dtfoeHS DE VISSCHERSVLOOT KEERT TERUG GEMEENTEREKENING 1935 HARING- en BOT- VANGST De winter nadert HEEFT AFGEDAAN Tot en met Maart ligt de vloot in de haven van Spakenburg BEL OP 1700 voor Poffertjes en Wafelen KUNST NA ARBEID mSSsSÊm mculnlehwcj, Amersfoortsch Kunstenaars Gilde EGYPTISCH VLECHTEN EN WEVEN Wijnhandel „De Moor" MOOR Oude Genever Soc. Dem. Vrouwenclub 2c BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 26 OCTOBER 1936 VYTE staan aan het IJsseL meer, terwijl onze has ren wapperen in den wind. Bepaald koud is het niet aan het water. De wind is koel en verfrisschend als een bad na Iangdurigen, ingespannen lichaamsarbeid. Vóór ons ko* men over de zandplaten de golven schuimkoppend aan* rollen, onvermoeid, dan weer even zich terugtrekkend, dan weer opnieuw een aanval was gende op de kust, die rustig daar ligt, onbevreesd voor het soms onstuimige spel van het water. Er is stemming in het was ter, als steeds. Het spel der golven verveelt nimmer, het heeft steeds iets aantrekkes lijks, omdat het zoo vol afs wisseling is en zoo vol leven. Biedt dit alles niet het beeld van elk menschenleven? Aan hel water RECHT voor ons uit bewonderen we in al haar mysterieuze majesteit en pracht de ondergaande zon, die zich in een kleurenmengeling in een breede, helle lichtstreep weerspiegelt in het watervlak, dat aan den einder afge bakend schijnt door de zeilen van tal Van visschersscheepjes. Let eens op zit zwijgend genietend van de vredi ge avondrust te luisteren naar het eeuwige lied van de golven, om in die sfeer van den schoonen avond zijn gcestesrust te zoeken. In zulke momenten, verheven mo menten in al hun stillen eenvoud, her vindt de door het leven opgejaagde en verontruste mensch de beste elementen voor zijn innerlijk, weet hij zich in strenge zelfcritiek opnieuw gestuwd tot hooger plan en wordt hij bezield met hetere voornemens, onmisbaar ook voor and'rer welzijn. De visscherij SPAKENBURG en Bunschoten bestaan hoofdzakelijk van de vischvangst en dit is bij de binnen komst in de dorpjes al dadelijk merkbaar, want we zien er vele visschers, die kenbaar aan hun blauwe truien, hun werkzaamheden in de haven van het plaatsje Spa kenburg verrichten. Grootè bedrijvigheid heeft hier altijd geheerscht, de laatste jaren is er voor deze plaatsen een minder gunstige po sitie geschapen in verband met het ge reed komen van den afsluitdijk. De Zuiderzee behoort tot het verleden en daarmede de vangst op haring en de bekende Zuiderzeebot. Hoofdzakelijk wordt er nu nog ge- vischt op paling, deze is ook niet veel meer aanwezig, doch men tracht hier mede zoo goed en zoo kwaad als het gaat nog een bestaan te vinden. Het is wel hard voor deze stoere men- schen, die vrnpgcr een redelijk bestaan Boven: Een der Spakenburgers bezig met het schoonmaken van makreel. Onder: Een tweetal visschersschepen komt de haven van Spakenburg binnen. hef geluid van dat water, het lijkt wel de zee, het nooit verstommende rui- gchen, dat altijd bij kalm weer iets ver trouwelijks heeft, als verhaalde het geheimenissen van de eeuwen, die het telt. De kleederdrachten HET is een bevoorrechte positie, waarin de bevolking van Spaken burg verkeert. Ongetwijfeld zal zij haar hart aan dat water, dat men vroeger de zee noemde, verpand heb ben. Van Amersfoort uit is Spakenburg gemakkelijk te bereiken, het is een mooi tochtje, speciaal voor hen, die van het water houden en de schilder achtige kleederdrachten en de eigen aardige primitieve huisjes van de vis schers weten te apprecieeren. Dat het reisje de moeite waard is, be wijst het groote aantal vreemdelingen, dat het dorp bezoekt. Inderdaad is er iets ongewoons te aanschouwen en doet men indrukken op, die men niet gauw zal vergeten. De plaats levert te allen tijde een merk waardig beeld: de talrijke visschers- schuilen met de roodbruine zeilen, de bevolking in haar schilderachtige klee derdracht bezig zijnde touwen te tanen netten te drogen en te verstellen; de pittoresk gebouwde visscherswonin- gen met hun hoogst eigenaardige into rieurs. Dit alles schept een oude sfeer in deze plaats, die de bezoeker lang in herinnering houdt. Een deel der be^vonors gaat met de zon ter ruste en staat met het ochtend gloren op. Een ander deel zit ook na den vaak raajestueuzen zonsondergang rustig te keuvelen, maakt een late avondwande ling langs het ruischende meer, totdat zich slechts de silhouetten afteeken- nen langs den donkeren horizon, of hadden, nu plotseling zich beroofd te zien van deze bron van inkomsten. Doch de nieuwe tijd eischte land; het water moet drooggelegd worden om na eenigen tijd te dienen voor den boer, die er zijn vee kan laten grazen en zijn producten verbouwen. Met November zal de palingvisscherij ook stil gelegd worden tot en met Maart. De visschers gaan dan dus een groote rustperiode tegemoet en zij zul len hun scheepjes in de haven moeten laten. Doch de nijvere bewoners, die te al len tijde hard gewerkt hebben, zij kun ncn dit niet en hebben een middel, dat dan ook niet direct als een uitweg be schouwd kan worden, gevonden. Zij gaan naar de visschersplaats IJmuiden aan de Noordzee en halen er makreel. Deze visch maken zij schoon en gaan die rooken om haar vervol gens met groote hoeveelheden in de steden te verkoopen. Op deze wijze trachten zij nog iets te verdienen. In de haven HET was een troostelooze aanblik die haven te zien, de meeste sche pen lagen daar. Enkele waren uitgevaren en kwamen Donderdagmid dag terug met een vangst paling, die terstond tegen een lagen prijs werd verkocht. Vroeger kwamen tientallen scheepjes Donderdagsmiddags de haven binnen, doch deze tijd is achter den rug. Nu worden alleen nog de botters na gekeken of zij zich in goeden staat be vinden, maar van uitvaren is geen sprake meer. De bevolking zal in de toekomst een anderen uitweg moeten zoeken om een redelijke bestaansmogelijkheid te vin den. Opvoering van „De duistere gast" van Henk Bakker in „De Valk" De Arbeiders Tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" heeft Zaterdaga\ond weer eens bewezen, dat zij haar taak serieus opvat. Niet alleen zorgde zij \oor oen goede uitvoering, maar ook or ganisatorisch strekte dezo avond ten voorbeeld, doordat men, ondanks de zeer grooie belangstelling, niet veron achtzaming van het Amersfoortsche „kwartiertje", precies acht uur aanving. Het is te hopen, dat ook andere ver- eenigingen, onverschillig op welk go- bied, met de traditie gaan breken. De keuze van liet op tc voeren stuk was ditmaal al bijzonder geslaagd, niet direct, omdat het een avond van vroo- lijkheid werd, maar grootendeels door het feit, dat men voor een amateur- vereeniging niet te hoog gegrepen had. Nog altijd is het beter, een prettig, een voudig stuk goed op te voeren, dan een slechte voorstelling te geven van een moeilijk, zij het misschien waardevol ler stuk. Wat het laatste betreft, men zal ons toegeven, dat de klucht van den Haar- lemschen schrijver Henk Bakker, geti teld „De duistere gast", daarop geen aanspraak mag en wil maken. En toch biedt zij door de verscheidenheid van personen, het dialect en de boerderij- sfeer ruimschoots gelegenheid voor al of niet goede prestaties van hen, die met dc vertolking belast zijn. Het stuk speelt zich af op den voor hof van een boerderij, waarvan de eigenaar, Kees Stronk, kortgeleden tot burgemeester benoemd is van de ge- meente. Dit groote feit bracht bij den rijken boer een geestelijke afwijking te weeg, hij is geen boer meer, maar van nu af aan „edelachtbare". Kostelijk zijn de scènes, waarin hij dat zijn knecht Dirk en de dienstmeid Griet aan het verstand tracht te bren gen en die twee op hun beurt ook eens voor „edelachtbare" gaan spelen. Wan neer de toestand onhoudbaar begint te worden op de boerderij, komen er een acteur en een actrice voor het voetlicht, die het begrip „burgemeester zijn" in het brein van boer Stronk weer nor male proporties doen aannemen. Het is inderdaad een groote klucht, die gedurende vier bedrij\en vermake lijkheid en humor \an de goede soort brengt, terwijl men de weinige strek king van het gegeven dankbaar aan vaardt. Het programma van deze tooneelver eeniging geeft niet de namen van de medewerkenden aan. Dat is haar goed recht. Wij moeten dan ook volstaan met eenige korte opmerkingen. Het succes van don avond was weg gelegd voor den veldwachter Arie Knol; uitstekend werd deze rol vertolkt, waar toe ook de knappe grime bijdroeg. Na dezen „echten" veldwachter wil len wij boer Stronk noemen, die zijn niet makkelijke rol op aannemelijke wijze vervulde, zij liet dat aan zijn spel eenige foutjes kleefden. Jammer was b.v. dat zijn innerlijke vreugde hem parten speelde op momenten, dat angst hem overvallen moest. De actrice was in liet tweede bedrijf te veel als heks aangezet, waardoor zij belachelijk werd; overigens een goede typeering. De ac teur deed zijn naam eer aan, terwijl de dienstmeid Griet met haar spel af stak tegen de stroefheid van knecht Dirk. „Kunst na Arbeid" heeft zich Zater dag van haar beste zijde getoond en haar blijvende waarde als amatcur- tooneelverceniging in onze stad bewe zen. Welaan, laat de twintigjarige zoo voort gaan! Na de tooneelvoorstelling was er bal, waarbij het muzikale gedeelte in han den was van „Ensemble Rector". Lan gen tijd bleven de zeer vele aanwezi gen nog in „De Valk" bijeen. HANDELS AVONDSCHOOL Dezer dagen is in een vergadering, die gehouden werd door de leerlingen der Handels Avondschool, met alge- nieene stemmen besloten tot oprichting te komen van een vereeniging, die zich ten doel stelt om na den schooltijd een avond per week gezellig bij elkaar te komen en verschillende spelen te be oefenen, o.a. tafeltennis, dammen, scha ken, etc. Voorloopig gaven zich 36 leden op. SCHERMVEREENIGING „BEREDEN WAPENS" De Schermvereen. Bereden Wapens organiseert op 28 November a.s. haar jaarlijkschc wedstrijden, welke worden gehouden in de Cantine Manschappen der Prins Willem III Kazerne, en als volgt zijn samengesteld. 0.00—11.30 Degen I en II; 13.00—16.00 Sabel I en II; 16.0018.30 Korpswed strijden Equipe Sabel. De wedstrijden worden besloten met een feestavond in de Cantine der Onder officieren Prins Willem III Kazerne. BINNENBRANDJE Onnoodig groot alarm Gistermiddag tegen één uur rukte de volledige brandweer uit voor een brand op den Hoogclandscheweg. Ter plaatse bleek, dat het bier een klein brandje be trof op een zolder bij de familie E.f dat dadelijk gebluscht was. Bovendien lag het huis in de gemeente Hoogland, zoo dat onze brandweer den onaangenamen tocst in regen en wind bespaard had kunnen blijven. HET zal menigeen verwonderen vlechten en weven tegelijk ge noemd te zien. Want bij vlechten denkt men allicht aan het verwerken van riet of raffia tot het maken van manden of matten. Maar Egyptisch vlechten is iets ge heel anders dit is de meest elementaire weeftechniek. In Koptische graven uit de eerste eeuwen na Christus lieeft men mutsen en tasschen gevonden, die ge maakt waren in een onbekende tech niek. Deze kostbare vondsten werden in 't einde der 19e eeuw naar Weenen ge bracht. Na vergeefs onderzoek naar deze techniek, is men daar op de gedachte gekomen, de oude werkwijzen van de boerenbevolking in de omliggende lan den te onderzoeken, in de hoop deze manier van werken daar terug te vin den. En werkelijk werd bij de Ruthenen in Galiciè dit werk nog gedaan. En later ontdekte men, dat behalve in Galicië ook in Skandinaviê, in Britsch Indië en in Zuid-Amerika bij de Chaco- Indianen deze oude Volkskunst nog leefde. In de Nederlanden der 17e eeuw wer den de breede zijden oranje admiraals- sjerpen, die nog in verscheidene musea te zien zijn, gemaakt, en uit de 19e eeuw bewaart men nog beursjes, taschjesen ceintuurs hiervan. Door mejuffrouw E. Siewertsz van Reesema is deze kunst weer herleefd in de 20e eeuw in ons land en nog wordt voortgebouwd op wat zij ontdek te. Wat is nu het Egyptisch vlechten? Men spant de draden over houten rol len of een koord in een rechthoekig raam en krijgt een voor- en een achter veld. Zonder spoel of naald gaat men nu de kleurige zijden, wollen, katoenen of linnen draden dooreen vlechten en doet zoo een bijzonder soepel mooi weef sel ontstaan, dat de schoonheid van het gekozen materiaal verhoogt. Behalve kussens, thee-mutsen, loo- pers, taschjes, kunnen óók gevlochten worden: ceintuurs, kraagjes, kinder jurkjes. mutsjes en pull-overs en truien van moderne kleur en teekening. Het vlechtwerk heeft altijd een zeer eigen karakter. Over het weven, dat al bij de meest primitieve volken gedaan werd van 2400 vóór Christus af, zou zooveel te ver tellen zijn, dat ik daarover maar Kort zal zijn! Elk weefsel bestaat altijd uit twee groepen van draden: de lengte-ketting of scheringdraden, die goed gespannen moeten worden tusschen twee stokken Van 14 tot 21 November a.s. houdt de afdeeling Bouwkunst en Kunstnijverheid van het Amersfoortsch Kunstenaars Gil de een tentoonstelling van het werk van haar leden in Toon zaal Sierkunst. In verband hier mede zullen in dit blad een 7-tal artikelen verschijnen, waarin enkele Gildeleden iets zullen vertellen van hpt kunstambacht, hetwelk door hen beoefend wordt. Als derde van deze reeks vindt U hier een inleiding over Egyptisch vlechten en weven. Vervolgens zullen verschijnen artikelen over Pottenbakken, Het boek en z'n band Edel smeedkunst en ten slotte een beschouwing over Kunst en Techniek. of balken, die weer in een raam beves tigd kunnen zijn, en de breedte- of in slagdraden, die zich door de strak ge spannen kettingdraden slingeren. De kettingdraden worden bij het we ven in twee groepen telkens om de beurt opgelicht; tusschen de opgelichte draden en die in rust blijven, ontstaat een opening, waar de inslag doorheen geworpen wordt. Op de werking van schering en in slag berust al het weven, van de meest eenvoudige handweefsels tot de zeer in gewikkelde weefsels toe. In onzen tijd, nu ook de fabrieken zooveel mooie stoffen maken, is er als reactie op dit meer onpersoonlijke juist een opleving waar te nemen van hel handwerk, dat zich handhaaft. Geluk kig want is het niet door de samen werking van menschengeest en men- schenhanden, dat iets van schoonheid in het werkstuk geweven wordt? En als het voorwerp gemaakt is voor de omgeving, waarvoor het bestemd is, dan past het in de sfeer van huis en bewoners en zal zeker ook liet dage- lijksche leven helpen verrijken. HENRIËTTE A. DROST Oud-leerlinge Instituut voor Kunstnijverheidsonderwijs te Amsterdam. Ten vervolge op het in ons blad van Zaterdag reeds meegedeelde ontlecnen wc aan de nota van B. en \Y. nog het volgende Krachtens art. 41 tweede lid der Rekeningsvoorschriften moet het ge- hcele saldo van dc rekening van haten en lasten van een bedrijf in dc gemeen terekening worden opgenomen, waar aan voor alle bedrijven is voldaan. Het voordeelig saldo van de voorma lige Frisia-woningen is aan de gemeen te uitgekeerd, terwijl het nadeclig saldo van dc gronden Ilellëstraatkwarticr door de gemeente is vergoed. Het voordeelig saldo van het Bouw bureau ad 261.27 is gereserveerd, ter wijl het nadeclig saldo van het Reserve fonds Pensioenen ad 12.419.96 is afge boekt van liet Reservefonds. Ten aanzien van dc winst van Openh. Werken ad 18.342.02 wordt opgemerkt, dat in de percentages van opslag no den dienst ingaande 1 Jan.1936 wijzi ging is gebracht, terwijl ook dc opslag percentages \an het Bouwbureau in gaande 1 Jan. 1936 zijn gewijzigd, mede in verband met dc toegepaste loons verlagingen. Bij vergelijking van de uitkomsten volgens dc rekningn 1935 met de cij fers volgens de oorspronkelijk vastge stelde bcgroolingcn 1935 vallen de vol gende verschillen op Het vrlies van het Grondbedrijf is volgens de rekening 798.14 hooger dan de raming in hoofdzaak ontstaan door minder beschikking over de reserve voor rentebetaling, tengevolge van min der grondverkoop. Bij dc ramingscij fers is uitgegaan van een grondverkoop van 200.000, terwijl de grondverkoon over 1935 bedroeg 158.863.50, zijnde 184.11S.30 min verlies op verkochten grond ad 25.254.S0, in hoofdzaak ont staan door de terugboeking van een ge deelte van den verkoop aan M. de Hoog aan dc Ternatestraat. Het verlies over 1935 kon worden bijgeschreven Tegen over dit verlies staat 24.732.20 gere serveerde winst en 25.164.69 in het reservefonds voor wegenaanleg. De gasfabriek gaf 15.141.88 meer winst dan geraamd, in hoofdzaak ont staan door minder uitgavengrond stoffen 38.000, gaszuivering 1200, aandeel kosten C B. 4.500, loonen werklieden 1700, onderhoud bezittin gen 16.600, rente van geleend kapitaal 1300, afschrijving 15.500, buizcnrecht 6.000, omzetbelasting 7.000 en riicer- deere opbrengst meterhuur 1200, waartegenover een mindere opbrengst aan licht-, kook- cn industricgas 40.000, cokes 12.000 en kool teer fi.OOO. De waterleiding gaf 12.281.54 meer winst dan geraamd, in hoofdzaak ont staan door minder uitgaven: onderhoud van bezittingen 6.700, drijf- en smeer olie 2000, rente leeningen 1800, af schrijvingen 7.600, rente van opgeno men kasgeld 7.500, buizenrccht 000, waartegenover minder opbrengst water 11.000 erf meerdere kosten c.b. 800 en loonen der werklieden 2100 De reinigingsdienst gaf 6.333.79 min der tekort dan geraamd, in hoofdzaak ontstaan door minder kosten verwisse len privaattonnen 3000, ledigen beer- en zinkputten 1200, besproeiing 1000, mcstberciding cn vuilverwerking 1200, ophalen van afgekeurd vleesch enz. 700, zandstrooien en sneeuwruimen 1600, onderhoud auto-wagens 1000, onderhoud gebouwen cn terreinen 1200, onderhoud privaattonnen f 1200, belasting cn verzekering 400, verlich ting en verwarming 500, waterver bruik 400, verlof een onvrijwillig ver zuim 500; meerdere opbrengst mest en heerst of fen 1200, waartegenover een mindere opbrengst voor het ledigen van putten 2500, verwisselen van ton nen 5.500 en vernietigen van afge keurd vee en vleesch 1000. Over 1935 is bovendien nog 1351.55 in de „reserve voor zandstrooien cn sneeuwruimen" gestort, zoodat deze reserve na deze storting groot is 7.142.62. De ontsmettingsdienst gaf 63.76 minder tekort en de brandweer een minder tekort van 1.033.24 dan ge raamd in hoofdzaak ontstaan door min der kosten tractementcn en loonen door minder oefeningen en branden. Het verlies op Bouw- en Woningtoe zicht, Bouwbureau en Woningbedrijf was 16.320.51 meer dan oorspronke lijk geraamd. Voor Bouw- en Woning toezicht is het nadeelig verschil in hoofdzaak ontstaan door minder op brengst leges 300. Voor terrein I Woestijgerkwartier is het verlies 505.03 minder dan geraamd in hoofdzaak het gevolg van meerdere opbrengst rente van belegd kasgeld cn huur. Terrein II Woest ijgerkwartier gaf 586.94 meer verlies dan geraamd in hoofdzaak het gevolg van minder bij dragen van Rijk en Gemeente van resp. 800 en 200. waartegenover een meer dere opbrengst aan huur en rente van belegd kasgeld van f 320 en 80. Voor terrein III Woestijgerkwartier I en terrein I Soesterkwartier is het meerdere verlies van 7931.50 en 8143.08 in hoofdzaak het gevolg van minder bijdragen, tegenover meerder opbrengst rente belegd kasgeld, waarbii voor terrein I Soesterkwartier nog komt voor extra onderhoud rond f S00, min der huuropbrengst f 2000 en minder kosten onderhoud en zuiveren van de oude woningen 560. Voor terrein II Soesterkwartier is het verlies 770.10 minder dan geraamd, in hoofdzaak het gevolg van meerdere huuropbrengst 500. meerdere op brengst rente belegd kasgeld 140 en uitkeering uit het huurverlagingsfond 100. Voor het mindere verlies van terrein III Soesterkwartier ad. 691.24 golden dezelfde oorzaken als voor terrein II alleen zijn de bedragen hiervoor resp. 150, 200 en 180 en zijn er minder oninbare huren. Voor terrein IV Soesterkwartier is het verlies 369.19 minder dan geraamd, in hoofdzaak het gevolg van de ioI- gendc meerdere ontvangsten: huur 40, rente belegd kasgeld 40 cn uitkee ring huurverlagingsfonds 40, terwijl aan rente van leeningen en kasgeld 1C0 minder betaald is en voor onin baar 60 minder in dc rekening moest v orden opgenomen. Voor terrein V Soesterkwartier was een verlies geraamd van 306.77 ter wijl een winst is gemaakt van 175.28, in hoofdzaak een gevolg van meerdere huuropbrengst 40, meerdere rente be legd kasgeld 70 en de uitkeering uit het fonds voor huurverlaging 326. Voor 48 woningen Gaslaan cn Eem- straat 615.63 minder verlies) en 4 woningen Walikerstraat 20.85 winst inplaats van 141.44 geraamd verlies) is het minder verlies in hoofdzaak liet gevolg van meerdere huuropbrengst, meerdere rente belegd kasgeld en uit keering uit het huurverlagingsfonds. Terrein I Leusderkwartier gaf ƒ200.30 winst in plaats van het geraamde ver lies van 400.72, in hoofdzaak het ge volg van minder rentebetaling en de uitkeering uit het huurverlagingsfonds, terwijl dit ook voor Leusderkwartier II het geval is plus meerdere opbrengst huur en rente belegd kasgeld. Voor de 6 woningen Flierbeekstraat cn Hoogeweg is het meerdere verlies van 509.27 in hoofdzaak het gevolg van liet extra onderhoud, terwijl dit ook voor de winkelhuizen Kamperb. poort het geval is, waarbij nog komt een minder huuropbrengst van rond 150. De woningen Polhstrantkwartier zijn in 1935 slechts gedurende een tijdvak in exploitatie geweest, terwijl het rente verlies tijdens den bouw werd berekend en in liet voorschot werd opgenomen. Hierdoor geen verlies op dc exploitatie. Voor Krotwoningen 111 is liet minder verlies van 903.68 in hoofdzaak het gevolg van afbraak van verschillende krotwoningen. Voor de oude woningen zonder rijks voorschot is het meerdere verlies van 2801.36 in hoofdzaak het gevolg van minder huuropbrengst, waartegenover minder rentebetaling voor opgenomen geld en meerdere opbrengst rente be legd kasgeld. Voor de noodwoningen is het verlies van 303.17 hel ge\olg van het in ex ploitatie zijn van 32 noodwoningen ter wijl er gerekend was op S woningen. Voor de Frisia-woningen was 3000 winst geraamd terwijl deze bedroeg 550.31, in hoofdzaak het gevolg van de mindere huuropbrengst door leeg staan en extra onderhoud, waartegen over een uitkeering uit het fonds voor huurverlaging staat. Langestraat 8 Tel. 129 Slechts f 3.25 per Liter Bestaat heden 20 jaar Heden is het twintig jaar geleden dat de S.D. Vrouwenclub alhier, onder- afdeeling van den Bond van S.D. Vrou wenclubs in Nederland, werd opgericht. Deze oprichting geschiedde op initiatief van het destijds bestaande dag. bestuur van de afdeeling der S.D.A.P. In perceel Muurhuizen 55 had dc oprichting plaats. Het doel van deze clubs was uitsluitend de soc. dem. beginselen onder de vrou wen te propagccren. Ook voor specifieke vrouwen-belangen, o.a. de moeder- schapsz.org, heeft de S. D. Vrouwend» bijzonder geijverd. Ook in verkiezings dagen namen dc vrouwen steeds onder leiding van haar eigen club aan de pro paganda voor de sociaal democratie." "ie politiek deel. In Amersfoort herinneren we ons de kar met de bel, waarop pak kende leuzen de aandacht trokken. Als eerste voorzitster trad wijlen mevr. Van LuijnPhilips op, die later werd opgevolgd door mevr. Van Mau- rilcOvcrsier, die in 1919 de eerste s.d. vrouwelijke candidaat voor den ge meenteraad was. Een bekend propagan diste voor dc jubileerende vrouwenclub was Mevr. L. SchmidtMoll, die eenige jaren in Amersfoort heeft gewoond. De herdenking van het jubileum zal op den a.s. Vrouwendag in November plaats hebben. TOONEEL „Alle rechten voorbehouden" Tooneelgrocp „Het Masker" Aan de opvoering van „Alle Rechten voorbehouden", die de tooneelgrocp „Het Masker" Vrijdag a.s. in Amicitia geeft, werken mede Ank van der Moer, Mien van KerckhovenKling, Georgette Reyevskv, Ko Arnoldi, Constant van Kerckhoven en John Gobau. „Het Vaderland" schreef er over: „Een typisch Engelsch blijspel van de beste soort met een voortreffelijk ge construeerde intrige. Tot de laatste mi nuut spannend. Interpretatie superieur" Volgens „De Maasbode" is het een prachtige'vertooning met uitmuntend spel.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5