De Pachtwet in DE BRANDEN Verkeersongeval de Tweede Kamer Het gevaar der continuatie Dreigende bakkers staking te Amsterdam In ongebluschte kalk gevallen „DERUYTER" NAAR AMSTERDAM UIT DE STAATSCOURANT TE HEDEL Hr. Ms. de Ruyter te Amsterdam PENSIOENEN DER MIJNWERKERS Jeugdige autodieven aangehouden Contact-commissie voor het mijnbedrijf op den Haarlemmerstraatw. 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 23 OCTOBER 1936 „Bescherming van den pachs ter mag niet leiden tot onrecht voor den verpachter" .Vergadering van 22 October. Voorzitter: Prof. Mr. P. J. M. Aal berse. Aan de orde is het wetsontwerp tot nieuwe regeling van de pacht. De heer Van Houten (chr.-dem.) wijst op den tragen gang van zaken niet dit onderwerp. Ten aanzien van het pachtrccht is er sinds 1838 weinig veranderd. De veel te hooge pachten dateeren van vóór de cri sisjaren, waardoor 't weerstandsvermo gen reeds bij het begin der crisis was verminderd. De pachtbepalingen mo gen niet alleen worden overgelaten aan vraag en aanbod. Vele pachters zijn te gronde gegaan door het ontbreken van een goede pachtwet. Spr. noemt voorbeelden van ontoelaatbare pacht- contracten. Een nieuwe pachtwet is in geheel Nederland noodzakelijk. Dit geldt temeer, wijl de pachten nog steeds omhoog loopcn. Onverantwoor delijk werken die landbouworganisa ties, welke zich tegen de pachtwet ver zetten. De te hooge pachten oefenen in alle opzichten een noodlottigen invloed, De nieuwe pachtwet moet zoo spoedig mogelijk worden ingevoerd. Dat zet boerstelsel het pachtstelsel zou ver dringen onder de nieuwe wet, acht spr. te dwaas om alleen te loopen. èpr. be strijdt hen die slechts openbare .ver pachtingen zouden willen toelaten. De opzet van het continuatierecht in het ontwerp schijnt spr. toelaatbaar, men home echter geleidelijk tot een volledig .continuatierecht. Correctie-bevoegdheid van de pacht- kamers acht spreker buitengewoon noodzakelijk. Goede verpachters hebben van deze wet niets te vreezen, .wel die verpachters, die de pacht door dc concurrentie willen zien geregeld en dus alleen uit zijn op een zoo hoog mogelijke pacht. Ook aan landarbeiders en middenstanders ten plattelande zal de wet ten goede komen. De heer Weitkamp (C.H.) zegt, <lat tal van misstanden door betere or ganisatie der boeren te voorkomen zou den zijn, Spreker kan den indruk niet van zich afzetten.* dat deze wet teveel wil regelen. Doch een nieuwe pachtwet is noodig. Deze wet zal een principi eel© wijziging in de pacht aanbrengen. Aan vrijwillige, onderlinge afspraken zal te weinig ruimte zijn gelaten. De pacht wordt aan de vrije concurrentie onttrokken. De pachter wordt de be voorrechte persoon. Het staat voor spr. vast. dat in deze wet dergelijke tenden- zen werken. Slechts een betrekkelijk klein deel der cultuurgronden hier te lande behoort overigens aan groot grondbezitters en geldbeleggers. In tal van gevallen is tegenwoordig ook niet uit te maken, of de pachter dan wel de verpachter de lijdende fi guur is. Een gemis is ook dat de re geering niet aangeeft, wat er onder redelijke pacht is te verstaan. Naar welke gegevens moet een pachtcom- missie een pachtsom beoordeelen? Een bepaald continuatierecht kan spreker in verschillende omstandigheden niet onlogisch vinden. Dit geldt vooral voor den pachter, doch ook voor den boer- verpacliter. die inmiddels zijn eigen dom moet behouden, en een tijdelijk verpacht goed weer in eigen exploitatie moet kunnen nemen. Dc heer Van der Sluis (Soc. Dem.) zegt, dat onder ons huidig recht de on tevredenheid over de pachtregelingen wel moest toenemen. De heer van der Sluis (Soc. Dem merkt op. dat de sociaal-democratie al lang op verbeteding der positie van den economisch-zwakken pachter heeft aan gedrongen. Spr. gaat de geschiedenis van de pacht-quacstie na, herinnerd o.m. aan het in de Eerste Kamer ge strande ontvverp-Donner. Intusschen is de pachter nog vrijwel rechteloos. Er zijn gevallen bekend dat door de crisis maatregelen pachten met 3240 ste gen. Vele pachters zijn overgeleverd aan de willekeur der verpachters. En dat in een tijd, waarin de mollen, visschcn en zangvogeltjes zelfs een rechtspositie hebben. Er zijn menschen, die beweren, dat 'deze wet den verpachters rechteloos maakt. Spr. ziet daar niets van. Ten aanzien van twee hoofdzaken, de pacht som en dc continuatie gaat het ont werp in de goede richting Doch het is niet voldoende t.a.v. de remissie en de vergoeding voor aangebrachte verbete ringen, hier had spr. technische verbe teringen op het oog. Spr. is geneigd, voor het ontwerp te stemmen, tenzij het tczeer gedenatu reerd wordt, waarbij spr. wijst op den 6troom van adressen, alle aandringend op verwerping of terugneming van het ontwerp Spr, noemt o.m. adressen van rentmeesters, broederschap van nota rissen, vereeniging van hypotheekban ken. boerenbonden, bond van landver- pachters. Volgens deze allen zou de pachter het zoo slecht niet hebben. Zelfs is van zekere zijde het continuatierecht dief stal van eigendom genoemd. Een nieu we pachtwet is noodzakelijk. De heer de Geer (C.H.) releveert kort de geschiedenis der pachtwet-ont werpen en herinert aan vroeger ge opperde bezwaren Spr, wijst op de moeilijke taak van de rechterlijke in stantie. aan welke de beslissingen zui len worden opgedragen, en aan welk° eischen worden gesteld van alwetend heid en helderziendheid Het zou verkeerd zijn. als de ontwik kcling van economische en sociale ver houdingen steeds meer in handen van den rechter wordt gelegd Spr bezwaar is voorts dat de rechter partijen kan dwingen, zekere bepalin gen in contracten aan te gaan. Dergelijke dwang is in een rechts staat ontoelaatbaar, vrijwillige contract- sluiting wordt een daad, waaraan groot fisico verbonden is. De Rege^ring neme dit terug, de niet aanstaat, hij behoude zijn recht van veto, maar hij'krijge niet de vrijheid in andermans contracten te knoeien. Bovendien bedenke m endat „buiten sporig" geen wiskundig begrip is. Wie zal zeggen dat wie buitensporigheden uit contracten haalt, deze inderdaad van fouten zuivert? Bovendien kan ver nietiging van regelen, jaren lang tus- schen partijen geldend, gewoonlijk niet geschieden zonder gevolgen vast te leg gen. Spr. wijst op de verdere moeilijk heden voor den rechter en geeft aan de oorspronkelijke redactie van art. S d.e voorkeur boven de gewijzigde; thans wordt een prae gegeven aan den min der goeden pachter boven den betere, terwijl toch het begrip „redelijk be staan" op den voorgrond moet worden gesteld, in het belang van den goeden pachter. De heer Louwes (Lib.) zegt dat verschillende landen maatregelen na men om den eigen geërfde boerenstand te beschermen, en dat velen de wer king van wettelijke maatregelen over schatten. Wel zijn de pachters niet aan volkomen willekeur blootgesteld, doch maatregelen te hunnen behoeve zijn toch wel gewenscht. Men hechte echter niet teveel waarde aan den invloed van den rechter op economische verhoudingen. Men overschat ook de bepalingen der wet. daar de Ncderlandsche bodem grootendeels aan Nederlanders behoort Iets anders ware het, als er vele bui- tenlandsche eigenaren waren. In prin cipe is er geen bezwaar tegen een rege ling van het beschikkingsrecht over den bodem. Het is er om te doen, te komen tot een juiste afweging der be langen van den grondbezitter en den pachter. Dit is echt-er buitengewoon moeilijk. Ware het alleen al door de felle concurrentie onder de pachters om te komen in het bezit van een boerderij. Er zijn tal van bezwaren, b v. dat men wel den zittenden doch niet den komen den pachter beschermt. Ook neemt dit ontwerp niet alle onzekerheid voor den pachter weg. Spr wijst voorts op de moeilijkheden voor den beklemden eigenaar en beklemden meier, en op bet gevaar van erfelijk worden der con tinuatie en dus van aantasting van den eigendom. De eigenaar zal de pacsht moeten kunnen beëindigen als hij de hoeve zelf wil gaan exploiteercn. In het ontwerp zullen verschillende veranderingen moeten worden aangebracht, zal het voor spr. aannemelijk zijn. Zoo krijgt dc rechter te groote bevoegdheden. Spr. dringt er bij den minister op aan, ver schillende bezwaren weg te nemen. De heer v. d. Heuvel (A.R.) betuigt instemming met opzet en vorm van het ontwerp. Niettemin zijn er enkele be zwaren die een donkere schaduw wer pen op het goede er van. Door alle pacht, er in op te nemen, springt de Re geering over het doel heen. Spr. denkt aan kleine stukjes grond om eigen groente te telen; dit heeft met levens- bestaan van een pachter niets te ma ken. Voor verschillende gevallen is de om slachtige regeling der wet niet noodig. Spr voorspelt schadelijke gevolgen bij ongewijzigde toepassing van het ont werp. Bescherming van den pachter mag ook niet leiden tot onrecht voor den verpachter. Deze moet ook rechten behouden. Zoo is de remissie te eenzijdig gere- gelda Geeft men teveel rechten van den erpachter in handen van den pachter, dan vermoordt men op den duur het instituut van de pacht. Langdurige pachtovereenkomsten zijn in het alge meen belang, maar dan moeten dio ook worden bevorderd. Het recht van den pachter tot het doen uitvoeren van her stellingen gaat in dit ontwerp veel te ver. Men zorge, dat niet te ver gegaan wordt met het continuatierecht; dan ga men liever in eens over tot socialisatie van den grond. Beter is een regeling dor schadever goeding aan den pachter, die het veld moet ruimen, zooals in Engeland be staat. In Ierland, waar het continuatie recht werd ingevoerd, is men daarop moeten terugkomen. Spr, betuigt zijn instemming met eenigc aangebrachte wijzigingen, en zal met het ontwerp medegaan, als er eeni- ge verbeteringen worden aangebracht, met name de wijzigingsbevóegdheid van pachtcontracten door den rechter vervalt De heer Ebels (Vrijz. Dem) is van oordeel, dat zonder ingrijpen door den wetgever aan bestaande misstanden niet tegemoet te komen is. Het wetsontwerp komt daaraan tege moet. Spr. zou willen weten of do bui tensporigheid in de pachtcontracten al leen slaat op de pachtprijzen, dan wel ook op de voorwaarden. Spr. hoopt dat de pachtbureaus veel rechterlijk optre den zullen voorkomen. Wat het continuatierecht betreft, on redelijke beëindiging der pacht komt weinig voor. Spr vestigt eveneens de aandacht op het Engelsche stelsel, doch merkt op dat bij elke pacht-beêindiging de pachter onvermijdelijk schade lijdt. Er moet ook meer rekening worden ge houden met de groote verscheidenheid der pacht, welke hier te lande voor komt. Bezwaren zijn er ook t.a v. de vele kleine verpachte perceeltjes. Er schuilen in het ontwerp elementen die het sluiten van nieuwe pachten belem meren. Over het algemeen heeft het wetsontwerp spr.'s sympathie. De vergaderng wordt te 4.50 uur ver daagd tot Vrijdag één uur. AMSTERDAM, 22 Oct. De Alge- meene Broodbakkers Patroons Ver eeniging „De Voorzorg" en do afdee- ling Amsterdam van den Bond van Chr. Bakkerspatroons hebben in hun vergadering besloten a.s. No vember haar zaken te sluiten, in dien niet uiterlijk 31 October a.s. een redelijke minimum broodprijs tot stand is gekomen, met medewer king van de Rcgecring. UIT HET RAAM GEVALLEN AMSTERDAM, 22 Oct. Door onbe kende oorzaak is een 48-jarige vrouw uit het raam gevallen van de derde verdieping van perceel Admiralen- gracht 174. Zeer ernstig gewond is zij naar het Wilhclmina Gasthuis vervoerd. STREMMING VAN VERKEER BIJ GOUWESLUIS 's-GRAVENHAGE, 22 October. De A.N.W.B. meldt, dat de reeds bekend gemaakte tijd voor de stremming van het verkeer over de ophaalbrug over de Gouwesluis te Alphen aan den Rijn is gewijzigd en nader is bepaald op Zater dag 31 October te 6 uur v.m. tot Maan dag 2 November te 6 uur v.m., of zoo veel korter als mogelijk, of langer als noodzakelijk is. Iemand verleent hulp met een emmer water... STEENWIJK, 22 Oct. Een zoon en een knecht van den stucadoor Speek man alhier overkwam hedenmiddag een zeer eigenaardig ongeluk. In do werk plaats gleed een van hen op den beton nen vloer uit, terwijl de ander dezen trachtte vast te houden. Beiden vielen in een kelder met ongebluschte kalk. Een der omwo nenden gooide bovendien nog een emmer water over hen uit, wat na tuurlijk een geheel verkeerde uit werking had. Nadat, een geneesheer hen had behan deld met olie, leek de toestand iets beter, ofschoon beiden overdekt waren met brandwonden en de zoon tot nu toe met geen zijner oogen iets kan zien. MOTOR TEGEN VRACHTWAGEN AMSTERDAM, 22 Oct. Op den Pur- met een vrachtauto. Bij het maken merweg in tuindorp Nieuwendam kwam hedenavond een 37-jarige motorrijder uit Naarden in botsing met een vracht auto. Bij het maken van de bocht naar links reed de motor den vrachtwagen die uit tegenovergestelde richting van het Purmerplein kwam, in de flank aan. De motorrijder werd uit den zadel geworpen, waardoor hij hoofd- en arm- wonden opliep. De G. G. D. vervoerdo hem naar het Wilhelmina-gasthuis. Het motorrijwiel werd vrijwel geheel vernield. De aankomst van den kruiser in de sluizen van IJmuiden. Justitie 's-GRAVENHAGE, 22 Oct. Bij Kon. Besluit van 15 October 1936, is de heer R. A. Isselt, griffier bij het bof van justitie in Suriname, op ziin verzoek, met ingang van 1 December 1936, eer vol ontslag uit 's lands dienst verleend, onder dankbetuiging voor langdurige diensten aan den lande bewezen en is de heer mr. G. Fikkert, waarnemend griffier bij de arrondissements-recht- bank te 's-Gravenhage, benoemd tot griffier bij het hof van justitie in Suro- name, met ingang van den dag van ver moedelijk vertrek naar genoemd ge west. B- Kon. Besluit van 20 October 1936 zijn herbenoemd tot kantonrechter plaatsvervanger: 1. Met ingang van 20 October 1936: in het kanton Groenlo: T. J. A. Kraak- man. het kanton Zwolle mr. P. van hlef- fens. het kanton Delft: mr. M. G. J. Bevers: 2. met ingang van 25 October 1936 in het kanton Zuidbroek: mr. R. P. Veen- hoven. 3 met ingang van 25 November 1936 het kanion Delft: mr. II. P. Renne- witz. 4. met ingang van 1 December 1936 in het kanton Tilburg: mr. G. E. Passtoors. Burgemeestersbenoeming Bij Koninklijk Besluit van 20 October 1936 is, met ingang van 1 November 1936, benoemd tot burgemeester der ge meente Westdorpe: C. J. van Hootegem. (De beer C. J. van Hootegem werd 5 September 1902 te Kapel le geboren en is dus 34 jaar oud. Hij is thans commies ter secretarie van de gemeente Neuzen). Bij Koninklijke besluit van 20 Octo ber 1936 zijn opnieuw benoemd: met ingang van 15 November 1936 tot burgemeester der gemeente Bemmel A. .T. Herckenrath, met ingang van 9 November 1936 tot burgemeester der gemeente Nieuwen- hoorn. mr. F. J. D. C. Egter van Wisse- kerke, met ingang van 4 November 1936 tot burgemeester der gemeente Avenhorn, met ingang van 2 November 1930 tol burgemeester der gemeente Zonne- maire, H. J. Roelvink, met ingang van 5 November 1936 tot burgemeester der gemeente Krabben- dijke, jhr. mr. G. A. Strick can Linscho- ten; met ingang van 1 November 1936 lot burgemeester der gemeente Leeuwar den, jhr. mr. J. M. van Beyma, met ingang van 14 November 1936 tot burgemeester der gemeente Winsum, J. J. G. Boot. Bij K. B. van 20 October 1936 is, met ingang van den datum van dit besluit bevorderd tot officier-vlieger der 2e klasse, de officier-vlieger der 3e klassse F. C. J. Margadant. Onderwijs Bij K. B. van 20 October 1936 zijn wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Velsen: L. Straus en dr. A. J. C. Rüter. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is in vasten dienst benoemd tot hoofd assistent bij dc anorganische scheikun de aan de Rijksuniversiteit te Leiden dr. J. P. Werro. Consulaten Bij K. B. is de heer M. Pletti erkend en toegelaten als consul van Italië te Rotterdam, voor de provinciën Zuid- Holland, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Belastingen Bij beschikking van den minister van Financiën is de ontvanger der registra tie en domeinen J. C. Versluijs ver plaatst van het kantoor der successie rechten te Rotterdam naar het kantoor der registratie en successierechten le Haarlem, de ontvanger der registratie en domeinen C. J. A. Schrrtalhausen van het kantoor der regisratie en do meinen te Helmond naar het kantoor der successierechten te Utrecht de ont vanger der registratie en domeinen C. J. C. de Haan van het kantoor der re- gistratic en domeinen te Eindhoven naar het kantoor dier middelen te Al melo. de ontvanger der registratie en domeinen G. W. J. de Nooiicr van het kantoor der registratie en domeinen te Werkendam naar het kantoor dier mid delen te 's-Hertogenbosch en de ont vanger der registratie en domeinen J. A. L. Cocke van het kantoor der re gistratie en domeinen te Boxmeer naar bet kantoor dier middelen te Breuke- len. Ziektewet Bij K. B. van 13 October 1936 is aan S. de la Belle Jr., te Amsterdam, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van toezicht, be doeld in artikel 120 der ziektewet met dankbetuiging voor de in die functie bewezen diensten en is benoemd tot lid van genoemd college F. S. Noordhoff, te Amsterdam. Zeedienst Bij beschikking van den minister van Staat, minister van Defensie ad interim, zijn de volgende plaatsingen gelast: met 22 October 1936: de luitenant ter zee le klasse A. J. van Hemert aan boord Hr. Ms. Schor pioen. Met 23 October 1936: de kapitein-luitenant ter zee P. B. M. van Straelen, de luitenant ter zee der eerste klasse F. Stam, de luitenants ter zee dor 2de klasse J. K. Kempees, C. Bos. A. P- Ferwerda. G. F. Zegers Vceckens. J. A. Bientjes, P. Cool, L. E. H. Reeser. en A. van Es, de officier van den marinestoomvaart dienst der le klasse M. P. J. Pover, al len geplaatst in de rol van Hs. Ms. wachtschip to Willemsoord. de officier van den marinestoom vaartdienst der 2e klasse H. Koster, aan boord Hh. Ms. van Speijk, de officier van gezondheid der 2e klasse C. J. Doets. aan boord Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord, de luitenant ter zee der 2e klasse H. D. Claus, aan boord Hr. Ms. de Ruyter. Met 16 November 1936: de luitenants ter zee der le klasse P. J. G. Huijer en D. Gestel, en de luitenant ter zee der 2e klasse C. A. J. van Well Groencveld, allen ter beschikking gesteld. Met 28 November 1936: de officier van den marinestoomvaart dienst der 2e klasse B, W. Vinke, bij het vliegkamp „De Mok". Met 7 December 1936: De officier van den marinestoom vaartdienst der 2e klasse A. Everaars, aan boord Hr. Ms. de Ruyter. Reeds twee arrestaties verricht HEDEL, 22 October. Dinsdagavond hebben te Hedel resp. in een hooiberg van den landbouwer Aart van Driel en in een geheel met graan gevulde schuur van den landbouwer H. van den Heu vel, branden gewoed. In verband met het feit, dat de boerderijen van beide landbouwers op 134 K.M. afstand van elkaar liggen, is het vermoeden gere zen, dat brandstichting niet geheel uit gesloten moest worden geacht. Dit ver moeden werd nog bevestigd door het feit, dat zich in dc onmiddellijke nabij heid van de branden een man bevona, die zich bij den vorigen brand alhier, ongeveer twee weken geleden, op ver dachte wijze had opgehouden. Do poli tie is toen in deze richting haar onder zoek begonnen en dit leidde vandaag tot de arrestatie van den recidivist M. van S. en de 36-jarige vrouw P. v. d. B., boiencn uit Den Bosch. De mogelijkheid, dat nog een arres tatie zal volgen, is niet uitgesloten. Voor een bezoek van enkele dagen AMSTERDAM, 22 October. -— De jong ste aanwinst van onze marine, Hr. Ms. Kruiser „De Ruyter", is vanmiddag, voor een bezoek van enkele dagen, in de hoofdstad aangekomen. Te ruim kwart voor drie bevond het grijze ge vaarte, van welks achtersteven de drie kleur wapperde, zich dwars van den steiger van de HollandAmerika Lijn, doch er verliep nog ruim een kwartier voor het meren zijn beslag had gekre gen. Bij hot binnenkomen werd van twee sleepbooten, een voor en oen achter, ge bruik gemaakt, vermoedelijk om elk ri sico van averij met dit nieuwe schip uit te sluiten. Op de dekken was er het druk beweeg van jantjes en mariniers, van wie de meesten in werk tenue waren gestoken, terwijl ook officieren af en aan liepen Achter de hekken van den steiger sloeg een honderdtal belangstellenden het meren gaande. Toen de oorlogsbodem vast lag bega ven zich de havenmeester, de heer W. N. van de Poll, zoomede een officier van piket aan boord om den comman dant, kapitein ter zee v. d. Sande La- coste, die op de brug was gebleven, tot dat alles in orde was, resp. namens de gemeente en den ondercommandant van de marine, kapitein ter zee, Meijer Ran- neft, te begroeten, hetgeen kort daarna mede geschiedde door den garnizoens commandant, luitenant-kolonel Bos wijk. Zoo de tijd dit zou toelaten, zou den nog dezen zelfden middag door den commandant van „De Ruyter" de ge bruikelijke tegenbezoeken worden afge legd. Dc directies bereid mede te werken aan verbetering Na een sensationeele achtervolging ENSCHEDE, 22 Oct. Gisteravond heeft de Enschedesche motorpolitie vlak voor Haaksbergen een auto aangehouden, welke eenige uren tevoren te Enschede was ontvreemd. De bestuurder* van den gestolen wagen, welke aan een geneesheer be hoorde, bleek de 15-jarige S. te zijn, die reeds eerder voor een dergelijk feit tot een voorwaardelijke tuchthuisstraf was veroordeeld. De aanhouding geschiedde na een sensationeele achtervolging. Toen sur- eilleerende agenten namelijk hadden gerapporteerd, dat zij de ontvreemde auto hadden gesignaleerd in een der buitenwijken, rukten eenige motoren met zijspan en een politieauto uit. Een der motoragenten ontdekte de gestolen auto op een buitenweg, juist toen twee personen uitstapten. De autobestuurder wist den wagen echter nog tijdig op gang te brengen en toen volgde een ensationeele jacht. De auto reed met gedoofde lichten, met de motorfiets op enkele meters afstand, naar de binnen stad met een vaart van over de 100 K.M., bochten werden genomen met een snelheid van 80 K.M. Het mag een wonder heeten, dat niemand werd aan gereden. Dc auto reed zelfs langs het politiebureau en zette toen koers naar Haaksbergen. Vlak voor laatstgenoemde plaats moest de politiemotor de achter volging opgeven, daar een koppeling doorbrak. Juist naderde echter uit te genovergestelde richting een andere po litiemotor en toen gelukte het de poli tie de auto te laten stoppen. De 15-jarige bestuurder, die zich al leen in de auto bevond, deelde mede, dat hij twee andere jongens van 15 en 16 jaar als passagiers had gehad. Deze knapen zijn des nachts van hun bed ge licht. De drie jeugdige onverlaten zijn ingesloten. MR. M. BURGERHOUT VRAAGT ONT SLAG ALS DIRECTEUR DER BIJBANK DER NED. BANK TE ROTTERDAM AMSTERDAM, 22 October. Naar wij vernemen is door mr. M. Burger hout, wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd, met ingang van 1 April 1937 ontslag gevraagd als president van de bijbank van de Neder- landsche Bank te Rotterdam. Het zou in de bedoeling liggen, dat de directeur der bijbank, Mr. W. H. Stenfert Kroese, den heer Burgerhout in zijn functie van president zal opvolgen. Eerlang zal dus zijn te voorzien in de vacature van directeur der bijbank van De Nederlandsche Bank, die op deze wijze zal ontstaan. HEERLEN, 22 October. Heden kwam de contact-commissio voor het mijnbedrijf alhier bijeen. In aansluiting aan do in de vorige vergadering gevoerde besprekingen over de pensioenregeling der mijnarbei ders deelde de directies mede deze zaak inmiddels nader onder het oog te hebben gezien. Als resultaat hiervan verklaarden zij zich bereid, medo to werken tot een verbetering van de pen sioenen waarbij met name gedacht wordt aan dc oudere arbeiders en in de koeten daarvan haar aandeel bij te dragen. Zij stelden voor do verdere behandeling van deze aangelegenheid over te dragen aan enkele vertegen woordigers van de ondernemingen en de vakbonden cn aan do dagelijksche leiding van het algemeen mijnwerkers fonds te verzoeken deze commissie in haar arbeid bij te staan. Dc directies spraken dc hoop uit, dat het aldus mogelijk zal zijn binnen een redelijken termijn tot een bevredi gende oplossing te komen. De vertegen woordigers van den R.K. cn den Pro- testantsch-Cbristelijken Mijnwerkers Bond betuigden instemming met dit voorstel. Zij zullen dit aan hun hoofd bestuur voorleggen en dc personen op geven, die namens die bonden in do commissie zitting zullen nemen. Dc vertegenwoordigers van den Nc- derlandschcn Mijnmcrkersbond zal het voorstel eveneens in zijn hoofdbestuur bespreken, doch wenscht reeds aan stonds voorbehoud te maken ten aan zien van de voorgestelde wijze van be handeling, zulks in verband met het feit, dat zijn organisatie zich inzake het vraagstuk der mijnwerkerspcnsioenoji eenigen tijd geleden met bepaalde denkbeelden tot de Regeering heeft ge wend. Aangaande de gevolgen der deprecia tie valt nog weinig positiefs te zcggcu. De prijzen der huisbrandkolcn op do Nederlandscho markt liggen tot 1 April 1937 vast. terwijl ook ten aanzien van do overige kolensoorten het streven be staat de binnenlandscho prijzen over het algemeen op het beslaande peil te houden. Tegenover de mogelijkheid van een betere opbrengst van don export naar sommige landen, staat een stijging van de prijzen van verschillende bcdrijfsbe- noodigdheden, die uit het buitenland moeten worden betrokken. Wat dc door den Ncderlandscben Mijnmerkers Bond gevraagde 40-urigo werkweek betreft, bleven de directies van oordeel, dat in voering daarvan niet in overweging ge nomen kan worden, zoolang andere landen, waartegen de mijindustrie heeft te concurreeren, daartoe niet over gaan. De mogelijkheid orn, zooals thans op verschillende mijnen gebeurt, weder de volle week te werken, komt aan den toestand der mijnwerkersgezinnen be langrijk ten goede. Vanwege don R.K. Mijnvyerkersbond werd te kennen gegeven, dat deze een betere pensioenregeling nog steeds als zeer noodig beschouwt, liet streven naar verdere verbeteringen wordt voor al beheerscht door dc vraag, welke in vloed dc gewijzigde monetaire toestand zal blijken te hebben op do kosten van het levensonderhoud en den gang van zaken in de mijnindustrie. De vertegenwoordiger van den Prot. Chr. Mijmverkersbond achtte mogelijk heden aanwezig om de positie der mijn arbeiders reeds thans te verbeteren. De directies gaven uiting aan dc hoop, dat dank zij de regceringsmaatregelen een merkbaar duurder worden van het leven zou kunnen worden vermeden. Mocht dit onverhoopt niet het geval zijn, dan zou inderdaad een herziening der loon en in overweging moeten wor den genomen. Paal van lichtnet door tractor omvergereden AMSTERDAM, 22 October. Vanmor gen te half zeven is op den Haarlem- merstraatweg, bij den Osdorperweg, een tractor met aanhangwagen te^en een paal van de verlichting met neonlam pen gebotst. De paal brafcaf en sleur de in haar val een gedekte \an do bovenleiding mede. Van den tractor werden de motor en de cabine zwaar beschadigd. De chauffeur, die over in wendige pijn klaagde, is ter observatie naar een der ziekenhuizen gebracht. De politie heeft de verklaring van den man, dat het ongeluk een gevolg zou zijn geweest van slippen cp het gladde wegdek aan de remsporen ter plaatse getoetst, waarbij zij tot de con clusie kwam dat van slippen geen sprake is geweest. Do chauffeur die daarop nader aan den tand is gevoeld, trok zijn verklaring in en deelde mede, dat hij de contróle over zijn stuur was kwijtgeraakt omdat hij uren achtereen had gereden en daardoor oververmoeid was geraakt. Teneinde weer wat op verhaal te komen, had hij onderweg nog wat geslapen. De wagen, die van Dokkum was gekomen, behoort aan een daar gevestigde firma. Het verkeer van den dienst der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Mij. is tengevolge van de door het ongeluk veroorzaakte ravage geruimen tijd ge stoord geweest. Passagiers uit de rich ting Haarlem moesten aanvankelijk bij het versperde spoor uilstappen, waarna zij hun reis met autobussen konden ver. volgen. De auto is korten tijd na het ongeluk weggesleept.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7