V olkseenheid-Conf erentie Het vraagstuk der ordening TWEE EXPOSITIE'S FRYSK SELSKIP „UT EN THUS" JE MOET MAAR KOMEN IN AMERSFOORT" Amersf. Kunstenaarsgilde INSTALLATIE VAN COMITÉ Uitreiking gouden medaille Wijnhandel „De Moor" MOOR Oude Genever FEESTAVOND VAN „DE LUCHTPOST" Waar zijn de Postvliegers Hoeveel dagen zyn ze onderweg? 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 16 NOVEMBER 1936 STADSNIEUWS In de Internationale School voor •Wijsbegerte alhier is Vrijdagavond de derde zoogenaamde Volkscen iheidconferentie voor studenten begon nen. Het aantal deelnemers bedraagt ongeveer 90. Het programma van dit jaar heeft als hoofdthema „ordening ■welk actueele probleem van verschil lende levensbeschouwingen uit wordt belicht. In zijn algemeenc inleiding zette de «voorzitter van de Volkseenheid-commis sie, de heer A. G. M. v. Melsen, het doel van „Volkseenheid" uiteen. Zij bedoelt, den jongen Nederlandschen academici van alle richtingen en levensbeschou wingen minstens eenige dagen per jaar bijeen te brengen, teneinde samen be langrijke, actueele, algemecne vragen te behandelen. Zij bewerkstelligt daar door de opruiming van vooroordeelcr en misverstanden, geeft een beter be grip van de verschillende stroomingen in het Nederlandsche volk en draagt alleen daardoor reeds zeer veel bij tot een waarachtige eenheid Dr H. van der Wielen hield den eersten avond een voordracht over „Karakteristiek van het^ arbeiders- boeren- en studentenleven". De Vol kseenheid-conf eren tie voor stu denten is Zondagochtend voortgezet met een inleiding van Ir. H. Vos over „Ordening". Ir. Vos bekijkt het probleem van een economisch en gezichtshoek uit. Hij be spreekt eerst den drang tot ordening, die zich in de hedendaagsche samen leving openbaart. In de arbeidersklase beslaat een drang tot ordening, omdat de wisselen de omvang van de productie voor haar leden beteekent: werkloosheid en aan tasting van het eenmaal veroverde le venspeil. Bij boeren en middenstanders ontstaat een drang tot ordening, omdat door het niet geordend zijn van hun eigen tak van bedrijf, de neergaande conjunctuur hen feller treft: de boeren door de onelasticiteit van de slinkende vraag t.o.v. de aanbodprijzen. de mid denstanders door de toevloeiing van nieuwe arbeidskrachten bij geringere afzetmogelijkheden. Ook in onderne merskringen is een drang tot ordening ■merkbaar. Van het wezen der ordening zegt Ir. Vos, dat zij beteekent een gedeelte lijke doorbreking van het individueele karakter der productie. Zij beteekent een gedeeltelijk handhaven van het particuliere initiatief. Daar elke orde ning een bedrijfsgewijze regeling veron derstelt, roept zij'dringend de vraag op naar het doel der productie. Met be trekking tot de vormen van ordening merkt spr. op. dat ordening onder di- recten invloed van ondernemers, arbei- ders- en overheid het meest vvensche- ^Voor doorvoering der ordening ko men, naar spr.'s meening, het eerst in aanmerking de bedrijfstakken der-eer ste levensbehoeften (voeding, warming, kleeding) en van distributie envervoei. Daarna heeft Dr. C. Bcekenkamp volksccnheicl-conferentie het p:oblee™ .ordening" van een orthodox-p otes tantschen gezichtsuithoek uit bc'lcl^[j Dc chi'istclijke-sociale beweging, aldus Pr Beenenkamp, verzet zich op pnnei- picele gronden zoowel tegen de opvat tingen dergenen, die staatsonthouding voorstaan, als tegen hen die van een Ingrijpende staatsbemoeiing heil vei vachten Zij beluistert in den roep om Jrdening een toe te juichen reactie tegen de leer der automatische prijsvor ming en het daarmee samenhangend in Üivi dualisme. rt,.i-ör, Pe overheid moet de regelen e ken nen, die in het bedrijfsleven geleidelpk tot stand kwamen en daarbij optieden ter bescherming van het algemeen be lang door verbindend, c.q. onverbin dendverklaring van deze regelen Bedrijfsorganisatie in dezen zin dien! naast sociale ook economische elemen- ten (regeling van loonen. arbeidsvooi- waarden, van productie en distributie) De"tweede dag van de conferentie werd besloten met een beschouwing van Prof. H Kaag. Het onderwerp „orde ping" werd thans beschouwd van een Katholiek standpunt uit Het st»GNC" paar ordening, zoo zegt Prof. Kaag, da men thans alom kan constateercn. is eenerzijds negatief, n.l. in zoovf,",!e,.vi^ ls geboren als een verzet tegen het libe ralisme, anderzijds echter positief, waar het beoogt, door een bewust ingrijpen in het economisch leven, het economisch apparaat systematisch dienstbaar te maken aan de menschheid en daardoor te richten op zijn eigenlijke doel. Zoowel bij concretiseering van dat 'doel als bii de methode van ordening, is het noodzakelijk, dat men zoowel de individueele als sociale natuur van den mensch recht doet wedervaren. Waar ordening veronderstelt bet richten van middelen op een bepaald doel. is de mate van ordening in een democrati«cn land beperkt door do mate van een^tem migheid omtrent de na te streven doel einden. Wat den ordeninesbouw betreft aldus Prof. Kaag. deze zij niet centralis tisch, doch gebaseerd on het beginsel 'der subsidiaire werkzaamheid. .Op Öen derden dag van de volkseenheid- conferentie in de internationale school voor Wijsbegeerte heeft, Zondagmid dag, de rijkshemiddelaar prof. mr. A. C. Josephus Jitta, een beschouwing ge houden over het onderwerp: Werkloos heid. Prof. Josephus Jitta herinnerde er al lereerst aan. dat het aantal werkloo- zen in ons land c.a. 400 000 bedraagt en dat derhalve pl.m. 5 pet. van de Ne derlandsche bevolking zonder werk is. Dit cijfer toont aan, dat men hier met een buitengewoon ernstig vraagstuk te doen heeft. Toch is er wel een licht punt: sedert het tijdstip, waarop de gouden standaard werd losgelaten, is op het stuk van de werkloosheid eenige verbetering waar te nemen Spr. heeft vernomen, dat in Tilburg 60 pet. van het aantal werkloozcn door het prijs- geven yan den gouden standaard weer materiaal. aan het werk kon gaan. Een economische toestand zonder eenige werkloosheid is onbestaanbaar. Wil men een voldoend aantal eerste rangs arbeidskrachten verkrijgen, dan is liet zaak, meer personen op te lei den dan noodig is. Een werkloozen- tal in ons land van pl.m. 100.000 be hoefde dan ook niet onrustbarend te zijn. Het is onjuist, om, zooals herhaalde lijk geschiedt, in dezen, onze toestanden te \ergelijken met die in het buiten land, omdat deze vaak geheel verschil lend zijn. Spr. gaf in dit verband en kele cijfers omtrent Frankrijk, Duitsch- land en dc Vereenigde Staten. Nauw verband met den stand van de werkloosheid houdt het bevolkingscij fer. Dc bevolking van ons land is in de laatste dertig jaren met ruim 100.000 zielen toegenomen. Zweden en België i worden ons \aak ten voorbeeld ge- 1 steld, doch daarbij worden belangrijke factoren vergeten. Zweden's bevolking (c.a. 6 milliocn) neemt per jaar toe met pl.m. 20.000 zielen, die van Belgic (8.6 milliocn) met ongeveer 30.000 zielen. De bevolkingstoeneming in ons land bedraagt echter c.a. 100.000 zielen. Dc twee voornaamste oorzaken van de werkloosheid zijn, volgens prof. Jo sephus Jitta, de belemmering van het vrije handelsverkeer en de diverse structureele veranderingen in het be drijfsleven. Het aantal van hen, die steun ontvan gen of wel aan werkverschaffingsob jecten arbeiden, bedraagt c.a. 250.000. Hiervan ontvangst ongeveer 75 pet. „steun". Het „plan van den arbeid" vindt in spr. geen enthousiast voorstander. De kosten van uitvoering zullen eerder 300 milliocn dan 200 milliocn beloopen. Stellingen i Prof. Josephus Jitta ontwikkelde in zijn rede de volgende stellingen: 1. De zeer gioote en de tot voor kort nog steeds geleidelijk toenemende werk loosheid is een angstwekkend teeken van de slechte organisatie van de maat schappij, waarin wij loven; 2. Men kan niet een oplossing yan het werkloosheidsvraagstuk op zich zelf bevorderen, zonder zich rekenschap te geven van do meest gcwenschte eco nomische politiek, handelspolitiek, so ciale politiek, financieele politiek muntpoliliek, ja, zelfs van dc mili taire politiek. Het zeer hooge cijfer van de werkloosheid is echter een onbe twistbare aanwijzing, dat er op ver schillende van deze gebieden iets moet haperen; 3. Zeer ingrijpende overheidsmaatre gelen tot leniging van dc nooden, die uit de werkloosheid voortspruiten, zijn noodzakelijk. Zij bchooren niet op prin- cipieele gronden te worden afgewezen. Practische overwegingen, dat be paalde maatregelen onbetaalbaar zijn, of dat zij op een plaats de werkloos heid wel verminderen, doch haar op een andere plaats vergrooten, mogen echter niet verwaarloosd worden; Tot het wegnemen van de oorza ken van de werkloosheid kunnen over heidsmaatregelen helaas slechts betrek kelijk weinig bijdragen. Deze maatre gelen hebben immers in den regel een negatief karakter. Zij komen neer op: verbieden, belemmeren, beperken. Slechts zelden hebben zij de strekking, positief de productie te bevorderen; 5. Men moet bovendien afwegen, ol dc maatregelen tot leniging van den nood, niet de oorzaken van het euvel zelf verscherpen; 6. Wie zich van dat alles rekenschap geeft, bovendien van wat de nationale overheid op dit gebied vermag cn te vens van wat onze overheid aan steun voor dc werkloozen en werkverschaffing doet, kan zijn verontwaardiging niet bedwingen bij het kennis ncincn van de uitingen van hen, die den indruk trachten te wekken, dat onze overheid eigenlijk gezegd niets doet en dat de critici de oplossing in den zak hebben; 7. Er bestaan goede gronden voor een tamelijk groote mate van optimisme ten aanzien van een herstel van de welvaart op een aanmerkelijk liooger peil. dan wij in het verleden gekend hebben, in een eenigszins verwijderde toekomst 8. In afwachting, en ter bevordering van een spoedige verwezenlijking van die toekomst is herstel van het even wicht in de maatschappij om de term „aanpassing", die afschrikwek kend is gebleken te zijn, niet te ge bruiken onvermijdelijk; 9. Het is begrijpelijk, dat de overheid hinkt op twee gedachten (herstel van het evenwicht en steun), die somtijds leiden tot tegengestelde conclusies; 10. De eerste gedachte (herstel van het evenwicht) is van primair belang, de tweede gedachte mag slechts van secundair belang zijn. Over Internationale samon. werking De volkseenheidsconfcrcntie voor stu denten is besloten met een rede van mr. II. Scheffcr over „welke wegen en middelen voor internationale samen werking zijn ons practisch nog moge lijk?" Spr. kwam tot de volgende conclu sies: 1. In feite bestaat reeds internatio nale samenwerking op velerlei gebied; 2. Do grondslagen voor verdere ont wikkeling dezer samenwerking, n.l. ge meenschappelijkheid van belangen, is in groote mate aanwezig; 3. Ofschoon feitelijk reeds een we reldgemeenschap bestaat, verkeert de organisatie dezer gemeenschap nog in een ontstellend primitief stadium; 4. De vorm, waarin dc organisatie der wereldgemeenschap tot wasdom dient te worden gebracht, kan thans geen andere zijn, dan die van den volken bond; 5. De schijnbare mislukking van den volkenhond is bovenal te verklaren uit onmacht en onwil; 6. De onmacht kan opgeheven worden door versterking van de collectieve vei ligheid, gepaard gaande met welbewus- tcn ophouw eener wereldorde. De onwil kan gebroken worden door stelselmatige opvoeding lot en bele ving van solidaritcitsbesef en door de geloofskracht van zich verantwoorde lijk voelende menschen: 7. Nederland hoeft een actieve rol te vervullen in do organisatie van de we reldgemeenschap. In de Poth cn in Sierkunst is een tentoonstelling geopend resp. van schilderijen en van kunstnijverheid Opvoering in „De Valk" van de klucht „Post» bus 4" Men schrijft ons: Voor een flink bezette zaal gaf de Friesche Vcreeniging „Ut en Thüs" Za terdagavond in de groote zaal van „De Valk" haar eerste opvoering in dit sei zoen. De opening geschiedde door den voor zitter. den heer Vaatstra, die alle aan wezigen een welkom toeriep, in 't bij zonder de zustcrverecniging uit Soest, en de Groningers, die hunne Noorder buren gaarne met een bezoek vereeren. De voorzitter sprak namens alle aan wezigen zijn vreugde uit over de verlo ving van onze Prinses, wat ons Friezen ook aangenaam getroffen heeft, en waarmee de volle zaal gaarne instem ae. De opkomst van vele oud-leden deed eveneens genoegen. Dc opvoering van do klucht „Postbus 4" van H. Bulthuis heeft de aanwezigen van begin tot eind hun zorgen doen vergeten, want 6teeds werd deze malle klacht door een lachsalvo onderbroken zoodat wij gerue-t kunnen melden, di is weer een ouderwetsche Friesche avond geweest en dc speelsters en spe Iers met hun leider, de heer Vaatstra, kunnen voldaan zijn, gezien de dave rende ovaties, welke hun bij het 6lot ten deel vielen. Als gewoonlijk eindigde deze geslaag de avond met een prettig hal en na tuurlijk „de skotse trije". alles onder leiding van den heer Bcarda. Tot diep in den nacht duurde dit ge zellige hal, en no Friezen: Oan 't sjens! DAMVEREENIGING „D. O. K." Een nieuwe vereeniging Op 8 November jl. werd door den heer J. G. Hazelaar een simultaan-sé- ance gegeven in het Militair Tehuis, Korte Gracht, tegen 10 horden, waar van hij er 6 won, 3 verloor en 1 remise speelde. Na afloop hiervan werd een nieuwe damvereeniging „Door Oefening Kunst" opgericht en een bestuur geko zen. De eerste wedstrijden voor de on derlinge competitie werden Zondag avond in het Militair Tehuis gespeeld. KAASMARKT Aangevoerd werden 50 wagens te sa men wegende 7750 K.G. Piijzen van 20.50 tot 21.50 per 50 K.G. Handel matig. Opvoering van de zesde Bergs revue in het gebouw aan de Tollenslaan In het patronaatsgebouw' aan de Tol lenslaan is gisteravond stadsrevue 1936. de zesde berg-revue. getiteld „Je moet maar komen in Amersfoort", opgevoerd. Evenals in voorgaande jaren is ook ditmaal het revue-schip met groot zeil vol goeden wil in zee gegaan, ook, dit maal komt het er niet geheel zonder schade af. Een stadsrevue zonder meer heeft men er niet van kunnen maken, daar voor biedt het jaaroverzicht van ons stadsgebeuren te weinig stof, maar toch mogen we met vreugde constateercn, dat het plaatselijk karakter overheer- schend is. Ook heeft men het geheel tot twee bedrijven bepaald, waardoor het niet te veel tijd in beslag neemt, een euvel, waaraan de vorige revue mank ging. Zelfs in dit korte tijdsbestek kon men begrijpelijkerwijze niet voorkomen, dat algemeene onderwerpen ter sprake genomen moesten worden, waardoor de verschillende tafereelen 6oms eenigs zins los van elkaar zijn komen te staan. Over het geheel genomen, mag men tevreden zijn met het bereikte resul taat, temeer daar men de opzet een voudig gemaakt heeft zonder te willen foreeeren, precies wetende hoe ver men kon gaan met het beschikbare 6peler£- Van de twee bedrijven dezer revue kon in het algemeen het tweede veel meer bekoren dan het eerste, dat eigen lijk pas indruk op het publiek ging ma ken toen Krelis en Griet op het tooneel verschenen. Dit tweetal, vooral Krelis, geeft werkelijk een prettig cachet aan de revue, dat wij niet, gaarne zouden missen. Hoe prachtig b.v. was Krelis bij zijn eerste optreden „in de branding" en even later „op dc automarkt". Het bedrijf, waarin ook de politie gelegen heid kreeg haar klachtcnboek te openen over de verkeerskwcstics in de binnen stad, werd besloten met een aardig klein ballet, dat men, naar onze moe- ning, gerust meer in de handeling had kunnen opnemen. Ook zal aan het tem po van het eerste bedrijf ten goede ko men. wanneer „de inleider" van de ta fereelen niet al te veel nadruk op zijn gesproken woord legt. Het tweede bedrijf stond, zooals ge zegd. op hooger plan. Vroolijk en deco ratief was de klompendans, buitenge woon interessant en aardig waren resp. „Krelis voor de balie" en „het kippen- protest". Origineel was het bezoek van den Prins en Prinses op 't Hoogland, een ta fereel, dat insloeg bij het publiek en het hartelijk applaus verdiende. Ook het slot. een revue van alle bergrevue's 1931 gegeven, deed het goed Wij zou den deze laatste 6tadsrevuc te kort doen. wanneer wij koorzang en bege leidende muziek niet vermelden, daar heide een belangrijk onderdeel vorm den, dat goed bezet was. De revue wordt hedenavond weder om in het patronaatsgebouw vertoond, en op 22 en 23 November in de Markt hal. Het Amersfoortsch Kunstenaarsgilde ontplooit in het nieuwe seizoen een krachtige activiteit. Zaterdag werden op éénen middag op twee verschillende plaatsen exposities geopend: de eerste van afd. I, schilderijen en grafiek, in de zalen van De Armen de Poth; dc tweede uitgaande van afd. II en gewijd aan kunstnijverheid cn bouwkunst in de tentoonstcllingz.aal van Sierkunst. De eerstgenoemde tentoonstelling werd 's middags om half drie geopend door den onder-voorzitter van het Gil de, den heer J. Bezaan (Putten) die be gon met een speciaal woord van wel kom tot den Burgemeester, en het ge meentebestuur dank bracht voor het feit, dat het wederom ter inleiding van deze expositie het torencarillon had la ten hooren. Vervolgens dankte hij de Regenten van de Poth voor het beschik baar stellen van de zalen, en den Kunst kring voor het lecnen van het ophang- materiaal. Het Gilde, aldus spreker, ver toont een sterken groei. De nood des tijcis dringt, de kunstenaars tot samen werking om dusdoende met meer sue ces in contact te kunnen komen met het publick. Het Gilde heeft voor dezen winter wederom een rijkvoorzien pro gramma ontworpen. Spreker maakte at tent op de loterij, die het mogelijk maakt fraaio geteekendc en geschilder de portretten te winnen; op de mappen met reproducties, etc. Voorts wekte hij de aanwezigen op, voorzoover geen lid of kunstlievend lid, om als kunstlievend lid toe te treden. Men heeft dan ook toe gang tot de Gilde-avonden en kan in persoonlijk contact komen met de kun stenaars, waardoor men deze heter leert begrijpen en waardceren. Nadat .het publiek in het mooie dif fuse licht van den helderen November middag liet werk in oogenschouw had genomen, begaven de meesten zich naar de zaal van Sierkunst, waar de kunst- nijverheidsproducten van de leden van aid. II op smaakvolle cn suggestieve wijze zijn geëxposeerd. Na een kort be groetingswoord van den heer D. de Leeuw, waarin hij o.a. den Burgemees ter het welkom toeriep en speciaal at tent maakt op liet geerposeerde in ver hand met de komende feestdagen, niet alleen de jaarlijkschc feestdagen in December, maar ook de dag van natio- i nale vreugde in het begin van Januari gaf hij het woord aan den heer C. A. Voor het aanbieden van een ge schenk bij het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bcrnhard Op Vrijdag 20 Nov. des avonds om half acht zal ten stadhuize een korte vergadering worden gehouden, waar het plaatselijk comité voor dc aanbieding van een geschenk aan H.K.II. Prinses Juliana en Z.D.II. Prins Bcrnhard ter gelegenheid van het huwelijk, door den burgemeester mr. J. C. Graaf van Randwijck, zal worden geïstallcerd. Dc burgemeester heeft het be schermheerschap en baron van Voorst tot Voorst het cere-voorzitter- sChap aanvaard. Vond hedenmorgen plaats aan den Stafmuzikant J. G. Schouten Op het voorterrein der infanterieka. zerne werd hedenmorgen de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst uitgereikt aan den stafmuzikant J. G. Schouten. Nadat de troep zich had op gesteld en de stafmuziek, onder leiding van kapelmeester T iironntn VA*,.. «IWVI V^. 2\. Scliilp, die een causerie hield, waarin hij wees op de moeite die het kostte om het publiek te winnen voor het goede zuivere kunstnijverheidsproduct. Ve len, die in zaken, de mode betreffende, uiterst actueel zijn, blijken met betrek king tot hun intérieur vast te zitten in in een vicieuzen cirkel van wansmaak en banaliteit. Zal het ooit mogelijk zijn liet groote publiek zuiverder in te stel len? Ondanks een gerechtvaardigde twijfel op dit punt, ondanks talloozc remmende en terugwerkende factoren, had spreker zijn overtuiging dat een ze kere oefening en scholing van den smaak ook bij het groote publiek moge lijk is, niet geheel verloren. Van het on derwijs is in zijn huidige situatie helaas weinig op dit gebied te venvachten. Des te meer respect mag men hebben voor de kunstenaars, die, door een heilig moeten, een innerlijke drang gedreven, voortgaan te doen wat hun handen vinden te doen. Hun voorbeeld werkt bemoedigend op hen die wel eens willen twijfelen aan de toekomst van deze Europeesche cultuur, en kan ook op bouwend zijn voor het jonge geslacht dat nog immer graag steun zoekt bij hen, die zich trouw toonen aan het een maal gestelde ideaal. Spreker wees ten slotte op de fondsen van talent en kun de, hart en geest die in het hier bijeen gebrachte werk geïnvesteerd zijn, en die nimmer devaiueeren, ook al is de smaak wel eens aan verandering on derhevig. Verzuim niet om toe te geven aan uw opwelling om een of ander van het hier geëxposeerde te koopen, het kan u alleen rijker, inplaats *-*•.. armer maken. Op de tentoonstellingen zelf komen wij morgen nader terug. HET VORSTELIJK HUWELIJK Om misverstand te voorkomen, ver zoekt men ons er op te wijze, dat deze week huis aan huis zal worden gecol lecteerd voor de feestelijkheden in onze stad ter gelegenheid van het Vorstelijk Huwelijk. Men verwarrc deze collecte dus niet met die voor liet Nationaal Huwelijksgeschenk, die voorloopig vast gesteld is op 1 en 2 December a.s. Wie hiervoor reeds thans een bijdrage il afstaan, kan dit bedrag girecren op postrekening No. 2952 van de Rottor- damsche Bank, Kantoor Amersfoort, /oor het pi latsclijk comité of op dc be vende wijze via het Amersfoortsch Dag blad (Postrekening 47910 of aan ons Bu reau). EEN MOOIE DAAD! Men schrijft ons: De winnaar van den hoofdprijs der Zonnestraal-loterij, die onbekend wenscht te blijven, schonk aan de ver koopster van het gelukkige lot. mevr. Douma, Bankastraat, 400, zijnde 10 van den prijs, die harerzijds, als wer kende geheel belangloos, dit bedrag weer aan Zonnestraal af6tond. .viking an kapelmeester Lureman zich had doen hooren. las kapitein Wolthuis het Koninklijk Besluit voor, waarhij aan den jubilaris het ecre-met-aal werd toe gekend namens den minister van dcfen. sie, als bolooning van Hare Majesteit de Koningin, voor de wijze, waarop de heer Schouten zijn militaire plichten trouw en eerlijk heeft vervuld. Hierna speldde overste Honig persoon lijk de rpedaille op Schouten's uniform, waarhij hij een toespraak hield, waarin do deugden van dezen populairen bas sist naar voren werden gebracht. Spr herinnerde er aan, dat de heer Schouten eerst bij de bereden wapens dienden, doch sedert 25 jaar bij de stafmuziek van 5e R.I. werkzaam is. Dat bleek zijn goede bestemming te zijn, want nog nooit kreeg de heer Schouten ook maar eenige straf. Spr. stelde zulk een plichtsbetrachting ten voorbeeld van de jongeren, die slechts enkele maanden hebben te dienen. Ilij huldigde den heer Schouten als een waardig lid van het muziekcorps, dgt reeds zoo vele malen de oefeningen opvroolijkte cn bij plech tigheden het ceremonieel verhoogt. Hij hoopt, dat de heer Schouten nog pret tige dienstjaren zal hebben en wcnscht hem geluk met de onderscheiding. Ook de familie van den jubilaris werd geluk gewënscht, mede door de officie ren cn onderofficieren. Hierna volgde een défilé van den troep, waarmede de officicele huldiging was geëindigd. Langestraat 8 Tel. 129 Slechts^ 3.25 perj-iter^ AANBESTEDING De Rijksgebouwendienst heeft de Cen trale Verwarming in do in aanbouw zijnde Telefooncentrale tc Leiden, waar voor het bestek en de tcckeningen zijn gemaakt door Ir. H. J. Goudswaard, raadgevend ingenieur alhier, onder hands aanbesteed en gegund aan dc Fa. W. Slotboom Zoon te Den Haag. OPENING VAN DEN VAKCURSUS Morgenmiddag 3 uur heeft de opening van den vakcursus voor werkeloos ho telpersoneel in het Oude aan het Plantsoen plaats. cikeloos ho Gymnasium UIT HET POLITIERAPPORT Gisteravond werd op het politiebureau een dame binnengedragen, die op de brug aan den Utrechtschcweg aangere den was door eenige wielrijdstcrs, die de beleefdheid hadden gehad, om door te rijden als of er niets gebeurd was. Op medisch advies is zij per zieken auto naar het St. Elisabeth s Gasthuis overgebracht. De politie stelt een nader onderzoek De Commissaris van Politie verzoekt de wielrijdsters, die aanrijding veroor zaakten en doorgereden zijn, zich ten spoedigste op liet politicbureau te mel den. Omstreeks half één Zaterdagnacht had op den Hoogeweg een aanrijding plaats tusschen twee luxe auto's. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De auto's werden zwaar gehavend en moesten weggesleept worden. Tegen eenige caféhouders, die zonder vergunning muziek hadden in hun zaal werd proces-verbaal opgemaakt. Traditiegetrouw werd op het politie bureau aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel. BURGERLIJKE STAND 14 November 1936 GEHUWD: Jan Loggers en Louise Gijsbertha van der Schroeff. OVERLEDEN: Johannes Spier. 27 jaar ongehuwd; Johanna Elizabeth Cormond, 68 jaar, echtgenoote van Nicolaas Bou- man. De heer H. J. Hol tot eereslid benoemd Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan der postduivcnvereeniging „De Luchtpost" had een commissie uit deze vereeniging Zaterdagavond in 's Prinsenhof een feestavond georgani seerd. Om ongeveer negen uur opende de voorzitter van dc feestcommissie, de heer G. Knjnen, do bijeenkomst met een welkomstwoord tot dc aanwezigen. In het bijzonder verheugde spreker zich over de aanwezigheid van dc ver tegenwoordigers van den C.entralcn Postduivenbond, de Amersfoortécho Klcinveefokkersvereeniging en Pro Pa- tria. 's Middags hebben de kinderen feestgevierd en spreker hoopt dat do ouderen hieraan een voorbeeld zullen nemen door zorg to dragen voor een prettige stemming en dat hierbij tevens dc goede naam der vereeniging, welke zij in de afgeloopcn vijf en twintig jaar heeft gevestigd, zal behouden blijven. Hierna werd het woord gevoerd door len heer v. d. Berg Jets, uit Bnnrn, als vice-voorzitter van den Centralcn Rond en tevens als afgevaardigde van Zwaluw. Deze sprak den wensch uit dat De Luchpost nog jaren lang de ziel van den Bond zal mogen blijven. De Luchtpost is een wonder, aldus spr waar wij in Baarn versteld van staan. Ongetwijfeld ligt dit aan de capacitei ten van het hesuur, met welk bezit hij de leden van De Luchtpost, feliciteert. Vervolgens had de uitreiking van de behaalde kampioenschappen plaats. De heer G. Krijn en reikte diploma's en prij zen uit aan dc volgende personen; Chr. Ranriman, II. N. Egink, J. v. d. Heuvel, E. de Goede, F. *D. Ilarteman, II. Schuur man, J Pot, W. Priem, J. F. Schaufele, W. v. d. Belt, L. Snijders, W. v. d. Riet, II. A. de Goede, W. Collet, G. A. Ilaar- mans, II. J. Hol, M. v. d. Kuilen en F. v. Winterswijk. ITet nummer, waar de heer Krijnen vervolgens de aandacht voor vroeg, stond op het programma met vraagt ee- kens aangeduid, maar het was een feit van diepingrijpende heteekenis. Spre ker verzocht den heer H. J. Hol en echt genoote op het tooneel te komen, wnar- na de voorzitter der feestcommissie zich tot den heer IIoI richtte: „Het is voor mij een aangename taak u lvier toe te spreken. Als wij terug gaan in die kwart eeuw, dan zien we, dat gij uw beste krachten aan onze vereeni ging hebt gegeven. Al het werk in de vereeniging droog cn draagt uw stem pel. De Luchtpost zonder IIol is ondenk baar. Niet altijd is de waardeering tot uiting gekomen en meermalen hebt gij teleurstellingen ondervonden, maar steeds hebt ge u daar weer bovenop- gewerkt. Ofechoon deze hulde nooit kan goed maken wat gij hebt gedaan voor de Amersfoorteche luchtposthewe- ging in het algemeen en voor De Lucht post in het bijzonder, wil ik u toch het eeremetaal in goud op de borst spelden, waarmee wij u benoemen tot ecrclid van onzo vereeniging. Ook uw echtgenoote hebben wij in deze hulde willen betrekken voor de vele oogenblikken, welke zij u heeft moeten missen". Spreker overhandigde mevr. Hol hierbij een fraaie salonlamp. Met een „lang zullen zij leven" bekrach tigden de aanwezigen de woorden van den heer Krijnen. Hiermede was het officieele gedeelte afgoloopen en werd de avond verder ge vuld met muziek van liet 's Prinsenhof- ensemble en het optreden van de caba retière Beppy Murray en den humorist Albert Klein. Beiden wisten de aanwe zigen op prettige wijze bezig te houden. Een geslaagd bal besloot dit feest. ïi.ii ïi.ii 12.11 13.11 14.11 15.11 14.11 15.11 Amsterdam Marseille Rome Athene Rhodos Cairo Gaza Bagdad Basra Djask Karachi Jodpner Allahabad Calcutta Akvah Rangoon Ranekok Alorstar Medan Singapore Batavia Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam en Batavia Woensdag 18 November. C3 CO bfi o 03 O) -SÉ co O) z O. 15.11 14.11 13.11 15.11 12.11 14.11 11.11 14.11 11.11

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5