De ontploffingsramp te Schiedam Blusschingswerk Het vorstelijk huwelijk Droevig ongeluk bij Oegstgeest Felle brand te Tegelen Truck door trein gegrepen Zaterdagmiddag hervat V erdedigingswerken bij het IJsselmeer De Nieuwe Waterweg 70 jaar oud HET WRAK VOOR IJMUIDEN Begrafenis Wouter Pronk Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 2 NOVEMBER 1936 BINNENLAND Eenige slachtoffers aan de bekomen verwondingen overleden SCHIEDAM, 31 October. In den loop van den namiddag verscheen in de rookkolom, die uit het achterschip van de „Petrarkis Nomikos" opsteeg, een steeds feller wordende vuurgloed, en legen 4 uur laaiden de vlammen hoog op. Gelukkig kwamen deze vlammen niet van binnen uit, doch werden zij veroorzaakt doordat het houtwerk van de verblijven van officieren en beman ning op het achterschip, dat als een ouderwctsche campagne omhoog is ge bouwd, in lichter laaie stond. Nog steeds was de omgeving van het schip afgezet cn de verzamelde leden van de Schiedamsche brandweer cn de weinige andere personen, die op de werf aanwezig waren .bleven zoo veel mogelijk achter de dekking, die de groote loodsen boden, aangezien men nog steeds ontploffingsgevaar vreesde. Het was een griezelig denkbeeld, dit brandende schip aan de kade, dat aan stonds als een hom kon werken en dat op sluipende wijze zijn onheil kon ver richten op een oogenblik, dat niemand or op verdacht zou zijn. Zooals men weet was vanmorgen de tweede ontploffing, die het grootst aan tal slachtoffers maakte, omdat toen reeds de Schiedamsche brandweer en do reddingsploegen van het personeel van Wilton-Feijenoord aan boord wa ren, veroorzaakt door het springen van een kleine bunkertank aan stuur boordzijde. De ontruiming van de werf was gelast met het oog op het gevaar van ontploffing, voornamelijk van een soortgelijke kleine tank aan bakboord zijde. Toen tpgen vier de wind steeds meer uit het noorden kwam en de vlammen joeg uit de richting van dn gevreesde tanks, besloot na overleg mof ;nmiddels gearriveerde deskundigen de comman dant der Schiedamsche brandweer, in genieur Eikema, een onderzoek aan boord te doen instellen. Gearriveerd waren namelijk de hoofd inspecteur voor de scheepvaart ir. van Driel uit Den Haag en de commandant der Amslerdamsche brandweer de heer C. Gordijn, resp. voorzitter en lid van de in 1927 door het Rijk ingestelde ben- zine-commissic. die speciaal belast is met het ontwerpen van maatregelen voor de veiligheid van het vervoer van brandbare vloeistoffen te water en te land. Het resultaat van het onderzoek w-as. dat men besloot het vuur te lijf te gaan. Met twee stralen naar het achterschip werd het vuur aan getast, en tegen het vallen van de duisternis werden de noodige schijnwerpers op het schip gericht, om het blusschingswerk te kunnen doen voortgaan. De eerste droeve taak, die men had toen men het schip sedert van morgen half elf voor het eerst weer betrad, was het bergen van de drie deerlijk verminkte tijken, die de vrijwilligers, die des middags om streeks twaalf uur even aan boord brandingswarmte heeft gekregen, vlam vat. Hoewel men niet met volkomen ze kerheid kan spreken, achtte de heer Gordijn het toch wel zeer waarschijn lijk, dat de tweede ontploffing als in direct gevolg van de eerste moet wor den beschouwd. Dit is te meer mogelijk, doordat een noodzakelijk geachte constructie voor tankschepen in de „Petrarkis Nomikos" niet geheel aan de voorschriften vol deed. De heer Gordijn doelde op de z.g „cofferdam", bestaande uit twee zware ijzeren schotten, welker tusschenruim- te met water is gevuld, zoodat er een waterschot ontstaat, dat van de kiel tot het dek loopt. Aan weerskanten van de groote tankruimte, die het geheele mid denschip van een tankboot vult, bevindt zich een dergelijke „cofferdam", waar door dus zoowel vóór- als achterschip van de tankruimte worden gescheiden Welnu, de cofferdam van het achter schip der „Petrarkis Nomioks" liep niet geheel tot het dek door en op de hoogte waar zich de ontplofte kleine stuur boordstank bevond, niet zoover onder het dek, werd deze slechts door een en kele ijzeren wand van het achterschip gescheiden. Het ligt derhalve voor de hand. dat de warmteontwikkeling ten gevolge van den nanvnnkelijken brand cn de eerste ontploffing tot explosie van de kleine tank heeft geleid. Wij wezen den heer Gordijn er op. dat het schip, alvorens in reparatie te zijn genomen, het certificaat had ver kregen gasvrij te zijn, terwijl de heer Gordijn zelf aanwezig was geweest hij de verklaring van den kapitein, dat de heide kleine tanks in weken niet meer gebruikt waren. Do heer Gordijn sprak als zijn over tuiging uit. dat het certificaat was uit gereikt na een zorgvuldig onderzoek, dat inderdaad op volkomen afwezigheid van gas had gewezen. Dikwijls hl ij ven er echter aan de wanden der tanks met hun vele oneffenheden, klinkhouten enz., dikke korsten opgedroogde olie kle ven. Bij warmteontwikkeling kun nen de meest vluchtige deelen van deze olieën gassen vormen, die in verbinding met lucht explosief kunnen zijn en als er ook wel eens benzine in deze tanks heeft gezeten, wat aan boord van het Grieksche schip wel eens het geval schijnt te zijn geweest, zelfs hoogst gevaarlijk kunnen zijn. Of dit alles ook hier zoo is gegaan valt niet met zekerheid te zeggen, doch mogelijk is het in elk geval. Daarbij komt, dat de cofferdam van het achter schip ook nagenoeg geen water bevatte,- toen de Schiedamsche brandweer van morgen na de eerste ontploffing aan boord kwam. Men was o.a. bezig met het pompen van water in de coffer dams, toen de noodlottige weder-ont- ploffing volgde. Toen men het tegen vier uur waagde aan boord te gaan, kon men duidelijk waarnemen hoe de bedoelde kleine tank aan bakboordzijde, waarvan men den geheelen dag ontploffing had gevreesd, stond rood gloeiend. Had er ontplof fingsgevaar bestaan, dan had dit na tuurlijk reeds ingetreden, lang voordat de tank een zoo hooge temperatuur had bereikt. Zooals reeds hierboven werd verklaard, tastte men het vuur dan ook met twee stralen aan en richtte men een dezer stralen op de gevreesde tank Hoe wol natuurlijk in de overige tanks soortgelijke reacties als in de kleine stuurboordtank zouden kunnen opfre den, achtte de heer Gordijn dat niet waarschijnlijk meer, omdat, nu men eenmaal met blusschen is begonnen, bet vuur eerder zal af- dan toenemen en de temperatuur aan boord van het tankschip zal dalen, waardoor het ont- ploffingsge\aar geringer wordt. De namen der slachtoffers Blijkens een officieel politierapport zijn bij de ontploffingsramp bij Wilton- Fev enoord de volgende personen om het leven gekomen. K. L. Schellenberg. 36 jaar te Rotter dam, M. Nieuwstraten, 45 jaar, te Schie dam, W. B. de Jong, 67 jaar, te Vlaar- dingen, G. J. H. T. Schulz te Rotterdam, P. Maan, 22 jaar te Rotterdam, C. Nieu wen huisen. 44 jaar, hoofdopzichter bij de bcstratingsdienst te Schiedam, J. J. Hoek, politieagent te Schiedam, er is verder nog een lijk gevonden van een werkman bij Wilton-Feycnoord, dat nog niet is geïdentificeerd. Bovendien heeft men nog een lijk gevonden van een Gricksch lid van de bemanning van het in brand geraakte schip en vermoedt men dat er aan boord nog een drietn lijken zich bevinden, welke men ten ge- govolge van de groote hitte die nog op het schip heerscht, niet kan bereiken. Er zijn tal van gewonden, waarvan ernstig gekwetst zijn de 50-jarige J. van der Plas, hoofdopzichter van de ge meentewerken te Schiedam en plaats vervangend brandweercommandant, die een zware hersenschudding en een bek kenfractuur heeft. H. J. Voort. 56 jaar te Schiedam, die een gecompliceerde beenbreuk en een bloeduitstorting heeft ongeloonen. .T. P. Verborm te Rotterdam, die een gecompliceerde armfractuur heeft. Minder zwaar gewond zijn P. van der Broek te Rotterdam. C. Paessen te Rot terdam, .T. Onderdelinden te Rotterdam, W. de Broeder te Rotterdam, C. van Pel te Schiedam. A. de Krom te Rotter dam, C. Kramer, te Rotterdam, E. van Galen, te Rotterdam. P. de Smit te Rot terdam. N. van Genden te Schiedam en voorts de Grieken N. Kionlckas en T. Leonardos. De gewonden zijn voor een gedeelte naar liet algemeen ziekenhuis en de anderen naar het R.K. Ziekenhuis te Schiedam overgebracht. Voorts waren er nog verscheidene licht gekwetsten, die, na verbonden te- zijn, huiswaarts konden keeren. De toestand der ge wonden op Zaterdag' avond De toestand van de gewonden bij de ontploffingsramp op de werf Wilton- Feijenoord, die in het gemeentelijk zie kenhuis zijn opgenomen was heden avond over het algemeen zeer ernstig. Slechts de beide opgenomen Grieken maken het vrij goed. De heer Leonar dos heeft het ziekenhuis kunnen verla ten, terwijl de toestand van den heer Kionlekas, die aan een oogontsteking lijdt, geen reden tot ernstige ongerust heid geeft. In het R.K. Ziekenhuis worden J. van Galen en P. de Smit. heiden uit Rotter dam, verpleegd. Hun toestand was he denavond nog z.eer ernstig. De overige drie slachtoffers maken het vrij goed. Zij hebben een lichte hersenschudding gekregen. Betreffende de bij de ramp bij Wilton- Feijenoord omgekomen slachtoffers kan nog nader worden medegedeeld, dat thans ook is gevonden het geheel ver koolde lijk van den 57-jarigen gehuw den Cornell's Vérneys, wonende Van Speykstraat 56 té Rotterdam. Uit de op het lijk gevonden voorwerpen kon de identiteit worden vastgesteld. Het tra gische van dit geval is. dat de getrof fene op 31 October is geboren en dus iuist od zijn verjaardag is omgekomen. Het lijk lag in het ruim in het achter- schip. Vermist worden nog de 33-jarige don key-man Antonus Alofouzos cn nog een donkey-man, die ook nergens te vinden is. Omtrent het lot van dezen man wordt het vermoeden geuit, dat. hij wnarsehijnliik nog op een plaats in het schip kan zijn waar men on het oogen blik nog geen toegang heeft of dat hij hij de tweede ontoloffing over boord ge- flacon en in den Maas terecht gekomen een graf neergelaten. De leeraren en de leerlingen van de Rijks-H B S. te Venlo en te Helmoond deden een zevental kransen naast het graf neerleggen. Een meevaller van enkele millioenen In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer, betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de wet van den 29sten Juni 1925. betreffen de maatregelen en werken, noodig tot voorziening in de belangen van de landsverdediging in verhand met de al sluiting en droogmaking van de Zui derzee. deelt de regeering mede. dat van de aanvankelijk geraamte 20 mil lioen gulden, thans uitgaven tot een be drag van rond 6.042.000 gulden gedaan zijn Bedoeld bedrag is besteed voor den bouw van een aantal verdedigingswer ken nabij het sluizcncomplex op het Kornwerdérzand en nabij het sluizen complex hij Den Oever, alsmede voor de aanschaffing van het voor de ver dediging van die sluiewerken benoo rligde luchtdoel- en zoeklicht-materiaal De eigenlijke bouw van de verdedi gingswerken is beëindigd, de nog te docne uitgaven zijn in hoofdzaak be stemd voor meubileering, voltooien van eleclrische en zoeklichtinstalla lies alsmede voor dp verdere aanschaf fing van luchtdoelmateriaal ca. ter wijl voorts nog magazijnen c.a voor op legging van het benoodigde genie- en arlilleric materiaal moeten worden ge hou iv rl Door den Rijkswaterstaat moeten ten -lotte nog werken worden uitgevoerd welke verbind houden mei de voor be reide militaire inundation. Voor een en ander wordt volgens de prijzen die bij de ruim gestelde ramin gen hebben gegolden, een bedrag van rond 5.560 000 gulden gevorderd. Ook rpkening houdende met eventu oole prijsstijgingen kan naar het oor- rkel \an He regëering de bijdrage voor het jaar 1935 achterwege blijven. is. In verband hiermede wordt door de rivierpolitie op het oogenblik in de u geving van het schip gedregd. Omtrent den oorzaak van het onge luk tast men nog vrijwel in het duister. Het verhoor van de bemanning is thans aangevanden en wordt met spoed voort gezet. Het lijk dat op de algemeene begraaf plaats in het lijkenhuisje werd gebor gen blijkt thans te zijn dat van den vier den machinist Constans Evangelos. Dit slachtoffer is eveneens een Griek. Omtrent den toestand van de gewon den kan nog worden gemeld dat deze blijkens informatie aan de diverse zie kenhuis waar de patiënten verpleegd worden, over het algemeen niet onbe vredigend is. Alleen de toestand van de drie gewonden, n.l. Foort, Onderde linden en Van der Pal moet als zeel" ernstig worden beschouwd. De begrafenis van den agent Hoek zal Woensdag op een nog nader vast te stellen tijdstip met corpseer op de al gemeene begraafplaats te Schiedam ge schieden. Volgens officieele opgave van he. denmorgen zijn er thans elf dooden te betreuren, terwijl nog twee perso nen vermist worden. Nader vernemen wij, dat Zondagmid dag de toestand van den heer J. van Galen behoorende tot het werf personeel van Wilton, die beide becnen heeft ge broken en in het Roomsch-Katholieke ziekenhuis is opgenomen, uiterst critick is. Hij verkeert in levensgevaar. De toestand van P. de Smit, die even eens in het Roomsch-Katholieke zieken huis is opgenomen, is hedenmiddag de zelfde als gisteren en kan als iets min der ernstig dan die van Van Galen be schouwd worden. Hij heeft een gecom pliceerde fractuur aan heide beenen. De overige patiënten die in het Roomsch-Katholieke ziekenhuis zijn op genomen maken het naar omstandig heden redelijk wel. Van hen die in het gemeente ziekenhuis zijn opgenomen verkeeren cr naar de directie van het ziekenhuis ons mededeeldo, twee in direct levensgevaar. Behalve deze twee, maken de gewonden het echter rede lijk wel. De heer C. van Pelt, die een zenuw- instorting heeft gehad, zal morgen het ziekenhuis weer kunnen verlaten. De tweede Griek die in het ziekenhuis was opgenomen en die lijdende is aan een oogontsteking zal eveneens binnen kort ontslagen kunnen worden. Wat betreft de pogingen, welke aan gewend zijn om de overige slachtoffers te bergen, vernemen wij nog dat het dreggen in de omgeving van het tank- srhin zeer bemoeilijkt is door het hooge water Zondagavond omstreeks half zeven is de heer Van der Plas, plaatsvervangend commandant van de Schiedamsche brandweer, over leden. Omstreeks half tien is de heer Van Galen in het R.K. ziekenhuis alhier aan zijn blessuren bezweken. Voltrekking in de Groote Kerk te Den Haag? 's-GRAVENHAGE. De Groote of St Jacobskerk is voor alle diensten geslo ten, zulks in verband met de vernieu wing van de verwarmingsinstallatie. De diensten worden verlegd naar de Nieu we Kerk. De conclusie ligt voor de hand, dat do bovenbedoelde werkzaamheden worden ondernomen met het oog op het huwe lijk van Prinses Juliana en men mag in het bovenstaande bericht dan ook een bevestigings zien, van de eerder uit gesproken veronderstelling, dat dit hu welijk in rle Groote Kerk zal worden voltrokken. fVad.). Echtpaar door auto overs reden en gedood OEGSTGEEST, 1 November. Hedenmiddag omstreeks kwart voor vijf is op den rijksstraatweg nabij Oegstgeest een ernstige aanrijding gebeurd, welke een echtpaar het leven heeft gekost. De slachtoffers ziin de ongeveer 55-jarige heer en mevrouw Nachte gaal uit Oegstgeest. Zij wilden den weg oversteken iuist op het oogen- blik. dat een nersononauto. be- stuurd door de heer A. P. uit Over- schie naderde. Deze kon niet meer uitwijken met het noodlottig gevolg, dat zij onder den wagen kwamen en op slag wer den gedood. Het stoffelijk overschot van het echtpaar is naar bet lijkenhuisje van de algemeene begraafplaats te i Oegstgeest vervoerd. JACHTGEWEER PLOTSELING AFGEGAAN Zaterdagmorgen zou op de buiten plaats „Meer en Berg te Heemstede een jachtpartij worden gebonden. Terwijl de jagers en de drijvers bezie waren zich voor de jacht gereed te maken is plotseling een geweer afge gaan. Een der jagers de 36 jarige heer H. M.. wonende te Soestdiik kreeg het voile schot hagel in de zijde In ern stieen toesland moest hef slachtoffer naar het Maria Ziekenhuis te Haarlem worden overgebracht. Hedenmiddag is hii aan de bekomen verwonding over leden. Herdenkingsplechtigheden te Rotterdam Aanwijzingen dat men te doea heeft met de Sch. 179 waren geweest, op het dek hadden zien liggen. Het was het stoffelijk overschot van een arbeider van Wilton-Feijenoord. dat aanvankelijk niet geidentificeerd kon worden, van den omgekomen hoofd brandmeester Nieuwenhuis cn van den Schiedamschen politieagent Hoek. In jassen gewikkeld werden de lijken naar één der loodsen overgebracht cn tegen den avond vervoerd naar het R.K. Ziekenhuis de Dr Nolct-stichting In een der ruimen werd nog een vierde lijk waargenomen, vrijwel zeker van een der leden der Grieksche beman ning. doch aan berging daarvan viel voorloopig tengevolge van den vuur gloed niet te denken. De reeds genoemde autoriteiten, als mede de burgemeester van Schiedam de heer van TTnnren en de leden der directie van Wilton-Feijenoord hebben In den namiddag den kanitein en den eersten stuurman van hef Grieksche tankschip een uitvoerig \erhoor afge nomen, wat trouwens tevoren rood-1 met de overige leden der bemanning was geschied Duidelijke gegevens heeft dit ver hoor niet opgeleverd, zoodat men ook thans nog in het duister tast omtrent de oorzaak der eerste ont ploffing. Met nadruk hielden zoo wel kapitein als eerste stuurman echter vol, dat de kleine stuur- boordtank, die bij de tweede ont ploffing in do lucht is gevlogen, sedert ecnigc weken niet in gebruik Is geweest cn nief met vloeistof ge vuld was. De meening van den heer Gordijn De aanwezigheid van den romman dant der Amsterdamsche brandweer, den heer C. Gordijn, noopte ons dezen autoriteit ziin meening te vragen. De heer Gordijn verklaarde, dat het uiterst moeiliik z«u zijn. de oorzaak van de eerste ontploffing in het ketelruim op te sporen Zoo vele factoren kunnen daartoe hehhen bijgedragen Aan boord van ern tankschip kan allicht ergen« een lek ontstaan, waardoor olie weg vloeit. die in geval van Tnaralie« aan boord door ern of anrirre oofzaak ver warmd wordt en als zij de goede ver- Eén der omgekomen leden van de bemanning van de „Sch. 68" 's-GRAVENHAGE. 31 October. - On der algemeene deelneming van de zijde der Scheveningsche bevolking is heden middag, nadat ds. J. de Jong, Ned Herv. predikant te Scheveningen in het sterfhuis aan de Windasstraat een rouwdienst had geleid het stoffelijk overschot van Wouter Pronk, een van de vijf omgekomen lec^en der beman ning van dc „Sch. 6b op de algemeene begraafplaats ter ruste gelegd. Eenige honderder belangstellenden hadden zich bij het sterfhuis opgesteld om de droeven sioet te zien vertrekken Op den dooden-'kker had ern groote menigte zich rondorr het graf geschaard om de plechtigheid hii ie wonen. Gevolgd door de familie en dp gered rle leden der hemannine waarhij zich de rceders de hoeren A. den Duik Pzn en A. J den Duik aansloten, werd de kist. waarop ern krans van de firma Wijsmuller Ie IJmuirlen was gelegd grafwaarts gedragen Dr godsdienst leeraar dc heer H. A ter A vest sprak hier een woord van troost pp bemoediging tot dc nabestaanden on herdacht daarbij ook dc vier andere om gekomonon. wier lijken nog niet zijn ge vonden cn wellicht in dr zee hun graf hebben gevonden. Na deze toespraak werd het laatste vers van Ps. 27 door dc aanwezigen gedongen, waarna de plechtigheid mét het „Onze Vader" werd hrslotrn. HET FAMILIEDRAMA TE VENLO Tn allo stilte zijn Zaterdag op de Pro tpslanlsclie hpgraafplnats 1e Venlo de slachtoffers van hei familiedrama, dat zich Woensdag j.l. afspeelde, ter aarde besteld. De politie had de toegangen tot de begraafplaats afgezet, zoodat hef tal riike publiek geen toegang had tot der rloodenakker. De vijf lijkkisten, die reeds eerder van de woning naar he» doodenhuis op de begraafplaats waren overgebracht, werden gezamenlijk in ROTTERDAM. Zaterdag is het feit herdacht, dat voor 70 jaren Z.K.H. de Prins van Oranje de eerste spade in den Ilock van Holland stak voor liet graven van den Nieuwen Waterweg, waartoe de Stichting Havenbelangen in overleg met burgemeester en wethouders van Rot terdam en met het bureau der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rot terdam het initiatief had genomen. Omstreeks elf uur heeft een groot aan tal genoodigden zich te Hoek van Hol land aan boord begeven van het s.s. Batavier 2, dat aan den steiger tegen over het station gemeerd lag. Onder hen bevonden zich de minister van Water staat, jhr. van Lidth de Jeude, de Com missaris van de Koningin in dc provin cie Zuid-Holland, verschillende leden van Ged. Staten van Zuid-Holland, het college van B. en W. van Rotterdam, de Eerste en Tweede Kamerleden, te Rotterdam woonachtig, de burgemees ters van Dordrecht, Schiedam, Vlaardin- gen en Maassluis, dc chef van den marinestaf, schout-bij-nacht Furstner, vice-admiraal Kruis uit Willemsoord, ambtenaren van de departementen van Economische Zaken en Waterstaat en vele anderen. Kwart over elf stoomde de Batavier op naar Rotterdam. Den genoodigden werd aan boord een koffiemaaltijd aan geboden, waarbij de voorzitter van de Stichting Havenbelangen. jhr. F. W. L. de Beaufort de gasten begroette. Vandaag brengt Hr. Ms. kruiser De Ruyter zijn eerste bezoek aan Rotter dam, vergezeld van 2 Z-booten en 3 onderzeebooten. Precies 12 uur gaf een kannonscliot van de De Ruyter het juiste moment aan, waarop destijds de Prins van Oranje de eerste spade in den grond stak. Op dat oogenblik sprak aan boord van de Batavier 2 de minister van Wa terstaat een gedenkrede uit. De geschiedenis van den Rotterdam schen Waterweg noemde spr. leerrijk, omdat zij verhaalt van de langdurige, moeizame worsteling tusschen de water bouwkundige techniek en de natuur krachten, waarop uiteindelijk dc tech niek zegevierde, cn omdat zij getuigt van de wisselwerking tusschen steeds groeiende behoeften en steeds volmaak ter middelen om daarin te voorzien. De minister schetste do geschiedenis van do totstandkoming van den Waterweg en herinnerde er aan, dat de ontwerper zich had voorgesteld een geul te graven van 10 meter breedte met een diepte van 2 meter beneden laagwater, in de ver wachting, dat de natuur het hare zou .verrichten om door uitschuring van den 6troom deze geul tot de gcwenschte afmetingen te verruimen. Inderdaad nam de geul geleidelijk in breedte en diepte toe, doch de groote zandmassa's, die door den stroom in be weging werden gebracht, zetten zich voor een groot deel in en voor den mond neer cn in 1S78 bedroeg niettegenstaan de baggeringen op groote schaal, dc diepte aldaar slechts 2.50 meter onder laag water, terwijl de kosten ongeveei het dubbele der raming bedroegen. Bange twijfel ontstond, of de open Wa terweg niet een jjdele droom zou blijken le zijn en een staatscommissie werd be noemd orn te onderzoeken of de algemee ne grondtrekken van de owet van 1S63 wel houdbaar waren. Het is de verdienste van deze com missie geweest, dat zij' het hoofd niet in den schoot legde, doch gedragen door een kracht, die alleen overtuiging schenkt, voortbouwde op de grondslagen door den gcnialen ontwerper gelegd. Wat zal de toekomst haren? De in zichten op waterbouwkundig en scheep vaartkundig gebied wijzigen zich voort durend. Wel is waar kan de diepte niet ad libitum vergroot worden, maar voorals nog is er geen reden om aan te nemen dat de natuurlijke grens bereikt zou zijn cn evenmin, dat de diepte geen ge lijken tred zou kunnen houden met de behoeften van de scheepvaart. Het behoeft nauwelijks vermelding, dat, aldus de minister, indien de Wa terweg het groote scheepvaartverkeer niet had mogelijk gemaakt. Rotterdam sinds lang zou zijn verdrongen uit de rijen der wereldhavens, doch anderzijds dient erkend te worden, dat voor de ontwikkeling van de handelsbeweging tal van andere factoren hun invloed doen gelden. De tegenspoed, dien Rotterdam in do laatste jaren ondervond, wordt gedragen met de wetenschap, dat in het zeventig jarig tijdvak, dat achter ons ligt. door den Waterweg de wapenen zijn ge smeed. die dienstig zijn om de aanval len. gericht op haar handel, den twee ling-broeder van haar scheepvaart, zoo krachtig mogelijk af te weren Moge de taaie volharding, die de ge schiedenis van den Rotterdamschen Waterweg kenmerkt, ook rle onze zijn cn aansporen tot persevereeren, rlat ons steeds tiit moeilijke omstandigheden ge red heeft. Dan zal het schot, dat het sein gaf tot overpeinzing van het verleden, tevens een saluutschot kunnen zijn voor een hoopvolle toekomst, voor den bloei van Rotterdam, voor de welvaart van Neder land. ITct eskader der vloot stoomde inmid dels achter de Batavier naar Rotterdam Om twee uur arriveerde de Bataviei aan de St. Jobskade, waar autobussen gereed stonden om het gezelschap naai het gebouw van den Rotterdamschen Kunstkring te brengen, alwaar een ten toonstelling is ingericht, gewijd aan de verschillende verbindingen van Roller dam met zee Met een kort woord heefi de burgemeester van Rotterdam mr. P J Drooglecvcr Fortuvn. deze tentoon stelling geopend. Nadat het gezelschap met belangstelling de expositie in oogen schouw had genomen, begaf het zich per autobus naar het stadhuis. Tn de burgerzaal heeft de voorzitter der Kamer van Koophandel den Fabric ken voor Rotterdam een korte rede uit gesproken. IJMUIDEN, 1 Nov. Het wrak. dat voor de pieren van IJmuiden drijft, was Zondag door het heldere weer en de vlakke zee duidelijk van het strand af zichtbaar. Inmiddels is in de buitenhaven van IJmuiden nog een reddingsboei, ge merkt Sch 179, aangespoeld, hetgeen opnieuw als een bewijs kan worden be schouwd. dat het wrak van den ver misten Scheveningschen logger afkom stig is. Opvarenden van de loodsboot zijn- Zondag met de jol naar het wrak ge roeid. Zij hebben uit den boven water uitstekenden mast een stuk net verwij derd. Dit net was een deel van een ha ringvleet. waaruit valt op te maken dat de wrakstukken aan een baringloggcr toebehooren. Dit is een aanwijzing te meer voor het vermoeden, rlat men hier met de overblijfselen van de Sch 179 te doen moet hebben, aangezien dit vaar tuig eveneens een haringlogger was. Het bergen van de Sch. 68 De bergingsblazer „Meermin" van \V. A. van der Tak's Bergingsbedrijf te Rotterdam is in IJmuiden aangekomen in verband met de opruiming van het wrak van de Sch 68, dat dicht langs liet vaarwater in de buitenhaven ligt. Een voorloopig onderzoek is hedenmid dag reeds ingesteld, waarna het vaar tuig in het buiten-toeleidingskanaal van de Zuidersluis werd vastgelegd. Woonhuis en café geheel uitgebrand TEGELEN, 1 November. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Tegelen een hevige brand gewoed in een café met woonhuis. Bij dezen brand konden de bewoners zich slechts met groote moeite redden. Om vier uur in den ochtend ontdekte het dienstmeisje van den caféhouder, den heer Peute, eigenaar van het café „Buitenlust" te Tegelen, dat in het huis brand was uit gebroken. Zij waarschuwde onmiddel lijk alle gezinsleden. Dc eigenaar en drie kinderen kon den zich onmiddellijk in veiligheid brengen, doch mevrouw Peute, haar moeder en het dienstmeisje konden het huis niet meer langs den gewo nen weg verlaten, omdat de trap van de bovenverdieping, waar de slaapkamers gelegen zijn naar bene den in brand stond. De drie vrou wen vluchtten naar een afdakje vanwaar zij door te hulp geschoten buren cn politie gered werden. Het woonhuis en het café brandden geheel uit. De in het zelfde huis gele gen kapperszaak van den heer Hekkens werd door liet vuur aangetast, doch kon grootendeels behouden blijven. De oor zaak van den brand is onbekend. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Twee dooden op onbewaakten overweg te Heiligerlee Zaterdagmiddag te half drie heeft de onbewaakte overweg bij Hciligerlei twee slachtoffers geëischt. De trein, die on? 14.3* uit Winschoten naar Groningen vertrekt cn daar tc 15.25 moest arrivee- ren, heeft, toen hij te 14.41 Heiligerlee passeerde, op den overweg daar tei plaatse een truck met aanhangwagen gegrepen. De auto werd 250 M. meege' sh-urd en geheel versplinterd. De loco* motief ontspoorde en kwam met da voorste wielen naast de rails tc staan De gebroeders A. en J Pinkster, beiden uit Groningen, werden uit de truck ge/ slingerd en moeten op slag zijn gedood Hun lijken zijn voorloopig naar hot zie kenhuis te Winschoten overgebracht. Doornat een andere locomotief uit Winschoten moest worden gerequireerd* had dr trein ruim een uur vertraging De ontspoorde locomotief verspert een der heide sporen, zoodat het verkeer Groningen—Winschoten vice versa over he' eene vrije spoor moet worden ge- kid. Met het opruimingswerk is terstond aangevangen. De burgemeester van Scheemda was op de plaats des onheils ter onderzoek aanwezig. Spoedig na het gebeurde ari- riveerde ook het parket uit Groningen UITVOER KIPPEN. EN EENDEN EIEREN 's-GRAVENHAGE. 31 Oct. De Mi nister van landbouw en visscherij heeft de restituties welke gegeven worden bij den uitvoer van kippen- cn eenden eieren, mot ingang van 2 November 1936 vastgseteld op respectievelijk 0.85 en f 0.50 per 100 stuks GEWEIGERDE MEDEWERKING BIJ LUCHTBESCHERMINGSOEFENING Toen Vrijdagavond rnej da C. Boer- ngc. predikante bij de Doopsgezinde gemeente te St Anna Parochie, in ver band met de luchtbeschermingsoefening en de daaraan verhonden verduistering, door den plaatselijken gemeente-veld wachter verzocht werd een ganglamp, •iie licht uitstraalde over den weg, uit te draaien, weigerde zij daaraan we- eens gewetensbezwaar gevolg te ge\en. De veldwachter heeft daarop de lamp afgedraaid en meegenomen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 2