K.L.M.-PLANNEN VOOR DE WEST VIJF JAAR VLIEGEN OP INDIE DE IBIS NAAR PARIJS NAAR TRINIDAD EN BARBADOS Aansluiting op groote lijnen -_CA R! BI ÓCH VEN EZU UIT DE STAATSCOURANT NA DE RAMP TE SCHIEDAM PRINS BERNHARD TE IJMUIDEN EEN TELEFOON JUBILEUM IN 1940 NACHT VLUCHTEN? AUTOBUSDIENST of reisvereeniging? WÊmM loÉfefWmmÊM 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 3 NOVEMBER 1936 De Snip, de pionier ven West Indié Voorbereiding van lucht» lijnen rondom de Caraibische zee 's-GRAVENHAGE, 2 November. Toen, na de geslaagde Oceaanvlucht van de „Snip" in December 1931 de K.L.M. in het begin van 1935 de eer ste Nederlandsche luchtlijn in West- Indië opende met een dienst tus- schen Curacao en Aruba, stond het voor iedereen, die onze energieke Nederlandsche Lucht\ aartmaat schappij kent, wel vast, dat zij zich met deze lijn, die een afstand van circa 8 uur varen in 35 minuten overbrugt, niet tevreden zou stellen. Na verscheidene speciale vluchten en langdurige onderhandelingen kon de K.L.M. in Juli 1936 inder daad reeds overgaan lot het instel len van een twee maal per week gevlogen dienst van Curacao naar Venezuela, waar aansluiting wordt verkregen op de lijnen van de Pan American Airways, de groote Ame- rikaansche maatschappij, die in het luchtverkeer van Midden-Amerika de belangrijkste plaats inneemt. Uitbreiding in Venes zuela Het spreekt vanzelf, dat de K.L.M., bij het zoeken van expansiemogelijkhe den, in de eerste plaats rekening had te houden met de reeds bestaande lucht lijnen in dit gebied, waarbij zij er naar moest streven, concurrentie, dio tot moeilijkheden aanleiding kan geven, te vermijden, en integendeel voordeel te putten uit de reeds beslaande lijnen, door haar diensten te richten op pun ten, waar zij passagiers kan aanvoeren voor de reeds bestaande lijnen of waar deze als voedingslijnen kunnen optre den voor de nieuwe, door de K.L.M. in 'te stellen diensten. In Venezuela zelf worden de luchtlij nen van het binnenland naar de kust geëxploiteerd door de Linea Aerapostale Venezolana, overblijfsel van de vroegere Fransche Aeropostale, vliegende met Fransch personpel en oude eenmotorige Latecoere-toestellen. In Columbia is het luchtverkeer van het binnenland naar de kust in handen van de Scadta, een bijna geheel met Duitsch personeel wer- Icendo onderneming. En verder is daar de groote verbinding naar het Noorden en naar het Zuiden, onderhouden door de reeds genoemde Pan American Air ways. Wat dus nog niet geëxploileerd wordt zijn de verbindingen tusschen verschil lende kustplaatsen onderling en tus schen de voornaamste Caraibische eilanden en de kust. En thans blijkt, hoe juist dc K.L.M. gezien heeft, toen zij zich op Curacao nestelde en daar door een der belangrijkste commercieel- etratcgische punten bezette, waarop an ders ongetwijfeld reeds door een buiten- landsche onderneming beslag zou zijn gelegd. Thans heeft men in den dienst Cu rasaoArubaMaracaibo een verbin ding met Venezuela, die in de eerste plaats voor uitbreiding vatbaar is, ge zien de toenemende beteekenis van het rijke petrolcumgebied in dit land. Houdt men rekening met de geringe be volkingsdichtheid van het land, dan heeft de K.L.M. met haar lijn naar Ma racaibo geen onbevredigende resultaten geboekt. Naar het Westen zou zij deze lijn willen uitbreiden naar Baranquilla in Columbia, een belangrijk knooppunt van luchtwegen, zoowel van de Scadta als van de Pan American Airways. Tot nog toe is deze eerste havenstad van Columbia slechts te bereiken met vlicg- booten, doch onderhandelingen zijn gaande voor den aanleg van een vlieg veld, want de K.L.M. zal ook in West- Indië althans voorloopig niet anders dan landvliegtuigen gebruiken. In oostelijke richting hoopt de K.L.M. binnen niet te langen tijd haar vleugels verder te kunnen uitslaan, en wel door van Maracaibo door te kunnen vliegen naar La Guaira, de haven van de hoofd stad Caracas, en nog verder naar Tume- rerno. Om deze plannen te kunnen verwe zenlijken is in de eerste plaats overeen stemming met de Venezolaansche re geering noodig. Hoe moeilijk het is deze te hereiken, heeft o.a. de Pan Ame rican Airways ondervonden, die vijf jaar op een contract moest wachten. De desbetreffende onderhandelingen van Nederlandsche zijde waren reeds in een ver gevorderd stadium, toen door het overlijden van president Gomez vertra ging ontstond. Ook het nieuwe regime in Venezuela is echter Nederland en de K.L.M. goed gezind, want hoewel in Juli, bij het openen van den dienst op Maracaibo, nog geen contract was tot stand gekomen, kreeg de K.L.M. een tweemaandelijksche vergunning, die telkens na afloop verlengd wordt, zoo dat er niet aan getwijfeld wordt of een definitief contract zal binnenkort geslo ten kunnen worden. De verwezenlijking van deze plannen in Venezuela vormt dan ook het eerste deel van het pro gram der K.L.M. in West-Indië. Naar Trinidad en Barbados Tot de plannen, die men even eens binnen niet te langen tijd hoopt te verwezenlijken, behoort de doortrekking van de lijn Maracai boLa Guaira naar de Britsche An- tillen-eilanden Trinidad en Barba dos. Nabij Port of Spain op Trini dad is een goed vliegveld. Barbados is echter verstoken van alle lucht verkeer en hier kan de K.L.M. dan ook belangrijk pionierswerk ver richten. Besprekingen over den aan leg van een vliegveld zijn reeds gc- ruimen tijd gaande. Toestemming van de Britsche autoriteiten zal waarschijnlijk zonder moeite ver kregen worden, te meer waar de Britsche luchtvaart hier geen belan gen heeft, die door concurrentie be dreigd zouden worden. Barbados is een zeer belangrijk scheepvaartcentrum, een der eerste ha vens, die de groote lijnen op West- Indië aandoen. Van daar naar La Guai ra of naar Maracaibo is per schip een reis van bijna zeven dagen, per vlieg tuig echter van hoogstens een dag, zoo dat de K.L.M. met een dergelijke lijn vrijwel zeker zeer veel post, maar ook vele passagiers te vervoeren zal krijgen. In 21 uur van Curasao naar New York Een verdere mogelijkheid van uitbrei ding, eveneens van groote internatio nale beteekenis, ziet de K.L.M. in een lijn van Curasao via Haiti paar Miami, aan de kust van Florida, waar aan sluiting wordt verkregen op de directe lijn naar New York van de Eastern Airlines. De afstand CuracaoNew York, die men met de Pan American Airways via Maracaibo en Baranquilla in 43 uur kan afleggen, zou door deze directe verbinding worden terugge bracht tot 21 uur vliegen. Dat het de K.L.M. ernst is met deze plannen, al zal dc verwezenlijking nog wel even op zich laten wachten, moge blijken uit het feit, dat kort geleden met de regeering van Haiti een contract is gesloten voor den tijd van 20 jaar, dat de K.L.M. het recht geeft, op Haiti te landen en gebruik te maken van een luchthaven nabij Port-au-Prince. Meer personeel en materieel Voor de 1hans geëxploiteerde lijnen in West-Indië, 6 maal per week Curacao Aruba v.v. cn twee maal per week Cu rasaoMaracaibo, beschikt de K.L.M. over twee Fokker-vliegtuigen van het type F. 18, de roemruchte „Snip", waar mede Hondong zijn Oceaanvlucht maakte, en de „Oriol", die in Nederland als „Oehoe" geboekt stond. Voorts zijn er twee piloten cn een ge ring aantal mecaniciens en radiotele- grafistcn. Voor de komende uitbreiding van diensten zal het vraagstuk van uitbreiding van personeel cn materieel terdege onder het oog gezien moeten worden. Wat het laatste betreft zal men. even als in Oost-Indië, minder behoefte heb ben aan groote vervoercapaciteit dan wel aan snelheid. Niet te groote, econo misch vliegende snelle machines komen in deze gewesten in aanmerking. Een beslissing is in deze nog niet ge nomen, maar waar de K.N.I.L.M. het oog heeft laten vallen op de nieuwe Arnerikaansche Superlockheed als mo gelijk bruikbare machine voor het ge stelde doel, zou het niet ondenkbaar zijn dat ook de K.L.M., wanneer deze machine aan de verwachtingen zou vol doen, uitbreiding van haar vloot in West-Indië met dit product zou over wegen. Omtrent het tempo, waarin de ge schetste plannen zich zullen ontwikkelen valt nog weinig te zeggen. Het zij ge noeg, dat de K.L.M. paraat is voor de toekomst, wanneer de voorgenomen lij nen nog grootere beteekenis zullen krij gen als de luchtverbindingen over den Atlantischen Oceaan werkelijkheid zul len zijn geworden. Het exploitatiegebied der K.L.M. in \Vest»Indië Bij Kon. Besluit van 28 October 1936, is aan den kwartiermeester bij het loodswezen ter standplaatts Antwerpen A. Lodema, de eeremedaille in .zilver, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, verleend. Bij Kon. Besluit, zijn benoemd tot of ficier in de Orde van Oranje-Nassau de majoors van den generalen staf van het Koninklijk Nederlandsch-Indische leger A. Struyvcnberg en R. Bakkers, leera ren aan de Iloogere Krijgsschool. Bij K. B. van 26 October 1936 is be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau: G. van Dijk Pzn., predi kant bij de Nedcrlandsch Hervormde Gemeente te Oudemirdum, Nijemirdum en Sondel (gemeente Gaatserland) wo nende te Oudemirdum. Bij K. B. van 28 October 1936, is ver leend de eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in goud aan J. Kooiman, organist der Neder landsche Hervormde kerk te. Willige Langerak. Bij Kon. Besluit van 28 October 1936 is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in brons, aan J. Dekker, drukker bij dc N.V. van Munster's drukkerijen te Am sterdam. Bij K. B. van 28 October 1936 is toege kend de aan de Orde van Oranje-Nas sau verbonden eere-medaille in zilver, aan H. Smit, chef-machinist bij de Be- verwijksche Conservenfabriekcn N.V.» te Beverwijk. Bij K. B. van 28 October 1936 is toe gekend do aan de Orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille. in brons, aan J. de Vette, oudste bediende bij de firma P. G. Dungelmann, te 's-Gravenhage. Bij K. B. van 28 October 1936 is toe gekend de aan de Orde van Oranje-Nas sau verbonden eere-medaille, in zilver, aan K. Honig, conserveermeester bij de Beverwijksche Conservenfabriekcn N.V. te Beverwijk. Bij K. B. van 28 October 1936 is toe gekend de aan de Orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille, in zil ver, aan J. van Os, wonende te Drieber- gcn-Rijsenburg, voorheen fabrieksbaas bij de N.V. Constructiewerkplaatsen de Vries Robbé en Co., te Gonnchcm. Bij K. B. van 28 October 1936 is toe gekend de aan de orde van Oranje-Nas sau verbonden eere-medaille, in goud, aan G. van den Berg, fabriokschcf bij de Vereenigde Blikfabrieken N.V., te Delft. Onderzoek door den inspect teursgeneraal voor de scheepvaart AMSTERDAM, 2 November. Naar wij vernemen, heeft heden in verband met het onderzoek naar de oorzaak van de ontploffingsramp aan boord van het Grieksche tankschip Petrakis Nomikos de inspecteur-generaal voor de scheep vaart. de heer P. van 't Haaff in gezel schap van ir. A. van Driel, hoofdinge nieur-adviseur van de scheepvaart-in spectie, geruimen tijd aan boord van het schip vertoefd. Als bijzonderheden over het Griek sche tankschip „Petrarkis Nomikos", vernemen wij dat dit schip, hetwelk een draagvermogen heeft van ongeveer 11000 ton, in 1914 door J. Laing and Sons te Sunderland is gebouwd. De eer ste reederij, die het exploiteerde was die van Wilhelmsen te Oslo. Het schip heette toen „Belridge" en is destijds on der dezen naam ook te Amsterdam ge weest, waar het in de petroleumhaven creosoot heeft geladen. Voor het naar de Grieksche reederij overging, droeg het den naam „Apache" on behoorde het aan een reederij van denzelfden naam eveneens te Oslo ge vestigd. Om deel te nemen aan de Salon Aeronautique 's-GRAVENHAGE, 2 November. De Ibis zal naar het Zuiden trekken, niet om de warme oevers van den Nijl op te zoeken, want de Ibis van de K.L.M. voelt zich thuis in de lage landen bij de zee en haar bezoek geldt dan ook alleen de Ville Lumière, waar van 13 tot 29 November de salon Aeronautique haar deuren geopend zal houden om het laatste nieuws uit do luchtvaart wereld ten toon te spreiden. Indien aan de vorelschto formalitei ten tijdig voldaan kan worden, zal de K.L.M. tijdens de groote tentoonstelling de Ibis op haar lijn naar Parijs inzetten. Dit zal de eerste keer zijn, dat de nieu we Douglas D.C. 3 zich in gercgelden dienst van de K.L.M. over de grenzen begeeft. Eiken morgen zal de Ibis te 9.30 van Parijs vertrekken om voor de retour vlucht te 12.05 uur van Schiphol weer te starten in zuidelijke richting. Des middags hebben de Fokkerfabrieken de beschikking over het toestel om het be langstellenden op Le Bourget te toonen, of om het 1e demonstreeren in de lucht, met de volledige bemanning aan boord, t.w. ook een stewardess. Hierdoor zal Fokker, die een belangrijk aandeel heeft om het welslagen der tentoonstel ling te kunnen verzekeren, in de gele genheid zijn, de Douglas D.C. 3, waar voor hij dc licentie voor Europa heeft, wijd en zijd bekend te maken. Een bezoek aan het Hoogovenbedrijf IJMUIDEN, 2 Nov. Prins Bernhard bracht hedenmiddag een bezoek aan het hoogovenbedrijf in IJ muiden. Z.H. arriveerde te 12.15 uur aan het casino van het bedrijf in gezelschap van zijn particulier secretaris jhr. Roëll en mr. D. Crena de Iongh, president van de Nederlandsche Handel Maatschappij teneinde aldaar de lunch te gebruiken Het gezelschap werd ontvangen door de directie van het bedrijf, de hceren ir. G. A. Kessler en ir. A. H. Ingcn Housz. Aan de lunch zaten mede aan ir. C Wolterbeek, hoofd-ingenieur van den Rijkswaterstaat en de procuratiehou ders van het bedrijf en de nevenbedrij- ven. Onder geleide van ir. Wolterbeek be gaf de Prins zich te 13.30 uur met zijn gezelschap en de directie van de hoog ovens naar dc Noordersluis om deze te bezichtigen. Vervolgens keerde men naar het hoogovenbedrijf terug om een wande ling door dit bedrijf en vervolgens door het bedrijf van de „Mekog" te maken. Voordat de Prins met zijn gezelschap het terrein van de hoogovens verliet, heeft hij nog de brandwecr-afdeeling be zichtigd, die in volle uitrusting was op gesteld. Aan den uitgang van de fabriek stond een groot deel van het personeel opge steld, dat den hoogen bezoeker luide toejuichte. Na het bezoek aan de hoogovens en Mekog werd nog een bezoek gebracht aan de nieuwe buizenfabriek, waar Z.H. de verschillende installaties be zichtigde. Te ongeveer half vijf is de Prins weer per auto vertrokken. Opening van een tentoonstelling te Amsterdam AMSTERDAM, 2 November. De tentoonstelling, welke ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan \an de Amsterdamsche gemeen te-telefoon in de militiezaal is ingericht, werd heden middag door den minister van Binnen- landsche Zaken, Zijne Excellentie mr. J. A. de Wilde, geopend in tegenwoor digheid \an het gemeentebestuur van Amsterdam, van den directeur-generaal dor P.T.T., ir. M. H. Damme, ir. Boetjf, directeur van Telegrafie en Telefonie, voorts van directeuren van gemeentebe drijven en vele anderen. De burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, sprak eenige woorden ter verwelkoming. De minister van Binnenlandsche Za ken mr. J. A. de Wilde wenschte het jnbileerend bedrijf geluk. Nadat de mi nister de tentoonstelling voor geopend had verklaard, deelde hij de onderschei dingen mede, reeds eerder vermeld. De directeur der gemeentetelefoon, ir. G. C. Snijders, uitte ontroerd zijn dank aan H.M. de Koningin en den minister en verzocht het gezelschap den eersten rondgang door de tentoonstelling te willen maken. De K.L.M. kan nog steeds niet aan alle passage* aanvragen voldoen 's-GRAVENHAGE, 2 November. Bij den aanvang van den win ter- dienst der K.L.M. heeft de directeur dezer maatschappij, de heer A. Ples- man, in een persconferentie ver schillende mcdedeelingen gedaan, waarbij uiteraard de ontwikkeling van het luchtverkeer tusschen Ne derland en zijn overzeesche gewes ten een bijzondere plaats innam. Niet voor niets heeft de heer Ples- man bij verschillende gelegenheden verklaard, dat hij de Indië-lijn als de ruggegraat van het K.L.M.-be- drijf beschouwt. DE „DJALAK" OP SCHIPHOL AMSTERDAM, 2 November. Van middag orn kwart over vijf is het Indië- toestel „Djalak" op Schiphol geland. Uit Karachi kwamen met deze Douglas mede de Fransche piloten Japv, Arnoux en Michelet, die hebben deelgenomen aan den vliegwedstrijd van Parijs naar Saigon en terug, doch die hun tocht ontijdig hebben moeten afbreken. De vliegers zouden vanavond per trein naar Parijs terugkeeren. GEEN OPGELEGDE SCHEPEN TE AMSTERDAM AMSTERDAM, 2 Nov. In de haven van Amsterdam zijn per 1 November geen opgelegde schepen meer aan wezig. Evert van Dijk, de eerste K.L.M.spiloot die naar Indië vloog In de maand October was het juist 5 j'aar geleden, dat de regelmatige week- dienst AmsterdamBatavia officieel ge opend werd. Ir. Damme, de directeur- generaal der P.T.T., behoorde o.a. tot de belangstellenden, die reeds voor dag en dauw op Schiphol aanwezig waren toen de „Reiger" onder commando van Evert van Dijk, in den grauwen, neve- ligen najaarsochtend nog voor het aan breken van den dag van de Amster damsche luchthaven vertrok. Er werd toen nog gevlogen met drie- motorige Fokker-toestellen, \an het F 12 en later van het F. 18-type. In het der de kwartaal van 1933 bedroeg het be zettingspercentage der vliegtuigen reeds 77,93 procent. In hetzelfde kwartaal van 1931 was dit percentage gestegen tot S0,25 procent. Inmiddels was de K.L.M. overgegaan tot aanschaffing van de snelle Douglas- vliegtuigen van het type D.C. 2 en be sloot zij, waar zij aan dc aanvragen om passage naar Indië niet meer in vol doende mate tegemoet kon komen, tot het instellen van twee diensten per week. Tengevolge van de daarvoor ver dubbelde vervoër-capaciteit daalde de bezettingsgraad per vliegtuig cenigszins en bedroeg in het derde kwartaal van 1935 slechts 69,0 procent, hoewel in deze periode het. aantal passagierskilometers 2.556.145 bedroeg. Spoedig bleek echter, dat de K.L.M. de ontwikkeling van het vervoer op Indië juist had gezien, want in het thans achter ons liggende derde kwartaal van 1936 steeg met een totaal van 3.565.918 passagierskilomcter het be zettingspercentage tot boven het cijfer van 1934 en bereikte het maximum van 86,3 procent. Het spreekt vanzelf, dat 100 procent bezetting practisch nooit te bereiken is, want niet alle passagiers, die te Am sterdam boeken, hebben Batavia als einddoel. Bij het thans bereikte bezet tingspercentage heeft men dan ook reeds een tekort aan plaatsruimte van circa 60 procent. Een gelukkige toevallige samenloop van omstandigheden is, dat terwijl het passagiersvervoer van Nederland naar Britsch-Indië in den laatsten tijd zoo sterk is toegenomen, juist in dezen tijd ook het vervoer tusschen Bangkok, Sin gapore en Batavia zoo belangrijk is ge stegen, waardoor de leege plaatsen, die de passagiers naar Britsch-Indië achter laten op het laatste gedeelte van de route opnieuw productief gemaakt kun nen worden. Het in dienst nemen van de nieu we Douglas-machines van het type D.C. 3 zal dan ook een belangrijke vooruitgang beteekenen en een drin gend noodzakelijke vergrooting van de vervoerscapaciteit. Bovendien zal de K.L.M. zeker niet blijven bij een frequentie van 2 maal per week en een reisduur van 5A dag waar deze zeer gemakkelijk kan worden ver minderd door regelmatig nachtvlie- gen. Indien de ontwikkeling zoo blijft als zij thans is, zal de invoering daarvan tegen 1940 tegemoet gezien kunnen worden, indiien de omstan digheden althans niet voor dien tijd daartoe leiden. Of het niet onderbreken van de vlucht over een zoo langen afstand dan geen bezwaren voor de passagiers zal opleveren uit een oogpunt van comfort? Een passagier, die als zoodanig zijn sporen verdiend heeft, oordeelt daar an ders over. Hel is een Nederlander, die liet veelvuldigst als passagier van den K.L.M.-dicnst Amsterdam—Batavia ge bruik heeft gemaakt, n.l. Ir. J. van den Broek, directeur van de Billiton Maat schappij, die ook in verband met zijn werkzaamheden in de commissie voor de tin-restrictie herhaaldelijk naar het verre Oosten moest reizen. In 1933 vloog hii met de „Pelikaan" voor de eerste maal naar Indië en sedert dien heeft hij de reis per Vliegtuig zes maal ge maakt, een record, dat door geen enke len anderen Nederlander wordt be dreigd, natuurlijk als we de leden der K.L.M.-bemanningen uitzonderen, waar van verscheidencn er thans reeds meer dan 25 reizen hebben opzitten. De heer van den Broek dan is van oordeel, dat het reizen per vliegtuig zoo weinig ongemak biedt, dat hij er de voorkeur aan geeft, met zoo weinig mo gelijk onderbrekingen door to vliegen. Dus als het niet noodig is geen tus- schenlandingen, de lunch gebruiken in het vliegtuig, en zoodr adat mogelijk is, ook 's nachts doorvliegen. Wie de snelle ontwikkeling van de luchtvaart cn van den luchtdienst op Indië waar in den loop van 1937 de moderne D.C. 2 machines reeds weer als verouderd beschouwd zullen worden en vervangen zullen zijn door de nieuw ste Douglassen van het type D.C.-3 heeft'gevolgd, zal niet verbaasd zijn, als reeds binnen enkele jaren ook dit ver wezenlijkt zal zijn. Bestuurleden van de Noord» Nederlandsche Reisvereeni» ging voor den Hoogen Raad 's-GRAVENHAGE, 2 November. Be- stuursleden van de Noord-Nederland- sche reisvereeniging, J. D. J., D. E. en D. H. K. hebben in eerste instantie te rechtgestaan voor den kantonrechter te Amsterdam ter zake van het zonder vergunning der betreffende instantie exploiteeren van een autobusdienst LeeuwardenAmsterdam. Bovengenoemde kantonrechter sprak ten aanzien van alle verdachten een veroordeeling uit tot ƒ500 boete subs. 1 maand gevangenisstraf. In hooger be roep heeft de rechtbank te Amsterdam de straffen gewijzigd in 200 voor J. d. J. en 100,— voor de overige bestuurs leden. Allen kwamen van dit vonnis in cassatie. De hooge raad heeft heden deze zaak behandeld. Mr. Buiël uit Leeuwarden heeft een cassatiemiddel toegelicht. Hij wees er onder meer op dat kantonrechter en rechtbank het bestaan van de vereeni- ging Noord-Nederlandsche Reisvereeni ging wel hebben aangenomen en ook, dat de verdachten bestuursleden van die vereeniging waren, voorts dat de tochten uitsluitend voor leden der ver eeniging door de vereeniging worden uitgeschreven. De leden moesten boven dien in het bezit zijn van een lidmaat schapskaart, anders mochten zelfs geen leden met den tocht mede. Uit deze fei ten en uit hetgeen nog verder kwam vast. te staan, kan, aldus pleiter, geen openbaarheid van het vervoermiddel als in dc wet bedoeld, voortvloeien. De procureur-generaal mr. Wijnveldt, zal conclusie nemen op 16 November. A. J BOTHENIUS BROUWER 75 JAAR 's-GRAVENHAGE, 2 November. Gisteren heeft de heer A. J. Botheniu6 Brouwer, secretaris-penningmeester van d<? „Locale Pers" en oud-hoofdredacteur van de „Nieuwe Crourant" zijn 75sten verjaardag gevierd. De heer Brouwer was dien dag uit- stedig en kwam eerst heden in den loop van den dag thuis. Tal van bloemstukken en een ötapel schriftelijke gelukwenschen vond hij in zijn woning. De Reiger, waarmee de geregelde dienst op Indië werd geopend.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6