POLITIE - COMMISSARIS ETIENNE BOSCH VOOR DE RECHTBANK Wettelijke verhouding in het gezin WINTERSPORTAVOND IN „DE VALK'' SCHILDERIJEN EN ETSEN VAN ETIENNE BOSCH BAZAR VAN DE VRIJZ. HERVORMDEN CONCERTVEREENIGING Mr. W. J. B. Versfeit spreekt voor de Ned. Vereeniging voor Vrouwenbelangen en gelijk Staatsburgerschap EXPOSITIE JEANNE d' ARC VOOR PARIJS BOEK- EN KUNSTHANDEL G. G. VEENENDAAL DE NIJMEEGSCHE ZAAK ZWARE STORMEN AAN DE KUST Activiteit in dampkring WAT ETEN WIJ MORGEN? Fa. M.R.N. OOSTERVEEN ee ijnnandel „De Moor' 2c BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 10 NOVEMBER 1936 Causerie en film wisselden elkaar op dezen N.R.V.* avond af De avond, die de Ned. Reisvereeniging hier gisteren in „De Valk" aan de win tersport gewijd heeft, mocht zich in veler belangstelling verheugen. Het blijkt, dat ook in onze stad de N.R.V. talrijke leden telt, die deze tak van sport, welke in Nederland doorgaans niet tot haar recht kan komen, een warm hart toedragen. De afdeelingsvoorzitter, de heer J. Melchior, luidde het veelzijdig program ma met een kort woord in, waarna de heer Hermann Steuri zijn causerie over de ski-sport aanving. In groote lijnen vertelde hij de aanwezigen in de Duit- sche taal over de groote vlucht, die deze sport allengs genomen heeft; zij is zelfs wat men noemt een algemeene sport geworden. De moeilijkheid was aanvankelijk de wijze, hoe men eigen lijk skiën moet; het onderricht liep naar verschillende kanten uiteen en men miste bepaalde punten van uit gang. Tenslotte is men erin geslaagd grondmethoden vast te stellen, die nu algemeen op skischolen door theoretisch en practisch overlegde leeraren geleerd worden. Spreker demonstreerde vervol gens deze methoden op het tooneel en gaf daarbij duidelijk tekst en uitleg. Hiermede kreeg men een indruk, hoe het wel moest, in tegenstelling met de causerie van den algemeen voorzitter, den heer J. Panman uit Haarlem, die ons wees op de talrijke klippen, die de beginneling al of niet heeft te om- skiën. Spreker toonde zich een prettig en vlot causeur, die. de kunst maar al te goed verstond zijn auditorium te boeien en voor de wintersport te inte resseeren. Hierna werden onder leiding van den heer J. Hooymeyer eenigo skigymnas tiekoefeningen uitgeoefend, die eenigs- zins in praktijk lieten zien, waarover tevoren theorie gegeven was. Alvorens het technische gedeelte van den avond te besluiten, bracht de heer .T. Melchior beide sprekers en uitvoeren den dank voor de medewerking en over handigde den heer Hermann Steuri een stoffelijk aandenken. Na de pauze werden films vertoond: een film van de Schweizerische Ski- schule met aanvullende verklaringen van H. Steuri, verder een Oostenrijksche wintersportfilm en Zwitsersch filmpje. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat de N.R.V. met dezen avond het voor oogen gestelde doel, belangstelling wek ken voor dè wintersport, bereikt heeft. FRUIT- EN GROENTEN VEILING 9 November Druiven 11—15 ct., tomaten 19—69 ct., goudreinet 1322 ct., bellefleur 14—18 ct., sterappel 1519 ct., Hollemans 10 13 ct., Comtesse de Paris 1217 ct., Bramley Seedling 12-1-4 ct., Emile d'Heyst 12—14 ct., winterjan 9—13 ct., Giessen Wildeman 10—12 ct., Oranje Pippin 22—23 ct., beurré clairgeau 13— 21 ct., Groninger kroon 2021 ct., lof 6—7 ct., spruiten 5—S ct., spinazie 9—U ct., uien 26—30 ct., bieten 23—35 ct., prei 37 ct., groene kool 1225 ct., Chin, kool 5—8 ct., roode kool 22—28 ct.. gele kool 16—23 ct., boerenkool 6—15 ct., bloemkool G—10 ct., andijvie 6—14 ct., sla 712 ct., knolselderij 2022 ct., ra dijs 1214 ct., wortelen 34 ct., peter selie 6—11 ct, selderij S—20 ct. BERGREVUE Traditiegetrouw zal ook dit jaar de bergrevue onder den titel „Je moet maar komen in Amersfoort" opgevoerd worden. De opvoering heeft op 15 en 16 November plaats in het gebouw aan de Tollenslaan, op 22 en 23 November in de Markthal. Voor bijzonderheden ver wijzen wij naar de keitjes in dit blad. FEESTGEBOUW OP „DE HOF" De nieuwe directie zoekt een passenden naam De heer Van Twisk is belast met de leiding van het feestgebouw op „De Hof", waarvoor hij per advertentie in dit nummer een prijsvraag uitschrijft om aan een nieuwen passenden naam te komen. De zaak, waarover nogal eens gesproken werd, is opnieuw inwen dig gerestaureerd. Het is den heer Van Twisk ernst om de exploitatie weer op een peil te brengen, een goede burger zaak waardig. LOOP DER BEVOLKING Over de maand October Aantal geboorten 33 m., 31 vr., totaal 64. Aantal overledenen 14 m., 19 vr., totaal 33. Meer geboren dan ovei leden 19 m., 12 vr., totaal 31. Gevestigd 196 m., 210 vr., totaal 406. Vertrokken 150 m., 190 vr., totaal 340. Meer gevestigd dan vertrokken 46 m., 20 vr., totaal 66. Totale vermeerdering 65 m., 32 vr., to taal 97. Bevolking op 1 November 1936: 22.563 m., 23.571 vr., totaal 46.134. BURGERLIJKE STAND 9 November. GEBOREN: Johannes Wilhelmus, z.v. Willem Joseph Siero en Maria Susanna Hüsken. Margaretha Elisabeth, dochter van Benjamin Hendrikus Johannes Callen- bar.h en Aaltje Maria Tolsma. Jacoba Cornelia Hendrika, dochter v. Teunis Rekers en Jacoba Lambrechts. Evert, zoon van Evert van den Hoek en Wikje Steen. Hendrika, dochter van Jan Willem v. Nus en Johanna Gesina Levina Vern- hout. Jan Willem Anne, zoon van Jan Oos terhuis en Hendrika Wilhelmina Jo hanna Blonk. OVERLEDEN: Marie Wilhelmina Au- guste Vollmer, 82 jaar. weduwe van Eduard August Karl Maas. Geëxposeerd in de étalage van boekhandel G. G. Veenendaal In de étalage van boekhandel G. G. Veenendaal is een schilderij geëxpo seerd van den schilder Étienne Bosch voorstellende: „Jcanne d'Arc voor de poorten van Parijs" cn een aantal etsen van Bosch, die in het aan deze zaak verbonden atelier voor omlijstingen zijn ingelijst. Over fctienne Bosch (geboren 1863) schreef Aty Brunt: „Het eigenaardige, zéér-kenmerkende aan den arbeid van Étienne Bosch is het bezonnene: zijn werk geeft te denken. Hij voert ons peinzen heen op schoone, ongekende wegen: literaire wegen zéker Er is in Bosch ongetwijfeld een gepro nonceerd letterkundige, niet zuiver schilderkundige kant, welke ook W. A. van Konijnenburg cn Puvis de Chavan- nes kenmerkt, aan hen hunne bijzon dere geaardheid schenkt en een merk bare neiging tot het decoratieve doet ontwaken. In al zijn werk vindt men een drang naar het geheimzinnige, gevoelt men iets van dat verborgen wezen van de Italiaansrhe natuur; en mede treft men een zoete droomerigheid, die men meestal in het werk van de, naar on- vervalscht Hollandschen aard de wer kelijkheid, de vaak nuchtere werkelijk heid, zoozeer minnende schilders, niet aantrekt. Tweede abonnementsconcert door het Hollandsch Ins strumentaal Kwintet Donderdag a.s. heeft in Grand Théatre het tweede abonnementsconcert voor de Concertveroeniging, in samenwerking met den Amersfoortschcn Kunstkring, plaats. Het programma vermeldt kamer muziek door het Hollandsch Instrumen taal kwintet, waaraan medewerking verlecnen Jacoba Heuckeroth (harp), Jan Prins (fluit), Louis de Ruijter (viool), Henk van Galsteren (altviool), Martin Zagwijn (violoncel). Het programma luidt als volgt: Pièces en Trio, pour Violon, Violon- celle et Harpe, J. Ph. Rameau (16831764). I. La Poplinière. II. Menuet I, Menuet II. III. Le Vézinet. Quartett No. 28 D. dur, für Flöte, Violine, Viola und Violoncello. W. A. Mozart (17561791). I. Allegro. II. Adagio. III. Rondo. Quintette pour Flüte, Violon, Alto, Violoncelle et Harpe, J. Guv Ropartz (1864). I. Prélude. II. Marine. III. Chansons. Concert a Cinq Op. 71, pour flöte, violon, alto, violoncelle et harpe, J. Jongen (1873). I. Décidé. II. Calme. III. Trés décidé. Hedenmiddag in „Concordia" door ds. F. Oort geopend Heden is in Concordia een bazar ge opend van de Vereeniging van Vrijzin nig Hervormden, waarvan de organi satie in handen is van de onderafdee- ling Zusterkring. De bedoeling van dezen bazar is steun te geven aan het fonds der vereeniging, waaruit maat schappelijk zwakke broeders en zusters gesteund worden. De Zusterkring had twee jaren geleden eveneens veel succes met de pogingen tot steun, ter wijl het zich nu in Concordia laat aan zien. dat ook thans niet tevergeefs een beroep zal worden gedaan op de bezoe kers. De veelheid der eigengemaakt handwerken, vervaardigd op de li-daagschc bijeenkomsten van den Zus terkring en de groote keuze van huis houdelijke voorwerpen cn artikelen, zullen wel bezoekers trekken. De ba zarcommissie, een comité van tien da mes. dat het bestuur behulpzaam is, heeft de meeste dier voorwerpen gekre gen bij het huisbezoek aan de leden der vereeniging. Maar ten bate van het goede doel hebben ook meerdere firma's daadwerkelijk gesteund door óf gratis, óf tegen sterk gcrcduceerden prijs hun producten aan de bazarcommissie af te staan. Het is begrijpelijk, dat deze daarvoor zeer erkentelijk cn dankbaar is. Natuurlijk ontbreken, evenmin als bij iederen anderen bazar, de attracties niet. Daaronder zijn eenigo zeer bijzon dere en ook hiermede zijn mooie prij zen te winnen. De firma van Achterbcrgh en van Eist. de eenige firma die een eigen stand heeft, verbond daaraan ook een zeer gewilde bijzonderheid. cn Het zou onmogelijk zijn al de mooie goederen, nuttige en luxe, van dezen bazar te noemen. Laten we ons aanslui ten bij de woorden van Ds. Oort hij de opening gesproken, waarin hij hooDtc op groot succes. Op de openingsrede zelf komen wij morgen uitvoeriger terug. GARNIZOEN Ecrste-luitenant J. G. Sutherland van het 18e regiment-infanterie, die den in tendance-cursus aan de hoogere krijgs school heeft beëindigd, is gedetacheerd op het bureel van den inspecteur der infanterie. OVERTREDING DRANKWET Door de politie is proces-verbaal op gemaakt tegen een verlofhouder, die in zijn zaal liet bedienen door een knaap beneden den leeftijd van 16 jaar. GEN.-MAJ. BARON VAN VOORST TOT VOORST De toestand van gen.-maj. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, adj. in buitengewonen dienst van II. M. de Ko ningin, commandant van de 4e divisie, blijft gunstig cn is steeds vooruitgaande. „Och, waren alle men»chen wij».. (Dat is heelemaal niet noodlg, al» ze achter het »tuur maar 'n klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héól tevreden zijnl) Voor de afdeeling Amersfoort der Ned. Vereeniging voor Vrouwenbelan gen en gelijk Staatsburgerschap sprak gisteravond mr. W. J. B. Versfelt over het onderwerp: Wettelijke verhoudin gen in het gezin. Na een inleidend woord van mej. E. H. M. v. d. Hoeven begon de spreker met zijn rede, geba seerd op de stelling, dat een gezond ge zinsleven noodig is voor een gezonden staat. Dc algemeene kwestie van een gewoon, normaal gezinsleven brengt de juridische zijde niet naar voren. Zoo gauw het gezinsleven abnormaal zich buiten de grenzen uitzet, komt de juri dische zijde in het licht. Zoolang de rechter buiten het gezin blijft, kan men meestal spreken van een normaal ge zinsleven. Het vreedzame in het gezin blijft dan. Spreker acht zijn onderwerp te ruim voor één avond, zoodat hij vol staan zal met een vluchtig overzicht le geven. Het gezinsleven is een kringloop, waarvan spreker het begin vindt bij het huwelijk. Juridisch kan dan reeds een factor van invloed zijn geweest, b.v. huwelijksche voorwaarde, waarvan in de volksklasse meestal geen gebruik gemaakt wordt. Spreker zet dan uiteen, hoe de huwelijksche voorwaarden tot stand komen Bij huwelijk in gemeen schap van goederen komen baten en schulden ten laste der pas gestichte ge meenschap, d. i. het jonge paar. Een verdeeling der gemeenschap is dan uit gesloten. Bij huwelijksche voorwaarden worden die bij notarieele akte vastge legd. Mr. Versfelt toont dan aan. dat dit soms in het belang kan zijn van een vreedzaam gezinsleven, zonder dat het idee van uitsluiting een rol speelt. Oo.\ een gemeenschapshuwelijk kan toch nog uitzonderingsbepalingen hebben. De gemeenschap van vruchten en in komsten wil zeggen, dat de uitgaven boven de inkomsten niet gemeenschap pelijk zijn. Juridisch komt voor de wet het huwelijk tot stand op het stadhuis en dan treden de wettelijke bepalingen in werking. De kerkelijke ceremoniën staan daar geheel buiten. Bij uitbreiding van het gezin met eigen kinderen kunnen er zich moeilijkheden voordoen. Als de vader is gestorven voor de geboorie van het kind. wordt een curator be noemd. om het kind te beschermen. 1 Onder persoonlijkheid verstaat spr. het vermogen om rechten en verplichtin gen te dragen. Aan de hand van voor beelden toont hij dat aan. Breedvoerig behandelde hij daarna de handelingsonbekwaamheid. De een heid van het gezin is een zeer be langrijke factor. In ons land is een gezin formeel slechts een eenheid, als beide echtgenooten dezelfde nationali teit hebben. Een Hollandsche vrouw die met een Engelschman trouwt, ver liest haar Hollandsche rechten en krijgt niet volledig de Engelsche rech ten. Niet iedereen is handelingsbekwaam. hetgeen spr. aantoont; de getrouwde vrouw, de minderjarige, de curandus, e.a. Dit geldt niet altijd alleen het op treden in, maar ook buiten rechten. bomende tot het gezinsleven zelf. wijst spreker op de minderjarige, op den failliet, op den curandus, op hun rechten en persoonlijkheid. Bij conflicten in het gezin valt het uiteen en de rechter stelt dan regels. Die uitwas wordt dan terwille van het normale gezin binnen bepaalde gren zen gehouden. In het tweede gedeelte van zijn be toog behandelde mr. Versfelt de ver houdingen in een normaal gezin. Als dat gezin derailleert, heeft de vrouw te weinig rechten. Soms krijgt ze na het déraillement de beschikking over haar eigendommen terug. Spreker be handelt de gevallen van scheiding, v aarbij blijkt, dat de vrouw in vele opzichten is achtergesteld bij den man. Een echtscheiding is de meest afdoen de manier, om de moeilijkheden in een normaal gezin ten einde te brengen. Scheiding hij onderling goedvinden is niet wettelijk, hoewel het in de prak tijk veel voorkomt. Spr. weidt in ver hand daarmede uit over de verschillen de gronden, waarop echtscheiding kan worden gevraagd; overspel, kwaadwil lige verlating, veroordeeling wegens misdrijf e.a. Tot slot behandelde hij nog de moge lijke rechtsbetrekkingen, welke zich ten aanzien van het gezin kunnen voordoen: voogdij, erfrecht, e.d.. waar mede dus het kader was vastgesteld waar binnen het vreedzame gezins leven zich kan bewegen zonder inmen ging van den rechter. Na afloop was er gelegenheid tot vragen stellen. VAN bekend ITaagsch schilder-etser en verscheidene etsen waarvan de omlijstingen in eigen atelier vervaardigd zijn LANGESTRAAT 33. TELEFOON 232 B//V/VE/VM/VD Verduistering en valschheid in geschrifte ten laste gelegd ARNHEM, 10 Nov. Hedenmid dag twee uur heeft de rechtbank te Arnhem een aanvang gemaakt met de behandeling van de straf zaak tegen den Nijmeegschen poli ticcommissaris. Ilct was op den 2en Juli van dit jaar, dat de rijksrecherche op last van den officier van justitie te Arnhem overging tot de arrestatie van den commissaris van politie te Nijmegen, den heer S. J. W. van der M., op grond van dc ernstige verdenking, dat hij zich aan verschillende finan- cieele onregelmatigheden zou heb ben schuldig gemaakt. Dc commis saris werd naar Arnhem overge bracht, en in het huis van bewa ring ingesloten. Groot opzien heeft deze arrestatie ge wekt. Vooral in Nijmegen, waar dc heer van der M. eerst kort de leiding van het politiecorps had, dat hij geheel re organiseerde. De commissaris had snel promotie gemaakt. Tevoren was hij inspecteur van politie te Den Haag, de toenmalige hoofdcommissaris, de heer F. van 't Sant, gaf hem meermalen eervolle en belangrijke opdrachten. Zoo was hij belast met het onderzoek naar de^ knoeierijen bij het vuiltransport der Haagsche gemcentereiniging. Ook heeft hij destijds in gezelschap van een collega den te Helsingfors ge arresteerden Salomon Liebermann, den hoofdverdachte in de bekende Vecn- dammcr hypotheekbank-affaire van Finland naar ons land overgebracht. In opdracht van de justitie maakte hij tal van dienstreizen naar het bui tenland en als commissaris van politie te Nijmegen had hij kort te voren nog reizen naar Duitschland, Engeland cn Zwitserland ondernomen. Aard der malversaties Hoewel van do zijde der justitioneele autoriteiten het grootst mogelijke stil zwijgendheid in acht werd genomen omtrent den aard der door den com missaris gepleegde malversaties, lekte het. toch vrij spoedig uit, dat de heer van der M. verschillende geldbedragen, gezamenlijk duizenden guldens bedra gend, zich had toegeëigend en dat hij deze feiten bekend had. Het betref hier o.m. gelden, welke door vreemdelingen als borgstelling ge stort waren en voorts bedragen welke door hem in zijn functie van commis saris van politie waren toevertrouwd om die aan anderen uit te betalen of die door hem in beslag waren geno men. Bij het verschijnen van de dagvaar ding is voorts gebleken, dat de com missaris behalve aan verduistering zich ook aan valschheid in geschrifte zou hebben schuldig gemaakt door het opmaken van een valsche schuldbe kentenis. De ten laste legging Den verdachte is ten laste gelegd, dat hij in 1935 te Nijmegen valschelijk heeft opgemaakt, althans vervalscht, een schuldbekentenis gedagteckend: 's-Gravenhage 15 Mei 1934, waarin door H.B. Paré, commissaris van poli tie te 's-Gravenhage wordt verklaard in leen te hebben ontvangen van den heer S. J. W. van der M. inspecteur van politie le klasse te 's-Gravenhage. de som van 7500.—, in welke schuld bekentenis voorts de voorwaarden wer den omschreven van de leening, be doeld als onderhandsche hvpotheek op een heerenhuis te 's-Gravenhage. In de tweede plaats is aan verdachte tpn laste gelegd: dat hij in 1934, 1935, 1936 te Nijmegen als ambtenaar, in hoe danigheid van commissaris van politie Ie Nijmegen, hulp-officier van justitie opzettelijk bedragen aan geld, welke hij in zijn bediening onder zich had, heeft verduisterd, n.l.: le. 2000 foebe- hoorende aan J. S. van Gendt, hem door dezen ter hand gesteld, ten einde dit aan het burgerlijk armbestuur af te dragen; 2e. 1000 door of namens cn ♦en behoeve van een vreemdeling I. Kremcr, toebehoorende aan dezen, aan verdachte als commissaris van politie, als borgstelling overhandigd en door hem aangenomen; 3e. 255. toebehoo rende aan Geertrnida S. Cleton, door hem als commissaris van politie voor haar in bewaring ontvangen en aange nomen; 4e 1677, gevonden in een in boedel van de wed. A. Jacobs-Meyler en toebehoorende aan deze vrouw, welk bedrag hij in bewaring had ontvangen, teneinde het af te dragen en uit te be talen, deels aan den gemeentedienst voor maatschappelijk hulpbetoon te Niimegen, en deels aan de Joodsche In valide. 5e. 945, door hem als commis saris van politie van J .T. Leenders, aan wien dat bedrag toebehoorde, in bewa ring genomen, teneinde daarmede een door Leenders veroorzaakt tekort bij dc firma Heek aan te zuiveren, 6e. 1605, welk bedrag door hem als commissaris van politie in een strafzaak contra Th. J. Neyenhuizen, door dezen door mis drijf verkregen, ten dienste van de justitie in beslag is genomen en onder zich genomen. Groote belangstelling Er bestond heden groote belangstel ling voor de behandeling van deze rechtzaak. Voor het palcis van justitie te Arnhem hadden zich eenige honder den nieuwsgierigen verzameld. Slechts een klein gedeelte van hen werd door de rijksveldwachters op dc publieke tri bune toegelaten. Ook van de zijde van de balie, was de belangstelling groot. Dc rechtbank is als volgt samenge steld: Mr. J. Houwink, president, mr. J. II. Smits en jhr. mr. .T. F. van Beeck Calkoen, rechters, mr. W. M. Ilazelhoff Roelfzema, griffier. Officier van justitie is mr. F. Couvee en verdediger mr. P. D. M. Lem, uit Nijmegen. Er zijn van de zijde van het O. M. 13 getuigen gedagvaard, waaronder dr. J. G. Schnitzler, arts te Arnhem en H. R. Paré, commissaris van politie te Den Haag. Een viertal secondaire uit= loopers trok voorbij Het was aan het einde der vorige week nog wel niet geheel zeker, dat spoedig zwaar stormweer kon worden verwacht, maar er viel evenmin op te rekenen, dat de vernieuwde stormach tigheid van het weer in Noordwest- Europa zich niet naar dc Noordzee en ons land zou uitbreiden. Er was alle reden voor om de verdere ontwikkeling der meteorologische gebeurtenissen in het oog te houden en bij de eerste voorteekenen stormweer te verwachten. Immers, om dezen tijd van het jaar is liet stormseizoen nog niet voorbij en heleekent een periode van betrekkelijke rust na storm nog niet, dat de laatste storm achter den rug is en dat verder rustig weer is te verwachten. De ge schiedenis leert, dat in November nog dikwijls zware stormen kunnen woe den, ja dat in die maand de meest be ruchte stormen zijn voorgekomen en hetgeen dus de geschiedenis ons leert is \olstrekt niet van minder beteekenis dan wetenschappelijke overwegingen. Eenig wantrouwen tegen de hernieuw de activiteit van het weer in West- Europa is derhalve niet misplaatst om dat hierbij de omstandigheden meestal buitengewoon gunstig worden voor de ontwikkeling van stormweer over ons land en de naaste omgeving. Hierop kan in ons land, waar wij zooveel te doen hebben met de zeevaart en de visscherij, niet genoeg gewezen wor den. Het verloop der meteorologische ge beurtenissen der laatste dagen heeft in- tusschen bewezen, dat een waarschu wing voor stormkansen niet misplaatst is. Telkens wanneer tijdens groot acti viteit van het weer in West-Europa de barometer bij ons snel daalt, is met ze kerheid storm te verwachten. Sedert het einde der vorige week heeft de barometer vier maal in den tijd van ruim drie etmalen een scherpe daling te zien gegeven en ten slotte is dit uit gedraaid op zwaar stormweer uit een Zuidwestelijke richting in den nacht van Zondag op Maandag en in den voormiddag van Maandag. De storm heeft voornamelijk gewoed aan de Noordwestkusten en in het gebied der Noord-Hollandsche en Oost-Friesche eilanden, waar windkrachten van 10 Beaufort zijn voorgekomen. Wij hebben hierbij te doen gehad met het voorbijtrekken van een viertal se cundaire uitloopers van het groote de pressie-gebied over West-Europa. Een en ander wijst op een buitengewrone activiteit in den dampkring, waarvan de diepste oorzaken niet bekend zijn. In enkele jaren komt zulk een groote activiteit in den herfst tot uiting cn zulk een jaar beleven wij nu. Het heeft tot dusverre meer en krachtiger gestormd dan verleden jaar in October en November. (Nadruk verboden). CHR. NELL. PROF. DR G. A. F. MOLENGRAAFF Morgen, 11 November, is het vijftig jaar geleden dat prof. dr. G. A. F. Mo- lengraaff. de bekende geoloog van inter nationale vermaardheid aan de Utrecht- sclie Universiteit promoveerde tot doc tor in de aan- en delfstofkunde, cum laude, en tegelijkertijd tot doctor in de plant- en dierkunde op stellingen. Buitenlandsch Weeroverzicht Medencdeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te de Bilt. De depressie is, in diepte afnemend, verder Noordoostwaarts getrokken en in het Zuiden en op de Britsche eilanden VOOR DE KOFFIETAFEL Hersens in schelpen. Bereiding: De hersens van 1 rund, 2 kruidnagelen, 1 lepel gehakte peter selie. 1 sjalotje. 3 peperkorrels. 20 gr. bloem. 3 gr. zout. 25 gr. boter. Zet de hersens lA uur vóór het ko ken in zout water, kook ze. na de vel letjes verwijderd te hebben, gaar in 4 d.L. water, waarin het zout, het sja lotje. de peperkorrels cn de kruidnage len. Neem de hersens, als ze gaar zijn (na 15 of 20 min.), uit het water cn snijd ze in kleine vierkante stukken. Zeef het kooknat en maak er met de bloem en de boter een sausje van. Roer er de hersens cn de gehakte peterselie door en vul hiermede do schelpen; be strooi dze met paneermeel en plaats zo y* uur vóór ze gebruikt worden in den oven. VOOR DE MIDDAGTAFEL Doorregen speklappen. Capucijners. Aardappelen. Stekelvarken. Bereiding: Yt L. melk, 20 gr. maizena 50 gram suiker. 4 eieren. Y* stokje va nille. 75 gr. amandelen. Meng de maizena met de eierdooiers langzamerhand aan. Voeg er zooveel koude melk bij, tot een vrij dun papje verkregen is. Breng de overige melk met de vanille langzaam aan den kook giet er zooveel van de maizena bij, tot de dooiers flink verwarmd zijn. Doo alles terug in de pan en laat de vla, flink roerende, met den eierklopper 3 A 4 mina doorkoken. Laat ze af cn toe roerende bekoelen en eiet ze in een vlaschaal. Pel de amandelen, snijd ze overlangs doormidden en garneer er de vla mee. Steek er de amandelen in. LANGESTRAAT 42 TELEFOON 77 FIJNE ADVOCAAT per flesch f 1.50. per ïlcsch f 0.80 Onze advocaat is uitsluitend gemaakt van versche eieren en prima brande wijn. Bovendien zijn de flesschen maat houdend. AMERSFOORT 17 November. Verkooplokaal Muur- huizen 47. Verkooping inboedel. 9.30 uur v.m. BAARN 11 November. Kasteel van Antwerpen a.d. Laanstraat. Verkooping van een woonhuis a.d. Nic. Beetslaan 30. 8 uur n.m. 12 November. Café van Th. Sukel a.d. Laanstraat. Verkooping huis Beuken laan 14. 8 uur n.m. SOEST 26 November. Hotel „De Gouden Ploeg." Verkooping van tien huizen. 8 uur n.m. Langestraat 8 Tel. 129 oorburg f 2.60 per flesch itroen-genever f 3.00 per Liter stijgt overal de barometer, maar ver in het Westen nadert weer de volgende vrij diepe depressie. Op dc Britsche eilanden werd het weer guur, in Schotland kwam zelfs vorst voor. De wind is nog krachtig tot stormachtig om de Iersche zee en in het Kanaal en er vallen plaatselijk regen- of hagelbuien. Ook in Zuid-Frankrijk daalde de temperatuur in verband met een helderen nacht, zoodaf overdag hoo gere temperaturen te wachten zijn. In het Noorden waait het krachtig uit Zuid. West met regenbuien. Ook Noord- en West-Duitschland heb ben nog krachtigen Zuid-Westelijken wind met enkele regenbuien. In het Zuiden is de lucht opgeklaard. Scandinavië heeft nog zeer regenach tig weer met krachtigen Zuidelijken wind aan de Zuidelijke Oostzee-kust. In onze omgeving is tijdelijk eenigo opklaring te wachten met afnemenden wind. aanvankelijk nog met regen- of hagelbuien. Vermoedelijk volgt dan na een konden nacht krimpende en toenemende wind. OMREKENINGSKOERSEN Londen Berlijn Brussel Parijs 'n-ich Knnenhagen Oslo Stockholm Now York Prang Medeged. door de Rotterd. Bankvereen Off. Niet Off 9 Nov. 10 Nov 9.10% 9.08% 0.75.00 .75.10 31.59 .31.55 8.66% 8.65 42.87 42.87 40.65 40.65 45 80 45.75 46 95 46.95 1.86% 1.86% 6.63 6.63

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5