Houten Spoor cadeau. Spaart punten. RAMSELAAR De huwelijksplechtigheden Verboden Nederlandsch gezant te Rome Gouden veder voor de Prinses SOPHIE TUCKER HEEFT PLANKENKOORTS Jhr. Ir. de Muralt overleden Algem. vergadering Volksonderwijs Üqswjda door 2e BLAD HAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 10 NOVEMBER 1936 Het Bruidspaar zal zich in de gouden koets ter kerke begeven Het heett H.K.H. Prinses Juliana be- haagd, do eerste uiting to aanvaarden van de feestvreugde, welke zich in een reeks van onderdeden zal openbaren in do dagen tusschen 19 December en 7 Ja nuari liet geschenk, dat H.K.H. aanvaardt, is een gouden veder, waarvan Zij zich zoowel bij de aanteekening als bij het onderteekenon van de huwelijksactc zal bedienen. Volgens den Berlijnscheu correspon dent van het Vaderland zal op 17 No vember een officieel© plechtigheid plaats hebben, bestaande in de ontvangst van Prins Bernhard door Rijkskanse lier Adolf Hitler, die hem bij deze ge legenheid op voorstel van de twee in deze aangelegenheid bevoegde rijksmi- nisters, n.l. de rijksminister van binnen- landsche zaken en rijksminister van Buitenlandsche zaken, von Neurath, zal onthelien van het Duitsche staatsbur gerschap. De plechtigheid zal door allo Du.'tsche radiozenders worden uitgozon- den en in alle Duitsche bladen worden gepubliceerd. De gouden koets liet is zeker, dat het Bruidspaar zich in de Gouden Koets naar de Kerk bege ven zal. In de stallen is men nu reeds druk bezig om alles in gereedheid te brengen. Het gala-tuig wordt gepoetst de koetsen gcwasschcn en tic paarden afgericht. Trommels en trompetten liggen gereed om de paarden te laten wennen aan krachtige geluiden, aan hoerageroep en gejuich! Do Witte Calèche, welke H.M. Ko ningin Wilhelmina van Hare Moeder ten geschenke kreeg, komt niet in aan merking voor de huwelijksplechtigheid, doch de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat II. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard in dit voertuig ter ondertrouw naar het Stadhuis zullen gaan. Een deel van de stallen is gemoderni seerd en wordt waarschijnlijk ter be schikking gesteld van het Jonge Paar. Het uitvoerend comité tot aanbieding van een huwelijksgeschenk aan Prinsps Juliana namens de Groningsche vrou wen heeft in overleg met den voorzitter van het nationale comité besloten, dat de Groningsche vrouwen linnen tafel goed zullen aanbieden als onderdeel van bet groote nationale geschenk. Het zal versierd worden mei kant. gemaakt door de kantschool het Molenwiekie te Ilnorn. Kant en linnen zullen tot één geheel vervaardigd worden op de Groningsche industriescholen. Geschenk van den Bijz. Vrijw. Landstorm Na het bekend worden van de ver loving van H. K. H. Prinses Juliana met Z. D. Prins Bernhard van Lippe- Biesterfeld, kwam allerwegen in de kringen van den bijzonderen vrijwilli- gen landstorm de gpdachte op om een geschenk bij het komende vorstelijk huwelijk aan te bieden namens de 81.000 vrijwilligers van den R. V. L, Nadat te bevoegder plaatse goedkeu ring van dit plan verkregen was, heeft zich, onder voorzitterschap van den heer L. F. Duymaer v. Twist, voorzitter van de Nationale Lnndslorm Gommis sie. een B.YL. huldigingscomité ge vormd, bestaande uit vertegenwoordi- COMPENSATIE-TRANSACTIES In verband met een in de Nedcrland- gche Pers gepubliceerd bericht over een nieuwe Duitsche verordening Inza ke compensatie-transacties, merkt de Nederlandscho Kamer van Koophandel voor Duitschland to 's-Gravenhage op, dat de nieuwe Runderlass 161—36 II uitdrukkelijk bepaalt, dat de voor „zusatzliche Gegcnseitigkeitsgeschafte" met. Nederland geldende voorschriften onaangetast blijven. gers van alle gewestelijke landstorm- commissiën uit het geheele land. I-Iet huldigingscomité besloot een schilderij te doen vervaardigen van H. M. de Koningin op den landdag van den B.V.L. Ie Barneveld, gehouden op 7 Juni 1935. het moment, waarop II. M. de Koningin, in gezelschap van vele autoriteiten, het défilé gadeslaat van de landstorm vriiwilligers. Bij dit schilderij zal een album ge voegd worden, vermeldende de namen der leden van de gewestelijke land- stormcommissicn. Het huldigingscomité benoemde een kleine commissie, ter voorbereiding van dit plan. waarna de opdracht tot het vervaardigen van het schilderij gege ven werd aan den kunstschilder Willy Sluiter. Deze commissie bestaat uit de heeren H. J. P. van Heek, D. O. Norel, en A. C. de Neeve. Het sympathieke van dit ge schenk is mede. dat alle 81.000 B.V.L. vrijwilligers iets bijdragen voor de tot standkoming er van. Zij vertelt het tenminste aan de Nederlandsche journalisten AMSTERDAM, 9 November. Het zal voor de vele bewonderaars, die Sophie Tucker ook hier te lande vooral door haar gramophoonplaten heeft, verheugend zijn, dat de gevierde zangeres een week lang het Nederland scho publiek van haar kunst wil laten genieten. Wij troffen de artiste van morgen in Carlton, waar zij levendig en geestig, de pers inlichtingen verstrek te o\er de tournee, die zij door ons land zal houden. Sophie Tucker vertelde ons ook het ongelooflijke behooren we te vermelden dat zij voor dit optreden doodsbe nauwd is en aan plankenkoorts lijdt. Het klinke wel vreemd uit den mond van een wereldberoemdheid, die haar reputatie nu al zoo lang heeft weten te behouden. In haar nu reeds 26 jaar langel oopbaan heeft zij in alle wereld- deelen gezongen, en haar repertoire kende in dien tijd meer dun 2000 lie deren. Vele daarvan zijn vergeten, doch andere leven voort en zijn schlagers geworden van merkwaardig langen le vensduur, zooals „some of those days", waarmede zij in... 1910 debuteerde. Bij haar tournee zal Sophio Tucker vergezeld worden door haar eveneens beroemden, begeleider Ted Shapiro, d.ie reeds 16 jaar haar medewerker is, en nadat zij hem op zijn zestiende jaar na een keer proefspelen verontwaardigd de deur had uitgesmeten, tot een der beste pianisten van Amerika is opge klommen. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND GROENLO, 9 Nov. Hedenmiddag tegen twaalf uur is de kapitale boer derij het zgn. Groot Stikken, eigendom van het gasthuis en provisoricfonds te Groenlo, bewoond door den landbou wer Tuinte, geheel in vlammen opge gaan. De brand is ontstaan in een groote schuur, welke vlak bij de woning is gebouwd. Hier brandde een fornuispot en het Aermoedcn bestaat dat hierdoor de brand is ontstaan. De hevige wind, welke in de lengterichting op het huis stond, was oorzaak dat de brand zich zeer snel voortplantte. Niet alleen de groote nieuwe schuur maar ook het hoofdgebouw, hetwelk enkele jaren ge leden grondig werd verbouwd, ston den weldra in lichter laaie. Met de grootste moeite slaagde men er in het vee te redden. Van het huisraad kon zoo goed als niets behouden worden. Groote hoeveelheden rogge en hooi be nevens een roggemijt van veertig vim gingen verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. Persoonlijke ongevallen heb ben zich niet voorgedaan. Jhr. de Muralt Oud=Burgemeester van Borculo en gewezen Kamerlid •s-GRAVENHAGE. 9 November. ZalerdacrmidctaR is bier ter stede over- leden, in den ouderdom van 65 jaar Jhr. Ir. R. R. L. de Muralt. oud Kamer lid en oud-burgemeester van Borculo. De heer De Muralt werd in 1871 in Utrecht geboren en doorliep daar do H.B.S.. waarna hij in Delft zijn studies voor ingenieur voortzette. In 1897 ver kreeg hij het diploma van civiel 'nge- nieur. Daarna trad hij in dienst bij den waterstaat en bij de spoorwegen in Nederl. Indië. Na zijn terug keer in Neder land werd hij waterstaatsin- genicur op het eiland Schou wen en vervol gens directeur van het tech nisch bureau .Zeeland" in Zie- rikzee. Hij was ook lid van den gemeente raad van genoemde plaats. In 1913 werd de thans onlslapene ge kozen tot lid der Tweede Kamer. Hij vestigde zich in Den Haag en was van 1916 tot 1922 lid van den Haagschen gemeenteraad. Mij werd in laatstge noemd jaar benoemd lot burgemeester der gemeente Borculo, welke functie hij tot 1928 heeft vervuid. De heer De Muralt heeft zich als bur gemeester van Borculo zeer verdienste lijk gemaakt door zijn organisatie van de hulpverleening aan zijn gemeente, welke in 1924 door een stormramp zoo zwaar werd geteisterd. In 1923 werd jhr. de Muralt gekozen tot lid der Eerste Kamer, waarin hij tot 1929 zitting had. De heer Dc Muralt was do liberale beginselen toegedaan. Tal van publicaties van zijn hand zijn in verschillende technische periodie ken, zoowel in Nederland als in het buitenland verschenen. In het bijzonder heeft hij vele artikelen gewijd aan bruggenbouw, polderbemaling en zee wering. Voor zijn verdiensten op dit gebied verleende het Koninklijk Insti tuut van Ingenieurs hem de gouden Conrad-medaille. Jhr. ir. De Muralt was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, terwijl hem door de Belgische regee ring de gouden m'edaillo van Koning Albert, met lint, was toegekend. De heer De Muralt was gedurende tal van jaren voorzitter van den Ned. Bond voor Staatspensionneering. De begrafenis van het stoffelijk over schot zal plaats hebben Woensdag a.s. om half twee op de eerste algemeene begraafplaats te Utrecht. EN K.L.M.-VLUCHT NAAR ADDIS ABEBA AMSTERDAM, 9 November Naar wij vernemen, is het waarschijnlijk, dat de volgende maand dc K.L.M. een spe ciale vlucht naar Addis Abeba zal or- ganiseeren. Deze vlucht geschiedtdan in op dracht van Fransche zakenlieden. De tocht zal worden gemaakt mot een Douglas-vliegtuig. De heer Duimclaar zal vermoedelijk als gezagvoerder van het toestel worden aangewezen. „Och, waren alle menschen wijs.." (Dat is heelemaal niet noodig, als InK3Tw1 achter het stuur maar 'n klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijn!) De heer Klaas de Vries bij zijn aftreden tot eeredid benoemd ROTTERDAM, 9 Nov. ZalcnJaR en Zondag heeft in de „Doelen" te Rotter dam de vereeniging „Volksonderwijs" onder voorzitterschap van den heer N. Kropfelds haar algemeene vergadering gehouden. In zijn openingswoord liceft de lieci Kropfelds de ontvangende afdeeling ge complimenteerd met haar 60-jarig be staan. Weer komt men bijeen in een cri sisjaar, een jaar, dat voor het openbaro onderwijs weinig goeds gebracht heeft De steeds verder doorgevoerde bezuini gingen bemoeilijken de taak van den onderwijzer ten zeerste. Spreker acht deze bezuiniging op onze volkskracht to duur gekocht. Verbetering is ernstig ge boden. Het openbare onderwijs heeft ter wille van de bezuiniging groote offers moeten brengen, doch het bijzondere onderwijs, dat volgens een ministcrieelo circulaire van 1933 had moeten volgen, is nog steeds niet geconcentreerd. Bij de algemeene beschouwingen in November 1934 ontstond zooveel verzet legen de be kende paragraaf 12, dat de regcering deze terugnam. Dc concentratie van hel openbaar onderwijs werd tegelijkertijd stopgezet en do minister zegde toe een onderzoek tc zullen instellen naar do reeds opgeheven scholen, en zoonoodig verschillende scholen weer te openen. De betreffende commissie bestaat reeds negen maanden, doch op heropening van gesloten scholen kan men wachten lot St. Juttemis. Spr. is echter van meening. dat. men het volksonderwijs niet kan vernietigen, onverdeeld en met groote liefde voor do openbare school staan we, aldus spr. op de bres voor het volksonderwijs. Uit het jaarverslag blijkt, dat er 61 i afdeelingen zijn met 58.8SS leden, twee correspondentschappen met 16 leden en 259 leden, in totaal 59.163 leden. In de avondzitting heeft de heer Klaas dc Vries een inleiding gehouden over do wijzigingen van dc lager onderwijswet 1920 in verband met de op de huiten- gewone alg. vergadering van 16 Mei aangenomen conclusies van het bevre digingsrapport. Huldiging van den heer Klaas de Vries Zondagochtend is de algemeene ver gadering van do vereeniging „Volkson derwijs" \oortgezct met. een huishoude lijke zitting. De principiccle wijzigingen in het huishoudelijk reglement werden aangenomen, de rest werd aangehou den. De rekeningen en de begrooling werden goedgekeurd. De verlies- en winstrekening sluit in ontvangsten en uitgaven met 745.55, de begrooting met 36192.—. Tot hoofdbestuursleden werden geko zen dr. M. W. Marsman, dr. F. W. Bon net en de heer F. van Dijk, herkozen werden de hoer J. van Dijke en pastoor VV J. de Vrij. Na afloon van de algemeeno verga dering is de aftredende secretaris-pen ningmeester. do heer Klaas de Vries op harteliiko wijzo gehuldigd. Do heer Kropfelds heette do heer De Vries en ziin familie hartelijk welkom De voorzitter van het huldigingscomi té, de heer R. van Gaasbeek, roemde den respectabelen staat van dienst van den heer De Vries, die sinds 1K98 deel heeft uitgemaakt van de leiding van ..Volksondorwüs". Tn 1922 nam de heer De Vries de leiding van het comité van actie tegen de verslechtering van het onenhaar ondenviis en sindsdien heeft hii nog on vele wiizen zijn krachten ge geven voor de verbetering van het openbare ondcrwiis. Tn tal van comité's en op tal van enmrre^cen deed Klaas rlc Vries ziin voortreffelijk werk. Voorts schreef hii verschillende brochures en artikelen in het vereenigingsorgaan en meer dan eens ging hii op audiëntie hij den minister om de belangen van de openbare school te bepleiten. Zonder den heer De Vries zou, aldus spr., „Volksonderwijs" niet geworden zijn, wat het thans is. Het vertrek van den heer De Vries zal in de vereeni ging een groote leegte geven. Spr. bood den heer De Vries een enveloppe met inhoud aan op een zilveren blad met inscriptie. De lieer J. Aukes sprak namens het fonds tot steun van volksonderwijs. Dc heer J. Donia namens de commis sie „Volksondenvijs-schoolreisjesverblij. ven", B. G. Meverman namens de krin gen „Volksonderwijs, de heer \V. van Beek voor de propaganda-commissie en de heer M. Kropfelds namens de mede hoofdbestuurders van den heer Dc Vries. Tenslotte zcide de heer De Vries groote dankbaarheid te voelen voor do vriendclijko woorden, die tot hem ge sproken waren. Ik ga heen. aldus spr.. maar mijn hart blijft bij u. Spr. dankte zijn medewerkers voor den steun die hij altijd van ben heeft ondervonden. Hij eindigde met de beste wensclien voor het openhaar onderwijs cn de vereeni ging „Volksonderwijs". De lieer Kropfelds sloot daarop de vergadering. Dr. J. B. Hubrecht buitengewoon gezant en gevolmachtigd mis nister te Boekarest benoemd 's-GRAVENIIAGE, 9 Nov. Naar wij vernemen is binnenkort de be noeming te verwachten van dr. J. B. Hubrecht, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Boe karest, in gelijke hoedanigheid te Rome. Dr. J. B. Hubrecht, die als opvolger van mr. J. A. N. Patijn tot gezant te Rome is benoemd, is 13 April 1883 te Utrecht geboren. Aan de universiteit van zijn geboorteplaats studeerde hij wis- en slcrrekunde, voorts studeerde hij aan de universiteit van Cambridge. Na zijn promotie koos dr. Hubrecht de diplomatieke loopbaan. Als gezant- schapsraad ging hij naar Madrid en in 1927 naar Londen. Tijdens zijn verblijf te Londen was hij commissaris van de Nederlandsche Vereeniging (Dutch Club) aldaar. Zijn benoeming tot buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister bij dc regeering van Braziliö volgde op 21 Fe bruari 1930. Na Rio dc Janeiro kreeg dr. Hubrecht in 1934 Boekarest als standplaats toe gewezen. Op 24 October van dat jaar werd hij namelijk benoemd tot buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minis ter in Roemenië, tevens geaccrediteerd bij het hof van Zuid-Slavië. De nieuw benoemde gezant tc Rome is ridder in de Orde van den Nederland sehen Leeuw cn officier in de orde van Oranje-Nassau. HET PRINSELIJK PAAR NAAR AZIE? Wij lezen in het te Saigon (Indochinaï verschijnende blad „L'Opinion", dal Prinses Juliana en Prins Bernhard hun huwelijksreis naar Nederlandsch-lndië zouden maken. „Het is bijna zeker voegt het blad aan dit bericht toe dat op de terugreis het Vorstelijk Paar Britscch Malakka zal bezoeken en mis schien ook Indochina cn Siam. De route zou gaan van Saigon langs de beroemde tempclruincn van Angkor naar Bang kok." Grand Théêtre. Van Vrijdag 6 t.m. Woensdag 11 November ver tooning van de film: „lm Sonnen- schein." Voorstellingen: Zondag vanal 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur. Andere avonden vanaf 8.15 uur één voor stelling. Woensdag en Zaterdag matinée. 2V, uur. City-Theater. Vanaf Vrijdag 6 November vertooning van de films: „De wereld in wording" en „De millioenerfenis." Zondag doorloopend 1.45, 4.6.15 en 8.30 uur. Zaterdag 2.30 uur, 6.15 cn 8.30 uur. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Vanaf Woensdag 11 No vember 2.30 uur n.m. Wekelijksche kindermatinccs. Cinema Amicitia. 8, 9 en 10 November vertooning van de film: „Donogoo Tonka." Voorstellingen: Zondag 2.30. 5.00 on 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Masoum Fléhite. WestsingeL (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Go- bouw Theosofische Vereeniging. Re gen tesselaam lederen dag van 68 uur. R.-K Leeszaal, Nieuwstraat 24. Openbare leeszaal met Jengdlees. raai en Bibliotheek, Muurhuizen 9. 31 October tot en met 13 Novem ber. Sierkunst. Tentoonstelling van aquarellen, teekeningen en grafi sche kunst door den oud-Amers- foorter D. Ilarting en litho's door Jan Wittenberg. 10 en 11 November. Cohcordia. Bazar Zusterkring Vrijzinnig Her vormden. 11 November. Luthersche Kerk. Alg. Ned. Vrouwen Vredebond en „Kerk en Vrede." Herdenking slui ting wapenstilstand. Spreekster mevr. F. M. J. de Boer van Iterson te Laren. 8.15 uur n.m. 12 November. Grand Theatre. De Concert vereeniging. Kamermuziek. 8 uur n.m. 12 November. Ned. Protestanten- Prof. R. Casimir bespreekt het onderwerp: „Enkele psychologische opmerkingen over de Bijbel." 8 uur n.m. 13 November. Concordia N. Chr. Reisvereen. Filmavond over Zuid- Afrika. 8 uur n.m. 14 t.m. 29 November. De Poth. Aniersf. Kunstenaars Gilde. Na- jaarstentoonstclliDg van beeldende kunst. Dagelijks 10430 uur. 14—21 November. Sierkunst. Amersf. Kpnstenaars Gilde. Ten toonstelling bouwkunst en kunst nijverheid. Dag. 10—17 en Zon dags 1417 uur. Opening 14 Novem ber 16 uur n.m. door den heer C. A. Schil p. 15 en 16 November. Patronaats gebouw Tollenslaan. Opvoering Bergrevue „Je moet maar komen in Amersfoort." 8.15 uur n.m. 16 November. Doopsgezinde Kerk. l ezing van Ds. F. Kuiper over Rus land en Christendom. S uur. 17 November. Markthal. Chr. Be st urenbond. Propaganda-vergade- ring. 8 uur n.m. ZEIST li November. Figi. Fritz Hirsch Operette. Jubileumvoorstcllling van „Sissy." 8 uur n.m. FEUILLETON 39. „Kun je loopen? Hardloopen zelfs als het noodig is? Zij denken dat wij noog steeds boven in de kamer zijn" Rex ping met een pijnlijk gezich» staan „In orde." zei hij Laten wij het maar probeeren. Ik geloof dat wij de zen nacht genoeg gehad hebben." „Wij zullen rechtdoor loopen, wan» dezen keer zullen wij, als wij een groo ten cirkel naar links gemaakt hebben den weg moeten oversteker Onder het spreken kwamen zij weer uit het kreupelhout te voorschijn ar» kropen langs ds hoornen, zoolang zit dit doen konden Zij hoorden vopfsfappen aan hnn lin kerkant en bleven doodstil liggen Waarschijnlijk had Leshkin daar een schildwacht npergezet om het venster te bewaken. De voetstappen stierven weg en zij kropen langzaam verder Vijf minuten later konden zij hun weg loopend vervolgen. Geleid door de sterren liepen zij !n de richting waarin zii vermoedden dat de hoofdweg lag en inderdaad, na een kwartier bereikten zij hem. Toen draai den zij linksaf en liepen zoo vlug zij konden naar het paadje dat naar de woning van Marie Lou leidde. Zij kwamen voorbij drie andere huis- te» die langs den weg stonden, maar daar was alles donker en rustig. Na eenig zoeken vonden zij het goede pad en liepen op het huis toe. „Ik hoop maar dat Simon daar le." zei Rex. het lange stilzwijgen verbra- kend. „Als hij daar niet is. het is duizend tegen een, dat wij hem nooit weer te rug zien" De hertog scheen plotseling zeer oud en vermoeid geworden te ziin De vensters van Marie T ou's woning waren geblindeerd. Alleen zag men door een ervan een streep licht Me! een zucht van dankbaarheid, voor h«f terug vinden van hun eenig toevluchts oord. wierp de Reichleau de deur open Mademoiselle Marie Lou stond voor hem. Tn haar kleine hand hield zij haar met paarlmoer bezette revolver haar oogen waren groot van angst maar van Simon Aron zagen zii geen spoor. HOOFDSTUK XVIII. De eenvoudige Simon ontmoet een tegenstander. „God zij' geloofd, dat u veilig terug gekeerd bent, messieurs." zei zij. en met een zucht van verlichting liet zij do hand waarin zij haar speelgoedwa pen hield langs haar lichaam vallen. „Onze vriend?" vroeg de hertog ang stig. „Hebt u hem gezien?" „Wie? Die kleine? Is hij niet bij u?" „Wij hebben hom reeds een uur go- leden hierheen gestuurd. Het is dus zooals ik gevreesd heb, zij hebben hem doodgeschoten." De hertog liet zich zwaar op een stoel neervallen. „Is monsieur Ie Due gewond?" riep zij uit toen zij zag dat het bloed lange zijn schouder siepelde. „Het is niets, mademoiselle, alleen een vleeschwond" „Wacht dan even, ik zal de wond uitwasschen." Zij zette water op en haalde eenige reepen linnen uit een kastje. Rex stond nog 6teeds bij de deur. „Ik denk dat ik terugga om Simon le zoeken," zei hij eenvoudig. „Laat mademoiselle mij eerst even verbinden, dan zal ik met je meegaan." zei de hertog en zijn gezicht vertrok von pijn toen hij zijn overjas uittrok Rex hielp hem zijn colbertje uittrek ken en het meisje sneed zijn overhpmd open. De wond werd blootgelegd. Hei was een gapende wonde, de kogel was door den bovenarm tot het schoud-ïr- blad doorgedrongen en had daar het lichaam weer verlaten. „Jii blijft hier." zei Rex „Ik zal naar Simon gaan zoeken." „Een oogen hl ik je.' Dc hertog hield hem met ziin vrije hand tegen. „Later wij eerst van mademoiselle hooren o[ het absoluut onmogelijk is dat wij paarden krijgen." „Absoluut onmogelijk, monsieur. De boeren zijn gewaarschuwd. Ik hen hii vier boerderijen geweest cn overal was het hetzelfde Zij durfden hun paarden niet te verkoopen Hot gevaar bestaat: zelfs dat een van hen met do politie erover gesproken heeft dat er vreem delingen in mijn woning zijn." „Ik dacht, mademoiselle, dat die menschen uw vrienden waren. Het is dus zooals ik reeds gevreesd heb: wij zullen u veel last bezorgen. Och een beetje voorzichtig met mijn arm alsublieft." „Het water is wat heet. Er is een bopr dien ik niet vertrouw. Hij heet R'akov. Ik zou hem niets gevraagd hebben, als ik niet geweten had dit hij buitengewoon hebzuchtig was. Ik dacht dat hij wel aangelokt zou wor den en het risico op zich nemen voor den hoogen prijs dien u zoudt willen betalen." „Tn dat geval moeten wij u dadelijk verlaten. Wij mogen hier niet gevon den worden." „Maar dat zal ik niet toestaan," zcj Marie Lou en stak fier haar puntig kinnetje vooruit. „Waar zou u naar toe moeten gaan. midden in den nacht en in de sneeuw? Monsieur le Due is een van mijn landslieden Wij zijn hier in een vreemd land. ik zal u V3t hereen als zij komen" „Jij blijft dus hier," zei Rex. „Ik zal gaan en zien of ik eenig 6poor van Simon kan ontdekken" De hertog deed een poging om op to staan, maar het meisje duwde hem in zijn stoel terug. „Monsieur de Ameri kaan heeft gelijk." zei zij. „laat hij zijn kleinen vriend gaan zoeken U zult hier blijven en dan zal ik uw armen schouder verbinden. Straks zal ik u op den zolder verbergen." ..Zooals je wilt. Maar beloof mij al leen. Rex, als Simon gevangen geno men is. moet je eerst terugkecren om mii te halen. Wij kunnen dan geza tnelijk trachten Iets voor hom te doen He hertog glimlachte tegen Marie Lou ..Mademoiselle." zei hij. „gii zijt een vrouw met zeer veel moed. Dat u ons toestaat zulk een risico te loopen. strijdt eigenlijk met elk principo in mijn leven. Maar wij verkeeren in een hachelijke positie, en daarom aanvaard ik uw aanbod met de grootsto dank baarheid." „Daar, nu spreekt u mannentaal Het is best mogelijk dat Rakov hcelo maal niets zegt Misschien denkt hij dat het con of anderen dollen 6treek van mij is. Do menschen denken hl«»- namelijk, dat ik een zonderlinge ben Wanneer de kinderen niet zooveel van mij hielden en zij niet steeds dachten aan mijn overleden moeder, geloof lk dat. wanneer ik vijftig jaar eerder ge leefd had. de boeren mij als een hek® verbrand zouden hebben," Voor het eerst sedert vele uren lach te. Rex. Zijn leelijk maar aantrekkelijk gezicht glom van vergenoegdheid. „La fpn wij dan zeggen dat u een hek* bent. allright," mompelde hij. „Tk znx) biina wenschen dat ik ook gewon was en dat u mijn wonden zou verhin den „Monsieur Is wel galant," zei zil ze dig „Maar het zou beter zijn uit te visschen waar uw vriend zich bevindt^ en niet gewond hier terug te komen" „Wees voorzichtig, Rex," smeekte de hertog ..En blijf niet langer weg. dan absoluut nooodznkeliik is." „Tk kom spoedig terug, en ik zal driemaal op de deur kloppen, opdat u zult weten dat ik het hen. Tot ziens!" en met een nuttigen glimlach op ziin gezicht ging Rox den donkorpn nacht weer in. Toen de wond van den hertog gerei nigd cn verbonden was, grendelde Ma rie, Lou de deur en toonde hem e^n kast die achter een eordiin verborgen was Fr hingen oude kleeren in en daarachter zag men eonlee flinke plan ken. waarop men gemakkelijk naar hoven kon klimmen. Zij vertelde hem dat zij daar vele malen verborgen was geweest door haar moeder in de slech te tijden toen do roode. de witte en d« groene landstreken onveilig gemaakt hadden. Het pistool werd naar boven gebracht, ook do rugzakken en de pelsjas van De Reichleau. Ieder spoor van de bezoekers werd weggewischt voor het geval er onverwachte bezoek mocht komen. Toen bracht zij een lamp naar boven. Het was dezelfde lamp die anders door mademoiselle als nachtlicht gebruikt werd Zij doofde ook in de kamer het licht en zij gingm samen in het donker bij de kachel zit ten. „Toen ik al die 6chotcn hoorde," zei zii met zachte stem, „dacht ik dat ik u allen nooit terug zou zien." „Maar u kon het gevecht toch op zoo'n afstand niet hooren?" vroeg do hertog verwonderd. „O. neen maar toen ik geen paar- dm kon krijgen, wekte ik monsieur don Amerikaan cn hij verzocht mij vriendelijk maar dringend dat ik hem naar het kasteel zou brengen. Ik zou eveneens in de val geloopen zijn, als hij mij niet op bevelenden toon gezegd had. terug tc keeren naar de poort waar ik u verlaten had. Ik denk dat hij er een voorgevoel van had dat er Iets niet in orrlp was- Ik mag uw groo- ter» vripnd wel. hij Is zoo aardig." De Reichleau knikte hprlroefd „Het is epn prachtkerel, maar ik maak mii bezorgd om dien kleine. Hij was, g^ loof ik, nog aardiger." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6