POLITIE - COMMISSARIS VOOR DE RECHTBANK VIER JAAR geëischt De zee geeft terug EEN JAAR GEEISCHT VERKEER OP DE SPOORWEGEN De Rijksbegrooting Devaluatie en opleving UIT DE STAATSCOURANT HET HULDEBLIJK DER LANDMACHT Requisitoir tegen Onnes Doodelijk verkeers ongeluk Landbouwer verongelukt 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 11 NOVEMBER 1936 Verdachte niet volkomen toerekeningsvatbaar (Vervolg van ons vorig blad). Tegen half drie wordt de verdachte, gekleed in regenjas, binnengeleid Het is hem duidelijk aan to zien, dat dit binnenleiden onder bewaking der Rijks veldwachters, terwijl zoo vele oude be kenden uit do zaal hem aanstaren, hem diep schokt. De gewezen commissaris is bij vroe ger vergeleken een vervallen man ge worden. De weinige maanden door hem in de cel doorgebracht, hebben duide lijk haar sporen op zijn gelaat gedrukt. Na den schok van het eerste binnen treden, zit de gewezen politie chef uiterlijk volkomen rustig; de rug heeft hij gewend naar de publieke tribune. Hij onderhoudt zich gerpimen tijd met zijn verdediger, mr. P. D. M. cm. Als de rechtbank is binnengekomen wordt direct do verdachte voorgeroe pen. Bij het betreden van de trappen welke leiden naar de groene tafel, waarachter de rechtbank zetelt, wan kelt hij een moment. Aan de balustra de houdt hij zich vast. Met zeer zachte stem antwoordt hij op de gebruikelijke vragen, hom door den President ge steld. Vervolgens wordt do dagvaarding voorgelezen door den Officier van Justitie, mr. F. Couvée. Hierna wordt do verdachte gehoord naar aanleiding van de dagvaarding. Verdachte hekent het in de eerste plaats ten laste gelegde; valschheid in geschrifte. Verdachte gaf toe, dat hij do schuld bekentenis zelf op de schrijfmachine had gelikt en onderteekend met den naam Paró. De president merkt op,, dat dit niet de eerste keer is, maar dat ook in do Haagscho geschiedenis van verdachte dergelijke gevallen zijn voorgekomen. Bij bespreking van de overige pun ten van do dagvaarding gaf verdachte de verduistering toe van een bedrag van tweeduizend gulden, hetwelk hem ter hand was gesteld in de strafzaak, waarbij een tekort van tweeduizend gulden was le dekken. Hij heeft zich dat geld wederrechtelijk toegeëigend, evenals een bedrag van 045 gulden, dat hij van zekeren L. kreeg om ccn door dezen veroorzaakt tekort bij do firma Heek te Nijmegen aan te zuiveren. Ook dit geld heeft hij zich wederrechtelijk toegeëigend. Hij verklaarde, dat hij al deze gelden voor zich zelf gebruikte, daar hij in financicele moeilijkheden {verkeerde. De procureur-generaal wijst hem er op, dat hij blijkens proces-verbaal van den curator in het faillissement van verdachte zich in totaal 2S.OOO gulden heeft toegeëigend. Eigenlijk gaat het om veel meer. Verschillende bedragen, die verdachte in den laatsten tijd heeft ontvangen van personen, die hem geld leenden, komen niet op de lijst jyoor. „Gebeurde dit alles sedert 1930?" Verdachte: „Al voor dien tijd!" Vervolgens ondervraagt do presideht den verdachte over een tweetal straf zaken, waarin de betrokkenen gelden hadden verduisterd en waarbij ver dachte er op aandrong, dat zij geld bij een zouden brengen om de tekorten aan te zuiveren. ïlij beloofde dan, te zullen trachten, do zaken met den offi cier van justitie to regelen. Officier van Justitie: „Die processen- verbaal zijn later bij u thuis op zolder gevonden U hebt die menschen op eigen houtje in vrijheid gesteld en er nooit met do justilie over gesproken. Het is heel erg, dat u de justitie mis leidde en het geld in den zak stak." De verdachte verklaarde, dat hot wel In zijn bedoeling had gelegen de pro cessen-verbaal in tc zenden. Getuigenverhoor Vervolgens werd een aanvang ge maakt met hot getuigenverhoor. Dr. J. G. Schnitzlcr, zenuwarts te Arnhem, die een onderzoek naar ver- dachte's geestvermogens had ingesteld, kwam tot de conclusie, dat de door den verdachte begane feiten hem niet ten volle kunnen worden toegerekend. De commissaris van politie te Den Haag, do heer H. B. Paré, verklaarde de door verdachte valschelijk opge stelde en ondertcekendc schuldbeken tenis niet te hebben geschreven, noch geteekend. Vervolgens werd een reeks getuigen gehoord, waarvan de meeste den poli- tie-commissaris geld ter hand hadden gesteld, hetzij als borgstelling, hetzij als aanzuivering van een tekort enz Tenslotte werd verdachte nogmaals aan een kort verhoor onderworpen. Requisitoir Hierna nam mr. F. Couvée requisi toir. Deze herinnerde aan den dag der arrestatie. Do vraag besprekend, wat dezen poli- tie-chef tot ccn dorgelljken val heeft gebracht, gaf mr. Couvée als zijn mee ning to kennen, dat de wijze waarop v. d. M. als politie-inspccteur werd ge prezen, hem over het paard heeft ge tild. 1-Iij had vrienden, die veel geld uitgaven en hij was te trotsch om le erkennen, dat zijn financiën hem niet in staat stelden daaraan mee te doen. Zijn Haagsche vrienden, zijn collega's, zelfs zijn chef heeft hij bedrogen. Zoo veel succes hij had als inspecteur, zoo veel succes had hij bij het lecncn van geld. Zijn benoeming te Nijmegen had een keerpunt moeten zijn. Men kan er trotsch op zijn een goed politieman te zijn, maar als men geen goed mensch is, dan ontbreekt de hoofdzaak. Deze verdachte was geen goed poli tieman, want hij was niet eerlijk. Tel kens stuit men in de dossiers op leugen en bedrog. Spr. gaf vervolgens een op somming van rle verduisteringen en oplichtingen, welke door den verdachte zijn gepleegd en waarbij hij zich in tweejaar lijds als politie-commissaris te Nijmegen in totaal 27.000 heeft toegeëigend, waarvan voor zoover kan worden nagegaan 3600 is terugbe taald. Het rapport van den psychiater gaf spreker geen aanleiding een mil dere straf te vragen. De eisch vier jaar Gezien den ernst der feiten eischte spreker wegens valschheid in geschrifte en wegens verduiste ring door een ambtenaar van gel den, welke hij uit hoofde van zijn dienstbetrekking onder zich had, een gevangenisstraf voor den lijd van vier jaar. Mr. Lem uit Nijmegen, die als ver dediger optrad, bepleitte mede op grond van het psychiatrisch rapport een voor waardelijke veroordeeling met een lan gen proeftijd. PI. verzocht tevens ver dachte onmiddellijk in vrijheid te stel len. Hetgeen door do rechtbank werd afgewezen. De uitspraak is bepaald op 24 Novem ber a.s. Ecnige interessante cijfers, die op dezen zomer betrek, king hebben Het heden door ons ontvangon num mer van „Spoor- en Tramwegen" meldt: In de eerste acht maanden bedroeg de geschatte opbrengst in 1935 36,4 millioen gulden, en in 1936 84,7 millioen gulden, d.w.z. een achteruitgang van 1,7 mil lioen gulden of ruim vijf procent. In denzelfden tijd steeg het aantal boot reizigers tusschen Enkhuizen en Stavo ren van 116.000 op 1500000; deze stijging doet zich voornamelijk sedert Mei 1936 gevoelen, dank zij het inleggen van een vierden bootdienst op werkdagen. In Augustus 1936 bedroeg het verkeer mot deze booten gemiddeld 1300 reizigers per dag. Hoewel de Spoorwegen het monopolie van het vervoer van rijwielen vrijwel hebben behouden, cn hot aantal rijwie len in Nedorland sterk is gestegen, is sedert 1916 het vervoer per trein tot de helft gedaald. De voornaamste oorzaak dezer verschuiving is. dat thans de meeste tochten over den vollen afstand per rijwiel worden afgelegd. Indien men op zomer-Zondagcn per trein of auto tusschen Haarlem en Hilversum rijdt, ziet men één onafgebroken rij van fiet sers naar dc hoofdstad tenigkeeren. In Mei 1936 is ccn nietnv tarief voor rijwie len ingevoerd, waarbij dc vrachtprijs der sneltrcinrijwielen zeer belangrijk is verlaagd, en waarbij voor zoover de stipte uitvoering van de dienstregeling der sneltreinen dit toelaat de snelheid van het vervoer van alle rijwielen zoo veel mogelijk tot die der bagage is ver hoogd Een cn ander is reeds dadelijk met gunstig gevolg bekroond, zonder dat de opbrengst daalde. TTct reizigersverkeer van en naar Har wich bedroeg in de eerste maanden via Hoek van Holland in 1935 85000 reizigers en in 1936 105000 reizigers, en via Vlis- singen 46000 en 05000, Tn Augustus zijn deze verschillen tusschen de heide veer diensten minder groot dan in het overige iaargedeeltp. n.l. in 1936 19100 via Hoek van Holland tegen 17500 vin Vlissingen. Het aantal treinreizigers naar Zwitser land bedroeg in Jnli in 1935 11000 en in 1936 13000- in Augustus in 1935 12000 en in 1036 16000. Tn vorige iaren werd meestal over DuitsehTand gereisd: de eroote stiicinor in 1936 ontstond echter door tiideliik buitengewoon lage prijzen op het traject EsschcnBazel. „MUSSERT"-ZEGELS IN BESLAG GENOMEN HAARLEM. 10 Nov. - Do Haarlem sche politie heeft op grond van art. 410 W. van S. in den sigarenwinkel in de Groote Houtstraat te Haarlem 10.500 zgn. Mussert-zegels in beslag genomen. TWEEDE KAMER De algemeene beschou» wingen begonnen Vergadering van 10 November 1936, geopend 1.10 uur. Voorzitter: Prof. Mr. P. J. M. Aal- berse. Het huwelijk van Prinses Juliana Zonder h.st. wordt besloten, morgen om twaalf uur in de afdeelingen te onderzoeken de wetsontwerpen: Goedkeuring van het huwelijk van II.K.II. Prinses Juliana en regeling van de toelating van getuigen bij de voltrekking van dit huwelijk, alsmede van eenige gevolgen van deze echtver bintenis; Naturalisatie van Z.D.TI. Prins Bern- hard Leopold Frederik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter van Lippe- Biesterfeld cn regeling van eenige ge volgen dier naturalisatie. Regeling van de pacht Aan de orde is de stemming over het wetsontwerp tot nieuwe regeling van de pacht. De heer L i n g b e o k (Herv. Ger.) merkt op dat het wetsontwerp den particulieren eigendom aantast, het is in wezen revolutionnair. in woordkeus roomsch (gelach). De heer B i e r e m a (Lib.) zegt dat zijn fractie tegen zal stommen wegens overwegende bezwaren, o.rn betreffen de het continuatierecht en de bevoegd heid van den rechter. Do heer Kersten (Staatk. Ger.) is van oordcel, dat de positie der ver pachters te ongunstig wordt en het wetsontwerp to zeer ingaat tegen den geest van het achtste gebod. Het wordt aangenomen met 76 12 stemmen (tegen de Lib., Staatk. Ger., de heeren Lingbeek (Herv. Ger.), Westerman partijloos) en Vervoorn (plattel.). Rijksbegroofing 1937 Aan de orde zijn de algemeene be schouwingen over de rijksbegrooting 1937. De heer A 1 b a r d a (soc.-dem.) merkt op, dat door de monetaire maat regelen de begrootingscijfers en mil- lioenennota weinig houvast bieden. We zijn in een overgangstoestand. Dc heer Al bar da (S.D.A.P.) ver volgt zijn rede met op te merken, dat door de ontoereikende politiek van het kabinct-Colijn do crisis zwaarder drukt op ons dan op vele andere landen. De aanpassingspolitiek moest in plaats van herstel diepere inzinking brengen. De feiten hebben beslist, niet ten gunste van de aanpassing. Spr. stelt do poli tiek onzer regeering tegenover de suc cesvolle crisispolitiek in de Vereenigde Staten, bekroond door een groote stem- menmeerderheid' voor Roosevelt. In 1933 werd de uitvoering van groote werken in uitzicht gesteld, doch dit heeft tot teleurstelling geleid. Er zijn eenige symptomen van ople ving. Maar is dit een vleugje of zal dit voortduren? De regeering zelve kan niet den ken. dat de devaluatie de oorzaak is. We mogen geen afwachtende houding aannemen. Anders zal de aangekondigde nieuwe depressie ons bereiken, voordat we ons deel van de opleving hebben gehad. Als de kosten van het levensonder houd verder stijgen, moet er onmiddel lijk voor do werkloozen nader worden opgetreden. Door de devaluatie van den gulden Is het plan van den arbeid niet van de baan, al zal het enkele wijzigingen heb ben te ondergaan. Spr. dringt aan op het uitvoeren van groote werken en bevordering der in dustrialisatie, ter bestrijding der werk loosheid. Spr. gelooft echter niet aaji bekeering der regeering tot een plotse linge conjunctuur-politiek. Spr. vreest herleving der anti-these, welke vroeger zoolang het politieke le- Onderscheiding Bij K. B. van 5 November 1936 is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau ir. J. L. van Gijn te Lochêm, voorzitter van de commissie van advies voor de rijksschool voor leerlooiers cn schoenmakers met daar aan verbonden proefstation en voor lichtingsdienst ten bate van de leder en schoenindustrie te Waalwijk. Registratie en Domeinen Bij beschikking van den minister van financiën is de ontvanger der registra tie en domeinen H. R Heerema ver plaatst van de inspectie der directe be lastingen te Amsterdam naar het kan toor der registratie en domeinen te Hulst Luchtmacht Bij beschikking van den minister van staat, minister van defensie a.i., is de officier-vlieger der 2e klasse, E. Mar- taré, den 16 November 1936 geplaatst bij het vliegkamp „De Kooy". Berner Conventie Ten vervolge op het bericht in de Nederlandsche Staatscourant d.d. 15 Juli 1936. maakt het ministerie van bui- tenlandsche zaken bekend, dat blijkens mededeeling van dc Zwitsersche regee ring de Tsjecho-Slowaaksche regeering is toegetreden tot de laatstelijk op 2 Juni 1928 te Rome herziene Berner Conventie voor de bescherming van werken van letterkunde en kunst. De toetreding zal in werking treden op 30 November 1936. Consulaten Het departement van buitenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat de consul der Nederlanden tc Bom bay, met verlof hier tc lande, de heer G. Velthorst, voor belanghebbenden zal zijn te spreken in ecne lokaliteit van bovenvermeld departement te 's-Gra- venhage, Plein 23, op Woensdag 18 No vember a.s. van des v.m. 10 uur 30 tot des n.m. 12.30 uur. Diplomatieke dienst Bij K.B. van 26 October is aan mr. E. baron van Heerdt tot Eversberg, ge- zantschapsraad ter beschikking op zijn verzoek wegens gezondheidsredenen eervol ontslag uit den diplomatieken dienst verleend. AUTO MET B. EN W. VAN VEENDAM GESLIPT MIDLUM. 10 November. Vanmid dag is op den rijksweg Harlingen— Franeker een auto. welke het college van burgemeester cn wethouder van Veendam vervoerde, door de gladheid van den weg geslipt, cn tegen een boom lerecht gekomen. De wagen werd aan do rechtprvoorziide geheel vernield. De inzittenden werden dooreengeworpen. waarbij de wethouder S. zoodanig werd gewond, dat hii naar het zieken huis te Franeker moest worden ver voerd. Hier is de heer S. opgenomen. r Zijn toestand is niet ernstig. ven schade heeft gedaan. Men verlangt er naar, den strijd over allerlei onder werpen, met godsdienstigo opvattingen verband houdende to heropenen. Spr. betwijfelt echter of dc drie recht- sche partijen bij do verkiezingen in 1937 boven de 50 zetels zullen komen. Loopt de verkiezingsstrijd over gods dienstige onderwerpen, clan hoopt men daardoor de gcloovige kiezers bijeen te houden. Het anti-papisme echter zal hoogtij gaan vieren. Spr. betoogt dat ons land den Vol kenhond naar vermogen moet steunen en zich daarvoor desnoods offers moet getroosten. Spr. noemt onjuist de bewering van fascistische regeeringen, dat ze de we reld voor het communisme tot nu toe hebben gered. Meer clan 85 van het Nederlandsche volk verwerpt dc dicta tuur in de eene of andere richting. Om dit zoo te doen blijven, moet er geen voedingsbodem voor het extremisme kunnen bestaan. S.D.A.P. cn N.V.V. eerbiedigen de wettige overheid, beide zijn de sterkste bolwerken der democratie. De regeering zal haar houding jegens de S.D.A.P. hebben te herzien. De heer Lingbeek (Herv. Ger.) con stateert dat men van de regeering ver langt dat zo het volk laat leven, zooals dat voorheen kon. Het ware geluk schuilt niet in weelde, maar in verge noegdheid. Spr. heeft deernis met de werkloozen, maar do steunregeling be vredigt spr. niet; er moet meer werk worden geschapen; het geld kan beter worden besteed voor werken, dan het zoo maar uit te geven. Wat de monetaire politiek der regee ring betreft, de gulden mag zweven, doch niet waarheen die wil. Spr. acht het mogelijk, dat we met den rollenden gulden belanden bij een nieuwe coalitie. De heer Wo6terman (Partijloos) zegt dat de thans onzekere begrootings cijfers niet behoeven te doen afzien van een debat over het regeeringsbeleid. Met een aanpassing tot de dood er op volgt, Is het niet te doen. Slaat do regee ring duidelijk voor oogen, wat zo na de devaluatie wil? Van wat de rcgce- ring bij den aanvang van haar optreden aankondigde is niet veel terecht geko men. Spr. critiseert het verschil in op treden tegen aanhangers van verschil lende politieke partijen. Waarom moet het vier jaar duren, voor door grondwetsherziening aan re volutionairen en communisten onmoge lijk wordt gemaakt, het parlement te misbruiken voor hun propaganda? Niets is gemakkelijker dan de Regee ring te bombardeeren met den tegen- woordigen toestand. Maar moeten we nu maar doorgaan met steun te verlee- nen aan ten doode opgeschreven bedrij ven? Zijn we zoo onmetelijk rijk dat we maar moeten voortgaan, producten ver beneden kostprijs in het buitenland te verkoopen? Onze Regeering blijft maar volhouden bij haar export-politiek. Zoo moet onze economie wel een slordige en een zwevende economie blijven. Spr. zou wel eens graag willen weten, wat er sinds 1933 werkelijk bezuinigd is? Het moet de Regeering niet moei lijk zijn, daarvan een apêrcu tc ver strekken. Spr. dringt er op aan dat de Regee- ring binnenkort den gulden zal vast stellen, zij het dan voorloopig op een bepaald niveau. Den minister-president verwijt spr. gebrek aan voortvarend heid ten opzichte van onze defensie. Kan in Nederland niet. wat in België met een ministerie met vijf sociaal-de mocraten wel kan? Heeft de Regecring nu nog behoefte aan een stembus-uit spraak? De vergadering wordt tc 3.50 uur ver daagd tot morgen een uur. Vermoedelijk twee slacht* offers van de „Sch. 179" aangespoeld CALLANTSOOG, 10 Nov. Heden middag zijn aan het Noordcrstrand al hier twee lijken aangespoeld, die in verren staat van ontbinding verkeer den. Men meent hier te doen te hebben met twee leden van de bemanning van de eenige weken geleden vergane log ger Sch. 179. De identiteit van de slachtoffers kon nog niet worden vastgesteld. Inwoners van Scheveningen zijn-met een autobus naar Callantsóog vertrok ken, teneinde zoo mogelijk de lijken te idcntificeeren. ZIJPE, 10 November. Op het Noordzeestrand te Sint Maartenszee, gemeente Zijpe, is heden een lijk van een manspersoon aangespoeld. De iden titeit van het lichaam, dat aan het hoofd een ernstige wonde vertoonde, is nog niet vastgesteld. Blijkens de kleeding heeft men hier te doen met een visscher, vermoedelijk een opva rende van een der tijdens den storm van twee weken geleden vergane log gers. Een buiten bet nationaal ge» schenk staand symbool 's-GRAVENHAGE, 19 Nov. Zooals reeds werd vermeld, zal door alle dcelen van do Koninklijke Landmacht een ge schenk aan Ilarc Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana cn Zijne Doorluchtigo Hoogheid Prins Bernhard von Lippc Biestcrfeld, bij gelegenheid van hoogst- derzelver eerlang te sluiten huwelijk worden gegeven. In dit geschenk zal zoowel wat do daaraan ton grondslag liggende symbo liek als wat do vervaardigers cn do gebruikte materialen betreft, dc bijzon dere verhouding van het leger, zijn ge schiedenis en zijn materieel tot liet Huis van Oranje worden vertolkt. De aanbieding van dit geschenk is evenals zulks destijds in 1S79 het geval was bij het huwelijk van 11.11. M.M. Koning Willem III en Koningin Etnma een buiten het nationaal geschenk staand symbool, zoodat de kleine hier voor vastgestelde bijdragen, niemand zullen behoeven te weerhouden, vooral ook aan het nationale geschenk deel to nemen. Die gelegenheid tot deelnemen aan dit geschenk wordt niet alleen openge steld voor allen van eiken rang die juist op dit oogenblik actief deel uitmaken van do Koninklijke Land macht en voor alle niet onder dc wape nen zijnde reserve-officieren, maar ook voor alle gepensionneerdc officieren, onderofficieren, korporaals cn soldaten en niet in het minst voor het niet onder de wapenen zijnde reserve-personeel en de dienstplichtigen henedon den rang van officier (met andere woorden allen, die gepensionneerd of met groot verlof zijn). Zij, die alleen langs dezen weg te be reiken cn voor wie het een teleurstelling zou zi jn indien deze gelegenheid hen zou voorbijgaan, daar zij toch met onverbre kelijke handen aan dc Koninklijke Landmacht cn daarin aan ons Oranje huis nauw zijn verbonden, worden opge wekt om door een kleine bijdrage doel te nemen aan het symbool neer te leg gen in dit geschenk. De commissie welke tot dit doel bijeen geroepen is, door cn onder voor zitterschap van clen luitenant-generaal Jhr. W. Röcll, commandant van het veldleger, heeft in zich opgenomen ver tegenwoordigers van alle onderdeden van de Kon. Landmacht, dc Kon. Mili taire Academie en de Protestantschc en Roomsch Katholieke geestelijke verzor gers inbegrepen, terwijl zij voor de uit voering wordt bijgestaan door eene ar tistieke- en militair-geschiedkundige werkcommissie onder leiding van den gepensionneerden kolonel van den goneralen staf J. W. van Oorschot. Zij stelt zich voor, dat men zijn bij drage op een der volgende wijze zou kunnen overmaken: le. door storting of overschrijving op postrekening nr. 2S9600, ten name van „Penningmeester huldeblijk Koninklijke Landmacht, 's-Gravenhage"; 2c. door middel van postzegels, tc plakken op de adreszijde van poststukken, welke druk werktarief kunnen worden verzonden. Wanneer bijvoorbeeld iemand 0.10 wenscht bij te dragen, dan plakt hij postzegels ter waarde van 10 cent op een prentbriefkaart, dan wel op een omslag, waarin een visitekaartje is ge sloten, en daarnaast een anderhalve centspostzegel voor het verschuldigde port. ITet adres moet, luiden: „Penningmeester huldeblijk Konink. lijke Landmacht, Postbox 361 's-Graven hage". Bij den naam van den afzender gelieve men tevens te melden den rang, waarin men In hot leger heeft gediend. Andere mededcclingon mogen op deze drukwerken niet geschieden. De bijdragen, die toch vooral als een maximum moeten worden beschouwd, heeft de commissie, rekening houdende met de tijdsomstandigheden, vastge steld op: Voor opperofficieren 2.—. hoofdoffi cieren 1,50, suhalternepffieicren 1, oudere onderofficieren, adjudanten-on derofficier en sergeant-majoor, opper wachtmeester 0.50, jongere onderoffi cieren 0.25, korporaals f 0,15. minde ren 0,10. Iedere bijdrage Is dus welkom. R.K. HANDELSHOOGESCHOOL TILBURG, 10 November. R.K. Ilan- dclshoogeschool. hoogeschool voor eco nomische en sociale wetenschappen. Geslaagd voor het doctoraal examen in de economische en sociale wetenschap pen do heeren G. F. Hoenders te Til burg en A. J. M. van der Hoorn uit Utrecht. BOOTTREIN N.V. STOOMVAART MAATSCHAPPIJ „NEDERLAND" AMSTERDAM Het passage-agentuur „van Appel Hcukels" Wittevrouwenstraat No. 30 te Utrecht, vertegenwoordiger van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" Amsterdam, meldt, dat de boottrein van het stoomschip „Johan de Witt", het welk 11 dezer te Genua verwacht wordt. Donderdagmorgen 12 November te 8 00 uur aan het Centraal-Station te Utrecht zal aankomen. N IJ EN RODEZAAK (Vervolg van ons vorig blad). Na de pauze zette de procureur-gene raal zijn requisitoir voort. Spr. vergeleek dc houding en de wij- zo van verklaring van verd. Onnes met die van Koning Onnes zegt: „Het is een afschuwelijke fantasie, ik ben onschuldig". Een paar dagen later zegt hij: „Het is geen af schuwelijke fantasie, maar niet i k ben de dader. Koning. En hij chanteerde me". Waarom kwam verd. pas later met die verklaring? Waarom niet direct? Koning ontkende aanvankelijk alles. Hij voelde zich gebonden door zijn bo- loflo aan Onnes Hem wordt de verklaring van On nes voorgehouden: „Gij Koning zijt de dader, gij hebt mij Onnes gechan teerd". Toon en dat is zeer begrij pelijk komt K. met een nadere ver klaring: „Ik ben schuldig, maar aan chantage maakte ik mo niet schuldig". Het siert Mr. Levenbach, den raads man van Koning, dat hij geadviseerd heeft: „Zeg rle waarheid, maar zuiver jo van de nfschuwolijko blaam door do beschuldiging van chantage op u ge worpen". En die chantagebrieven bij Witbraad gevonden? Die zijn toch niet van die kracht. Zij drongen op betaling aan, op nakoming van beloften. Wel ziet Koning er niet togen op de verzekering le bedriegen, maar om iemand to cbanteeron zoo zegt hij nooit. Is het moreel van Onnes geweest om van de beschadigde beeldjes geen me- dedeeling te doen aan Goudstikker en 't geld niet in de belangengemeenschap tc storten? Een ander valschelijk van af dreiging te beschuldigen is dat moreel? vraagt spr. zich af. Het Is niet do vraag wie in dit proces de meest amo- reele is, maar wie waarheid spreekt of liegt. De ProcureurcGeneraal bij het Gerechtshof eischte ten slotte tegen verdachte Onnes vernietig ging van het vrijsprekend vonnis van de rechtbank en wegens op* lichting veroordeeling tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest (ook een jaar). NIEUWE AUTOMOBIELKAART VAN NEDERLAND DER K.N.A.C. De K.N.A.C. zond ons een exemplaar van het nieuwe Middenblad van haar Automobielkaart van Nederland, dat in een geheel nieuw omslag is versche nen en volkomen van do tot nu toe ge bruikte kaart verschilt. De druk is op zeer fijn linnen, is in heldere kleuren, waarop de automobilist dc wegen, ook naar hun beteekenis, op duidelijke wij ze vindt aangegeven. Er is namelijk onderscheid gemaakt tusschen de hoofd verbindingen, de wegen voor interlocanl verkeer en de overige wegen. Ook de wegen in aanleg en die waarvan het tot stand komen in de eerstvolgende jaren mag worden verwacht, komen er op voor. Verder zijn vermeld alle vliegvelden alle golfvelden, de natuurbaden, de opengestelde landgoederen, tollen, pon ten en veerdiensten, douane stations, eerste hulpposten, ongelijkvlocrsche spoorwegkruisingen, onafgeslotcn over wegen. Ook bijzondere punten, welke voor den automobilist van belang zijn hebben op de kaart vermelding gevon den. Het omslag is behalve van een plaats- naamregister voorzien van een af standstabel tusschen 65 van de voor naamste plaatsen in Nederland en 16 plattegronden van steden met de door gangswegen. Een bijzonderheid, welke het gebruik ten zeerste vergemakkelijkt is. dat bij de uitvalswegen van de steden op de kaart cijfers zijn geplaatst, welke cor respondeeren met cijfers op de platte gronden. De kaart is ongetwijfeld een der bes te en duidelijkste, welke niet alleen een automobilist, maar ook iedere toerist zich slechts kan wenschen. Notaris Drenth te Gronin* gen door een auto aangereden GRONINGEN, 10 November. He denmiddag omstreeks half vijf is de 83-jarige oud-notaris P. Drenth, wonen de aan den Heeremveg te Groningen, bij het oversteken van den rijweg, door dat hij aarzelde, door een personen auto. bestuurd door den heer R. J. P., uit Amsterdam, aangereden. De heer Drenth bekwam een schedel- basisfractuur en een hersencshudding en werd in zorgwekkenden toestand naar het R.K. ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst aan zijn verwondingen is bezweken. De heer Drenth heeft een lange reeks van jaren het notarisambt uitgeoefend te Zuidbroek en was daar een zeer geziene figuur. Na het neerleggen van zijn functie aldaar heeft hij zich te Groningen gevestigd. HOOGEVEEN, 10 November. Al- hier heeft zich heden een ernstig on geluk voorgedaan, waarbij een land bouwer den dood beeft gevonden. Op den Ricgshoogtendijk reed de 25-jarige H. Wolting met een landbouwerswagen de man had juist varkens afgele verd te Hoogeveen. Plotseling schrok het paard, dat voor zijn wagen gespan nen was. voor een naderende vracht auto. De wagen kwam zoodanig in bewe ging. dat W. op de keien werd ge smakt en verschillende verwondingen bekwam. Hij werd naar het ziekenhuis Bet- hesda overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed. DE INBRAAK IN HET STATION TE BEESD AMSTERDAM, 10 Nov. Het ge rechtshof veroordeelde vandaag twee jeugdige Amsterdammers wegens in braak met diefstal gepleegd in het sta tionsgebouw te Beesd resp. tot twee en drie jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Utrecht had dezelfde giraffen opgelegd echter onder aftrek van voorarrest. De procureur-generaal had tegen de ontkennende verdachten bevestiging van het vonnis geëischt. Het tweetal had zich per auto naar Becsd laten brengen. Met behulp van een valschen sleutel waren zij ln de kamer van den chef binnengedrongen, de dieven namen de kleine brandkast, waarin zich f 85 bevond, mee. Even buiten het station werd de auto onklaar en per vrachtauto en trein zijn zij in de hoofdstad teruggekeerd. KIND DOOR AUTOBUS OVERREDEN EN GEDOOD GELEEN, 10 November. Gister avond zes uur is in de Spoorstraat al hier het vierjarig zoontje van den heer Lieven door een autobus van den heer K. uit Susteren overreden en op slag gedood. Het kind stak plotseling den weg over. zoodat den chauffeur geen 'schuld treft»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7