EEN VAN DE NIEUWSTE WONDEREN Het woord op den band Economische ons toestand van land Veroordeelt U Koning!" Autonomie der gemeenten „Ik ben niet thuis" AFKOELING TE VERWACHTEN 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 14 NOVEMBER 1936 TECHNIEK De Tefiphoon behandelt Uwe zaken terwijl ge af; wezig zijt I. HET is reeds zoo vaak gezegd en het blijft ook altijd waar: „de techniek staat niet stil I" Tel kens weer worden wij mensehen verrast door uitvindingen vaak in den vorm \an handige apparaten die mogelijk maken wat tot voor kort onbereikbaar scheen. Wij zinspelen in dit verband op Radio-apparaten, op film-toestellen voor huis-gebruik om het familie leven, het opgroeien der kinderen enz. voor altijd vast te leggen; wij doelen op televisie-toestellen, die naar onze overtuiging op het punt staan in de huiselijke woning een belangrijke plaats te gaan innemen; wij noemen voorts vindingen als dc grammophoon, stof zuiger, waschmachine, euz. enz. Aan het bovenstaande moesten wij De Tefiphoon onwillekeurig denken toen ons het principe en de werkwijze werd uiteen gezet van een tweetal apparaten, die dezer dagen op de Nederlandsche markt zullen verschijnen onder dc namen „Tefiphon" en „Telefonograaf." Zoodra wij bij geruchte van deze nieuwe technische verrassing verna men, hebben wij ons in verbinding ge steld met Ingenieur E. II. Jager, Joseph Haydnlaan 5 te Utrecht, die naar ons medegedeeld werd, met dc introductie der apparaten voor Centraal-Nederland belast is. Nieuwe mogelijkheden Van de beide toestellen zal de „Tele fonograaf" zeker wel het meest op de fantasie inwerken en een ware sensa tie blijken. Immers is het met. dit apparaat mogelijk geworden- telefoon gesprekken te voeren metafwezi gen. Dit is aldus te verstaan, dat wan neer ik een telefonische huis-aanslui ting heb, het apparaat deze telefoon bedient en mij dus aldaar vervangt, terwijl ik zelf elders vertoef op dat moment. En dat „niet alleen, want bovendien wordt dit gesprek volledig vast gelegd, alsof het door een gram mophoon maar dan een van een bij zondere constructie was opgenomen. Dit maakt het mij mogelijk hij thuis komst het geheele van weerszijden ge voerde gesprek (of de gesprekken) nog maals en desnoods ecnige malen te doen afdraaien, om het zoo uit 1e drukken. Tijdens mijn afwezigheid heeft dus het apparaat gesproken met mijn stem en natuurlijk daarbij uit sluitend datgene gcz.egd wat ik ont dragen had tc zeggen en tevens heeft het apparaaat opgenomen alle mede- deelingen, boodschappen, orders enz., die de personen, die mij in mijn afwe zigheid opgeheld hebben, mij wilden doen toekomen. Dit alles lijkt wel een verzinsel of een sprookje, niet waar? En toch is hier geen sprake van een sprookje en daarom zullen wij trarh'e uiteen te zetten hoe men te werk is gegaan om dit sprookje tot realiteit om te tooveren. Om dit te kunnen berei ken, moeten wij allereerst iets verte'lr van de werking en bedoeling van dat andere apparaat: de „Tefiphon." Dil laatste apparaat toch is de kern der vinding en dc „Telefonograaf" is te beschouwen als een verrassend tecli nisch verlengstuk van deze grond-idee Waartoe de Tefiphoon in staat stelt Denkt U zich dit apparaat even voor het gemak als een grammophoon, che het gesprokene of de muziek zoowel op neemt als weer ten gehoore kan bren gen. Dit opnemen geschiedt hier echter niet op een plaat, maar op een film band, dat wil zeggen dus eenigszins op de manier als gebruikelijk bij de geluidsfilm. Hoofdzaak is te onthou den, dat het door middel van deze zoo genaamde filmband - zonder verwis selingcn of wat ook mogelijk blijkt ononderbroken opnamen te maken en die dan weer te geven van circa 23 uur. Muziek gedraagt zich ten deze iets egoïstischer, maar 11 uur ononder broken muziek kan zeker op een film band worden opgenomen en weergege ven. Gebruikte men voor dit zelfde doel grammophoonplaten dan zou men een 120 groote platen noodig hebben en zoowel bij opname als bij weergave steeds tijdig de platen moeien verwis selcn. De „Tefiphon" daarentegen ver licht bij muziek 11 en bij bet gespro ken woord zelfs 23 uur ononderbroken zijn werk zonder dat er iemand naar behoeft om te kijken. Omtrent deze filmband zijn de navolgende inlichtin gen interessant: voor de opgegeven uren muziek of bet gesproken woord is een filmband noodig ter lengte van 100 Meter, bij een breedte van 3 c.M. Opge rold kunt U het in Uw binnenzak me- denemen. Heeft de praktijk reeds bewezen, dat wat hier zoo aanlokkelijk wordt voor gesteld, door de nuchtere maatschappij wordt bevestigd? Deze vraag kan be vestigend beantwoord worden. Het Duitsche publiek is namelijk reeds in do gelegenheid gesteld de apparaten in bedrijf te zien. En wel op do Rund funkAusstellung van dit jaar (28 Aug.6 Sept.) te Berlijn. De Vólkischer- Beobachter" schrijft 10 Sopt. j.l. naar aanleiding der tentoonstelling in het algemeen, dat er op Radio gebied wei nig technische nieuwtjes waren, maar noemt deze vinding, die eigenlijk een gebied bestrijkt buiten de Rundfunk, de eigenlijke technische Gebeurtenis der tentoonstelling. En wel sprekende over de vinding, wordt woordelijk gezegd: „Es ist nicht zuviel eesagt, wenn man hier von dem cigcntlichen Technischen Ereignis der Ausstellung spricht". Beschrijving der Tefiphoon De „Tefiphon" bestaat uit een mecha nisch gedeelte, dat door een electro motor wordt aangedreven. Op deze wij ze wordt dan de filmband, waarover wij reeds uitvoerig spraken, als een band zonder einde voortbewogen. De filmband draait bij het opnemen onder een snijwerktuig door, dat weer in ver binding staat met een microfoon, waarin de weer te geven geluiden worden opgevangen. Op de film band worden op deze wijze groe ven gesneden; dit zijn de zelfde soort geluids-groeven, die wij waarnemen op de gramophoon- platcn. Is men met het opnemen gereed dan wordt de filmband eerst in den beginstand terug gedraaid nadat natuurlijk het snij-apparaat van den band is vrij gemaakt. Men kan nu weergeven door de ge maakte groeven te doen doorloopen door een naald eener Pick-up, die dan via een in het toestel ingebouwde versterker middels een luidspreker de op namen ten gehoore brengt. Dc hier geplaatste foto van het ap paraat verduidelijkt nog een en an der. Van do knoppen, die op do foto te zien zijn dient er één voor opname in stelling en één voor de instelling ten ejnde weer te geven. De knoppen op zij zijn voor eventueele bijregeling van den versterker. Wat betreft de derde knop aan de voorzijde van het appa raat; deze correspondeert met de lang werpige papier-schaal op de foto dui delijk te zien en om dit le begrijpen moeten wij eerst de bedoeling der pa- pierschaal, waarover zich twee naalden bewegen, verduidelijken. De bovenste naald beweegt zich bij de opnamen langs de filmband en registreert aldus de opnamen. Telkens wanneer een op name wordt gemaakt zet men op de plaats van de bovenste naald ter latere terugvinding een aanteekening op de papierstrook waaruit blijkt wat op dat gedeelte is opgenomen, bijvoorbeeld: rede van Mr. A. Draait de bovenste naald bij bet opnemen automatisch mee; de onderste naald wordt bewogen door te draaien aan de derde knop. Willen wij nu ten gehoore brengen die rede van Mr. A., dan draaien wij zoo lang aan die knop tot. de onderste naald gekomen is bij de plaats op de papierstrook waar wij de bewuste rede hebben ingeschreven. Is dat geschiedt en stellen wij dan het apparaat op: weer geven, dan wordt nu de bewuste rede van Mr. A., weer ten gehoore gebracht. En zoo valt te kiezen uit opnamen, die te samen 23 uur beslaan. Is de film band vol, dan wordt deze met de papierstrook opgeborgen in de doos waarin de filmband werd gele verd. De papierstrooken maken het ar chief al zeer oNerzichtelijk. De vooruitzichten voor het komende weekseinde zijn tamelijk onzeker In de nu bijna afgeloopen week was er nog groot rumoer in den dampkring in West-Europa. Hiermede was wel be wezen, dat wij tot dusver nog midden in bet stormseizoen verkeeren. Boven dien is bet in dezen herfst bijzonder stormachtig en de in het Westen voor bij trekkende stormen zijn meest allen zwaar geweest. De laatste storm, waarvan het cen trum Donderdagmorgen boven het Zuid- westelijkste gedeelte van Engeland lag heeft wel daarginds een groote kracht ontwikkeld. De berichten maakten mel ding van windsnelheden van tachtig mijlen per uur. Dit is een zware storm. Hier te lande hebben wij van dezen storm betrekkelijk weinig gemerkt Een sterke barometerdaling ging eraan vooraf, maar de daling was niet sterk genoeg om hipr zwaar stormweer te kunnen verwachten. De vraag is nu of deze stormdepres- sie voorloopig de reeks afsluit en of dus eenigen tijd rustig weer zal overhecr- schcn. Wij zijn daar nog niet zoo zeker van. Zooals gezegd, lag de kern van de laatste stormdepressie over Z.W.-Enge- land en trok langzaam ongeveer in onze richting. Aan de Westzijde der depres sie is een sterke tot stormachtige Noor denwind doorgekomen, die over de Britsche Eilanden .vrij koud wee.r Vreemd einde van een plei* dooi in de Nijenrode* zaak Na de pauze staat Koning weder te recht. De president stelt ook hem, al vorens den procureur-generaal het woord te geven voor zijn requisitoir, nog eenige vragen. Hij bespreekt met hem de kwestie van de z.g. gecamoufleerde correspondentie. Verdachte houdt vol, dat die corres pondentio alleen maar werd gevoerd om gecamoufleerd over do inbraakgcvolgen inededcelingen te doen. Ik kan in deze zaak uiterst kort zijn zegt de procureur-generaal Mr. J. Versteeg bij den aanvang van zijn re quisitoir. Ik heb reeds in mijn requisi toir tegen Onnes gezegd, dat ik de ver klaringen van Koning aLs waar cn aan nemelijk beschouw. Ik ben er van vertuigd, dat verdachte geen vast honorarium is beloofd door Onnes. Het was hem voldoende O. te helpen, zoodat hij O. aan zich verplicht te en zoodoende een relatie schiep. Dat blijkt ook wel uit hot feit. dat hij kort nadat de diefstal was uitge voerd, onderhandelingen met Onnes opende over verkoop of beleeningen van schilderijen. Dit blijkt uit de brieven van Koning aan Groenevcld over de Ni- colaas Macs. Deze verdachte hoopte voordeel te hebben van die onderhan- lingen. Wetende dat het voor Onnes moeilijk was hem iets te weigeren, zag hij in Onnes een „melkkoetje". Men kan er dezen verdachte geen verwijt van maken, dat hij niet dadelijk inzag, dat Onnes' financiecle omstandigheden zoo slecht waren, dat hij (Koning) maar weinig profijt van de zaak zou hebben. Do vraag is hier, welke straf moet worden opgelegd. Er is een ernstig mis drijf verricht, al is het dan ook minder zwaar dan dat van Onnes. Spreker cischte tegen Koning een ge vangenisstraf van 8 maanden met af trek van voorloopige hechtenis (even eens 8 maanden). Mr. Kokosky noemde zijn taak moei lijk en pijnlijk. Hij zal hier niet moe ten trachten zijn client buiten dc ge vangenis te houden, doch hij zal een aanval moeten doen tegen don ver dachte in de hoofdzaak. Ik moet helaas aldus pl. de veroordeeling van Onnes vragen, ik moet het pleidooi van mr. Muller Hassis en Kappeijne onder mijnen, ik moet mij als verdediger van Koning verzetten tegen de vrijspraak van Onnes. Door diens vrijspraak immers zou Koning lot chanteur worden gestem peld. Hij heeft een fout begaan, doch een chanteur is hij niet. Koning als sportsman vindt de houding van On nes laf. Inderdaad aldus pl. als Koning gelijk heeft, is de houding van Onnes van een ongemeene perfiditeit. Hier staat een verdachte terecht, die volledig bekent cn... hij wordt niet geloofd, althans, de rechter twijfelt of men zijn bekentenis niet in twijfel moet trekken. In do samenhangende strafzaak tegen Onnes wordt hij als ge tuige opgeroepen cn over alle twijfel- junlen wordt hij onder eede gehoord. \oning werd in een zeer moeilijke po sitie gebracht. Hij had de aanvallen van een scherpzinnigen verdachte en van twee eminente verdedigers te ver duren. Men heeft gewroet in het ver leden van Koning. De heeren verdedi gers waren goede regisseurs om verd. in de oogen van het Nederlandsche pu bliek zwart te maken en dat is uitste kend gelukt. De getuige Koning in de zaak tegen Onnes werd door vele ge tuigen ernstig bezwaard, kon zich hier tegen niet verdedigen. Zoo was het voor de rechtbank, maar zoo is bet niet voor het hof gegaan. Wanneer ik hetzelfde systeem had kunnen volgen van de verdedigers van Onnes, zou ik waar schijnlijk ook tegen Onnes dingen uit het verleden kunnen opgraven, die minder fraai zijn. Waarom moest de bekennen de verdachte Koning nog meer zwart worden gemaakt, terwijl hij zich niet kon verdedigen. Koning deed alles om zijn geloof waardigheid aan te toonen. Hij wil op iedere vraag een antwoord geven, hij verklaart te veel. Daardoor werd hij een heerlijke prooi voor aanvallen der verdediging. Uitvoerig bespreekt pl. de verschil lende aanvallen tegen Koning, waarvan het resultaat moest zijn: „De edele On nes, de misdadige Koning". Pleiter is er diep van overtuigd, dat Koning do waarheid spreekt en dat Onnes inderdaad schuldig is aan het geen hem ten laste is gelegd. Uitvoe rig gaat pl. de feiten na, zoo vestigt hij er o.m. de aandacht op, dat Koning van het begin af aan aan Witbraad heeft gezegd, dat Onnes van alles op de hoogte was. Een belangrijk punt fs ook de beta ling van 1000 door Koning aan Wit braad. Waar had K. dat geld vandaan. Hij bad immers geen cent. En om de schilderijen etc. in handen te krijgen zou hij bovendien nog 8000 aan de TWEEDE KAMER bracht. Tc verwachten is daarom, dat togen bet einde der week ook bier Ie lande afkoeling zal intreden onder den invloed van uit het Noorden toostroo- mendc koude lucht. De barometer zal op zijn best slechts langzaam stijgen en het weer zal eerst met Z.W. wind regenachtig zijn. daarna met eenige waarschijnlijkheid N.W. wind met op klarend weer. Onder de tot dusver bekend geworden algomeenc meteorologische omstandig heden in West-Europa zouden wij de weersvcrbctering op zijn best een kor ten levensduur voorspellen. Het is vol strekt nog niet zeker, dat deze storm de laatste is en dat wij nu een geheel andere weerperiode ingaan. Daarom houde men den barometer nog goed in het oog Een neiging tot opnieuw dalen voorspelt de ontwikkeling van pen nieuw gebied van onstuimig weer n het Westen Behalve een te ver wachten afkoeling tegen het einde der week zijn de vooruitzichten tamelijk on zeker. CHR. NELL. (Nadruk verboden). Colijn en Oud over het beleid der Regeering Vergadering van 13 November 1936, geopend 1.10 uur. Voorzitter: prof. mr. P. J. M. Aal- berse. Aan de orde zijn de wetsontwerpen: goedkeuring van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en regeling van de toelating van getuigen bij de voltrekking van dit huwelijk, als mede van eonige gevolgen van deze echtverbintenis. Naturalisatie van Z.D.IT. Prins Bernhard Leopold Frcderik Ever- hard Julius Coert Karei Godfried Pietcr van Lippe-Biesterfeld cn re geling van eenige gevolgen dier na turalisatie. Beide wetsontwerpen worden zon derdebat en zonder hoo fde- lijke stemming aange nomen. Aan de orde zijn de volgende wets ontwerpen: Wijziging van hot achtste hoofdstuk der Rijksbegroting voor 1936. Wijziging van de wet van 29 Juni 1925, betreffen de maatregelen en werken noodig tot voorziening in de belangen van de lands verdediging in verband met dc afslui ting en droogmaking van do Zuiderzee. Begrooting van het fonds voor do uit voering van do tienwet 1907 voor 1937. Idem van het Staatsmuntbedrijf voor 1937. Idem van het gemeentefonds voor 1937/193$. Idem van het algemeen bur gerlijk pensioenfonds voor 1937. Wijzi ging cn verhooging van dc begrooting van Jict algem. burgerlijk pensioenfonds voor 1936 (beleggingen, kosten nieuw kantoorgebouw Pensioenraad). Bcgroo- ting van het Staatsbedrijf der Algem. Landsdrukkerij voor 1937. Wijziging en verhooging van het vijfde hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1935 (verschil lende onderwerpen). Conclusie van het verslag der commissie omtrent het ver slag van den staat van het onderwijs in 1935. Wetsontwerp wijziging van do begrooting van de Staatsmijnen in Lim burg voor 1935 (dekking tckor1 afschrij vingen). Wijziging en verhooging van do begrooting van het Zuidcrzecfonds voor 1935 (kosten landsverdediging in verband met de afsluiting van do Zui derzee. Kosten tegemoetkomingen Zui- dcrzecstcunwet). Wijziging cn verboo ging van het tiende hoofdstuk der rijks begrooting voor 1935 (verschillende on derwerpen). Maatregelen tot het verkrij gen van juiste economische statistieken. Goedkeuring van het op 9 April 1936 te 's-Gravcnhage tusscben het Koninkrijk der Nederlanden en de Republiek Polen gesloten tariofverdrag. Goedkeuring van het ontwerp-verdrag betreffende den arbeid van vrouwen bij ondergrondsche werken in alle soorten mijnen (Genève 1935). Voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tof bet ontwerp-verdrag be treffende het instellen van een interna tionaal stelsel van behoud van aanspra ken en verkregen rechten, voortvloeien de uit de ouderdoms- en invaliditcits- en de weduwen- en wcczenvcrzekering (Genève 1935). Conclusie van het verslag der vaste commissie voor overleg met dc rcgce- ring inzake handelspolitieke aangele genheden omtrent dc overeenkomst tus schen Nederland en den Ierschcn Vrij staat tot regeling van do wederzijdscho handelsbetrekkingen, gedurende de pe riode van 1 Augustus 1936 tot en met 31 Juli 1937. op 29 Juli 1936 te Dublin tot stand gekomen. Deze ontwerpen wordon alle zonder debat cn zonder .hoofdelijke stemming aangenomen. Voortgezet worden de algemeenc be schouwingen over de rijksbegrooting voor 1937. De voorzitter van den Ministerraad. „verhuizers" moeten geven. Koning zou dus 9000 hebben moeten fourneeren. Waar moest hij heen met de kost bare miniaturen en schilderijen? Niemand zou ze willen koopen, zé waren in kunstkringen bekend. Zijn voordeel was nihil. Maar Onnes? ITij de zetbaas van Goudstikker was volkomen platzak. Hij probeerde een lecning van f 80.000 bij Goudstikker tc sluiten. Dat lukte niet. De gefingeerde inbraak zou precies 80 000 opbrengen. Typcerend vindt pl. het ook, dat Onnes toen hij gechanteerd werd zich niet tot zijn raadzaam heeft ge wend, terwijl bij dikwijls op diens kan toor komt. Toen Koning gevangen ge nomen was kwam hij pas met het cbantagcverhaal. En waarom? Omdat- bij een gevaar in Koning zag gaf hij Koning de schuld en beschuldigde hem van chantage. Dat past bij zijn wapen spreuk op de kastcelpoort „Cedo Nuli" (ik wijk voor niemand) F.n zoo iemand als Onrjcs een krachtige figuur, zou bang zijn geweest voor Koning. Het is Koning niet te doen om Onnes in de gevangenis te krijgen, hij wil gezui verd worden van den blaam chantage te hebben gepleegd. Koning heeft reeds veel geleden. En zal nog veel moeten lijden. Of hij zal een veroordeelend arrest, to zijnen la^te krijgen, óf hij zal worden vrijge sproken, waarmee de smet van chan teur op hern zal blijven rusten, hij wil niet worden vrijgesproken Als raadsman moet ik mijn pleidooi besluiten met bet vreemde verzoek: „Veroordeelt u Koning". Na raadkamer deelt de president mede. dat re- en dupliek in deze zaak ook worden gehouden na den schouw, dus op Woensdag 2 December. de heer Colijn, zegt dat enkele ge maakte opmerkingen beter bij een la tere gelegenheid kunnen worden bespro ken. als bv. die over de grondwetsher ziening. Spr. deelt mede dat een wetsont werp betreffende de goudclausulo in contracten reeds het Departement van Justitio heeft verlaten. Wat aangaat de opmerkingen ovei benoemingen, moet men rekening hou den met historische omstandigheden. Wat het defensie-vraagstuk betreft, het is de bedoeling, in de memorie van antwoord op hoofdstuk S uiteen te zet ten, wat er verder moet geschieden en omtrent reeds getroffen maatregelen. Ten dcelo waren deze reeds lang door sprekers voorganger aan het Dep. van Defensie voorbereid. Verschillende mnatrcgelon kunnen ook niet dadelijk effect sorteeren. liet guat ook om het leggen van personee'e lasten op de bevolking, dat kost echter tijd. Van andere maatregelen Is met het oog op den tijd geen sprake, voor diï kabinet. Daarom kan beter worden ge wacht tot na de verkiezingen. Wat den tijd betreft, maakt dit geen verschil. Gesteld, dat spr. alsnog kwam met een voorstel, om bv. het jaarlijkse he contingent te verboogen met 10 tot 13- duizend man cn den eersten oefentijd te verlengen van bV* tot 12 maanden, voor de infanterie, zou do Kamer dat dan nog vóór de verkiezingen behande len? En de kiezers moeten over vele din gen denken, niet alleen over het plan van den arbeid. Wat aangaat bet beleid van het ka binet in do afgeloopen 3V2 jaar, is er o.m. critiek geoefend t.a.v. het liandha ven van het gezag. De regeering zal er voor zorgen, dat ook in do komende maanden vergaderingen ordelijk kunnen verloopcn, ook verkiezingsvergaderingen moeten zonder verstoring der orde kun nen doorgaan, een absoluut verbod van colportage op straat, door vvien ook. zou te ver gaan. Er is aanmerking gemaakt, dat dc „Tribune" nog niet is verboden. Spr. kan daaraan toevoegen dat ook .Volk en Vaderland" nog niet is verbo den. Men moet niet te bang zijn voor het vrije woord. Persvrijheid is een groot goed, waarmede men voorzichtig moet tewerk gaan. Rovend ion gelooft spr. niet, dat communisme of nationaal, socialisme in Nederland een groote toe komst hebben. Spr. wijst den heer Westerman op de bezwaren om communistische groepen te verbieden of uit do Kamer te weren. Revolutionairen vindt men ook niet al leen in de kringen der communisten. Zou hot Nederlandsche parlement voorts wel te vinden zijn voor wettelijke rege ling van het partijwezen met grooto bevoegdheden van do regeering? Spr. gelooft niet, dat de regcoring fen aanzien van gezneshandhaving tekort is geschoten. Vooral niet als een verge lijking wordt gemaakt met het buiten land. Dc Regeering heeft in do Mem. van Antwoord erkend, dat de tegenwoordige regeling van benoeming cn handhaving van ambtcnaen niet bevredigend is. Dc heer Joekes heeft vervanging van de regeling dnor persoonlijke toetsing aan bevolen. Dat heeft iets aantrekkelijks, doch ook weer bezwaren. Op het economisch beleid is o.a. door don boer Albarda critiek geoefend. Er kend is, echter ook door den heer De Geer, dat Nederland in sterke, ma'e af hankelijk is van den export en onze welvaart van die in het achterland. Er is becijferd dat tijdens bet beleid van dit kabinet de uitvoer van 755 tot 711 millioen is teruggeloopen. Doch daar de uitvoer naar Duitschland alleen met 70 millioen is gedaald, dan bewijst dit dat ondanks de vele moeilijkbeden het ka binet er in geslaagd is. den uitvoer te doen toenemen Daartoe is veel werk verricht, ook door ambtenaren. Een kahinct-Albarda had niet betere resul taten bereikt. En in 1936 vertoont de uitvoer weer een stijgende lijn. Minister Colijn vervolgt: Tiet scheepvaartverkeer nam toe. Voor de depreciatie waren er al geen sche nen meer opgelegd Ook in andere lan den was van de aanpassing iets goeds te zeggen. De te overbruggen klove met andere landen was in September al versmald. Groote schokken bij de depreciatie van den gulden konden worden vermeden. Vindt de heer Albarda de sociale toestanden in België zooveel beter dan die hier? Amerika heeft de laatste ja ren 7?4 milliard besteed aan relief werk Dat gelijkt iets op het Plan van den Arbeid Omgerekend naar Neder landsche verhoudingen, zou dat 750 mil. lioen /ijn. Zou de heer Albarda al? be* windsman over een dergelijke uitgave gerust kunnen zijn gelet op de schuld toename uit anderen hoofde? ÏIct is onjuist, wat er door het Werkfonds is verricht, op andere uitgaven is bezuinigd. Het is niet mogelijk, zonder roekeloosheid op financieel gebied, meer te doen dan dit kabinet heeft gedaan. Spr. wijst op de gevaren van cre- diet-inflatie. Productievermeerdering is toe te juichen, doch alleen als er afzet voor is. Spr. denkt aan de uitbreiding in den tuinbouw. Zonder deze ware het tuinbouw-probleem veel eenvoudi ger Do Staat ook hehoort zich te be perken in liet aangaan van nieuwe ver plichtingen. Spr. waarschuwt tegen de ge dachte, dat men in afzienbaren tijd van bet volkseuvel der werkloos heid zoo goed als bevrijd zou kun nen zijn. O.m. wijst spr. op de be volkingstoename door meer vesti ging dan vertrek. Nationalisatie draagt ook haar deel bij in de stijging der werkloosheid. Een niet onbelangrijk deel van deze stij ging ligt in oorzaken buiten de econo mische crisis. Een andere regeering had niet anders kunnen en mogen hande len. Het kabinet heeft nog maar eeni ge maanden te leven over. De gevol gen der depreciatie kunnen zich niet in eenige maanden duidelijk aantoonen. Men moet zich niet overgeven aan fat» morgana. Wat do monetaire politiek betreft, nL leen de dollar en dc Belgische frant zijn niet zwevend. De gulden schom melt minder dan onder den gouden standaard liet geval was. Het egalisatiefonds wordt niet ge bruikt om den gulden in dc eone of andere richting een geforceerde waar de toe te kennen. Do landbouw kan niet aan zijn lot worden overgelaten. Wat de industrie betreft, contingentcering geldt ook als handelspolitiek wapen, en is als zoo danig niet gehoel te ontberen. Wat prijsopdrijving aangaat, er zijn in het geheele land slechts 25 overtredingen geweest. Spr. acht dit een verheugend blijk van het ge zond verstand van ons volk. Binnenkort worden voor den N.O. Zuiderzeepolder werken aanbesteed, waarbij vele tientallen milliocncn gemoeid zijn. Van verschillendo door deze regee ring genomen of voorbereide maatrege len zal eerst liet volgend kabinet pro fijt kunnen hebben. Spr. gunt het dit van harte: de moeilijkheden zullen nog groot genoeg zijn. Dit kabinet kan niet bespreken, wat er na de verkiezingen zou moeten ge beuren. Indien er economische verbete ring komt, dan zal er nog veel zijn uit te halen alvorens kan worden te ruggekomen op genomen bezuinigings maatregelen. dio noodzakelijk waren. Wat het ordeningsvraagstuk betreft, verwijst spr. naar de memorie van ant woord. Besprekend do verhouding van kabinet en volksvertegenwoordiging, noemt spr. do hoofdzaak of er vrucht bare samenwerking is. Men mag elk kabinet parlementair noemen, dat er in slaagt in goede liarmonio met do volksvertegenwoordiging haar program ten uitvoer to brengen, hoe het kabinet ook is samengesteld. In Nederland re geert do Kroon; de ministers zijn die naren der Kroon. Zij hebben zooveel mogelijk te handelen in den geest van het volksorgaan. Geestelijke verwant schap is daarbij onontbeerlijk. Neder land is een christelijke natie, wat zich weerspiegelt in het Staatsbestuur. Men mag do grenzen echter niet to eng trekken, daarvoor is er teveel ver splintering. In dezen tijd van geeste lijke verwarring mag niet aan de uiter lijke waarde van het christendom wor den vastgehouden, uit traditie. Een krachtige christelijke levens overtuiging is bet eenige middel te gen do verwoestende, ontbindende krachten van dezen tijd. Ze is ook dc basis voor een gezonde democra tie. Daarom worde er naar eenheid gestreefd ook als straks de vorming van een nieuw kabinet aan dc orde komt. Do minister van financiën, de heer Oud, vergelijkt de budgetairo positie van 1934 met die van nu, en wijst er op, hoezeer deze laatste beïnvloed wordt door de monetaire gebeurtenissen. Wat den begrootingsopzet betreft, beroept spr. zich op zijn ambtsvoorganger. Van verschillende zijden is spr. te veel optimisme verweten. Het is moei lijk, thans den invloed der monetaire gebeurtenis van 26 September reeds aan te wijzen. Maar wel is het waarschijnlijk dat aan de catastrophale daling- der middelen een einde is gekomen. Uit den binnenkort verschijnen den middclcnstaat zal dat ook ueer blijken. Geenszins heerscht er in de memorie van antwoord een andcic teneur dan in de milliocnen-nota. Spr. verdedigt inzonderheid de overbrenging van ver schillende posten naar den kapitaal- dienst. Wel zullen, in betere tijden, de zwakke plekken in de begrooting weer moeten worden versterkt. Do financieelo verhouding tusschen rijk en gemeenten is een onderdeel o m. van dc werkloosheidsbestrijding. Het streven is gericht-op een zoo billijk mo gelijke verdeeling der kosten tusschen. rijk rn gemeenten. Het werklooshcids- subsidiefonds moest steeds zooveel mo gelijk in evenwicht zijn met dc daar voor beschikbare middelen. Nu is een onjuiste stelling dat een tekort in dat fonds een tekort van het rijk zou zijn. Waarom zou het rijk alles voor zijn re kening moeten nemen? Bovendien moet er ten aanzien van de noodlijdende ge meenten het noodigo onderscheid wor den gemaakt. Daarbij wijst spr. op de extra-hulp aan Rotterdam en Amster dam. Spr. wil graag voor de gemeen ten doen, wat hij kan, en als er ooit iemand de gemeentelijke zelfstan digheid een goed hart toedraagt, dan is het spr., maar een goed wer kende autonomie is alleen mogelijk als een behoorlijke dosis der ver antwoordelijkheid drukt ook op de gemeentebesturen. Spr. zet uiteen, dat er in de afgeloo pen 3'4 jaar heel wat is bereikt. Er is gezegd, dat de feiten ten nadecle van ile aanpassing hebben beslist. Spr. komt daar tegen op. Onze financieelo politiek heeft met al haar gebreken vertrouwen gewekt, dat bleek nog bij de jongste leening. We hebben niet ge devalueerd, zonder meer. We werden genoodzaakt, den gouden standaard te verlaten, met als gevolg depreciatie van den gulden. Dit is heel wat an ders dan willens cn wetens tot deva luatie over te gaan. Elders is door de valuatie het vertrouwen geschokt, hier te lande is dit niet het geval. Spr. wil het geen onbescheidenheid noemen, maar dit is toch een pluim op den hoed van het beleid der regeering. Om tot resultaat te komen, moeten we blijven voeren een voorzichtig financieel be leid. In de gewijzigde omstandigheden zij men uiterst voorzichtig met verhooging der uitgaven. Men denke niet, dat we er al zijn. Spr. is erkentelijk voor den steun, door de overgroote meerderheid der Kamer verleend. Lang niet alles is bereikt, doch men bedenke, dat de om standigheden ook wel uitzonderlijk zwaar zijn en zijn geweest. De vergadering wordt te 4.05 uur ver daagd tot Dinsdag 1 uur.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 9