Verwoede gevechten in Madrid LAATSTE BERICHTEN DE SCHEEPVAART OP DEN RIJN „Meneer Eden vergist zich CIANO NEEMT AFSCHEID Na Hitler's stap NED. VLIEGER in België in arrest Prins Bernhard op Soesterberg MECH. DIESELTREIN D Jl U C C I AAR s= SPAART PUNTEN llHIfluLLHrlll Nationalisten zijn in verschillende wijken der hoofdstad door gedrongen FEL VERZET DER I en een opslagplaats van hout geraak ten in brand. Weer vele vliegtuigen neergeschoten VERWEER DER DUITSCHERS COMPLOT ONTDEKT INSUBORDINATIE PAN-AMERIKAANSCHE CONFERENTIE DEVIEZENBEPALINGEN OVERTREDEN Herleeft het tractaat van Mannheim Dc dood van een meisje veroorzaakt ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 17 NOVEMBER 1936 Een zeer hevig bombardement heeft het stadsdeel tusschen het. Atocha- plein. de Leonstraat en het Cortesplein geteisterd. Hevige ontploffingen deden zich voor. De vliegtuigen verrichtten langen tijd hun werk. Mitrailleurs en luchtafweergeschut waren onophoude lijk in actie. Tot de bureaux van Ila- vas drong hoe langer hoe meer de warmte van brandende gebouwen door. Van de imivorsi toils wijk uit zouden de strijdkrachten van Franco drie-vier de deel der hoofdstad kunnen behccr- schen. De hevigste strijd werd geleverd om de Paseo de Rosales. De verliezen der regeeringstroepen, aldus Radio Ra bat. waren daar zeer hevig. Bij Esrorial ts de poging der rogee- ringstroepen. om de keten der recht- sche troepen te doorbreken, mislukt. Lugubere daad De luchtbombardementen der rechtschen duren onvers minderd voort A VILA, 17 Nov. (Havas). De verrassende aanval van Yague gisteren op het Noordwesten van Madrid heeft den toestand ge» heel gewijzgd. De nationalisten .Verjoegen niet alleen de regee» ïingstroepen uit hun stellingen, tëoch zij drongen zelfs in de stra» ten der stad door op een plaats, iwaar de tegenstand het grootst Scheen. Langs den loop van de Manzanares drongen de colonnes Onder bevel van Asencio, Barto» lomcu en Delgado, gesteund door tanks, artillerie en vliegtuigen, ide universiteitswijk binnen en te» gen het vallen van den nacht wa= ten zij hier meester. Tot voorbij ide landbouwschool drongen de ïechtschen door met de bajonet En handgranaten; langs het Wes» ïerpark kwamen zij tot voor het Paseo de Rosales. Eerst boden de regeeringstroe» fen hardnekkigen tegenstand en het handgemeen duurde verscheid 'dene uren, doch plotseling trok» ken de regeeringstroepen terug en verschansten zich achter stel» lingen, welke in de aangrenzende straten waren opgeworpen. Het gevecht is dus tot in de stad zelf doorgedrongen. De bc» Volking is hierover verschrikt en trekt naar het Noordoosten der stad. De rechtschen kunnen thans langs breede straten, soms wel 40 Meter breed, oprukken tot aan het plein Cuatro Caminos. De rechtschen blijven de stad Van vliegtuigen uit bombardee» ren. Hotel Savoy is door ver» scheide hommen getroffen en ook !s dit het geval met de Fransche ambassade. Tengevolge van het bombardement zijn verscheidene branden uitgebroken Het Spaansche ministerie van lucht vaart deelt mede, dat Ristermiddap; 23 jachtvlieptuipen van do rcqperinKS- luchtrloot zeven bqmbardements- en acht jachtvlieprtnipren van de rechtschen boven Madrid hebben aanbevallen. Vijf toestellen van de rechtschen, twee Hcinkel-, twee Fiat- en een Junker-toe- atrl werden omlaac beschoten. Een andere escadrille van de rebee- rinb heeft het station van Salamanca behomhardecrtl en hel bebouw in brand beschoten. Hierbij word een bronte hoe veelheid oorlogsmateriaal van den vij and verwoest. Keil derrie escadrillo heeft een bezoek gebracht aan Caclix en hier 18 bommen geworpen op het arsenaal en de ha venwerken. Rechtschen omsingeld? Een niet zoo talrijke colonne nalio- nalisten aldus seint Havas uit Ma drid was opgerukt tot het gebouw der pliilosopische faculteit, dat in de universiteitswijk is gelogen. Tijdens een zeer hevipen tegen-aanval hebben de regeeringstroepen geprobeerd deze colonne van de hoofdmacht der natio nalisten af te snijden. Men kan thans bevestigen, dat de voorhoede der colon ne geheel is omsingeld. De door de rechtsche troenen gezonden versterkin gen werden hij de Fransche brug over cle Manzanares verspreid. Bommenwerpers in aciie Havas seint uit Madrid, dat. vliegtui gen der „witten" gistera\ond tal van punten der hoofdstad met bommen heb ben bestookt en daarbij vooral van brandbommen gebruik hebben ge maakt. Het aantal dooden en gewonden Is zeer aanzienlijk. Twee ziekenhuizen Generaal Miaja heeft de huitenland- sche journalisten hij zich ontboden om hun het verminkte lijk te laten zien van een vlieger der regceringslucht- macht. De generaal zette uiteen, dat een toe stel der rechtschen hoven de stellingen der regeeringstroepen een valscherm had neergelaten, dat een kit-tje droeg, hetwelk het verminkte lijk van een vlieger, die achter de linies der natio nalisten had moeten dalen, bevatte. Miaja verklaarde, dat hier 6prakc was van een daad, welke beneden alle critiek is, doch dat hij niettemin de gisteren genomen maatregelen hand haaft, waarbij bepaald wordt, dat iedere vlieger der rechtschen, die met zijn vliegtuig of met een valscherm achter het front der regeeringstroepen tereoht kouit, moet worden ontzien. Primo de Rivera sfaat terecht Te Alicante is voor de volksrecht bank het proces begonnen tegen den leider van de Spaansche phalanx. José Antonio Primo de Rivera, zijn broer Miguel en diens echtgenoote Margarita. De drie beklaagden worden beschul digd van deelneming aan den opstand en muiterij. In zijn hoedanigheid van advocaat verklaarde José Antonio zich zelf en zijn beide mcdebeklaagden te zullen verdedigen. Hij erkende, dat hij de Spaansche phalanx heeft gesticht, welke later samensmolt met de jonge ren van de nationaal-socialistischc be weging, doch hij ontkende imperialis tische doeleinden na te streven. Wél verklaarde hij, dat hij het constitutio neel bewind wilde vervangen door oen corporatief bewind. Ten aanzien van zijn reis naar Duitschland zeide hij, dat hij in zijn onderhoud met Hitier geen politiek heeft behandeld. Ook heeft hij met de leiders van het natio- naal-sociaüsme niet gesproken over een verbond. Hij verzekerde nooit te gen den staat te hebben samengezwo ren en hij was niet op de hoogte van de plannen der nationalisten. Vervolgens werd hem gevraagd waar om hij de opstandige goncraals veroor deelde, terwijl hij toch in voortdurend contact stond met Martinez Anido cn Sanjurjo. Hij antwoorddo hierop, dat dit medewerkers zijn geweest van zijn vader. Zijn broer Miguel ontkende te hebben deelgenomen aan den opstand en diens echtgenoote zeide niets te weten om trent eon evcnlueele politieke actie van haar man. IVERELDGEREURE!\ Pas verdragsverloo* cheningnadat bespre kingen over de discri* mineering mislukten IN het Engelsche Lagerhuis heeft Eclon, de. Engelsche minister van buitenlandsche zaken, gisteren naar aanleiding van de jongste Duitschc vcr- verdragsloochening de opmerking ge maakt, dat dé Duitscho regeering meer malen sinds de ondertcekening van het vredestractaat van Versailles zijn ontevredenheid te kennen heeft gege ven over tal van bepalingen nopens de internationale controle der waterwegen. Hij voegde hier nog aan toe, dat de Duilsche rijkskanselier op 21 Mei 193a openlijk heeft verklaard, dat met be trekking tot de restecrende artikelen, met inbegrip van die naar begrepen vver(l welke betrekking hebben op de internationaliseering van de Duitschc rivieren en het Kielcr kanaal, de Duit- sche regeering slechts langs den weg van vreedzaam overleg tot zoodanige her zieningen zou overgaan, die in den loop der tijden onvermijdelijk zouden blijken te zijn In dit verband gewaagde Eden dan ook van oen eenzijdigen Duitschen maatregel. Het antwoord der Duitschcrs op deze Britsche vaststelling is: „Ilier irrt Herr Eden!" Om aan te toonen, dat Fiden te dezer zake de plank misslaat, wordt van Duitschc zijde woordelijk do passage aangehaald van de rijksdag rede, die Hitler op 21 Mei 1935 hield. Daarin wordt gezegd, dat do Duitscho regcering in verband met het feit, dat de overige staten de ontwapeningsver- ptichtingen niet hebben vervuld, zich ontslagen acht van de nakoming der artikelen, die neerkomen op een discri- mincering van de Duitschc natie voor onheperkten tijd. Hitler liet uitdrukkelijk uitkomen, dat Duitschlands maatregelen alleen betrekking hebben op de punten, dio het Duitsche volk moreel en fei telijk discrimineeren. De Duitsche re geering, aldus merkte de Fübrer ver derop, zal de overige artikelen, die het samenleven der naties betreffen, rospec. toeren, met inbegrip van de territoriale bepalingen cn de revisies, die in den loop der tijden onvermijdelijk blijken, slechts verwerkelijken, nadat vooraf vreedzaam overleg is gepleegd. Van Duitsche zijde meent men, dat uit Hitler's woorden kan worden opge maakt, dat de verdragsbepalingen met betrekking tot de internationalisatie der Duitsche waterwegen niet onder de verklaring van den Fübrer vallen, omdat zij. evenals de ontwapeningsar tikelen van het tractaat, neerkomen op een discrimineering van het Duitsche volk. Eveneens vestigt men er van Duit schc zijde de aandacht op, dat Duitsch land de beperkingen zijner soevereini teit, zooals die waren belichaamd in de riviorbepalingen, pas heeft opgehe ven, nadat onderhandelingen met de staten, die bij de aangelegenheid zijn betrokken, niet tot een regoling leid den, welke vereenigbaar was niet het beginsel der Duitsche soevereiniteit en der Duitsche rechtsgelijkheid. De aan dacht wordt er dan ook op gevestigd, dat de verloochening der bepalingen van Versailles niet iets primairs was, maar slechts de reactie op de weige ring van andere staten rechten, die zij zich hadden aangematigd, te laten va ren. De Köln. Ztg. maakt de opmer king, dat de kring der staten-leden van de internationale riviercommissies zoo ruim was getrokken, dat ook niet-oever- staten erbij werden betrokkon, niet om dat zij bizondere belangen hadden bij do scheepvaart op bedoelde, rivieren, maar om een zoo krachtig mogelijk front tegen Duitschland te vormen en de bewegingsvrijheid van Duitschland zooveel mogelijk te beperken. In Duitschland spreekt men in dit verband van een omsingeling, waar aan nu een einde is gemaakt. Terwijl het te Berlijn de aandacht, trekt, dat de Duitsche stap in de moeste staten, al ismen he er daar niet mee eens, nochtans geen al te groot© beroering heeft gé wekt, valt het in rle Duitsche hoofdstad tevens op, dat de Fransche pers, den stap van Berlijn kenschetsend, gewaagt van „een bedreiging van het internationale recht". Men acht dit een moedwil lig-oppervlakkig oordeel en men brengt tc Berlijn hier tegen in, dat hot vraagstuk op deze wijze te simplistisch wordt behandeld: wan neer te Versailles bij de vorming der riviercoipmissies de beginselen van de soevereiniteit van een staat, voldoende in acht waren genomen aldus merkt men op dan zou het conflict, dat Duitschland thans heeft opgelost, niet hebben Kunnen ontstaan. Een op ver dragen berustende „internationale ge meenschap" aldus de Duitscho wijze van bctoogen kan slechts duurzaam zijn, wanneer zij op rechtsgelijkheid is gegrondvest. Van Fransche zijde is tc kennen gege ven, dat Turkije met betrekking tot het regime voor de Dardanelles dat in het verdrag van Lausanne is vastge legd, een geheel anderen weg heeft bewandeld: het heeft aan dit regime, zoo wordt gezegd, niet een einde gemaakt door een eenzijdig optreden, maar langs den weg van onderhandelingen. Deze vergelijking is volgens do Duitschcrs onjuist, want Duitschland heeft in don beginne eveneens getracht door bespre kingen tot een vergelijk tc komen. Pas toen dit mislukte, was Duitschland van oordeel, dat er niets anders op zat dan te verklaren, dat Duitschland zich niet langer gebonden acht door de Versail- laansche bepalingen nopens de inter nationaliseering der Duitsche rivieren. Gericht tegen den onder» koning van Britsch» Indië LONDEN', 17 Nov, (D.N.B.) De New® Chronicle deelt mode. dat de politie bij Lahore een complot tegen den onderkoning, lord Linlithgow, op het spoor is gekomen. Een aan slag op den trein van den onder koning werd tijdig verijdeld. Ver scheidene verdachten zijn gearres teerd. LONDEN. 17 Nov. (D N.B.). Te Southampton weigerden 200 uit Paletti- na teruggekeerde reservisten te gehoor zamen om nog den nacht op het trans portschip door te brengen. Zij verlieten het schip en demonstreerden op "de ka de tegen het feit, dat men hun betrek kingen niet open heeft gehouden, zoo dat zij thans werkloos zijn. Een deel van de reservisten wilde het haven-emplacement verlaten, doch de politie verhinderde dit. Ten slotte wist men de mannen te overreden weer aan boord terug te keeren. BOEDAPEST, 17 Nov. (Havas). Bij zijn vertrek uit Boedapest heeft, de Ita- liaansche minister van buitenlandsche zaken, Ciano, een boodschap tot het Hongaarsohe volk gericht, waarin hij in warme bewoordingen vaststelt, dat zijn bezoek aan de Hongaarsche hoofdstad de overeenstemming der Italiaanscho cn Hopgaarsche standpunten ten .aan zien van de vraagstukken, die beido volken interesseeren, heeft versterkt. Tijdens de openingsplechtig» heid zal Roosevelt het woord voeren NEW YORK, 17 Nov. (Reuter). Mor gen zal president Roosevelt naar Char leston gaan, om zich aan boord van den kruiser Indianapolis to begeven, met welk sohip hij een tocht van 12000 mijl zal maken. Do president der Verccnigdo Staten zal een bezoek brengen aan Rio de Ja neiro en Montevideo, terwijl hij boven dien twee dagen tc Buenos Aires zal blijven ter gelegenheid van het Pan- Amorikaansche vredescongres. Tijdens de openingsplechtigheid op 1 December zal Roosevelt hot woord voeren. Op li December wordt hij weer in dc Vcrecnigde Staten terugverwacht. Op het programma van do Pan-Amc- rikaansche vredesconferentie staan de volgende punten: vervolmaking van de bestaande anti-oorlogsverdragen, het opstellen van richtlijnen nopens de rechten en plichten van neutrale sta len, verbetering van de inter-Ameri- kaansche verkeersverbindingen, uitwis seling van professoren cn studenten en hervorming van de handelsbetrekkin gen met hot doel iedere meestbegunsti- ging van één enkele vreemde mogend heid le vermijden. Men vermoedt, dat bij dit laatsfc punt de leider van de Amcrikaansche uelegatie. Huil, actief zal worden, aan gezien hij een voorstander is van een algemeene meestbegunstiging. Tweetal personen veroor» deeld door het gerechts» hof te Kleef KLEEF, 17 Nov. (A N P.) Voor hot gerechtshof te Kleef hadden zich dc vorige week twee bewoners» uit Goch te verantwoorden. Eén hunner was vroeger bij een stoomtram-onderneming te Boxtel werkzaam geweest en ontvangt uit Ne derland een pensioen in guldens, waar van hij een tijdlang aangifle deed bij dc Rijksbank. Later echter liet hij zich wegens den koers in Rijksmarken uit betalen, hetgeen een ongeoorloofde in ning van een vordering beteekende en waardoor hij 110 R M. hoven het toe laatbare bedrag aan deviezen invoerde. Een tweede gepenéionneerde uit Goch liet 412 gulden in Nederland om een lee ning van zijn dochter terug te betalen. Beide beklaagden beriepen zich op onbekendheid met de voorschriften. Terwijl hij den tweede een vergissing buiten zijn schuld werd aangenomen en vrijspraak volgde, wenj de eerste we gens achteloQze overtreding der devie zen-bepalingen met R.M. 300 beboet. De beklaagde legde zich bij het von nis neer. BINNENLAND GARAGE AFGEBRAND GOES, 17 Nov. Hedenmorgen te ongeveer hall vijf werd door een sur- veilleerend ögeiu van politie brand ont dekt in Uc garage „de Oude Kerk", do vroegere Gereformeerde keik, gelegen aan de Wijngaardstraat. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist, zij het dan ook met groole moeite, de belen dende percoelen te behouden. De gara ge is geheel uitgebrand. Het gebouw was verzekerd. In de garage stonden veertien of vijftien auto's. Het is niet bekend of dc eigenaars allen hun wa gens verzekerd hadden. De oorzaak van den brand is onbe kend. TWEE AUTO'S TE WATER GEREDEN TER AAR, 17 Nov. Hedenmorgen om kwart over negen reed langs het Aarkanaal alhier een personen-auto, bestuurd door den weleerwaarden heer Hoogcrvorst, kapelaan van cle parochie kerk van de H. Lidvvina te Haarlem. \'oor clezo auto reed een vrachtwa gen. bestuurd door den vrachtrijder F. Lek uit. Ter Aar. Toen de particuliere auto den vrachtwagen wilde passeeren, raakte eerstgenoemde wagen met het rechter-achlervviel het linker-voorvviel van de vrachtauto met liet gevolg, dat beide voertuigen door deze botsing in het Aarkanaal reden. De bestuurder van den vrachtwagen kon zich nog tijdig in veiligheid stel len. De politie en de burgemeester van Ter Aar waren spoedig ter plaatse en onmiddellijk stelde men pogingen in hot werk, den bestuurder van dc per sonen-auto uit zijn benarde positie te bevrijden. Toen men daarin geslaagd was. bleken de levensgeesten reeds ge weken. Het stoffelijk overschot van kapelaan Hoogervorst werd naar een nabij gelegen woning overgebracht. De auto's werden later opgehaald. De positie van Nederland als contracteercnde staat bij de Rijnvaartregeling (Van onzen v redacteur). AL verscheidene malen heeft de Duitsche regeering gedurende dc laatste jaren do wereld in be roering gebracht door onverwachte maatregelen, die in strijd waren met het verdrag van Versailles. Tel kens heeft Nederland met het bui tenland meegeleefd, omdat geen enkele wrijving buiten onze gren zen ons land onberoerd kan laten, doch steeds konden wij als onpar tijdig toeschouwer deze aangelegen heden op haar mérites bcoordeelen. Met den jongston slop van Ilitler, waarmee een einde is gemaakt aaai het internationale regime op de Duitsche rivieren, is dat anders. Hierbij is Nederland, voor wat de scheepvaart op deze wateren in het algemeen betreft en rechtstreeks wat den Rijn aangaat, ten nauwste betrokken. Dc scheepvaart op den Rijn en zijn mondingen is in Nederland sedert 18b2 voor ieder vrij. Nadat de Duitsche sta ten onderling tot overeenstemming waren gekomen, werd op 17 October 18ti8 de Rijnvaart-acte van Mannheim gesloten, welke de scheepvaart op Rijn, Lek cn Waal in het algemeen vrij liet. De bepalingen van deze overeenkomst hebben tot tevredenheid van partijen, speciaal van Nederland, jaren lang ge golden. totdat er bij het verdrag van Versailles een andere regeling voor in de plaals kwam. die evenwel aan dezen toestand voor ons land in groote lijnen weinig veranderde. Do wijzigingen waren voornamelijk gogroncl op de overweging dat Frank- iik na den wereldoorlog weer oever- staat was geworden en zij gaven aan dc voormalige geallieerden een grootore zeggenschap. Er werd een nieuwe Rijn- vaartcommissic samengesteld, waarvan Frankrijk het permanente voorzitter schap kreeg tc bckloedon. Buitendien hadden Frankrijk en Duitschland ieder vier afgevaardigden in de commissie, Nederland drie, Zwitserland twee en België, Italië en Engeland ieder één afgevaardigde, alle met één stem. Ne derland 1 rarl tot deze nieuwe regeling loe en de commissie werd te Straats burg gevestigd. Do Riinvaartcommissle Van den aanvang af zijn er in deze commissie wrijvingen geweest. Speciaal Nederland moest zich krachtig verwe ren tegen aanspraken van België en Frankrijk betreffende de riviermon- ding.De cause cólèbre van het verbin dingskanaal tusschen Antwerpen en don Rijn over Nedorlandsch gebied vormt daar een onderdeel van. Maar ook Duitschland had bezwaren. Aan deze laatsto word cenigszins tegemoet gekomen door een nieuwe regeling, die op 1 Januari 1937 moest in werking treden cn waarbij aan alle contractee- rende staten icdor één stem in het ka pittel werd gegeven. Ons land heeft de ze nieuwe regeling niet geratificeerd, omdat daarbij geen einde werd ge maakt aan de discreminatics, welke er voor Nederland ten opzichte van Antwerpen gelegen zijn in do befaam de Fransche surtaxes d'entrepot. Dezer dagen is juist de Rijnvaart commissie bijeen. Temidden van haar beraadslagingen is het besluit van de Duitsche regeering wel als een groote verrassing gevallen. De Duitsche gede legeerden zijn plotseling teruggeroepen en dat nog wel terwijl men op weg was naar de totstandkoming van een wijzi ging in de nieuw ontworpen regeling, die meer algemeene bevrediging moet schenken. Het Fransche persbureau Havas heeft zelfs in dit verband ge meld, dat Nederland juist in de com missie te kennen gegeven had, zich bij de overeenkomst aan tc sluiten. Dc medcdecling, dat Nederland bereid was over dc bezwaren ten aanzien van de surtaxes d'entrepot heen te stappen, nioct op een ver gissing berusten. Wij hebben eens te bevoegder plaatse geïnformeerd en kregen daarbij de stellige ver zekering, dat onze regeering er niet aan gedacht heeft het hoofd in den schoot te leggen. Zoo lang deze ongelijkheid tusschen Antwer pen en de Ncderlandschc havens zou blijven bestaan, was er geen sprake van dat dezerzijds de nieuwe regeling aanvaard zou worden. Dit standpunt is in dc commissie steeds gehandhaafd. Wellicht heeft het Fransche persbu reau als een vaststaand feit gemeld, wat het hoopte dat weldra zou gebeuren. De beraadslagingen der commissie zijn geheim doch wat er lot nu toe van was uitgelekt, duidde in de richting van een mogelijke overeenstemming. Er scheen eenige bereidheid te bestaan, om aan de Nederlandsche bezwaren te gemoet te. komen, en daaruit is van Fransche zijde waarschijnlijk de tot standkoming van een algeheele over eenstemming gedistilleerd. Wal nu? Zoo lang er nog geen nadere toellch- ting van Duitsche zijde is verschenen, heeft Hitler's nieuwe stap slechts ne gatieve waarde. Dictatoren hebben nu eenmaal do neiging, zich niet al te zeer vast te leggen, en zoo is deze opzeg ging van dc bepalingen van het ver drag van Versailles betreffende de in ternationaliseering der rivieren voor- loopig nicer een psychologisch gebaar, dat op het binnenland indruk moet ma ken, dan wel een aankqndiging van een vast omlijnd plan. Blijkbaar had de Duitsche rijkskanselier weer eens behoefte aan een daad, die zijn volk moest impo'nceren, terwijl hot wellicht van de reacties in het buitenland zal afhangen (evenals, naar later is geble ken, met de bezetting van het Rijnland het geval was) wat er vorder zal ge beuren. De vraag is nu, wat de gevolgen van de opzegging zullen zijn. Tre den thans automatisch weer de be palingen van het Mannhcimer trac taat van 1868 in werking? Onmo gelijk is het niet, doch zekerheid daaromtrent bestaat evenmin. Bij het verdrag van Versailles werd dit tractaat uitdrukkelijk ontbonden verklaard, dus eigenlijk bestaat ook dit niet meer. In scheepvaart- zoowel als in regeeringskringen tast men 1e dien aanzien volledig in het duister. Zekerheid bestaat alleen omtrent de ietwat vage, doch in principe voor Ne derland aanvaardbare, bepalingen van cle nieuwe regeling, welke 11itlor Iege lijk met zijn besluit tot opzegging heeft bekend gemaakt. Moc.h nu het tractaat van Mannheim herleven, dan kart dat voor Nederland niet nadeelig zijn. Veel hangt thans in dit opzicht ook af van wat de Rijnvaartcommissie, die, zooals gemeld, juist dezer dagen te Straats burg vergadert, hieromtrent zal beslui ten. De Nederlandsche vlieger, die, op ge ringe hoogte vliegend, nabü Nieuw- poort eenige maanden geleden een meisje heeft geraakt, tengevolge waar van zij werd gedood, zal zich in België wegens dit feit voor de rechtbank te verantwoorden hebben. Na het ongeluk to hebben veroor zaakt was de vlieger naar Spanje ver trokken. Hij is thans bij zijn terugkeer uit dit land te Quievrain gearresteerd en naar Brugge overgebracht, waar hij binnenkort zal moeten terechtstaan. Vandaar naar Waalhaven en Schiphol 's-GRAVENHAGE, 17 Nov. Naar wij vernemen, zal Prins Bernhard Donderdagochtend as. een bezoek brengen aan het vlieg veld te Soesterberg. Vandaar zal do Prins niet een K.LM.-vliegtuig weder vertrekken, eerst naar Waal haven en vervolgens naar Schip hol. Op deze vlucht zal de Prins geëscorteerd worden door twee es cadrilles van 5 militaire vliegtui gen, onder commando van kapitein van Weerden Poelman. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT (Medegedeeld door liet Kon. Ned. Meteor. Instituut te Dc Bilt.) Dc gisteren ten westen van Ierland verschenen depressie heeft zich naar de Britsche eilanden verplaatst, maar nam in bejcckenis af evenals cle hooge- drukking in het Zuiden, terwijl de hoogedruk in Scandinavië zich hand haafde cn nu weer toeneemt. Ook op I Jsland is de barometer blijven stijgen, zoodat thans een rug van hoogedruk van dc Azoren tot IJsland de Oceaan- depressie van onze omgeving scheidt- Op dc Britsche eilanden valt bijna overal regen bij krachtigcn Zuidweste lijken wind aan het Kanaal en mati gen Noordelijken wind aan de West kust. Frankrijk heeft zacht weer mei regen in het Westen en zonnig weer, na een kouden nacht, in het Zuiden. In Duitschland valt nog regen in het Noordoosten en begint regen te vallen in liet Zuidwesten. In Scandinavië hield de matige vorst stand en valt hier cn daar sneeuw. De Groenland- hoogedrukking in het. Noorden en Noordoosten en de barometer,lalingen in het Zuidwesten wijzen op dc moge lijkheid van. Oostelijken wind en toe nemende koude in Scandinavië. We gens den grooten toevoer van vochtige warme lucht zal hier tc lande het weer vrij zacht blijven met kans op regen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 3