Hebben politie en justitie juist gehandeld? Pro en contra in de Kamer Grootevliegtuig- order Zware brand te Helmond TWEEDE KAMER UIT DE STAATSCOURANT Geweldige vuurzee Het spoorwegongeval te Woerden Beleedigend artikel in de Tribune BRUIDSMEISJES EN -JONKERS Inbraak te Leiden 24 Uitnoodigingen NA ACHT JAAR HERKEND 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 20 NOVEMBER 193« De heer Boon bepleit een commissie van onderzoek Vergadering van Donderdag 19 Nov. Voorzitter prof. mr. P. J. M. Aalberse Geopend 1.10 uur. 's-GRAVENHAGE, 19 Nov. Aan de orde is voortzetting van de behande ling van de justitiebegrooting voor '37. De heer Van der II ei de (S.D.A P.) wcnscht een en ander te zeggen over de z.g. Haagsche zedenzaak, welke voor al den laafcsten tijd de aandacht getrok ken heeft en ten aanzien waarvan thans ontspanning wordt verwacht. Die ont spanning kan thans komen en zij moet komen van de regeeringstafel. Bij het lezen van de Memorie van Antwoord werd spreker zeer onaangenaam getrof fen, aangezien de betreffende passu9 zeer onvolledig en onbevredigend is. Wat de berichten in de pers betreft, wordt gezegd, dat na een langdurig on derzoek aan den procureur-generaal is gebleken dat de berichten niet van de politie afkomstig zijn, zooals ook door den hoofdcommissaris van politio is verklaard. Spreker is van de integriteit en de objectiviteit van dezen hoogen ambte naar volkomen overtuigd en genoemde verklaring wil spreker gaarne aanne men, maar, waagt spreker, heeft de po litie er in het geheel niets mee te ma ken gehad? Heeft de politie de eerste berichten, clie blijkbaar uit een vertroebelde bron kwamen, trachten te remmen, en heeft zij deze niet bevestigd? Spreker verwijst voorts naar hetgeen reeds in sprekers brochure is omschre ven. Spreker stelt hoogen prijs op na dere inlichtingen. liet optreden van de politie zou niet lichtvaardig zijn ge weest? Zijn de aanvankelijke verkla ringen der getuigen niet meer dan eens herzien? Spreker is er zeer op gesteld ieders verantwoordelijkheid precies vast te leggen. Van politie en parket. Is er willekeur, machtsmisbruik en tirannie geweest? Is het materiaal opgevraagd en ge bruikt, ook inzake het getuigenverhoor? Is door de politie alles ter kennis van de justitie gebracht? Heeft de justitie van alle feiten omtrent de getuigen, omtrent den hoofdgetuige, kennis ge nomen? Spreker wijst op allerlei om standigheden dezen getuige betreffen de. Is het niet hoogst bedenkelijk, iemand op deze wijze te arresteeren? De minister spreekt blijkbaar een an dere taal dan spreker spreekt. Er is aan verdachte niets gevraagd buiten de ver klaring en der getuigen om. Heeft de rechtbank kennis gedragen van al het belastend of ontlastend materiaal? Spr. dringt op een antwoord aan. Ileeft de minister niet gewaarschuwd dat men zekeiv van zijn zaak moest zijn, alvo rens tot arrestatie over te gaan? Spre ker heeft over lal van détails gezwe gen. Noch politie noch officier van jus titio lichtten den rechter in met wat voor jongen (den hoofdgetuige) men te maken had. Er is in deze zaak op er gerlijke wijze opgetreden. De behande ling dezer zaak heeft spreker diep leed gedaan. Wat zou cr van menig ouderen verdachte in deugdelijke omstandighe den terecht zijn gekomen? Er is in bree- de kringen groote onrust verwekt. De heer Korten horst (R.K.) zegt 'dat het hier een zaak van groot belang betreft. Hier wordt de waarde van een parlement bewezen. Het is niet met rechtspraak of super-rechtspraak be last. De taak Aan het parlement moet hier zuiver worden gezien. Het parle ment is geen beroeps-instantie tegen rechterlijke uitspraken. Als controleerend orgaan van de re geering mag het palcment niet ook zich schuldig maken aan een lichtvaar dig oordeel. Het wederhoor van regee- ring en rechterlijke autoriteiten ont breekt ons nog. Van sentiment, van verontwaardiging moeten we ons ont houden. Hier moeten we zeer voorzich tig zijn. Niet alleen de reputatie van kir. Ries staat op het spel. Aan rechter lijke ambtenaren wordt partijdigheid en lichtvaardigheid verweten. Spr. gaat de zaak nog eens in het kort na. De feiten in de beide brochu res terug te vinden. Feitelijk wordt aan ministère verweten, een rechtens onschuldig bevondene eerherstel te ont houden. Dit is zeer bedenkelijk voor raadslieden van de Kroon. Werpt de Kamer zich op als beroeps instantie in de zaak-Ries, dan moet ze over meer materiaal beschikken. Ook tegen dezen hoogen verdachte heeft men het recht zijn loop willen laten Er moet geen onrecht geschieden noch legen mr Ries, noch tegen een rechtelijk ambtenaar. De zaak is bo- venrlien nog niet ten einde. Mej. Katz (C.H.) zegt legcnoy mevr. BakkerNort dat de linkerzijde het zelve in de hand heeft, de huwe lijkswetgeving te verbeteren door mid del van het ontwerp-Donner. Spr. vraagt naar: ministers houding t.a.v. het be heer van pensioenfondsen. Spr. wil strengere maatregelen tegen niet-nale ving van arbeidsovereenkomsten. Spr. is het eens met den minister die betwij felt of van algemcene stijging der cri minaliteit kan worden gesproken, en die weerstand biedt aan pogingen tot aandrijving in de andere richting. Spr. acht de uitdrukking van den mi nister, overtuigd te zijn dat er in de zaak Ries geen onrecht is gepleegd, on voorzichtig. Daarmede neemt de minis ter teveel verantwoordelijkheid op zich Spr. wijst op verkeerde toepassing van rechtsregeling met name het in beslag houden van particuliere brieven, in deze aangelegenheid. De heer Drop (Soc. Dem.) maakt bezwaar tegen een gedeeltelijk invoe ren der wet betreffende de arbeidsover eenkomsten tusschen kapiteins en sche pelingen. Het ontwerp-binncnscheepvaartrecht behoort spoedig aan de orde te komen. Spr. wil een einde gemaakt zien aan de misère van particuliere pensioen fondsen, als bijv. bij de K.H.L. De heer Terpstra (A.R.) komt er tegen op dat werknemers in dezen tijd wel eens waarborgsommen moeten stor ten, om een betrekking te krijgen. Dik wijls zijn ze weldra betrekking en waarborgsom kwijt. Spr. wil maatrege len daartegen. Wat do Haagsche zedenzaak betreft, aan de hand der gegevens heeft spr. zich geen volledig beeld kunnen vor men. Wel staat vast dat de wijze, waar op aan de zaak publiciteit is gegeven, foutief is geweest. Herhaling moet wor den voorkomen. Gaarne zou spr. vernemen of hetgeen in de brochures is geschreven over den rcchter-commissaris, juist is. Het. is ge bleken dat de ministers van justitie en financiën op de hoogte waren en het recht hun loop wilden laten. Spr. kan geen fout in hun beleid ontdekken, te dier zake. Wat zou er gezegd zijn, als de regee ring, nog wel tegen haar overtuiging in, de zaak in den beginne in de doofpot had gestopt? Spr. is voorts nog niet zoover, aan de mededeelingen van den minister twijfel te opperen. Moot de minister al het andere materiaal open lijk mededeelen? De vraag stellen, is haar beantwoorden. Bovendien is er nu een administratief onderzoek gaande. De heer Truijcn (R K.) schaart zich aan de zijde va n hen, die waardeering hebben voor het beleid van de regee ring, doch betreurt het gemis van be tere wetgeving in zake stichtingen. Uiterste waakzaamheid tegen alle extremisme is geboden, met name wat betreft de organisatie van Duitschors in Limburg. Dc christelijke grondslagen van ons volksbestaan mogen niet aan getast worden. De heer Rutgers van Rozen burg (C.H.) is van oordeel dat in dc Haagsche zedenzaak politie en justitie niet lichtvaardig hebben gehandeld. Door de met welversneden pen geschre ven brochures is de indruk gevestigd dat eigenlijk politie en justitie in de beklaagdenbank thuisbehoorden. De justitie zou onbetrouwbaar zijn, dat is eigenlijk de 6lotsom der redeneering. Getuigenissen ook van beroeps-leuge naars kunnen onder bepaalde omstan digheden tot het bewijs bijdragen. Daar gelaten dat er fouten mogen zijn be gaan, is er geen reden om politie en justitie onbetrouwbaar te beschouwen. Spr. heeft alle vertrouwen in dc waar heidsliefde van den minister. Ook al kan de minister nadere mededeelingen doen clan kan de zaak na de behande ling in deze Kamer toch niet uit zijn. De heer Boon (Lib.) wil, na hetgeen de heer Coops heeft gezegd, nog even terugkomen op het zgn. Haagsche ze- denschandaal. Wat is er van de aan- ankclijke berichten over? Het is van het grootste belang dat de herkomst dier berichten wordt opgespoord. Er wordt gezegd dat politie en Justitie fouten hebben begaan. Men vergeté niet dat de delinquenten veel te lang op de pijnbank zijn ge weest. De stukken zijn veel te lang hier en daar vastgehouden zelfs zóó dat de Staat op een gegeven oogenblik gedagvaard moest wor den, ze weer af te geven. Er wordt een administratief on derzoek ingesteld. Het was voor den betrokkene nu duizendmaal be ter geweest, als hij maar terechtge staan had. Dan had zijn onschuld kunnen blijken. Was het verdere belastend mate riaal, waarvan de minister gewaagt, in het dossier aanwezig, ja dan neen? Het staat voor spr. vast dat deze zaak niet uit kan zijn. Kan de mi nister niet een commissie van vijf hoogstaande personen benoemen, om haar oordeel vast te stellen? De heer Sneevliet (Rev. Soc.) komt op tegen reactionaire opvattingen van justitie- en politle-ambtenaren. Men ziet de meest komische gevallen inzake de deskundigheid van politie mannen aangaande hetgeen in open bare vergaderingen wordt gesproken. Marechaussees slaan iemand aan den haak voor ook in de Kamer gebezigde uitlatingen, die in do „Handelingen" zijn opgenomen. De heer Zandt (Staatk. Ger.) wil maatregelen tegen publieke vermake lijkheden op Zondag die godsdienst oefeningen kunnen verstoren. Spr. be pleit wederinvoering der doodstraf, als mede strengere maatregelen tegen „De Dageraad". Wat de zedenzaak betreft, acht spr. het wenschelijk, dat hierin zoo moge lijk meer licht zal komen, het kan spr. niet bekoren, dat de minister bier niet alle gevraagde inlichtingen heeft gege ven. Naar sprekers meening mag in dergelijke zaken niet al te lichtvaardig worden opgetreden, aangezien men daardoor niet alleen den verdachten persoon treft, maar ook zijn familie. De heer Westerraan (Partijloos) sluit zich ten aanzien van de kwestie van De Dageraad aan bij reeds gemaak te opmerkingen. Spr. kan de ordever storing in de vergadering in Utrecht begrijpen, aangezien men dergelijke ordeverstoringen zelf uitlokt. De vergadering wordt te half zes ge schorst tot des* avonds 8 uur. 'Avondzitting Voortgezet wordt de behandeling van hoofdstuk 5 (Dep. v. Binnenl. Zaken) der Rijksbegrooting voor 1937. De heer W ij n k o o p (Comm.) maakt aanmerking op de te ver gaande be moeiing van den minister met de finan ciën der gemeenten niet alleen van Amsterdam cn andere groote, doch vooral ook van verschillende kleine ge meenten. De heer Westerman (Partijloos) betoogt dat het fascisme een complex van staatkundige inzichten evenveel recht op eerbiediging door den minister heeft als b.v. do antirev. partij. Spr. waarschuwt den minister, niet voort te gaan met het zaaien van verbittering in breede kringen der bevolking. De minister heeft hen, die zich aanmelden voor burgerwachten, naar hun persoon lijke hoedanigheden te beoordeelen, en naar niets anders, zoolang het. legaal handelende personen betreft. Het gaat niet aan, de fascisten als gevaarlijke elementen te kenschetsen. De heer van Houten (Chr. Dem.) maakt aanmerking op het militair ka rakter van bijz. vrijw. landstorm en burgerwachten, temeer daar er nat- socialistischc elementen in binnendrin gen. De heer Zandt (Staatk'. Ger.) be treurt het dat van dezen minister blijk baar geen goede Zondagswet is te ver wachten. Spr. komt er tegen op dat lijkverbranding nog steeds wordt ge duld. Do heer K r ij g e r (C.II.) vestigt, de aandacht op de hooge scheepvaart las ten. Spr. hoopt dat deze minister krach tig zal medewerken om het kwaad weg te nemen. De heer K. ter Laan (Soc. Dem.) verklaart dat de opmerkingen betref fende een aubade van Oranje-vereeni- eingen te Zaandam onjuist zijn. Zoo lang spr. burgemeester is, werd aan de desbetreffende vereeniging nooit iets in den weg gelegd. Maar wat die vereeni ging deed. kon niet gelden als een uiting van de gemeente Zaandam op Koninginnedag 1936. Daarentegen is er bij de verloving van Prinses Juliana te Zaandam wel een algemeene volksbe weging geweest. De minister van Binnenl. Zaken de heer de Wild e, bespreekt allereerst de Zondagswet. Dit is een moeilijke materie. Er zijn weinig volkeren, waar omtrent deze zaak zooveel verschil van meening is. En de oude Zondagswet is toch nog wel te hanteeren. Men moet ook goed onderscheiden Zondagsheili ging en Zondagsrust. Spr. heeft daar altijd naar gestreefd. De lijkverbranding is een moeilijk punt waaromtrent veel verschil van meening bestaat. Spr. wil het aanhan gige wetsontwerp wel verdedigen, maar groote geschilpunten blijven immers tegenwoordig achterwege. Inzake de nationale vlag is een be slissing nabij. Er moet nog overleg met Indie worden gepleegd. Wat de heer v. Zadelhoff zeide over de burgerwachten, is uit de oude doos, althans grootendeels. In derdaad heeft in den Haagschen Dierentuin een leider hulde ge bracht aan de heldhaftige verdedi gers van het Alcazar, en dit i* een ongeoorloofde inmenging in buiten- landsche aangelegenheden. Spr. zal hier werk van maken. Den heer Westerman doet spr. weten, dat de burgerwachten absoluut gehoor zaam moeten zijn aan de overheid. Daarin behooren geen elementen die het beter willen doen en weten dan de overheid. Wat de benoemingen van burgemees ters betreft, er is absolute onpartijdig heid. Zelden of nooit wijkt spr. af van de adviezen van zijn adviseurs, en als dat gebeurt, dan is het nog alleen ta.v. de volgorde der voordracht. Ook ver klaart spr. bekwame krachten b.v. uit Indië, niet te mogen uitsluiten omdat ze pensioen hebben. Zelfs zijn ze soms daardoor alleen in staat, hun functie behoorlijk te vervullen. Wat het resultaat der monetaire poli tiek betreft, dat moeten we nog afwach ten. Dit geld ook voor de salarisregelin gen in de gemeencn. Het is best moge lijk dat er t.a.v. de prijzen maatregelen moeten worden genomen, maar daar weten we thans niets van. De begrooting wordt z.h.st. aangeno men en de vergadering to 12-15 ver daagd tot één uur. Burgemeesters Bij Koninklijk Besluit van 17 Novem ber 1936 zijn opnieuw benoemd: met ingang van 13 December 1936 tot burgemeester der gemeente Esch, M. J. C. A. Arnoldts; met ingang van 16 December 1936, tot burgemeester der gemeente Megen, M. P. J. van Vlokhoven; met ingang van 3 December 1936, tot burgemeester der gemeente Ammerzo- den. H. A. B. de Leeuw; met ingang van 11 December 1936, tot burgemeester der gemeente Stad aan 't Haringvliet, F. Nieborg, secretaris van die gemeente; met ingang van 6 December 1936, tot burgemeester der gemeente Edam, T. C. P. M. Kolfschoten; met ingang van IS December 1936, tot burgemeester der gemeente Oude Pe- kela, J. Snater. Bii Koninklijk Besluit van 17 Novem ber 1936 is aan W. G. Boot. op zijn ver zoek, met ingang van 6 Februari 1937 eervol ontslag verleend als burgemees ter der gemeente Burgb. Landmacht Bij Koninklijk Besluit van 17 Novem ber 1936 is met ingang van 1 Januari 1937 aan der. eerste-luitenant W. Cop- poolse, van bet wapen der infanterie, op nonactiviteit, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Onderwijs Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is aan Dr. J. Hekman, geneesheer in bet gemeente-ziekenhuis aan den Berg weg te Rotterdam en aan Dr. J. G. Re- mijnse, chirurg in het gemeente-zieken huis aan den Coolsingel aldaar, een opdracht verstrekt tot het opleiden van coassistenten, respectievelijk in de in wendige geneeskunde en in de heel- kunde., gedurendo het studiejaar 1936- 1937. Benoeming ingetrokken Bij Koninklijk Besluit van 15 Augus tus 1936 is ingetrokken het Koninklijk Besluit van 17 Deoember 1935 betreffen de benoeming van L. Bückmann tot raadadviseur bij het departement van landbouw en visscherij en ontslag van belanghebbende als regeeringscommis- saris voor de hulpverleening aan de melkveehouderij en is aan L. Bück mann voornoemd met ingang van 1 September 1936 wegens opheffing zijner betrekking eervol ontslag verleend als regeeringscommissaris voor de hulpver leening aan de melkveehouderij, met dankbetuiging voor de vele en belang rijke diensten den lande bewezen. BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTO'S ALKMAAR, 19 November. Heden avond heeft op den Kennemerstraatweg pen ernstig verkeersongeval plaats ge had. De ongeveer 25-jarige handelsreizigei W. uit Alkaar reed met zijn auto in een file van wagens. Toen hij plotseling naar links uitweek, teneinde de voor hem rijdende auto's te passeeren. kwam hij in hotsing me een uit tegengestelde richting komende melkauto. W. werd uit zijn auto geslingerd en moest met ernstige verwondingen in het Centraal ziekenhuis worden opge- nomenè Eeh naast hem gezeten dame werd licht gewond en is eveneens naar het ziekenhuis vervoerd vanwaar zij, na verbonden te zijn. huiswaarts kon kccren. De personenauto is geheel vernield. Voor Koolhoven en Aviolanda De vliegtuigenfabriek Aviolanda te Papendrecht heeft order gekregen voor den bouw van zestien vliegtuigen, als onderdeel van een opdracht aan Kool hoven te Rottordam. Deze vliegtuigen- fabriek heeft een bestelling voor 114 vliegtuigen gekregen, waarvan 24 voor buitenlandsche rekening en 90 voor Soesterberg, Marine en Koloniën. Kapperszaak, annex sigaren* winkel in asch gelegd HELMOND, 19 Nov. In den afgcloo- pen nacht heeft een felle brand de kap perszaak van den heer J. Gorissen cn de daarboven gelegen woning van den heer A. Verhagen Ncervens, gelegen aan de Veetstraat alhier, geheel vernield. Het was ongevoer half één, toen de brand werd ontdekt door den heer Go- rissen, die visite uitliet. In korten tijd was de gehcele kapperszaak, annex si garenwinkel, een vuurzee. Geweldige vlammen sloegen naar huiten en maak ten het passeeren van de Veestraat on mogelijk. Met twee motorspuiten werd het vuur bestreden. Er steeg een geweldige rookmassa uit het pand op, die de geheele straat in een verstikkenden walm zette. Slechts de schijnwerpers der brandweerwagens waren zichtbaar. Na enkele uren harden arbeid was de brandweer het vuur meester. Het ge heele pand is in de asch gelegd en ook van den inboedel is vrijwel niets gered. Verzekering dekt de schade, welke on geveer vijftienduizend gulden bedraagt. DE NACHTEGAAL OP SCHIPHOL AMSTERDAM, 19 Nov. Om 17.27 uur is hedenmiddag de „Nachtegaal" op Schiphol geland. Onder de thuisgebrachte passagiers hevond zich Z.Exc. dr. Kurt Zienke, de Duitsche gezant in Afghanistan. Deze zal zich morgen per vliegtuig naar Ber lijn begeven. EERSTE KAMER De Eerste Kamer heeft heden een eroot aantal wetsontwerpen, w. o. dat tot goedkeuring van het huwelijk van Prinses Juliana en dat tot naturalisatie van Prins Bernhard, zonder debat cn z. h. s. aangenomen. DE CRISISHEFFING OP VET liet bestuur der Eerste Nederlandsche Vereeniging van banket-, biscuit- en wafelfabrikanten heeft besloten zich in een adres tot de regeering te wenden in verband met de steeds stijgende vet prijzen. Het bestuur dringt erop aan de crisisheffing op de vetten te verlegen in dezelfde verhouding als de stijging der prijzen der laatste weken. Zij ziet zich anders genoodzaakt de prijzen der bis cuits wederom te moeten verhoogen. Machinist door spoorweg» directie gedegradeerd De directie van de Neder» landsche Spoorwegen heeft den machinist S. te Den Haag, die verantwoordelijk wordt gesteld voor het onge» val te Woerden, wegens het met te groote snelheid door de wissels aldaar rijden, ge» degradeerd en teruggesteld tot de functie van loodsma* chinist. Een maand tegen den vroe* geren leider der druk* kerij geëischt AMSTERDAM. 19 Nov. Voor de vijfde kamer der rechtbank had zich vandaag de drukkerspatroon T. D. te verant woorden gehad, verdacht van beleedi- ging van het openbaar gezag. In de „Tribune" van 10 Maart j.l. heeft verd», die toen nog leider van dc drukkerij was, waar het communistische blad wordt gedrukt, een artikel „Hitier dreigt met oorlog", „Manifest der Com munistische Partij Nederland" doen af drukken en verspreiden. Dit artikel bevat naar de meening van het O. M. uitlatingen in beleedigenden vorm over het openbaar gezag en wel over de regeering van Nederland, zulks terwijl de persoon op wiens last bedoeld artikel gedrukt was, noch bekend was, noch op de eerste aanmaning bekend was gemaakt. De drukker werd dus voor het artikel aansprakelijk gesteld. In het geschrift in de „Tribune" kwam o. m. de uitla ting voor, dat de regeering het Indone sische volk uitmergelt en onderdrukt. De officier mr. B. Kist requireerde een maand gevangenisstraf tegen verd., na dat hij zooals hij zeide aanvanke lijk een straf liggende tusschen 6 maan- don en een jaar had overwogen, doch hij had hiervan afgezien, omdat daar verd. niet meer bij do drukkerij is be trokken herhaling niet te vreezen is, Mr. Simon do Jong, optredende voor verd., voerde aan, dat de werkelijke op drachtgever tot het plaatsen van het stuk onmiddellijk is genoemd. Hij had dus vervolgd moeten worden en niet deze drukker, die thans uitgetreden is uit de firma, die de „Tribune" drukt. Ook behandelde pl. den inhoud van het artikel. Hij meendo dat dit niet belee digend was voor het openbaar gezag, doch slechts een objectief historisch feit constateerde. Tenslotte behandelde pl. de inhoud van de „Tribune", waarop strafrechtelijk niets meer is aan te merken. PI. concludeerde tot vrijspraak. Vonnis 3 December. Natuurlijk I» prachtig al» m «ven wftl kijken naar onze plaatfes-met-'n-praatle over veilig verkeer. En toch hebben we neg liever, dat v re overslaat, mHs.u dan maar uit tzè/l al dia wenken In practljk brengt. DE „PRINSES JULIANA- IN DE HAVEN VAN TERSCHELLING TERSCHELLING, 19 Nov. Hedenoch tend is het motorvaartuig „Prinses Ju liana" van de reederij P. J. Balk t* Gro ningen, dat in nood heeft verkeerd, door de sleepboot „Holland" van de firma Doeksen in de haven van Terschelling binnengebracht. Het schip, dat met een lading graan op weg was naar Zweden, maakte, zooals gemeld, slagzij en had een defect aan het roer. De reddingboo ten „Brandaris" en „Insulindc", die resp. zestien en dertien uur in touw waren, zijn op hun standplaatsen terug gekeerd. De vrouw en kinderen van den kapi tein van het motorschip waren door dc „Brandaris" aan boord genomen. Voor duizend gulden aan geldswaardige papieren ontvreemd LEIDEN, 19 Nov. Tijdens afwezigheid der bewoners is gisteravond tusschen half acht en negen uur ingebroken ten huize van de familie A. J. A. in de Oegstgeesterlaan, alhier. De dieven heb ben zich toegang verschaft door het for- ceeren van de keukendeur aan de ach terzijde der woning. Het geheele huis werd door de dieven doorzocht. Uit een geldkistje stalen zij ongeveer duizend gulden aan gelds waardige papieren. Voorts werd een aantal gouden sieraden meegenomen. WOUTER NIJHOFF ONDER- SCHEIDEN 's-GRAVENHAGE, 19 Nov. Naar wij vernemen heeft de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen heden telegrafisch den heer Wouter Nijhoff, den bekenden uitgever en leider van de Haagsche firma Martinus Nijhoff. die heden zijn 70sten verjaardag viert, ge- lukgewenscht en den jarigen medege deeld, dat H. M. de Koningin hem be noemd heeft tot Ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. HET DAGBLAD VAN DE N.S.B. Volgens mededeeling in het blad zelve is „Het Nationale Dagblad", het nieuwe dagblad van de N.S.B.dooi den minister van defensie geplaatst op de lijst van geschriften, welke aan boord van de oorlogsvaartuigen en in de kazernes worden geweerd. Bij het huwelijk van Prlnset Juliana met Prins Bernhard Naar wij in de Telegraaf lezen, zullen op 7 Januari a s., als H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard in het huwelijk treden, twaalf bruidsmeis jes en twaalf bruidsjonkers aan het hoofd schrijden van den plechtigen stoet. Prinses Juliana wenscht zich op dien dag, waarop zij het middelpunt is van heel het gedachtenleven der natio, om ringd to zien door eenige harer beste vriendinnen uit haar Leidschen studie tijd, door eenige dames, dio voortdurend in haar naaste omgeving verkooren en voorts door die prinsessen uit do Euro- peesche vorstenhuizen, met wie zij, het zij door banden van vriendschap of door verwantschap is verbonden. Een uitnoodiging om van den bruids stoet deol uit te makon, hebben ontvan gen mej. M. Rooseboom, kleindochter van den luitenant-generaal W. Roose boom, die van 1899—1909 gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië is ge weest, en dochter van den oud-inspec teur-generaal van don rijkswaterstaat C. Rooscboom. Voorts mej. M. S. L. Miche« lin Moreau, dochter van pasteur E. Michelin Moreau, don Waalschon predi kant te 's-Gravenhage. Beide dames be hooren tot de intieme vriendinnen van Prinses Juliana. Tot den bruidsstoet zullen vorder be hooren de hofdames jonkvrouwo A. M. de Brauw en M. J. baronesso van Heem stra, die tot do naaste omgeving van de Kroonprinses behooren en dc verloofde van jhr. ir. W. G. Röcll, mej. Dclcouri van Krimpen. Van het bericht, dat het Engelscho prinsesje Elisabeth bruidsmeisje zal zijn, is geen bevestiging verkregen. Wel werden wat de buitenlandsche prinses sen betreft, de namen genoemd van groothertogin Kira van Rusland, de dochter van grootvorst Kirill, van prin ses Helena zu Erbach-SchÖnberg cn van twee prinsessen uit het huis Mecklcn- burg-Schworin, namelijk de gezusters prinses Thvra en prinses Anastasia. Van de zijde van Prins Bernhard zul len aan den bruidsstoet deelnemen drie prinsessen uit het huis Lippe en daar mede verwante huizen. Dc zaak tegen den Roter* damschen hoofdcom* mies, die met 21 mille verdween ROTTERDAM, 19 Nov. Vandaag heeft de rechtbank de zaak behandeld tegen den 65-jarigen gewezen hoofdcommies J. K., die in December 1927 ten nadeele van do gemeento een bedrag van onge veer 21.000 gulden zou hebben ont vreemd. Verdachte was als hoofdcom mies werkzaam hij den gemeentelijken geneeskundigen dienst en was als zoo danig heiast met de regeling van de uit betaling der salarissen van doktoren en verloskundigen. Ook beheerde hij de kleine kas. Vermoedelijk had de man tevoren reeds verduisteringen gepleegd, zoodat hij op een gegeven moment geen ande ren uitweg meer zag dan de vlucht. Hij drerl 't;l echter met medeneming van een he-treg van ongeveer 21.000 gulden. Op 20 December 1927 maakte hij zich ->"»ing van dit bedrag uit de en sedert dien heeft niemand ooit e-q van hem gehoord. In Augustus 1 Ut iaar echter meldde zich bij de ■ie'' 'o Vpeldoorn een zwerver aan, u >n men den destijds verdwenen "Moniies K. meende te herkennen. De man werd aangehouden en naar Ro terdam overgebracht. Hij maakte tien indruk zijn geheugen kwijt te zijn. Tijdens het vooronderzoek evenwel heeft hij zijn houding gedeeltelijk gewij zigd. Bij de openbare behandeling van de zaak, welke heden plaats vond, werden verscheidene getuigen gehoord, die hem positief als den gewezen hoofdcommies K. herkenden. Het O. M„ dat werd waargenomen door mr. F. Wilhrenninck, achtte het bewijs geleverd en eischte tegen ver dachte een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden. De raadsvrouwe, mej. mr. M. K. J. Slot. pleitte clementie. Uitspraak 3 December. DE KWAK NAAR INDIË AMSTERDAM, 19 Nov. Zaterdagmor gen, 21 November a.s», zal het K.L.M.- vliegtuig Kwak van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning van dit vliegtuig be staat uit de heeren L. A. Brugman (ge zagvoerder), A. van der Sijde (tweede bestuurder), H. de Jong (werktuigkun dige) en P. A. Hirdes (radiotelegrafist). Dc post voor het toestel moet uiterlijk Vrijdagavond te Amsterdam zijn. HR» MS. J. M. VAN NASSAU 's-GRAVENHAGE, 19 Nov. Hr. Ms. Johan Maurits van Nassau is 17 Novem ber vertrokken van Curagao naar King ston. Het ligt in de bedoeling, dat het schip aldaar zal verblijven van 20—25 Novem ber. PROF. DR. J. S. THEISSEN f AMSTERDAM, 19 Nov. Hedenochtend vroeg is te zijner huize op 62-jarigen leeftijd overleden prof. dr. J. S. Theis- sen, buitengewoon hoogleeraar in de vaderlandschc geschiedenis aan de ge meente-universiteit, en oud-bibliotheca ris der universiteitsbibliotheek hier ter stede.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7