Eenheid in gemeentelijke luchtbescherming DENTA f40.- Minister geeft richtlijnen Kübler-kleding Amersfortia's Voltana Melk: dat is fijne melk PER FLESCH 11 CENT ,DE MAN VAN DE JUSTITIE" Gedecentraliseerde dienst WAARDEERING VOOR HET RADIOBELEID 13000 gulden verdwenen Omroep en pers BRAND TE DELFT hier ter stede alleen bij W. K. vanROSSUM WA T ETEN WIJ MORGEN? GEHEEL GEBIT door 25. 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 4 NOVEMBER 1936 Gemeenten worden in twee categorieën verdeeld telijke bedrijven, diensten en instellin gen en, voor zoover zulks bij de samen stelling van het luchtbeschermingsplan noodzakelijk is, met de leiders van daarvoor in aanmerking komende rijks-, gewestelijke- en particuliere be drijven en instellingen, een en ander ter vastlegging van de noodige samen werking. Aangezien de waarschuwing der be volking niet onder alle omstandigheden is gewaarborgd, de diepte van ons land gering is en de snelheid van de vlieg tuigen steeds wordt vergroot, moet wor den overwogen of van het oogenblik af, waarop de luchtbeschermingsdienst in werken treedt, ploegen dan wel kernen (z.g. piketten van den hulpdienst voort durend moeten worden gereed gehou den ten einde te allen tijde over hulp te kunnen beschikken. zullen Uw kinderen zeggen en ge kunt ze gerust hun gang laten gaan. Voltanamelk ts gezond, lekker en ook volkomen onschadelijk. Het moderne Voltana apparaat alleen hij ons ln gebruik behandelt de melk zoo, dat ze aan alle wettelijke eischen voldoet. Bestelt U spoedig 'n PROEFFLESCH Brutale diefstal te Schiedam Onveilige zó nes De voor de luchtaanvallen meest kwetsbare en gevoelige deelen van een gemeente zoogenaamde onveilige zones worden gevormd door: a. de gevaaraantrekkende objecten en hun omgeving. b. de gedeelten met dichte bevolking en druk verkeer, met apdere woorden die gedeelten, waar een luchtbombarde ment de grootste gevolgen kan hebben. In do eerste plaats is voor de be volking van die onveilige zóne een deug- rlAliilro J— 's-GRAVENHAGE, 3 Nov. De minis ter van binnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters een circulaire doen toekomen in verband met richtlijnen voor het samenstellen van het gemeen telijk luchtbeschermingsplan. De minister zegt in deze circulaire, Hat de kennisneming van verschillen de, aan den inspecteur voor de bescher ming van de bevolking tegen luchtaan vallen toegezonden, gemeentelijke luch' beschermingsplannen aangetoond heeft, dat nog moeilijkheden worden onder vonden bij de samenstelling van een dergelijk plan. In verband daarmede en tevens ten einde eenigo eenheid te scheppen, doet de minister de burgemeesters daarom toekomen „richtlijnen voor het samen stellen van het gemeentelijk luchtbe schermingsplan", opgesteld door den in- w specteur bovengenoemd, waaraan de delijke bescherming noodzakelijk, minister zijn goedkeuring heeft gehecht. Derhalve behoort dan ook het gros Overigens merkt de minister nog het aan personeele en materieele bcscher- .volgende op: mingsmiddelen in beginsel zoo dinht Om reden van practischcn aard is het mogelijk nabij de zóne te worden opge- xvenschelijk voorgekomen in „de richt- steld. lijnen" de gemeenten te onderscheiden Aangezien de hulpverleening bij in slechts twee categorieën, welke ken- luchtaanvallen snel en afdoende behoort merkende verschillen en derhalve groo- te geschieden, moeten in elke gemeente te verscheidenheid in de soort en mate de verschillende hulpdiensten met hun van luchtbeschermingsmaatregelen ver- toonen. De indeeling in gevarenklassen kon niet tot grondslag worden genomen, aangezien de gemeenten, ingedeeld eenzelfde gevarenklasse. uit een oog punt van luchtbescherming in vele ge vallen te groote verscheidenheid toonen. Gewezen zij bijv. op Veere en Amsterdam (le gevarenklasse), alsme de Hedel en Groningen (2e gevaren- klasse). Na een algemeen gedeelte is het on derhavige plan in de volgende hoofd stukken verdeeld: De opzet van het luchtbeschermings plan voor gemeenten, of met gevaaraan trekkende objecten, of in het algemeen dichtbevolkt, of met een groote bebouw de kom. Do opzet van het luchtbeschermings- plan voor de overige gemeenten. De verdere uitwerking van het lucht beschermingsplan. SCHIEDAM, 3 Nov. De vorige week werd zooals gemeld bij de weduwe R. van B. alhier een huiszoeking ver richt, daar het vermoeden bestond, dat de vrouw, die daar met haar twee zoons woont en in zeer armoedige omstandig heden verkeerde, in haar huis een groot bedrag aan geld verborgen hield. Inderdaad kwam bij deze huiszoeking een bedrag van achttienduizend gul den voor den dag. Gisteravond is de vrouw het slacht offer geworden van een sluwen oplich ter. Een naar schatting 37-jarige man vervoegde zich aan de woning van de weduwe van B. Hij gaf voor de Jong te heeten en vanwege de justitie de boe delscheiding te moeten regelen. De bei de zoons van vrouw B. zond de man naar Rotterdam om een acte van on vermogen op het stadhuis te halen. Hij vroeg de vrouw hierop haar geld om het in een enveloppe te doen en te ver- weu*°,u" zegelen. Do vrouw gaf den man hierop sSS der Posterjje^, T* I f» i»*™? van 13.,25 gu.don. De. man Tweede Kamerleden vragen maatregelen tegen uitzen* dingen door Moskou Grand ThóAtre, Van Vrijdag 30 October tot en met Woensdag 4 No- verber vertooning van de film: „Chi- neesch Goud". Voorstellingen: Zondag vanaf 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur. Andere avonden vanaf 8.15 uur één voor stelling. Woensdag en Zaterdag matlnée, 2% uur. City-Theater. Vanaf 30 October vertooning van de films „Merijntje Gijzen's Jeugd" en „Lente in Parijs". Zondag doorloopend 1.45, 4.—, 6.15 en 8.30 uur. Zaterdag 2.30 uur, 6.15 en 8.30 uur. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag vanaf 2.30 uur matinée. Verschenen is het voorloopig verslag I der Tweede Kamer nopens het wetsont- Cinema Amfcltia. vertooning. Geen film- Voorstellingen: en 8.10 uur n.m. Maandag en n.m. Zondag 2.30. 5.00 Dinsdag 8.10 uur lcgrafic en Telefonie over 1937. vroeg haar vervolgens een doek te w* lucuuiü uver iuoi. halen, daar hij deze noodig had. Zij Vele leden brachten den minister hul- ging hierop naar de keuken om het ge- de voor zijn radiobelcid. Inzonderheid vraagde to halen. Van deze korte afwe- waardeerden de hicrbedoclde leden het, zjgheid maakte de man gebruik om het dat thans een betere betrekking tus- gc]d uit de enVeloppe te halen en deze schen de omroepverenigingen is gescha- h^-op met krantenknipsels te vullen, pen en zij spraken het vertrouwen uit. Toen d0 vr0Uw terug kwam, was de en dat de regeering den uit het leven zelf vpinrmo -u '--j J--- materieel worden gedecentrali seerd, hetgeen ook noodig is voor eigen beveiliging. Naast deze dislocatie van het perso neel en materieel, alsmede de regeling I van de rechtstreeksche hulpverleening aan de bevolking, een en ander og ver- I grond van de indeeling van de gemcen- te in vakken, vormt het luchtbescher mingsplan ook de basis van de voorbe reiding van de volgende luchtbescher- rningsmaatregelen a. de organisatie van de meldingspos- ten en -patrouilles uitsluitend dienende voor het tijdig melden van bominsla gen en rampen. b. de verdeeling van de openbare schuilgelegenheid over de gemeente. opgekomen omroep zooveel mogelijk vrijheid van handelen zal laten, zoowel in de techniek als bij de culturecle ver zorging van do programma's en deze niet door starre staatsbemoeienis zal be lemmeren. Eenige andere leden, hoewel ook zij zich met de in de vorige alinea weerge geven beschouwingen konden vereeni gen, betreurden het niettemin, dat do minister, nadat hij aanvankelijk een uit- noodiging in verband met do viering van het tienjarig bestaan van de A V.n.O. had aangenomen, daarop was fu dt als vol*? C<?'l s^aalement teruwrekomon. toen hem mhiaken wa, vol?t" a.nK «PW over- veloppe reeds verzegeld. Hij deed deze| hierop in een geldkistje, hetwelk even eens verzegeld werd. Hierna zeido de man, even weg te moeten, doch spoedig terug te zullen komen. De zoons van mej. B. kwamen eeni- gen tijd later terug. De „man van de justitie" liet echter niets meer van zich hooren. Men kreeg argwaan en brak het geldkistje open, waarna de diefstal aan het licht kwam. De politie werd van het geval in ken nis gesteld. Zij verzoekt, opsporing van den 37-jarigen man. Het signalement teruggekomen, toen hem gebleken was, jas, bruine pantalon, licht grijze gleuf dat een deel der feestviering op Zondag hoed. De man heeft zwart achterover! zou plaats vinden. gekamd haar. Instemming werd betuigd met de re geling. welke do minister langs minne lijken weg heeft tot stand gebracht tus- schen de omroepvereenigingen en de radiodistributie, waardoor aan een se dert jaren bestaan hebbende tegenstel ling een einde is gemaakt. Met voldoening werd geconstateerd, dat sterkte en qualitcit der beide Ne- c. de organisatie van de bescherminR d®r'andsche zenders aan de daaraan pe- J 1steidfl Aisrhpn Vftlrlnon on riot rlo rnnnn. Plaatselijke heden en distributie van drinkwater en mogelijk van voedsel. d. de plannen voor de ontruiming van speciale, zeer gevaarlijk gelegen gedeelten in de onveilige zónes, de evacatie en onderbrenging van de be- eigenaarwoners. e. de organisatie, in poldergebieden, van de bescherming van waterkeerin- gen. f. de organisatie van de gezinsbe scherming en particuliere bedrijfsbe- scherming (zelfbescherming) en haar aanpassing aan de van overheidswege genomen maatregelen. stelde eischen voldoen en dat de regee ring medewerkt om langs den weg van internationaal overleg aan de storingen van onze Nederlandsche lange golf door den Roemeenschcn zender een einde te maken. Eenige leden zouden gaarne van rle repeorinR fle toezeRRinp ontvanpen. dat ameublement, dat tijdelijk op deren zö'h zoolanp de onirocpvereenipinpen zelf dcr was geplaatst jn vlammen den bouw van nieuwe en sterke zenders! j— Voor duizend gulden sigaren verbrand DELFT, 3 November. Hedenmiddag omstreeks vijf uur is brand uitgebroken op de zolderverdieping van perceel Phoenixstraat 14, waar de heor van Baarle sigaren fabriceert. Het vuur breidde zich snel uit en in enkele oogenblikken stond ook een Voorts wordt het volgende aan het plan ontleend: In het luchtbeschermingsplan wor den algemeen© beginselen van den luchtbeschermingsdienst, neergelegd in 'den „leidraad luchtbeschermingsdienst" verwerkt Deze beginselen worden hiertoe ge toetst aan de plaatselijke eigenaardig heden van elke gemeente (topografi sche gesteldheid, bebouwing, personee le- en materieele hulpbronnen, enz.) in grond moet zijn op plaatselijke eigen- liet bijzonder is bij de samenstelling aardigheden, kunnen in de wijzen van De overige gemeenten Hoewel geen algemeen geldend sche ma is te geven en de organisatie ge- van het luchtbcschermingsplan de aan wezigheid van aanvalsobjecten van in vloed. Derhalve kan geen algemeen schema dienen en moet voor elke gemeente een speciaal luchtbeschermingsplan worden samengesteld. De burgemeester is belast met de uit voering van de in artikel 1 van de wet bedoelde maatregelen. Hij benoemt een hoofd van den luchtbeschermingsdienst en stelt een instructie voor hem vast. Het hoofd van den luchtbescher mingsdienst stelt op grond van zijn in structie een ontwerp van het luchtbe schermingsplan samen en onderwerpt dit aan de goedkeuring van den burge meester. Vervolgens werkt hij dit ontwerp uit met de bij de voorbereiding en de uit voering betrokken hoofden van gemeen- len. organiseeren twee uiteenloopendo rich tingen worden onderkend. de gedecentraliseerde wijze van organisatie, b. de gecentraliseerde methode. De hier bedoelde gemeenten hebben slechts toevalstreffers te verwachten. De bevolking is door haar verspreide bewoning uiteraard meer beschermd. Dit geldt in het bijzonder ten aanzien van de plattelandsgemeenten met wei nig of geen centra van bevolking. Der halve, zou kunnen worden overwogen, bij het naderen van vijandelijke vlieg tuigen, de verschillende hulpploegen niet steeds van te voren gereed le stel- niet noodig achten, zij tot het brengen van de hiertoe vereischle zware finan- cieele offers niet zullen worden genood zaakt door regeringsvertegenwoordigers in de N.V. Nozema. Eenige loden stelden de vraag, of niets kan gedaan worden tegen de uitzendin gen in het Nederlandsch van Moskou. Men was van meening, dat de contróle, hier te lande op radiouitzendingen ge oefend. een deel van haar beteekenis verliest, indien de Moskousche toespra ken hier ongehinderd kunnen worden ontvangen. Op die manier kunnen an dere landen ons systeem van controle illusoir maken. Verschillende leden stelden nog de vraag, of de minister zou willen bevor deren, dat de uitzendvergunning van TT i 1 li 1 .I den vriidenkersomroep, welke nog Het platteland steeds een tijdelijk wordt ingetrokken. Eenige leden meenden te weten, dat tusschcn radio en pers nog geen over eenstemming is bereikt. Zij spraken het vertrouwen uit, dat de minister, die ten aanzien van de radio meer bevoegdhe den heeft dan ten aanzien van de pers, zorg zal dragen, dat bij een eventueelc regeling van regeeringswege de be staansmogelijkheid van den omroep, welke voor een groot gedeelte op het eigendomsrecht der programma's berust, niet in gevaar zal worden gebracht. De politiebrandweer was spoedig ter plaatse en wist door doortastend optre den het vuur te beperken tot de zolder verdieping, die geheel uitbrandde. Op het gelijkstraatsche gedeelte en de eerste verdieping drijft de heer van Velzen een sigarenhandel. De heer van Velzen heeft door den brand veel wa terschade geledeP. Een voorraad sigaren ter waarde van duizend gulden ging verloren. Deze was niet verzekerd. Hoe groot de schade is, die bij den heer van Baarle is aangericht, staat nog niet vast. Tijdens de blusschingswerkzaamhe- den was het tramverkeer tusschen Delft en den Haag een half uur vertraagd. Door den regen raakte n.l. de brandlad der onder .stroom, zoodat op verzoek van den commissaris van politie de ep. weiKe nog i stroomtoevoer voor de tram werd afge- karakter draagt, snodpn. Museum Flóhlte. WestslngeL (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging. Re- gentesselaan. lederen dag van 68 uur. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Openbare leeszaal met Jougdloes- taal en Bibliotheek, Muurhuizen 0. 31 October tot en met 13 Novem ber. Sierkunst. Tentoonstelling van aquarellen, teekeningen en grafi sche kunst door den oud-Amers- foorter D. Harting en litho's door Jan Wittenberg. 4 November. Theosofische Loge. Ned. Ver. van Spiritisten „Harrno- nia." Propaganda-avond. 8 uur n.m. 4 November. Theosofische Loge. Ned. Natuurhist. Ver. Filmvertoo- ning met toelichting door den heer D. van Sijn over het natuurreser vaat. „De Beer". 8 uur n.m. 4 November. Amicitia. Acro Ver eeniging Amersfoort. Lezing met lichtbeelden over het zweefvliegen. 8 uur. 5 Nov. Amicitia. Amersf. Kunst kring. Voordrachtavond Nel Oost hout. 8 uur n.m. 5 November. Grand Théatre. Kunstkring „Het Schouwspel." Op voering van ..Pomarius." 8.15 voering van „Pomarius.' n.m. 1.15 uur LANGESTRAAT 18 - AMERSFOORT 5 November. Theosof. Loge. 't Nut. Voordracht van Drs. C. A. Klaasse over: „De beteekenis van het los laten van den gouden standaard." 8 uur n.m. November. Eben Haëzer. Soli Deo Gloria. Zendingsavond. 8 uur ~.m. 6 November. Amicititia. Kon. Ver. „Oost en West." Causerie door echt paar Vrijburg met lichtbeelden over „Holland en Indië dichter bij el kaar." 8.15 uur n.m. 7 November. Monopole. Bridge drive t.,b.v. Amersf. Kunstenaars gilde. 8.15 uur n.m. 7 November. De Valk. Korfbal ver. Amersfoort. Receptie t.g.v. het 20- jarig bestaan. 3—4.30 uur. Feest avond 8 uur. 9 November. Rest, Princess. Ned. Ver. voor Vrouwenbelangen en Ge lijk Staatsburgerschap. Mr. W. J. B. Versfeit over: „Wettelijke ver houding in het gezin." 9 November. Foyer Amicitia. Ver. van Huisvrouwen. Causerie door mevr. BakkerDiferée. Onderwerp: VOOR DE KOFFIETATEL Uitsmijter kaas. Bereiding: 4 eieren, 100 gr. oude vette kaas, 1 ui, 1 theelepel kerry, zout, pe- I per, 20 gr. boter. Smoor de fijn gesnipperde ui in een vuurvast schoteltje met wat kerry in de hoter, echter zonder bruin te worden. Rasp hierop de helft van de kaas. Breek de eieren voorzichtig naast elkaar en rasp de rest van do kaas er over heen. Zet het geheel in een niet te warmen oven totdat do eieren vol doende gebakken zijn. VOOR DE MIDDAGTAFEL Koude rollade. Andijvie. Aardappelen. Rijst met geklopten room. Bereiding. Yi L. melk, 100 gr. rijst, Y% stokje vanille, Va potje jam, of com- pote, 2 d.L. slagroom, 75 gr. suikor, 1 ei. Strooi de gewassohen rijst in de kokende melk met de vanille. Kook het zoolang tot dc rijstkorrels heelemaal zacht zijn (plm. lVt uur) onder af en toe roeren. Klop suiker en ei, voeg het bij do massa en laat het koud worden. Leg in een glazen schaal laag om laag rijst en jam. maar zorg dat dc laatste laag uit jam bestaat. Klop den room 6tijf met wat suiker en spuit het als gar neering over dc rijst. De Bikkel van Diet Kramer. 2.30 uur n.m. 11 November. Lutherschc Kerk. Alg. Ned. Vrouwen Vredebond en „Kerk en Vrede." Herdenking slui ting wapenstilstand. Spreekster mevr. F. M. J. dc Boer van Iterson te Laren. 8.15 uur n.m. 14 t.m. 29 November. De Poth. Amersf. Kunstenaars Gilde. Na- jaarstentoonstelling van beeldende kunst. Dagelijks 104 30 uur. BAARN 4 t.m. 26 November. Baamsch Lyceum. Tentoonstelling aquarel len en houtsneden van wijlen den Zwitserschen schilder Ph. Bau- knecht. Dag. 104 en Zondags 1.30—4 uur. ZEIST li November. Figi. Fritz Hirsch Operette. Jubileumvoorstellling van „Sissy." 8 uur n.m. EERSTE AMERSFOORTSCHE TANDHEELKUNDIG INSTITUUT Snouckaertlaan 20 - Telefoon 2169 SPREEKUREN: Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 10-12 en van 1.30-3.30 uur. Inclusief pijnloos trekken met volle garantie. Tarieven naar tijdsomstandigheden. Behandeling door Tandarts. Mondondtnoek en advies kosteloos. te/n"" 34) De hertog kwam tusschenbelden. „U zult mij wel willen excuseeren," zei hij beleefd, „Aron heeft u reeds verteld dat de Amerikaan van ons weggegaan is. Wij beiden hebben wel over de juwee- len gehoord, maar niemand van ons weet waar zij zijn." De Rus keek hem met een sluwen blik aan. „Er kan iets waars zijn in hetgeen u zegt, maar de Amerikaan kan niet weg zijn. Wij zullen hem mor genavond wel weer gesnapt hebben. Maar, om kort te zijn, al9 u mij niets kunt vertellen, dan heb ik ook niets aan jullie. Waarom zou ik dan tijd ver spillen: ik zal u laten doodschieten." ..En waarom zoudt u dat doen?" iVroeg de Reichleau rustig. „U hebt een gevangene helpen ont snappen. Bovendien bevindt gij u op verhoden terrein, waar u misschien te veel gezien hebt. In ieder geval bent u een verdrukker van de arbeiders en dientengevolge een vijand van de partij. Dat is meer dan genoeg. Wees dank baar dat ik u laat doorschieten. Wat Aron betreft, met hem heb ik iets an ders voor," De hertog glimlachte. Hij scheen ge heel kalm toen hij langzaam antwoord de: „U hebt daarnet aan Aron gevraagd of hij u voor een gek hield. Dat heb ik niet gedaan tot nog toe, maar dat zal ik doen als u mij laat doodschie ten „Waarom?" vroeg Leshkin vlug. „Omdat ik dood zeer gevaarlijk voor u zou kunnen zijn, terwijl ik in leven u misschien van dienst kan zijn." „Zoo," zei Leshkin schouderophalend, „dat soort praatjes kennen wij. U kunt mij in geen enkel opzicht van dienst zijn." De Reichleau leunde over de tafel en keek den commissaris met zijn grijze oogen, waarin een vreemd, doordrin gend licht schitterde, strak aan. „Wanneer u er zeker van bent," zei hij langzaam, „vertel mij dan eens den naam van den derden man die met Aron en mij in de herberg „de Huilen de Wolf" zat op den tweeden avond van ons verblijf in Moskou?" „Dat weet ik niet en dat interesseert mij ook niet," De hertog knikte. Daarna glimlachte hij en nam zijn vorige houding weer aan. „Neen," zei hij zachtjes, „Stalin ver telt niet alles aan iedereen. Waarom ook?" Bij het hooren van den naam Stalin, den ijzeren man, de commissaris der commissarissen, die Rusland op een autocratischer wijze regeert, dan wel ken Tsaar ook, bleef Leshkin stokstijf op zijn stoel zitten. Gedurende eenige oogenblikken heerschte er een beteeke- nisvolle stilte in het kleine vertrek. Niemand bewoog zich. Men zag alleen op het plafond de schaduwen der per sonen weerkaatst door het licht van de lantaarn. „Stalin?" herhaalde Leshkin zachtjes, met een zekere eerbied in zijn stem, een eerbied die zweemde naar vrees. De Reichleau trok uit Leshkin's schrik zijn voordeel. „Laat mij dan doodschieten. Ik ben een oude man, ik heb reeds vele malen den dood voor oogen gehad. Ik ben niet bevreesd, maar herinner je goed dat je dit alles verantwoorden moet voor Stalin." „Als het waar is, wat je zegt, zul je wel papieren hebben," zei Leshkin met een uitgestoken hand. „Laat mij dus de passen van de Ogpu zien." „Ik heb geen papieren," antwoordde de Reichleau verachtelijk. „Er zijn machten buiten de Ogpu buiten de Sovjet-Unie; Stalin gebruikt veel vreem de wapens voor het welzijn van de Partij." „Ik geloof het niet," zei Leshkin op een gemelijken toon. „Weet u iets van mijn geschiede nis?" vroeg de hertog „Alö dat inder daad zoo ie dan zult u weten dat iK een politieke banneling van mijn eigen land ben. Bijna veertig jaar geleden werd ik ale een jong man door enn kapitalistieche regeering uitgestooten Weet u waarom Aron onmiddellijk na zijn aankomst in Moskou door mada me Karkoff werd ontvangen? Op spe ciale instructies. Tusschen hen bestond geen andere gedachte dan het geheim© werk dat gedaan moest worden voor de Partij. Onder allerlei voorwendsels zochten wij inlichtingen teneinde zelfs de Ogpu niets van onze ware bedoe lingen te laten begrijpen. Weet u wie de Amerikaan is? Hij is de zoon van Channock van Ryn, een van de rijkste mannen in Amerika. Wij moesten zijn vertrouwen zien to winnen, de man heeft veel grooterc belangen dan en kel een aanval op de verborgen juwee- len. Dat zijn maar oude vrouwenpraat jes. Ik betwijfel zelfs of de juweelen hier inderdaad wel zijn." Hij zweeg eenigen tijd, terwijl hij den Rus onaafgebroken aankeek. Leshkin zat een oogenblik stil voor zich te kijken, dan begon hij weer ner veus met zijn vingers in zijn baard le woelen. Hij wist dat Stalin geheim.3 spionnen buiten de Ogpu in dienst had zou het mogelijk zijn dat deze menschen lid waren van dat geheime genootschap? Zijn oogen namen een listige uitdrukking aan en hij zei knor rig: „Wel, waarom liet u dan den Ame rikaan alleen Zuidwaarts trekken? Neen," hij sloeg plotseling met zijn dikke, witte vuist op de tafel, „ik ge loof het niet. Jullie bent ongeoorloofde vreemdelingen hier, ik zal jou laten doodschieten," en hij wees op den hertog. „Zoo zij het," zei de hertog met een lichte buiging. „De keus is aan u. Het spijt mij echter alleen dat ik er niet bi.i zal kunnen zijn wanneer u voor uw meester verantwoording van uw daad zal moeten afleggen. Ik zou nist graag in je schoenen 6taan, kamo. raad." De commissaris 6tond. Hij riep de bewakers die oogenblikkelijk versche nen. Hij gaf een paar korte bevelen en de hertog en Simon werden wegge leid. Zij liepen de gang weer door, sta ken de groote hall over en door een tweede gang kwamen zij in een ande ren vleugel van het kasteel. Er werd een deur geopend en voor dat zij het wisten werden zij in een donkere ka mer geduwd. De deur werd hard ach ter hen dicht geslagen en zij hoorden dat er een zwaren grendel voorgescho ven werd. „Foei!" zei Simon en streek met zijn hand over het voorhoofd, „die man be valt mij niet." De Reichleau legde zijn hand gerust stellend op Simon's schouder. „Mij ook niet, beste vriend. Maar je was uitste kend kalm. Zoo kalm! Je hebt buiten gewoon veel moed getoond!" „Zoo," zei Simon, „is dat waar? Ik heb er zelf niets van gemerkt. Dacht je dat hij ons werkelijk zal laten doo den?" Zij spraken fluisterend met elkaar. „Voor 't oogenblik niet. Hij gelooft zoo half en half mijn verzinsel over Stalin. Geen enkele van deze menschen hier heeft vertrouwen in elkaar. Het zou heel goed kunnen zijn dat wij in derdaad Stalin's geheime agenten wa ren. Hij zal ons dan werkelijk niets doen voordat hij inlichtingen te Mos kou heeft ingewonnen." ,yHm. Ik dacht dat dit wel de weg was om eruit te komen. Maar nu zal hij eenst wel vanaf het vliegveld een draadloos bericht naar Moskou zen den. Als het antwoord komt, begint de zaak ernstig te worden." Hij lachte op zijn eigenaardige, nerveuze wijze. „Zoo gaat het beter," zei de hertog. „Het doet mij goed je te hooren lachen. Er kan nog heel wat gebeuren voor zii antwoord krijgen. Ik ben bang voor mezelf, en nog het meest heb ik wroe ging over het feit, dat ik jou in zulk een groot gevaar gebracht heb. Ik wil de dat ik je den brief van Rex nooit had laten zien." Simon lachte weer. „Ik zou het je nooit vergeven hebben, als je mij er buiten gelaten had. Maar over Rex ge sproken, ik heb zoo'n idee, dat hij er wel kans toe ziet ons hieruit te krij gen." „Ik vrees dat hij ons niet helpen kan," antwoord© de hertog. Leshkin heeft zeker een dozijn mannen bij zich. Rex weet bovendien hoe wij er voor staan. Ik hoop maar, dat hij niet komt om eveneens in hun klauwen te val len." Simon haalde zijn zaklantaarn voor den dag, hij bedekte de lens met zijn vingers, zoodat het licht niet onder de deur kon doorschijnen. Hij drukte het knopje naar beneden en zei: „Ik moet toch eens even zien waar wij zijn. Wij moeten ons zelf trachten te helpen, als wij geen hulp van ande ren kunen verwachten. Het zwake schijnsel dat lichtrood door zijn vingers straalde, was onvol doende om het vertrek geheel te over zien. Simon kon alleen zwakjes de ge laatstrekken van den hertog onder scheiden. Hij draaide zijn rug naar de .leur en nam zijn vingers van de lens. Een lichtglans toonde hen dat de ka mer leeg was. Het was vermoedelijk een gedeelte van de vroegere bedien denkwartieren. De vloer was betegeld en en groote, ronde koperen plaat was in een van de hoeken in den muur ge metseld. Simon richtte het licht op het plafond. Het was gemaakt van bepleis terde lappen, hier en daar zag men nog stukken kalk. In een van de hoeken was een scheur van ongeveer zes duim. De scheur was breed genoeg om, wan neer men er recht onder stond, vier sterren te zien die helder schitterden. „Als wij dat gat wat grooter konden maken," zei Simon. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7