Automatiseering Telefoonbedrijf DECORATIE VAN ADJ. J. SCHENKEL PROPAGANDA-AVOND VAN L.E.A. JEUGDSPAARBANK IN 'T LEUSDERKW ARTIER 1700 1700 LOGGEN'S MILITAIRE AVOND VAN HET N.J.V. WIJ LUISTEREN NAAR: VEREENIGING VAN HUISVROUWEN U.S.O.-VOLKSCONCERT Fa.M.R. N. OOSTERVEEN Nieuwe oogst appelmoes in flesschen en in blikken LEDENVERGADERING VAN A.L.T.A. WAT ETEN WIJ MORGEN? Wijnhandel „De Moor" Langestraat 8 Tel. 129 /oorburg f 2.60 per flesch litroen-genever 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 29 OCTOBER 1936 Kolonel van Nijnatten reikte de eeremedaille in de Orde van OranjesNassau in zilver met de zwaarden uit Gistermiddag, om half vier, heeft op het voorterrein van de Infanterie-ka- zernes aan den Leusdcnveg, op plech tige wijze de uitreiking plaats gehad ,van de ccre-medaille in de Orde van Oranje Nassau in zilver, met de zwaar den, aan den Adj.-O.O. K. Schenkel, ad ministrateur bij den Staf der VUIe Infanteric-Brigade. Hiertoe stonden om 3.15 uur de drie regimenten, be,hoorendc bij de VUIe Inf. Brig, t.w. het 5e, 16e en 21e regi ment, respectievelijk onder leiding van de majoors J. de Yiies, II. D. Buurman en H. Polis, in carré-vorm opgesteld. Het geheel stond onder commando van luit-.kol. N. Gcrlach, die kort daarop, vergezeld van zijn adjudant, kapitein H. Swart, de troepen inspecteerde. Pre cies half vier verscheen de comman dant van de VUIe Inf. Brig., kolonel A. A. van Nijnatten, vergezeld van ma joor A. Govers en kapt.-adj. C. Reij- nierse. Tijdens de inspectie der troepen liet de stafmuziek van het 5e R.I., on der leiding van den onderkapelmees ter H. T. Lureman, een pittige marsch hooren. „In orde van parade" klinkt het dan, dc ban wordt geopend en plechtig klin ken de eerste tonen van hei Wilhel mus. Stram staan allen, terwijl de ge weren gepresenteerd worden. Kapitein Reijnierse leest vervolgens het Kon. Besluit voor. waarbij het H.M. de Ko ningin heeft behaagd den adj.-O.O. K. Schenkel bovengenoemde Orde te .verleenen. Nadat kolonel van Nijnat ten het eeremetaal op de borst van adj. Schenkel gespeld had, richtte hij zich met de volgende woorden tot hem: „Ik wensch U van harte geluk met deze hooge onderscheiding, welke U door H.M. de Koningin verleend is gewor den en die ik U zoo juist op de borst heb gespeld. In de wet staat dat deze oide ingesteld is als verdienstelijke ver- cering voor Nederlanders, die zich op do éen of andere wijze in het bijzon der onderscheiden hebben. Gij behoort dus thans tot de hoogste klasse van Nederlanders. H.M. de Koningin heeft U zelf op doze lijst geschreven. Waar aan hebt ge deze onderscheiding te danken? Uw verdiensten zijn het veel voud van duizenden uitingen van plichtsgetrouwheid, verworven gedu rende tientallen van jaren. Gij zijt een model-onderofficier. Gij zijt een stille, rustige, stoere werker, die dag in, dag uit, maand in, maand uit, ja jaar in, jaar uit uw plicht hebt gedaan. Gij hebt U eigen lichaam ondergeschikt gemaakt aan het dienstbelang. Ik dank U voor alles wat gij voor het leger, en speciaal voor de VUIe Inf. Brig, ge daan hebt. Deze onderscheiding is zeer zeker te beschouwen als een bclooning voor het geen gij in 32 dienstjaren hebt gepres teerd. Voor ons allen is dit een voor beeld hoe in het leger het groot zijn in de kleine dingen wordt gewaardeerd. Ik hoop dat gij nog vele jaren dit eeremetaal zult mogen dragen. Ook uw echtgenoote, die U steeds zoo'n grooten steun bij de vervulling van uw plicht was, moet ik in deze hulde betrekken. Tenslotte, wil ik, namens de officieren van de VIIfe Inf. Brig., U een draag- medaille van de zoo juist verleende onderscheiding overhandigen". Nadat de aanwezige officieren en on derofficieren den beer Schenkel en z'n familie hadden gelukgewenscht, had een défilé plaats." Zooals gebruikelijk, opende de Amcrs- foortsche Gymnasiastenclub „L.E.A." haar seizoen met con propaganda- avond, teneinde ouders en nieuwe leer lingen ecnig idee te geven van wat er i„ L.E.A. omgaat. Ongetwijfeld zal deze avond een goeden indruk hebben achter gelaten, want er hecrschte gisteravond in de Valk een opgewekte, gezellige stemming. Het orkest, onder leiding van J. Eek hof, bleek met groote sprongen vooruit gegaan te zijn en op buitengewoon goe de wijze werden Ilollandsche boeren dansen en een tweetal Spaansche dan sen ten gehoore gebracht. Later op den avond trad J. Eekhof nog als solist op en na eerst ecnigc nummers van Chopin vertolkt te hebben, toonde deze pianist z'n veelzijdigheid, door ook nog een aantal jazz-syncopations te laten hoo ren. Na de pauze werd „Advocaat Pathe- lin" ten tooneele gebracht en ofschoon met een zeer primitieve ensceneering gewerkt werd, waarbij men z'n fantasie rijkelijk kon laten werken, werd er vlot gespeeld en liet gelach en applaus, dat telkenmale uit rle zaal opsteeg, bewees dat spel en inhoud hoogelijk gewaar deerd werden. Een geaniceerd bal, waarbij de „All Star Melodians" voor dansmuziek zorg den, besloot dezen avond. de DEURWAARDER BIJ DE BELASTINGEN In de vacature van den heer D. Groot, alhier, die wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd uit deze functie ontslag had aange vraagd, is tot deurwaarder der belastin gen der gemeente Eemnes benoemd de heer H. j. Blucmink te dezer stede. AUTOMARKT Op de automarkt alhier werden gis teravond aangevoerd 213 wagens. Gistermiddag officieel in het clubgebouw van de speels tuinvereeniging geopend Gistermiddag heeft in liet club gebouw van de speeltuinvereeniging „Het Leusderkwartier" op initiatief van de Nutsspaarbank alhier de of- ficieele opening plaats gehad van een z.g. jougdspaarbank. Bij deze officicele opening waren o m. aanwezig burgemeester mr. J. C. graal van Randwijck; gemeente-secretaris K. Kaan; de heer G. II. Kolff, secretaris- directeur van liet Ned. Spaarbankbu- reau; de heer C. J. F. Prins, secretaris Nutsspaarbank, voorzitter Nutsiiulp- bank; de lieer A. Sellemans, directeur van de Nutsspaarbank; de heer J. Tieks Koening, directeur P.T.T. kantoor; ver der de directeur van de Nutsspaarbank te Groningen, vertegenwoordigers en bestuursleden van de R.K. Spaarbank en den Nutsspeeltuin. Nadat d r. B. J. van Ens t, voorzit ter van de Nutsspaarbank alhier, allen een welkom toegeroepen had en hen dank gebracht had voor hun tegen woordigheid, wees hij er op, dat de wcreldspaardag over de heele wereld een dag van intensieve reclame voor het sparen beteckent. Men gaat hierbij uit van de gedachte dat, wie de niensch- heid iets wil leeren, beginnen moet bij dc kinderen. Reeds langen tijd is met wisselend succes getracht het jeugdsparen te bevorderen. Zoo.stelt de spaarbank alle pasgeboren kinderen een babyboekje met inlage van 1 be schikbaar. Momenteelt circuleeren na 5 jaren 1255 van die boekjes, waarbij het totale saldo te goed 48.000 bedraagt. Toch moet nog meer gebruik gemaakt worden van deze boekjes. Ondanks het feit, dait het hier sparen vóór en niet door de jeugd betreft, ziet het bestuur daarin voor de toekomst nuttig effect. Verder werden in 1920 spaarbusjes be schikbaar gesteld, waarvan er nu 3000 in circulatie zijn. Het bedrag, dat de laatste jaren daarmede gespaard is, be loopt ƒ33.000 per jaar. Spreker noemt een tweeden vorm van jeugd liet schoolsparen, dat gedurende 15 jaren aardige resultaten opgeleverd heeft; vele kinderen, ouder geworden, gaan door met sparen, terwijl het to'ale saldo tegoed voor 600 kinderen momen teel 12,000 bedraagt. Aan genoemde spaarvormen is nu in het Leusderkwartier een spaarinstelling toegevoegd, dc allereerste in onze stad, in navolging van de Groninger Spaar bank, die reeds 2300 spaarders heeft. De directeur van de Spaarbank alhier nam het initiatief dit goede voorbeeld Te volgen. Spreker definieert het onderscheid tusschen dc drie vormen van jeugdspa ren, zoowel van de zijde van de spaar bank als van het kind. Deze nieuwe spaarinstelling is, goed opgevat, een bijkantoor van de spaar bank in miniatuur te noemen. F.m- plovés van de spaarbank zullen eiken Woensdag zitting nemen in het club gebouw in afwachting van het spaar geld van de kinderen, wier leeftijd tot 14 jaar beperkt blijft. De spaarbank is dus in dit geval verantwoordelijk voor het door het kind gestorte bed 1*3g. Spreker hoopt, dat de Groninger Spaarbank dit plagiaat deze spaar bank niet kwalijk zal nemen en ver klaart daarmede de nieuwe spaarin stelling voor geopend. Burgemeester mr. J. C. Graaf van Randwijck bracht hierna hulde aan liet initiatief van hel bestuur, dat al ler vertrouwen rechtvaardigt. De secretaris van den Ned. Spnar- bankbond, de heer G. H. Kolff, felici teert het bestuur en wijst op het nut van een dergelijke instelling, tevens de wensch uitsprekende, dat de goede ver standhouding tussqhen de besturen van rle Speeltuinvereeniging en de Spaar bank blijve voortbestaan. Nadat de directeur van de Groninger Spaarbank zijn beste wenschen geuit had, sprak tenslotte de lieer J. v. d. Bunt, voorzitter van de Speeltuinver eeniging „Het Leusderkwartier" de hoop uit, dat deze instelling een volledig suc ces zal worden, tevens verzekerende, dat de speeltuinvereeniging gaarne nog j'arenlang de gastvrouwe wil zijn Tijdens de eerste zitting werden 120 jeugdspaarbankboekjes uitgegevm met een totale eerste inlage van 36.41. Poffertjes en Wafelen 1700 1700 Kolonel G. Doorman en Baron van Tuyll van Serooskerkcn spreken in „Monopole" In hotel Monopole hield de afvloeiing Amersfoort der N. J. V. een militaire avond. De voorzitter der afdeeling, de heer G. J. Traast Jr. sprak een ope ningswoord, nadat op zijn verzoek de aanwezigen het eerste couplet van het Wilhelmus hadden gezongen. Spr. heet te in het bijzonder welkom luitenant Siersema, die den generaal-majoor baron van Voorst tot Voorst, comman dant der IYe divisie vertegenwoordigde, den luitenant-kolonel Schouten, com mandant van 5 R. V. A., den beer Reijnsdorp, lid van het hoofdbestuur van het N. J. V. Spr. wees er op, dat er een wereldoorlog noodig is, om het nationale gevoel bij te brengen. Verder zette hij uiteen wat het doel is van het N. J. V. Daarna sprak kolonel G. Door man, garnizoenscommandant, over het N. J. V., dat gesticht is met hel doel om het nationaliteitsgevoel onder de jongeren te sterken. Het heeft geen po litieke strekking, doch wil slechts na tionaal bewustzijn aankwecken. We willen zelf blijven bestaan, zegt spr. Een warm vaderlander, een goed staatsburger, is geen vijanj van andere volken. Spr. gaat dan na, waarom de versterking van het nationaliteitsgevoel noodig is. Als een staat innerlijke kracht mist, verdwijnt hij, hetgeen spr. met voorbeelden aantoont. Om den strijd om het bestaan te kunnen voe ren, moet ons volk sterk zijn. Spr. wijst erop, dat nog meerdere Nederlanders de Internationale zingen. Op meerdere scholen werden de volksliederen niet geleerd. Bij meerdere Nederlanders wordt op nationale feestdagen niet de Vaderlandsche vlag uitgestoken. Ook in andere opzichten bemerkt hij een geest, welke niet van vaderlandsliefde ge tuigt. Het bestaan van den Staat gaat vóór het belang, van enkele be\olkings- grocpen. De diensttijd 19 te kort, de geestkracht is te klein en er moesten offers gebracht worden. De verdeeld heid is te groot. Als Nederland wil blij ven een onafhankelijk volk onder hei Huis van Oranje, dan moeien daaraan de krachten worden gewijd. Dat is de taak van het N. J. V. De leden der weermacht moeten bezield zijn met na tionaal gevoel. Spr. eindigde met het uitspreken van de hoop, dat het N. J. V. zijn doel zal bereiken. Na de pauze sprak de heer F. C. C. baron van Tuyll van Seroos- k erken van Zullen over de vraag: „Waarom aansluiten bij het N. J. V.?" Het korte antwoord: omdat het noodig is, werd door spr. uitvoerig toegelicht. Het N.J.V. wil een bedding zoeken \oor een stroom, die meerdere jaren schuchter zich verborgen gehou den heeft onder het oppervlak. Alles wat daarbij behoort, wil door het N. J. V. in die ééne bedding worden terug gebracht. Spr. wijst er op, dat er steeds vaderlandsliefde was bij belangrijke ge beurtenissen: rle geboorte onzer prinses, in 1914, in 1918 bij de revolutiepoging, en andere gewichtige of blijmoedige fei ten. Steeds was er toen een uiting waar Ie nemen van vaderlandsliefde. Wij deelden in het geluk van Oranje, om dat Oranje deelde in ons leed. Oranje is voor ons steeds geweest het symbool der eenheid, de waarborg voor onze vrij heden, die we niet willen missen. Daarna zet spr. uiteen, dat er gevaar is. Het N. J. V. staat achter de wettige regeering, niet omdat het een voorstan der is van een bepaald regime of om andere redenen. De wettige regeering moet weten, dat we als eenheid achter haar staan, als het gaat om de bescher ming van de hoogste goederen van ons volk. De regeering, zegt spreker, moet op ons kunnen rekenen, of het gevaar komt van links of van rechts. Het N. J. V. moet voor die allen het ontmoetingspunt zijn. Daarna kwam spr. tot een anderen vijand: het al te goed en al te laksch zijn. Het N.J.V. wil dat alle Nederlanders zullen besef fen, dat het weerbaar zijn een landsbe lang is. Het N.J.V. moet zijn van en voor allen, omdat het wat verdedigt. VRIJDAG 30 October HILVERSUM I, 1875 M. K.R O. 8.00 8-15: W\j beginnen den dag met 8.159.15: Morgenconcert 10-0010-30: Muziekuitzending voor fabrieken 10.30 11.30: Gramofoonmuziek 11-3012-00: Grepen uit de geschiedenis van het Oude Testament 12.0112-15: Politieberichten 12.151-00: Het orkest o-l.v. Marinus van 't Woud 1.001-20: Gramofoonmuziek 1-20—2.00: Het orkest 2-00—2.20: Gramo foonmuziek 2.203.00: Het orkest 3-00 4-00: Gramofoonmuziek 4-054-30: Gra mofoonmuziek 4.154.30: Zangrecital 4-304 45: Gramofoonmuziek 4-455-00: Vervolg van het Zangrecital 5.005 30: Gramofoonmuziek 5-305-45: Veiligheids- week van de K-N.A.C- 5-456.00: De Me- lodisten o-l.v. Piet Lustenhouwer 6 00 6-20: Land- en Tuinbouwcauserie 6.20 7-00: Dc Mclodistcn 7-QO7.15: Politie berichten 7.157-35: De Negcrrepubliek Liberia. II 7-358.00: Musica Catholica 8 008-10: Nieuwsberichten 8.10—9-00: Het Orkesrt o.l-v. Pierre Reinards 9-00 9.45: Paul Godwin cn zjin Belgisch Orkest 9.4510-15: Farkas Jenö en zijn beroemd Hongaarsch Orkest 10-1510.30: Gramo foonmuziek 10-3010 35: Nieuwsberichten 10-35—11-00: Dc Kro-Boys 11 00—11.10: Gramofoonmuziek 11.1011-30: De Kro- Boys 11.3012.00: Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. V-A.R-A- 801: Gramofoonmuziek V-P.R-O. 10 00: Morgenwijding V-A-R.A- 10 15: „Het geschenk van de Magiërs" 10.35: Gramo foonmuziek 11.00: „Romantisch verhaal" 11-20: Gramofoonmuziek A.V-R-0 12 00—12.45: Het Dansorkcst o-l-v. Hans Mossel 12.452.10: Kovacs Lajos en zijn orkest 2-102-30: Bespreking van de knippatroon A. 2-304.00: -Symphonie- concert- Het Omroeporkest o-l.v. van Albert van Raalte V.A-R-A. 4.05: De Fliere fluiters o-l.v. .Tan van .der Horst 5.00: Na schooltijd 5-30: Melody Circle 6-30: Politiek Radio-Journaal 6.50: Gramofoon muziek 7.00: Het plan van den Arbeid 7.20: Chris de Vos, tenor 7-50: Nieuws berichten 7.57: Herhaling van S.O-S- berichten VPRO. 8 00: Nieuwsbe richten V-G-P. 8-05: Cursus 8.30: Con cert 9.00: Cursus 9.30: Met de micro foon naar dc Vrjjz. Chr. Jeugdcentrale 10-30: Gramofoonmuziek 10.40: Avond wijding V-A-R-A. 11.01: Nieuwsberich ten A-N-P. 11-05: „Opvoeding van de Rij pere Jeugd" 11.30: Gramofoonmuziek. BRUSSEL (VI.) 12.50 Concert door het Omroepklein-orkest 6.20 Concert door ihct Omroepkleinorkcst. 6.50 Het Omrocpsalonorkest. 9.20 Concert door het Omroeporkest. BRUSSEL (Fr.) 12.50 Concert door het Omroeporkest. 6.50 Pianorecital door Mathilde Malengret 8,20 Concert door het Omroep Synipho- nieorkest. 9.35 Vervolg concert. DELTSCHLANDSENDER (R.) 5.20 Klokkenspel. 3.20 Concert door hét Omroep-Amuse- ments-orkest. 5.20 Ccllorccital door Kurt Becker. 9.50 Concert. DROITWICH (Eng.) 10.35 Morgenwijding. 12.50 Het BBC-Dansorkest. 1-35 Concert uit Birmingham. 4 20 Het BBC-Midland-orkest. 10.00 Beéthovcn-recital. 10,20 Het BBC-orkest, HET LIEDJE VAN HEDEN WERELDSPAARDAG Sparen is zoo hóógst eenvoudig Als het klokje: „voorspoed" slaat, En er om de zóóveel dagen Iets op 't spaarbankboekje gaat. A. spaart elke week een tientje, B. een riks en C. een pop En zoo sparen A. tot Z. dan Zónder moeite flink wat op! Sparen in depressie-tijden Eischt meer kracht en overleg. Maar dc slotsom kan toch wezen: Waar oen wil is, is een weg. 't Gaat met kleinere bedragen, Doch 't voornaamste is: het gaat, Als de spaarder maar den inhoud Van het spaarbegrip verstaat Sparen in depressie-tijden Zal misschien wat langzaam gaan, Vergt meer tact en durf en inzicht, Maar ook dan zet het nog aan Sparen is dc bron van volkskracht, 't Finantieel: Je Mainticndrai; Morgen is het Wcreldspaardag Kunt U sparen? Spaart dan méé! PHILIA. (Nadruk verboden). dat kostbaar bezit is van allen. Spr. besluit met te wijzen op den plicht als N.J.V.-er te vervullen. De heer A. C. v. Som eren luisterde de bijeenkomst op met enkele gezellige en humoristische liedjes. De voorzitter sprak tot slot een wroorri van dank. Hij bracht dank aan een deputatie uit Zeist voor haar tegenwoor digheid en huldigde mejuffrouw van Someren als accompagnatrice met bloe men. Demonstratiemiddag in den foyer van Amicitia De afdeeling Amersfoort van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen heeft gisteren in den foyer van Amicitia een demonstratiemiddag gehouden, waar voor van de zijde der dames groote be langstelling bestond. De verschillende stands rechtvaardig den deze belangstelling door de smaak volle wijze, waarop een en ander geëx poseerd was en gedemonstreerd werd. Mevrouw A. HctzelMeyer demon streerde afwaschbaar „damast" in aller lei kleur, toiletartikelen en practische zweef blaadjes. Eigen ontwerpen bracht Henriette A. Drost naar voren, resulta ten van het tafelwceftoestel, dat zij eveneens demonstreerde. Daarnaast trok de mooie stand van het reform huis „Pomona" met zijn mo derne voeding de aandacht. Veel be langstelling genoot ook, en terecht, de vrouwelijke handenarbeid van mcj. Wyp Kramer, resulteerend door baby- en kleuterkleeding, handweven, leer- en papierbewerking. Freule S. van Hardenbroek bewees het nut van lessen in cracquelé met (inwerk, terwijl mevrouw De Smit v7 d. Broeeke exposeerde met kerstver siering, poppenhoedjes en lampenkap pen met eigen gemaakte versiering. P. van Meel uit Soest bracht dameshoeden in alle soorten, alsmede jurkjes, terwijl wij verder den keurigen stand van me vrouw Van DuimBurger met dames- confectie en kinderkleeren noemen. Mevr. E. Hevmans, uit Arnhem, de monstreerde allerlei handenarbeid van kinderen. Kul lans „kerngezond brood" deed het tenslotte temidden van dezen welgeslaagden demonstratiemiddag ook goed. Maandagavond heeft in Tivoli te Utrecht het achtste volksconcert door het U.S.O. plaats. Dirigent is Willem van Otterloo. Medewerking verleenen Wolfgang Wijdeveld, piano, en Piet Lentz, violoncel. Het programma luidt: 1. Symphonie in A, K.V. 201, Wolfgang Amadeus Mozart. 2. Concert voor piano cn orkest in C, K.V. 467, W. A. Mozart. 3. Ouverture tot „De Vogels", blijspel van Aristophanes, Alphons Diepenbrock. 4. Concertino voor violoncel cn orkest, Bertus van Lier. 5. De Wals, Maurice Ravel. WOLHANDEL „DE PAPAVER" Tentoonstelling Nu het winterseizoen zijn intrede weer heeft gedaan, vragen vele nijvere handen bezigheid om de avonden pret tig cn tevens nuttig te besteden. „De Papaver", de bekende wolhandel aan den Utrechtschcweg, heeft een keur van japonnen, jasjes, jumpers, kinder- en babykleeren tentoongesteld. De groote mode geeft op het oogenblik de gebreide kleeding aan voor dames en kinderen. We kunnen niet anders dan deze mode toejuichen, wanneer wij alle gezel lige artikelen bekijken die hier zoo smaakvol zijn uitgestald. Vooral de ge breide japon heeft terrein gewonnen; dat dit bij uitstek sportieve en practi sche kleedingstuk met zeer weinig kos ten zelf te vervaardigen is. heeft waar schijnlijk het pleit gewonnen. De model len, die we zagen, getuigen van zeer véél smaak, men kan zich daarvan in „De Papaver" gaan overtuigen! LANGESTRAAT 42 - TEL. 77 Gisteravond in restaurant „Princess" gehouden Gisteravond heeft de Tennisclub A.L. T.A. in restaurant Princess een alge- meene ledenvergadering gehouden on der voorzitterschap van den heer A. R. Mennega. Na voorlezing van do notulen door den secretaris, den hoer B. D. Hartong, cn goedkeuring daarvan, deed de pen ningmeester, de heer A. Goedkoop me- dedeelingcn betreffende de financiën. De rente en voorgeschreven aflossing zullen kunnen worden voldaan. Hierna werden vijf obligaties uitge loot t.w. dc nummers 2, 15, 45, 52 en 18. In de wedstrijd commissie voor 1937 werden gekozen mevrouw Kuiler en de hecrcn C. Bocgheim cn D. van Hamel. Genoemd drietal was candidaat ge steld door het bestuur. Een voorstel van het bestuur om dit lichaam het volgend jaar met twee le den uit tc breiden en de verkiezing daarvan in dc voorjaarsvergadering te doen plaats vinden, werd door de verga dering goedgekeurd. Eveneens werd aangenomen een voor stel om aan het huishoudelijk reglement art. 27 na het eerste lid toe te voegen; Voor derde cn verdere leden van één gezin bedraagt de contributie voor ge wone leden 15 en voor buitenleden 10 per jaar. Voorts kwamen ecnige voorstellen van den heer J. Oosterman in behandeling. Aan bovengenoemde wedstrijdcommis sie werd, in verband daarmede, op dracht gegeven de ranglijst der leden in klassen B cn C zoodanig te herzien, dat de speelsterkte in klasse B niet zoo ver uiteenloopt als tot nu het geval was. Nadat besloten was dezen winter we derom een feestavond te organiseeren en de rondvraag geen bijzonders bad opgeleverd, werd dc vergadering door den voorzitter gesloten. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS- ONTWIKKELING Voor het Instituut voor Arbeidersont wikkeling zal Dinsdag 3 November drs. Kleerekopcr in het Volksgebouw spre ken over „Devaluatie". Men zie verder dc keitjes. AANVULLING Aanvulling van Gedrukte Verzame ling no. 30 d.d. 14 October 1936. B. en W. stellen voor aan artikel 1 van dc ontwerpverordening de volgen de alinea toe te voegen: „De aanstelling van een capilulant geschiedt met een proeftijd van een jaar, welke proeftqd in uitzonderings gevallen met ten hoogste een jaar kan worden verlengd, waarna, indien de aanstelling niet wordt gehandhaafd, de gemeentedienst moet worden beëin digd". BURGERLIJKE STAND 28 October GEBOREN: Alida, dochter van Arle Hermans en Alida Mets; Hendrika Cor nelia, dochter van Johannes Brits en Cornelia van Lent. OVERLEDEN: Jantje Dijk, 59 jaar, echtgenoote van Pieter van Hemmen; Dirkje Hendrika van Ginkel, 72 jaar, weduwe van Gcrrit van Nicuwenhuij- zen. GEHUWD: Willem van der Heidenen Cornelia Aleida van Leijenhorst; Fran- ciscus van Velzen en Jannigje Fluit; Dirk Veer en Anthonctta Alewijnse; Cor nells Everardus van Ee en Gerritje Ha verkamp; Gerhard Christian Derks en Berendina Butselaar; Adrianus Kloot wijk en Aartje Doornckamp. FRUIT- EN GROENTENVEILING 28 October Druiven 9—12 rt., tomaten 20—79 ct., goudreinet 1522 ct., bellefleur 1418 ct., winterjan 11—13 ct., bergemot 8—9 ct., Groninger kroon 1012 ct., nouveau poiteau 11—13 ct., beurré clairgcau 11— 17 ct.. Present van Engeland 1419 ct., Giessen Wildeman 1012 ct.. Comtesse de Paris 1213 ct., pondsperen 8—10 ct., notarisappel 1519 ct.. Bramley Seed ling U12 ct., Bismarck 13—14 ct., zoete reinet 12—15 ct., Zw ijndrechtsche wijnpeer 1214 ct., Emile d'Heyst 17— 18 ct.. spruiten 6—11 ct., spinazie 10—11 ct., uien 2526 ct., bieten 1014 ct., wor telen 25 ct., andijvie 58 ct., sla 5 16 ct., prei 37 ct., radijs 610 ct., knol selderij 2035 ct., bloemkool 67 ct., gele kool 1536 rt., boerenkool 1013 ct., witte kool 3235 ct.. Chin, kool 10 12 ct., groene kool 1525 ct., roodc kool 2335 ct., selderij 711 ct. OUDE REKENING Een persoon, die nog een cn ander met de Justitie te vereffenen had, is gisteren door de politie alhier overge bracht naar Utrecht. AMERSFOORTSCHE KUNSTKRING Donderdag 5 November zal Nel Oosl- hout voor den Amersfoortschen Kunst kring in Amicitia een voordrachtavond houden. Zij draagt voor Thomas More van Henr. Roland Holstvan der Schalk. Medewerking aan dezen avond verleent verder de cellist Albert van Doorn. GARNIZOEN De eerste luitenant S. J. van Roijen. teruggekeerd van zijn detacheering bij de Hoogere Krijgsschool, is ingedeeld bij het 21ste Regiment Infanterie. Voor de koffietafel Kaaspannekock. Bereiding: 30 gr. bloem, 1 ei, 1 d.L. melk, 100 gr. kaas, 20 gr. boter, wat zout (ongeveer 2 theelepel). Klop de eierdooier met liet. zout. Voeg er de helft van de melk bij, strooi er dc bloem in cn roer alles samen tot een glad deeg, verdun dit geleidelijk met de rest van de melk en roer er dan eerst de geraspte kaas cn tenslotte het stijfgeklopte eiwit door. Laat dc pan- nekoek in de koekepan met dc hcete boter aan weerskanten goudbruin bak ken. Geef de kaaspannekoek koud op de boterham gesneden. Voor de middagtafel Gebakken bot. Chincescho kool. Aardappelen. Griesmeclschotcltje met vruchten. Bereiding: Kook 3 lepels griesmeel en V* L. melk met veel vanille en suiker, zet de pan van het vuur, klop er 1 eidooier cn daarna het stijfge klopte eiwit door. Leg in een beboterden vuurvasten schotel een laagje griesmeel, daarop een laagje abrikozen, dan weer gries meel en tenslotte een laagje appel schijven, die heel even opgekookt zijn. Neem nu nog 1 stijfgeklopt eiwit en verdeel het op de laag appels. Zet den schotel ongeveer Vt uur in den oven. DE BENOODIGDE VISCH even bestellen GLASTRA'S VISCHHANDEL ALLEEN nevestlgd Utr. str. <0. TeL 92 I 3.00 per Liter Te verwachten is dat deze in het voorjaar van 1938 een feit zal zijn Den laatste» tijd is men in onze stad begonnen met voorbereidende maatre gelen te Ireffcn voor dc automatiseering van het telefoonbedrijf alhier. Naar men weet zal een centrale ge bouwd worden tegenover het Roomsch- Katliolieke kerkhof aan den Utrecht- schcn w-eg, waar nu het oude Tolhuis Dit Tolhuis zal gesloopt worden. Bin nenkort zal, naar wij vernemen, het ge- houw van de Centrale aanbesteed wor den. Te verwachten is dat de Centrale over een klein jaar gereed zal zijn. De voorbereiding van de automatisee ring momenteel kan dan ook slechts, in afwachting van het gereed zijn van deze centrale, oppervlakkig zijn; grondwerk wordt er nog niet verricht. In het voorjaar van 1938 hoopt men dat de automatiseering van het telefoonbedrijf in onze stad een feit zijn. JAPANSCHE FIETSEN In ons bericht omtrent Japansche fietsen is een onjuistheid geslopen. De kosten bedragen 20 yen, dat is zooals dc welwillende lezer zal hebben begre pen niet 1.10 maar ongeveer 11. Buitenlandsch Weeroverzicht Medegedeeld door het Koninklijk Ne- derlandsch Meteorologisch Instituut in De Bilt. De voiige depressie verdween, op on diepe secundairen na, in dc Oostzee en Hongarije. De niéuwe werd gisteravond snel die per, maar bewoog zich grootendccls naar het noordoosten, terwijl de hooge drukking zich verder over onze omge ving uitbreidt. De Britschc eilanden kwamen reeds onder invloed van de nieuwe depressie, die matigen tot krachtigen zuidoostelij ken wind bracht met veel zachter weer, maar regen in het westen. Frankrijk heeft grootendeels wind stilte met plaatselijke mist, maar fraai weer overdag. In Duitschland valt in het zuiden én oosten nog regen, in de bergen sneeuw. In de boven-lucht werd het veel minder koud. Scandinavië heeft opklarend weer. Er kwam weer lichte vorst voor. In het noorden valt nog een weinig sneeuw. Bij dc verplaatsing van den rug van hooge drukking naar het vasteland, is aanvankelijk opklaring met weinig of geen regen en nachtvorst in het oosten te wachten, daarna zal de temperatuur stijgen, maar neemt de kans op wind en regen weer toe. Iedere automobilist ken u dadelijk .55 vertellen, hoeveel kilometer per uur zijn wagen haalt, maar slechtj weinigen weten, hoeveel meier ze wel noodig hebben om met die vaart te stoppen I -

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5