Een 3-3 gelijk spel tegen Noorwegen i HOE DE NEGENTIG TWEEMAAL STONDEN WIJ ACHTER MINUTEN VERLIEPEN De Bock scoort gf|| gelijkmaker Miy Opstellinj elftallen RUST 1-0 VOOR DE NOREN r v 1 f s, GELIJKWAARDIGE TEAMS Waarom niet gewonnen? HOE DE SCORE VERLIEF BRUSTAD SCOORT NA hervatting tweemaal 3e BLAD PAG. AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 2 NOVEMBER 1936 j i '1 - 4! WÏA'-t.-- W^9mm - - .as* T\EZE eerste internationale wedstrijd in dit seizoen, tegen de Noren, die op de Olympische Spelen te Berlijn zulk een goed figuur sloegen, en de Duifschers zelf met 20 versloegen tot verbazing van alten, die daan bij aanwezig waren, werd al wederom gespeeld voor een uitverkocht Stadion. Er waren weer duizenden en duizem den opgekomen, om het Oranjnelftal aan te moedigen, en in de hoop natuurlijk om de onzen te zien winnen. Het was, dat mag wel even afzonderlijk vermeld worden, de vijftigste, internationale wedstrijd, die te Amsterdam werd gespeeld, en ware de ontmoeting geëindigd met een Nederlandsche overwinning, dan zou dat ook op den kop 'af de vijf en twintigste Nederlandsche overwinning in 'Amsterdam zijn geweest. .Het was de Amsterdamsche wethouder, de heer Boekman, die aan dit feit herinnerde door middel van de luidsprekerinstallatie, vlak voor den aanvang van de match. Maar helaas is het niet de 25e oven winning geworden. Heï spikprobleem heeft zich weer duidelijk gemani» festeerd dezen wedstrijd DAARVOOR, om maar met de deur in huis -te- vallen, was het spel van H het Nederlandsche elftal nop niet overtuigend genoeg. Ware het een ge woon competitie-elftal geweest, dan zou men allicht hebben mogen concludeeren dat de heeren niet goed hadden „over- 2omerd", en nog een beetje beter aan elkaar moesten wennen; met andere woorden, het team maakte den indruk dat de spelers nog niet heelemaal aan elkaar gewend waren, dat zij zich nog meer op elkaar moesten inspelen. In het algemeen kan worden gezegd, dat de Oranjemannen nog niet heelemaal in topvorm waren. Zij konden zich nog niet opwerken behoudens enkele vleugjes tot de hoogte, waarop hun spel het vorige seizoen stond. Maar aan den anderen kant hebben wij ons toch ook niet kunnen onttrekken aan den in druk, dat ook de Noren beneden hun kunnen speelden, althans beneden hun vorm, waarin zij te Berlijn optraden en de Duitschers klopten. Want wij kun nen ons niet voorstellen dat de Noren toen zoo hebben gespeeld als zij giste ren deden; daarvoor zal wel méér noo- dig zijn geweest dan hun spel van gis teren, dat ook hetzelfde karakter droeg als dat van het Nederlandsche elftal: nog te weinig teamwerk, maar veel staaltjes van individueel fraai spel. Aan elkaar gewaagd Zoo werd het dus naar onze wijze van zien een gelijk opgaande strijd lus- schen twee teams, die volkomen aan elkaar gewaagd waren, die elkaar niet veel toegaven, die bij wijlen uitstekend voetbal demonstreerden, evenwel zon der dat wij erg warm zijn gcloopen voor dezen wedstrijd. Dan zijn er in het Am sterdamsche stadion wel overtuigender matches gespeeld, waardoor het publiek in grooter enthousiasme kwam dan gis teren. Er waren momenten, dat men in het jeivolle stadion een speld kon hooreh vallen, zoo stil was het dan, en dat is lietj beste bewijs, dat er iets niet klopt; en .zelfs toen Nederland tot twee keer "toekcher stond, bleven de aanmoedigin gen toch nog maar beneden het nor male. Sterke tegenpartij Doch dit neemt allemaal niet weg, dati de Noren een sterke tegenpartij ble ken te zijn, legen welke de onzen tot twee maal toe hebben achter geslaan. tegen welke ten slotte op het kantje af Is gelijk gespeeld. Laat ons echter voorop mogen stellen, dat wij ons met den 3—3 pitslag volkomen kunnen vereenigen, en dat deze uitslag eigenlijk nog het meest bevredigende van den heelen wedstrijd is. Een tijdlang gunden wij den Noren de overwinning, doch na dien nam het Oranje-elftal op dusda nige wijze het spel in handen, dat de vorm van het vorige seizoen nagenoeg werd bereikt, en de Noren volmaakt op eigen helft, werden terug gedrongen. Toen haalden de onzen heel wat van hun schade van do eerste helft in, en dank zij onze schotvaardige voorhoede konden we het nog tot een gelijk spel brengen, waarmede beide partijen te vreden mogen zijn. Maar het staat bij ons als een paal boven water, dat een Nederlandsch elftal in topvorm zonder eenigen twijfel van de Noren zou heb ben gewonnen. Peuterig Men mag ten minste niet zeggen, zooals wij om ons heen wel hoor den, dat de Noren onze meesters waren in balbehandeling en ook in het tactische opstellen. Wij kunnen die meening niet deelen, zoo min als wij het eens zijn met hen, die de Noren sneller vonden. Hun sa menspel was wat geraffineerder (het Engelsche voorbeeld?) dan van de onzen, maar het bleef allemaal te kort. Prachtige cross-passes als bijvoorbeeld van Heel telkens naar Wels gaf, en Paauwe naar van Nel len, hebben wij van do Noren niet gezien. Hun spel maakte, schoon zeer snel, den indruk van wat te peuterig te zijn tegenover onze ro- buste achterhoede. Maar daartegenover stond, dat hun spel even intelligent was als het onze. en dat de heeren even goed van een plotseling opdoemende kans bleken te kunnen profiteeren als Kick Smit dat toonde te verstaan toen hij het tweede doelpunt scoorde. Het meeste hebben wij echter genoten van het prachtige massieve spel der beide Noorschc backs, die vrijwel onpasseerbaar waren, en buitengewoon trapvast. Onze snelle voorhoede heeft hen heel wat op de huid gezeten, maar zij stonden hun man netje en lieten zich niet gauw overbluf fen. Voor hen arbeidde een voortreffelijke middenlinie, met den spil als uitblin ker. Hij had zich tot speciale taak ge steld om Bakhuijs te schaduwen, wat hem uitstekend afging, want onze mid denvoor werd, vooral voor de rust vol komen wat men noemt „koud gesteld". Jammer, dat deze prachtige speler moest uitvallen, en vervangen werd door U. Anderson, die Bakhuijs niet zoo goed kon houden. De Noorsche voorhoede was snel en doortastend, doch wij hadden den in druk, dat het schieten niet het sterkste punt van de heeren was. Hun drie doel punten zijn trouwens alle van vlak bij gescoord, gevolg van even zoovele blun ders onzer verdediging. In ieder geval was het schieten van onze voorhoede gevaarlijker dan dat van de Noren. Waarom niet gewonnen Zoo zijn wij eigenlijk al een beschou wing gaan geven over het spel van de Noren, terwijl eigenlijk het Neder landsch elftal het eerst onder de loupe had moeten worden genomen, wijl men uit den aard der zaak benieuwd is naar het antwoord op de vraag, waarom deze wedstrijd niet door de onzen is gewon nen, zooals tot nog toe meestal te doen gebruikelijk was. Dat is natuurlijk mede één van de factoren: men is zoo langzamerhand gewend geworden dat liet Nederlandsch elftal wint, al is de tegenpartij nog zoo sterk. En dan gaat men zich allicht verwonderen, dal het eens niet zoo van een leien dakje gaat. Wij zeiden in den aanvang reeds, dat het team den indruk wekte, alsof de heeren nog niet voldoende op elkaar waren ingespeeld. In de eerste helft was het al betrekkelijk heel slapjes. Wij hadden ons zelfs al een beetje verzoend met de gedachte, dat de onzen waar schijnlijk den wedstrijd zouden gaan verliezen, zoo bepaald slecht ging het. De groote factor was naar onze wijze van zien het falen van Ande- ricssen, die den heelen wedstrijd naar zijn vorm heeft loopen zoeken, en halverwege de tweede helft reeds blijken gaf van uitgespeeld 1e zijn. Zijn afnemen was slecht, zijn plaat sen nog slechter, en dat verzwaarde de taak van de kanthalvcs in niet geringe mate. Zoowel van Heel als Paauwe moesten telkens te veel naar het midden afzakken, waar- NEDERLAND HALLE (Go Ahead) WELS (Unitas) WEBER (A.G.O.V.V.) B. PAAUWE (Feyenoord) DE BOCK (Blocmendaal) CALDENHOVE (D.W.S.) ANDERIESSEN (Ajax) BAKHUYS (H.B.S.) BRUSTAD (Lyn) Scheidsrechter BöRRESEN (Frederikstad) O HOLMBERG (Odd) HOLMSEN (Lyn) MARTINSEN (Lilleström) JUVE (aanv.) (Lyn) JOHANSEN (Vaale Rengen) VAN HEEL (aanv.) (Feyenoord) SMIT VAN NELLEN (Haarlem) (D.H.C.) BIRLEM (Duitschland) KVAMMEN FRANTZEN (Wiking) (Hardy) MONSEN (Hardv) ERIKSEN (Odd) NOORWEGEN door de beide vleugelspelers van de Noren veel te veel vrij spel kregen. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat zij twee van de drie goals maakten. Daar kwam nog bij, dat ook Caldenho- ven zijn dag niet had, waardoor Weber weer voor een verzwaarde laak kwam te staan; hij stond nu weer links en dan weer rechts, en het is zonder twij fel aan zijn solide spel te danken, dat het geen nederlaag is geworden. En achter hen Leo Ilalle, die enkele zeer zwakke momenten had, wat ons min stens twee doelpunten kostt. Een keer faalde hij met uitloopen, en een keer liet hij den bal dien hij reeds gestopt had, weer uit de vingers schieten, wat voor den Noorschen linksbuiten vol doende was om een doelpunt te scoren. Onze beide kanthalves hebben zich uitstekend van hun taak gekweten; vooral van Heel was uitstekend op dreef, en was eigenlijk de voedingsbron voor de voorhoede, want ook in dit op zicht faalde Andericsscn volkomen. Het spil-probleem heeft zich weer eens in zijn volle grootte gemanifesteerd. Hoe zal het worden opgelost? Gat in de voorhoede Ten slotte de voorhoede. Daar zat, wat men noemt, een gat in. Het sloot niet, zooals wij dat anders gewrend zijn, maar waar dat gat zat, hebben wij niet kunnen ontdekken. Wellicht was het het minder goede plaatsen van do half- linio, wellicht het niet heelemaal fit zijn van Kick Smit, maar feit is, dat het pas in de tweede helft wat beter ging. Toen herkenden we weer de „ge vaarlijkste voorhoede van het conti nent". Toen kwam Nederland ook met 21 voor te staan, en leek het erop, of wij do match toch zouden gaan win nen. Maar, zooals gezegd: twee blun ders, twee Noorsche doelpunten, en we stonden weer achter, met nog ongeveer 7 minuten te spelen. Zouden we nog verliezen? De debutant scoort Toen kwam het oogenblik van de Bock, den debutant. Hij kreeg een niet te missen kans, en met twee Noren op de hielen scoorde hij on feilbaar den gelijkmaker. En ieder een gunde den Bloemendaler van harte gaarne dit succes. Hij heeft uitstekend gedebuteerd, voelde zich onmiddellijk in deze omgeving thuis, en toonde zich een doorzetter van het zuiverste water. Ecnige ma len reeds was hij do geestelijke va der van Hollandsche goals geweest, maar zijn pogingen om zelf te sco ren waren helaas mislukt door op het nippertje ingrijpen van de backs. Maar dat de gelijkmaker van zijn voet kwam, zal voor hem een groote voldoenlnig zijn geweest. In ieder geval zal hij zich wel een vaste plaats veroverd hebben in het team; dat verdient hij ten volle. Smit was wat minder dan anders doch zijn doelpunt was een beauty, een echte Smit-goal, profiteerend van het oogen blik. Al met al niot een wedstrijd, waar over we nog na jaren zullen spreken, die zooals zoovele andere, in het geheu gen zal blijven hangen. Doch wij zou den niet graag willen adviseeren om veranderingen te gaan aanbrengen in het elftal. Alleen wat met de cen- tcrhalfplaats? De scheidsrechter was niet bepaald safe wat betreft buitenspel, maakte ook overigens geen buitengewoncn indruk. Een arbiter van groote allure is hij niet. Martinsen 0 1 H-A Rust Bakhuys 1-1 Smit 2—1 Brustad 2—2 Brustad 2—3 Dc Bock 3—3 NEDERLAND -■ NOORWEGEN Bakhuys, Smit en de Bock scoren voor de Neder» landers VOOR een vrijwel ge* heel uitverkocht Stadion, brengt Bakhuys om precies half drie den bal aan het rollen. Smit plaatst al direct ongelukkig, maar een aanval weten de Noren niet op te zetten; eventjes beweegt het spel zich op het middenter* rein, doch dan gaat van Nel* len er vandoor, hij geeft een afgemeten voorzet en de de* butant de Bock kopt juist naast. Het eerste spannende moment voor het doel der gasten heeft men alweer be* leefd. Bakhuys wordt voorloopig goed in do gaten gehouden en de H.B.S.-er weet dan ook niets bijzonders te prestoeren. Frantzcn, dc Noorsche rechtsbuiten, krijgt op rechts den bal toegespeeld in buitenspel positie. Leo Malle appelleert, doch scheidsrechter Birlcm blijkt het niet gezien te hebben, want hij laat rus- stig doorspelen. Zoo rustig is dat echter voor de Hollanders niet, want Frantzcn krijgt.een mooie schietkans, waarvan l.ij een dankbaar gebruik maakt. Hij knalt den bal in den uitersten rechter hoek, maar Halle is op zijn post en weet met een vervaarlijke sprong den bal corner te werken. Bravo Leo, dat was een hachelijk moment. De corner wordt goed genomen, de verdedigers laten den bal voor elkaar loopen, maar gelukkig weet dc voorhoe de der tegenstanders van dit misver stand geen gebruik te maken en bet leder wordt dan ook weggewerkt. Paauwe blijkt er alras in te zijn, bij „houdt" zijn buitenman Brustad uit stekend. Weer zitten de Noren voor ons doel; Ivvammen speelt opvallend goed samen met Frantzen. Eerstgenoemde schiet, maar weer is Halle cr om het gevaar tijdig af te wenden. Daar gaan de Ne derlanders er vandoor. Het is de Bock, die een bal voor zijn voeten krijgt, schuin voor het doel, maar juist op het moment dat onze rechtsbinnen een schot wil afvuren, geeft Ilolmsen hem een zetje, waardoor zijn schot onzuiver wordt en naast vliegt. Maar de Bloe mendaler geeft het niet op en gaat. nu in combinatie met Wels op het doel af. De verdediging wordt daar terdege in bet nauw gebracht, want slechts ten koste van een corner weet keeper Jo- hansen redding te brengen. Achterhoede schuttert De verdediging van Holland be leeft dan angstige momenten, wan neer arbiter Birlem eenigc geheide buitenspel-gevallen over bet hoofd ziet. Weber, doch vooral Calden- hove staat raar te schutteren. De roodbaatjes treden echter niet door tastend genoeg op, waardoor goals uitblijven. Als gevolg van het slechte afwerken van de aanvallen van onze jongens, worden onze backs herhaaldelijk aan het werk gezet. Steeds opnieuw moet men ingrijpen. Men ondervindt echter goeden steun van de halflinie, die in deze periode het beste deel van de ploeg vormt. Bakhuys kan zijn schot maar niet vinden. Reeds meermalen heeft bij gelegenheid gekregen zijn be faamde kogels te lossen, maar tot nu toe is do richting heel slecht. Brustad is dan doorgebroken, maar nu ziet Birlcm dan toch het off-side ge val en het gevaar is geweken. Einde lijk een staaltje van goed samenspel in onze voorhoede. Smit krijgt den bal, een schot, maar neen heel zachtjes be landt den bal in de veilige banden van Johansen, die cr niet do minste moeite mee heeft. Slecht plaatsen Het plaatsen van de Nederlanders is, vrijwel geen een speler uitgezon derd, erbarmelijk slecht on het wekt clan ook waarlijk geen verwonde ring dat de Noren weer meer in den aanval komen. Kvammen toont zich een talentvol speler, door steeds zijn linie-genooten met afgemeten passes aan bet werk te zetten en als bij zelf de kans krijgt vliegt dc bal juist voor langs het doel. Maar de witbroeken denken cr niet aan liet bij deze attaque te laten. Weer krijgt de rechtsbinnen den bal, nu is de lichting beter, maar Halle treedt als reddende engel op, door het bruine monster corner te stompen. Dut wordt Holland te bar. Gevaarlijk komt men opzetten; Smit is niet in zijn gewonen vorm, want weer schiet hij tam in do handen van den keeper. Weber bewandelt den veiligsten weg en zet met verre trappen zijn voorhoede aan het werk. Van ccn overwicht is toch geen sprake, daarvoor spelen de Noren in het veld te intelligent. Zij kijken veel beter uit en het mag dan niet erg productief zijn, om naar te kij ken is het heel wat aardiger dan wat dc Nederlanders te zien geven. De vleugel Welsdc Bock trekt er clan tusschen uit, maar als Bakhuys do voorzet van zijn rechtsbuiten voor Smit laat loopen, is deze in geen velden of wegen te bekennen. Wat een schrik voor do Bock! Do Bloemendaal-crack krijgt zoowaar plot seling een fraaie scoringkaii9, maar er komt niets van. Toch is er wel wat ver betering in het spel van onze voor- waartscn te bespeuren. De aanvallen worden nu breeder van opzet. Dat. moe ten we hebben, willen wij de achter hoede der Noorderlingen uit elkaar ruk ken. Do Bock zit niet stil en geeft prachtig ann Wels over, die op zijn beurt een listige voorzet geeft. Een lang been doorklieft de lucht, <*cn doffe knal: Johansen heeft een grandiose om haal van Bakhuys gestopt. Wels wil bet dan eens alleen probeeren, maar dat lukt hem niet. De paal redt Als Bakhuys mist, krijgt Smit de kans van zijn leven. Vooruit Smitje zoo'n bekende schuiver. Maar neen, volkomen buiten bereik van den doel wachter ketst de bal tegen de paal en clan weten de Noren aan déze periodieke meerderheid van de Oranjehemden een einde te maken. Ecnigo tegenaanvallen worden onder- (Vervolg op pag. 2). .Wels schiet in het zijnet

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 9