Eerste Rotterdamsche zesdaagsche ONS NATIONALE TEAM IN DE TOEKOMST BLACK CAP MEENING VAN HERBERTS JA. SCHOTERMAN Zn. STERK BEZET VELD JORIS IVENS in Amerika TOONTJE VAN TEUTEN DE MILLIONNAIR STOOMCURSUS EEN DAVEREND SUCCES Motorprijs van Europa in Zwitserland OLD SCOTCH WHISKYp. fl. f3.75 UTRECHTSCHESTR. 17 - Ao 1878 Tel. 145 Fa. M.R.N. OOSTERVEEN Blikgroenten Een groot contingent Sprinters „Schepping van leven en kunst" FAILLISSEMENTEN Radio-programma's Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 5 NOVEMBER 1936 VOETBAL De technische commissie van den K.N.V.B. ziet gunsti. ge perspectieven Dank zij het uitmuntende werk, door Karei Lotsy begonnen, en door man nen als Herberts, Triebei, De Vries om slechts enkele namen te noemen voortgezet, is Nederland op internatio naal voetbalgebied de laatste jaren een gevreesd tegenstander geworden. Ne derland wordt beschouwd als een der weinige landen, waar het amateuris tisch voetbal op een zeer hoog peil staat, ja menigmaal stelt men in het. buitenland ons voetbal gelijkwaardig met dat, wat in de meeste proflanden van Europa wordt gespeeld. Maar de jaren snellen voort. Van het eens zoo beroemde wunderteam der Oostenrijkers is niet veel meer over, hetgeen o.m. verklaard kan worden door het feit, dat er niet dadelijk re serves klaar stonden, die oudere spe lers konden vervangen. Zoo zal het ook met het Nederlandsch voetbal gaan, de ploeg, die de laatste seizoenen zulke schitterende successen heeft behaald. Wij willen slechts twee willekeurige voorbeelden noemen. Anderiessen en Van Heel zijn op het oogenhlik nog pri ma spelers, maar zij weten zelf wel. dat er een tijd van komen en een tijd van gaan is. De jaren beginnen te lel len, jongere krachten zullen hun plaat sen moeten innemen. En nu is het groote vraagstuk, waarmede do verantwoordelijke ICN.V.B.-leiders zitten, dit: Zijn er, op dit moment, reeds jongere krach ten aanwezig, die over eenigen tijd, desnoods direct, de plaatsen van oudere spelers kunnen innemen, zonder dat van een achteruitgang der prestaties van het Nederlandsch Elftal zal kunnen worden gespro ken? Zijn er, en dat is een tweede pro bleem, voor elke plaats in het Neder landsch Elftal réserves beschikbaar, in dien door blessures de een of de ander niet zou kunnen spelen? Deze laatste vraag mag terecht gesteld worden, omdat in de komende landenwedstrij- den geen invallers (behalve de doelver- dediger) meer worden toegestaan. Een speler, die niet volkomen fit op het veld kan verschijnen, mag niet meer worden opgesteld. En hoe vaak gebeurt het niet in een competitiewedstrijd, dat een speler een blessure oploopt, welke den volgenden Zondag nog niet geheel genezen is. Al deze vragen kunnen ook in rui mer verband worden bezien. Beschikken wij over een breede laag van spelers, die in elk internationaal milieu een gopd figuur zouden slaan? Al deze vragen hebben wij dezer da gen eens besproken met den voorzitter der technische commissie van den K.N.V B., den heer H. W. G Herberts, bij welk onderhoud ook enkele andere leden dezer commissie, de beeren O de Vries, E. G. Mundt, F G. Triebol en L. Boeljon aanwezig waren „Het is met het spilprobleem begon nen", zoo begon de heer Herberts. „Het middel, dat wij daarvoor kozen, was een nieuwigheid en om nieuwigheden wordt nu eenmaal gelachen. Maar ik kan li namens de technische commis sie verklaren, dat de resultaten van de zen cursus do verwachtingen verre overtroffen hebben. Op onzen eersten oproep hebben zich ongeveer 260 perso nen aangemeld, van allerlei leeftijd, uit alle deelen van het land. niet alleen uit K.N.V.B-clubs, maar ook uit pro vinciale- en plaatselijke bonden ja zelfs spelers uit reserve-elftallen 41 deze gegadigden hebben ecu vragenlijst ontvangen, waarin o.m verzocht werd fc willen mededeelen, of zij bereid wa ren een test af te leggen, daarvoor oefe ningen in te studeeren c d Her gevolg was, dat na deze eerste schifting 150 personen overbleven Hel tosten is vrij wel geschied. Wij zijn nog niet overal klaar, dezer ringen wordl er de laatste hand aan gelegd Zoo moet de test in een plaats in hef Noorden, een in het Zuiden en in Twente nog worden afg^ nomen. Voor de rest zijn wij klaar. I'.n het resultaat, zult u vragen? Half Nov. heschikken wij, aldus zeide de heer Herberts verder, o^r ongeveer 20 spelers, en met hen zal een nieuwen cursus worden gehou den, waarschijnlijk te Den Haag of to Utrecht, dat is nog niet beslist. De laatste selectie zal dan kunnen aanvangen. We kunnen onmogelijk zeggen, hoe lang deze cursus zal duren, of wij b.v. over twee maan den een nieuwen spil zouden kun nen afleveren. Want we zijn verder gegaan. Il-'t gaat o.i. niet meer om een plaats in het Nederlandsch elftal. Deze cursus met 20 jeugdige spelers de oudste is 23 jaar is een deel van de voorbereiding voor de toe komst. Wij willen reserve-materiaal aankweeken en de T. C. heeft het vertrouwen, dat. uit deze 20 spelers, die, zooals gezegd, opnieuw zullen worden geselecteerd, een geheele halflinie van internationaal formaat zal kunnen worden samengesteld. Wij kunnen niet meer spreken van een z.g. spil-cursus. Neen, deze simpele oproep, waaraan met zooveel enthou siasme gevolg is gegeven, heeft schit terend succes gehad. In plaats van en kele, hebben wij 20 jonge krachten, waarin wij veel zien. Wij zullen ze bij brengen, dat zij er nog niets van ken nen; wij willen hun het spel van den grond af leeren. De T.C.-leden zullen allen meewerken om het gestelde doel tc bereiken. De heer Herberts gaf ons nog een aardig illustratief voorbeeld. Wij wis ten, aldus deze official, dat Wildcrs van Blauw Wit een goed clubspeler was. Maar toch meer afgaande op zijn test uit den spilcursus. hebben wij hem di rect in het voorloopig Nederlandsch Elftal geplaatst, dat tegen de Doncaster Rovers te Rotterdam heeft gespeeld. Wij zullen niet zeggen, dat hij toen heeft uitgeblonken, maar voor dc eerste maal in dat milieu spelend, bleef bij toch ver boven het middelmatige. Nimmer zullen wij aarzelen nieuwe wegen te zoeken en de Technische Com missie is reeds bezig verdere plannen voor te bereiden, speciaal met het oog op het seizoen 19371938", aldus be sloot de heer Herberts ons onderhoud. MOTORSPORT BERN, 4 November. De groote mo torprijs van Europa wordt ieder jaar door een land, dat bij de F.I.C.M. is aangesloten, georganiseerd. De laatste maal is dit motorsport evenement to Hohenstcin-Ernstthal in Duitschland gehouden, terwijl in 1935 Assen de wedstrijden organiseerde. In 1937 zullen dc wedstrijden in Zwit serland worden georganiseerd door den Zwitsersehe motorrijders bond. Als data zal de F.I.C.M. 3 en 4 Juli voorstellen, terwijl de route in het Bremgartenwald te Bern zal worden uitgestippeld. Op hetzelfde traject zul len ook de autoraces om den groeten prijs van Zwitserland worden gehou den. Verder zal Zwitserland als groote motorsport-gebeurtenis ook nog de wed strijden om den grooten prijs van Ge- nève op 30 Mei doen verrijden. Iedere automobilist leen a dadelijk vartallen, Koevael kilomeier per uur zijn wagen haah, maar slechts weinigen weten, hoeveel meter ze wel noodlg hebben om met die vaart te stoppen I 99 99 Sole Importers: LANGESTRAAT 42 TEL. 77 Ontvangen alle soorten nieuwe oogst. WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Macaroni in schelpen. Bereiding: 100 gr. Macaroni, 100 gr. ham, 100 gr. Parrnezaansche kaas, een d.L. bouillon, wat paneermeel, 25 gr. boter. Kook dc macaroni gaar in kokend water met zout, vermeng ze met de ge raspte kaas. de fijngesneden ham en de bouillon. Verdeel de massa in zes schelpen, bestrooi ze rnet paneermeel en leg op iedere schelp een klontje bo ter. VOOR DE MIDDAGTAFEL Schelvisch. Andijvie. Aardappelen. Grutjes in karnemelk. DE BEN000IGDE VISCH even bestellen GLASTRA'S VISCHHANDEL ALLEEN qevestiqd Utr. str. 40 TeL 92 TjE Directie van den Roltcrdam- schcn Zesdaagsche heeft be sloten, niettegenstaande het reeds geëngageerde sterke veld, nog een dertiende koppel van internationale klasse tc engageeren. Na veel moeite en onderhandelingen is het haar gelukt, nog twee eerstc-klas Fransche renners aan den start te bren gen. De beroemde Fransche weg- en baanrenner Leducq, heeft een koppel ge vormd met den jongen Wambst. Dit kop pel zal beslist een der interessantste zijn. die aan den a.s. grooten wielerwed strijd zullen deelnemen. De naam van Leducq is in de wielcr- wereld reeds zoo bekend, dat het niet noodig is veel over hem uit te wijden. 11ij is een der helden van de Tour de France, terwijl hij ook als baannjder zeer goede resultaten heeft bereikt. Zijn buitengewoon uithoudingsvermogen en bekwaamheid laat zich zeer goed com bineeren met de buitengewone snelle en soepele manier van rijden van F. Wambst. Daar de Spaansche Prieto en do Belg Van Nevele, in verband met andere startverplichtingen, die niet waren af (c zeggen, zijn uitgevallen, heeft de Di rectie de Belg Billiet, welke eerst met Van Nevele zou rijden gekoppeld met Dcpaauw, die eveneens een eerste klasse Belgische renner is; Rieger, waarmede Prieto zou rijden heeft men met den Duitscher Elimer gekoppeld. Van Ehmer is liet. interessant tc ver nemen, dat hij een eerste klasse Euro- pccsche sprinter is. Daar hem de winter- banen, zooals die in de Nenijto-Hal. bui tengewoon goed liggen, zal hij zeer ze ker in dc sprints veel spannends te zien geven. Wanneer men bedenkt, dat in het ge kozen veld van den Rotterdamschen Zes daagsche, de internationaal beroemde Jan Pijnenburg, die in de sprints wel weer van zich zal doen ©preken. sprinters buitengewoon talrijk vei tegen- w'oordigd zijn. zooals Piet van Kempen, Jan van Kempen. Pijnenburg. Wals, Guirabretierc. Rausch, Wall hour en Rieger, waarbij nu ook nog Ehmer komt, behoeft het geen betoog, dat een zeer scherpe strijd te verwachten is, in de. sprints. Het compleet opgestelde veld is thans als volgt: Pijnenburg—Wals (Holland). Piet v. Kempen—Jan v. Kempen (Holl.). SchönPellenaars (Duitschl.-Holland). SlantsCharlicr (Holland—België). Walthour— Croslcy (Amerika). LeducqWambst Frankriik RauschGuimbretiere (Duitschland Frankrijk). Billietde Paauw (België). Rieger—Ehmer (Duitschland). Braspenninxv. d. Ruvt (Holland). MatenaHeslinga (Holland), de Korver—Overveel (Holland). CathclGiclliet (Holland). FILMNIEUWS Zeer gunstig oordeel over zijn werk JORIS IVENS verblijft op uitnoodi- ging van de New Film Alliance in de Vereenigde Staten. De eerste ver tooningen van zijn films „Nieuwe Gron den", „Borinage", „Symphonic Indus- trielle" en fragmenten uit „Heldenlied", wrerden door de New Film Alliance in New-York georganiseerd en vonden groo ten bijval in de Amcrikaansche pers. In dc New York Herald Tribunee schrijft de bekende filmcriticus Richard Watts o.a.: „Het zijn bijzondere en opwindende films. Joris Ivens is een regisseur met ideeën en fantasieën. Hij is iemand die de aandacht verlangt". De New York Times trekt, onder den indruk van „Borinage" een parallel tus- schen het werk van Van Gogh en Ivens. De National Board of Review gaf de hoogste onderscheiding die ze geven kan: „Exceptioneel and outstanding in their field". Op uitnoodiging van de Directors Guild vertrok Ivens eenigen tijd geleden naar Hollywood. Op weg daarheen hield hij eenige lezingen met zijn films in Dartmouth College, Buffalo, Washing ton, de universiteiten van Syracuze en Detroit. In het Film Art Theatre in Hollywood vond een vertooning van Joris Ivens' films plaats. Vele bekende acteurs, sce naristen en regisseurs, waaronder King Vidor, Milestone, Von Sternberg en Ma- moulian waren aanwezig. De vertoo ning van zijn films die natuurlijk sterk contraslcerden met de normale Hollywood-productie, omdat Ivens bij de dramatiseering van zijn onderwerp zoo zeer de realiteit gebruikt was aanlei ding tot een interessante discussie in de Screen Writers Guild, waar een der re gisseurs zich als volgt uitdrukte: „Na de voorstelling verlieten wij de zaal, meer dan ooit overtuigd, dat een film geregisseerd moet worden door mcnschen, die van het leven en de rea liteit houden. Wij. die in de film wer ken, konden dit het best begrijpen dezen avond. Hij maakt zijn films voor het groote publiek, dat midden in het wer kelijke leven staat en de films daarmede verhonden wil zien actueele films. In deze absoluut gerealiseerde actua liteit vond hij de gelegenheid de aesthe- tische krachten van de filmkunst te ge bruiken. Hier vond men schoonheid en afschuw, opgetogenheid en laagheid, on gelooflijke kracht en isoleering. Deze elementen welke hij koos en ordende uil 7 jaar van levend antagonisme tus- schcn rnensch en mensch, mensch en natuur en dan tenslotte weer tusschen mensch en mensch. Hij componeerde dit tot een schepping van leven en kunst". Het Museum for Modern Arts te New York (dat een speciale afdeeling heeft voor filmkunst) neemt, als typisch voorbeeld voor de ontwikkeling der filmkunst dc films „Regen" en „Nieuwe Gronden" in hun verzameling op. Joris Ivens is nu terug in New-York en werkt er met den Amerikaanschen schrijver John Dos Passos aan een nieuw manuscript en zal nog eenige le zingen houden in de universiteit van New-York en Michigan. Uilgesproken J. ter Haar, kantoorboekhandelaar, wonende te Baarn. Laanstraat 12. Rech tercommissaris mr. A. D. van Regteren Altcna. Curator mcj. mr. R. W. de Boer te Baarn. .T. G. Wynands, timmerman en aan nemer, wonende te Soest, Birkstraat 31a. Rechter-Commissaris mr. A. D. van Regteren Altena, Curator mr. F. C. Ter- lingen te Soest. W. A. Jurcka, filiaalhouder, wonende te Utrecht, van der Goesstraat 22. Rech ter-Commissaris mr. A. D. van Regteren Altena, Curator mr. A. Murman te Utrecht. Joh. Pranger, bouwondernemer, wo nende to Soestdijk, Dorresteinweg 26. Rcchter-Commissaris mr. A. D. van Regteren Altena, Curator mr. jhr. F. F. Hooft Graafland te Utrecht. A. Trommel, echtgenootc J. Pranger, wonende te Soestdijk, Dorresteinweg 26. Rechter-Commissaris mr. A. D. van Regteren Altena, Curator mr. jhr. F. F. Hooft Graafland te Utrecht. H. C. J. Keyzer, slager, wonende te Utrecht, Narcisstraat 12. Rechter-Com missaris mr. A. D. van Regteren Altena, Curator mr. J. Floor te Utrecht. De Naamlooze Vennootschap Betonfa- briek „De Eera", gevestigd te Eemnes aan de Ecmbrug. Rechter-Commissaris 41. Dat werd er niet beter op toen de kellner tot de om dekking kwam dat de dikke poes van Toontje in stilte een heel bord soep had leeggeslurpt, dat de kellner cp zijn hand droeg. De man was natuurlijk vreeselijk woedend en riep den baas er bij. Dc baas ging eerst erg te keer. 42. Maar toen Toontje gezegd had: „Zeg man maak niet zoo'n herrie, ik zal het hotel van je koopen," toen draaide hij gauw bij. Het eind van het liedje was, dat Toontje het zaakje kocht voor het dubbele van de waarde en daarna hot pen=?nonoo| de deur uitplaapde mr. A. D. van Regteren Altena, Cura tor mr. baron P. F. W. van Till te Utrecht. H. Meerwijk, wonende te Utrecht, B. F. Suermanstraat 2323bis. Rechter- Commissaris mr. A. D. van Regteren Altena, Curator mr. B. van den Hemel te Utrecht. A. Richter, hotelhouder, wonende te Amersfoort, Utrechtscheweg 295. Rech ter-Commissaris mr. A. D. van Regte ren Altena. Curator mr. W. baron Rocll te Amersfoort. Geëindigd 30 October: H. A. Aalders, manufac- turier, wonende te Vleuten. Curator mr. P. F. W. baron van Till te Utrecht, be eindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst met eene uitkee ring van 4.5575 pet. 1 November: H. van Hamersveld, landbouwer, wonende te Amersfoort. Curator mr. dr. M. Tydeman te Amers foort, beëndigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst met eene uitkeering van 1.159 pet. 1 November: C. J. van Eyl, schoen- winkelier, wonende te Utrecht, Catha- rijnesingel 18. Curator mr. E. Cornelis te Utrecht, beëindigd door het verbin dend worden der eenige uitdeelingslijst met eene uitkeering van 11 pet. 1 November: B. de Groot, wonende te Utrecht, Curator mr. J. A. Star Bus- mann te Utrecht. Beëindigd door het verbindend worden der eenige uitdee lingslijst met eene uitkeering van 6.523 pet. 2 November: A. Stekelonburg, aanne mer, wonende te Utrecht. Curator mr. S. M. S. Furnée te Utrecht. Beëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst met eene uitkeering van nihil. 2 November: G. F. Martius, wonende te Zeist. Curator mr. II. B. van Rhijn te Zeist. Beëindigd door het verbindend worden der eénige uitdeelingslijst met eene uitkeering van nihil. 3 Novembor: G. van Harreveld, meu belmaker, wonende te Baarn. Curator mr. F. C. Tellingen te Soest. Beëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst met eene uitkeering van 9.364 pet. 3 November: Naamlooze Vennoot schap Modehuis Küppers, gevestigd en kantoor houdende le Utrecht. Curator mej. mr. J. N. Henket te Utrecht. Be ëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst met eene uit kcering van 15.0188 pet. 4 November: G. M. Schiphorst, pen sionhouder, wonende te Utrecht, Nach tegaalstraat 2-ibis. Curator mr. G. Kra mer te Utrecht. Beëindigd door ophef fing w*egens gebrek aan actief. 4 November: W. H. Visser, wonende te Zeist, v. d. Ileydenlaan 104. Curator mr. dr. B. van der Mersch te Zeist, be ëindigd door opheffing wegens gebrek aan actief. G. Wagensvold, lood- cn zinkwerker. wonende te Utrecht, Fabriekstraat 10. Curator mr. J. D. L. de Vries te Utrecht. Beëindigd door opheffing wegens ge brek aan actitf. 4 November: W. de Koning, aanne mer, wonende te Renswoude. Curator mejuffrouw mr. A. Boegheim te Amers foort. Beëindigd door opheffing wegens gebrek aan actief. Vrijdag 6 November HILVERSUM II. 301.5 M. V.A.RA. 8.01: Gramofoonmuzick V.P.R.Ó. 10-00 Morgenwijding V.A.R.A. 10-15De Kerkcknecht, de brandspuit, de school meester 10.35: Melody Circle 11.10: De vier Zusters 11.30: De Flierefluiters A.V.RO. 12.00; Gramofoonmuzick 12.30: De Minstreels 2.10: Avro-knippa- tronen 2.30: Beethoven-programma 3.20: Het Avro-Dansorke'st V.A.R.A. 4.01; Gramofoonmuzick 5.00: Na school tijd 5.30: Orgelspel door Joh. Jong 6-30: Politiek Radio-Journaal 6.50: Gra mofoonmuzick 7.00: Het plan van de ar beid^7.20: Men vraagt! en wjj draaien... V.P.R.O. 8.05; Wat dunkt u van den mensch? 8.30: Concert 9 00: Het idea lisme in de schilderkunst der Itahaansche Renaissance 10.00: Het werk van den predikant in Indië 10.30: Gramofoonmu zick 10.40; Avondwijding V.A.R.A. 11.05; Graniofoonmuziek 11.15: Dc Zes daagsche te Rotterdam HILVERSUM I, 1875 M. N.C.R.V. Algemeen programma 8.15: Morgencon cert 10.30: Morgendienst 11.00; Ccl- lorecital door E- Seiverling 12.30: Mid dagconcert door Ensemble van der Horst 2.30: Chr. lectuur 3.00: Zangrecital 4.00; Orgelbespeling 5.00: Declamatie d. Ilenk Hoekstra 6.30: Het oppianten van wildstammen 7.15: Literair halfuurtje 8 00: Nieuwsberichten 8.15: Concert d het N.C.R.V.-Orkest. BRUSSEL (VL.) 12.51Populair Concert. 1.30 Salonorkcst. 5.20 Het Omroeporkest o.l.v. Paul Gason. 10 30 Dansmuziek. BRUSSEL (FR.) 12.50 Salonorkest o.l.v. Walter Feron. 1.30 Populair Concert o.l.v. Karei Walpot 8.20 Concert o.l.v. Franz Andrc. 9.35 Concert. DEl'TSCHLANDSENDER (R.) 5.550 Concert uit Danzig. 11.20 Concert door het groote omroepork. 3.20 Populair concert door het omroepor kest. 10.20Dansmuziek. DROITWICH (ENG.) 12.50 Het BBC Dansorkest- 4.20:Het BBC Midland Orkest. 8.20 The White Coons Concert Parjj. 10.35 Het BBC Orkest. Kom dadelijk terug, Hendrik, je moet niet denken, dat je zóó moAr van de afwasch af komt! (Happy Mag.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 2