•In onze 'weet u, dat de morris eight een benzine verbruik heeft van 14 k.m. op 1 liter; Henry Bernstein: „Het Hart I III t I I I I I I III I t It II III I Ml I III III II Graod-Tfaéatre lil ll ll Minimi 11111111111 Mill J. J. MOLENAAR, Stationspl. 5, Amersfoort, Tel. 1210 het neusje van de zalm KRAAL Handelsregister j? OPGEVOERD DOOR „HET MASKER" l M.H.VANRAALTE BALLONWEDSTRIJD DER ORANJEVEREENIGING WAT ETEN WIJ MORGEN? Fa.M.R. N. OOSTERVEEN Nieuwe oogst appelmoes in flesschen en in blikken 2c BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 31 OCTOBER 1936 Welk een briljante film, deze nieuwe, waarmee Louis Milestone belooft meer bekendheid, nog* te zullen verkrijgen, dan hij met zijn vorige: „The captain hates the sea" reeds had verdiend. Deze nieuwe film. „Chineesch Goud", die wel bizonder excelleert in dit geliefkoosde genre, waarin Hitchcock's „Het myste rie der 39 voetstappen" en „De man, die te veel wist"; Frank Lloyd's „De laatste voorpost" en „Muiterij op de Bounty" en voorts „Bengaalsche Lancicrs", „On der twee vlaggen", „Op weg naar Sin gapore" c. a. reeds eerder tegemoet kwamen in ons aller heimelijk* haken naar iets mannclijkers. moedigers, noem het heldhaftigere zoo ge wilt, naar wat' edeler, ruiterlijker, kortom betere ro mantiek dan die van gekunstelde vrou wen in weelderige flats en zingende bon. vivants. Eén genre, waarop vooral de Ameri- kaansche productie zich is gaan toeleg gen, sinds men blijkbaar in Hollywood tot de ontdekking gekomen moet zijn, dat iets gewilds toch wel eens' ingang zou kunnen vinden bij het groote pu bliek. En behoeft liet dan eigenlijk nog wel te verwonderen, dat men vrijwel beur telings Gary Cooper Clark Gable dan wel Ronald Colman in de cast aantreft? Want kan men zich voor dergelijke manhaftige, nobele, maar toch aller minst zachtzinnige rollen, die van elk week sentiment ontdaan dienen te zijn, feitelijk betere specimen wenschen, die in bouw, gelaat en gebaar zoo dóór en dóór man zijn? Aldus een nieuwe rol van Gary Coo per na „Marocco", „Bengaalsche Lan ciers" in deze nieuwe film; weer be wonderenswaardig van zelfbeheer- selling en zelfbewustheid, stoutmoedig heid en brutaliteit bijna, ja als het ware van ingehouden kracht en grootte. Waarin hij mogelijk geëvenaard zoo niet nog overtroffen wordt door de im- poneerendc vertolking van dc Chinec- schc generaal Yang (Akim Tamiroff). Onbewogen masker, waarop het littee- ken door zijn linker wenkbrauw zich feller toekent. Tergend verveeld bij ijle bezit hij niet het Oostersche flegma-tot-het-uiterste, want zijn ge- heele wezen is bezeten van een wreed aardige liccrschzucht, een kruithuis, dat bij de minste of geringste gelegen heid explodeert en zich prachtig conse quent manifesteert in een bruusk optre den, om met het vervagen van zijn schampere spotlach weer de ondoor grondelijkheid zelf te zijn. De woorden wisseling, welke zich na de aanhouding van O, Hara (Gary Cooper), met het door hem vervoerde en begeerde goud, in den trein ontspint, is dan ook druk kend van spanning als O Hara's vin gers nerveus broodkruimeltjes tot bol letjes rollen, tot de snel opklimmende drift van deu generaal plotseling los barst. Madeleine Carroll, die men zicli on getwijfeld nog wel met Co*rad Yeidt uit „The Spy" zal weten te hcrinneVcii, mist in haar uiterlijk de uitdrukking, die Mariene Dietrich waarmee men inderdaad onwillekeurig een vergelij king trekt suggereert. Dit juist door de groote gelijkenis ge voelde gemis vult madeleine Caroll met haar filmspel volkomen en perfect aan, doch dit kan niet verhinderen, dat men bij het onderhoud met haar aan lager wal geraakten vader toch min of meer den indruk krijgt: dit is volgens de re gelen der kunst en met Madeleine Caroll, die in de scènes met O'Hara, welke zij overlevert aan de bandieten- generaal, maar intussclien ook lief krijgt, in haar spel een zoo persoonlijk en aantrekkelijk element legt. Want welke fijne nuances vertoonen de closc- ups bij het afscheid van het heden. En deze drie hoofdrollen, bijgestaan door een verder eveneens voortreffelijke bezetting, voeren „Chineesch Goud" on dier de regisseur Milcston op tot een film, zoo „hard" als diamant" en even zoo zuiver. Deze romantische film is zooals wij dat wenschen: een werkelijke onwerke lijkheid en niet het surrogaat: een on mogelijke werkelijkheid. Zeker:- de sce narioschrijver gaf Milestone een ver bluffend, naaldscherp dialoog, maar tof werkelijk een film maakte Miletsone het: niet zijn geen moment verflauwen de actie, alleen het tempo even tactisch vertragend om de spanning te verhoo- gen, met de rijke expressie in zijn voortdurende wisselende opnamen en montages, daar waar zij noodig waren naast geraffineerde overgangen van de eene scène in de andere. Bovendien is deze film een voorbeeld voor samengaan van filmisch beeld en muzikale begelei- ding. Zoo U wilt weten wat de film behelst, wij moeten erkennen het is louter de zuivere film zelf. Het verloop van een duel tusschen twee oernaturen, een die wist wat het beteekende verdrukt te worden, dc ander, die niet ander deed dan een der provincies uitmergelen en uit fhoorclen. Mogelijk zijn er, die de uftKomst voor O Hara en het meisje, als Yang hen o.a. na zijn aanvankelijk voornemen om ze te fuvilleeren, de vrijheid hergeeft om publiciteit aan zijn anders in de ver getelheid rakende persoonlijkheid te geven, niet geheel gemotiveerd vinden. Hij vrage eens naar den aard van dit ras aan die het beter kent! En wie deze rolprent ziet, geeft dit graag voor het waaWijke aparte, dat zij overigens, in overdadige mate biedt. Ook het bijprogramma verzorgde de Directie uilsfekend met een kleuren- filmpje en Gylty Revels, grootsch op gezette Russische zang- en dansnum- mers. Cinema Amicitia Het laatste, maar onvoltooid geble ven werk van Charles Dickens is bot boek „The Mystery of Edwin Drood". Stond de scenarioschrijver dus .bij de verfilming van, dit werk voor de moei lijkheid een cenigszins aannemelijk en logisch slot te realiseeren, anderzijds bood het geschrevene zooveel stof voor een film. dat daarmede wel genoemde moeilijkheid overwonnen kon worden Het laatste gedeelte van de .film moet beschouwd worden als het product van 9 de conclusie, die de scenarist zich per soonlijk getrokken heeft en waaróp een ieder, die deze „onvoltooide" van Dickens gelezen heeft, dus zuiver per soonlijk reageeren kan. Afgezien daarvan, blijft slechts fei tenmateriaal over en wel van aparte opbouw en weergave. Dickcns is nu eenmaal een milieu-schrijver, die elke bladzijde zijn eigen sfeer geeft, gemoe delijk en toch scherp gesteld in details, waardoor de lezer zich geheel in het onderwerp gaat inleveren: Hoe moeilijk is het juist daarom bij de verfilming, om in deze sfeer van het doek in an derhalf uur tijds de toeschouwers over .te brengen! Volmaakt kan het niet, maar wel kunnen wij bewondering hebben voor de wijze waarop men ge tracht beeft. In het voordeel van de film is nu met dit boek van Dickens, dat er span ning, ja zelfs oogenblikken van be klemming zijn; die scènes zijn met suc ces uitgebuit, dank zij ook vooral het buitengewoon expressieve, bezielde spel vap Claude Rains in den persoon van jpifc Jasper. Wij denken daarbij aan het gepassionneerde gelaat in de kerk en het onbeweeglijke masker boven het geopende graf, wanneer zijn misdaden, voortvloeiende uit zijn liefde voor een vrouw, aan het licht komen. Beklemmend is ook zijn nachtelijk bezoek, in gezelschap van den dood graver, aan de graven, daar, waar eens het plan van de misdaad in hem gebo ren werd en waar bij ook ten onder zou gaan. Hoewel het spel van' Dou glass Mountgomerv minder bekoren kan, is zijn verpersonificatie van Neville Landless aanvaardbaar. Het mooie figuurtje van Bosa (Heather Angel) daarentegen straalt weer volop in Dickcns' sfeer. De rol van Edwin Drood door David Manners wordt even eens goed gespeeld. Een hoogst belang wekkende film, die een gang naar Amicitia waard is, temeer daar in het voorprogramma de film „One night of Love" gedraaid wordt, waaraan wij een goede herinnering bewaard hebben. is voorzien van hydraulische remmen; een i cylinder viertact motor heelt; de inhoud van het oliecarter der motor slechts 2 8/10 liter bedraagt; valt onder de laagste klasse der wegenbelasting. VRAAGT DEMONSTRATIE. City Theater „Lente in Parijs", dat geeft een vi sioen van kleur, licht, vreugde en lief de! En waarlijk de film stelt niet teleur, er is een overvloed van liefde, al gaat zij dan langs lastige omwegen. Een beroemde nachtclub-zangeres Simone wijst bet huwelijksaanzoek af van graaf Paul d'Arlando, die besluit zijn levens draad af te breken door van den Ei fei toren te springen. De geliefde vrouw brengt hem tot aan den voet van den toren en wacht tot hij zal springen. Doch boven gekomen maakt Paul's wanhoop plaats voor vrees. Even na hem arriveert een allerliefst bakvischje Mignon, die met bet zelfde doel naar boven klom, ze spreken elkander moed in en dalen samen de trappen weet af. NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING Voor dc Ned. Natuurhistorische Ver- ceniging zal Woensdag a.s. de heer D. van Sijn in de Theosofische Loge een film vertoonen, met, toelichting, over het natuurreservaat „Dc Beer." Men leze de keitjes. DE VLUCHTELINGEN UIT HET R.O.G. Vier van dc zes jongens, die het Rijks opvoedingsgesticht waren ontvlucht, ontvreemden uit een op de slot laan te Zeist staande gesloten auto een regenjas en lederen riemen, daarna bezochten ze Bunnik, waar ze drie rijwielen staande voor een café wegnamen. Ze zijn thans door de politie aangehouden en wel drie in Noord-Brabant bij de Belgische grens en één te Nijmegen'. Ze zijn, na door de politie 1e zijn verhoord, naar het R.O.G. teruggebracht. Naar men weef, zijn de andere twee begin dezer weck na een emotioneele jacht gevat, zoodat de vluchtelingen weer terecht zijn. AERO VEREENIGING AMERSFOORT Woensdag a.s. wordt voor de Aero Vereeniging Amersfoort in Amicitia een lezing met lichtbeelden gehouden over zweefvliegen. Voor bijzondrheden vrwijzen wij naar dc advertentie in dit blad. Heeft U bij reeds gezien? Mignon is gevlucht voor haar neef Al- bert, met W'ien zij dien morgen zou trouwen. Nu vangt een vroolijk liefdes spel aan, dat de vier verliefden naar een sprookjesachtig kasteel voert, waar na tallooze verwisselingen voor alle partijen de juiste oplossing gevonden wordt. Deze film laat aan vroolijklieid niets te wenschen over. Verder wordt in dit theater de film „Merijntje Gijzcn's jeugd" geprolon geerd. Gary Cooper, 'Akim Tamiroff cn Madeleine Carroll in een sccne uit de film „Chineesch Goud" Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Geldersche Vallei alhier zijn de volgende mededeelingen gedaan betreffende nieuw ingeschreven handelszaken, wijziging van inschrij ving cn opheffingen. Nieuwe Inschrijvingen N.V. „Molenbuurt" Bouw en expl. Mij., Arnhemscheweg 170. Dir. J. Heili gers. Manufacturen en Meubelhandel „Em- co". Schoenmakerstraat 13, Harderwijk. Bch. venn.: S. Mulder. Polo Corset ten fabriek, Driebcrgcn-R., Loolaan 10. Eig.: C. Sol. N.V. Expertisebur. G. J. Lap, Doorn, Dorpstraat 5. Dir.: G. J. Lap. Wijzigingen onz. Motorrijders Vademucum, Willem Smit Hzn., Doom, Kampweg 92; yerpl. naar: Arnhem, Eusebius Buitensingel 65. v. d. Beck's fabr. v. bakkerij-grond stoffen, Amersfoort; verpl. na,ar: Nij- kerk, Barneveldscheweg 38. Glas in lood Ind. „de Veïuwe", Er- melo, Harderw.str.wcg 61; uittr. Eig.: W. C. Melius; uittr. Gevolm.: M. Kal- denberg; toctr. eig.: Th. J. Veltman. J. B. de Boc\e, huish. an. enz., Soes- terbeig, Amersf.str.weg 119, opgeheven. D. Bleyerveld, melkhandel. Soest, Nieuweweg 119, doorh. kantonrechter. Fa. A. Hassing, uniformkleermakerij Amersfoort, Berg.str. 10; overl. eig.: J. A. Hassing: intr. eig.: S. Hassing Vierstra; intr. mede-cig.: J. Th. Has sing, J. J. Hassing; intr. gèvolm.: A. F. Hassing. M. v. Doorn, aannemer, Veenendaal, Zandstraat 5; uittr. Eig.: M. v. Doorn; intr. venn.: H. O. v. Doom. N.V. Cement en betomvarenfabr. „de Kroon", Ede; overl.: comm. W. Tulp. Molen „de Liefde", Woudenberg; overl. Eig.: H. v. Bentum; intr. eig.: J. v. Bentum Ravenhorst. „SOLI DEO GLORIA" Vrijdag 6 Nov. heeft in „Eben Haëzer" een zendingsavond plaats. Het program ma van dezen avond brengt opening door. ds. Gerritsen en zang van „Soli Deo Gloria." Na dc pauze spreekt me vrouw HofmanStolk over haar werk onder dc koppensnellers van Midden- Celebes, terwijl besloten wordt met zang. PSYCHOMETRIE Gelijk wij destijds reeds hebben ge meld, zal op Dinsdag 3 November a.s. de heer E. Benedict uit Amsterdam weer een psi chometrische seance ge ven. Deze zal plaats hebben in de Valk en gezien het succes van de eerste seance, is wederom veel belangstelling te verwachten. Bijzonderheden vindt men in een advertentie in dit blad. BURGERLIJKE STAND 30 Octobor 1936 Geboren: Hillegonda Johanna, dochter van Wil lem Vonk cn Hillegonda Johanna Lein- weber. Maria Grcta, dochter van Johannes Krijn Buitcman cn Klasina Zootjes. Maria Frcdrika, dochter van Steplia- nus Antonius Franciscus Philippi en Susanna Maria Hofmans. Johanna Maria, dochter van Petrus Lukkenaer en Johanna Catharina Alle man. Christiaan Johannes, zoon van Jacob Hart en Lambert a Cornelia Savelkoel Eerste abonnementsvoora stelling in Amicitia Verrassingen zijn niet altijd aange naam, de verrassing die Ko Arnoldi ons gisteravond bij de eerste abonnenients- voorstelling in Amicitia aankondigde, was het wel. Inplaats van liet aangekondigde stuk van Hunter, zou het nieuwe stuk van Bernstein: „Le Coeur" voor het voetlicht komen, waarvan dc Ilollandschc titel „Het Hartden I ranschcn nu eens op den voet volgt. Bernstein houdt \an dergelijke titels, ze zijn kort, modern kort cn spreken aan. Maai* als men hel stuk ziet'spelen bedenkt men tientallen titels, die even kort zijn en even goed op den inhoud slaan. Al zou het maar „Het Contract" zijn. want feitelijk gaat het Bernstein om liet huwelijkscontract, niet den nadruk op contract. Bernstein profiteert van een wending in de men taliteit, hij juicht den stap toe, die men een stap terug zou kunnen noemen, hij juicht de bezinning toe. die liet huwelijk weer de vroegere heiligheid verleent. Bij het kenteren van het tij, stelt hij. de zestigjarige, zich daarmede aan de goe de zijde. Een stuk van Bernstein is een genot. De eerste acte is misschien als introduc tie wat slap, daarna herkent men steeds de meesterhand, die zijn sujetten bc- heerscjit. Het maakt den indruk, dat hij de stof voor zijn stukken maar voor liet oprapen heeft, wat hij aanraakt vormt problemen, die immer interessant zijn. Naast het huwelijks-probleem met 'f'e bekende driehoeksformatie rlic hier nu eens volkomen bevredigend terugkeert in de twee-eenheid van het huwelijk, heeft hij ook de verhouding tusschen den vader en zijn kinderen op écht Fransche, dus bijzonder sensitieve wijze gcteckent. De vader Vincent Maqueyran (Ko Arnoldi) beschouwt zijn beide kin deren Jean Claude (John Gobau) cn Cecile (Georgette Ilcyewsky) als harde, moderne mcnschen van den daad, zon der een fijn gevoelsleven. De oorzaak zal wel zijn de geslotenheid, het zich nimmer uitspreken, dat altijd tusschen twee generaties bestaat. Er is een con flict noodig om hem een blik te doen slaan in het werkelijke ziclcleven van zijn kinderen, dat hem tevens hun ka rakter verraadt. Dat conflict komt in de liefde, dip zijn schoondochter Rose (Ank van der Moer) opvat voor Patrick (Leo den llartogh). Aanvankelijk staat de ietwat sentimentecl-romantische vader (de vorige generatie) haast aan den kant van zijn schoondochter cn vijandig tegenover den zoon. Totdat dc reacties van den zoon bij het vernemen van de plannen van Rose hem laten zien, dat deze gesloten jongen een zui- \er voelend mensrh is en bovenal een sterk karakter. Nog belangrijker wel haast dan het huwelijks-conflict is in dit. stuk deze ontdekking van het zie- leleven van dc kinderen door den vader, een ontdekking, waarvan de waardee- ring culmineert in de woorden van.den vader over den moed 'van de nieuwe generatie, die in deze ontzettend moei lijke tijden toont zooveel hart te bezit ton. om de moeilijkheden zoo kloek aan te durven. Een verklaring van den titel, die ons tot ons uitgangspunt terugvoert en getuigt van Bernstein's levendige belangstelling in de generatie van thans. Een stuk van Bernstein, een sterk speelstuk dus, zet alle rollen in het folio licht van dc schijnwerpers. Hier is alles \an belang, ook de bijrollen, die dikwijls een belangrijke taak in de han deling vervullen, al was liet maar al leen door een henna ld areent te onder strepen. Het Masker is er niet liet be schikbare materiaal, ondanks het ont- HET NATIONAAL HUWELIJKS. GESCHENK De vertegenwoordiger van het Nationaal Jongeren Verbond is uit het Algemeen Comité getreden, aangezien er tóch weer van verschillende zijden het aanbieden van verschil lende cadeaux wordt voorbe reid. (Courantenbericht). Holland zou geen Holland wezen, Als het zóó niet dreigt te gaan 't Werd wel anders afgesproken, Maar wie trekt zich dót nou aan?! Duizend-één organisaties „Doen" ook duizcnd-éénmaal „wat", Had de naam van „hokjes-Holland" Anders burgerrecht gehad Ieder komt met een ideetje En sticht dèn een Comité, Aan datzelfde Comitétje Doen weer die-en-die niet mee Dat gesnipper zit historisch In het Nederlandsche bloed, Tóch U zult het niet gelooven Is die snipper-zin niet goed. Landgenootcn: het kan anders, 't Zij dus ünders ook gedaan; Laat ons allen voor Oranje Samen doen cn samen gaan! Laat Uw Comitétje „varen" Ten behoeve van het jacht, Dat door 't onverdeelde Holland Als geschenk wordt saamgebracht Nederlanders-met-den-naam-van- Pietepeuterig-en-klein: Laat ons hier hoe vréémd het klinkt ook! Eens géén... Nederlanders zijn! PHILIA. (Nadruk verboden). AMERSFOORT Ajd. Stoffen: Taffet changeant voor avond-japonnen Crêpe Ramage in moderne lichte kleuren Ciré en Astracine nieuwe dessins Velour-chiffon Velour métal Velvet prima in groote kleuren-keuze niet kreukbare qualiteiten Afd. Bonneterie: Corsages, Kant-stoffen, Garneeringen M. H. VAN RAALTE De verste ballon heeft meer dan 500 K.M. afgelegd Terwijl bij den wedstrijd, gehouden in 1935, de ballons in Noordoostelijke richting werden gestuwd, dus in de richting Hamburg en Teutoburgerwoud. was de wind op 31 Augustus 1936 blijk baar wat meer noordelijk, zoodat de ballons voor zoo ver zij de grens pas seerden, dit ongeveer bij Nijmegen deden. Zoo werd er een kaartje terug ontvangen van de ballon die .even over dó grens achter Groesbëek wérd gevonden, terwijl anderen in de bulrt van Kleef en Dusseldorf zijn aangetrof fen. De verste vindplaats bevond zich in Würtcmberg, zoodat deze ballon meer dan 500 kilometer heeft afgelegd. Deze droeg het nummer 798 cn was ge start door Leo Rucker, Utrechtscheweg S3. De verdere prijzen konden worden toegekend aan: Nr. Nr. Nr. breken van Else Maulis, goed in ge slaagd in alle rollen te bezetten. Voorop staat John Gobau als de man, Jean Claude. Het werd dc diepst doorleefde meest waarachtige creatie van het stuk Hoe goed speelde hij die scène, als Patrick liem bekent van Rose te hou den. Hij kent Patrick en de bekentenis doet hem weinig, maar dan komt Rose in het geding. Rose, zegt Patrick, heeft hem. lief gekregen. Dat is het punt waarop Jean Claude doodelijk trefbaar is, dat is onmogelijk. Als liet waar is is hij een verloren man. Gobau wist dat voelbaar te maken. En de knappe sccne als Jean Paul later eenvoudig de situa tie niet accepteert en tegenover Rose handelend, dictatoriaal baast, optreedt en daarmede zijn levensgeluk redt. Zeker, cr is in dergelijke situaties veel I opzettelijks, omdat. Bernstein zijn opzet naar een bepaalden kant moet dwingen on daarvoor ook de verhouding Patrick- Rose slechts zoo licht, door hem wordt opgezet, als in zijn kraam te pas komt. Maar men vergeet dit, omdat het zoo brillant, zoo meesterlijk geschreven is. De rol van den vader. Vincent, werd door Ko Arnoldi iets buiten den toon van liet stuk gespeeld, iets te intellec tueel verfijnd, zonder ook dit geheel te bereiken. Tocli een opmerkelijke creatie op zichzelf, die den speler alle eer aan deed en hel zien \an dit spel tot een genot maakte. Ank van der Moer kon haar zware rol aan. het was wel ge voelig maar niet diep, het voldeed wel uiterlijk, niet altijd innerlijk. Het is ook geen gemakkelijke rol met dien plotsen- overgang, die toch niet zoo heel veel karakter verraadt. Dan zit er meer kan tigs aan de rol van Cecile, waarvan Georgette Rcyewski dan ook een pun tige tvpeering maakte. Mies Elout was goed in stijl als de vriendin Olgo. Het was prettig, dat wij dit interes sante stuk van Bernstein, mee van liet beste en sterkste wat er thans voor liet looneel geschreven wordt, zoo spoedig hier tc zien kregen. We zijn „Het Mas ker" dankbaar voor de stijlvolle opvoe ring. die den aparton innig Fransclien geest van het stuk goed tot haar recht bracht. Het vormde een goeden inzet van de reeks ahonnementsvoorstellin- gen van „Amicitia." V. Nr. Nr. Nr. Nr. Nr. Nr. Nr. Nr. 327 D. Rcgter, Bernulfusstr. 20. 941 E. Vierbergen, v. Woustr. 1. 907 F. v. d. Donker, Bisscliopswcg 144. 534 N. Goovaert, Leusdcrweg 204. 634 Jan Hardeman, Arnhemscheweg 60. 462 P. Zeilman, Vermeerstraat 90. 23 G. v. d. Ridder, Arnhemscheweg 161a. 947 A. Klaassen, Arnhemscheweg 117. 537 H. v. Heemstra, Regentesselaan 2. 53 J. H. v. d. Pijpekamp. Ostadcplein 14, 277 W. Troost, Leusderweg 5. FRUIT- EN GROENTEN VEILING 30 October Druiven 913 ct. Tomaten 20SS ct, Notarisappel 1316 ct. Goudreinet 14 24 ct. Campagnezoet IS19 ct. Belefleur 11IS ct. Groninger Kroon 1419 ct. Princesse Noble 1314 ct. Winterjan 1014 ct. Beurre Glairgeau 16—28 ct. Newton Pippin 1415 ct. Comtesse de Paris 912 ct. Sterappcl 14—28 ct. Blanke Reinet 12—13 ct. Bramlev Seed ling 1214 ct. Nouveau Poiteau 12—14 ct Giessen Wildeman 1112 ct. Present v. Engeland 1617 ct. Sp. boonen 3738 ct. Spinazie 713 ct. Spruiten 812 ct. Rapen 18—20 ct Bieten 10—21 ct. Prei 6—8 ct. Andijvie 511 ct. Sla 521 ct. Knolselderij 26—46 ct. Groene Kool 14 24 ct. Chin, kool 511 ct Boerenkool 11—19 cent. Roode kool 2435 cent. Bloemkool 8—9 cent Radijs 12—13 rent. Wortelen 3—5 cent. Selderij 10— 16 ct. Peterselie 17IS ct. 29 October EIERVEILING Aanvoer pl.m. 24.000 stuks. Heneieren 4.504.70. Witte eieren 5.85—6.25. Bruine eieren 6.00—45.50. Eendeieren 3.40—3.60. VEREENIGING VOOR PAEDAGOGIEK Belangstellenden voor de vereeniging voor paedagogiek verwijzen wij naar de keitjes, waarin gewezen wordt op het toegangsrecht van de leden tot den cur sus van de Volksuniversiteit door mevr. J. Riemcns—Reurslag over: „Proble men rondom het kind van onzen tijd". VOOR DE KOFFIETAFEL yischkoekjes. Bereiding: 65 gr. bloem, 1 ei. 1 eier dooier. 1 eetlepel slaolie, gehakte ui en peterselie, zout en een weinig melk, Vs blikje zalm. Maak een beslag van de bloem, die men in een kom doet, een kuiltje in het midden, hierin een ei en een eier dooier en dit van het midden uit met de bloem vermengd Voeg daarna een eetlepel slaolie toe en een Vu kopje melk, zoodat een stevig beslag verkre gen is. Roer hier door de inhoud van een klein blikje zalm. meng er tevens een zeer fijn gehakt uije en wat fijn gehakte peterselie dóór, tevens wat zout naar smaak. Smelt wat boter in de koekepan en bak hierin de visch- koekjrs aan beide zijden goudgeel. VOOR DE MIDDAGTAFEL Gebakken scliol. Worteltjes. Botersaus. Rijst met appelen. Bereiding: 90 gr. suiker. 200 gram rijst, 30 gr. boter, 10 flinke appels. Zet de rijst op met driemaal zooveel water als rijst. Schil de appelen en snijd ze in partjes. Doe de appelen bij de rijst, als deze even gekookt heeft, voeg er zoo noodig nog wat water bij. Laat alles zachtjes gaar koken. Roer er tenslotte dc suiker cn de boter door. Vul een vuurvast schoteltje met de massa, paneer het, doe er klontjes bo ter op en zet het plm. 10 minuten In een warme oven. LANGESTRAAT 42 - TEL. 77 N.B.M.E.B.O. Als gevolg van een tusschen de N.B.M. en E.B.O. gesloten overeen komst zal laatst genoemde onderne ming met. ingang van 1 Januari 1937 haar Autobusdienst DoornUtrecht stopzetten. De autobusdienst Utrecht-Doorn van de Utr. Brockway Bus Mij., van welke Mij. de N.B.M. directrice is, zou dan ge durende liet grootste deel van den dag worden uitgebreid tot een halfuur- dienst. Alleen in de avonduren blijft de uurdienst gehandhaafd behoudens en kele uitzonderingen welke o.m. noodig zijn ter verkrijging van eenheid in de bepalingen en tarieven van tram en bus, zullen de bustarieven niet worden verhoogd. Door deze overeenkomst is het voornemen van N.B.M. om ook tus schen RhenenZeistAmersfoort den tramdienst te vervangen door een auto busdienst voorloopig van de baan en blijft de tram dus op dat gedeelte rij den. De speciale tram-retourbiljetten Utrecht—Doorn 35 ct. en de 10 ritten- boekjes Utrecht-Driebergen en Utrecht- Doorn zullen niet meer worden uitge geven. Overigens blijven ook de tram- tarieven ongewijzigd. OMREKENINGSKOERSEN Off. Niet Off. 30 rici 31 Oct. Londen »,i3% Berlijn U.74.45 U.74 30 Hl 20 31 20 Parijs «.59i/2 *.59 frh -1" 12.47 Kopenhagen 40.45 40.45 Oslo 45 50 46 50 46 70 46.70 1.847, 1*4% 9.80 6 57 6.57 Medeged. door de Rotterd. Bankveree®.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6