Organisatie voor Hout voorlichting ACTIE TEGEN DE PACHTWET In principe tot een voorlichtings dienst besloten Salaris van Rijks personeel Scandinavisch-Nederlandsch Instituut te Praag ^Woonhuis afgebrand ONGELUK OP EEN LOCOMOTIEF Plechtigheid aan boord van de „De Ruyter" PRINS BERNHARD BEZOEKT DE FOKKERFABRIEKEN Bezichtiging van modellen en teekeningen Rede van mr. Vervoorn De Indië-vluchten der K.L.M. De toestand der berg passen UIT DE STAATSCOURANT 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 10 NOVEMBER 1936 Het tijdschrift Hout van 6 Nov. j.l. bevat een uitvoerig verslag van een be langrijke vergadering welke onlangs te 's-Gravenhage heeft plaats gehad op initiatief van de directeuren generaal van den Landbouw en van Handel en Nu verheid, waarin belanghebbende kringen beraadslaagd hebben over de mogelijkheid om te komen tot een or ganisatie voor houtvoorlichting. De vergadering werd gepresideerd door den lieer A. Roebroek, directeur-gene raal van den Landbouw. Allereerst zette prof. A. te Weckel van de Landbouwhoogeschool te Wa- geningen uiteen, wat in het buitenland op het gebied der houtvoorlichting be staat en hoe de organen daar wei ken. in bijna allo landen bestaan speciale houtonderzoekingsinstituten. Daarnaast zijn organen rnet propagandistische strekking ontstaan. Tn Nederland wordt onderzoekingswerk inzake hout geclaan o.a. aan de hoogescholen te Delft cn Wageningcn, aan hot Koloniaal Insti tuut en in Indië te Buitenzorg en te Bandoeng, maar een afzonderlijk re- searchstation voor hout bezit ons land niet. Nedorland staat wel niet met leege handen, maar het resultaat is verspreid en voor het bedrijfsleven moeilijk toe gankelijk. Als tweede inleider sprak de heer E D. van Dissel, directeur van het Staatsboschbeheer, die dc technische en economische beteekenis van hout voorlichting voor ons land behandelde. Volgens dezen deskundige is de voort durende daling van het houtgebruik niet uitsluitend aan dc crisis te wijten, maar ook aan andere factoren, met na me do verdringing van hout door an der materiaal. „Vermeerderd gebruik bij loonende prijzen" is het doel der actie en om die met goed gevolg te kunnen voe ren is in de eerste plaats noodig gron dige kennis van het materiaal en van de technische en economische vraag stukken, die met de voortbrenging en bet gebruik in verband staan. De ken nis. verkregen in studeerkamer, labora torium en werkplaats moet worden uit gedragen naar de bedrijfswereld en de gebruikers. Een belangrijke gedeel te van dc Voorlichtingstaak zal gele gen zijn in het tegengaan van onge rechtvaardigde verdringing van liet materiaal hout. Wanneer moet deze (Verdringing ongerechtvaardigd hee- ten? In het algemeen, als ze niet iets in do plaats brengt, dat werkelijk be ter is, doch slechts berust op mode, op de zucht om telkens iets nieuws te brengen. Tn sommigo kringen van de bouwwereld, van het technisch onder wijs en ook bij het groote publiek is men vaak hout als onmodern, zoo niet minderwaardig materiaal gaan aan zien. Het is te betreuren, dat het hout bedrijf op dit proces van achterstelling van het hout zoo lang lijdelijk is blij ven toezien. De overtuiging dat daar iets tegen gedaan moet worden, is be zig zich ook in ons land baan te bre ken. Dc heer van Dissel achtte het ter rein voor de voorlichting zeer uitge breid. Behalve kennis verspreiden om trent dc goede hoedanigheden van het hout cn bestrijding van ingewortelde onjuiste mccningcn zou de voorlich ting den strijd moeten aanbinden te gen overdreven verbodsbepalingen in bouwverordeningen; tegen buitenspori ge keuringseischen; verder moet zij streven naar betere brandverzekcrings- en credietvoorwaarden voor den hout bouw. Zij zal zich ook moeten kanten tegen ondeskundige aanwending van hout. De heer van Dissel gaf een aan tal voorbeelden van mogelijkheden om op het uitgebreide terrein werkzaam te kunnen zijn Het researchvverk moet het arsenaal zijn, waar de voorlich tende propaganda zijn wapenen vindt- Door voortdurend contact met het be drijf moet dc voorlichting een levend organisme blijven. Prof. dr. G. van Iterson van de Tech nische Hoogeschool te Delft sprak over „vormen van voorlichtingsorganisatie". Hij meendo bij de houtvoorlichting te moeten zien in do eerste plaats het belang verbonden aan het gebruik van hout afkomstig uit Nederland en de Overzeesche bezittingen. Sterke nadruk logde deze spreker op den wetenschappe. lijk-technischcn kant der voorlichting. Prof. van Iterson was voorts van oor dcel, dat dc organisatie onafhankelijk dient to werken en daarom achtte hij deze het beste in handen van een neu traio instelling. Na de inleiding gaf dc voorzitter aan de vergadering gelegenheid tot gedach- tcnwisseling, waaraan o.m. deelnam een vertegenwoordiger van den Hout bond. Het bedrijf aldus deze spre ker kan zich gheeel aansluiten bij wat de heer van Dissel van de hout- voorlichting verwacht. Deze spreker achtte echter, in tegenstelling met prof. van Iterson, do economische zijde der voorlichting primair. Do vertegenwoor diger van den Nederlandschen Bosch- raad memoreerde, dat de inzending „Inlandsch hout" op de Agrarische Jaarbeurs te Utrecht een duidelijke aanwijzing gaf, dat het publiek zeer ontvankelijk is voor voorlichting over hout cn over toepassing daarvan. De heer Ten Bosch te Utrecht betuigde in stemming met verwezenlijking van een houtvoorlichting namens do importeurs van triplex en houtvezelplatcn. De voorzitter constateerde aan het einde der vergadering dat men in be ginsel voor de oprichting van een voor lichtingsorganisatie was. Een werkcom- missie werd benoemd om een ont- werp-plan vóór 1 Januari in to dienen. VGRAVENHAGE, 9 November. Het bestuur van dc Centrale van Rijks personeel heeft een adres gezonden aan den ministerraad, waarin het herinnert aan den toestand, waarin het rijksper soneel in de jaren 19111918 verkeerde. Toen hielden do duurtebijslagen en loonsverhoogingen met het oploopcn der prijzen geen gelijken tred. Het bestuur der genoemde centrale acht het gewenscht, ter voorkoming van een herhaling van hetgeen zich in die jaren voordeed, dat bij stijging van het ndexcijfer van September 1936 (Amster- damschc cijfers) dc 6alaris6cn en looncn an het rijkspersoneel evenredig wor den verhoogd. Dit ware te bereiken door een bepa ling in het bezoldigingsbesluit op te ne men en een maatregel van gelijke strek king ten behoeve van de arbeidscontrac tanten te treffen. Het adres is voorzien van een memo rie van toelichting. Aan de Tweede Kamer is een af schrift van het adres verzonden met het verzoek, deze aangelegenheid, gezien de urgentie, bij de algcmcene beschou wingen over hoofdstuk I der rijksbe- grooting wel in haar besprekingen te willen betrekken. In de groeiende belangstelling der Tsjechoslowaken voor Nederland's cul tuur heeft het Skandinavisch- Neder- landsch Instituut te Praag aanleiding gevonden om in brecden kring over Ne derlands verleden cn heden te doe;i 6preken. Reeds hield dr. E. van Raaltc onlangs voor do leden van het instituut een voordracht over de verhouding van Nederland tot den Volkenbond, terwijl dc heer Jan Polak op 18 November voor hetzelfde gezelschap een rede hoopt lo houden. Zoowel voor leden als nict- ledcn zal dr. Adolf Chaloupka, sectie- ohef van het ministerie van onderwijs en opvoeding, op 29 November in de stadsbibliotheek het woord voeren over Oud-Hollandscho kun6U Do vereeniging „Nederland in den Vreemde" heeft aan den secretaris van het instituut, Dr. O. Heidrich, die zich in verscheidene artikelen waardeering over ons land uitliet, lantaarnplaatjes ter beschikking gesteld om bij zijn voor drachten te gebruiken. Brand ontstaan door het om* vallen van een verwar* mingsapparaat HEILOO, 9 November. In den af- geloopen nacht is een woonhuis, gele gen aan de Spanjaardslaan en bewoond door het gezin j. Graf, tot den grond loc afgebrand. Door de zieke echtgcnoote van den heer Graf werden wollen doeken ge warmd op een petroleum-vergasser. Toen zij enkele doeken van het verwar- mings-apparaat wilde afnemen, werd de vrouw door een duizeling bevangen cn kwam zij te vallen, daarbij het bran dende toestel mceslecpendc. De terstond ontwaakte heer G. kon niets anders doen dan trachten de bran dende kleercn van zijn vrouw te doo- Ven, hetgeen hem inderdaad gelukte. Zonder iets*to kunnen redden, kon het echtpaar slccht6 door een snelle vlucht aan de vlammenzee, welke door den storm werd aangewakkerd, ontko men. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, slaagde erin uitbreiding van den brand te voorkomen, dank zij de wind richting cn dc omstandigheid, dat het aantal belendingen gering was. Het woonhuis is echter geheel door het .vuur verwoest. De schade wordt door verzekering gedekt. AMSTERDAM, 9 Nov. Een leerling- machinist hedenmorgen rijdende op een trein van Utrecht naar Amsterdam heeft zich onderweg met oen pook-ijzer ernstig verwond. Hij werd van» het sta tion Weespcrpoort naar het O.L.V. gast huis gebracht, waar men een kaakfrac- tuur constateerde. DEN HELDER, 9 November. He denmorgen to 10 uur heeft aan boord van H.M.'s Kruiser „De Ruyter" welke zooals men w eet op het oogenblik in do haven van Nieuwediep ligt, een korte plechtigheid plaats gevonden. Een groot aantal leden van den Ko ninklijken Nederlandschen Bond van Oud-Onderofficieren van landmacht, zeemacht cn koloniën te Den Helder, waarbij zich ook bevonden, ondanks de buitengewoon slechte weersomstandig heden, leden van dc afdeclingen Kcn- nemerland en Hoorn, had gebruik ge maakt van een speciaal geboden gele genheid om het schip te bezoeken. Alvorens dit bezoek een aanvang nam, verzamelde men zich op het half dek, alwaar namens de leden comman dant A. V. van de Sando Lacosta een zilveren schild met inscriptie aangebo den werd met het verzoek, dit geschenk een plaatsje te willen geven in het on derofficierenverblijf. De heer J. Langerak, een korte rede uitsprekend, wees erop, dat ook de oud- onderofficieren deze aanwinst van onze marine hoogelijk op prijs stellen, even als de wel zeer vriendelijke gcslo om den bond j.l. Vrijdagavond uit te noo- digen aanwezig te willen zijn bij het feest in casino. Dc commandant dankte voor het fraaie cadeau en gaf do ver zekering, dat het inderdaad een eere- plaatsjo in het onderofficicrenverblijf zal krijgen. Hierna ging men over tot het bezich tigen van den kruiser. WELKE HERINNERINGSBOOM? Het November-nummer van Buitenle ven. Herwigs maandblad voor zelftui- nieren en natuurgenot, opent met een artikel over de zeer belangrijke vraag. „Welken hcrmncringsboom zullen wij planten bij het a.s. huwelijk van H.K.IL Prinses Juliana en Z.D H Prins Bern- hard? De redactie heeft verschillende deskundigen in ons land gevraagd om een antwoord op deze vraag Zeventien specialisten gaven hun meening ten beste. De antwoorden werden, met prachtige illustraties voorzien, per boom afgedrukt en zoo ontstond een mooie handleiding voor allen, die belang stel len in bovengestelde vraag. MOEILIJKE ARRESTATIE 's-GRAVENHAGE, 9 November. Door motoragenten werd een bewoner van dc Bloemfonteinstraat naar hot po litiebureau Van der Vennestraat ge bracht. Deze man werd in de Schalk- burgerstraat uit een dancing gezet cn wilde zich op vordering van do agenten niet verwijderen uit den volksoploop, welke daardoor was ontstaan. Bij zijn aanhouding gaf hij een der agenten een Klap in het gelaat en verzette hij zich. waardoor een der agenten vermoedelijk een duim brak De verdachte, die onder drankinvloed verkeerde, werd aan het hoofdcommissariaat in bewaring ge steld. VROUW DOOR AUTO DOOD GEREDEN AMSTERDAM. 9 November. Van avond te kwart voor acht is op den hoek van do Cornelis Krusemanstraat en de Hendrik Jacobstraat een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Een 65-jarigo vrouw weifelde bij hot oversteken van de straat en werd door een personenauto, die uit do richting van den Amstclveenschcweg kwam ge grepen en overreden. Zij is bijna on middellijk na het ongeluk overleden. ITet stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis overgebracht. CONFLICT DE JOODSCHE MIDDEN- STANDER AMSTERDAM, 9 November. De permanente commissie lot de algemee- ne zaken van het Nederlandsch Israëlie- tisch Kerkgenootschap heeft een aantal redactionecle medewerkers van het or gaan „Do Joodsche Middenstander" tot een bijeenkomst samengeroepen op Zondag 8 November 1.1. in verband met do in zeer broeden kring gedreven ad- ventent ie-colportage van dit orgaan. De bij de bijeenkomst aanwezige mede werkers hebben unaniem en onmiddel lijk besloten van alle verdere mede werking aan de redactio van „De Jood sche Middenstander" af te zien. Bij de medewerkers, die verhinderd waren op de bijeenkomst to verschijnen, is er op aangedrongen dit voorbeeld te volgen. DE HOORNSCHE BOOT VLOT GEKOMEN SCHELLINGWOUDE, 9 November. De Hoornsche boot „Baron van Dedum" welke was omhoog gevaren bij Dur- gerdam, is vanmiddag om drie uur door het terugloopen van het water vlot gekomen. Het 6chip is naar Am sterdam opgevaren. POSTGIRODIENSTEN IN VENEZUELA 's-GRAVENHAGE, 9 November. De hoofddirectie van do posterijen van de republiek van Venezuela heeft de post girodiensten hersteld. Men zal trachten dezen dienst ook in de aangrenzende landen en in do naburige Antillen uit te breiden (Curacao, Aruba, Bonaire cn Trinidad) door middel van internatio nale postovcreenkomstcn. Het bezoek draagt een streng incognito karakter AMSTERDAM, 9 Nov. Storm over Amsterdam storm over de liaven, over het uitgestrekte IJ, waar witgekuifde golven uiteenspatten tegen stalen scheepswanden, tegen de omtrekken van ware kolossussen, maar ook van kleine vaartuigen, die zich moeizaam een weg banen over het wilde water. Wild voortgezwieptc regengordijnen slaan in duizenden druppels uiteen tegen de ruiten der huizen en zoo krijgt ■ook het kleine gebouwtje van het water taxistation aan het Damrak zijn deel van het woeste spel der natuur. Het moet mot dat al den opmerkzamen voorbijganger opvallen, dat juist vooi dit gebouwtje twee straatvegers man moedig bezig zijn aan een schier hope- loozc taak: hot verwijderen van de plas sen op het asphalt van den rijweg en op het voetpad, een ondankbaar karwei, dat hoogstens een tiental minuten suc ces kan hebben. En op hetzelfde oogen blik, dat wij ons dat realiseercn. zijn wij het kantoortje reeds binnengetreden cn vragen den directeur wat er aan de hand is. Dc directeur weet het niet, zegt althans het niet te weten, maar als dan onze blik getroffen wordt door het be drijvig gedoe op een motorboot aan den steiger, van welk vaartuig met groote zorg enkele kleine schoonheidsgebreken verwijderd worden, begrijpen wij dat cr hoog bezoek op komst is. En dan noemen wij meteen een naam. die zoowel in do hoofdstad als in het goheele land een bekenden klank heeft: Prins Bomhard. De directeur haalt do schouders op, doch onmiddellijk daarop ontdekken wij den heer Van Tijen directeur der Fok kerfabrieken cn dan zijn wij een heel eind verder. U hebt een goeden neus, merkt do heer Van Tijen op. Prins Bcrnhard kan elk oogenblik hier zijn om per motor boot naar de Fokkerfabrieken te gaan. Verder strekken, voorloopig do infor maties niet, doch even later zijn wij reeds zoover dat wij weten dat de broe der van den aanstaanden Prins der Nederlanden, Prins Aschwin, mede aan het streng geheim gehouden bezoek zal deelnemen, evenals do secretaris van Prins Bcrnhard, jhr. Röell. liet verkeer over het Damrak vindt in storm en regen, zijn normalen voort gang. Behalve de enkele ingewijden weet niemand wat er te gebeuren staat, hetgeen trouwens, naar enkele minuten later blijkt, voor niemand behalve dan do enkele ingewijden een teleur stelling zal bcteekenen want voor het gebouwtje houdt een auto stil met als eonige inzittende de heer C. G. Vat- lier Kraane. president-commissaris der Fokkerfabrieken, die mededeelt dat het hoogo gezelschap in verband met het slechte weer van een vaartocht per motorboot heeft afgezien en dat Prins Bernhard met gebruikmaking van het pontvecr over het IJ, rechtstreeks met zijn auto naar den Papaverweg zal gaan. Te 10 uur verscheen een groote geslo ten auto, waarin behalve Prins Bern hard, gezeten waren Prins Aschwin, jhr. Röell en dc heer rar. D. Crena de Iongh, president van do Ned. Handel Maat schappij, voor den ingang van het directiekantoor der Fokkerfabrieken aan den Papaverweg. Waar het hier een streng incognito bezoek gold, was er voor de aankomst van den wagen, die door een chauffeur werd bestuurd, geen belangstelling van do zijde van het publick, waarbij nog kwam dat tenge volge van het slechte weer de weinige voorbijgangers vrijwel geen opmerk zaamheid betoonden. De Prins werd ontvangen door do hecren C G. Vattier Kraane en J. E. van T ij e n, resp. president-com missaris en onderdirecteur van de Fokker fabrieken, die verscheidene hoof. Staking der dagelijksche aankomststelegrammen 's-GRAVENHAGE, 9 November. - Sedert eeuige jaren verschijnt in de dagbladen een vaste, dagelijksche ru briek, waarin wordt aangegeven waar zich de vliegtuigen der K.L.M. op weg naar of op den terugtocht van Neder- londsch-Indiö bevinden. Met ingang van l i November a.s. zal deze rubriek uit do dagbladen verdwijnen en zal men nog sporadisch berichten tegen komen van de plaats, waar zich een bepaald Indië-vlicgtuig bevindt. Do K.L.M. heeft n.l. besloten, deze dagelijkscho dicnsttelcgrammen, die de piloten op do Indic-lijn eiken dag na aankomst op hun bestemming moeten verzenden, achterwege te laten wan neer de vliegtuigen op normale wijze het einddoel van den dnc volgens de dienstregeling hereiken. Nu alle vlieg velden op de Tndië-route in den laat- sten tijd voorzien zijn van behoorlijke telegrafische verbindingen, zoodat bij het landen op een niet in de dienstre geling opgenomen vliegveld het hoofd kantoor in Den Ilaag daar evenzeer op de snelste wijze van op dc hoogte kan worden gebracht, ligt het in do be doeling. dat een telegram van aan komst slechts wordt gezonden, wan neer de vliegtuigen niet het normale eindpunt van hun dagroute bereken en bijv. door slecht weer gedwongen worden, de reis tusschcntijds af te breken. Een eenvoudige administratieve maatregel dus, die echter wijst op het bereiken van een zoo groote regelma tigheid in den tweemaal per week ge vlogen Indië-dienst, dat. het normaal binnenkomen .van een vliegtuig ter be stemder plaatse als te „gewoon" wordt beschouwd om nog dagelijks in de krant vermeld te worden. In dit ver band is het te hopen, dat na 14 Novem ber berichten over den stand der Indië- vliegtuigcn slechts sporadisch zullen voorkomen, wat dan betcekcnt, dat de Indië-vliegtuigcn hun route vliegen qaet dc regelmatigheid van een trein. Een actie door het geheele land te wachten 's-GRAVENHAGE, 9 November. Het comité van actio tefeen de pacht wet organiseerde heden in „Pulchri Studio' te 's-Gravenhago een vergade ring ter bespreking van deze wet. In dit comité hebben zitting mr. C Vervoorn, lid der Twccdo Kamer na mens den Nat. Boeren- en Tuinders- bond, de heer N. J. M. F. van Everdin- gen, notaris te Buren (G.) en de heer J M. Swart, burgemeester van Winkel (N.-H.). De eersto spreker was mr. vervoorn, die mcdedeeling deed van de groote belangstelling, die betoond was naar aanleiding van den oproep per adver tentie, die van het comité was uit gegaan. Is de wet wel in het belang van den pachter? vraagt spr. zich verder af. De pachter wordt door de nieuwe wet als een onder curateclo gestelde beschouwd. De pachtkamcr moet alle pachtover eenkomsten goedkeuren. De misbrui ken bij pachtovereenkomst bestaan echter in de praktijk zoo goed als niet. Do minister heeft to veel oor verleend aan voorstanders van land-nationalisa tie, die een onjuiste voorstelling van zaken gaven. Het ontwerp wil het opbieden van pachters tegen elkaar tegengaan. Dit zal volgens -spr. een groote stagnatie in de bebouwing van het land tenge- volgo hebben, daar onderzoek door de pachtkamcr nogal wat tijd kan vergen. Het ondorzock van do pachtkamcr waarborgt nog geenszins juistheid van do beslissing. Spr. acht do wet ccn onnoodigo to verstrekkendo beperking van den eigendom, waarbij geld cn tijd zonder ecnig nut verspild wordt. Men moet de verhouding pachter- verpachter niet te scherp zien. Elke pachter heeft als ideaal zelf nog eens den grond in eigendom te krijgen, en zoo zijn vele verpachters vroeger zelf pachter geweest. Do pachters bescher men is juist, zegt spr., maar niet ten koste van den verpachter. De verpach ter is niet altijd een rijke grootgrond bezitter. Vooral den laat sten tijd zijn hier groote verliezen geleden. Spr. acht het een voordeel, dat do eigendom op den grond niet wordt aangetast. Dit is mot deze wet wel het geval. Ook de pacht voor onbcpaalden tijd met continuatie acht mr. Vervoorn een nadeel. In het bestaande recht weet men tenminste waar men aan toe is. Ook den opzeggingstermijn achtte spr. niet in het belang van den pach ter. Pachters zijn meest eenvoudige menschcn, die van al hun rechten, die ze nu gekregen hebben, vaak niet het juiste gebruik zullen kunnen maken, hoewel oorlichting op dit gebied veel kan verbeteren. Wai do vergoeding voor reparaties betreft, hiermee kan mr. Vervoorn zich evenmin voreenigen. Behoudens uitzonderingen moet do verpachter dio nu betalen. Van de pacht zal dan niet veel meer overblijven voor den verpachter. Spr. waarschuwt tegen te Ingrijpend© aan tasting van den grondeigendom. Ver schillende vereenigingen op landbouw gebied hebben zich al tegen het ont werp verklaard. Spr. vreesdo voorts, dat de wet een nadeeligen invloed zal heb ben op het landbouw-crcdiet. Spr. achtte daarom de wet niet In het. belang van den Nederlandschen landbouw. Men moet den pachter niet ion kosto van den verpachter beschermen, doch andere lasten, die den pachter bezwa ren, verminderen of opheffen. Bij de discussie werd nog door ver scheidene sprekers critiek op het wets ontwerp uitgeoefend. De voorzitter wees er echter op, dat het hier niet om cri tiek ging, want allen, die hier aanwe zig waren, werden geacht tegenstan ders van het wetsontwerp to zijn. Er moet echter worden besproken, wat nog zal moeten gebeuren om to voorkomon, dat dit wetsontwerp wordt aangenomen. Na ampelo besprekingen werd ten slotte besloten een uitgebreider comité te vormen om door het geheele lancl een actie tegen het wetsontwerp to voeren en werd een request aan de Tweede Kamer gezonden, waarin er op wordt gewezen, dat het ontwerp- pachtwct te sterk ingrijpt in het eigen domsrecht op den grond en dat daar in een gccamouflecrdo onteigening moet worden gezien. Met den meesten aandrang wordt daarin verzocht dit ontwerp niet aan te nemen. 's-GRAVENHAGE, 9 November. De K.N.A.C. meldt: Dc toestand der Zwitscrscho bergwe gen is tijdens de laatsto dagen aan zienlijk verbeterd. Do volgendo passen zijn gemakkelijk berijdbaar al is het mcdcncmcn van kettingen noodzake lijk:. Bernina, Brlinig, Forclaz, Ibcrge- regg, Jaun, Julier, Krazeren, Lcnzer- heidc, Lukmanicr, Maloja, Montcts, Morgins, Ofen, Pillon, Saanenmoeser, San Bernardino. St. Gotthard, Simplon, Splügcn, Umbrail, Golfgang. Verder al lo wegen in de Jura, evenals de toe gangswegen tot Grindclwald en Lauter. brunnen, Kandersteg cn Adelboden. In Oostenrijk zijn de volgende passen niet te berijden: Grossglockner, Katschberg, Radstëtt- ner Tauern en Flexen. Do Arlbcrgpa9 is to berijden. De Gavia en Jaufcnpas zijn in Italië onberijdbaar Met kettingen zijn to berijden: Stel- vio, Pordoi, Grocdnerjoch, Sella, Falza- rego, St. Angelo-Misurina. Do verdere Dolomitcn zijn zonder kettingen be rijdbaar. In de Fransche Alpen ziet de toestand er als volgt uit: Onberijdbaar: Alios, Cayollc, Gali bier. Petit St, Bernard. Izoard en Vers. Geheel sneeuwvrij zijn Lautaret, Mont Ccnis, en de route d'Hiver des Alpes. Ook dc Vogezen zijn nog geheel sneeuwvrij. den van afdeclingen der fabriek aan den hoogen bezoeker, zoomede aan Prins Aschwin voorstelden, waarna de bezich tiging der fabriek het geheele fabri cageproces omvattonde een aanvang nam. Onder het deskundig geleide wer den achtereenvolgens bezocht de afdee- ling rompenbouw, liggerbouw en vlcu- gelbouw, de bekleeding. de ververij, de afdeclingen voor do montage en voor den drij verbouw, die der met aal bewol king, dc bankwerkerij, de draaierij en de contróleafdeeling. Vervolgens werden, in de contróle afdeeling, verschillende proeven met het materiaal genomen. Prins Bernhard, die uitsluitend Neder landsch sprak en dat met een zuiver heid, die opvallend was, legde door dc vele vragen, die hij stelde, niet alleen getuigenis af van zijn groote belang stelling voor het fabricageproces der Fokkermachinos. doch mede van zijn diepgaande kennis van volerlei bijzon derheden, hetgeen trouwens, gezien het feit dat Z.D.IL zetf sportvlieger is, te verwachten was. Ook aan liet constructioburcau werd een bezoek gebracht en hior was het, dat do constructicleiders aan den hoogen bezoeker werden voorgesteld. Een kleine tentoonstelling, welke aan de hand van modellen en teekeningen een overzicht gaf van allo vliegtuigen, welke in den loop der laatste 17 jaren door do Fokkerfabrieken zijn vervaar digd, had mede de bijzondere belang stelling van den Prins, vooral echter het model van het nieuwste, volgens geheel nieuwe principes in diep geheim door Fokker geconstrueerde gevechtsvlieg tuig de G 1, welke machine reeds naar Parijs op transport is gesteld om op de internationale luchtvaart-tentoonstelling te worden geëxposeerd cn daar ongetwij- fold de noodige sensatie zal verwekken. Ook het model op ware grootte van den Nederlandschen luchtkruiscr, de F 5, bestemd voor Soesterberg, werd tot in alle onderdeelen bezichtigd en tijdens dit oponthoud bediende Prins Bernhard zelf een der schietkoepcls. In de lunchkamer der fabriek werden tenslotte vervcrschingcn gebruikt, ter wijl hier, als een herinnering aan het bezoek, de heer Vattier Kraane den Prins een album met foto's van dc fabriek cn de verschillende fokkertypen aanbood, zoomedo een model van den jongsten fokkerjager D 31. Dit laatste geschenk werd ook Prins Aschwin en den anderen heeren van het gezelschap aangeboden. Te kwart over twaalf was het bezoek geëindigd en geschiedde het vertrek van het voorname gezelschap op dezelfde onopvallende wijze als met dc aankomst het geval was geweest. worden toegepast, dat de toegestane oppervlakte niet beneden 50 are zal da len. Telers van vroege aardappelen zullen goed doen met deze voor 1937 toe to passen regeling nu reeds rekening te houden. TEELTREGELING VROEGE AARDAPPELEN 1937 's-GRAVENIIAGE, 9 Nov. Omtrent dc tuinbouwteeltregeling voor het jaar 1937 vernemen wij, wat betreft dc teelt van vroege aardappelen, van bevoegde zijde het volgende: Ten einde deze teelt meer te doen aanpassen aan de door den binnenland- schen consument meer gevraagde soor ten, ligt het in do bedoeling, dat van do op tuinbouwteeltvcrgunning toege stane oppervlakten vroege aardappelen be6temd voor do consumptie, slechts 85 pCt. van deze oppervlakte met vroege aardappelen zal mogen worden beteeld De andere 15 mogen beteeld worden met eigenheimers of paarspitten, of met van goedgekeurde poters te telen en ter keuring aan te bieden vroege poot- aardappelen. De beperking van 85 zal niet worden toegepast ten aanzien van een teler, die in hPt bezit is \an een vergunning voor het telen van vroe ge aardappelen tot een oppervlakte van 50 are of minder, terwijl ten aanzien van telers, die vergunning voor een groolere oppervlakte dan 50 are hebben, de beperking slechts in zooverre zqJ Onderscheidingen Bi] Koninklijk Besluit van 5 Novem ber 1936, is benoemd tot officier tn dc orde van Oranjc-Nassau mr. C. II. van Zeggelen, voorzitter van het hoofdbe stuur der vereèniging Tot Steun van Verwaarloosden en Gevallenen, te Am sterdam. Bij Kon. Besluit van 28 October 1936 is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden cere-medaillc in brons aan A. A. van der Sloot, ko perslager hij de firma F. J. Saris en Zoon, to Rotterdam. Landbouwonderwijs Bij beschikking van den minister van landbouw cn visscherij is, voor het tijd. vak van 12 October 1936 tot 1 October 1937, benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool te Gro ningen A. Schuringe, aldaar. Kon. MarinesReserve Bij K. B. van 6 Nov. 1936 zijn met ingang van 6 November bij dc Konink- lijko Marine-Reserve bevorderd: tot kapitein-luitenant ter zco de lui tenants ter zee der lo klasso W. Gauw en C. W. Heringa; tot luitenant ter zee der 2o klasse de luitenants ter zee dor 3o klasse S. N. Scheltema, J. Brom- mersma, E. N. van der Stok. J. J. Plug- ge, P. J. J. Draaijcr; tot officier van den marinestoomvaartdienst dor lo klasse de officieren van den marine- stoomvaartdienst der 2o klasse J. J. van der Eijk cn H. Woudenberg; 1 ot of ficier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse do officieren van den marinestoomvaartdienst der 3e klasse L. Hagodoorn, J. Bil, G G. L. Pillen en M. E. Krul; tot officier van administra. tie der le klasse do officier van admi nistratie der 2e klasse A. A. G Bol. EEN STERRENKUNDIG OBSERVA- TORIUM TE EINDHOVEN Naar aanleiding van het bericht, dat dr. A. F. Philips aan de afd. Eindho ven cn omstreken van dc Nederland- sche Voreeniging voor Weer- en Ster» renkunde iecn sterrenkundig observa torium heeft aangeboden, wordt nadei gemeld: Het gebouw, dat uit enkele verdie pingen zal bestaan, wordt c.a. 14 M hoog, met eon koepel van 45 M. door snede. Het architectonische gedeelt« zal worden verzorgd door ir. A. Kal ff. Vermoedelijk zal het observatorium opgericht worden in het Stadswandcl- park. dat hiervoor prachtig gelegen ia Het gecompliceerde drijfwerk van dfl telescoop zal worden vervaardigd in Philips' machinefabriek. In verhand met de svmpathieke ges te van dr. A. F Philips bestaat hel voornemen, thans nog een 50 c.m. spie- gel te vervaardigen, die dan een dei grootste in de Noderlandscho sterren wachten gebruikte telcscoopspiegels zal zijn. POSTBOOT VAART NIET UIT l'RK, 9 November. In verband mei den storm is de Postboot Idonca heden middag niet naar Enkhuizen vertrok ken. De boot naar Kampen is op de* gewonen tijd uitgevaren.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7