De „Haagsche zedenzaak" Brievenbesteller verongelukt De zaak Ries Het Vorstelijk huwelijk CRITIEK IN DE KAMER De Nederl. Bank Waar zijn de Post vliegers EERSTE KAMER Duiven en kippen naar Londen ONDER KUNSTMEST BEDOLVEN SCHIP IN NOOD UIT DE STAATSCOURANT Schutsluis in het Nieuwe Meer Voordracht van B. en W. van Amsterdam 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 19 NOVEMBER 1936 TWEEDE KAMER De houding van politie en justitie onder de loupe Vergadering van IS November 1936. Géopend 1.10 uur. Voorzitter: prof. mr. P. J. M. Aal- berse. Rijksbegrooting 1937. Aan de orde zijn de hoofdstukken 2 (Hooge Collegién van Staat), 7a (Nat. schuld), 14 (onvoorziene uitgaven) en de wet op de middelen. Ze worden zonder debat en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Evenzoo het wetsontwerp tot heffing van opcenten op enkele belastingen in de begrootingsjaren 1937 en 1938 (n.I 20 opcenten op successiebelasting en schenkingen, evenredige zegelrechten, registratierechten, dividend- en tan tième-belasting). Octrooi Ned. Bank. Aan de orde is het wetsontwerp tot verlenging (met vijf jaar) en wijziging van het aan de Nederlandsche Bank .verleende octrooi. De heer Van der Waerden (soc.- dem.) verklaart zich teleurgesteld. Spr. gaat de geschiedenis van het octrooi der Nederlandsche Bank na. Spr.'s ver zet gaat tegen het laten voorbijgaan vaj? de gelegenheid om een grondige wijziging aan te brengen. Nu hebben particulieren, aandeelhouders, een over wegenden invloed op primaire gemeen schapshelangen behouden. Op deze circulatiebank heeft nu de overheid slechts weinig invloed, en .vroeger heeft de heer Oud als Kamerlid zelf daartegen bezwaar gemaakt. De centrale bank heeft een gemeen schapstaak te vervullen. Niet alleen de S.D.A.P. ziet dit in. De bank moet in de vvelvaartspolitiek als een eenheid wor den bezien. Ze heeft een gemeenschaps taak, en moet daarbij niet door parti culiere personen hoe hoogstaand ook worden geleid. Spreker is overtuigd dat de president der Ned. Bank geen dictator is- en dat ook anderen nog wel wat te zeggen hebben. Maar spreker zou daartegenover ook niet aan den president weinig macht meer willen overlaten. En spreker ziet niet in dat dit het geval zou zijn, als die „anderen" werden vervangen door overheidsorga nen of -personen. Het vraagstuk dient grondig te worden onderzocht door een staatscommissie, dan behoeft de weg naar invloéd der gemeenschap op dit primaire volksbelang niet versperd te blijven. De heer Teu lings (R.-K.) betoogt «lat een staatsbank nog niet als een so cialistische instelling behoeft te worden beschouwd. Er zitten groote vraagstuk ken aan deze materie vast. Prof. Kaag heeft reeds geadviseerd, de leiding der bank uit te breiden met eén adviseur uit bet sociaal-econo mische leven. Maar bij dit wetsontwerp blijft alles vrijwel bij het oude. Wel zal de bank een open markt-politiek kunnen gaan voeren en wordt er een wijziging in de winstverdeeling aange bracht, doch dit is ook de hoofdzaak dér wijziging. En toch is hier een voor de gémeenschap belangrijke zaak aan de orde. Er kan nu b.v. een controverse zijn tusschen de leiding der bank en de openbare machten. Het moet zoo ge regeld wordt, dat beide tot hun recht komen, een synthese moet worden ge bonden. Hét is nu mogelijk, dat de Néder- landsche Bank een politiek voert, die een actieve conjunctuurpolitiek van de regeéring doorkruist of tegenwerkt. Spr. betreurt, dat de regeering een staatscommissie voor bestudeering en reorganisatie van het bankwezen blijk baar afwijst. Haar werk zal geen ver knoeiden tijd zijn. Hieruit volgt tevens, dat spr. thans den tijd niet gekomen acht, om de materie nu in het wets ontwerp onder te brengen. Spr. zal het antwoord van de regeering afwachten. De heer Wester man (partijloos) betoogt, dat aan het pondenverlies in 1931 ook een staatsbank niet zou zijn ontkomen. Er is weer voor een gemeen- schaps-, een Staatsbank, èen lans gebro ken. Theoretisch is dit verklaarbaar. Spr. wijst er echter op dat in het ver leden préctisch er aan de samenwer king der centrale bank en de overheid weinig of niets heeft ontbroken. Als spr. één bezwaar heeft, dan is het dat de positie van den Koninklijken commissaris onbevredigend is. De Minister van Financiën, de heer Oud, heeft het 't beste geacht, het ver lies dat de Ned. Bank eenigen tijd ge- j leden heeft gehad door wat er met de ponden gebeurd is, te beschouwen als afgeschreven. Dit heeft spr. jaar ge leden betoogd. Er is groot verschil tusschen een com missie van onderzoek voor het bank wezen in het algemeen en het engere circulatiehnnkVvezen. Men draait hier als een kat om de heete brei. De cen trale bank moet zelfstandig zijn, zegt men, doch tevens wil men staatsleiding. Dat de centrale bank het algemeene welzijn heeft te behartigen, staat ook voor spr. vast. In het verleden heeft ze zich ook nooit door andere belangen laten leiden, nooit is het algemeen be lang opgeofferd aan dat der aandeel houders. Wel was er eens verschil van irieening over de vraag wat het alge meen belang is. Maar steeds stond dit op den voorgrond. Wanneer er een on overbrugbaar verschil is tusschen de dirèctie van de Ned. Rank en de regee- j ring, dan zal de eerste moeten wijken. Bovendien wordt in het ontwerp het toezicht op de bank eenigszins ver scherpt. Op de positie van den Ko ninklijken commissaris is overigens diens persoonlijkheid van grooten in vloed. Het algemeen toezicht op het bank wezen werkt in dezen tijd van samen werking der bankên bevredigend. le gen een staatscommissie om het bank wezen en het toezicht in het algemeen te onderzoeken, heeft spr. geen ovei- wegend bezwaar. De lieer Teulings dient een moW in, strekkende om liet vraagstuk betret feilde de circulatiebank te doen olidei- zocken door een staatscommissie, ten einde te voorkomen dat het beleid I va bet bankbestuur dat van de regec ïiip doorkruist, en ten einde te bereiken da gehandeld wordt in liet algemeen be lang, zooals de regeering dat ziet. De Minister dupliceert. De heer Teulings neme voor liet oogenhlik deze motie terug. Spr. verklaart tlch p» pieel bereid, de door spr. bedoelde staatscommissie in te stellen, waal J ook wat de heer Teulings bedoelt, wordt betrokken. De heer Teulings trekt nu zijn motie in. n De heer v. d. Waerden heeft een amendement om mogelijkheid van stil; zwijgende verlenging van het octrooi weg te nemen. De Minister ontraadt dit Na ro- en dupliek, waarbij de Min» ter o. m. opmerkt dat de Kamer he wetsontwerp stellig niet verwerpen zal omdat er anders over eenigen tijd geen circulatiebank meer zou zijn. wordt ne amendement zoodanig veranderd, dat de opzeggingstermijn in plaats van vijl jaar wordt: twee jaar: De M i n i s t e r deelt mede, dat de Ne- deriandsche Bank prijs stelt op een ter- mijn van vijf jaar. Spr. vraagt opschor ting der behandeling van het wetsont- werp om met de directie der Ncd. BanK nader overleg te kunnen plegen, wam de Ned. Bank moet eventueel haar maatregelen tijdig kunnen nemen. Na eenig verder debat, waarhij de heer Goseling (B.K.) aanhouding a- leen van het artikel 1 van het wetsont werp in overweging geeft, verklaart de Minister zich hiermede accoord. De beer IJsselmuiden (Rk.) ver- dedigt een amendement om in art. óc der Bankwet te gewagen van „de reser vefondsen" in plaats van „het reserve fonds" Minister Oud laat de beslissing aan de Kamer over. Bijzondere reserves ech ter worden nu in het reservefonds go- stort. Noodig is het amendement niet, doch afwijzen wil spreker het ook met. Het amendement, redactioneel verbe terd, wordt zonder h. st. aangenomen. Art. 33 der Bankwet wil als de circu latiebank niet meer werkzaam is. de helft van het reservefonds aan den staat doen toekomen en do andere helft ten hate van de bank. Do heer IJsselmuiden verdedigt een amendement om deze winst anders te bestemmen, n.I. om de winst ten bate van de winst- en verliesrekening over het laatste boekjaar te brengen. De Minister betoogt dat de minis ter t. o. v. de bijzondere reserves vol doende zeggenschap heeft. Van de alge meene reserve zou de helft aan den staat, de helft aan de bank komen. De heer IJsselmuiden schijnt te meenen dat de regeling volgens het tegenwoor dig octrooi in het voordeel van de aan deelhouders is. Volgens het amonde- ment wordt het echter geheel de vraag, wat de staat dan zal krijgen. Men be- dènke voorts dat van hcrwnnrdeering der goudwaarde zonder wettelijke rege ling geen spake kan zijn. De heer IJsselmuiden acht de winstverdeeling wel heel gunstig voor de aandeelhouders. Spr. kan niet vol doen aan den wensch van den minister om het amendement te beperken tot de bijzondere reservés. Op verzoek van den Minister wordt ook het desbètrèffendè artikel 9 aangehouden, evènals het géheelc wets ontwerp. Rijksbegrooting 1937 Aan de orde ië hoofdtluk 4 (Dep. van Justitie) der rijksbegrooting voor 1937. De heer Donker (Soc. Dem.) heeft ecnige wenschen, o.m. herziening kin derrecht, alsmede betere bescherming van het publiek tegen kwakzalverij. Spr. komt op tegen het standpunt van den minister inzake het optreden tegen excessieve uitingen en extremistische stroomingen. Spr. vraagt inzake de Haagsche ze denzaak. welke normen tot de genomen maatregelen hebben geleid. De be voegdheden vkn politie en justitie zijn ;n zaken als deze groot gebleken. Maar dan moet de minister er ook openlijk met de volksvertegenwoordiging over willen spreken, zal het rechtsbewust zijn worden bevredigd. Daarom ver wondert spr. het standpunt van den minister. Wat er medegedeeld is over den 19-jarigen getuige, heett spr. niet bevre digd. Deze was niet betrouwbaar, en daardoor was het de rest van liet ma teriaal ook niet. Komt de minister nu rnet ander materiaal, dan verontschul digt dit den minister niet. Geheime dos siers kennen we in onze rechtspraak "'lor. critiseert het optreden van den rechtercommissaris. H'er raakt het een algemeene klacht in onze recht spraak' deze brengt er n.I. een subjec tief element in. Spr. acht het "er erg. dat geweigerd is, getuigen a décharge te hoorén. Indien dit waar is, dan is dé rechter commissaris zeer sterk in zijn plicht tekort gekomen. Mei M e V e r (R-K.) hoopt dat de minister dè oprichting van een zooge naamd bewaringsgesticht Wjedig: zal bevorderen, voor beroeps- en gewoonte misdadigers, dit zal minder kosten dan nu in de practijk het geval is. De heer Coops (Lib.) behandelt de Haagsche zedenzaak Er is in bet land pijnlijke verbazing over het verloop deHert Zkomt spr. voor dat ministers standpunt^staatsrechtelijk met juist is. De minister is jegens de Kamer verant woordelijk voor het Openbaar Miniale rie De minister kan zich neigens acn ter'verbergen. Dê beide brochures! ès- ligen den indruk van grof onrecht Op getuigenis van een IS-jar.gen psycho paat is een man van onbesproken ge- SPag op ergerlijke wijze over de tong gedaan en behandeld ais een zwaar Ie'minister kan niet .volstaan met de Hoeveel dagen zijn ze onderweg? 15 5 1 (O CJ 5 *s< 18.11 14.IJ 18.11 14.11 15.11 16.11 17.11 18.11 Amsterdam Marseille Rome Athene Rhorios Cairo Gaza Bami ad Basra Diask Karachi lm Inner Allahahad Calcutta Akvah Raniroon Bamrkok Alorstar Medan Sincannre Batavia 18.11 17.11 16.11 15.11 14.11 14.11 118.11 18.11 Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam en Batavia Zaterdag 21 November. opmerking in zijn nadere nota. dat er ander belastend materiaal aanwezig was. De ernst der zaak laat niet toe, den aard van dit materiaal aan de Ka mer te onthouden. Mevr. B a k k e rN o r t (Vrijz. Dem.) spreekt een woord van waardeering voor den minister voor veel goed werk. Spr. mist echter steeds nog eenigen vooruitgang t.a.v. het huwelijksvermo gensrecht Er wordt gesproken van een zeden- schandaal. ofschoon die naam wel licht overdreven is. Men weet hoe het gaat, een deel van het publiek blijft zeggen: er zal toch wel wat van aan zijn. De minister zegt in de Mem. van Antw. dat de politie geen blaam kan treffen. In elk geval moeten allerlei on tactische en onkiesche publicaties voor taan worden voorkomen. Er is hier af gegaan op een onhetrouwbaren, jeug digen psychopaat. En dat terwijl politie en justitie van die onbetrouwbaarheid op de hoogte waren. Ook spr. heeft uit de brochures bijzonder getroffen de wijze, waarop de rechter-commissaris de zaak heeft behandeld. Deze moest objectief naar do waarheid en niets anders- zoeken, doch hot schijnt dat deze een ontlastend rapport betreffen de verdachten niet hepft willen inzien. De vergadering wordt te 6.10 uur ver daagd tot heden één uur. Vergadering van 18 Novéi'ber. Ge opend 8.30 uur. Voorzitter: Mr. W. L. baron de Vos van Stèenwijk. Aan de orde zijn wetsontwèrpen: Goedkeuring van de overeenkomst nopens het goederenverkeer tusschen Nedérlandsch-Indië en Duitschland, als mede van het tweede verdrag tot wij ziging van het Nedcr.-Duitsche douane- en credietvêrdrag van 26 Nóvèmber 192q, beide op 6 Juni 1934 te Berlijn tusschen Nederland en Duitschland ge sloten; Goedkeuring van het K.B. van 22 Fe bruari 1936, tot heffing van een invoer recht op zinkwit, lithopone en andère met zink bereide witte verfstoffen. Ze worden beide zonder debat en zondèr h.st. aangenomen. De vergadering wordt te 8.45 uur ver daagd tot heden één uur. De Kamer vergadert na de openbare zitting in de afdèelingên ter onderzoek van een reeks wetsontwerpen, waaron der dat tot goedkeuring van het huwe lijk van Prinses Juliana en dat betref fende naturalisatie van Prins Bern- hard. In den buik van de „Jan van Gent" dèr K.L.M. 's GRAVENHAGE, 18 Nóvèmber felf zendingen rasduiven en krielkippen zijn vandaag naar Londen gevlogen, be stemd voor de International Poultry Show in het Crystal Palace. Niet dat de kippen zulke hoogvliegers warén, dat zij de vlucht van de lage landen naar Albions kust in een ruk konden vol brengen, om in de vliegersterminologie te blijven, maar zij zijn keurig in man den verpakt in de buik van de Jan van Gent van de K.L.M. van Schiphol en Waalhaven naar Croydon gevlogen, in een uilgelezen gezelschap van Neer- lands edelste duivenrassèn. Ons land zal met 51 duiven en kip pen te Londen op deze internationale tentoonstelling vertegenwoordigd zijn. Dank zij dè medèwerking van den be kenden duivenfokkér, den heer R. J. Tèmplèton werd de K.L.M. toestemming verleend inzendingen voör internationa le tentoonstellingen zonder heffing van invoerrechten naar Efigeland te vervoe ren. SLACHTOFFER VAN EIGEN HULP VAARDIGHEID ROTTERDAM, 18 November. He denavond raakte op den Mathenesser- weg een tank-auto, afkomstig uit Pur- merend, defect. Aangezien het vehikel het verkeer op niet geringe wijze strem de, trachtte men den wagen aan den kant van den weg te zetten. Hiertoe verleenden verschillende voorbijgangers bun assistentie, o.a. eenige jongens. Op een gegeven moment geraakte de 13- jarige F. D., wonende in de Groote Vis- schèrijstraat alhier, onder een der wie len en werd hierbij zoo ernstig gewond, dat hij kort daarop overleed. Het stoffelijk overschot van het onge lukkig slachtoffertje werd naar hét zie- Lènhuis aan den Coolsingel vervoerd. Bewusteloos op den weg gevonden en later overleden ARNHEM, 1 Nov. Op den Utrecht- schen slraahveg tusschen Ooster- beek en Arnhem is hedenmorgen in de vroegte de brievenbesteller van K. uit Oosterheek in bewusteloozen toestand, met zijn fiets naast zich, op den weg gevonden. Naar allo waarschijnlijkheid is van K. aangereden door een vrachtauto. De politie heeft een signalement van deze vrachtauto in de omgeving van Ooster- beek bekend gemaakt. Do brievenbesteller had zich vanmor gen met zijn fiets op weg naar het post kantoor te Arnhem begeven. In den loop van den dag is het slacht offer, zonder tot het bewustzijn terug gekeerd te zijn, in het gemeentezieken huis te Arnhem, waarheen het was ver voerd, overleden. Doodelijk ongeluk te Klazienaveen EMMEN, 18 November. Vanmid dag omstreeks vier uur is te Klaziena- veen-Noord, waar de firma Beckering uit Musselkanaal een niet meer in wer king zijnde kunstmestfabrick als op slagplaats gebruikt, een ernstig onge luk voorgevallen, waarbij de 23-jarige gehuwde arbeider W. G. uit Zandberg, gemeente Odoorn, om het leven is ge komen. Een groep arbeiders van de firma Beckering, die daartoe des morgens per autobus naar Klazienaveen was geko men, was bezig met het los werken van een hard geworden partij kunstmest. Daarbij is plotseling een zwaar blok van deze kunstmest omlaag gestort. Eenige arbeiders werden getroffen, ter wijl G. hot blok op hot hoofd kreeg en vrijwel onmiddellijk overleed. Een drietal doktoren uit de omge ving was zeer spoedig ter plaatse. Bij G. waren de levensgeesten echter reeds geweken. Do andere arbeiders bleken er goed te zijn afgekomen. Slechts een van hen had verwondingen aan een been opge- loopen. Hij is ter plaatse verbonden waarna hij met de anderen is huis waarts gekeerd. In een nota naar aanleiding van hét verslag betreffende hoofdstuk 4 (justi tie) der rijksbegrooting 1937, deelt de minister van Justitie ten aanzien virt de zaak-Ries het volgènde mede: Terwijl de minister moet blijven bij zijn standpunt, dat hij in dezen niet in bespreking van de zaak zelf kan tre den, wil hij geen overwegend bezwaar maken om op de beidé algemeen ge houden vragen alsnog het navólgènde mede te doelen: De voorstelling van zaken, dat de ge- heele aanklacht tegèn den in hét ver slag bedoelden verdachte steunde op de verklaring van een minderjarigen ge tuige, is onjuist. Er was tegéh dézen verdachte verschillend aftdèr bëlastend materiaal aanwezig. Voor wat de vraag betreft, samen hangend met de betrouwbaarheid van dezen getuigè, zij medègerlèèld, dat de politie van het eerste verhoor af reke ning heeft gehouden mét de omstandig heid, dat op grond van ook aan haar bekende feiten, tén aanzien van dézen getuige bijzondere omzichtigheid vèr- èischt was. Op het Bornrif, benoor* den Terschelling TERSCHELLING, 18 November. De visehkotter „Prinses Juliana" verkeert op 53 gr. 32 noord en 5 gr. 25 oost dit is ongeveer zes mijl ten westen van de punt van het Bornrif bij de gronden tusschen Terschelling en Ameland in nood. De motorreddingbooten „Brandaris" cn „Insulinde", beide van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschap pij, zijn uit hun onderscheidon stand plaatsen Terschelling en Oostmahorn vertrokken om den kotter assistentie te verlecnen. Er staat op zee een stevige noordoostenwind. Het schip, dat den naam „Prinse Juliana" draagt en dat zich op het Bornrif, benoorden Terschelling in nood bevindt, is een motorkustvaartuig van do rcederij P. J. Balk te Groningen. Het schip meet 198 ton bruto en 131 ton netto rpg. ton. De „Batavier 1" heeft vanavond het eerst het schip bereikt en is in de na bijheid gebleven tot de uitgevaren red dingbooten van de Noord- en Zuid-Hol landsche Reddingmaatschappij en de sleepboot „Holland" van de firma Doek sen te Terschelling bij het schip waren aangekomen. Nadat omstreeks tien uur de „Bran daris" en de „Holland" het in nood ver- koerende schip hadden bereikt, heeft de „Batavia 1" zijn reis voortgezet. De „In- sulinde" is naar Oostmahorn terugge keerd. Wij vernemen nog, dat de schipper en de bemanning het schip niet willen verlaten, doch aan de ter assistentie uitgevaren schepen verzocht hebben, in de nabijheid te blijven. Behalvo de Brandaris" en de „Holland" zijn nog eenige schepen ter plaatse. Er staat een oost-noord-ooster storm en een holle zee. Het is waarschijnlijk, dat men het schip gaande kan houden, daar de red dingbooten seinden, dat. er niets aan het schip mankeert, en het alleen slag zij maakt. De kapitein verzocht alleen zijn vrouw en kinderen van boord te halen. Deze zijn aan boord van de „Brandaris' overgegaan. TEGEN EEN ONVERLICHTEN WAGEN OPGEREDEN MUNSTERSCHE VELD, 18 November. Vanmorgen omstreeks zeè uur is de ongeveer veertigjarige motorrijder H. M. wonëndè te Veele, gemeènte Vlagtwed- de, tegen een melkwagen, wélke aan do achterzijde niét verlicht Waè, achterop gereden. Toen M. den wagen opmerkte, kon hij niet meer uitwijken, en met een hevigen smak sloeg hij tegen hét voer tuig. Ernstig gewond werd hij overge bracht naar het ziekenhuis te Win schoten, waar operatief ingrijpen nood zakelijk werd geacht. Dit mocht echter niet meer baten en in den latèn na middag is M. bezwekën. STUK IJZER IN HET HOOFD AMSTERDAM, 18 November. Op het terrein van de N.V. Groeneveld van der Pol en Co's technische fabriek aan den Papaverweg, vond hedenmiddag tijdens het, schaftuur een ernstig onge luk plaats, waarbij een 14-jarige jon gen, J. H. v. d. E., een leèrling-bank- werkef, wonende in dë van Oldenbar- neveldstraat, ernstig werd gewond. Eenige jongens wierpen met stukjes laschijzer dichtbij het water van het Papaverkanaal. Van der E. werd door een der stukjes getroffen, dat hem diep in het hoofd drong. De jongen viel voor over in het kanaal, waaruit hij Spoedig door zijn kameraden werd opgehaald. Hij was toen reeds bewusteloos. Per auto van den G.G. en G.D. werd het slachtoffer naar het Binnengast huis overgebracht en vandaar naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Zijn tóe stand is levensgevaarlijk. HET SPELLINGBESLUIT 's-GRAVENHAGE, 18 November. De Staatscourant van hedenavond be vat een Kon. Besluit, waarbij het nieu we spellingbesluit ook is voorgeschre ven voor het eindexamen der höogere burgerscholen a. Onderwijs Rij Kon. Besluit van 16 November 1936, is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Iloogere Rurgerschool te Appingedam: J. Dik, wonende te Haar lem. Invoerrechten en accijnzen Bij beschikking van den Minister van Financiën is dè inspecteur der directê belastingen, enz. T. P. de Vries, toege voegd aan het hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen te 'S-Gravenhage, verplaatst naar Vlissin gen cn toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der invoerrechten en ac cijnzen aldaar; de ontvanger der di recte belastingen, enz. H. Dijkstra van de inspectie der invoerrechten en ac cijnzen te Rotterdam naar de inspectie dier middelen te 'S-Gravenhage cn de ontvanger der dirêcto belastingen, enz. A. C. W. Edelman vén de inspectie der invoerrechten én accijnzen te Vlissirt- gen naar dè inspfectiè dier middelen te Rotterdam. Wèrkloosheid De minister vèn Sociale Zaken hééft mét ingang van héden benoemd tot se cretaris van de commissie van advies voor de werkloosheidsverzekering den heer Ir. E. F. E. Bongaerts, secretaris van de rijkscommissie werkverruiming, te 's-Gravénhage. Bij K.B. van 16 November 1936, zijn benoemd tot lid der commissie van ad- viès, bedoeld in artikel 9bis der wet van 4 Maart 1935 (voorzièningen ge meentelijke kosten werkloosheid) Mr. J. 6. Kan, lid vèn dèn Raad van State en oud-minister van BinnenlandSche Zaken, te 's-Gravènhage; Mr. D. G. Draaijer, directeur-generaal van de werkverschaffing en stèunverleèning bij hét departement van sociale zakèn; W. Dreës, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gëneraal, te 's-Gfavenhage; Th. Heukels, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, te Rotterdam; Jhr. dr. C. G. C. Quarles van Uïford, burge meester van Apeldoorn; Dr. J. G. Ra maker, secretaris der gemeente Bres- kens; A. Vogel, referendaris hij het de partement van binnenlandsche zaken; Mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst, lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland te Uhbergen; W. Wa- genaar, administrateur bij het departe ment van Financiën. Is benoemd tot secretaris van voor melde commissie: Mr. G. W. Toebes, commies bij hèt dêpartemfent van fi nanciën. VRACHTAUTO DOOR TREIN GEGREPEN ALKMAAR, 18 Nov. Op den onbè- waakten overweg te Heilo, nabij de kapel, is hedenmorgen de vrachtauto van den heer B. Loos uit Heilo, door een uit de richting Amsterdam komen den trein gegrepen. De auto werd totaal vèrnield. De chauffeur kon echtèr nog bijtijds uit de cabine springen en liep slechts lichte verwondingen op. De trein had tien minuten vertraging. JONGETJE DOOR AUTO AANGEREDEN GIESSENDAM, 18 Nov. Hedenavond omstreeks zeven uur is op den Buiten- damschedijk te Giesfeendam een 10- jarige jongen, toen hij met zijn vriendjes op den dijk speelde, door een personen auto aangereden. Met een beenbreuk en ernstige inwendige kneuzingen is het ventje naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand is bedenkelijk. DE POSTVLUCHTEN De „Edehalk" bereikte op de uitreis Rangoon, de Kievit (uitreis) kwam in RÓme aan, de Nachtegaal (thuisreis) arriveerde te Athéne en de Rietvink (thuisreis) in Medam 'S-GRAVENHAGE, 18 November. Het lid van den Ilaagschen gemeenteraad, jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wijck, heeft vragen gericht tot Burgemeester en Wethouders van 's-Gravenhage, waarin hij de aandacht er op vestigt, dat de Ko ninklijke stoet op den trouwdag van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhnrd een route volgt, waaraan de gemeento groote open terreinen in eigen dom bezit, zoonis aan dén hoek van To renstraat cn Zuilingstraat, Torenstraat hoek Noordwal en Vondelstraat hoek Elandstraat. De heer Van Asch van Wijck vraagt B. cn W. of zij bereid zijn op deze per- ceelen een of meer beschutte tribunes op te laten stollen tén bevhoeoe van wee zen en ouden van dagen, verpleegd in Haagsche liefdadigheidsinstellingen van allo gezindten, en do kosten hiervan te dekken uit de opbrengsten der tribunes op den openbaren weg. Een werk waarvan de kos» ten worden begroot op 2.900.000 AMSTERDAM, 18 November. Eui voordracht is in het gemeenteblad v<j- schenen om over te gaan tot den bouw van een enkelvoudige schutsluis in het Nieuwe Meer. In het uitvoerige stuk wordt allereerst do geschiedenis nage gaan van de vele plannen, die reeds ontworpen zijn voor een nieuwe schut sluis in de plaats van de oude Over- toomscho schutsluis. Deze plannen rei ken in het verleden terug tot 1885. Het thans voorgestelde plan strekt tot het bouwen van een enkelvoudige sluis, welke evenwel tot een dubbele ver bouwd kan worden, indien door een zeer belangrijke toeneming van het scheepvaartverkeer op den Schinkel de behoefte aan een tweede schutkolk in de toekomst zou ontstaan. De ligging van de sluis is zoodanig gekozen, dat, ook wanneer te zijner tijd tot aanleg van éen tweede schutkolk overgegaan zou worden, de mogelijkheid aanwezig is, het Nieuwe Moer, hetzij met. een vaste brug dan wel met een brug met beweeg bare opening, te kruisen de doorvaart- wijdte is gesteld op 12 m., do schutkolk- breedte eveneens op 12 m., de schutkolk- lengte op 120 m. eii de drempeldiepte op l m. N.A.P. Naaf uit een onderzoek op grond van waarnemingen, gedaan aan de Over- töomsche schutsluis, is gebleken, kan daarmede ruimschoots in dè behoefte van het tegenwoordige scheepvaartver keer ter plaatse, ook nog bij eert sterke uitbreiding daarvan, worden voorzien. Aan dezen sluisbouw zitten andere werken vast, o.m. de doortrekking van de beide Amstelkanalert en de als gèvolg daarvan noodigén bouw en aanleg van bruggen, sluizen en oevèrvoorzieningen. Door deze werken zal een zeèr korte scheepvaartverbinding tot stand komen, welke vooral ten goede komt aan hot doorgaande verkeer tusschen den Schin kel eti dén AmStel ert de vaart op het Oostelijk havengebied en het IJselmeer, via de nieuWé Heerengracht en het Oos terdok. De kosten, verbonden aan dè uitvoe ring van dit complex van werkzaamhe den en verrichtingen, worden begroot óp 2 900.000.— Verder blijkt uit de voordracht dat rijk en provihcié bereid is in de kosten ieder 250.000.hij te dragen en dat het rijk bereid is te steunen uit het werk fonds mét. 1.320.000.onder voorwaar de dat het sluisplan uiterlijk op 1 Juli 1937 in uitvóèring moét zijn. EEN GEVAARLIJK HEER GRONINGEN, 18 Nov. J Nadat gis termorgen voor dén pólitiérechtet" ih het gerechtsgebouw alhier een straf zaak was behandéld tegen zekeren G. uit Oo6twold, ontstond in de vestibule van het gebouw een twist tusschen dén benadeelde B. in dezé zèak en een zoon van den vèrdachtc G. Om een vechtpartij le voorkomen, werden vader en zoon uit het gebouw verwijderd. Even later liep B. met een kennis op straat, toen een auto, be stuurd dóór den zoon \an den ver dachte G., plotseling het trottoir op reed in de richting van B Wannéér B. en de man dié bij hem was, niet tijdig opzij waren gesprongen, zouden zij on getwijfeld door den woesteling zijn aèn- gerèden. Gistèrnamiddag is de zoon van G., de 42-jarige S. G., te Winschoten aange houden en naar Groningen overge bracht. als verdacht van fioging tot doodslag. S. G. is ter beschikking van den offi cier vah justitie gesteld. NATIONAAL HUWELIJKSGESCHENK Het werk-comité van het algemeen comité tot aanbieding van eén natio naal huwelijksgeschenk deelt mede, dat tot het algemeen comité zijn toe getreden: mejuffrouw mr. Frida Katz, voorzitster van den Nat ionalen Vrou wenraad, Amsterdam en mejuffrouw mr. M. A. Teilegen, presidente van de Ned. Vereeniging van vrouwen met academische opleiding te Utrecht. DE KLOKKENBERG Prof. dr. A. M. Brouwer te Utrecht heeft om gezondheidsredenen het vele jaren door hem vervulde voorzitterschap van de stichting Christelijke Normaal- School de Klokkenberg, gevestigd te Nij megen, neergelegd. Zijn opvolger als voorzitter is geworden de vice-voorzitter, mr. C. Roos Swaan te Velp. Aan prof. dr. Brouwer is het eerelidmaatsch&p het bestuur aangeboden*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 9