EEN WIJZIGING VAN DE LEERPLICHTWET? STORM TEISTERDE OOK „DE HOOP" Vrachtauto door trein gegrepen KONINKLIJKE GEEN WRAK? ER IS WEINIG KANS OP FIETSER ONDER DEN TREIN Philips en Waldorp Radiotoestellen Heffing der omzet belasting Onjuiste toepassingen? HEERENKLEEDING DAMESKLEEDING Brandend petroleum- toestel omgeworpen Het familiedrama te Venlo Schoonmoeder vergiftigd? ZONDER LOODS NAAR BINNEN De witste tanden, WAARDEERING UIT DE STAATSCOURANT 3e BLAD PAG. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 31 OCTOBER 1936 TWEEDE KAMER Groote oppositie tegen het initiatiefvoorstel K. ter Laan Vergadering van Vrijdag 30 October. Geopend 1.10 uur. Voorzitter is Prof. Mr. P. J. M. Aalberse. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de inkom stenbelasting 1914 en van de successie wet (dit ontwerp bedoelt, ta.v. genoom- do belastingen voortaan tot het belast baar inkomen te rekenen aanspraken op toekomstige vrijwillig aangegane kapitaalsuitkeeringen, b.v. van spaar fondsen of werkgevers, daar ze niet ge lijk te stellen zijn met pensioen-aan spraken. Bij wijze van overgang is het ont werp gewijzigd ten behoeve van reeds bestaande aanspraken, waarvoor acht honderd gulden mag worden afgetrok ken). De heer Kortenhorst (r.k.) is niet bevredigd door het overleg van de vaste commissie voor belastingen met de regeering. Hier wordt ten onrechte een uitge sproken voorkeur aan den dag gelegd voor pensioenfondsen, ten nadeele van kapitaalsuitkeeringen. Waarom de eeno categorie vrij en de andere niet? Het gaat er niet alleen om dat de Mi nister een stuk belasting terug wil hebben dat hij door den Hoogen Raad verloor, doch hij verlangt ook belas ting die hij vroeger niet gehad heeft. Deze regeling is alleen te aanvaarden als een voorloopige regeling. De Minis ter plego overleg met zijn ambtgenoot van sociale zaken om tot een bevre digende regeling te komen. De heer IJzerman (Soc. Dem.) houdt een betoog van gelijke strekking De Minister van Financiën, de heer Oud. betoogt, dat het hier gaat om grootere bedragen dan menigeen wel vermoedt. Het ontwerp is geenszins onbillijk. Er zijn fondsen, waarin voor bepaalde personen groote bedragen zijn vastgelegd, zelfs wel tot een kwart millioen toe. Spreker beroept zich voorts op het stelsel der vroegere be drijfsbelasting en zet uiteen, dat de vrijstellingen steeds zuivere pensioen fondsen hebben betroffen. De artikelen en het wetsontwerp Worden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Wijziging leerplichtwet komt terug op de aanmerkingen, dat het ontwerp eenige jaren is blijven liggen. Dit is een gevolg van de wis seling der onderwijs-portefeuille, wel ke de verwachting gaf dat Minister Marchant do zaak ter hand zou nemen. Ook spreker had gedacht dat de heer Marchant „een vent" zou zijn. (Vroo- lijkheid). Van die verwachting is ech ter niet9 gekomen. Spreker verzoekt zijn rede te mogen voortzetten op een dag. nader door den voorzitter te bepalen. Zonder h. st. wordt hiertoe besloten. Na afdoening van verschillende klei ne wetsontwerpen wordt de vergade ring te 5.45 gesloten. De Kamer zal 10 November weer bijeen komen. Ernstig ongeluk op onbe* waakten overweg te Emmen EMMEN, 30 October. Vanmiddag is alhier wederom een ernstig ongeluk gebeurd op een onbewaakten over weg, thans op dien aan de Boschlaan, op ongeveer 100 Meter afstand van het station. Toen de trein, welke om 13.44 uur naar Zwolle vertrekt, den overweg na derde, passeerde de jeugdige arbeider G. B. uit Emmererfscheidenveen op de fiets, voorovergebogen over het stuur, waardoor hij den trein waarschijnlijk niet heeft zien aankomen. Hij werd door de locomotief meegesleurd oq kwam daarna onder den trein terecht Aangezien de trein nog niet op vol len gang was gekomen, gelukte het den machinist dezen spoedig tot sul stand te brengen. Teneinde bet slachtoffer tc bevrij den werd de locomotief losgeKoppeld. De doktoren Samso.n uit Emmererf scheidenveen en de la Parra uit Emmen constateerden, dat de or.gelukkige vrij ernstige hoofdwonden, kneuzingen in den rug cn een beenbreuk had be komen. De man is per ziekenauto naar het Wilhelmina ziekenhuis te Assen over gebracht. De trein had ongeveer een half uur vertraging. 'Aan de orde is het voorstel van wet van den heer K. ter Laan c.3. tot wij ziging der leerplichtwet, in hoofdzaak ten doel hebbende invoering van de achtjarige leerplicht en verplichte schoolvocding en -kleeding, voor de helft ten koste van het Rijk. De heer Coops (Lib.) acht het wei nig elegant, dit ontwerp, dat dateert van 1933. zoo kort voor de verkiezing te behandelen. De regeering is compe tent genoeg om deze materie te rege- ln. Do behoefte aan een initiatief-voor stel is hier niet gebleken, vooral niet om aan de gemeenten weer een nieu we taak op te leggen. De heer Til an us (C.H.) verklaart zich tegen pogingen om nu de leer plicht met een jaar te verlengen, de landbouwverloven af to schaffen cn verplichte schoolvocding en -kleediijg voor te schrijven. De Soc. Dem. verloonen weer hun financieele lichtzinnigheid in dit plan. De wet opent de gelegenheid, school»- voeding en -kleeding te verschaffen. "Verder moet men niet gaan. Spreker heeft aan dit voorstel geen behoefte. De heer Van Houten (Chr. Dem.) bepleit de groote waarde voor het on derwijs van achtjarigen leeftijd. Dit argument zal nooit aan beteekenis ver liezen. Principieele bezwaren kunnen moeilijk worden angevoerd. Wie het ze vende leerjaar beeft aanvaard, heeft niet het recht, zich tegen het verplichte achtste leerjaar te verzetten. De heer Suring (R.K.) is van oor deel dat naast paedagogische en socia le overwegingen politieke overwegingen aan het voorstel niet vreemd zijn. Aan neming van het voorstel zou de kos ten van het lager onderwijs met zes tot zeven millioen doen stijgen. En dat terwijl de regeering nog 7^4 millioen op het onderwijs moet bezuinigen. Spr. kan zijn slem aan het voorstel niet geven. Ook t.a.v. schoolvocding en -kleeding verschilt spreker met de voorstanders. Zijn de ouders onmachtig, dan moet eerst een beroep worden gedaan op de particuliere liefdadigheid. Falen beide, dan is er een taak voor de overheid, doch dit zijn uitzonderingsgevallen. De heer Joe k es (Vriiz. Dem.) acht in het algemeen het achtste leerjaar n belang. Maar de vraag is ook. of dit in het algemeene kader past. Als de middelen ontbreken, blijft wat ge wenscht is. achterwege. Deze materie l°ent zich niet voor een initiatief voor stel. Voorlichting van de zijde der re geering is onmisbaar. De lieer Zijlstra (AR) merkt op. dat dit voorstel beter achterwege ware gebleven. Het strookt thans niet met een verstandig financieel beleid. De bezuinigingen die bet parlement van onderwijs noodig acht, zijn nog niet bpr(iikt' /XT TT De beer Westerman (Nat. Her stel) betoogt dat menigeen wel zou willen, wat bier voorgesteld wordt. Maar er is wel meer dat men wel zou willen. Het voorstel is een tvpisch he wijs van de mentaliteit die onze schat kist zoo beeft aangetast, door maar op verwezenlijking van elke sociaal demo cratische liobbv aan te dringen. De heer K. ter Laan (Soc. Dem.) WOLHANDKRAB GEVANGEN OOSTZAAN. 30 Oct. Dezer dagen heeft een visscher in het polderwater, toebehoorendo aan den polder Oost- zaan. een voor de vischvangst zoo scha delijko wolhandkrab gevangen. Het dier is Ier beschikking gesteld van „Artis" te Amsterdam. VEROORDEELDE NEDERLANDER UIT DUITSCHLAND ONTSNAPT ZEDDAM, 30 October. Een dezer dagen gelukte het den Nederlander V., die in Duitschland wegens deviezen- smokkel tot. twee jaren tuchthuisstraf was veroordeeld, te ontsnappen. De vrouw van den veroordeelde overleed een dezer dagen cn toen de man ver lof kreeg, onder geleide aan de begra fenis, welke in Emmerik zou plaats hebben, deel to nemen zag hij kans te ontvluchten. Hij vroeg n.l. even te mo gen telefoneeren. Dit verzoek werd in gewilligd. doch buiten stond een auto klaar. De man sprong in den wagen en wist op de/.e wijze over de grens in Nederland te komen. Ook op gemakkelijks voorwaarden maoKt IM> n<Mstwc/)_cneuK Vermeerstraat 61 Tel. 398 Vragen van het Kamerlid Westerman aan den minister Het Tweede Kamerlid, de heer Wes terman heeft aan den minister van fi nanciën de volgendo vragen gesteld: Staat de minister ten aanzien van art. 28 van de wet op de omzetbelasting nog op het in de memorie van toelichting uitdrukkelijk ingenomen standpunt, dat de maximaal tienvoudige verhooging van het verschuldigde bedrag slechts kan worden nagevorderd bij gebleken ontduiking, waardoor de verhooging dus het karakter van een strafmaatre gel verkrijgt? Is het juist, dat de erkenning van dit karakter er toe heeft geleid, dat de mi nister in de instructie tot dit artikel be paald heeft, dat hij dwaling of ver schoonbaar verzuim geen verhooging behoort to worden opgelegd? Is het verder juist, dat de minister in een schrijven „van 6 Mei 1935 als zijn meening heeft te kennen gegeven, dat, als vaststaat dat de belastingplichtige geheel te goeder trouw eenig verzuim heeft begaan of eenige onjuistheid in zijn gegevens heeft vermeld, er aanlei ding is het opleggen van een verhoo ging achterwege te laten, en dat er slochts aanleiding is deze toe te passen in gevallen, varieerende tusschen aan- merkelijko nalatigheid of slordigheid en opzettelijke belastingontduiking? Moet Hit dit eigen schrijven van den minister niet worden afgeleid, dat in alle gevallen, waarin niet van aanmer kelijke nalatigheid of slordigheid of van kwade trouw gesproken kan worden, het opleggen van eenige verhooging be hoort achterwege to blijven? Is het den minister bekend, dat er inspecties zijn, waar met terzijdestel ling van voornoemde, door den minis ter zelf bepaalde maatstaven, verhoogin gen worden ojjgelegd, met name in ge vallen, waarin het ontbreken van de goede trouw allerminst wordt of kan worden ten laste gelegd, en waarin evenmin sprake is van „aanmerkelijke nalatigheid of slordigheid"? Is de ministor, waar het hier een zeer ingrijpende, als strafmaatregel bedoel de, verhooging van belasting van ten hoogste negen honderd procent, doch in Mariaplaats UTRECHT do meerderheid der gevallen ten minste tweehonderd procent betreft, en speciaal de noodlijdende middenstand hierdoor wordt getroffen, bereid de inspecteurs der accijnzen er op te wijzen, dat voor noemde maatstaven nog steeds gelden cn in acht genomen dienen te worden cn dat er dus slechts aanleiding is om een verbooging op to leggen, indien is gebleken, dat dc aangever niet te goe der trouw eenig verzuim heeft begaan of eenige onjuistheid in zijn gegevens heeft vermeld, of, bij aanwezigheid van goede trouw, zich voor het minst aan aanmerkelijke nalatigheid of slordig heid heeft schuldig gemaakt? Op onbewaakten over» weg bij Heerdc LIEERDE, 30 October. Vanavond is op den onbewaakten overweg ten noor den van lieerde, in den weg Apel doornZwolle een aanrijding voorge vallen tusschen den motortrein, welke om 18.15 van het station Heerde ver trekt in de richting Zwolle, en een vrachtauto, geladen met appelen, welke bestuurd werd door den groentehande laar G. G. uit Wolvega. De vrachtauto werd gegrepen en grootcndeels vernield, terwijl het fruit, dat een waarde van 500 gulden verte genwoordigde, naar alle kanten werd verspreid, zoodat het voor het grootste deel als verloren moet worden be schouwd. Do botsing was zoo hevig, dat de vrachtauto op do buffers van den mo tortrein bleef hangen cn over eenigen afstand werd meegesleurd. De tréin, dio spoedig tot stilstand kon worden gebracht, werd licht beschadigd. Na een kwartier oponthoud kon hij zijn weg vervolgen. De bestuurder van de vrachtauto en zijn IS-jarigo zoon, die naast hem in do cabine zat, kwamen wonder boven wonder met den schrik vrij. Do aanrijding ontstond doordat de bestuurder van do auto de lichten van den trein aanzag voor die van een achteroprijdende auto cn bijgevolg op den overweg doorreed. Twee jongetjes gewond ALMELO, 30 October. Hedenmorgen zijn twee zoontjes van twee en vier jaar van dc familie Kaptein, wonende in de Rohofstraat te Almelo, in brand go- raakt. Do kinderen, dio In dc kamer speelden, hebben daarbij een brandend petroleumtoestel omgeworpen. Op hun geschreeuw kwam mevrouw K. toege- loopen. Bij haar pogingen do vlammen te doovon, geraaklen haar klceren in brand. Tenslotte wist het te hulp ge snelde dienstmeisje de vlammen te ver stikken. De kinderen hadden toen even wel reeds ernstige brandwonden opgc- loopen. Beiden zijn naar het algemeen ziekenhuis te Almelo vervoerd. Vooral het oudste jongetje is er ernstig aan toe. Mevrouw K., wier kleeren gedeeltelijk zijn verbrand, heeft geen noemenswaar dig letsel bekomen. Vermoedens omtrent de verschrikkelijke gebeur» tcnis OPBRENGST COLLECTE HUWE LIJKSGESCHENK VOOR DE PRINSES BAARN. Naar het comité mede deelt heeft de collecto voor het huwe lijksgeschenk aan het Vorstelijk Paar hier ter plaatse 2170.opgebracht. Hoewel het onderzoek naar dc oor zaak van liet verschrikkelijke diama, dat zich Woensdagavond aan den Haiiiburgcrsingcl te Venlo in het gezin van dr. G. G. heeft afgespeeld, nog geenszins is voltooid, meent men, zoo deelt do N.R C. mede, na ccn dag van ijverig speuren toch nader bij de out- knooping tc zijn gekomen. Uit het verhoor van de dienstbode is n.l. gebleken, dat dr. G. tijdens het avondeten driemaal naar den kelder is gegaan onder voorwendsel naar den stookkctel der centrale verwarming te gaan kijken. Dr. G. zou hierbij nogal nerveus zijn geweest, terwijl liet zweet op zijn gelaat stond. Bij een onderzoek in dezen ketel heeft de politic nu een haar-reageer- buisje gevonden. Vermoed wordt thans, dat dr. G. zijn 76-jarige schoonmoeder uit den weg heeft willen ruimen en haar daartoe een hoeveelheid vergif in het eten heeft toegediend. Hieruit zou het hevige braken van de vrouw en haar kermen onmiddellijk na bet ge bruik van het avondeten verklaard worden. Voorts komt liet verdacht voor, dat dr. G., toen het dienstmeisje werd uit gezonden om den dokter to halen, dit meisje, toen zij op weg was naar den dokter, heeft teruggehaald, voorgeven de, dat het zoo erg niet was met do oude vrouw, doch eerst een half uur later, op aandrang van zijn echtge- noote, er mee instemde, dat de dokter zou worden gehaald. Gedurende de enkelo minuten, dat het dienstmeisje afwezig was, 0111 den huisdokter, die in de nabijheid woont, te halen, heeft zich het vreeselijke dra ma voltrokken. De mogelijkheid moet niet uitgeslo ten worden geacht, dat do echtgcnoote van dr. G. het vermoeden heeft geuit, dat haar moeder vergiftigd was en dr. G., zijn daad ontdekt ziende, zichzelf en zijn gezin uit den weg heeft willen ruimen. Ook is liet niet onmogelijk, dat dr. G. er zich ongerust over heeft ge maakt, dat de huisdokter weldra zijn misdrijf zou ontdekken cn hij toen in een vlaag van waanzin de daad heeft gepleegd. Na de vondst van liet reageerbuisje, dat volledige overeenkomst vortoont met die, welke op de R.H.B.S., waar dr. G. als leeraar in de scheikunde werk zaam was, worden gebruikt, hebben doktoren cn politie-autoritciten een on derzoek in de scheikundekamer van ge noemde onderwijsinrichting ingesteld. Naar den aard van het vergif, hetwelk mogelijk kan zijn gebruikt, wordt thans door deskundigen gezocht, waartoe verschil lende voorwerpen cn etensres ten in beslag zijn genomen. De toestand van de schoonmoeder, die bij bet drama door een schot werd ge wond, is nog steeds ernstig. De lijken van dc vijf slachtoffers zijn Donderdagmiddag vrijgegeven en ge kist, waarna do kisten zijn verzegeld. Om zoo min mogelijk sensatio tc ver wekken, zijn de stoffelijke resten bij het invallen van de duisternis om streeks zes uur Donderdagavond uit de woning gebaald en naar liet lijken- buisje op bet kerkhof aan den Tegel- scheweg gebracht. Ofschoon de politie dit transjiort geheim bad gehouden, verdrong zich tegen dit tijdstip een groote menschenmenigte voor de wo ning, waarin zich het vreeselijke dra ma had afgespoeld. De teraardebestelling zal Zaterdag middag om twee uur in alle stilt© op hot protostantsche kerkhof te Venlo ge schieden. Gebleken is nog, dat dr. G. het wa pen, waarmeo hij den aanslag heeft ge pleegd, eenige maanden geleden in Duitschland heeft gekocht. Het zegenrijke werk van het Hospitaalkerkschip AMSTERDAM. 30 October. Om sluierd door een grijzen mist. ligt. bij het etablissement der marine, een witte motorschoener. Het is liet Hospitaalkerkschip „De Hoop" van de Nedcrlandsche Vereeniging ten behoeve van zeelieden van elke nationaliteit, dc vriend en toever laat van dc visschers tijdens hun zwaren. vaak zoo gevaarvollen ar beid op zee. De zeilen, nog kletsnat van het zoute zeewater Woens dag 1.1. keerde „D© Hoop" terug van zijn derden en voor dit jaar laatsten kruistocht hangen slap in de touwen te drogen, ook het brikzeil, of beter do resten daar- van, want in den jongsten storm, die helaas zoo velen een zeemans graf heeft bezorgd werd het door de enorme kracht van de elemen ten losgerukt cn aan flarden ge scheurd Zwaar heeft „De Hoop" en zijn kloe ke bemanning het te verantwoorden eeharl en ook dc twee land rol ten aan boord, domineo J. G. A. van Hoogst ra ten uit 's-Gravenpolder en de gen©es- heer Dr. II. J. van Wel uit Dor drecht, hebben manmoedig aan het wreede spel der natuur het hoofd ge boden. In het hospitaal van het schip welk een ruimle in zoon klein bestek zitten wij tusschen de thans toece dekte acht bedden, waarin reeds zoo menig lijden van hen, die aan boord van hun visschersvaartuig door onge val of ziekte werden getroffen door de deskundige hand van den dokter en het bemoedigend woord van den domi nee, werd verzacht. Wij luisteren naar het bestuurslid van de vereeniging, havenmeester W. N. van de Poll. die ons hier gebracht heeft en ons het verhaal doet van het prachtige, menschlievende werk. dat hot Hospitaal kerkschip „De Hoop" op zijn kruistochten verricht. De broeder, die mede in ons gezelschap is. e\cnals kapitein J. Smit geeft cijfers. Dit jaar werden 477 patiënten behandeld waar onder enkele zeer zware gevallen, die anders vrijwel zeker zonder deze na bij. hulp een doodclijken afloop zouden hebben gehad Maar er is ook de geestelijke huil). Behalve dat aan boord eiken dog een godsdienstoefening wordt gehouden, is er Woensdag, te elf uur. v.m.. en twee malen des Zondags, een radiouitzen ding voor de visschers. Dan luisteren, in hun primitieve verblijven, temidden van lucht en water, in devote aandacht do opvarenden van trawlers en andere visschersvaartuigen naar het woord van den dominee. Scherp ook wordt aan boord van de „De Hoop" gespeurd naar het teckerr twee vlaggen boven elkander, het sein dat dokter en dominee doet plaats ne men in de sloep, teneinde zich zoo snel mogelijk naar het vaartuig to be geven. waar hun aanwezigheid ver langd wordt. Dit alles teekenen wij op uit het boeiend relaas, dat wij aanhooren cn dan doet nog op verzoek van den havenmeester kapitein Smit op so bere, onopgesmukte zeemanswijze, het verhaal van de stormachtige thuisreis van „De Hoop". De storm Bij prachtig weer het was com pleet zomer meneer was „De Hoop" van Scarborough vertrokken. Kort. daarna stak een storm op van ongekende hevigheid. In den morgen van 25 dezer werd de stagfok aan stuk ken gescheurd en woei zij geheel weg, zoodat er een andere voor moest ko men'. Dinsdagochtend werd zelfs .een windkracht 10 geconstateerd cn moest het klein zeil er aan gelooven. terwijl ook schade werd toegebracht aan dc boegspriet en de stoelen, waarop dc kleine hoot rust. In de hoop. dat bij opkomende maan de storm wat zou bedaren, besloot Woensdagochtend de kapitein, door te varen naar I.Tmuiden, doch des avonds voor de pieren zijnde was het weer zoo slecht dat een zeemanservaring van 17 jaren in deze contreien op bot snel gezet moest worden om zonder loods want de loodsboot was niet uitge varen binnen le komen, aangezien het niet mogelijk was. weer de vrije zee op te zoeken. Bii dc brulboei sloegen twee bergen water over liet schip maar het werkte zich. door vaste hand bestuurd, door alle gevaren been en bereikte behou den de haven. De derde kruistocht was volbracht. Ziehier enkele grepen cn mededoo- lingen uit cn over de belevenissen van het Hospitaalkerkschip „De IIoop", dat. bij een sterk geslonken r ego e rings- subsidie, zijn onvolprezen werk. dat eenig is in de wereld, kan blijven ver richten als giften en gaven blijven toe vloeien. Moge ook hier de waarheid van het spreekwoord blijken, dat een goede verstaander slechts een half woord noodig heeft BINNENGEKOMEN LOGGERS 's-GRAVENIIAGE, 30 October. Van ochtend zijn te Sclieveningcn de volgen de schepen binnengekomen: GD.IJ. 379, schipper J. Dijkhuizen, G.D.IJ 130, schipper P. Grootvcld, G.D.1J. 32, schipper J. Pronk, G.D.IJ. 8, schipper C. Pronk, Sch. 443, schipper J. Hartc- vcld, Sch. 47, schipper A. Harlevcld, Scli. 260, schipper A. Klein, Sch. 53, schipper L. Rog. Sch. 312. schipper L. Taal, Sch. 20, schipper N. Toet, Sch. 135. schipper S. Rog. In IJmuiden kwamen 5 Schevening- schc loggers binnen, namelijk Sch. 73, schipper L. Rog, Sch. 361, schipper W. den Ileijer, .Sch. 70, schipper .T. van der Zwan, Sch. 35, schipper E. Groot veld cn de Sch. 39. schipper M. Taal. Al deze schepen hebben den storm van deze weck meegemaakt. DE SPORTVLIEGERS TE DJASK DJASK, 30 October. Do Nederland- 6ohc sportvliegers Ileymans en Sluyter zijn heden op hun tocht naar Ncrter- landsr.h-Indië om 6.40 uur uit Basra vertrokken. Zij vlogen eerst naar Boes- jir, waar zij om 9 38 uur weer opstegen en daarna een tusschenlanding maak ten te Lingen. Van hier startten zij oei 13,45 uur naar Djask, waar zij om 16 uur landden. De vliegers hadden mooi weer op hun tocht. MINISTER DECKERS TE LANDSMEER LANDSMEER, 30 October Tn de gemeente Landsmeer, een der plaatsen in ons land, waar de slechte toestand in de pluimvee- en nevenbedrijven zich zeer ernstig doet gevoelen, daar het grootste deel der bevolking hierin zijn verdiensten vindt, heeft do minister van landbouw en visscherij, mr. dr. T». N, Deckers, vanmiddag een persoonlijk onderzoek ingesteld. Na verschillende bedrijven bezocht te hebben, had de minister ten gemeente- huize een conferentie met het gemeen tebestuur. De zaken betrekking hebbende op de pluimveeteelt, werden besproken ter wijl de laatslgenomen regeéringsmaat- regelen in het bijzonder onder het oog werden gezien. indien U pocl6t met wat goeds, dus mot IVOROL Tube 60 en 40 ct Doos 20 ct Voor het reddingswerk tijdens de jongste stormen AMSTERDAM, 30 October. Do Noord, en Zuid-HolInndsch© red- dingmaatschappij heeft een tele gram ontvangen van den volgenden inhoud: Hare Majesteit de Koningin, IT.K.H. Prinses Juliana cn Zijne Hoogheid Prins Bernhard hebben met veel waardoering kennis geno men van de verschillende moedige reddingspogingen tijdens den jong sten storm volbracht door de be manningen der reddingbooten Bran- daris, In sulinde, Den Tex en Neel- tje Jncoba cn wenscht haar geluk met het daarbij bereikte succes. Het bureau Wijsmuller te IJmui den heeft eveneens een telegram van de vorstelijke personen ontvan gen, waarin waardeering wordt uit gesproken voor de bemanning van de Nestor voor haar prestaties tij dens den jongsten storm. Vcrgecfschc speurtocht in dc buurt van Castricum IJMUIDEN, 30 October. Do motorreddingboot „Neeltje Jacoba*' welke vanochtend om kwart voor tien is uitgevaren om een onder zoek in te stellen naar een wrak, dat in de buurt van Castricum zou zijn gesignaleerd, is vanavond om half zeven onverrichterzake te IJmuiden teruggekeerd. Men heeft de geheelo omgeving afgezocht, doch er is niets gevon den. Liet zoeken werd bemoeilijkt door het mistige weer. IJMUIDEN, 30 October. De pogin gen om zekerheid tc krijgen over het wrak, dat vier mijl uit do kust bewes ten Castricum in zee is gesignaleerd, met de kiel naar boven cn dat der halve gevaarlijk voor do scheepvaart zou zijn, zijn nog niet opgegeven. Nadat de Neeltje Jacoba, do te IJmuiden gestationncercle motorred dingboot van de Noord- en Zuid-I lol- landsclie reddingmaatschnppij vandaag den gchcelen dag tusschen IJmuiden en Camperduin do zee had afgezocht, en onverrichterzake huistoe moest gaan, is besloten, dat. deze reddingboot ook Zaterdag zee zal kiezen om het zelfde gebied af te zoeken, terwijl do motorreddingboot. Doms Rijkers van den Helder tot Camperduin naar het wi zal speuren. Men heeft medewer king gekregen van den marine-vlieg- dienst waarvan eenige watervliegtui gen uit het kamp „De Mok" assistentie zullen verleencn bij het, afzoeken van de zee, om, wanneer zij iets ontdekt hebben, daarvan aan dc reddingbooten kennis te geven. Landmacht 's-GRAVENHAGE, 30 October. Bij KB. van 27 October 19.36, is met in gang van 1 Februari 1937, op het daar toe door hem gedaan verzoek, een eer vol ontslag uit den militairen dienst verleend, ter zako. van langdurigcn dienst, aan den majoor-magazijnmees ter der artillerie R. van Eijle, van den stof der artillerie, werkzaam bii de 4e afdeeling van het departement van defensie. Burgemeester Bij K.B. van 28 October 1936, is aan Mr. J. G. Westra van Holthe. op zijn verzoek, met ingang van 30 October 1936, eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Dwingeloo. Onderscheiding Bij K.B. van 27 October 1936, is be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau: Mejuffrouw Th. M. Veltman (zuster Maria Tberesia) alge meen overste der Congregatie van Zus ters van Liefde te Schijndel. P.T .T.=dienst Bij beschikking van den directeur- generaal der Posterijen, Telegrafie cn Telefonie is met ingang van 1 Decem ber 1936 aangewezen als directeur van het P.T.T, kantoor te Grocnlo de com mies bij den P.T.T.-dienst J. F. van do Ven. thans directeur \an het P.T.T.- kantoor te Axel. DUITSCH STOOMSCHIP IN DEN STORM VLISSÏNGEN, 30 October Het Duitscho stoomschip Roltenhof, dat van Gdynia met een lading steenkool op weg was naar de Adriatische zee, is te YÜssingen binnengeloopen met zware zeeschade aan dek en machinekamer, welke het schip in dm laatsten storm heeft opgcloopen. De dckliuttcn zijn geheel uit elkaar geslagen. De eerste machinist cn een stoker braken ieder em been en zijn in het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen opgenomen. Het schip wordt bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde gerepareerd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 9