BLOKKENDOOS CADEAU. Spaart punten. Ramselaar Huldeblijk der Koninklijke landmacht Auto tegen boom Nieuwe tocht van prof. Vening Meinesz WAT ETEN WIJ MORGEN? ORANJE-COMITE 1936 Radio-programma's Bij Dr. Deterding's aftreden Prof. Mengelberg had pech den: -• Ir. MUSSERT BIJ HITLER Oplichter gearresteerd DE HAAGSCHE ZEDEN ZAAK SPAANSCHE BANK BILJETTEN Feitelijke mededeelingen gewenscht SCHMELING OP SCHIPHOL 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 18 NOVEMBER 1936 Naar wij vernemen, zal prof. dr. F. A. Vening Meinesz, die van zich heeft doen spreken door zijn reis met de K. IS, binnenkort een nieuwen tocht maken, welke eveneens gewijd zaL zijn aan het zee-onderzoek. De tocht zal duren van 11 Januari tot 17 Maart e.k. en worden gemaakt aan boord van H. Ms. 0.16. Het „terrein" van prof. Vening Mei nesz' onderzoekingen zal zijn de At lantische Oceaan. DE OUDEN VAN DAGEN OFFEREN liet collecte-busje van het Oranje- teraan in dc Langestraat verkeert al sc- St. Pieters. en Bloklandsgasthuis een goede ontvangst gehad. Alle ou.len \an dagen hebben zonder uitzondering huil sympathie voor het doel betuigd en een bijdrage gestort. Een mooie geste! VERKIEZINGEN EN WERKLOOS- HEID Adres aan B. en W. In verband met de vele voorbereiden de werkzaamheden voor de a.s. verkie zingen m 1937 en de groote werkloos heid onder de kantoorbedienden bier ter plaatse, heeft de Afd. Amersfoort van den Algemcenen Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedien den zich met een adres gericht tot Burgemeester en Wethouders, waarin wordt verzocht, bij de daarvoor te tref fen voorbereidende werkzaamheden en het te werk stellen van arbeidskrach ten, met de belangen van deze groep van menschen, rekening tc willen hou den. TENTOONSTELLING VAN HET A.R.G. In ons verslag gisteren over de ten toonstelling van het Amersf. Kunste naars Gilde werd abusievelijk de naam van Ton van der Plas vermeld. Men leze hiervoor Toon van Ham uit Utrecht. VAN DEN WAL IN DE SLOOT Gistermiddag omstreeks 4 uur fietste een bewoner van den Lverard Meyster- weg in de Korte Gracht. Omstanders hebben hem met vereende krachten op den wal geheschcn, waarna hij per auto huiswaarts gebracht is. De fiets is later opgedregd. Fiets en berijder kie- gen geen letsel. KATHOLIEK AMERSFOORT De tweede avond van dit seizoen van de cultureele groep van Katholiek Amersfoort wordt morgen gegeven in het Grand Theater. Ditmaal geen spie ker doch het nieuwe tooneelvverk: „Het zwarte schaap", dat verleden week de première beleefde. Een stuk uit het volle Brabantsche leven in het smeuïge dialect. De Haag- sche Spelers, onder leiding van Pierre Balledux, geven aan dit stuk van den hekenden den Dré (L. Graumans) een bijzondere bekoring. Naast de vaste abonnementen zijn nog enkele plaatsen "s avonds aan de zaal beschikbaar (zie annonce). GEVEL, DIE GEVAAR OPLEVERT Bouw- cn Woningtoezicht grijpt in De gevel van hot bioscoopgebouw ach teraan de Langestraat verkeert al se dert jaren in een bouwvalligen toe stand. Momenteel is men bezig met verbouwing van het perceel er naast en trok daardoor deze gevel do aan dacht van Bouw. en Woningtoezicht. In verband met het feit, dat de moge lijkheid van instorting bestaat, is het gedeelte van het trottoir voor het ge bouw door de politie voor het publiek afgezet. Bouw- cn Woningtoezicht zal in overleg met den eigenaar van het gebouw, ilie maatregelen treffen, die noodig zijn om direct gevaar op te heffen. Daartoe zal een gedeelte ge sloopt worden. BURGERLIJKE STAND 17 November Overleden: Pieter van Vliet, 19 jaar, ongehuwd; Nicolaas van Doorn, 58 jaar, echtgenoot van Wilhelmina Maria Koch; Anna Antonia Elisabeth Pcii, 39 jaar, echtgenoot© van Johannes Wilhel mus Repelius; Arie Dubbelt, 41 jaar, echtgenoot van Petronella Dam. Grand Thé&tre. Van Vrijdag 13 t.m. Woensdag 18 November, ver tooning van de films: ..Zvvischen Abend und Morgen" en „Sequoia." Voorstellingen: Zondag doorloo pend van 2 uur tot 8.30 uur n.m. Avondvoorstelling S.30 n.m. Woensdag en Zaterdag matinée. VA uur. City-Theater. Vanaf Vrijdag 13 November vertooning van de films: „Begeerte" en „It's love again." Zondag doorloopcnd 145. 4.— 6.15 en 8.30 uur. Zaterdag 230 uur. 6.15 en 8.30 uur. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Eiken Woensdagmiddag Kindermatinee 2.30 uur n.m. Cinema Amicitia. Geen voor stelling. Voorstellingen: Zondag 2.30. 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Museam Fléhlte. WestsingeL (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging. Re gen tesselaan. lederen dag van 68 uur. R.-K. Leeszaal. Nieuwstraat 24. Openbare leeszaal met Jeugdlees zaal en Bibliotheek. Muurhuizen 9. 14 t.m. 29 November. De Poth. Amersf. Kunstenaars Gilde. Na jaarstentoonstelling van beeldende kunst. Dagelijks 104 30 uur. 1421 November. Sierkunst. Amersf. Kunstenaars Gilde. Ten toonstelling bouwkunst en kunst nijverheid. Dag. 1017 cn Zon dags li17 uur. 19 November. Amicitia. 't Nut. Filmvoorstelling van „Pandion, de Vischarend", toegelicht door J. P. St rij bos. 8 uur. 19 November. Cul. Groep Kath. Amersfoort. Vercenigde Haagsche Spelers voeren op: „Het Zwarte Schaap." 8.15 uur n.m. 19 November. Chr. Muziekver. Hosanna. Uitvoering ter gelegen heid van bet vierjarig bestaan in de concertzaal „De Valk", des avonds om 8 uur. 20 November. Amicitia. Kon. Ver. „Oost en West" en Ver. van Ned. Fabrikaat. Lezing van den heer K. v. d. Veer van het Koloni aal Instituut over Ind. producten en hun bereiding. S uur. 20 Nov. Geref. kerk. Gedenking in woord en gehcd van Christenen in Rusland. S uur. 21 November. De Valk. Loge Im mer Voorwaarts. Int. Orde van de Goede Tempelieren. Propaganda- feestavond. 8.15 uur n.m. 21 November. Amicitia. Revue en balavond dansschool. Ab Boven- kamp. 8.30 uur n.m. ZEIST 21 November. Figi. Russisch na tionaal koor „Boyar." 8.15 uur. UTRECHT 21 en 23 November. Stadsschouw burg. Meisjeslyceum. 8 uur. VOOR DE KOFFIETAFEL Nierbroodjes. Bereiding: 8 sneedjes oud brood zon der korst, 1 gaargekookte kalfsnier, L. nier-kookvocht, 50 gr. boter, 60 gr. bloem, peper en zout (1 zeer fijn gehak te truffel naar verkiezing) met paneer meel, slaolie. 1 ei. Snijd de gekookte nier aan niet te kleine stukjes. Kook van boter, bloem en nierbouillon een dik sausje, roer door dit sausje de stukjes nier en maak dit mengsel goed op smaak met wat zout cn peper en dcsgewenscht een scheutje madera. Stort deze ragout op een schotel en laat het koud worden. Bak de stukjes brood in wat boter of laolie lichtbruin, bestrijk deze stukjes gebakken brood met wat van de nier ragout in den vorm van een kussentje. Klop het ei. haal de broodjes stuk voor stuk door dit mengsel en wikkel ze ver volgens door paneermeel. Bak de nier- hroodjes drijvend in slaolie of Delfrite goud-bruin. (Bij bet bakken de ragout naar onder!) VOOR DE MIDDAGTAFEL Gebraden kip. Vruchtencompóte. Aardappelen. Bitterkoekjespudding. Bereiding: 3A L. melk. 60 gr. maizena, 100 gram bitterkoekjes. 60 gr. suiker, 5 gram kaneel. Maak de bitterkoekjes zeer fijn. Giet hierop A van de kokende melk en laat dit te zamen pl.m. 10 minuten weeken. Maak dit mengsel vervolgens met een vork flink fijn tot een brei-achtig meng sel, roer er de kaneel en eventueel wat rhum door. Kook van dc rest van de melk, mai zena en suiker een maizenapap, roer hierdoor het breiachtig mengsel. Giet den pudding in een omgespoelden vorm en laat hem koud en stijf worden. In verband met het ingezonden stuk van de Chr. Oranjevereeniging „Oranje- Xassau" in het nummer van dit blad van gisteren, brengen wij hier de ge voerde correspondentie (beknopt weer gegeven. Red. A.D.) tusschen deze vereeniging en liet bestuur van ons comité. Wij meencn, dat commentaar hierbij overbodig is. Namens het Bestuur van hel Oranje-Comité 1936, W. H. F.. VRIJDAG, voorzitter. G. KEYZER, le secretaris. Door de Chr. Oranjevereeniging Oranje-Nassau werd 28 October j.l. aan het Oranje-Comité 1936 bericht, dat zij besloten had om aan den vooravond van het groote feest t.g.v. het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard een wijdingsavond 1e organiseercn met als sprekers een der Ned. Hcrv. predi kanten, ds. S. J. Popma, geref. predi kant. een Chr. Gereformeerd predikant of dc heer Gcleynse van de Glindt. Medewerking aan dezen avond zou ver- leenen het Chr. Mannenkoor Jubal. Het bestuur van de vereeniging is echter niet tot het Oranje-Comité uitgenoo- digd cn zou toch niet gaarne de een heid der feestviering storen of zelfs de schijn daarvan op zich willen nemen. Het verzoekt dan ook deze avond in het programma op le nemen en bericht verder, zoo dit niet het geval is, dat deze avond in elk geval zal doorgaan Op dit schrijven is door bovengenoem de bestuursleden van het Oranje-Co mité 1936 het volgende geantwoord: „Wij vestigen er uw aandacht op, dat, in overeenstemming met den grond slag uwer vereeniging, de organisatie van een wijdingsavond door uw be stuur (zooals uit uw laatste schrijven blijkt) alleen ten doel heeft het Protes tantsch Christelijk deel onzer stadsbe volking daarin te betrekken. Een zoo beperkt doel kunnen wij evenwel niet voor onze verantwoordelijkheid nemen Naar onze meening zullen wijdings- stonden voor onze g e h e e 1 e stadsbe volking behooren te worden uitgeschre ven en wel uitgaande van elke kerk gemeenschap afzonderlijk. Te dien einde heeft hel bestuur der Oranje-Vereeniging tot alle kerkforma- ties reeds het verzoek gericht om op denzelfden dag een toepasselijken dienst tc houden, waaraan, naar wij vertrouwen, gevolg zal worden gegeven Dit zal beantwoorden aan de kerke lijke kleurschakeering van onze ge h e e 1 e bev olking, iets. waaraan o.i zoo strikt mogelijk moet worden vast gehouden. Wij nemen het standpunt in (en van een Comité als het onze mag niet an dors worden verwacht) dat liet natio naal karakter van alles, wat me' onze medewerking in de fec^tvveck plaats heeft, vast behoort te staan. Het is om die reden, dat ons bestuur uw aangeboden medewerking voor do verzorging van de door u bedoelde wij rlingsstonde. als een door ons erkend onderdeel van het algemeen feestpro gramma niet kan aanvaarden. Pianohandel Fa. R. van den Burg Arnhemsche straat. Uitgebreide Muziekhandel Alle uitgaven. Donderdag 19 November HILVERSUM II, 301.5 M. A-V.R.O. .00: Morgenwijding 10.15: Gewijde mu ziek 10.30: Orgelconcert 11.15: Het Lyra-Trio 12.00: Het Omroeporkest 2 00: De vrouw binnen cn buiten haar huis 2.30: Gramofoonmuzick 3.00: Naai- en borduurcursus 3-45: Gramo foonmuzick 4.00: Ziekcnhalfuur 4.30: Orgelconcert 4.50: Woudstra knapt bet 5.30: Kovacs Lajos en zyn orkest 6.30: Sportpraatje door Han Hollander .00: en nu, naar bed? 7.05: Het A.V.RO.-Dnnsorkcst 7.30: Engelsche les voor gevorderden 8.00: Nieuwsberichten - 8.10: Kovacs Lajos cn zijn orkest .45: Toen ik nog by de wilde vaart was .15: Vocaal cn instrumentaal concert 11.00: Nieuwsberichten 11.10: Uit Kras- napolsky 11.20: Het A.V.R O.-Dansor- kest 12.00: Sluiting Tijdsein. HILVERSUM I, 1875 M. K R O. 8.00 Wij beginnen den dagS.15; Morgen- concert N.C.R.V. 10.00: Ty'dscein 10 00: Leger des Heils-kwarticrtje 10.15: Morgendienst 10.45; Gramofoonmuzick K.R.O. 11.00: Gramofoonmuzick 11.30: Godsdienstig halfuurtje 12,00: Politieberichten 12.15: Gramofoonmu zick 12.30: Het K-R O.-Orkest 1.00: Gramofoonmuzick 1.15: Het K.R.O.-Or kest N.C.R.V. 2.00: Cursus fraaie handwerken 3-00: Hcinrich Schlusnus 3.15; Vrouwcnhalfuurtje 4.00: Bybcllc- zing 5.00: Cursus Handenarbeid voot onze jeugd 5 30: Viool-Recital 6.30: 35 jaren op de Landkolonie van het Leger des Heils 7.00: Politieberichten 7-15: Wat er op de wereld gebeurt 7.45: Een kwartiertje Radio-reportage 8.00: Tijd sein 8.15: Orgelconcert 9 00: Spreker W T. Bossenbroek 9.30: Concert door het Amsterdamsch Salonorkest 10.00: Nieuwsberichten 11.00: Gramofoonpla- tenconcert en schriftlezing. BRUSSEL (VL.) 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Concert door het Omroeporkest. I.30 Concert door het Omroepkleinorkcst 5.20 Concert door het Omroeporkest. 6.50 Gramofoonmuzick 10.30Gramofoonmuzick. BRUSSEL (FR.) 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Populair concert. 1-30 Gramofoonmuzick. 5.20 Gramofoonnvuziek. 5.50 Kindcruurtje 6.35 Concert door het Omroep Salonork, 8.20 Concert door het Belgisch Nationaal Orkest. 9.35 Vervolg concert. 10-30 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER (R 5.50 Concert. rs 11.20 Concert uit Brcslau door het orkest van Gnrlitzer. 3.20 Concert door het Omroep-Aniuse- mentsorkest. 6.20 Ca'oaretprogramma. 8.20 Concert door het Omroeporkest. 9.50 Concert. 10.20 Dansmuziek- DROITWICH (ENG.) 10.35 Morgenwijding. 12.10 Het BBC-Wels-orkest. 3,35 Het Sted. orkest van Bournemouth 5.05 Gramofoonmuziek. 5.35 Dansmuziek. 7.00 Htt BBC-orkest. 7.50 Populair programma 10.20 Kortt kerkdienst uit St. Michaels. 10 40 Het BBC-Theater-orkest. II,35 Dansmuziek. In de lieden te Amsterdam gehouden vergadering van de Koninklijke heeft de president-commissaris Jhr. H. Loudon, een rede gehouden in verband met het aftreden van Sir Henry Dclerding als directeur-generaal. Dr. Detering aldus Jhr. Loudon die gedurende meer dan 40 jaren aan onze maatschappij verbonden is cn reeds op zeer jeugdigen leeftijd na het overlijden van den heer J. B. A. Kessler tot directeur werd be noemd, is ontegenzeggelijk de man, die door zijn genialen blik op commercieel gebied en zijn groot organisatorisch ta lent, de schepper is van de Koninklijke Petroleum Maatschappij in haar tegen- woordigen vorm. Talloos waren de moeilijkheden, die- hij op zijn weg vond doch dank zij zijn bijzondere gaven en ook vooral omdat hij het vertrouwen wist te winnen van dc vele concurrenten, die hij in den loop der jaren aan zijne zijde wist te vereeni gen, heeft hij de Koninklijke Petroleum Mij. gemaakt tot de belangrijkste der Nedeiiandsche industrieelc ondernemin gen, lot een wereldconcern, dat in bijna alle landen vertegenwoordigd is. Een man, die voor de leiding van de aan zijn zorgen toevertrouwde onderne ming zoovele jaren verantwoordelijk was, verlaat zijn post niet zonder de overtuiging te hebben, dat hij met ge rustheid aan andere, jongere krachten de leiding kan overdragen. Wij verheugen ons er intusschen in, dat de heer Deterding zich bereid heeft verklaard, in het college van commissa rissen zitting tc nemen. Wij zullen daar door, naar wij vertrouwen, gedurende vele jaren op zijn krachtigen steun en zijn waardevolle adviezen mogen reke nen. Dit is vermoedelijk de laatste alge- meene vergadering, die Dr. Deterding als directeur-generaal bijwoont, en ik ben overtuigd ook uit uw naam, mijne heeren aandeelhouders, te spreken, wan neer ik hem onzen oprechten dank be tuig voor hetgeen hij voor onze maat schappij, die zijn levenswerk was, tot stand bracht. De hear Deterding bedankte voor de vvaardeerende, tot hem gesproken woor den. Vervolgens werd de benoeming van don heer Deterding tot commissaris in stemming gebracht. Op de voordracht waren geplaatst de heeren Dr. II. W. A. Deterding en H. J. Ansingh. De heer Deterding werd met algcmecnc stem men tot commissaris gekozen. Daarna was aan de orde de benoe ming va i twee directeuren. Op de eer ste voordracht waren geplaatst de hee ren J. M. dc Boöy en W. E. L. K. An- drau. op de tweede voordracht de hee ren M. J. C. van Panthaleon baron van F.ck en Jhr. Mr. R. van Lennep De hee ren de Booy cn van Eek werden met groote meerderheid tot directeur be noemd. Ais toen werd door den heer Mr. R. J. G. Bossevain een afscheidswoord na mens aandeelhouders tot den directeur- generaal gericht Hij meende op dit oogenblik uiting te moeten geven aan le bijzondere, waardeering en dankbaar- beid voor het grootsche levenswerk door Dr. Deterding verricht. Hij dacht hierbij als vanzelf aan dc verwezenlijking dor geniale gedachte om een samenwerking tot stand te brengen met de groote Brit- sche ondernemers op petrolcumgebied, teneinde de vleugels over meer uitge breide streken te kunnen uitslaan. Machtiger werken in het leven te kun nen roepen en krachtiger te staan tegen over onverschrokken mededingers in Noord-Amerika. Hij memoreerde boe dc heer Deterding door groote overredings kracht er in geslaagd was als voorstan der van het juiste begrip van „oil- conscrvation" zijn nuttige denkbeelden ingang te doen vinden bij velen in Amerika. Terwijl er tijden waren ge weest. die zich kenmerkten door twee strijd tusschen Rockefeller en Deterding beleven we thans een vruchtbaarder pe riode van betere verstandhouding van samengaan tusschen Deterding en Teaglc. De hegr Boissevain wees op de har monie. welke er bestaat tusschen Dr. Deterding en de gansche lijn van mede werkers en van de aan de groep der Koninklijke" verbonden werknemers. Hij zeide. dat van Deterding een mach tige bezieling uitstraalde op dn groote groepen of liem heen. Wat D.r. Deler- ding aan het huidige geslacht heeft ge geven wordt voor het nageslacht be waard als een rijke bron van welvaart en geluk. Na dien sprak de beer H. Blok Wv- brandi als vertegenwoordiger van de Dordtsrhe Petroleum Industrie-maat schappij. Tenslotte werd door den heer Hubert Cleerdin het woord gevoerd namens oud-emnlové's, waarna de vergadering werd ges lot on. Een koffertje met parti» turen weggeraakt Naar het Bocdapestcr avondblad „Magyarorszagweet mede ie dealen heeft prof. dr. Willem Mengelberg, die W oensdag te Boedapest arriveerde voor het daar door hem tc geven concert, enorme pech gehad. Bij aankomst bleek namelijk, dat een koffertje, waarin de partituren, welke hij voor het pro gramma te Boedapest noodig had, spoorloos uit den bagagewagen ver dwenen was. Het gevolg was, dat het programma voor het concert van Maan dag geheel moest worden gewijzigd, aangezien het Mengelberg door het ont breken van liet noodige materiaal niet mogelijk was het oorspronkelijk vast gestelde programma nog eens met het orkest door te nemen. H.MS. „HERTOG HENDRIK" TE CAGLIARI 's-GRAVENHAGE, 17 November. H.Ms. Hertog Hendrik is 16 November om 10 uur aangekomen te Cagliari. Op welke wijze aan het huwelijksgeschenk kan worden bijgedragen 's-GRAVENHAGE, 17 November. Aangezien gebleken is, dat er een mis verstand gerezen is over de wijze, waar op door de welwillendheid van den di recteur-generaal der Posterijen-, Tele grafie en Telefonie giften kunnen wor den overgemaakt langs dien dienst, be stemd voor het bovengenoemde huwe lijksgeschenk, wordt andermaal mede gedeeld: Gelegenheid tot deelnemen: voor alle militairen en oud-militairen, zoowel onder de wapens als niet onder de wa pens, zoowel vrijwillig als dienstplich tig. Maatstaf: te beschouwen als een maximum: voor opporofficieren 2.— hoofdofficieren 1.50, subalterne-offi- cieren 1,oudere onderofficieren (adjudanten-onderofficier en sergean ten-majoor, opperwachtmeesters) 0.50, jongere onderofficieren 0.25, korpo raals 0.15, minderen 0.10. Iedere bijdrage is dus welkom: Wijze van overmaken der bijdragen: le door storting of overschrijving op postrekening nr. 2S9600, ten name van „penningmeester huldeblijk Koninklij ke Landmacht 's-Gravenhage"; 2e. Door middel van postzegels, te plakken op de adreszijde van poststuk ken, welke tegen drukwerktarief kun nen worden verzonden. Wanneer bij voorbeeld iemand 0.10 wenscht bij te dragen, dan plakt hij postzegels ter waarde van 10 cent op een prentbrief kaart, dan wel op een omslag, waarin een visitekaartje is gesloten, en daar naast een VA cents-postzegel voor het verschuldigde port. Het adres moet lui- „Penningmeester huldeblijk Konink lijke Landmacht, postbox 361 's-Graven hage". Bij den naam van den afzender ge lieve men tevens te melden den rang, \\%arin men in bet leger heeft gediend. Andere mededeelingen mogen op deze drukwerken niet geschieden. AMSTERDAM, 17 Nov. Naar de Tel. verneemt heeft de leider van de Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland, ir. A. A. Mussert, gisteren een bezoek gebracht aan Berlijn, waar bij hij door den Duitscben Führer en rijkskanselier Adolf Hitler in particu liere audiëntie is ontvangen. De audiën tie duurde ongeveer een uur. Hij schafte zich een over» jas en costuum aan HEERLEN, 17 Nov. Een zekere V. uit Hoorn, die te Heerlen verblijf bad gekozen in een pension, vervoegde zich bij de firma Hollenkamp, teneinde een overjas en een costuum te koopen. Met liet oog op den korten tijd verzocht hij om een zichtzcnding naar zijn pension. Vervolgens wendde hij zich tot hel burgerlijk armbestuur cn verzocht reis kosten Heerlen—Hoorn te mogen ont vangen, aangezien hij voorgaf onbemid deld te zijn en wenschte terug te keeren naar zijn woonplaats. 's Avonds deed hij een keuze uit de zichtzcnding en den volgenden morgen verdween hij, gestoken in een nieuw costuum en overjas, naar Hoorn. De firma Hollenkamp kwam bij in formatie tot do onaangename ontdek king, dat V. met de Noorderzon ver trokken was. De pensionhoudster, die eveneens door V. was gedupeerd, deed aangifte bij de politie evenals genoem de firma. De politie had spoedig succes. In Utrecht werd V. door de plaatselijke recherche gearresteerd. Hij had in Utrecht nog het reisbiljet ingeruild en het bedrag van de reis UtrechtHoorn ad J 1.40 terug ontvan gen. Nadat V. op transport was gesteld naar Heerlen en aldaar in het politie bureau was opgesloten, is hij thans naar Maastricht overgebracht, om voor geleid te worden voor den officier van justitie. De opgelicht© firma kreeg haar costuum en overjas terug. Waarom antwoordde de Minister niet? 's-GRAVENHAGE, 17 Nov. Van de zijde van de nationalistische Spaanscho regeering in Burgos deelt men ons liet volgende mede: Op J2 November is door de nationalis tische Spaansche regeering 111 Burgos een besluit uitgevaardigd, waarbij alle bankbiljetten en zilverbons, uitgegeven na 18 Juli j.l., ongeldig worden ver klaard. Biljetten, welke voor dien datum in omloop waren en thans in het huiten- land zijn, kunnen ter afstempeling wor den aangeboden, mits deze vergezeld zijn van een uitvoer-ceriificaat. Deze aanbieding ter afstempeling moet plaats hebben binnen 15 dagen na dagteekening van het besluit voor de landen Portugal, Gibraltar, Frankrijk en Noord-Afrika, binnen 20 dagen voor het overige deel van Europa en binnen 30 dagen voor alle andere landen. Bankbiljetten moeten ingeleverd wor den via de douane te Dancharinea. Irun, Verin, Fuentes Onoro. Badajoz, Ayamonte, La Linea, Sevilla, Cadiz en Vigo. 's-GRAVENHAGE, 17 November. De commissie van rapporteurs over de begrooting van Justitie 1937 vestigt er in liet verslag over deze bcgrooting de aandacht op, dat in het voorloopig ver slag bij de bespreking van de z.g. Haag sche zedenzaak een opmerking.is ge maakt en een vraag is gesteld, waarop dc Minister niet is ingegaan. De opmer king betreft de volgende zinsnede: „Deze leden meenden te weten, dat de gehecle aanklacht steunde op de ver klaringen van een minderjarigen ge tuige, op wiens betrouwbaarheid zeer veel, zoo niet alles, af te dingen valt". Hoewel daaraan niet de vorm van een uitdrukkelijke vraag gegeven is, was het ongetwijfeld de bedoeling van de leden, dio deze opmerking maakten, van den Minister te vernemen, of dezo voorstelling van zaken juist is. De vraag, waarop geen antwoord is gegeven, is die. „of de minister heeft overwogen om eerst een onderzoek te doen instellen naar dc betrouwbaarheid van den getuige, op wiens verklaringen de aanklacht rustte". De commissie van rapporteurs meent, dat een goede basis voor do openbare behandeling van deze zaak ontbreekt, zoolang feitelijke mededeelingen daar omtrent vanwege de Regeering ontbre ken. Vol goeden moed voor titel* gevecht met Braddock AMSTERDAM, 17 Nov. Uit het Junker-vliegtuig, dat even voor twaalf uur uit Berlijn op Schiphol aankomt, stapte vanmorgen de zware figuur van den ex-wereldkampioen zwaargewicht boksen, Max Schmeling. Deze Duitsche Hercules was op een „studiereis" naar Londen. De pers klampte hem aan, toen hij in het restaurant van (le luchthaven even een hartig hapje nam. Goedig on derwierp de reus zich aan de nieuwsgie rige vragen. Waar hij heen gaat? Morgenavond wordt te Londen de match Foord—Neusèl gebokst. Schme ling gaat er kijken, minder uit colle giale belangstelling, dan wel om van do match te leeren. Elke match kan immers den vakman nieuwe mogelijk heden openbaren. Amsterdam kent Schmeling niet. Hij is er slechts op doorreis geweest Ook Londen zal hij .lezen keer niet zien. Overmorgen immers, als hij de match heeft gezien, keert bij onverwijld, wederom over Amsterdam, naar Ber lijn terug, om daar zijn dagelijkschen arbeid voort te zetten. Die dagelijksche arbeid bestaat uit een ingespannen training, want Max Schmeling heeft grootsehe plannen. Hij is stellig overtuigd, dat hij in Juni 1937 zich met den wereldkampioen Brad dock zal kunnen meten. Hij is vol goeden moed, dan te kunnen winnen. Zijn kansen acht hij niet slecht, wan neer luj de zaak ernstig opvat en zijn training intensief voortzet. Toen hem werd gevraagd, of hij ge loofde aan een ontmoeting tusschen Braddock en Louis, zeide Schmeling kort: „Neen." Of hij Louis na diens nederlaag nog gezien had? Ja, in diens match tegen Sharkey. Louis bokste toon goed en was zijn te genstander verre de baas. Sharkey wordt te oud, vindt Schme ling. Deze korte glossen waren voldoende. De bokser nam vriendelijk afscheid om zijn volle aandacht verder aan de Hol- landsche broodjes met ham te wijden. Chauffeur gewond, een passagier gedood WELL (L.), 17 November. Om streeks zeven uur is hedenavond op den rijksweg VenloNijmegen een ern stig ongeluk geschied, waarbij een 40- jarige inwoner van Leeuwarden het le ven heeft gelaten, en een autobestuur der werd gewond. Ter hoogte van Well reed een vracht auto, bestuurd door zekeren O., uit Leeuwarden, die in Echt dakpannen en steenen in zijn wagen had geladen, ten einde ze naar Leeuwarden te vervoeren. Door onopgehelderde oorzaak raakte O. de macht over zijn stuur kwijt en reeds tegen twee boomen, waarna hij vervolgens tegen een derde tot stilstand kwam. Dc naast den chauffeur zittende 40- jarigc D. uit Leeuwarden werd op slag gedood, O. bekwam verwondingen aan gelaat en armen. Het stoffelijk over schot is evenals de gewonde chauffeur naar het ziekenhuis te Well vervoerd. O. kon na verbonden te zijn de inrich ting verlaten. GUNNING NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN Door dc N.V. Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht is de uitvoering van de werken betreffende de voltooiing van den per sonen-tunnel tusschen eerste en tweede perron en het maken van een daaraan aansluitenden nieuwen uitgang met bij komende werken op het station Arnhem (tweede gedeelte) gegund aan de N.V. Bouwbedrijf v.h. gebr. de Kinkelder te Arnhem, voor een bedrag van 29.990.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6