FELLE EXPLOSIE OP DE WERF WILTON Groot aantal slachtoffers Op zoek naar de Sch. 179 MEN VREEST uitbreiding naar den wal NIEUWE REGELS VOOR HET VERKEER DE VORSTELIJKE FEESTDAGEN PREDIKBEURTEN Ie BLAD PAG. 3 'AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 31 OCTOBER 1936 ROTTERDAM, 31 Oct. Hedenmorgen omstreeks tien minuten voor tien heeft op het Grieksche stoomschip ,.Pe- trarkis Nomikos", dat voor het vierjaarlijksch survey bij de werf Feyenoord lag, een zeer ernstige ontploffing plaats gehad. Deze geschiedde in het ketelruim. Onmiddellijk na de ontploffing brak aan boord van het schip brand uit. De brandweren van Schiedam en van Rotterdam inkten direct na het eerste alarm met groot materiaal uit. Ook de drijven de stoomspuit van de Rotterdamsche brandweer werd on middellijk naar de werf van Wilton-Fevenoord gedirigeerd. Men vreest met reden, dat de ontploffing een groot aantal slachtoffers zal eischen. De geneeskundige diensten van de gemeenten Schiedam en Rotterdam zijn gealarmeerd en met veel materiaal naar de werf gezonden. Van den Rotterdam- schen geneeskundigen dienst zijn vier wagens naar Schie dam gegaan. Onmiddellijk is men op de werf begonnen met hulp te verleenen aan de arbeiders, die op het brandende stoom schip in gevaar verkeeren. mr. Reumcr, en leden van het parket uit Rotterdam. Twee schepen van de Rotterdamsche Lloyd, die in de buurt van het bran dende schip lagen, zijn verhaald. Intusschcn duurde bij het afzenden van dit bericht het vervoer van gewon den met brancards, ziekenauto's en tot ziekenauto's geimproviseerde vracht auto's naar het ziekenhuis.voort. Zes dooden geborgen, de werf ontruimd De toestand op de werf Wilton Feyenoord tengevolge van den brand op het Grieksche stoomschip „Petrar kis Nomikos" bleef zich tot de middag uren voortdurend ernstiger ontwikke len. In verband met het groote gevaar voor nieuwe ontploffingen en ook ge noodzaakt door de groote hitte, die het brandende schip .uitstraalt, moesten de brandweer en de hulpcolonnes zich tot op ongeveer 130 meter van het bran dende schip terugtrekken. Het schip is thans voorloopig aan zijn lot overgela ten. De brand woedt in alle felheid voort. Om half twaalf heeft het gcheelc per soneel van Wilton, zoowel de arbeiders als het kantoorpersoneel, voor zoover zij geen deel uitmaken van de hulpcolon nes, bevel gekregen de werf te ontrui men. Op dat uur waren zes dooden ge teld. Behalve de drie reeds genoem den, zijn tengevolge van deze ramp nog om het leven gekomen de heer Hoek, hoofdagent van politie te Schiedam, en de heer Nieuwcnhuis, die deel uitmaakte van een der hulpcolonnes. De identiteit van het zesde slachtoffer is nog niet vast gesteld. Voortdurend stroomen nieuwsgierigen in do richting van de werf Wilton Feyenoord to Schiedam. In verband hiermede heeft de politie uitgebreide maatregelen genomen, waarbij assisten tie wordt verleend door padvinders. Mot publiek is teruggedrongen aan de eene zijde tot den hoek van de Burg. Knap- pertlaan, en aan de andere zijde tot de vijf sluizen. Dit is aan heide zijden tot op ongeveer 200 meter afstand van den ingang van de werf Het voetgangersverkeer over den Vlaardingerdijk tusschen Schiedam en \laardingcn is voor een groot gedeelte gestremd. Het rijverkeer wordt gaapde gehouden ouder toezicht en leiding der politie. Het aantal slachtoffers nog steeds niet bekend De ramp, die vanmorgen bij de werf Wilton te Schiedam is geschied, heeft hei stadje in diepe beroering gebracht. Overal in het centrum groepen men- schen bijeen. Groepjes mensclicn staan angstig voor de beide ziekenhuizen en een groote menigte staat geschaard aan het einde van de Vlaardingerdijk, waar de politic het verkeer regelt en van welkpunt men het gezicht heeft op het brandende karkas van liet Grieksche schip, dat nog steeds aan de kade te genover de machineloods van de werf gemeerd Jigt en uit welks achterschip een onheilspellende donkere rookkolom opstijgt. In do stad en onder de menigte heerscht groote ongerustheid, want reeds is het middag en nog is het aan tal slachtoffers niet officieel hekend. Wilde geruchten doen de ronde. De cürcctic van Wilton verkeert zelf in het onzekere en de ziekenhuizen geven geen inlichtingen. Vaststaat, dat eenige tientallen ge wonden zijn vervoerd naar het ge meenteziekenhuis en naar het daar naast gelegen R.-Kalholicke zieken huis, de dr. Nolet-stichting. M weet niet of er van deze ge wonden na aankomst in ziekenhui- Een vergeefsche reis van de „Breeveertien" Het vergaan van de Sch. 6S en 179 's-GRAYEMIAGE, 30 October. Omtrent het vergaan van de .Sch. 68" en de „Sch. 179" (wat deze laatste be treft is de absolute zekerheid van liet vergaan nog niet verkregen) /err.amen wij van bevoegde zijde, dat jeule iao lorloggers, welke waren, voorzien, van 00 P.K. Kromhout-motoren, vo'dcdcn aan de eischen. welke aan dergelijke visschcrsschppen in normale oiustan- digheden mogen worden gesteld. Dc „Sch.GS" van de reedeuij Den Duik (schipper wijlen Jacob len Meijer) was op 215 October 's ochtends vroeg in do haven van IJmuiden binnengeloo pen om de versche haring voor de markt aldaar tc lossen In overleg met de reedcrij werd dien zelfden ochlcnd besloten tegen 12 uur middag weer uit te varciv om de rest van de lading, namelijk de gezouten visch. naar Scbeveningen te bhmgon. Men dient hierbij wel tp bedenken dat het helang van de gehecle beman ning meebracht dat men zoo spoedig mogelijk „thuis", d.w.z. te Schevenin- ecn, zou ziin.. Het waarschtiwingsscin (de bal) was weliswaar gche9chèn, rloch eerst'te 12 uur 's middag9 werd het stormsein aangebracht. Verplichting om uit te varen bestond er voor den schipper toen niet meer. Men i3 tc circa half één 's middags toch uitgevaren. Het weer werd "ven wel toen men onderweg was naar Schevcnfngeo hoe langer hoe heviger. Des avonds te 7 uur veronderstelde men Scbeveningen te zien, doch het bleek dat men zich vergiste en dat men Ier hoogte van Noordwijk was. Er stond een -harde W.N.W.-wind welke later naar het Zuid-Westen draaide. De Sch; 68 is toen op de volle zee ge bleven tot 6.15 uur des morgens, toen werd besloten naar IJmuiden terug'te kecren. Tegen half negen was de Sch. rS dc pier bij IJmuiden genaderd, toen een jievige breker het achterschip verniel de. Drie man zijn daardoor over boord geslagen. Het schip verkeerde toen reeds in zinkenden staat. biet is niet met zekerheid te zeggen, hoe de vierde man is verongelukt. Tusschen do hoofden van dc buiten haven is enkele oogcnblikken later dc Seli. 68 gezonken. Ten aanzien van de Sch. 179 is. zoo als gezegd, nog geen absolute ^eker heid van het vergaan aanwezig. De gevonden witte sloep van de Sch. 17.9 verkeert in goeden toestand, ter wijl overigens slechts een deel v^n de mast van een vaartuig ongeveer 5 K.M. buiJen de haven van IJmuidjcn boven water- uitsteekt, dat echter aan hét 'wrak vastzit. De gevonden onder deden waren ongemerkt, met dien ver stande. dat een onderdeel een nummer had. dat niet bij de Schevcningsche vloot behoort, dóch daarmede is geens zins gezegd, dat zulk een onderdeel niet afkomstig zou zijn van do „Sch. 179". De „Sch. 68" "was in April bij de ..Survey" gehpcl nagekeken, terwijl het vieriaariijksrhe onderzoek van de ..Sch. 179" in Juli 1933 had plaats ge had, waarna dc „Sch. 179" nog op 9 Mei'1936 was nagezien en op 10 Octo ber i.l. nog op de helling was geweest. De ramp moet dan ook uitsluitend aan den storm worden toegeschreven. Geen mensch wordt meer aan boord toegelaten in ver. band met mogelijke verdere ontplof, fingen TTAE ontploffing, welke heden» ochtend aan boord van het Grieksche tankschip „Petrarkis Nomikos" heeft plaats gehad, heeft in Schiedam groote conster» natie verwekt. Tot ver in den Omtrek werd de ontploffing ge» hoord en van alle kanten stroom» den de inwoners van Schiedam en vooral zij, die bloedverwanten hebben die in het bedrijf v.m WiltonsFeyenoord werkzaam zijn, naar den ingang van de werf iVoor de hekken van de werf Stonden spoedig na het bekend worden van de ontploffing dut» zenden menschen, onder wie velen, die zich angstig afvroegen wat er met vaders, zoons of broe» 'ders zou zijn gebeurd. Ook op de werf zelf ontstond 'direct na de ontploffing een groote consternatie. Onmiddell'lk toen bekend werd, wat er gebeurd was, werd het gcheele personeel der werf gerequireerd om zoo yeel mogelijk hulp te verleenen. Aan boord van het Griek» sche tankschip bevonden zich op het oogenblik der ontplof» fing waarschijnlijk alle leden der bemanning en vermoede» lijk tusschen de twintig en dertig arbeiders van de werf Tegen elf uur kornlcn wij nog niet vernemen op welke wijze de ontploffing beeft gehad. Dat deze echter zeer ern stig geweest moet zijn blijkt wet uit het feit, dat direct na dc ontploffing aan alle kanten op het schip de vlammen uitsloegen. Het schijnt dat brandende olie zich over het schip heeft verspreid. In Schiedam is de hulp in» geroepen van alle dokters en verplegend personeel, voor zoover beschikbaar, die zich allen naar de werf hebben begeven. Reeds is een aantal slachtoffers van boord ge» haald, vermoedelijk een vijf» tiental, onder wie twee of drie dooden. Het grootste deel der slachtoffers was bes wusteloos. Zij worden naar de ziekenhuizen overgebracht. Twee ontploffingen na elkaar Voor zoover op Ret oogenblik kan worden nagegaan, hebben aan boord van het Grieksrbe tankschip „Petrarkis Nomikos" twee ontploffingen vlak na elkaar plaats gehad. De eerste ontploffing geschiedde in een nliehunkcr. Tengevolge hiervan is de boren dezep hunker gelegen ketei door liet dek van het schip geslagen. Tijdens de ontploffing waren onge- vper dertig personen aan boord, van wie, zonals gemeld, tegen elf nor vijf tien, allen overdekt met ernstige brand wonden, van het schip waren afge bracht. Dc hulpcolonne van de werf Wilton en de Poodp Kruis transportcolonne verleenden de eerste hulp. Dc brandweren van Schie» dam en Rotterdam, die kor» ten tijd na de eerste ontplof» fing ter plaatse verschenen, stonden tegenover de vuur» zee aan boord vrijwel mach» teloos. Omstreeks tien uur volgde een tweede ontploffing, wel» ke, naar het schijnt, nog ern» stiger is dan de eerste en ten gevolge waarvan, voor zoover op het oogenblik bekend is, verscheidene personen het leven hebben gelaten. Van het brandweerpersoneel van Schiedam zijn eenige leden gewond, on der wie de commandant van de Schie- damsche brandweer, de heer .1. van der Plas. Deze kreeg bij het blusschings- werk pen ernstige wonde aan het ach terhoofd. Omsfercks elf uur vreesde men dat aan boord van het als een fakkel bran dende schip een derde onlploffing zal volgen en in verband hiermede kon dc brandweer niet aan boord blijven. Dikko zwarte rookwolken stijgen uit het schip op en verspreiden hovpn de werf en omgeving een verstikkende rook. Men vreest uitbreiding naar den wal Zooals gemeld, vreest men nog meer ontploffingen aan boord van de „Petrarkis Nomikos" en in verband hiermede is te kwart voor elf hedenoch tend hevel gegeven do machinefabriek van Wilton Feyenoord, welke dicht bij het water staat, te ontruimen. Het is niet bekend hoeveel personen zich nog precies aan boord van het brandende stoomschip bevonden. Onmiddellijk na de eerste ontploffing snelde van alle kanten hulp toe, en daardoor bevinden zich aan boord van het schip niet alleen nog le» den van de bemanning en arbeiders van Wilton=Fevens oord, die bij het plaats heb» ben van de ontploffing aan boord waren, doch ook waar» schijnÜjk nog brandweerlie» den en ander personeel van Wilton, die te hulp waren gesneld. Wat het lot van al deze personen is, kan nog niet worden nagegaan. N'a elf uur werd aan boord van de „Ptrarkis Nomikos" geen mensch meer toegelaten in verhand met het gevaar van verdere ontploffingen. Reeds drie dooden geborgen Er bestaat geen enkele zekerheid omtrent het aantal dooden, dat hij deze ramp zal zijn te betreuren. Tot dusver zijn drie dooden geborgen: de donkeyman, een vierde machinist van de bemanning en een man van het personeel van Wilton-Feyen- oord. Eenige tientallen gewonden zijn intusschen reeds naar het zie kenhuis overgebracht. Belangstelling van autoriteiten Een groot aantal autoriteiten uit Schiedam en Rotterdam heeft zich naar de werf Wilton-Fevenoord hogeven On der hen merkten wij op de burgemees ter van Schiedam, mr. dr. F. L. J. van Haaren, de subst.-officier van justitie, zen reeds zijn overleden en of som mige slachtoffers zoodanig gewond •zijn, dat hun leven ernstig gevaar loopt. Vast staat slechts, dat van de 33-koppigo bemanning van het Grieksche tankschip 2 leden gedood zijn. Waar men met ingang van 1 November reeds aan Cijfers met betrekking tot het spoorwegverkeer in 1S98 en 1901 en thans Nu er weder een Vorstelijk Huwelijk in liet vooruitzicht is, gaan onze gedach ten als van zelf terug naar dc feesten, hij gelegenheid van het huwelijk van H. M .de Koningin in 1901 en naar de üuldigingsfcesten in 1898. Een veertig tal jaren zijn daarover heengegaan en niet zoo\clen van het thans levende ge slacht. hebben liet voorrecht gehad, deze feesten mee te vieren. Aan den spoorweg, die toen nog het monopolio van het vervoer had, viel de eer tebeurt de massa's te vervoeren. Vergelijken we dat vervoer bij wat plaats had op Dinsdag 15 September j.l. hij gelegenheid van do verloving van Prinses Juliana, toen alleen per spoor, tusschen dc 80- en 100000 menschen naai den Haag en terug moesten worden ge bracht, dan moet dat van 1808 en 1901 \er in de minderheid zijn geweest. Im mers cr waren toch nog geen auto's, die den spoorweg concurrentie aandeden. Nemen we aan dat per autobus en par ticuliere auto. ook nog een 50.000 perso nen in de Residentie zijn gebracht, dan komen wc welhaast op een totaal van 130000. Hoewel de spoorwegen heel wat van een dergelijk ma^savervoer kunnen hebben, rijst de vraag, of In dezen tijd, waarin het reizen, zooals we straks zul len zien, zoozeer is megenomen dc spoor wegen niet gebaat zijn met een weinig hulp van den concurrent op spitsdagen als deze. Toen in 1898 en in 1901 dc feesten in hot vooruitzicht waren, namen de spoor wegen uitgebreide maatregelen. Wc zul len ons hier. hij gebrek aan voldoende gegevens en ook omdat het anders tc ver zou voeren bepalen tot de lijn Am sterdam—Rotterdam via Haarlem, die wel het leeuwenaandeel te verwerken '/al hebben gekregen. De IIITSM dan liet hare geheele dageïijksrhc dienstregeling van 5 t/m 7 Sept.. 1898 en van 5 t/m 6 Maart 1901, op deze lijn vervallen en stelde speciaal voor deze dagen, een nieuwe dienstregeling samen terwijl de uitgever van den snoorwegreiseids. voor 5, 6 en 7 Sept. 1898. een speciale reis gids uitgaf, getiteld „Dienstregeling van de gewone en buitengewone treinen' van en naar Amsterdam, gedurende dc In- hul dieingsfecsten op 5, 6 en 7 Septem ber 1898". Gaan wc nu eens na het verkeer op de lijn AmsterdamRotterdam, dan zien wc dat op die feestdagen tusschen Amsterdam en den Haag of Rotterdam, heen en terug, in totaal liepen 69 treinen per dag en in Maart 1901. 55 per dag. terwijl nu, op een gewonen werkdag 113 treinen op die lijn loopen, waarbij nog komt bet zeker niet onbelangrijk ver voer per motorvoertuig, dat er toen niet was. Nu moeten we met één factor re kening houden nl. dat dc S.S. via Breu- kelen, ook directe treinen liet loonen, in 'concurrentie met de. ITJJ.S.M.' Het ver voer via Haarlem was-echter verreweg hot belangrijkste. We zien hieruit zon-, nek laar hoe enorm het reizigersvervopr in die bifnn 10 jaar is toegenomen. Dat Wijkt ook uit. do ciifers vnn het aantal treinen, die wc. onafhankelijk van feest dagen hieronder geven: Zoo lieppn in 1898. op een gewonen werkdag, tusschen Amsterdam en Rotterdam via Haarlem. 36 treinen en tusschen Amsterdam, den TIaag en Rotterdam via Breukcien, 28 treinen, terwijl heden ten dage 113 di roelc treinen op die haanvakken loonen. Tusschen Utrecht, den Haag en Rotter dam liepen 51 treinen, tegen nu 63 tus schen Amsterdam en Utrecht via Nioii: wersluis 51 legen heden 83. tusschen Utrecht en den Roseh 25 tegen nu 41 enz. Verder bliikt ook nog de groote toe neming in den loon der iaren uit het aantal afgelegde trein TC.M.. dat in 1898. hii de toenmalige TT.SM en SS bedroeg 23.637 079 K.M. en in 1935 geklommen was tot 41.590.262 K.M. De groote toeneming van hef. reizen in hef algemeen, ligt o i.. behalve aan de 'uitbreiding der bevolking, voor een groot deel, aan de ernotere en meer com fortabele vervoersgelegenheid, en laten we de crisisiaren. die. naar wii honen «leehts tijdelijk ziin, even huiten be schouwing. aan de in den loon der iaren toegenomen volkswelvaart, ook of liever vooral, hü het minder gesitueerde doel der bevolking. tram .is verboden aan de zijde waar passagiers in- of uitstappen, tenzij een vluchtheuvel aanwezig is of tramper soneel toestemming geeft. Vluchtheuvels moeten rechts gepas seerd worden, tenzij (met groen licht) is aangegeven, dat het snelverkeer ook links,, mag passeeren. Stilstaan met voertuigen is ver boden op bruggen. Verder mag niet worden stilgestaan voor een uitrit en binnen 8 meter van een aütobushalte, tenzij voor het onmiddellijk in- of uit stappen van passagiers. Dezelfde uit zondering, benevens die voor het on middellijk laden en lossen van goede ren bestaat, binnen 8 Meter van hoeken, naast of binnen 8 Meter van vluchtheu vels, in bochten, in bebouwde kommen ep in onoverzichtelijke bochten huiten bebouwde kommen, waar dus evenmin mag worden stilgestaan Signalen: na 10 uur 's avonds zijn geluidsignalen verboden, behalve in ge val van uiterste noodzaak en moeten knippersignalpn worden gebruikt. Vóór 10 uur 's avonds zijn hij duisternis knip- persignnlen toegestaan. Ruimte voor bestuurder: De autobestuurder moet op de rugzijde van dp zithank gemeten 60 cM, ruimte heb ben; iedere passagier daarnaast ten minste nog 40 cM. VEREENIGING VAN LEERAREN IN DE HANDELSWETENSCHAPPEN De Practijkexamcns in Boekhouden en Handelscorrespondentie en de exa mens voor Hoofdeorrespondent.fFransch Duitsch of Engelsch) .af te nemen van wege de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen, zullen \ypr- den gehouden 's avonds op Maandag 21 December, Dinsdag 22 December en Woensdag 23 December a s. in onge veer 40 plaatsen in het land. AMERSFOORT Zondag 1 November SL Jortskerk. 10 uur: Dienst. 6 uur: Dienst. Emma Kerk. 10 uur: Dienst, 6 uur: Dienst. Nieuwe Kerk. 10 uur: Dienst, G uur: Dienst. Bethelkerk. 10 uur: Kinderkerk. Gasthuiskerk. 10 uur: de heer v. d. Heide. 3 uur p.m.: Deutscher Gottosdiensk Pastor Wéstcnberger, Hilversum, Wijkcebouw Monnikenpad. 10 uur: Kinderkerk. Gebouw „Het Sluisje**. 10 uur: Kinderkerk. Evang. Lutherschc Kerk. 10.30 uur v.m.: ds. dc Jongh. Romonstrantsche Kerk. 10.30 uur: ds. R. Micdcma. Herden king Kerkhervorming m.m.v. mevr. A. de Valk—Woudenberg (zang). Extra collecte voor de gemeente. Doopsgezinde Gemoente. 10.30 uur: ds. W. F. Goltcrman. Li- thurgische dienst m.m.v. het Koor, Vrije Jeugdgemeenschap. Theos, Loge. Geen opgave ontvangen. Vrijz. Hervormden Luthcrsche Kerk. 7 uur: ds. Oort. Evang. Luthersche Kerk. 10.30 uur: ds. de Jongh. Geref. Kerk (Zuldslngel)'. 10 uur: ds. Popma. 5Vt uur: ds. Schouten. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat)« 10 uur: ds. Schouten. 514 uur: ds. Popma. 5 November. 8 uur: ds. Schouten. Geref. Kerk in Hersteld Verband. 10 uur: ds. G. W. van Deth van Bus- sum. 6 uur: Geen dienst. Christ Geref. Kerk. 10 uur: de heer Rijksen, van Zeisf, 5Vt uur: de heer Rijksen. 3 November 10 uur: ds. .Velema van 's Gravenzande. bVi uur: ds. Velema. Geref. Gemeente. Stoovestraat 11. 10 uur: Godsdienstoefening. uur: Godsdienstoefening. 5 November 7 uur: ds. J. Fraanje van Barnevcld. Vrije Geref. Gemeente. (Muurhuizen 53). 9# uur: Godsdienstoefening. 5 uur: Godsdienstoefening. Universcele Eeredienst. Soefie Beweging. Toonzaal Sierkunst. Zondag 11 uur: Onderwerp: „Dc navolging van Chris tus". Vrije Kpth. Kerk. (Theos. Loge- Regentesselaan 21). 10.30 uur v.m.: Gezongen Mis. Leger de9 Heils (Langestraat 94)'. 10 uur: Hellfelngsdienst. 3V, uur: Openluchtsamenkomst. 8 uur: Openbare samenkomst. Christian Science Society. Arnhem9cheweg 7. 10% uur: Hollandsche dienst. De Amersfoortsche Bergkapeï Regentesselaan 2L Geen opgave ontvangen. Oud-Kath. Gemeente. ('t Zand 13). 10 uur: H. Dienst BUITENGEMEENTEN Baarn on Eembrugge. 10 uur: ds. Blaauwendraad. 6 uur: ds. Kievit^ Barneveld. 9^ uur: ds. Klomp. 5 uur: ds. Klomp. Hoevelaken. 9'/$ uur: Ds. Mulder. 2 uur: ds. Mulder. Hoogland. 9J4 uur: ds. Posthumus Meyes. Lensden. 10 uur: Ds. Hofstede. Herdenking Kerkhervorming. Ntfkerk. n y, uur: ds. Luteyn. 5 uur: ds. v. d. Graaf. Soest Oude Kerk. 10 uur: ds. Groeneveld, 6 uur: ds. van Schaik. Emma kerk 10 uur: ds. J. R. Callenbach. 6 uur: ds. Groeneveld. Soest. (Vrtjz. Godsdienstlgen)'. 10.30 uur: Ds. J. H. Groenewegen, Arnhem, Soesterberg. 10 uur: ds. Tuinstra. 6 uur: Geen dienst. Woudenberg. 9l/a uur: ds. Klomp. 2 uur- ds. Klomp. De Vnnrsche. 9,30 uur: ds. v. Amstel. 2 uur: ds. van Amstet Het tankschip is eenige dagen gele den te Schiedam aangekomen voor een algemecne revisie en machine-reparatie. Aan boord bcvoud zich dan ook se dert vanmorgen vroeg een groote repa- ratieploeg van de werf Wilton, toen te ruim kwart over negen de eerste onl ploffing in de bunkerruimle plaats vond. Een stuk van het achterdek werd weg geslagen en in paniek vluchtten de aan boord aanwezigen bij de eerste opwel ling van boord. Spoedig herstelde men zich echter eti keerde men aan boord terug om de schade op tc nemen en de eerste hulp te verleenen. Reeds toen waren er verscheidene ge- wonden en waarschijnlijk reeds.eenige dooden, zoodat groot alarm werd ge maakt cn alle geneeskundige hulp uit de omgeving gerequireerd werd, terwijl ook de brandweer van Schiedam, Delf' en Rotterdam om assistentie werd ver zocht. Bovendien begaf zich een groote hulpploeg, bestaande uit arbeiders van de werf, aan boord, om het opruimings- werk ter hand te nemen. Daardoor bevonden zich zeer vele personen aan hoord van het Grieksche schip en was het niet goed na te gaan wie daar aanwezig waren, toen tc onge veer 10 uur een tweede ontploffing volgde, dio veel heviger dan de eerste was. (Ongecorrigeerd). DE HEER WESSELS EN DE N.S.B. Naar wij vernemen, zal eerlang een tweede brochure nopens de toestanden in de N.S.B. uit de pen van den Heer Wessels vloeien, zulks naar aanleiding van het vetweer, gepubliceerd in „Volk en Vaderland" tegen de eerste brochure Wessels, waarvan naar men ons me dedeelt reeds 50.000 exemplaren ver- 1 kocht zijn. moet denken T) E K.N.A.C. brengt' in herinne- ring, dat op 1 November d i e nieuwe verkeersregels In werking treden, waarvoor geen nadere da tum is genoemd (bijv. achterlampen voor rijwielen 1 Januari 1938) en waarvoor geen nadere aanwijzingen noodig zijn (bijv. aanduiding voor rangswegen; deze zullen geleidelijk worden aangewezen). Zeer in het kort worden de voor naamste regelingen, die wel in werking treden, hieronder gememo reerd. Par kecren: toegestaan zonder eigen verlichting binnen 30 meter van een brandende straatlantaarn. Parkeeren op onVcrlichte wegen, tor rechterzijde van den weg met gewone stadsverlichfing, of -met één lamp. aan de linkerzijde van het voertuig, die ge lijktijdig naar voren Wit en naar-ach teren rood licht geeft; ter linkerzijde van den weg (tot 1 Januari 1938) niet gewone stadsver-lichting. Inhalen en passéeren enz.: Bij inhalen is tripleeren verboden; ook snelheidsvermeerdering hij ingehaald worden is niet toegestaan. Bij inhalen cn passeeren van rijdende' of bewegen de voertuigen enz. mag men niet op de linker weghelft komen bij kruisingen in bebouwde kommen en op onoverzichte lijke kruisingen buiten bebouwde kom4 men. Men mag niet verder van den rechterkant van den weg rijden, dan door de omstandigheden wordt gerecht vaardigd. Trams moeten rechts gepasseerd wor den, indien daar ruimte voor is; zoo niet, dan mag links gepasseerd worden, mits het tegemoetkomende verkeer niet wordt belemmerd. Passeeren van een

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 3