Sociale aangelegenheden Tentoonstellingen van het ZWAARDERE STUKKEN Beëdiging van Amersf. Kunstenaars-Gilde RUSLAND EN Christendom »eo Opmerkelijk verschijnsel is, dat bij voorkeur jeugdige werknemers gevraagd en geplaatst worden Ongunstige toestand op de arbeidsmarkt Prins Bernhard De juiste datum nog niet bekend DANSSCHOOL VAN AB BOVENKAMP SUNLIGHT ZEEP POLITIEK GELOOF DOODELIJK ONGEVAL TIJDENS VELDDIENST OEFENING 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 17 NOVEMBER 1936 STADSNIEUWS Aan het verslag over 1935 ontleenen we het volgende: Aan het eind van het verslagjaar wa ren 5 ambtenaren in vasten dienst en 7 ambtenaren op arbeidscontract ver bonden aan het bureau. De beperkte werkruimte maakte het niet mogelijk meerdere ambtenaren aan te stellen. Er moest noodgedwongen dan ook veel overwerk worden verricht. Dc toestand op de arbeidsmarkt wij zigde zich in ongunstigen zin. Op 1 Ja nuari stonden als werkloos bij de Ar beidsbeurs ingeschreven 1489 mannen en 112 vrouwen. Op 31 Dec. waren die getallen 1611 mannen en 172 vrouwen. In deze cijfers zijn niet opgenomen de vorst werkloozen en de gedeeltelijke Werkloozen uit de hout- en metaalbe werking, textielbedrijf en uit de bedrij ven van voedings- en genotmiddelen. Het gemiddeld aantal werkloozen be droeg per'maand 1322 (vorig jaar 1134). De werkloosheidspercentages waren als volgt: Bouwbedrijven 44, metaalbedrij ven 29, textielbedrijven 31, voedings- en genotmiddelen 13, verkeersbedrijven 17, vrije beroepen SJ4 en losse arbeiders 32. Op 15 Sept. '35 werd door de Bouw- arbcidersbonden kennis gegeven van een staking tegen de aannemers G. v. d. Broek en G. v. d. Brink, aannemers van de onderhoudswerken aan de ka zernes te Amersfoort, Oorzaak van de staking was het niet nakomen van de geldende loonovereenkomst voor de bouwbedrijven. De aannemers teeken den een week later de overeenkomst, .waarna de staking werd opgeheven. Om dezelfde reden werd op 20 Sept. gestaakt bij de firma Tommei en van Soest. De aannemers teekenden op 3 Oct. de overeenkomst, waarna dc sta king werd opgeheven. De bestaande arbeidsovereenkomsten liepen af in de bouwbedrijven en wer den hernieuwd, o.a. met een loonsver laging van een cent per uur; voor de stucadoors met een verlaging van -2 cent per uur; voor de steenhouwers met een verlaging van vier cent per uur; Voor het steen- en houtgranietbedrijf met een verlaging van drie cent per ,tiur; voor het loodgietersbedrijf met een verlaging van drie cent per uur; voor het meubel- en houtbew7akingsbe- ,drijf met een verlaging van vier cent iper uur. In de verwarmingsindustrie was het. jaar 1935 een contractloos tijd perk. Het contract voor het kleeding- bedrijf werd afgesloten op 1 Febr. 1935 op een uurloon van 0.63. Verschillen de groote werkgevers zijn echter geen partij. De ongunstige toestand van de bedrij vigheid is van ongunstigen invloed op het werk der Arbeidsbeurs. Dit blijkt uit een bijlage, waarin zijn opgenomen de aantallen aanbiedingen van werk zoekenden, aanvragen van werkgevers, plaatsingen en voldane aanvragen in het verslagjaar en van eenige vooraf gaande jaren. De cijfers over deze jaren waren: 1935 1934 1933 Aanbiedingen van (Werkzoekenden 5526 5196 5172 i Plaatsingen 1612 1472 1S69 Aanvragen van werk gevers 2009 1849 2405 Voldane aanvragen 1612 1472 1869 De resultaten van de bemiddeling wa ren dus gunstiger, vergeleken met 1934, doch zeer veel slechter dan die van 1933. Een opmerkelijk verschijnsel is, dat hij voorkeur jeugdige werknemers ge vraagd en geplaatst worden. De arbei ders, die het volle loon moeten verdie nen, komen pas in de 2e plaats voor tewerkstelling in aanmerking. Als ge volg van een en ander zijn de bemidde lingsresultaten voor jeugdige mannen zeer goed. Ditzelfde kan gezegd worden voor de bemiddeling van vrouwen, die opmerkelijk gunstige resultaten wist te behalen. Bij verschillende Rijks-instellingen Werden 71 personen geplaatst. Door de tijdsomstandigheden kan de internationale en nationale bemidde ling niet tot haar recht komen. De uit wisseling van arbeidskrachten met het buitenland is zoo goed als geheel stop gezet. Nationaal is de zucht tot zelfbe scherming de oorzaak, dat de meeste gemeenten eigen arbeiders bij voorkeur tewerk stellen. Er zijn dan ook maar 32 plaatsingen geschied in andere ge meenten, andere beurzen plaatsten 26 personen in onze gemeente. De resultaten van de arbeidsbemidde ling, door middel van de agentschap pen tot het district Amersfoort behoo- rende zijn in een staat verwerkt. De werkloosheid was het hoogst in Vee- nendaal, 5.3 der bevolking. Het laagst in Leusden, 0.4 der be volking. Het werkloosheidspercentage, gere kend naar het aantal bij de arbeidsbe middeling ingeschreven werkloozen bedroeg in de gemeenten behoorende tot het district Amersfoort van het aan tal inwoners; Amersfoort 3.2, Barneveld 1.13, Bun schoten 1, Ermelo 2.65, Hoogland 0.65, Hoevelaken 1, Harderwijk 2, Nijkerk 1.5, Putten 1.17, Renswoude 0.87, Stou tenburg 0.5, Scherpcnzeel 1.4, Leusden 0.4, Veenendaal 5.3 en Woudenberg 0.65. Enkele agenten bepaalden zich tot registratie van werkloozen, zulks in verband met bepalingen van de werk loosheidsverzekering, werkverschaffing en steunregeling. Aan arbeidsbemidde ling deden zij weinig of niets. Andere agenten maakten werk van hun functie en bereikten ook resultaten. De Rijksregeling voor steun aan ar beiders, die door de arbeidsbemiddeling buiten hun woonplaats werk hebben gevonden, heeft in het verslagjaar geen toepassing kunnen vinden, omdat geen arbeiders" uit Amersfoort in andere ge meenten geplaatst waren, die voor steun volgens deze regeling in aanmer king konden komen. Krachtens de wet van 16 Mei 1934 tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen werd aan werkge- vers(sters) in een aantal bedrijven de verplichting opgelegd, vergunning to vragen aan den Rijksdienst der W.V. en A.B. om vreemdeling''n in dienst te hebben. Alle aanvragen van werkge- vers(sters) uit het district Amersfoor; van de arbeidsbemiddeling werden on derzocht en van een advies vootzien. Naar aanleiding van deze icgeling wer den 44 aanvragen om vrouwelijke en 19o aanvragen om mannelijke werk krachten behandeld. Inlichtingen werden veelvuldig ver strekt betreffende werkloosheid, loonen inkomsten enz. Van een groot aantal personen aan verschillende Rijks- en Gemeentediensten. T N verband met het bericht in de pers verschenen, dat de becediging van Z.D.H. Prins Bernhard tot ritmees» ter a Ia suite bij de Blauwe Huzaren „zeer waarschijnlijk" zal geschieden op 7 Decerns ber a.s., hebben wij ons om een bevestiging daarvan ge* wend tot den Commandant van het le Reg. Huzaren, luis tenantskolonel K. G. van der Mandele. Deze wist niets van een beëediging op dien das turn, had zelfs van den Mis nister van Defensie omtrent eenige benoeming of aanstcls ling van den Prins bij de Blauwe Huzaren geen mede» deeling ontvangen. Luit.skolonel Van der Mans dele beschouwde dan ook alle tot nu toe gelanceerde berichten als ondeskundig en uit de lucht gegrepen. In den schouwburg Amicitia zal Za terdag a.s. des avonds om half negen door de dansschool Ab Bovcnkamp een revue- en balavond worden gegeven, waar tevens demonstratief van de nieuwste dansen zullen plaats vinden, alsmede tap- en shownummers. De dansmuziek zal verzorgd worden door de „Hot Devils", onder leiding van den heer Henk Driesscn. Met veel succes werden jl. Zaterdag in het Grand Hotel Brittannia te Vlis- smgen door Henny en Ab Bovenkamp de dansen uit de film „Roberta" en „Gay Divorce" gedemonstreerd. Het shownummer „Shoe shine Boy" viel buitengewoon bij het Vlissingschc pu bliek in den smaak. Memorceren wij nog, dat het soirée dansante in Brit tannia gegeven werd ter gelegenheid van den nieuwen kruiser de Ruyter, die Zaterdag jl. in de haven van Vlissin- gen voor anker ging. In „De Poth" en „Sierkunst" De tentoonstellingen van fict Gilde winnen met het groeiend aantal leden aan inhoud en gehalte. Kwam men op \orige tentoonstellingen nog wel eens werk tegen, dat een bij uitstek locaal karakter droeg, en alleen relatieve waardeering deelachtig kon worden, de laatste expositie's zijn geleidelijk op een algemeen niveau gekomen, en het werk dat thans le zien is, kan gevoegelijk den wedijver met dc vereenigingsten- toonstellingen in de groote centra door staan. Ontevredenheid, uitgelokt door een volgens sommigen al te rigoureus schiften van de oude jury heeft tot samenstelling van een nieuwe jury ge leid, die echter bij de ballotage moge lijk nog wat scherper heeft gekeurd, en dit ook kón doen, en deswege moest doen, in verband met de grootere kwantiteit van het ingezonden werk. Terecht mijns inziens heeft de nieuwe jury ook gestreefd naar een zekere ge lijksoortigheid in formaat. De blanke wanden van De Poth zijn uiterst ge voelig wat de verhoudingen betreft. Thans is een geheel vorkregen, dat ook in zijn uiterlijk aspect een aangename evenredigheid toont Eenzelfde evenredigheid doet zich gelden in de kwaliteit Aan het werk. Wanneer mij gevraagd wordt toch eenige opvallende inzendingen te noe men die den bezoeker als een verras sing aandoen dan zou ik stilstaan bij M. Brandenburg, mevr. M. Feuerstein. Alberts Fiks- en Paul Determeyer. maar ik zou onmiddellijk voelen onbillijk to zijn tegenover menig ander werk. Terwijl van vrijwel alle deelnemers slechts één schilderij is opgehangen, heeft de tentoonstellingscommissie aan Brandenburg de gelegenheid gegeven twee stukken te exposeeren: een naakt een stilleven (roode kool). Beide maken deze „bevoorrechting" volkomen duidelijk. Wie ze onbevangen bekijkt en ze ook in verband brengt met het geen dezelfde schilder ingezonden heeft op de Onafhankelijken, zal tot de con clusie moeten komen, dat hij zich op frappante wijze heeft vernieuwd. Was het vroeger geëxposeerde werk van den Gooischen kunstenaar ik herinner mij een Parijsche midinette en een groot naakt niet vrij te pleiten van een weinig bravour, en, daaraan even redig, een zekere leegheid, niettegen staande de virtuoze kwaliteiten zoo wel dit forsch en lenig geschilderde naakt in een licht bruin als de roode kool in een getemperd paars, zijn be- heerscht van voordracht en getuigen bovenal van een krachtige innerlijke bezieling. Mevr. Feuerstein heeft een meisjes portret ingezonden, dat vanwege de kleur en de sprekende vormen terstond in 't oog valt, maar dat ook bij een aandachtiger beschouwing blijft boeien door de fijne, gevoelige détails (de mond, de kraag en de corsage-bloem) en de gelukkige uitdrukking van het karakter. Misschien zijn de armen wat te lijfelijk gezien. Albert Fiks, die tot dusver meestal volstond met een klein werk. dat inmiddels door zijn moderne allure de attentie trok, bewijst door het groote vruchten-stilleven, dat hij artis tiek een vooraanstaande plaats in de Gilde-gelederen inneemt. Ik weet niet of het anderen ook zoo gaat, maar dit doek heeft in mij door zijn strakke weloverwogen schildering, zijn heldere koele coloriet en knappe détailleering (de sleutel!) bizondere verwachtingen voor de toekomst van den schil.Jer ge wekt. In een geheel anderen toonaard staan de schilderijen van Paul Deter meyer; zoowel de groot geziene bloem potten als het delicate gezicht op de Vecht hebben een innig diepe bekoring. In meer of mindere mate getuigt de plein-air-schildering van Joh. Hendriks eveneens van vernieuwing. Minder ro mantisch deformeerend dan vroeger werk is het in zijn grootere zakelijk heid ook van een schoone ruimtewer king en een sensitief aanvoelen van licht en atmosfeer. Er zijn heel wat ge patenteerde schilders van de Loos- drecht-schc Plassen, die hem om dit werk, dat aan de Argenteuil-poezie van het vroege impressionisme nadert, mo gen benijden. Ik zou veel te uitvoerig worden, wan neer ik op deze wijze mijn bespreking voortzette. Het aanstippend releveeron van de anderen wil geenszins zeggen dat ik dit werk zooveel minder van gehalte vind, maar alleen dat het min der opval» in het kader van des schil ders werkzaamheid of in de lijst van deze tentoonstelling. J. Bezaan heeft zijn indrukken van het Krimlandschap vastgelegd in een fijnzinnig doek van een bedachtzame reserve, J. Nieweg maakte van pruimen op een schaal een edel stifleven. Jan Wittenberg overtrof zichzelf in den jongen boomvalk, J. v. Ham nam de sub-tropische zon uit Tanger mee, Dirk de Leeuw wordt steeds sterker van structuur en gevoe liger van kleur, Gerard v. Wijland zorgt in zijn vlot. geschilderde appels voor een klcurigen opwekkenden noot, mevr. v. Haersolte weet te luisteren naar de mystieke tonen in een dramatisch land schap, Fr. R. Wildenhain blijft zijn Russisch-Duitsch expressionisme trouw, verder noem ik een stijlvol Amster- damsch havengezicht van Willem v. Dam, een fraai bloemstilleven van D. Nanninga, die evenals Louis Schrikkel in dezen kring debuteert, een gevoelig bloemstukje van A. v. d. Pol, een cu- rieuzen boer van Henk ter Burg, een wel geestig maskerstilleven van Ed. Hellcndoorn, tenslotte werk van Mevr. UyldertMeyer, L. Cardinaals, Helena Takes, J. C. Nijland, Ook voor het bespreken van de gra fische groep zou ik meer ruimte, dan doenlijk is, willen reserveeren. Ik moet noodgedwongen volstaan niet een sum miere vermelding. De kristalklare tee- keningen van Ton van der Plas, bizar èn voornaam van inhoud, worden in knapheid naar de kroon gestoken door L. Tuynman en Albert Fiks. Bizondere kwaliteiten spreken in de beide naakten van D. v. Luyn, terwijl het werk van L. H. Bretschneider (don kere houtsneden met. een levendige ac tie) en dat van Henk Albers, onderling nog al ongelijk van waarde, toch be paalde perspectieve opent. De Ambachtskunst in de Sierkunst:zaal Om te beginnen een bizonder com pliment voor de inrichting van deze tentoonstelling, waar ondanks het vele in klein bestek bijeen, toch zoo'n wel dadig evenwicht en zulk een vanzelf sprekende distinctie bereikt zijn, dal het lijkt of het werk hier altijd zoo liggen moest. De meeste inzenders op deze expositie zijn bekenden. Dit neu trale woord zegt nogtiiets omtrent den aard cn de hoedanigheid van het werk. Iedereen heeft kennissen, nietwaar, voor wie hij graag een straatje omloopt (teneinde ze niet te behoeven ont moeten), er zijn echter ook kennissen, met wie men graag een straatje om loopt, omdat ze gezellig, onderhoudend, cn interessant zijn. Tot dezulken reken ik de meeste van de hier aanwezige in zenders. Let wel, ik spreek over hun werk. Persoonlijk ken ik de meesten niet of heel vluchtig, en misschien is er iets voor te zeggen dat een criticus niet dag aan dag in persoonlijke aan raking is met de menschen wier pres taties hij heeft tc bespreken. Het weefwerk en het aardewerk ne men weer een uitgebreide plaats in, maar in de laatste categorie ontbreken tot mijn spijt een paar namen, die de vorige maal present waren. Gelukkig zijn, naar ik hoorde, geen duurzame of ernstige motieven voor die tijdelijke absentie te noemen. De collectie vazen en schotels van Fr. Wildenhain don pottenbakker-schilder die naar ik meen in Putten woont, neemt nu de domi- neerende plaats in. Niemand zal be twisten dat aan deze ceramiek inder daad een royale plaats toekomt op welke tentoonstelling ook. Een sterke hand moet deze kloeke, welgeschapen èn welluidende vormen gedraaid heb ben, een kleurgcvoelige moet de gla zuren hebben verzorgd. De subtiele vazen en schotels van C. J. Lanooy, die ik al menigmaal besprak, dwingen ook nu weer een stille genegenheid af. Handweefwerk werd ingestuurd door Dien Materman. Hcnriette A. Drost en F. v. Egten. Terwijl de eerste vooral bet groote werk voor haar rekening neemt, is dat van Henriette A. Drost, die ook stalen van Egyptisch vlecht werk laat iien, ovèr 't algemeen van kleiner afmeting en voor nederiger functie bestemd (o.a. damesceintuurs). Het is bewonderenswaardig hoe D en Materman ook in liet werk van langen adem een zorgvuldigheid van techniek aan den dag legt. die nergens in den steek laat. Haar kleeden en kussens van roomig wit. van wit-en-zwart, of van grijze schakeeringen, zijn van een groote distinctie. Aan verzorging en verfijning geeft ook Henriette A. Drost weinig toe, terwijl men naar den weef-. arbeid van F. v. Egten eveneens graag ziet. Stelja den Boer is een nieuwe vrou welijke ster aan den Gildc-hemel. Zij beweegt zich vooral op het gebied der typografie en wat zij demonstreert, vereenigt een blijkbaar grondige mé tier-kennis met een geestige gratie, die typisch der vrouw is. Haar affiches en prospectus-omslagen bezitten stijl en tegelijk bevalligheid. Hetzelfde kan men zeggen van het zilversmeedwerk van Nel van der Chijs. die zoowel in haar sieraden als in de meer huishou delijke voorwerpen een vanzelfspre kendheid heeft bereikt, die alleen langs den weg van innige vertrouwdheid met hot materiaal wordt verkregen. De gesmeed ijzeren kandelaars van Dirk de Leeuw hebben kracht en logi ca, en de blank metalen klok die den vorm heeft van ccn 6linger (of wil men: een banjo) is in haar uitzonderlijk aspect toch gansch niet bizar. Zijn illu- 6tratie's van jongensboeken vertoonen begrip van de jeugdpsyche. De verfijnde en aristocratische band ontwerpen van Willem G. J. Callen- bach en Fr. D Huy zullen van de boeken die ons het liefst zijn ook uiter lijk edele verschijningen maken, terwijl Gqorgine P. Wolf van den bureau-boe- kenstandaard een type in aardewerk geboetseerd heeft dat decoratief aan doet, en dat het voordeel heeft zwaar der te zijn dan hout of dun metaal. De bouwkunstige groep i6 ditmaal uiterst klein. Wil daar bij het Gilde nog geen schot in komen? G. Adriaans is present met dc perspecticftcekeninR van een modern kubisch tentoonstel lingsgebouw met veel glas, en de kleu rige maquette (vernuftig vervaardigd door M. K. v. Mechelen) van een jeugd herberg die vermoedelijk gesticht zal worden in de huurt van Oud-Leusden. Een landelijk uitziend fleurig complex met goede vondsten in den plattegrond, maar met minder glasvlakte dan men tegenwoordig in een dergelijk gebouw wel zou wen6chen. De vraag rijst, of het b.v. op den grooten zolder niet wat donker zal zijn. En een tweede vraag, of op de rijwielbergplaats zoo'n lang- gestrekt eteil dak noodig is. Is dat niet van het goede wat veel en maakt het de constructie niet extra moeilijk en duur? De heer Adriaans exposeert vervol gens eenige smakelijk uitziende typo grafie. C. A. SCHILP. PANDION, DE VISCHAREND Naar aanleiding van de vertooning van deze film op Donderdagavond a.s. door „het Nut" het volgende: De vischarend is in Europa nage noeg overal uitgeroeid èn om de vis- scherij èn door de algemcene roofvo- gelschieterij èn om de mooie eieren, die voor verzamelaars groote waarde hebben. In Duitschland zijn nog twee broedplaatsen bekend, één in Oeden- burg en één in Brunswijk. in Nederland vertoont hij zich slechts tijdens den voorjaars. en najaarstrek. De film is opgenomen in Mecklenburg, het nest lag boven in een groven den, 30 m bo ven den grond. Vlak erbij stond een even hooge boom, waarin de fotograaf Walter Hcge met veel moeiite een schuilhut kon bouwen om vandaar uit het huiselijk leven met geweldig groote toestellen op het celluloid vast te leg gen. Voorts wordt ook de omgeving en de levenswijze van den prachtigen vo gel vertoond. Voor zoover dat noodig is. geeft onze alom bekende vogelfoto graaf Jan P. Strijbos, uitleg bij de ver tooning, die een geheelen avond vult. CROSS COUNTRY HELLAS De A.V.V.-er J. v. Asch, bezette hij de Cross Country, welke Hellas organiseer de in de Biltsche Duinen, over een af stand van 3V2 K.M., de tweede plaats. Zijn clubgenoot. D. v. Welie, nam in de zelfde categorie de achtste plaats in. TENTOONSTELLING VAN FRÖBELWERK Op Dinsdag 24 Novemoer a.s. zul van 2 tot 10 uur n.m. in het gebouw Bethel, Eemstraat, een tentoonstelling worden gehouden van fróbelwerk, dat door de kinderen der Christelijke frohel-chool Soesterkwartier Zuid is vervaardigd geworden. VERLOTING HOSANNA De uitslag Ivan de verloting van de Christelijke muziekvereeniging „Ho sanna" is thans bekend geworden. Men raadplege hiervoor een kleine adver tentie in dit nummer. DE REISDUIF Op Zaterdag en Zondag a.s. organi seert de postduivenvereniging „De Reisduif" in café Sport aan den Leus- derweg een duiven ten toonstelling. Wie twee dikkere stukken Sunlight Zeep In een origineel pak voor 10 ets. kan kopen, behoeft geen zepen van twijfelachtige herkomst meer te gebruiken. Sunlight Zeep, het van ouds bekende slandaardmerk, is zwaarder in gewicht en toch nog verlaagd in prijs. Dit Is een voordeel, dat I geen enkele huisvrouw zich in deze tijd mag laten ontgaan. En de bekende geschenkenbons blijven, als steeds, op elk 10 ets. pak gehandhaafd. Voortaan niet anders meer dan ft 10-092 H Ds. F. Kuiper sprak voor een talrijk publiek in de Doopsgezinde kerk In de Doopsgezinde kerk heeft ds. F. Kuiper gisteravond gesproken over: Rusland en Christendom, voor een zeer talrijk publiek. Ds. Kuiper gaf allereerst een kort overzicht over de houding van de Sov jet tegenover de Christelijke leer. In 1917 is de strijd van den staat tegen de kerk begonnen en beteekendc dit vrijwel een vernietiging van de kerk en den godsdienst. Alle middelen heeft de sovjet gebruikt om met veel propa ganda het werk van de kerk belachelijk te rnaken. Zij heeft geprobeerd om de ongodsdienstige wereldbeschouwing in gang te doen vinden. Zijn macht, heeft hij rechtstreeks tegen de kerk gekeerd. Zoo zijn er nog vele kerken in Moskou en enkele kerken op het platteland, waar diensten worden gehouden, maar intieme en geheime samenkomsten zijn uitgesloten. Dc geheime politic heeft haar werk uitstekend verricht door de geestelijkheid te berooven en hen geen bestaansmogelijkheid meer te geven. De hoofdpersonen van de geestelijkheid zijn gevangen genomen of verbannen naar andere oorden. Typische geloofs vervolging heeft niet bepaald plaat6 ge had. Zij zijn niet ter dood veroordeeld, tenminste niet in groote massa's. Deze indirecte bestrijding is nog intensiever waarschijnlijk, aldus* spreker. Men heeft de belangstelling der men schen voor kerk en godsdienst, op an dere gebieden gericht. Men heeft de leer van het communisme tot een geloof ge maakt. Dan heeft men het leven gevuld met een reeks van feesten en op het punt van barmhartigheid nieuwe wegen gezocht. De bolsjewisten streefden naar een geheel nieuwe samenleving. Het nieuwe neemt de menschen gauw in beslag. De revolutionnaire anti-kerke lijke beweging botste hier buitengewoon hevig tegen het conservatisme van dc kerk. De kerk was een troost geweest, de kerk eischt een bepaalde levenshou ding. Men krijgt een anderen stijl van leven, geen belangstelling meer voor het oude. Dc industrie brengt een le- vensbestaan van 6 dagen arbeid en een vrijen dag en de winkels* worden daar na weer een dag gesloten. De Zondag i6 verdwenen. De Joden weten niet meer wanneer het Sabbath i6. Het werk in den landbouw is geheel veranderd door de invoering der machines, die me nog niet eens alle bedienen kan. Van de spade is men ineens tot de stoomploeg gekomen. De Sovjets geven leiding en voorlich ting, nemen de plaats van de kerk in. Men ontnam landheer en dorpspriester hun invloed; de eeredienst kreeg veel minder aandacht. De bolsjewisten pre diken: los van het geloof en eert den arbeid. De vervulling van 's menschen leven zij arbeid en de godsdienst moet geheel op den achtergrond komen. Ker ken worden afgebroken en in de plaats daarvan komen stallen en pakhuizen. De binnenlandsche moeilijkheden zijn haart onoverwinlijk; met veel optimis me gaat men verder en men vreest geen ondergang cn ook is men niet bang voor den invloed van het buitenland. De organisatie van de partij is sterk ge centraliseerd. Stalin wordt verheerlijkt. Zijn populariteit is gestegen door het slagen van het 5 jaren-plan. Het po litiek geloof is in de plaats gekomen van christelijk geloof, zoo besluit ds. Kuiper. Communistisch geloof neemt het geheele leven in beslag. AMERSFOORT 20 November. Centrale Werkplaats der N. S. Spoorhoutveiling. 10 uur v.m. BAARN 16 November. Boschstraat 3. Verkoo- ping diverse roerende goederen. 10 uur v.m. SOEST 26 November. Hotel „De Gouden Ploeg." Yerkooping van tien huizen. 8 uur n.m. Wijnhandel „De Moor" Langestraat 8 Tel. 1 29 Port f 1.20 p i) Douro Por» f 1.50 p. fl Sandeman Por» f 2.25 p. ft, De 19=jarige dienstplichtige van Vliet uit Amsterdam overleden Tijdens een veldoefening van het 18e R. I. op „Kampoord", het ter rein bij het kamp van Zeist, is gis teren omstreeks 12 uur de 19-jarige dienstplichtige Van Vliet uit Am sterdam door een droeven samen loop van omstandigheden om het leven gekomen. Bij het patrouilleeren werd hem op gedragen een verkenningspost in te ne men. Teneinde aan die opdracht te vol doen, klom van Vliet in een boom van waar hij een ruim uitzicht op het be treffende terreingedeelte had. Door niet opgehelderde oorzaak is de ongelukkige hierbij uitgegleden en uit den boom gevallen, waarbij de bajonet van een onder dien boom staanden sol daat hem verwondde. Vrijwel onmid dellijk daarna is van Vliet overleden. Aangezien de bajonetwonde naar men ons mededeelde niet ernstig zou zijn, moet de doodsoorzaak toegeschreven worden aan hartverlamming. Vanzelfsprekend heeft dit droevig on geval groote consternatie gewekt, in het bijzonder onder dc militairen van het 18e regiment infanterie. Overste De Vries en kapitein Van Dorst hebben gistermiddag op het kazerneplein de manschappen van het 18e R. I. toege sproken, waarbij ter nagedachtenis aan den overledene eenige minuten stilte werd betracht. Op het plein is tevens een tweetal vlaggen halfstok geheschen, terwijl de overledene met militaire eer zal worden ter aarde besteld. Naar wij vernamen treft den bij het ongeluk betrokken meerderen geen en kele blaam. BOOTTREIN M.S. „INDRAPOERA" Naar het Passage- en Reisbureau „Amersfoort", Off. Agentschap van de Rotterdamsche Lloyd, Bergstraat 27, ons mededeelt, wordt de Lloyd Rapide in aansluiting aan bovengenoemd mail schip 18 November 11.39 te Roosendaal, 12.37 te Rotterdam (D.P.) en 13.02 te Den Haag (H.S.) verwacht. EXAMENS Voor deel III van het notarieel» examen slaagden onze stadgenooten E, van Hoff en G. Meyling.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5