BLACK CAP J. A. SCHOTERMAN Zn. Overtreding der Huizer zender verkocht GEMEENTEREKENING 1935 TENTOONSTELLING VAN KONIJNEN R.K. MIDDENSTANDSVER. „DE HANZE" G. J. STAALt OLD SCOTCH WHISKYp. fl. f3.75 UTRECHTSCHESTR. 17 - Ao 187S Tel. 145 luchtbeschermingswet De autotochten der N. N. Reisvereeniging BAROMETERS Opticien Tijssen Langestraat 56 Telefoon 886 Het wetsontwerp inzake Ziekenverzorging Üqsurida 2e BLAD FAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 17 NOVEMBER 193, Antwoord van B. en W. Naar aanleiding \an het rapport der commissie van voorbereiding van het onderzoek der gemccnicbegrooting mer ken B. en W. o.a. het volgende op. Centralisatie van het onderhoud en de verdere exploitatie door woning bouw vereenigingen is door B. en W. wel nader bezien, doch toi een defini tief resultaat zijn zij niet gekomen. De aandacht van de woningbouwverecni- gingen is gevestigd op de gelegenheid om materialen voor onderhoudswerken te betrekken uit het magazijn van Openbare Werken. B. en W. zijn van oordeel, dat cen trale inkoop verlaging der inkoopsprij zen medebrengt, terwijl meer zekerheid bestaat, dat deugdelijk materiaal wordt .verstrekt. Voor meer belangrijke onderhouds werken is aan de bouwvereenigingen voorgeschreven voortdurend overleg te plegen met den dienst van Bouw- en Woningtoezicht, zoodat ook uit dien hoofde van centralisatie kan worden gesproken. De personeelsbezetting bij de gasfa briek heeft 111 de jaren 1932 tot en met 1934 reeds aanleiding gegeven tot het geven van verschillende inlichtingen. Daar de commissie ook in 1935 aan drong op een rapport van den raad, deden B. en W. de toezegging, waarop de commissie thans de aandacht vestigt. Zooals reeds is meegedeeld, wordt voortdurend op de loonpost gelet. De voorbereiding om te komen tot een rapport is ter hand genomen en dienaangaande is ook een en ander behandeld in do commissie van bij stand. Tot hun spijt konden B. en W. nog geen rapport uitbrengen. Wel kun nen zij meedeelen, dat door het niet voorzien in vacatures en door tewerk stelling van minder los personeel in de richting wordt gewerkt, die bij het stellen van de vraag wordt beoogd. Ook het vraagstuk der niet volledige ar beidskrachten heeft de aandacht. Door afkeuring of op wachtgeldstelling zal getracht worden iets te bereiken. Omtrent de lagere opbrengst van co kes en de exploitatierekening der aan geschafte en in huur verstrekte warm watertoestellen zullen B. en W. een rapport aan den raad uitbrengen. De ramingen voor verschillende on derdeden van den onderhoudspost van het waterleidingbedrijf blijken werke lijk te hoog te zijn geweest. B. en W. zullen er op letten, dat bij dit bedrijf de ramingen meer in over eenstemming met de waarschijnlijke uitgaven worden gesteld. Gaarne geven B. en W. toe, dat de opmerking der commissie juist is voor wat betreft de jaren 1933, 1934 en 1935 en toch w illen zij er voor waarschuwen, niet te spoedig aanmerkingen te ma ken op het overhouden van gelden op een toegestaan crediet, omdat dit aan leiding zou kunnen geven, dat posten worden opgemaakt en werkzaamheden, die nog zeer goed kunnen worden uit gesteld maar worden uitgevoerd, om dat er nog geld over is. Dit systeem zou leiden tot nadeel voor de gemeen te. Op Zaterdag 21 November a.6. zal in het Clubgebouw van dc Speeltuinver-, eeniging „Het Leusderkwartier" de ten toonstelling gehouden worden van de konijnen die door het bet-tuur in het voorjaar, op een leeftijd van 6 weken, gratis zijn verstrekt aan de kinderen van leden, die zich daarvoor hadden opgegeven. liet bestuur heeft gepoogd, hoewel nog geheel nieuw op 't gebied van speeltuinwerk, bij de kinderen meer liefde aan te kweeken voor dieren en het bijbrengen van verantwoordelijk heidsgevoel. door hen een langdurige en een iederen dag steeds terugkeeren- de taak te verschaffen in het opvoeden van een dier. „Och, waren alle menschen wijs..*" (Dat is heelemaal niet nocdig, ah BnMvvI ze 8c^ter het stuur maar 'n klein beetje beter wilden opletten, dan Iconden we al héél tevreden rijn F) Propaganda* en feestavond in „De Valk" De zaal van de Valk plus een ge- declte van de aansluitende oude socie- teitszaal waren giéteravond ingenomen door de leden der R.K. Middenstands- vereeniging met hun dames en intro ducés. Het was propaganda- en tevens feestavond. In zijn welkomstwoord bracht de heer P. J. van Helsdingen als voorzit ter der Fecstcoramiésie naar voren, hoeveel de Hanze aan de dames te danken heeft. Bij het openingswoord bracht de heer L. A. A. van Hamersveld, voorzitter der Hanze, nogmaals hulde aan den eerw. Pastoor Spitzen, voor wat deze voor de Hanze is geweest. Diens toe stand is uitstekend vooruitgaande. Sprekende over den bloei der verecni- ging, bracht ook hij dank voor de me dewerking der dames. De Hanze moet worden een krachtig element van de Katholieke actie. Deze propagandatijd heeft weer 14 nieuwe leden bijgebracht. Een korte propaganda-redo werd ge geven door kapl. Dicpering. Deze deed dit gaarne, want het bloed kruipt, waar het niet gaan kan. Het is een daad van piëteit voor zijn ouden vader, die zwa- ren strijd heeft te voeren gehad tegen over het groot trustbedrijf en voor zijn moeder, welke sprak: Kinderen, bidt tooh, dat het concern ons niet weg drukt. Gaarne sprak hij ten bate van den stand, die de heerlijke waarde wil behouden van zelfstandig regelen en van eigen initiatief, van middelmatig inkomen en passende onafhankelijk heid. Spr. behandelt het Katholiek denken, durven en doen in tegenweer van hen die den Middenstand bestrij den. Onder deze laatsten zijn vaak de Middenstanders zelf. Het groot-kapitaal had nooit in zoo hooge mate den Mid denstand kunnen belagen, als deze niet zelf om enkele koperen centen minder uit te geven, zijn geld niet naar het groot-kapitaal bracht. Vele instellingen doen vaak een beroep op den vveldadi- gen Middenstand en deze ziet dan vaak zijn gave verdwijnen in den zak van zijn tegenstander. Komende tot de mid delen tot bevrijding, moet men slechts schaars tot de overheid zijn toevlucht nemen. Zoo lang mogelijk moet men vrij en zelfstandig blijven. Eenheid en sterke organisatie staan voorop; afzij dig blijven is afbreken. Men moet standsbewust zijn. In onderling ver trouwen kan zeer goed gezamenlijk worden ingekocht zonder zijn zaken aan concurrenten bloot te leggen. Dc middenstand is nog niet verdrongen. Spreker hoopt iets ten goede met zijn spreken te hebben bijgebracht als een stille bloemenhulde op het graf van zijn moeder en als een krans om het grijze hoofd van zijn moegestreden va der. Aan deze rede vooraf had, evenals vorig jaar, een mannen kwartet van le den der Kath. Jonge Middenstanders- vereeniging zich doen hooren. Heden hadden ze recht op het verworven ap plaus. Ook in het tweede avonddeel zongen ze nog een paar liederen. Ver der was de avond voor muziek \an een goed strijkje en voor de Amersfoort sche humoristen, de gebr. Pijpers, die groote cn goede bekendheid genieten, maar in' dezen kring, naar we mecnen, zich tót dusver niet lieten hooren. Ook hier ge noten ze 6ucces, al had hun zelf ge maakt lied op den Middens-tand meer ernst van voordracht gevraagd. De laatste regel van het programma luid de: „Hierna nog gezellig samenzijn met een dansje." BURGERLIJKE STAND 16 November Geboren: Albert, zoon van Evert WiJ- ïemsen en Jacoba Janssen, Grietje Everarda Adriana. dochter van Theo- dorus Corbee en Grietje Everarda Adri ana Laseür; Johanna Maria Theresia, dochter van Gerrit Woudenberg cn Catharina Warmer; Johannes Sixtus Gerhardus, zoon van Arnold Hendrik Koning en Benjamin Maria Renske Romkes; Johannes Elbertiif, zoon van Elbertus Antonius van den Bedem cn Cornelia Everarda van Hamersveld. Overleden: Jacobus van VVessum, 85 jaar, weduwnaar van Elisc Pieck. ORANJE COMITÉ TE AMERSFOORT Het bestuur van de Chr. Oranjever* eeniging Oranje-Nassau verzoekt U be leefd het volgende stukje in Uw blad te willen opnemen. Bij voorbaat onzer hartelijken dank. Het Oranje-comité te Amersfoort, Jat zich blijkens zijn publicaties in de pers op zoo breed mogelijken grondslag zou vormen, noodigde alle Uranjeverecni- gingen ter plaatse min één uit tot zijn comité toe te treden. De Christelijke Oranj'evereeniging werd niet ultgenoodigd. De C.O.V. heeft locn -*cn beleefd ver zoek gericht tot het comité, om ook te mogen medewerken, daar zij niet graag zou willen dat de eenheid der feestvie ring werd gestoord. Zij ontving echter bericht van het comité, dat met haar niet U011 woruen samengewerkt, daar zij zich op een eng Christelijk standpunt stelde, en alleen het Prot. Christelijk volksdeel raakte, cn zij daarom niet in een nationaal comité kon medewerken. Dit is toch wel een heel breed stand punt. De le secretaris C.O.V., R. H. VAN DRIEL. 99 99 Oudigouvemeur van Suri* name overleden 's-GRAVENHAGE, 16 November. Gisteren is hier ter stede op 66-jarigen leeftijd overleden, de heer G. J. Staal, oud-gouverneur van Suriname. Do heer Staal werd 5 September 1870 in den Haag geboren. In 1892 werd hij als administratief ambtenaar naar Ne- derlandsch-Indië uitgezonden. Ter be schikking gesteld van dc algemecne se cretarie, doorliep hij de verschillende rangen, om in 1901 tot referendaris te worden benoemd. Na zijn verlof, in Ne derland doorgebracht, werd de heer Staal benoemd tot gouvernementssecre taris, eerst ter beschikking van den Mi nister van Koloniën. Na als secretaris van het Gouvernement van Suriname te zijn werkzaam geweest, volgde in 1906 zijn benoeming tot secretaris van het Gouvernement van Ned.-Indiö. Tij dens een verlof in 1908 kwam hij als referendaris in dienst van het Depar tement van Koloniën. Het volgende jaar hervatte hij zijn functie van secre taris van het Gouvernement van Ned.- Indië. In 1912 werd den heer Staal eervol ontslag uit zijn laatste functie ver leend. Hij werd ter beschikking van den Minister van Koloniën gesteld en was in 1913 lid van do Staatscommis sie voor de defensie in Ned.-Indiö. Bij K.B. van 24 Augustus 1916 werd de heer Staal, als opvolger van Baron van Asbeck, tot Gouverneur van Suri name benoemd, welke functie hij ruim 4 jaar heeft vervuld. In October 1920 werd hem op zijn verzoek eervol ontslag toegekend. De overledene was Ridder in de Ne- dcrlandsche Leeuw en Officier in de Orde van Oranje Nassau. De -teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal Woensdag a.s. om half 12 op de algemeeno begraafplaats geschieden. DE KIEVIT NAAR INDIK AMSTERDAM, 16 Nov. Woensdag morgen, 18 November a.s. zal het K.L.M.-vliegtuig Kievit van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning van het vliegtuig be staat uit de heeren E. E. Hulsebos (ge- zagvoerder), A. van der Sijde (tweede bestuurder), M. eenendaal (werktuig kundige) en Z. T. v. d. Hoek Ostende (radio-telegrafist). De post voor dit toestel moet uiter lijk morgen Dinsdagavond te Am sterdam zijn. Sole Importers: Predikant staat in hooger beroep terecht 's-GRAVENHAGE, 16 November. De predikant der Ned. Herv. Gemeente te Rcncsse, W. J. K., is voor het Haag- sche Gerechtshof in hooger beroep ge komen van een vonnis van de Middel- burgsche rechtbank, waarbij hij wegens overtreding van do luchtbeschermings wet is veroordeeld tot een geldboete van 25.— subs. 10 dagen. Verdachte had nadat van wege den burgemees ter van Rcnesse was aangezegd, dat de ingezetenen tijdens de oefeningen ter bescherming van aanvallen uit de lucht alle lichten moesten dooven ge durende die oefeningen licht op zijn studeerkamer laten branden, hetwelk hij eerst doofde, nadat hem door den veldwachter en vervolgens door den burgemeester was aangezegd gevolg te geven aan de wettelijke voorschriften. Verdachte heeft evenwel kort daarop wederom licht ontstoken, waarop pro ces-verbaal volgde. Verdachto hield een verweer, waarin hij verklaarde zich tén deze slechts door dc religieuse wet gebonden te ach ten, doch de president merkte op dat op verdachte evenzeer do legale wet geving van toepassing is. De advocaat-generaal, eischte beves tiging van het vonnis. Arrest 30 November a.s. Procureursgeneraal bij den Hoogen Raad neemt conclusie 's-GRAVENHAGE. 16 November. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft heden conclusio genomen in de zaak tegen dc bestuursleden van de Noord-Nederlandsche Reisvereeni ging, J. D. J., D. E. en D. H. K. die in eerste instantie hebben terechtgestaan voor den kantonrechter to Amsterdam ter zake van het zonder vergunning der betreffende instantie cxploiteeren van een autobusdienst LeeuwardenAm sterdam. De kantonrechter sprak ten aanzien van alle verdachten ccn ver oordeeling uit tot 500.boete subs. 1 maand gevangenisstraf. In hooger beroep heeft de rechtbank te Amster dam de straffen gewijzigd in 200 voor J. D. J. en 100 voor de overige be stuursleden. Hun cassatieberoep werd op 2 Novem ber j.l. verdedigd door mr. Buiel uit Leeuwarden, die betwistte, dat genoem de reisvereeniging een openbaar ver voermiddel als bedoeld in de wet exploiteerde, door de tochten uitslui tend voor leden der verccniging wer den uitgeschreven. Geconcludeerd is heden tot vernieti ging van de uitspraak der rechtbank en tot verwijzing van de zaak naar het gerechtshof te Amsterdam. Arrest 14 December a.s. Bestemming onbekend De zender te Huizen, die verleden jaar vervangen is door die te Kootwijk, is verkocht. Men is gisteren begonnen met demonteeren, hetgeen wordt uitge voerd door personeel van de Neder- landsche Seintoestellenfabriok. Ir. Du bois, directeur van de Nozema, dio eigenaresse van den zender is kon ons aldus de N.R.Ct. geen inlichtin gen geven omtrent de bestemming en den prijs. Daar de zender geen belang meer heeft voor de Nozema en het ter rein schoon moet worden opgeleverd, zullen ook de masten en het kantoor gebouw worden afgebroken, tenzij er voor het laatste een kooper opdaagt, aldus ir. Dubois. Do zender werd omstreeks 1926 ge bouwd en was eigendom van den Ne- derlandschen Draadloozen Omroep, die haar beurtelings verhuurde aan de N.C.R.V., K.R.O., A.V.R.O en VARA De zender werkte aannvankelijk op 341 meter golflengte, later op 1S75. Het terrein, dat nabij de haven van Huizen is gelegen, is eigendom van Stad en Lande van Gooiland. Dc huurtijd is 1 Juli 1937 verstreken. Bezwaren van de zijde der ziekenhuizen De Verccniging van ziekenhuizen in Nederland, de Verceniging van r.k. zie kenhuizen en de Bond der Nederland* sehe diakoncssenhuizen hebben een ge zamenlijk request gezonden aan den minister van sociale zaken, waarin ge zegd wordt, dat met teleurstelling is kennis genomen van rle opneming in het wetsontwerp inzake ziekenverzor ging. van een wettelijke bemoeiing ten aanzien van dc ziekenhuisverpleging van hen, die daarvoor bij ziekenhuisvcrple- gingsfondsen zijn aangesloten. In het request wordt bevreemding erover uit gedrukt. dat hier een belangrijk uit particulier initiatief ontstaan maat schappelijk gebied binnen den kring van dc overheidsbemoeiingen wordt ge trokken zonder dat hieraan behoefte be staat. Bij het ontwerp is blijkbaar uit het oog verloren heet het verder dat de zorg voor de ziekenhuisverple ging van minvermogenden berust cener- z ijds bi j de hond orden in liet laatste decennium in het leven geroepen zie kenhuisverzekeringen, die geheel onaf hankelijk van de ziekenfondsen haar sociale taak vervullen, en anderzijds bij de ziekenhuizen. De gemeenschappelijke arbeid van de ziekenhuisverzekeringen cn van de ziekenhuizen, noch de verhou dingen van do besturen hebben tol moeilijkheden geleid, welke een ingrij pen van den wetgever zou kunnen rechtvaardigen. In geen geval zou een wettelijke regeling moeten bestaan in een delegatie van een regelende be voegdheid aan de kroon. Bovendien - aldus wordt opgemerkt het goede gebruik om hij de voorbereiding van ecnigc wettelijke regeling voeling te houden mei belanghebbende kringen, ditmaal wel op zeer opvallende wijze afgeweken. Adressanten wijzen de thans ontworpen regeling als onaanvaardbaar af en ver zoeken den minister haar te schrappen om aan de betrokken instanties over te laten, mogelijk noer bestaande leemten in dezen op ie beffen. Grand Théêtre. Van Vrijdag 13 t.m. Woensdag 18 November, ver- i-1 looning van de films: „Zwischen Abend und Morgen" en „Sequoia." Voorstellingen: Zondag doorloo- pend van 2 uur tot 8.30 uur n.m. Avondvoorstelling 8.30 n.m. Woensdag en Zaterdag matinée. |*fl Z]A uur. City-Theater. Vanaf Vrijdag 13 November vertooning van de films: A „Begeerte" en „It's love again." Zondag doorloopend 1.45, 4.—, 6.15 en 8.30 uur. Zaterdag 2.30 uur, 6.15 en 8.30 uur. Andere dagen avondvoorstelling S.10 uur. Eiken Woensdagmiddag i Kindermatinee 2.30 uur n.m. Cinema Amicitia. Van 15 t.m. 17 November, vertooning van de film: „S.O.S. ik ben verloofd." Voorstellingen: Zondag 2.30. 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Museum Fléhite. WestsingeL (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging. Re- gentesselaan. Iederen dag van 6—8 uur. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24 Openbare leeszaal met Jengdlees. zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. 14 t.m. 29 November. De Poth. Amersf. Kunstenaars Gilde. Na- jaarstcntoonstelling van beeldende kunst. Dagelijks 10—4.30 uur. 14—21 November. Sierkunst. Amersf. Kunstenaars Gilde. Ten toonstelling bouwkunst en kunst nijverheid. Dag. 1017 en Zon dags 14—17 uur. 17 November. Volksgebouw, R.S. A P. A. Langkemper over „De Revolutie in Spanje", 7lA uur n.m. 17 November. Volksgebouw. R.S. A.P. De heer A. Langkemper spreekt over„De revolutie in Spanje." 7.30 uur n.m. 17 November. Markthal. Chr. Be sturenbond. Propaganda-vergade- ring. 8 uur n.m. 19 November. Amicitia. 't Nut. Filmvoorstelling van „Pandion, de Vischarcnd", toegelicht door J. P. Strijbos. 8 uur. 19 November Cul. Groep Kath Amersfoort. Yereenigde Haagschc Spelers voeren op: „Het Zwarte Schaap." S.15 uur n.m. 19 November. Chr. Muzickver. Hosanna. Uitvoering ter gelegen heid van het vierjarig bestaan in de concertzaal „De Valk", des avonds om 8 uur. 20 November. Amicitia. Kon. Ver. „Oost en West" en Ver. van Ned. Fabrikaat. Lezing van den heer K. v. d. Veer van het Koloni aal Instituut over Ind. producten cn hun bereiding. 8 uur. 20 Nov. Geref. kerk. Gedenking in woord en gebed van Christenen in Rusland. 8 uur. 21 Nov. Do Valk. Propaganda- avond I.O.G.T. 8.15 uur. 21 November. De Valk. Loge Im mer Voorwaarts. Int Orde van de Goede Tempelieren. Propaganda- feestavond. 8.15 uur n.m. 21 November. Amicitia. Revue en balavond dansschool. Ab Boven- kamp. 8.30 uur n.m. 22 en 23 Nocember. De Markt hal. Opvoering Bergrcvue „Je moet maar komen in Amersfoort." 8.15 FEUILLETON 45) Rex besteedde veel tijd met het zoe ken tusschen de verroeste machines Toen hij den tweeden dag wakker werd, waren zijn oogen groot van uit bundige vreugde bij de gedachte dat ta al wat zij al hadden meegemaakt het noodlot hun juist in die kamer, die zijn verbeelding zoovele maandpn bad bezig gehouden, had doen stranden Hij twijfelde er geen oogenblik aan dat hij de juweelen zou vinden Met een ernstig gezicht begon bij de massa ver roeste werktuigen te doorzoeken. Stuk voor stuk bekeek bij ze met een onver woestbaar geduld. Marie Lou werd zijn assistente, en de verborgen schat was iedpr oogenblik aanleiding tot een grap tusschen dp twee onderzoekers lederen morgen bij het ontwaken vroeg zij hern met pon humoristische tinteling in haar blauwe oogen: „Vinden wij var. daag de juweelen?" ..Dat te zeker." zei hij dan met vuriz enthousiasme in zijn stem. „Vandaag zal het de groote dag zijn." Vanuit zijn hoekje volgde Simon de onderzoekingen met groote interesse. „Kijk eens hier, probeer daar eens" zei hij van tijd tot tijd. De hertog alleen bleef onbewogen bij deze eeuwige jacht naar den verborgen schat Zijn gedachten waren bezig met dingen van meer vitaal belang. Wan neer de voedselvoorraad zou zijn uit geput zouden zii erop uit moeten paan Maar hoe? Ja. hoe? Zonder paarden in een vijandelijk land. waar konden zij heengaan? Tevergeefs pijnigde hij zijn hersens over dit onmogelijk vraag stuk. In gedachten verzonken liep hij heen en weer en sloeg ziin verkleumde handen tegen ziin zijden om er eenig gevoel van warmte in te krijgen. De dagen gingen voorbij, maar de schatzoekers kwamen niet nader tol hun doel Het vuur had al het ijzer werk tot poeder gemaakt, juist zooals prins Shulimoff dat gewild bad. Vijf tien strenge winters hadden het werk voltooid: de bouten en moeren waren dusdanig verroest dat bet onmogelijk was ze van elkaar te krijgen. Rex rukte en wrong en hamerde tot groote ergernis van den hertog, dio vreesde dat bet lawaai van het slaan op het ijzer bun schuilplaats aan een of anderen voorbijganger zou verraden Nfpt ziin enorme kracht bief Rex groot-» ijzeren vognverpen van bun plaatsen, zoodat hii een beter overzicht over h°t Tohppl kreeg, maar bet srheen wel dat ziin taak hopeloos was. In geen en kele pijp of cylinder was een spoor te vinden van een schitterende brillant of een kleine parel. Simon poogde Rex te overreden dal men hem misschien reeds lang voor geweest was, en dat de schat allang niet meer in de metaalgieterij aanwe zig was. maar daarvan wilde hij niets hooren. Hij wilde de ijzeren platen van de muren stuk voor 6tuk weghalen en zou het zeker gedaan hebben als de hertog hem niet. op den vijfden namid dag uitgenoodigd had een bespreking te houden over de dingen die moester gebeuren. „Vrienden." zei de Reichleau toen zij op den grond naast Simon's veldbed waren gaan zitten, „de tijd is gekomen dat wil weer eens een plan moeten ma ken. Overmorgen zal onze mondyoor raad uitgeput zijn. Simon's been is er nog wel niet best aan toe. maar met een beetje zorg zal hij in staat zijn zon der gevaar mee te trekken Rex is uit gerust, evenals ik. I-Ieeft een van jullie misschien een voorstel?" ..Rakov." zei Simon. „Als zijn hachje gevaar loopt, zal hij ons zeker paar den en een slee weten te verschaffen. Wij zouden hem een heel stuk kunnen meenemen, teneinde er zeker van te ziin dat bij ons niet weer bedriegt." De Reichleau knikte. „Daar had ik ook al aan gedacht, maar Marie Lou zegt dat de man nog familie heeft. Wij zouden toch moeilijk zijn slee zonder hun voorkennis kunnen weghalen. En mpenemen kunnen wij hem ook niet" „Wij moeten toch een kans wagen." zei Rex „Of wij het nu op pene boer derij of op de andere probeeren, dat blijft hetzelfde Waarom zouden wij dan niet naar Rakov gaan?" „Een voordeel hebben wij bovendien, namelijk, dat wij Rakov als gijzelaar kunnen gebruiken," voegde Simon er aan toe. „Wij kunnen zijn vrouw vertel len dat. wanneer de politie ons zou ach tervolgen eh hij De hertog glimlachte. „Een uitstekend plan. waarde Simon. Laten wij dan do zen nacht nog onze kans wagen." „Maar waarom dan zoo'n haast?" wilde Rex weten. „Wij hebben voor een dag zeker nog eten genoeg." „Inderdaad Maar wij kunnen toch niel met leege handen op reis gaan?" „Dat zou wat moois zijn! Er is op Ra koy's boerderij toch wel wat te krijgen? Wij hebben hem vijf dagen te eten ge geven. cn hij zou voor tien dagen eten voor ons zorgen Laten wij daar mond voorraad inslaan" Simon lachte onderdrukt achter zijn hand. en zijn vlugge oogen keken in het magere gezicht van den boer die in den verst verwijderden boek van het vertrek aan het fornuis gebonden was „Het zal een ware vermageringskuur zijn. nietwaar?" „Doe toch niet zoo dwaas, Simon." lachte Rex. „Ik bedoel niet dat hij ons te eten moet geven, wat wij hem gege ven hebben. Maar in ernst, ik wilde hier toch nog wel een dag blijven „Je blijft dus nog steeds bij je idéé Jat dp juweelen hier verborgen zou den zijn?" vroeg de hertog „Natuurlijk. Als ik ze morgennacht niet gevonden heb. zal ik er niet lan ger naar zoeken. Wat komt er dus een dag langer op aan? Simon gaat goed vooruit. Wanneer wij deze schuilplaats eenmaal verlaten hebben, weten wij niet waar wij terecht zullen komen Laten wij dus den laatsten nacht extr.i good besteden" Simon knikte ..Mm," zeide hij. ,er is veel voor te zeggen. Laten wij nog een dagje hier blijven." „Nu, zooals je wilt," stemde de hertog toe. „Nu het voedselpiobleem opgelost is heb ik er niet6 op tegen." Hij stond op. „Ik denk dat het tijd is vriend Rakov te laten loopen. Zijn leven is nu wat meer waard geworden In mijn oogen." Rex liep naar het raam en keek in gedachten verzonken naar den tuin Hij streelde doelloos de ronde brok stukken van de ijzeren staven die in het cementen metselwerk van de ven sterbank staken. Het waren de staven die prins Shulimoff had doorgezaagd in den nacht van zijn ontvluchting, nu vijftien jaar geleden. „Ik denk," zei hij, „dat ik een beetje ga wandelen. Ik ben zoo stijf geworden als een plank en een beetje loopen zal mij goed doen." „Natuurlijk, Rex. om jezelf weer in een nieuw gevaar te begeven," protes teerde de hertog. „Als je wat lichaams beweging noodig hebt. zou het mij aan genamer zijn, als je al je energie een* botvierde op het oude ijzer daar. Er liggen nog aardig wat gebroken 6tuk ken die je nog niet onder handen heb* genomen." Met een zekeren afkeer keek De Reichleau naar den roestigen rommel langs den muur. „Neen." zei Rex. „dat is werk dat ik overdag moet doen" Hij nam zijn aut* matisch pistool en bovendien nog een extra pistool dat hij van den agent van de Ogpu had afgenomen, mee. „Ik zal wel voorzichtig zijn," voegde hij er ge ruststellend aan toe. „En ik geloof dat jullie dat zelf ook wel zullen begrijpen Tk ken bet risico maar al te croed. maar ik heb heel veel practische kennis on gedaan om mij achter niets te versehui len Rovendien kan ik heel goed jagen on griize heeren in de Rockevs. En toe:i was ik ook heel ver van hute.'- ,.Ben je van plan lang weg te blij ven?" „Ik zal direct na zonsondergang we©; terug zijn. Het zal ongeveer eh een' paar uur duren." Hij lachte tegen Si mon en ging weg. In de vervallen gang zat Marie L011 Zij profiteerde van de late namiddag zon die haar stralen door een groot ga» in den muur naar binnen wierp. „Komt u bij me om me te vertellen dat u den schat gevonden hebt?" vroeg zij met een glimlach. Hii lachte en ging naast haar zitten „Wist je dat nog niet?" vroeg hij m°l grappige verbazing. „Morgen is het Je dag dat ik 11 de goederen zal laten zien. Al het geknoei van de laatste dagen was alleen maar een voorwendsel van mij om u een beetje belang in de zaak te doen 6tellen." „Natuurlijk." Zij keek hem met haar groote blauwe oogen ernstig aan. „tl hebt dus al dien tijd al geweten waar /ij waren? En dan te denken dat ik het niet geloof. Arme Marie Lou!" „Maar. nu eens ernstig. Ik wil ie'? met u bespreken." Rex was nu inder daad ernstig cn enkele minuten spra ken zij op zachten toon met elkaar. „Accoord." zei hij eindelijk en stond weer op. „Ik zal een half uur na zons ondergang. hoogstens een uur. weer te rug zijn Wees lief pn amuseer den her tog. terwijl ik weg ben. TT ij is wat on rustig. Hii kan niet stil ziten." Hij wuif de even met zijn hand en verdween in de ruïnes aan het uiterste einde van d* gang. (Wordt vervofgï).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6