt, die zich met een auto naar Zut- phen hadden laten brengen. Er kon slechts een vaag signalement worden opgegeven, te 12 uur trof dc politie te Zutphen in een verloflokaal aan het Broederenkerkplein een paar vreemde lingen aan die opgaven te zijn S. en B uit Amsterdam. De politie fouilleerde het tweetal en vond op beiden zilveren en gouden voorwerpen, terwijl zij tevens in het bezit bleken te zijn van een aan tal inbrekerswerktuigen, zooals breek ijzers, boren, tangen en een partij val- scbo sleutels. De beide personen zijn hedenochtend ter beschikking gesteld van genoemden bri gad e-com m a n d a n t. Inmiddels was gebleken, dat de op verdachten gevonden voorwerpen af komstig zijn van den diefstal te Lochem. Utrechtschestr. 17Tel. 145 Gezin brengt zich met veel moeite in veiligheid DUI VEND RECHT, 22 Oct. In den afgeloopcn nacht te omstreeks een uur ontstond door onbekende oorzaak brand in een dubbel woonhuis, eigendom van de Nederlandsche Spoorwegen, gelegen aan den weg Duivcndrecht—Ouderkerk. De brand, die niet van groot en omvang was, werd door de bewoners, den heei H. van den Brink en den spoorwegwet*- ker A. Ilogenes gebluscht. Ook de brandweer Aan Weesperkarspel heeft hierbij nog hulp verleend. Beide fami lies hebben zich daarna weer ter rustr begeven. Ongeveer drie kwartier later is, vermoedelijk doordat nog ergens vuur was achtergebleven, opnieuw brand uitgebroken. Do vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat het gezin Van den Brink niet mee- langs den gewonen weg het huis kon verlaten. Slechts met de groot ste moeite cn door een gat te maken in de houten afscheiding tusschen beide woningen, konden man, vrouw en drie kinderen, via het naastgelegen huis, ccn veilig heen komen vinden. Dc brandweer van Ouder-Amstel ver richtte de hlussching. Zij kon niet voor komen, clal dc heide woonhuizen ge- i heel uitbrandden. Van de inboedels kon niets gered worden. Bij den brand werd niemand gewond. De gezinnen zijn bij de buren ondergebracht. De bewoners zijn tegen brand ver zekerd. WERELDGEBEUREN Doe wat Dampo in beide neusgaten Doos 30, Pot 50 ct. Bij Apoth. cn Drog. DAMPOdaarluchtj* van op OMREKENINGSKOERSEN Off. Niet Off. 21 Uci. 22 Uct. 9.10 9.10 0.75.50 0.75.00 81.32% 31.32 8.67 8.63 42.90 42.75 40.95 40.65 46.05 45 75 47.25 46 95 1.86% 1.86 9.90 9 87i; 6.65 6.63 Londen Berlijn Brussel Parijs Zn rich Kopenhagen Oslo Stockholm New York Milaan Praae Medegpd door de Rotterd. Bankvereen Rydz-Smigly zal fot maarschalk worden hes noemd OP den llden November, den Pool- schen onafhankelijkheidsdag, zal de inspecteur-generaal van het leger, Rydz S.migly, benoemd worden tot maarschalk van Polen. Deze benoe ming heeft niet louter en alleen een decoratieve cn in de lijn der traditie liggende beteekenis. maar heeft even zeer een belangrijken politieleen kant. Immers: door de maarschalksbenoe ming zal Rydz-Smigly ook als zoodanig de opvolger van Pilsoedski worden hetgeen hij in zijn positie van inspec teur-generaal reeds is. Behalve Pil soedski bestond er tot dusver nog maar één andere maarschalk van Polen, n.l rle Fransche generalissimus Foch, wien deze onderscheiding te beurt viel in verhand met de adviezen, die hij gaf in den Russisch-Poolschen oorlog van 1020. Ook Rydz-Smigly heeft zich ge durende dezen oorlog verdienstelijk ge maakt hij de terugwerping der Russen, die toen onder hevel stonden van den tegemvoordigen Sovjet-Russisehcn ge neralissimus Toechatsjewski. Als oud- leeionair stond Rydz-Smigly ook in 1026 aan de zijde van Pilsoedski, toen de maarschalk zijn staatsgreep uit voerde. Uit. deze jarenlange samenwer king en uit het vertrouwen, dat hii in Rydz-Smigly stelde, vloeide het (be sluit van Pilsoedski voort hem lot Zijn opvolger van het leger en den staat to benoemen. Wanneer Rydz-Smigly eerlang, de waardigheid verkrijgt van maarsch'aTk van Polen, dan hete eken t dit de tenuitvoerlegging van Pilsoeds- ki's testament. Formeel was Pilsoedski geenszins do „eerste man" in den staat, aangezien in constitutioneel opzicht de staatspresi dent, hoven hem stond; wel was Pil soedski echter in feite de persoonlijk heid. die steeds den doorslag gaf. Enke le weken geleden werd de inspecteur- generaal van hot leger op grond van een verordening, die de staatspresident en de regeering uitvaardigden, de „tweede man" in den staat. Deze han deling was in de eerste plaats bedoeld als een onderscheiding voor het leger: <le bi/.ondere positie van het leger en de invloed daarvan op het staatsgebcu- ren kwam er door tot uitdrukking. Behalve een militairen, heeft de be noeming van Rydz-Smiglv tevens een binnenlandsch-politieken kant. In dcii geest van Pilsoedski's streven zal Po len nog meer clan tot dusver een auto ritaire staat worden, bestuurd volgens het leidersprincipe. Reeds de nieuwe grondwet van 1935 stuurde, door be perking van de rechten der volksver tegenwoordiging. dezen kant uit. Sejm en Senaat worden gekozen volgens een methode, waarbij de invloed der tot dusver bestaande partijen besnoeid, zoo niet onmogelijk wordt gemaakt. ITct resultaat van de eerste verkiezingen voor den Sejm leverde dan ook een ab soluut regeeringsgetrouwe meerder heid op. In het z.g. regeeringskamp tre den echter af en toe tegenstellingen aan den dag. De regeering is daarom voor nemens het Poolsche volk bijeen te brengen in een eenheidsorganisatie, in „het kamp der vaclcrUmdschc daad dat wel-is-wuar in zekeren zin ccn vernieuwing is van het tot dusver be staande Pilsocdski-kamp. maar dat zich ook voor een nieuwe taak ziet go- plaatst: een nog duidelijker tot uiting komende elimincering der partijen, waarvan de oppositie, zoowel van links als rechts, weer duidelijker aan den dag treedt. Vandaag wijst bovendien een mede werker der Köln, Ztg. erop, dat Polen, dat voor ongeveer veertig procent door „vreemdelingen" wordt bewoond, een nationaliteitenstaat is. Uit dezen hoofde krijgt dc nieuwe organisatie dc op- dracht alle Slaven, die op Poolsch grondgebied wonen, dus de Oekrainers en Wit-Bussen, voor den staat te win nen en Polen tol een „nationaliteiten- staat" te maken. Do afgevaardigde dr Wojciechowski heeft er onlangs nog op gewezen, dat de geschiedenis heeft ge leerd, dat Polen, wil het zich kunnen handhaven, een nationaliteitenstaat moet zijn en een regeering moet hebben, die over een onbeperkt gezag beschikt. In dn nieuwe organisatie, zoo wordt opgemerkt, zal plaats zijn voor alle Polen, van de Poolsche socialistische partij tot de rechtsche nationale partij. Wat de buitenlandsch-politieke doel einden van het „kamp der vaderland- sche daad" betreft, heeft dr. Wojcie chowski erop gewezen, dat Polen zijn onafhankelijkheid slechts zal kunnen behouden, wanneer heel het Poolsche volk zich eendrachtiglijk aaneensluit. In een rede voor de academische jeugd in Posen, waarnaar ook de, staats president luisterde, onderstreepte de minister van onderwijs, professor Swietoslawski, de buitenlandsch-poli tieke beteekenis van deze aaneenslui ting der Poolsche natie door de hoop uit Ie spreken, dat heel de natie een einde zal maken aan hef binnenland se hc getwist cn gekrakeel, aangezien het «ogenblik nadert, dat Polen geroe pen zal zijn een groote laak te vervul len, waarmee zijn toekomst is gemoeid Men zou hieruit kunnen afleiden, dat Polen zich voorbereidt op ernstige ge beurtenissen. In elk geval wordt meer nog dan voorheen de nadruk gelegd op de beteekenis van het autoritaire stand punt, wat de leiding van staat en volk betreft. o.a. Handwerkmanden, Eier- mandjes, Theemutsen enz. Goedkoop en practisch. Utrechtscheweg 36. Tel. 1758 Grand Théótre. Van Vrijdag 16 Fm. Woensdag 21 October vertoo ning van de film „Onder twee vlag gen." Voorstellingen: 7ondag vanal 1.45. 4. 6.15 en 8.30 uur Andere avonden vanaf 8.15 uur één voor stelling. Woensdag en Zaterdag matinée, 2V3 uur. City-Theater. Vanaf Vrijdag 16 October vertooning van do film: „Les Misérablcs." Zondag doorloopend 1.45, 4.—, 6.15 cn 8.30 uur. Zaterdag 2.30 uur, 6.15 en 8.30 uur. Andere dagen avondvoorstelling S. 10 uur. Woensdag vanaf 2.30 uur matinée Cinema Amlcitia. Geen film- vertooning. Voorstellingen: Zondag 230. 5.00 en 8 10 uur n.m Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Mnsenm Fléhite. Westsingel. (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofisch0 VereeniginR Re gen resselaan. lederen dag van 6—8 uur. Openbare leeszaal met Jongdloes- taal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. R.-EL Leeszaal, Nieuwst raat 24. 1024 Oct. Sierkunst. Tentoonstel ling schilderijen Louis Schrikkel. Opening 10 October. 3 uur n.m. Da gelijks 9—20 uur. 1025 October. Slichting „De Poth" Amersf. Kunstkring: Ten toonstelling schilderijen van W. Degouve de Nuncques. 22 October. ,,d' Oranjeboom." Feestavond Winkeliersvereeniging „ITet Leusderkwartier." 8 uur n.m. 22 October. Grand Théatre, Katho liek Amersfoort, Cultureel© Groep. Openingsavond. Rede van pater Borromeus de Groeve O.F.M. en op treden Marionettdn-theatcr Bart Brugman. 8.15 uur n.m. 22 October. Amicitia. 't Nut. Voordracht-avond door Louise Kooi man. 8 uur n.m. 22 October. „Monopole." Lingua- phone Instituut demonstreert. 22 October. Amsvordo, V.V.S.U. de heer Oostenbroek over: „Het doen en laten der Sow jet-Unie." 23 October. Ambachtsschool. Ver. tier bevordering van het Nijver heidsonderwijs. Algemeene vergadc- rinng. S.30 uur n.m. 25 October. Dc Valk. Tooneeluit- voering „Kunst na Arbeid," 8 uur n.m. 26 October. Sierkunst Genoot schap NederlandFrankrijk. Reci tal de Diction par Mme Miry am de Paris: Croisière dans laPoésie francaisc. 8 uur n.m. 28 October. „Monopole." N. J. V Militaire avond. 8S uur n.m. 29 October. Amsvorde. Protestver- .gadering van de afd. Amersfoort v. d. Bond van Rijwiel- en Motorhande- larcn in Nederland. 8.30 uur n.m. ZEIST 24 October. Figi. Centraal Tooneel voert opHet voorste Legioen. 8 uur n.m. 26 October. Restaurant Princess. Ver. van vrouwenbelangen en gelijk staatsburgerschap. Mevr. dr. M. Spaander—Duyvis houdt een lezing over: „Van moeilijke ouders en moeilijke kinderen, oorzaak en be stlijding." 8 uur n.m. 28 October. Foyer Amicitia. Ned. Ver. van Huisvrouwen. Demonstra tiemiddag. 2.30 uur n.m. Liever wijsheid opgedaan ten koste onzer eigenliefde, dan tot schade onzer ziel in ck dwaasheid volhard. Busken ITuet. FEUILLETON Hij stond zich juist daarover te verbazen toen zijn aandacht werd ge trokken door een kleine groep gevan genen die in een hoek bij elkaar ge hurkt zaten Twee kleine Yakuts, met vroolijke gezichten en langwerpige Mongoolsche oogen. zaten met hun rug tegen den muur Voor hen zat een dik ke kaalhoofdige man en een breede 6terke kerel van ongewone lengte en buitengewoon stevige schouders De kaalhoofdige schudde een doosje heen en weer, dat rammelde, en het was dui 'delijk dat de vier mannen bezig'waren met een primitief dobbelspel. Simon keek nog eens naar den kolossalen rue van den joneen reus Zou het mogelijk zijn? Als hii het was, waar waren dan ziin donkere krullen gebleven? Hei hoofd van den man was kaal gesclio- ren Plotseling riep hij met luide stem: ,Kom op, graver schud de stee- nenNu wae Simon zeker dat het eer ste deel van hun zending bereikt was. In deze smerige Siberische gevangenis was Mr Rex Mackintosh van Ryn, de meest populaire figuur onder de jon gere generatie uit het gezelschapsleven van Long Island tot Juan les Pins, te land gekomen. HOOFDSTUK XII. De vlucht. Simon stond in twijfel. Hij zag geen enkelen bewaker, doch hij wist niet of het beter was naar Rex toe te gaan en met hem te spreken, of te wachten tol laatstgenoemde hem zag. Anderzijds liep hij dan het risico dat hij zich door •Je verrassing verraden zou. Het pro bleem werd opgelost doordat de Ame rikaan zich omdraaide en Simon be merkte dat hij herkend was. Rex draaide zich weer om Hij stond niei direct op, hij speelde nog even mee. ging toen langzaam staan en liep het vertrek uit. Simon volgde hem hij vond van Ryn om den hoek van het gebouw in spanning op hem wachten. Nog steeds was er geen enkele bewa ker te zien. „Zeg. oude jongen," riep Rex uit, en greep Simon hij de schouders op een nogal hardhandige manier, „dat i* schitterend. Nooit had ik kunnen d°n ken dat ik je in dit door God verlaten land zou zien Simon glimlachte vergenoegd. „Als ik niet oppas dan zal ik heel gauw hier met jou zitten te dobbelen". „Hoe ben je er in 's Hemelsnaan achter'gekomen dat ik hier was? Het is hier verboden gebied. Maar ik hen ervan overtuigd dat je dat wel wist IToe ben je hier gekomen?" „Met twee treinen en een gestolen slee," antwoordde Simon lachend. „Dat is buitengewoon! Ik vermoed dat de hertog mijn briefje gekregen heeft, nietwaar?" Ja, hij is ook hier. In de plaatse lijke synagoge." „Lieve God!" Rex schudde van het lachen, „Wat een schitterend onder dak. Niemand zal de oude baas daar gaan zoeken." „O, hij heeft het daar voor het oogen; blik uitstekend. Maar hoe krijgen wij je hier vandaan, nu wij toch eenmaal hier zijn?" Van Ryn lachte en liet zijn witte, regelmatige tanden zien. „Dat is al heel gemakkelijk," zei hij. „Ik zal loopen." „Zijn er hier dan geen schildwaeh ten en cipiers?' „Neen, dat zul je zelf wel opgemerkt hebben Men heeft hier bijzondere ideeën over een gevangenis Daar is Sing Sing niets bij! Niemand tracht te ontsnappen, omdat zij nergens b.?en kunnen Bovendien hebben zij geen geld en geen laarzen En dat is toch het eerste wat zij noodig hebben. Ook is er in ieder gebouw een spion die de gevangenen voortdurend in de gaten houdt." „Maar er zijn toch veel gevangenen die vrienden in deze stad moeten heb ben? Die zouden dan toch kunnen out vluchten cn later geholpen worden'7' „Daar heb je ongelijk in. Geen mensrh in deze gevangenis is afkom stig uit Tobolsk. De oplichters die m deze stad wonen worden naar een g? vangenis gezonden die duizenden kilo meters van hun geboorteplaats verwij derd is. Wat zouden zij dus kunnen doen, zonder vrienden, zonder schoe nen, zonder geld en uitgestrekte sneeuwvelden tusschen hem en cle eerstvolgende stad?" „Je kunt er dus uitkomen? Dan kunnen wij je later komen halen." „Zeker kan dat, zoo tegen vijf uur is het de beste tijd." „Hoe eh zul je dat klaarspe len?" vroeg Simon een beetje ongeloo v'g „Ga een praatje maken met den man die bij de poort zit. Het zal te gen vijf uur ongeveer donker zijn en ik zal er dan wel doorslippen. De an d.ere bewakers slapen bijna den gehee- len dag. Tegen zes uur doen zij de roti de. sluiten ons in ons eigen gebouw op en houden een soort inspectie" „Dan zullen zij je ook dadelijk mis sen Dat is al bijzonder jaiflmer." „Ja, dat zon ongelukkig zijn. Maar de inspecties die zij in deze gevangenis maken, zouden den gouverneur van Dartmoor wanhopig maken. Ik zal een bundel kleppen in miin rel achterlaten. Tien togen een dat zij niet eens zullen merken dat ik er niet ben." „Wat doe je als ie eenmaal buiten fie gevangenis bent?" „Tk loop langs den Noord-Westhoek van den gevangenismuur, dat is dus rechts van den uitgang, begrepen? En vergeet in Godsnaam niet om schoe nen mee te brengen, want anders zou jij op je geweten hebben dat mijn tec npn zouden bevriezen. Zeg Simon heb jij misschien wat voedsel bij fe? Tk heb zoo'n honger Ik zou inder daad dp noten van den aap van een blinde kijnnen stelen." Simon zocht zijn zakken na en vond een stuk chocola Hij gaf het hem „Duizendmaaal dank," zei Rex, die er met een ware geeuwhonger in best. „ITè, hè, dat smaakt lekker en het is geen slechte soort Ik geloof zeker rla' ik je daarvoor tien dollar zou wiih-n geven als ik ze had. Maar vertel mij nu maar eens wat van den hertog.' „Hij heeft gisteren zeventien uur achter elkaar de slee bestuurd Hij svas 's avonds doodop „Heeft hij dat werkelijk kunnen doen op zijn leeftijd? Ik geloof dit onze hertog de grootste man in Euio pa is, en iij bent op een na de grootste Simon." „Doe toch niet zoo gek, ik heb niets gedaan." „Inderdaad, ik meen het werkelijk.' Rex drukte niet teederheid Simon's arm. „Ik zou mij niemand kunnen voorstellen, behalve jullie, die zoo'n risico zouden loopen voor een vriend Ik ben nog nooit in mijn leven zoo oh) geweest als toen ik jou leelijke snu't plotseling voor mij zag," zei Rex spot tend. „Het zou geen maand meer ge duurd hebben of ik had een van deze gekke cipiers den nek omgedraaid, al leen maar om het leven wat afwisse ling te geven.1' Simon schudde bedenkelijk net hoofd „Als je dat gedaan had zou net onze zaak niet veel goed gedaan heo- ben." „Het zou een aardig hoofdartikel voor de New York Times gewordsn ziin. God zij geloofd dat jullie gekomen zijt! Maar het is beter, dat wij nu af scheid nemen." „Goed, ik zal weggaan. Wij zullen je om vijf uur opwachten. Je kunt er op rekenen." Van Ryn vertrok met oen laatsten glunderen lach. „Tot straks, Simon Zon ongeveer tegen cocktail-tijd" Simon Voegde zich weer hij den rab bi. Zij brachten nog een bezoek aan twee of drie barakken en verlieten toen de gevangenis. Simon was vol van het goede nieuws dat hij den her. log zou kunnen brengen Inderdaad, Rex zag er allerellendigst, uit, maar hij was opgewekt en gezond Ondertusschen had de hertog zijn stijve ledematen wat gemasseerd. Do lange rit van Turinsk was een groove inspanning voor hem geweest. Hij dacht met een zeker berouw aan zijn marmeren badkamer in de Curzon street en rle bijzondere zorgen van ziin uitstekenden Max maar, hij dacht er toch niet al te lang over. liet was in vroegere jaren zijn gewoonte ge- wees't veel van zijn vrijen tijd in de meest, luxe hadplaatsen door te bren gen. Heel vroeger was hij soldaat ge vveest, jager en ontdekkingsreiziger en de ervaringen die hij destijds had op gedaan. kwamen hem nu ten goede Een tijd lang had hij een Japanner als bediende gehad van wie hij veel dingen aangaande met menschehjk lichaam had geleerd. Hierbij was o.a het geheim van een zekere massage die den spieren hun oude veerkracht teruggaf Hij wilde daarom niet meer aan Lubin's badzout denken, maar be paalde zich tot hetgeen hij van den Japanner geleerd had, tot groote ver wondering van de studenten die zich in de sjoel verzamelden Toen Simon bij hem kwam, gingen zij in een rustig hoekje zitten en be gonnen hun plannen te ontwerpen De slede scheen hun eenigste onr vluchtingsmiddel te zijn, en zij waren nu zeer blij dat zij haar in den afg? loopen nacht niet in cpii of ander boschje hadden laten staan. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 3