Nationaal geschenk Prins Bernhard TERAARDEBESTELLING W. BROK GARNIZOEN ORANJE EN VOLK IN 1935 EN 1936 Zeer groote belangstelling DE KLEINE FIAT 4-CYL TYPE 500 Garage MOTORHUIS, Kamp 36-38, Tel. 457 DE ZWEEFVLIEGSPORT bij de Blauwe Huzaren MICA-KINDERMIDDAG Fa.M.R. N. OOSTERVEEN KISTJES VIJGEN f 1.- en f 0.50 FLEURVIJGEN per pond f 0.50 GLASTRA'S VISCHHANDEL De intrekking der uitwijzing DE K.L.M. EN DE STORM Tram tegen vracht auto gereden 2c BLAD PAG. i AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 22 OCTOBER 1936 Luitenant^kolonel N. Gerlach sprak als commandant van 16e R.I. in de aula een afscheidswoord (vervolg van ons vorig blad) Omstreeks half drie bereikte de lijk stoet, onder het spelen van treurmu ziek door de staf van het 5e R.I., de be graafplaats „Rusthof waar zich vele belangstellenden verzameld hadden. Door twaalf onderofficieren werd de met bloemen bedekte baar onder orgel spel van het Largo van Handel de aula binnengedragen. In de aula waren o.m. aanwezig: ko lonel A. A. van N'ijnatten, commandant staf VHIe Inf.-Brigade. alsmede majoor- toegevoegd E. Snoek en kapitein-adj. C. Reynierse; majoor van den Gencralen Staf J. Dwars en kapitein H. C. Berg- huys; commandant 16e R.I. luitenant- koionel N. Gerlach; commandant staf Regimentsschool, majoor H. D. Buur man, majoor (H. I.); L. K. van Loon van 18c R.I.; de kapiteins J. M. N. v. de Drift, H. A. A. Sitsen, J. W. F. Bak huis van 21e, 5e en 18c R.I.; gcp. kolo nel der Infanterie L. M. Lcezer en vor der subalterne officieren. Tevens waren aanwezig een deputa tie van het 5e R.I. nl. kapitein W. J. K. Baay en lc luitenant J. van der Graaff en een deputatie van het 21e R.I. nl. kapitein J. J. Koopman ij 2e luitenant P. J. Doornebal. Als vertegenwoordiger van de onderofficieren van het vroege re Landstormverhand Eindhoven, waar van kapitein Brok commandant was, s.m.i. Delgorge aanwezig. Nadat de laatste toonen van het Lar go verstomd waren, trad luitenant-ko lonel N. Gerlach, commandant van het lGe R.I., naar voren, om namens zijn regiment en de talrijke kameraden, die de overledene had, een afscheids woord te spreken. Jarenlang heeft de overledene als luitenant en kapitein hier gediend en door zijn groote gaven van geest en hart, door plichtsbetrach ting en kameraadschap, gemaakt, dat een ieder met eer over hem sprak. Nie mand had, aldus spreker, kunnen ver moeden, dat, toen kapitein Brok bij zijn regiment terugkeerde, dit einde er zou zijn. Hij was een steun voor een ieder door zijn groote geest. Overste Gerlach wendt zich vervolgens tot de nabestaanden en wijst er op, dat het 16e R.I. een goed chef verliest, in kapi tein Brok zij echter in hem een liefde vollen man, vader en zoon. Moge het hun een lichtpunt in deze droeve tij den zijn, dat hij een flink militair was, die de achting van zijn chefs en de toegenegenheid van zijn ondergeschik ten had. Spreker besluit met de woorden, dat de naam van den overledene bij het 16e Regiment Infanterie in eere gehou den zal worden en brengt als zijn oud commandant een laatste afscheidsgroet. Hierna speelde de organist een ko raal uit de Mattaeus Passion „Was mein Gott will, das gescheh allzeit" en werd de baar grafwaarts gedragen, voorafgegaan door treurmuziek van de «taf van 5e R.I. Onder het spelen van gezang 160, werd de kist in de groeve neergelaten. Als een laatste eere-saluut aan den doode weerklonk even later- het salvo van het vuurpeleton. Kapitein J. F. B. Weber van het 18e R.I. dankte tenslotte, namens de fami lie van den overledene, allen voor de betoonde sympathie. Blijkens beslissing van den Minister van Staat, Minister van Defensie a.i- wordt: de ritmeester-adjudant P. C. L. Blom van het 1ste Regiment Huzaren met ingang van 1 November 1936 eervol ontheven uit zijn tegenwoordige func tie; de ritmeester Jhr. Y. D. C. Quarles van Ufford van het 1ste Regiment Hu zaren, met ingang van 1 November 1936 benoemd tot Adjudant van het Regi ment. De Ritmeester P. C. L. Blom wordt met ingang van 1 November 1936 heiast met het commando over het 1ste Eska dron. De gouden medaille voor zes en der tig jaren trouwen dienst zal op 16 No vember a.s. worden uitgereikt aan den muzikant, met den titulairen rang van sergeant-majoor, G. J. Schouten. De eerste luitenant van het 5de Regi ment Veld-Artillerie O. J. Siersema, die met ingang van 1 November a.s. is be vorderd tot kapitein, is met ingang van dien datum benoemd tot Adjudant van den Commandant der IVe Divisie. De tot kapitein bevorderde eerste lui tenant R. W. B. Muller van het 21e re giment infanterie wordt in zijn nieu wen rang overgeplaatst bij het 18e regiment van het wapen en blijft hier In garnizoen. 1 TOESTAND VAN GEN.-MAJOOR VAN VOORST TOT VOORST De tóestand van generaal-majoor J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst, blijft eenig9Zins zorgwek kend. De patiënt heeft evenwel een goeden nacht gehad. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN De afdeeling Amersfoort van de Ned. iVereeniging van Huisvrouwen organi seert op Woensdag 28 October in den foyer van Amicitia een „demonstratie- middag". Voor bijzonderheden verwij zen wij naar de keitjes. Een mooie revue van de ge, beurtenissen met ons Vorstenhuis in Amicitia De filmavond en -middag, welko gisteren door de vereeniging „De Prince vlag" in Amicitia werd ge geven, heeft weer eens voor de zoo- veelste maal de groote belangstel ling en verknochtheid bewezen, wel ke ook Amersfoort's inwoners voor ons Vorstenhuis aan den dag leg gen. Niet alleen is dit ons opgevallen door het feit, dat beide malen de filmver- tooning plaats vond voor een uitver kochte zaal en velen teleurgesteld moesten worden, maar ook door het enthousiasme en de spontaniteit waar mee de toeschouwers op de film rea geerden. De voorzitter, de heer J. van V o 1- 1 e n h o v e n, opende den avond met een woord van welkom tot de aanwezi gen, waarbij hij zich speciaal richtte tot de 34 leden van de in oprichting verkeerende afdeeling uit Woudenberg. Spreker zette daarna het doel der ver eeniging nader uiteen en wekte do aanwezigen op zich als lid aan te mel den. De eerste film bracht ons beelden uit meer engeren kring: uit het leven van „De Princevlag" in Nederland. We zagen de verschillende afdeelingen de- monstreeren bij den dood van Koningin Enima, ter gelegenheid van de opening der Staten Generaal, op hun landdag te Schiedam, kortom alle gebeurtenis sen waarbij „De Princevlag" ten nauw ste betrokken was. Vervolgens vertoon de het programma een buitengewoon mooie natuurfilm, welke zich te mid den der sneeuw in de Zuid-Duitsche Alpen afspeelde. Uitgestrekte sneeuw velden, in hun grootsche eenzaamheid, vele bergen in hun stille pracht. Tevens zagen we in Garmisch Partenkirchen de Canadeesche Ijshockeyers en het winnende bobsleeteam nog aan den gang. Ook het komische element was niet vergeten en in den vorm van een teekenfilm: Terry Toons (Chineesche variëteiten) en een ouderwetsche gooi-, smijt- en schopfilm met als titel: Vech tende Schoonvaders, werd dit genre op gediend en vond begrijpelijkerwijs een gul onthaal. Oranje en Volk in 1935 en 1936 Na de pauze werd de hoofdfilm: Oranje en Volk in 1935 en 1936 vertoond waarin getuige werd gedaan hoe ons volk met de landsvrouwe en haar gezin medeleeft en welke genegenheid het Haar toedraagt. Nadat eerst de beelte nis van H. M. de Koningin op het witte doek was verschenen en met hartelijk applaus begroet was vertrokken we direct weer naar het buitenland. En wel naar het Saargebied, waar de ma riniers hun tenten eenige maanden hadden opgeslagen. Tot slot zien we de mariniers, terug in Holland, voor H. M. defileeren. Zoo zouden wij door kun nen gaan met het vermelden van defi le's, eerste steenleggingen, inwijding van nieuwe gebouwen, onthulling van monumenten, bezoeken aan tentoon stellingen enz. enz., waarbij de Konin gin, hetzij alleen, hetzij vergezeld van Prinses Juliana, was vertegenwoordigd. Het was een kaleidoscoop van hetgeen er in de afgeloopen anderhalf jaar met ons Vorstenhuis gebeurde. Bovendien zouden wij met deze opsomming slechts een gelukkig surrogaat geven, van het geen de film te zien gaf. Een uitzonde ring maken we voor het laatste, en ongetwijfeld het beste en prettigste ge deelte van de film, Sept. "36: De verlo ving van Prinses Juliana met Prins Bernhard. Bij het verschijnen van deze mededeeling en de aankomst van Prins Bernhard in Den Haag, op het doek, zetten de aanwezigen, voor de tweede maal dien avond, (de eerste maal ge schiedde het bij één der beginscènes van „De Princevlag"), spontaan het Wilhelmus in. Deze gebeurtenissen, welke nog zoo kort achter ons liggen, lieten desondanks niet na een grooten indruk op het publiek te maken. Opnieuw kon men meemaken hoe als het ware een golf van enthousiasme door ons land ging bij het vernemen van die heugelijke tijding. Opnieuw zag men de groote menschen massa's in bedwang gehouden door politiecor- dons, die niet. moede werden, voor het paleis 6taande, het verloofde paar en dc Koningin toe te juichen, waar zij ook waren, in Den Haag of in Amster dam. Het was werkelijk een mooi slot van een genoeglijken avond, welke cr zeker toe zal bijdragen dat de band tus- schen Oranje en Volk even sterk blijft, als hij momenteel is. Wegen6 het zeer groote succes heeft het bestuur van „De Princevlag" beslo ten. op Woensdag 28 October a.s. 's mid dags en 's avonds, wederom een voor stelling te geven met hetzelfde pro gramma. BEDRIJFSLEVEN Heropening Slageri] H. van Nus. De heer H. van Nus, bericht in onze advertentiekolommen, dat hij in het pand Nieuwewcg 2 zijn naar de eischen des tijds ingerichte Rund-, Kalfs- en Varkcnsslagerij heropend heeft. VER. TOT BEVORDERING DER HOMEOPATHIE Maandag 26 October a.s. zal dr. J. G. Menken, homeopatisch arts alhier, in „De Valk" een lezing houden over het voorkomen en genezen van ziekten volgens biologische en homeopatische beginselen. Men zie verder de keitjes in dit blad. AUTOMARKT Op de automarkt alhier werden gis teravond 199 wagens aangevoerd. blijft tot nadere aankondiging op den ouden prijs, en wel Coupé 2 zitplaatsen met veel kofferruimtef 995.— Cabriolet Luxe 2 plaatsen f 1095.— Hydraulische remmen en schokbrekers. Rondom onsplinterbaar glas onafhan kelijke veering en loopt gegarandeerd 20 K M. op één Liter benzine. Dus vraagt het on6 eens te mogen rijden u zult er verbaasd van staan. DAGELIJKS DEMONSTRATIES. Ook in onze stad zal dc bes langstelling voor deze sport gaan toenemen Gistermiddag heeft het bestuur van dc Aero-Verceniging Amersfoort de pers uitgenoodigd tot een bezichtiging van het zweefvliegtuig, dat momenteel in de étalages van de Eysinkfabrieken ten toongesteld is. De heeren J. M. Vermcys en W. J. van Dam Jr., resp. voorzitter en secretaris van de vereeniging, waren zoo welwillend, naast een technische beschouwing van het zweefvliegtuig ook een uiteenzetting van het ontstaan en de werkwijze van de nog zoo jonge zweefvliegclub te geven. Voor het over groots deel kunnen wij hierbij verwij' zen naar ons blad van Dinsdag j.l„ waarin men een uitvoerige beschrijving van een en ander aantreft. Het lijkt ons echter niet overbodig nog eenige punten naar voren te bren gen. Naar men weet is het'toestel, zoo als het daar staat, een lesvliegtuig en dient het alleen beginnelingen in dezen tak van sport voor het behalen van het A.-brevet. Juist met hen, die de sport gaan lec- ren, stelt het bestuur zich voor allo voorzichtigheid in acht te nemen door discipline na te streven en niets aan het lot over te laten. Hij of zij, die zoo gelukkig is, na een eerste poging, het toestel horizontaal te kunnen houden, hoeft er niet op te rekenen clan aan stonds in aanmerking te komen voor een volgenden eisch. Men zal verschil lende keeren moeten bewijzen, de eersto vereischte, n.l. het horizontaal houden, grondig onder de knie te hebben. Is dat het geval, dan kan men zich gaan toe leggen op het sprongetjes maken met geringe hoogte aan de kabel. Is men eenmaal zoover gevorderd, dat dit zon der moeite en volgens de regelen der kunst gaat, dan mag men pas „los" gaan zweven. Veiligheid staat dus voor op en het hangt dus heelemaal van den persoon af, of men zich weet aan te passen, hetzij langzaam of snel. Er is aan dit toestel ongeveer 15 maanden gewerkt en niets is over het hoofd gezien, ondanks de beperkte mid delen, waarover men aanvankelijk do beschikking had, om het vliegtuig zoo practisch en degelijk mogelijk te ma ken. Gelukkig voor de vereeniging on dervond men steun van autoriteiten, waaronder onze burgemeester, en heeft men momenteel de beschikking over een ruime hangar en een vliegveld op do Vlasakkcrheide, die aan de hoogste eischen voldoen. Groote steun verleen de ook het Nat. Luchtvaartfonds, dat zich bereid verklaarde de vereeniging aan een lier te helpen, alsmede mate riaal zal verschaffen voor den houw van een tweede toestel, een prestatie- zweefvliegtuig. Afgezien van dit mooie vooruitzicm, streeft het bestuur er op het oogenblik naar, het ledental uit te breiden, waar door men meer op eigen „wieken' zou kunnen gaan drijven. Daartoe zal vol gende week de juiste datum zal nog nader in dit blad aangekondigd wor den in Amicitia een lezing gehou den worden, terwijl dan tevens net zweefvliegtuig te bezichtigen is. Men hoopt dat velen dc lezing zullen bijwo nen en daardoor de belangstelling zal toenemen voor de mooie zweefsport, die vooral in Duitschland in het brand punt der belangstelling staat, mede doordat de regeering deze sport zoo steunt. ftori Verder is men van plan om over een maand op het vliegveld aan dc Vlas- akkerheide een groote demonstratie te geven, waaraan bekende zwecfvliegeis met hun toestellen zullen medewerken. Naar onzo mecning gaat ook in ïnc- derland de zweefsport een groote toe komst tegemoet. Voor Amersfoort doet zich de gelegenheid daartoe al heel mooi voor en waar andere kleinere plaatsen in ons land reeds voorgegaan zijn, kan onze stad dat vooruitstrevende voorbeeld volgen. BEKENDMAKING B. en W. van Amersfoort maken he kend, dat aan het Stadhuis is aange plakt een publicatie inzake een verzoek van mevr. A. de GraaffWüppermann, om een verlof B in het perceel Beeken- steinschelaan 6. BRIDGEDRIVE IN „MONOPOLE" OP 7 NOVEMBER A.S. De bridgedrive ten bate van het Amcrsfoortsch Kunstenaars Gilde op 7 November a.s. zal niet, zooals wij gis teren schreven in Amicitia, doch in Ho tel Monopole gehouden worden. SCHOUW B. en W. van Amersfoort maken be kend dat de najaarsschouw over we gen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Vrijdag den 30 Oct. a.s. en volgende dagen. Voor zijn huwelijk met H.K.H. Prinses Juliana Op den dag van zijn huwelijk met Prinses Juliana zal Prins Bernhard zoo verneemt de Tele graaf gekleed zijn in de uniform van officier der blauwe huzaren. Dat zal dus de eerste uiterlijke ma nifestatie zijn van 's Prinsen op neming in het Korps officieren der Nederlandsche landmacht. Vermoedelijk zal de Prins worden be noemd bij het eerste regiment huzaren, dat onder commando staat van den luitenant-kolonel K. G. van der Mande- le, en dat is samengesteld uit het eer ste half-regiment huzaren te Amers foort en het vierde half-regiment hu zaren te Deventer. In welken rang de Prins zal worden benoemd is nog niet bekend. Zijn particulier secretaris, jhr. ir. W. G. Roell, behoort als reserve eerste-luitenant eveneens tot het eerste regiment huzaren. Een aardig programma voor de talrijke kinderen in „De Valk" Zij zijn de Amersfoorters Die in het midden staan. (Vrij naar het Micalied). Wel, wel! Wie zou gedacht hebben, dat er zóóveel Mica-kinderen in Amers foort zijn! Tweemaal moest in de groote zaal van De Valk eenzelfde programma worden afgewerkt. Dat was goed gezien van het comité, en er was een stemming in de zaal, zooals op een echt school feest niet beter kan zijn. Nu waren het Mica-kinderen, groote en kleine, vanuit de oude stad, maar ook uit de stads wijken buiten de spoorlijnen! Twee voorstellingen! Begrijpt de le zer wat dat zeggen wil? Dat beteekent voor de commissie, die dezen prettigen middag had voorbereid, in een vlug tempo doorwerken van twee tot zeven uur! Het jeugdorkest van den heer Wie- laert heeft onder zijn leiding zeer veel tot het welslagen medegewerkt. Dat is een kranig troepje, dat er in een een voudig en toch smaakvol uniform aller keurigst uitziet. De muziek van dit or kestje werd door de kinderen dappei meegezongen. Dat kon, omdat de heer Wielaert wel weet, wat er graag gezon gen wordt. Natuurlijk in de eerste plaafs het Micalied! De hoofdleider van het feest de heer Van He lsdingcn, die zeer vlot met de jeugdschare om ging, verbond er een debutanten-wed strijd aan. Vijf kinderen, drie meisjes en twee jongens, mochten op het too- neel ieder afzonderlijk het Micalicd ko men zingen. De „zaal" zou als jury op treden en de uitspraak was precies zoo als ze zijn moest! Alle vijf kregen een prijsje! De kleine, neen, de zéér kleine Ber ger zong lief en handig enkele kinder liedjes en trad later nog succesvol op in een duo. De spelletjes met muziek van enkelen van het Jeugdorkest vielen zeer in den smaak. Buitengewoon mooi, werkelijk kunstig mooi, was het poppen theater of liever, het Marionettenthea ter van den heer Brugman uit Amster dam. Levende poppen! Mooie décors en werkelijk effectieve belichting! Dat zag er artistiek uit en de voorstelling er mee was eveneens zeer goed verzorgd. Daar hadden dc kinderen pret van. Het Mica-comité is zeer gelukkig ge slaagd met dezen middag en vele kin deren zullen nog langen tijd aangename herinneringen aan dezen Mica-middag houden! De lekkere tractatie bij het naar huis gaan ontvangen, zal daartoe ook wel medewerken! BURGERLIJKE STAND 21 Octobor GEBOREN: Louise Wilhelmina Maria Bcrnardina, dochter van Bernardus Wil helmus Speekman en Bernardina Ma ria Josephina Rosenbeerg. Herman Jacob, zoon van Hendrik Frieling en Margaretha Johanna Fecht. Geertruida Wilhelmina, dochter van Johanna van Schalkwijk en Geertruida Wilhelmina Oostveen. GEHUWD: Willem Trinks en Dirkje Bos. Geurt Pol en Johanna Buitenbeek. Hendrik Bikker en Adriana van Ginkel. H.K.H. zal gaarne een jacht aanvaarden ■^tAAR wij van welinge» lichte zijde vernemen, heeft Hare Koninklijke Hoog» heid Prinses Juliana er in toe» gestemd als algemeen huwe» lijksgeschcnk van het gehcclc Nederlandsche volk 'n jacht, bestemd voor de vaart in de West»Europecsche wateren, te aanvaarden. LANGESTRAAT 42 - TEL. 77 WAT ETEN WIJ MORGEN? Voor do koffietafel Waterkant-couponnetjes. Bereiding: Maak zoute of zure harin gen schoon en snijd ze in nette lang werpige stukken. Beleg hiermede bebo terde sneden toast. Bestrooi ze verder met fijngehakte peterselie en fijnge hakte ui. Garneer den schotel met een takje peterselie. Voor de middagtafel Gebakken schelvisch. Aardappelen. Andijvie-bietensla. Wentelteefjes. Bereiding schelvisch: 1 Kg. kleine schelvisch, 15 gr. zout, slaolie, wat bloem. Snijd den buikwand geheel open cn verwijder de middengraat, waardoor alle fijne zijgraatjes mee verwijderd worden. Trek de visschcn nadat de kop verwijderd is vervolgens in tweeën. Maar daartoe een diepe insnijding in 't dikste gedeelte van den rug. Wasch dc halve visschcn, zout ze en haal zo even door bloem. Bak ze vervolgens in de koekepan of in frituurvet lang zaam gaar en bruin. Dien de visch op met schijfjes citroen. 0E BENOOOIGDE VISCH even bestellen ALLEEN gevestigd Utr. str. <0. TeL 92 FRUIT EN GROENTEN VEILING 21 Octobor Druiven 9—13 ct.; Tomalen 10—37 ct; Goudrcinet 13—22 ct.; Bellefleur 13—17 et.; Noiarisappcl 13—15 ct.; Pippip 13— 19 ct.; Bramlcy Seedling 10—12 ct.; Doyenne du Cornniice 232-1 ct.; Beur- ré Clairgeau 18—19 ct.; Present v. En geland 1112 ct.; Groninger Kroon 12 10 ct.; conference 21—20 ct.; sterappelen 17—21 ct.; Jasappel 12—13 ct.; Legi- pont 24—25 ct.; Winterjan 12—15 ct.; Giesser Wildeman 1415 ct.; Nouveau Poiteau 14—15 ct.; Meloenen 13—17 ct.; Spinazie 11—14 ct., Spruiten 10—17 ct. Bieten 15—23 ct.; Bloemkool 7—8 ct.; Boode kool 20—10 ct.; Groene kool 13— 24 ct.; Chin, kool i;315 ct Gele kool 39—50 ct.; Andijvie 5—10 ct.; Sla 5— 16 ct.; Knolseldery 20—21 ct.: BadijsS— 10 ct.; Prei 5—S ct.; Wortelen 2—6 ct.; Seldery 5—9 ct. Peterselie 9—12 ct. BARNEVELD, 22 Oct. Pluimvee- markt. Oude kippen 30—65, oude kip pen per K.G. IS20, oude hanen 4070, jonge hanen 3070, jonge hanen per K.G. 3540, N.-H. Mauwen per K.G. 50— 60. jonge hennen 14.50, duiven pci paar 2030, tamme eenden 2050, wilde eenden (in jachttijd) 3050. ganzen f 11.75, kalkoenen per K.G. 4050, lamme konijnen 00—1.30, wilde konij nen 35—45, hazen (in jachttijd) f 12 fazanten (in jachttijd) 0.75—I, piep kuikens 20—30, patrijzen 30—55, Aan voer 30.000. Handel traag. Eiermarkt. Witte eieren 5.25— 5.40, gemengde eieren 5.35—5.00, bruine eieren 5.606, heneicren 3.754.50, eendeneieren 2.50—3.—. Aanvoer 85.000. Handel vlug. Veemarkt. Drachtige zeugen 30— 10 en -1052.50, schrammen 1217, biggen f S12, zware varkens '20—21 cl per pond, zouters IS—21 ct. per pond handel traag; vette kalveren 18—25 ct. per pond. extra iets hooger; nuchtere kalveren I 6—9, mestkalveren f 9—14. Handel redelijk. Wijnhandel „De Moor Langestraat 8 Tel. 129 Cognac vieux I 2.60 p. II Cognac Duranton f 3.25 p. II Een onderhoud met den heer P. E. Peters AMSTERDAM. 21 October. Naar aanleiding van het bericht inzake het besluit van dc Duitsche regeering do uitwijzing der vier Nederlanders onge daan te maken, heeft een redacteur van het A.N.P. vanmiddag een onderhoud gehad met een der betrokkenen, den kunsthandelaar P. E. Peters, dien hij aantrof in zijn nieuw te openen zaak aan het Rokin te Amsterdam, aan wel ker inrichting schilders cn andere werk lieden druk bezig waren de laatste hand te leggen. De heer Peters was even te voren door zijn echtgenoote, die, na zijn ver trek uit Berlijn, de zaak op haar naam voortdrijft, opgebeld en in kennis ge steld van de heugelijke mededeeling. Officieel bad de heer Peters evenwel op dat moment nog niets omtrent de in trekking van den uitwijzingsmaatregel vernomen. Doch kort daarna kwam de bevestiging van dc zijde der Nederland sche regeering: een telegram van mi nister De Graeff. Vanzelfsprekend was de heer Pe ters uitermate verheugd over dezen gang van zaken. Hij uitte zijn groo te dankbaarheid jegens de Neder landsche regcering, die in de afge loopen periode alles in het werk heeft gesteld om de Duitsche regee ring op haar genomen beslissing te doen terugkomen. Ook de heer Peters zelf had sinds 3 September den datum van zijn uit wijzing niet stil gezeten en persoon lijk talrijke pogingen bij do Duitsche regceringsinstanties ondernomen om zijn wcdertoelating te verkrijgen. Hij had echter niet kunnen hopen, dat al les zoo snel in zijn werk zou gaan en had gedacht, dat eerst over een jaar de intrekking zou volgen. Nog dezer dagen had de heer Peters aan de Duitsche regcering een reisvergun ning gevraagd, om in do gelegenheid te worden gesteld eenige loopende rechtzaken betreffende octrooien zelf te behartigen. Natuurlijk is den heer Pe ters aan een terugkeer naar Duitsch land alles gelegen, maar hij zal in de naaste toekomst zijn arbeidsveld over Berlijn en Amsterdam moeten verdoe len. aangezien hij zich thans aan het Rokin heeft geïnstalleerd en voor de naaste toekomst aan het huurcontract vastzit. Op 2 November a.s. zou de nieuwe zaak worden geopend en deze opening gaat nu ook door. In dit verband deelde de heer Peters mede, dat het in zijn bedoeling ligt, particuliere verzamelaars in de gele genheid te stellen te exposeeren, zulks mede omdat hij slechts over een gering deel van zijn Bcrlijnsche collecties kan beschikken. De heer Peters zeide, dat nu nog tal van problemen rijzen, in verhand met de omstandigheid, dat hij zich nu in ons land heeft gevestigd, doch hij ver trouwde, dat ook deze 6poedig zullen worden overwonnen. Binnenkort zal de heer Peters naar Berlijn vertrekken, om daar de rege ling zijner zaken weer zelf ter hand te nemen. Bijna geen vertraging op de Europeesche diensten DE K.L.M. deelt mede, dat haar dien sten in deze stormachtige dagen zoo goed als geen vertraging hebben onder vonden op de Europeesche lijnen. De Douglas-machine uit Kopenhagen kwam tegen den vliegenden Zuid-Wes- ter in slechts met vijf minuten vertra ging op Schiphol binnen. Zelfs de nachtpostvluchten naar Keulen en de avonddiensten naar en van Engeland worden geheel volgens de dienstregeling uitgevoerd. Opmerkelijk is het levendig verkeer van deze dagen op het Europeescho luchtnet. Zondag j.l. vlogen van Am sterdam nog vijftig luchtreizigers naar Londen, zoodat een extra toestel moest worden ingezet. Ook gisteren meldden zich zooveel „luchtforensen" voor een vlucht naar de City aan, dat een extra Douglas DC 2 moest worden ingezet. Er deden zich geen per» soonlijke ongelukken voor GRONINGEN, 21 Oct. Gisteravond had op de lijn van de stoomtram Groningen-Drachten een ongeval plaats, dat wonder boven wonder nog goed is afgeloopen. Om 710 uur arriveerde te Marum een stoomtram uit Groningen. Even voor het station aldaar is deze tram in botsing gekomen met een vrachtauto van een koek en banketfabriek te Surhuister- veen. De botsing werd veroorzaakt door dat de vrachtauto zoo dicht bij de rails stond, dat de uitstekende kap van do auto boven het wegdek van de tram kwam te hangen. Er hadden geen persoonlijke ongeluk ken plaats, dpeh bijna alle ruiten van de uit drie wagons hestaande stoomtram werden aan een zijde vernield. Ook do vrachtauto, welke onbeheerd stond, werd ernstig beschadigd. De tram h^d een half uur vertraging.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5