Minister van Schaik in den storm! Hij verdedigt zijn beleid Het debat geschorst STAKING IN EEN confectiefabriek UIT DE STAATSCOURANT De chemici en de luchtbescherming Het anachronisme van dezen tijd UITBREIDING VAN DE VLOOT Poging tot afpersing Al meer op zijn kerfstok Godsdienstleeraar voor f 30.000 opgelicht Een goedgcloovige 3e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 21 NOVEMBER 1936 TWEEDE KAMER „De aard der materie gedoogt niet in bijzonderheden te treden'' •sCDAVENHAGE, 20 November. - oortgezel wordt de behandeling va hoofdstuk 4 (Justitie) dei Rijkshegro» ting voor 1937. De heer S c h a 1 k e r (Comm.) wenscht een einde te zien gemaakt aan machu vorming van ren bepaalde groep per sonen. Men mag zich niet op gelijke wijze richten tot de Soc. Pemocrai'Mi en de communisten want te hunnen aanzien heeft er vaak provocatie nlaa'.- Spreker herinnert voorts aan het ge val van Abcoude. Politie en iusli'ie zijn blijkbaar tevreden met onlkennin gen van de misdadigers zei ven Derge lijke zaken moeten ernstiger onder/och worden. Spreker noemt het vreemdelingen recht hier te lande onbevredigend. De regeerinc gaaf maar voort haar ni«jt welgevallige politieke emigranten aan Duitschland over te leveren. Spreker maakt den heer Sneevliei daarbij het verwijt dat deze een bruik haar hulpmiddel van de bourgeoisie is in den strijd tegen Sovjet Rusland. Spreker wijst op hei belang dat de rechtsonzekerheid in Nederland wordt weggenomen. De Kamer moet inge licht worden over het „ander mate riaal" dat er tegen den lieer Rics zon beriann. Door stilzwijgen bewijst de regeering het land en zich zelve geen dienst. De heer Duys (partijloos) wenscht streng optreden tegen ontoelaatbare excessieve uitingen. De politieke strijd moet met geestelijke wapens worden gevoerd. En dit moet dan ook voor al len gelden. Aan alle partijen moet ver boden worden er op aan te dringen om den illegalen weg te bewandelen. Wat de zgn. zedenzaak betreft, hoopt spr. dat de minister uitvoerig op de ge stelde vragen zal ingaan. Spr. vindt het erg dat hier gezegd is dat er ander be lastend materiaal is. Bleef dat buiten bet dossier? Als niet al het belastend materiaal in het dossier aanwezig was, is dit wel bet ergste dat spr. ooit heeft medegemaakt. Men mag legen den be trokkene. niet lichtvaardig te werk gaan. Een andere vraag is of hij aan hetzelfde departement is te handhaven Maar dat is een geheel andere zaak. Is hier door de zedenpolitie op de juiste wijze opgetreden? De minister van justitie, de heer van S c h a i k, constateert een storm om zijn hoofd. Verschillende wetsont werpen zijn nog in voorbereiding, doch in tijdsomstandigheden als deze kan spr. daarvoor niet allen lijd beschik baar stellen. Het kabinet houdt princi pieele zaken waarover verschil van in zicht bestaat, ter zijde. Dit geldt ook het huwelijksgoederenreebt. Het wets ontwerp betreffende de verhouding lus- schen kapitein en schepelingen is nog steeds niet ingevoerd, daar uit de krin gen van handel en nijverheid overwe gende bezwaren werden aangevoerd in deze crisis-omstandigheden. Misschien is er thans hoop op opleving der za ken, en kan het tijdstip der invoering tegemoet worden gezien. Een regeling van het kinderrecht, is bijna gereed Een wetsontwerp he'reffende de wette lijke verantwoordelijkheid van aulobe stuurders is in voorbereiding. Wellicht wordt het nog in deze wetgevends pe riode ingediend. Een wijziging van het arbeidsrecht, is bewerkt en gedeeilelijk gereed gekomen. Een regeling der door den heer Drop bedoelde materie stuit op vele bezwaren. Spr. acht het voor hoofdarbeiders on billijk dat zc op even korten termijn kunnen worden onlslagen als degenen die kort in dienst zijn. Spr. hoopt hier aan tegemoet te komen. Een regeling betreffende bet storten van waarborg sommen is in onderzoek. Een regeling voor de pensioenfondsen van bedrijven Is in voorbereiding. Wat handhaving van het gezag en optreden tegen excessieve uitingen be treft, met aantasting der geestelijke vrijheid moet men voorzichtig zijn. Wie geestelijke vrijheid onderdrukt, loopt de risico, daar zelf de dupe van te wor den. Misbruik onzer nationale vrijhe den moet echter voorkomen worden. Maar waar begint eigenlijk het mis bruik? Op dit terrein zijn door de re- gcering de noodige maatregelen geno men, op verschillende wijze, en achter zijn we niet. Ongetwijfeld is de druk dien de N.S.B wel eens uitoefent, op de grens van het toelaatbare en ontoelaatbare. Het verstoren van vergaderingen wordt krachtig tegengegaan Met verdubbelde waakzaamheid zal worden gehandeld, waar de N.S.B. haar werkzaamheid in woord of geschrift aan den dag legt. Politieke organisaties, die verboden zijn, worden soms weer opgericht na enkele wijzigingen. Daar is in onze wetgeving weinig tegen te doen. Er zijn landpn waar men analoge strafwet geving kent. waardoor grensgevallen worden ondervangen. Thans valt de nieuwe organisatie van den Jeugdstorm buiten de strafwet. Het denkbeeld der lijfstraffen ziet er denkbeeldig wél aardig uit (vrooüjk beid), doch spr is niet bereid, invoe ring ervan te bevorderen. Spr.'s voorne men is, de jeugdgevangenis zoo eoed mogelijk op te zetten. Een eigen college van regenten zal spr. overwegen. De zedenzaak In zake het hoofdonderwerp van het debat geeft spr. een toelichting op de memorie \au antwoord. Spr. kan het feit der aanhouding en het strafonder zoek niet als lichtvaardig qualificeeren. Er moet gewaakt worden tegen vertroe beling der zaak. Tot de zaak geheel is afgewikkeld, is het niet mogelijk, zich een oordeel te vormen over velerlei beweringen Van het verstrekken van ei ui tgege vens zal eerst later sprake kunnen zijn. Spr. kan niet voldoen aan den wenscli om de Kamer nadere inlichlin gen le geven. Reeds de aard der mate rie gedoogt niet, in bijzonderheden te treden Het gaat 0111 een groot aantal, samenhangende zaken Dit zij met na druk vastgesteld. Door de brochures wordt een andere indruk gewekt. In de als eenheid le beschouwen zaken is de toestand aldus, een deel der verdach ten wordt wel. een ander deel niet ver volgd. Het is ontoelaatbaar, het onder zoek van zulk een zaak in deze Kamer te heropenen Spr. zou geen inlichtingen omtrent het ingrijpen t.a.v. den hier bedoelden verdachte kunnen geven, zonder die le mengen in zaken betreffende andere verdachten. De minister van justitie kan dat niet doen. Hei protest der raadslieden van den hoofdverdachte bevat op zichzelf al elementen, die spr. tot voorzichtigheid manen Spr. heeft zooveel mogelijk ver antwoording aan de Kamer te doen Deze zaak leent zich echler niet tot het geven van Iossp inlichtingen. Gegevens uit de processtukken kan spr. niet over leggen. Wel wil spr. uiteenzetten, welk aandeel spr. en zijn ambtgenoot van financiën hebben gehad. Toen spr. inlichtingen kreeg van wat de poli tie op het spoor was gekomen, heeft spr. dadelijk dien ambtgenoot gewaarschuwd. Beiden waren het toen volkomen eens omIrent de ge dragslijn. jegens een verdienstelij ken hoofdamblenaar. Of er aanlei ding bestond, aanhouding le voor komen? Ook hieromtrent waren spr. en minister Oud het volkomen eens. zij mochten zich daar niet in mengen. Nu de loop van zaken zoo is geworden, dat tegen een groot deel der verdachten niet wordt op getreden. is het de vraag, of er niet te snel werd ingegrepen. Men den- ke echter ook eens aan de keerzijde van de medaille. Ons menscheJijk gevoel mag ons nu niet in den steek laten tegen den zoo zwaar getroffen hoofdamb tenaar. De plaats gehad hebbende publicatie betreurt ook spr. Spreker stelt zich voor, in overleg te treden niet de pers om herhaling te voor komen. Of die berichten van de po litie kwamen? Spr. beschikt dien aangaande over geen materiaal. De nasporingen hebben dienaangaande geen resultaat opgeleverd. Spr. is overtuigd, dat de berichten niet van de politie afkomstig waren. Tegen ontucht met minderjarigen mopt streng worden opgetreden. Doch de rechtszekerheid mag niet worden be nadeeld. Een arrestatie moet worden gemeten naar de omstandigheden op het oogen blik der aanhouding. Lichtvaardig is er ten deze niet opgetreden. Dat de ver dachte in easu later weer in vrijheid is gesteld, is geen bew ijs van lichtvaardig heid hij de aanhouding. Blijkens het dossier waren er zeker motieven voor voorloopige aanhouding. Het is onjuist, te oordeelen naar de verklaringen van één minderjarigen ge tuige. Er waren tal van andere aanwij zingen. ten deele al vóór de aanhou ding. en voor sommige verdachten ten deele leidende tot een bekentenis. De mededeelingen van den heer van der Heide bevatten enkele onnauwkeu righeden. Zoo is de betrokken minder jarige gebracht voor den kinderrechter. De zaak zelve is nog niet behandeld Spr. wil mr. Bonman die hier niet aan wezig is, buiten bespreking laten. De officier van justitie wist overigens alles af van den ge wraak ten getuige. Het tijdstip der aanhouding staat los van eenigprlei tninisterieele conferentie. Er is aanmerking gemaakt op liet be leid van den rechter-commis?ans. Ver schillende ambtenaren liPhben verschil lend temperament. Dat ze allen de nei ging zouden hebben, een verdachte schuldig te beschouwen, is niet juist. Er is geen aanleiding voor nadere in lichtingen ten deze. De instelling van een soort raad van toezicht is geen een- voudige materie. Zeldzame gevallen moet men niet altijd aangrijpen om wettelijke maatregelen te verlangen. In het algemeen belang is hier ge handeld. Ruimte latend voor de moge lijkheid dat er op sommige onderdee- len dezer strafprocedure aanmerking is te maken, verklaart spr dat er met de belangen van particulieren hier niet roekeloos is omgesprongen. De heer van der Heide (S.D.) zegt dat dit debat thans niet kan wor den overzien en verzoekt dat er Dins dag mede zal worden voortgegaan. Iliertoe wordt z.h.st. besloten. Burgerlijke rechtspraak Aan de orde is afd. 2 (burgerlijke rechtspraak). Mevr. B a k k e rN o r t (V.D.) maakt er aanmerking op dat er op de griffién teveel gebruik wordt gemaakt van vo lontairs, juristen die zonder belooning er werkzaam zijn. Dc heer Donker (S.D.) maakt er aanmerking op. dat er leden van de rechterlijke macht zijn toegetreden tot een illegale partij, hetgeen het vertrou wen in die macht niet bevordert. De heer Li n g be e k (Herv. Ger.) klaagt wederom over eenzijdigheid van benoemingen hij dc rechterlijke macht. Herhaaldelijk heeft de minister benoe mingen gedaan builen de voordracht om ten voordeelp van Katholieken. Elkp dusdanige benoeming was verovering van een nieuw kasteel voor Rome. De minister wenscht het Katholieke per centage der rechters opzettelijk op te. voeren. De heer Kortenhorst (R.K.) richt zich tegen dezen Nederland- scben John Knox. De heer Lingbeek (boos): Ik ga weg, ik neem u niet serieus. (Spr. verlaat de zaal). De heer Kortenhorst dringt aan op verdraagzaamheid en komt op te gen pogingen om verdeeldheid te zaaien. Spr. waardeert dat opeemolgcn- de ministers van justitie ook R.K. ge gadigden hebben benoemd, als daar ge schikte krachten onder waren. De beer Lingbeek heeft de objectiviteit uit het oog verloren. De heer Ter pst ra (A.R.) vraagt of de minister het advies van den Hoo- gen Raad omtrent het lidmaatschap der N.S.B. door leden van de rechter lijke macht, aan de Kamer zal overleg den. De heer Schalker (Comm.) zou gaarne zien dat de Kamer gelegenheid krijgt, over het advies van den Hoogen Raad te beraadslagen. Minister van Schaik is niet van mecning dat de bezetting van de rech terlijke macht ideaal is. Daarvoor zijn verschillende oorzaken, doch hoofdoor zaak is de bezuinigingsnoodzakelijk heid. Vele jongelieden beschouwen het volontairschap als een begin. Ze krij gen ook de kans, de aandacht op zich te vestigen. Wat het lidmaatschap van leden der rechterlijke macht van de N.S.B. be treft, over de staande magistratuur heeft spr. meer te zeggen dan over de zittende. Spr. is ten deze waakzaam Maar men mag niet zeggen dat het de rechterlijke macht aan objectiviteit ont breekt. Overlegging van het advies van den Hoogen Raad zal spr. ovcrwegpii Zoo eenigszins mogelijk, zal spr. het publiceeren. Tegen de oude beschuldigingen van den heer Lingbeek kan spr. zich niet steeds weer opnieuw gaan verzetten. Spr. bevoordeelt geen deel der hevol king, in zake benoemingen wordt met de meeste objectiviteit tewerk gegaan Toevallig is echter den laatsicn tijd hel aantal Katholieke sollicitanten toege nomen. De vergadering wordt t-i 6 uur ver daagd tot Dinsdag a.s. één uur. Zes» a zevenhonderd meisjes hebben den arbeid neergelegd ALMELO, 20 Nov. - Bij de N.V. Ben- dien's confectiefabrieken te Almelo zijn heden tusschen zes- en zevenhonderd meisjes, ui.t de naaicrij, in staking ge gaan uit protest tegen dc wijze van rationalisatie aan den zgn. loopenden band en wegens een loon kwestie. Vanmorgen had een deputatie van meisjes een onderhoud met de directie, De ontevredenheid zou zich voorna melijk richten tegen eenige ingenieurs die de rationalisatie leiden. Vanmiddag heeft een bespreking met de arbeidersorganisaties plaats. Onderwijs Bij Kon. Besluit van 18 November 193G, zijn benoemd in vasten dienst: le. lot inspecteur van (iet lager on derwijs a. m de inspectie Winschoten: 1. van der Velde, hoofd eener openbare lagere school te Amsterdam; b. in de inspectie Emmen: II. E. Sondorp, hoofd eener bijzondere school voor uitgebreid lager onderwijs te Rotterdam en c. in de inspectie Hengelo: Mr. B. Jorna, schoolopziener in de inspectie Rotter dam, en 2e. tot schoolopziener van het lager onderwijs in de inspectie Rotterdam: C. Kuiper, hoofd eener bijzondere lagere school te Zetten, gemeente Valburg en T. J. Chr. Starkenbrug, inspecteur van het R.K. lager onderwijs te Voorburg. Onderscheidingen Bij K.B. van 18 November 1936, is be noemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Lcouw: W. Nijhoff, di recteur van de NV. Martinus Nijhoffs boekhandel en uitgeversmaatschappij te 's-Gravenhage. P.T.T. Bij K.B. van 17 November 1936, is met ingang van 1 December 1936 aan den commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst A. J. Hurenkamp aange wezen als directeur van het post-, tele graaf- en telefoonkantoor te Raalte. op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Een symposium in het Anorga» nisch Chemisch Laborato» rium te Leiden Men meldt ons uit Leiden: Heden ving te Leiden in het Anorga nisch Chemisch Laboratorium, daartoe welwillend afgestaan door prof. dr. A. E van Arkel, het door dc Nerl. Chemi sche Vereeniging georganiseerde sym posium over Chemie en Luchtbescher ming aan. Het symposium mocht zich in een zeer groote belangstelling ver heugen; onder de ruim 200 deelnemers bevinden zich o.a. gen.-majoor G. C. Beltman als vertegenwoordiger van den minister van defensie, mr. D. G. W. Spitzen als vertegenwoordiger van den minister van binnenlandscbe zaken. liuL-gen. P. H. A. de Ridder, inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen: gen.-majoor dl*. S W. van Praag, inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht; dr. W. Reilingh, vertegènw. v. d. chef v. cl. geneesk. dienst der zeemacht; ,T. Bo- zeboom. chef v. d. med.-nharm. dienst: L. L. E. Ornstein en G. Hout wipper, di recteuren van het Staatsbedrijf der ar tillerie-inrichting a. d. Hembrug; prof. H Wester, namens de Ver. v. Luchtbe scherming en de Mij. ter bcv. der Phar- macie: ór. D. J. Akkerman, namens de Vcreeniging v. d. Nederlandsche chem. Industrie; G. den Hertog, voor de re factie van luchtgevaar; prof. van Rom burgh, prof. Van Arkel en verschillende andere professors, dr. W. P. .Torissen, benevens de leden van bet Algemeen Bestuur van Ned. Chern. Vereeniging. In ziin openingsrede sprak de voor- zifter van de Ned. Chem. Ver. dr. C. A. Lbory van Troosfenburg de Bruvn. zijn voldoenincr uit over de groote belang stelling. die dit symposium blijkbaar gewekt heeft. Na een woord van wel kom te hebben gesproken tot de ver schillende vertegenwoordigers, sprekers en gasten, zette spr. de overwegingen die tot het houden van dit symposium gevoerd hebben, uiteen. De ontwikke ling der techniek maakt, dat in de toe komst een toepassing van chèmische strijdmiddelen mogelijk cn te verwach ten is. die de burgerij en de industrie aan groote gevaren bloot zal stellen. Het is daarom zonder meer duidelijk, dat er voor den chemicus, zoowel indi vidueel als collectief (d.m.v. de Ned. Chem. Ver.) de mogelijkheid en dus de plicht is mede te werken aan dc organi satie van de bescherming tegen lucht aanvallen. Naast chemische vraagstuk ken zullen ook vraagstukken van orga- nisatorischen en techniscben aard be sproken worden, wil een zoo duidelijk mogelijk beeld gegeven worden. Aan het slot van zijn rede liet spr. niet na een krachtig woord van protest te laten hooren tegen het feit. dat wij in dezen tijd, dien wij zoo gaarne niet alleen als een van grooten vooruitgang in techniscben en wetenschappelijkcn zin, maar ook als een van geestelijke ontwik keling van individu en gemeen schap zouden willen zien, rekening moeten houden met de mogelijkheid van luchtaanvallen en dc oilmen- schelijke gevolgen daarvan. Zonder ons geloof aan een toekomst, waar in internationale rechtspraak zal heerschcn, prijs te geven, moeten wij nu de gevaren van den lucht oorlog objectief onder de oogen zien en trachten de dreiging van onbekende gevaren zoo veel moge lijk weg te nemen. Hierna leidde luit.-gen. P. IT. A. de Ridder, inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen het symposium met een rede in. Het is noodzakelijk, zoo besloot luit.- gen. de Ridder zijn rede. dat de che mici. deel uitmakende van de luchtbe schermingsorganisatie. beschikken over de kennis inzake hef gebruik, het on derhoud en de herstelling van de in de ecmopnte aanwezige luchtbeschermings- middclen. Het is niet uitgesloten, dat naast de bekende brandstichtende, middelen nog andere zullen worden aangewend als vulling voor brandbommen. Het zijn de chemici, die de middelen beramen om ze onschadelijk, althans minder scha delijk te maken. Ten einde den chemicus, die zich voor de gemeentelijke luchtbescher mingsorganisatie beschikbaar stelt, te bekwamen, voor de bijzondere taak die hem daarbij wacht en die in den naam „Gemeentelijk Gas- specialist" tot uiting zou kunnen komen, ligt het voornemen van den Minister van Binnenlandsche Zaken in het voorjaar 1937 voor chemici, en apothekers, die zich daartoe be schikbaar stellen en bij de luchtbe scherming een rol willen vervullen, de gelegenheid te openen zich op een speciaal daartoe te houden cur sus aan de Gasschool te Utrecht te bekwamen. Spr. eindigde met het uitspreken van den wensch, dat vele leden der Ned. Chem. Vereeniging den drang in zich zullen voelen opkomen en daaraan ge volg geven, om een steentje bij te dra gen aan het tot stand komen van een goed functionneerend onderdeel der luchtbeschermingsorganisatie in den ruimstcn zin. Dr. A. P. J. Iloogevecn, scheikundige bij het staatsbedrijf der artillerie-in richtingen aan de Hembrug, sprak hier na over: „Chemische strijdmiddelen" Vervolgens sprak Dr. G. C. E. Burger fabriekshygicnist van de N.V. Philips Eindhoven, over: Pharmacologic der chemische strijdmiddelen en do samen werking tusschen chemicus en medi cus. Laatste spreker van den eersten och tend was Dr. C. W. van Hoogstraten, scheikundige aan het Staatsbedrijf der Artillerie-inrichtingen aan de Hem brug, die allereerst sprak over: Rook- en nevel vormers. Dr. van Hoogstraten behandelde ver volgens nog de Brandstichtende midde len. Hierna werd gepauzeerd voor het ge bruiken van het noenmaal. Nieuw artillerie instructie schip 's-GBAVENHAGE, 20 Nov. Door den Minister van Defensie a.i. is opdracht gegeven voor den bouw van een nieuw artillerie-instructie- schip, ten laste van het defensie fonds. Het schip zal worden gebouwd bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij. De machines en ketels zullen worden geleverd door Stork-ITengelo en de elec- trische installatie door de firma de Hoop. Het schip zal een w-aterverplaatsing hebben van plm. 2100 ton, de snelheid zal ongeveer 25 mijl zijn. De bewape ning zal bestaan uit 4 kanons- van 12 c.M. en twee duhbel-niitrailleurs van 40 m.m. De bouwtijd van het nieuwe schip is 27 maanden. Een roman»manuscript met bclecdigcnden inhoud AMSTERDAM. 20 Nov. De vierde ka mer der arr. rechtbank veroordeelde vandaag een nog jeugdigen kantoorbe diende wegens poging tot afpersing tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Voorts werd hij veroordeeld tot beta ling van 150 aan de civiele partij cn de rechtbank gaf last tot vernietiging van het manuscript. Deze zaak hield nauw verband met een vorige strafzaak tegen verd. Toen poogde hij een levensverzekeringsmaat schappij op le lichten, door te doen alsof iiij met een auto in het waterwas gereden en verdronken. Zijn auto werd in het kanaal gevonden, doch uit de nasporingen van de politie bleek, dat de jongen in Antwerpen verblijf hield. Mij had deze comedie samen met zijn broer opgevoerd. Zij werden veroor deeld wegens poging tot oplichting. Tij dens zijn straftijd schreef hij een ro eman over zijn leven en in liet bijzon der over de verhouding met zijn meis je. de pleegdochter van een Zwitser- sche familie. De jongen stuurde liet manuscript naar de familie en tenslot te werden er onderhandelingen ge voerd over verkoop van het auteurs recht aan de Zvvitsersche familie, die zich door den inhoud zeer gekrenkt voelde. De familie mengde de politie in het ge\al en zijn arrestatie volgde. CHOCOLADEVERGIFTIGING? ROTTERDAM. 20 Nov. Twee leden van de familie D.S.D. wonende in de Tweede Staringstraat en A.D.—'s G. uit de Zeilmakerstraat hebben op de markt aan de Spanjaardstraat eenige tabletten chocolade gekocht, na het eten waarvan zij onpasselijk zijn geworden. De geneeskundige dienst stelt ccn na der onderzoek in omdat het niet i6 uit gesloten, dat de chocolade, die beide personen hebben gebruikt, ondeugdelijk is geweest. Dit kon evenwel nog niet met zekerheid worden ^stgesteld. MOTORFIETSRIJDER VER ONGELUKT ARNHEM, 20 Nov. Vanmiddag om streeks half drie is de heer J. M. van der V. uit Oosterbeek, die met zijn motorfiets van den van Limburg Sti- rutnweg kwam, op den Amsterdamschen weg, ter hoogte van hot. landgoed „Lich- tenbeek" waarschijnlijk door het nemen van een te groote draai, door een auto, komende uit de richting Ede, aange reden. Hij werd over den weg geslin gerd en zwaar gewond. Tijdens het ver voer naar het gemeente-ziekenhuis is het slachtoffer overleden. DE „ALGORAB" VLOT GESLEEPT HANSWEERT, 20 November. Het stoomschip „Algorab" van van Nievelt, Goudriaan en Co's Stoomvaart Maat schappij, dat vanmorgen in het Sghaar van Waarde omhoog gevaren was, is vanmiddag om zes uur door drie Bel gische sleepbooten vlot getrokken. Het schip, dat voor een reis nanr Zuid- Afrika door de Vereenigde Nederland- sche Scheepvaart Maatschappij was ge charterd, hoeft zijn toch naar Antwer pen voortgezet. MINISTERIEEL BEZOEK AAN DE PHILIPS FABRIEKEN EINDHOVEN, 20 Nov. Minister Dekers en minister Gelissen zijn voor nemens morgen (Zaterdag) een bezoek te brengen aan de Philips-fabrieken. Op het programma staat ook een televisie- demonstratie, waaraan de heer J. H. Speenhof! zijn medewerking zal ver- Ieenen. De ministers worden hedenavond te Eindhoven verwacht, waar zij ten hui ze van Dr. Philips zullen overnachten. TUI VAN HEISTELLING GEBROKEN AMSTERDAM, 20 Nov. In de Beurs straat, op een afstand van ongeveer 15 meter van den Visschersdam, is van middag te kwart over twee, na het heien van de laatste paal, die voor het nieuwe gebouw van de Bijenkorf werd ingerire\en, bij het afbreken van de heistelling een ongeluk gebeurd, dat bijzonder goed is afgeloopen. Een lui schoot rloor, waardoor een geleipaal van de heistelling brak Het hooge gevaarte kantelde en kwam ge lukkig tegen het nieuwe gebouw van de Bijenkorf terecht. Wanneer de paal was omgezwenkt in de richting van den Visschersdam. zou den op dit drukke punt ongetwijfeld on gelukken zijn ontstaan. De politie van het Bureau Warmoes- straat stelt, een onderzoek in naar de norzaak van dit arbeidsongeval, dat ge lukkig zonder persoonlijke ongelukken is afgeloopen. Zijn oud»leerling voor de rechtbank AMSTERDAM, 20 Nov. Vandaag behandelde de rechtbank de strafzaak tegen den 20-jarigen „koopman" J. L., die zijn vroegeren godsdienstleraar dr. L. D. lieeft opgelicht voor een bedrag van ruim 30.000. De goedgcloovige oude man is het slaebtollei gewoiden van een brutaal bedrog en nog steeds is het een raad sel, dat hij liet spel, dat zijn oud-leer ling met hem dreet. niet heeft doorzien. De heer D. was vroeger directeur van de Nederlandsche Israëlitische gods dienst-armenschool en Rabbijn te Am sterdam. Door een oneenigheid met Jio' school- en kerkbestuur Kreeg hij in het tweede halfjaar van 1934 onge vraagd en tegen zijn zin ontslag uit zijn functies. Dc man had steeds een voorliefde ge had voor zijn oudleerling L. en deze kwam kort na het ontslag bij hem met de mededeeling. dat er een comité was gevorm/J, dat voor „eerherstel" van Dr. D. zou werken. Hierin zoo deelde de iongen mede hadden eenige „hooge hoeren" plaats genomen. Hij noemde 0.a. den burgemeester van Amsterdam en een onzer ministers. Dat comité had echter geld noodig: cr moesten perso nen worden „bewerkt". Het begon met f 450,—. door Dr. D. beschikbaar gesteld en steeds weer kwam L. om geld. Tel kens kwam hij met goede berichten, die evenwel steeds goed geld kostten. Het slachtoffer was medio 1935 reeds 20.000 kwijt geraakt. Tenslotte legde de ex-godsdienstleeraar achterdocht aan den dag. Toen hij er met zijn pupil over sprak zeide deze brutaalweg, dat hij de zaak ook niet erg meer vertrouw de. De tusschcnpersoon, die gelden in ontvangst nare. zr u plotseling weg zijn. Zoowel mondeling als schriftelijk drong de jongen er zelfs op aan, dat de politie in het geval zou worden ge mengd. Immers zoo zei hij ook hij had van de 42.000, die hij uit de loterij beweerde le hebben gewonnen, een groot deel aan het comité afge staan. De leeraar weigerde echter: „Nooit zal ik de politie er in mengen". Dit was niet aan doovemansooren ge zegd verd. kwam met een nieuw co mité op de proppen. De bron vloeide op nieuw. De leeraar ruïneerde zich volko men: op bevel van ,,het comité" beleen de hij zelfs zijn verzekeringspolis. De iongen zeide, deze beleeningsquaestie te hebben besproken met... den burgemees ter van Amsterdam. De jongen ver- valschte brieven en... dr. D. betaalde. Tenslotte wendde deze zich tot eenige zg. „comité-leden", die van een comité niets wisten. Dit leidde tot arrestatie van den jongen. Het geld had hij vrij wel geheel verbrast, voorzoover hij het niet in enkele kleine ondernemingen had gestoken, waardoor nog enkele dui zend']- zijn gereed. Tegenovpr ziin aan staande schoonouders speelde hij den zuinigen koopman, doch te Antwerpen had hij met. een andere vriendin mooi weer van het geld van den leeraar ge speeld. Verdachte wordt verdedigd door Mr. 1. Coopman cn Mr. Willi. Loeb. De President verboorde dan verd. De ze legde een volledige bekentenis af. „Je bent een allerakeligst jongetje", concludeerde de president Het rerlasseeringsrapport. over verd. uitgebracht, luidt niet ongunstig. De officier van justitie, mr. de Ble- court, zeide, dat hij zich gaarne refe reert aan het oordeel van de rechtbank, doch z.i. is er geen reden tot het uit brengen van een psychiatrisch rapport Wegens oplichting vordert spr. een gevangenisstraf van een jaar en vier maanden. De eerste verdediger mr. W. Loeb, schetst in korte trekken het leven van den jeugdigen verdachte. PI. vergeleek bet gebeurde met een comedie van Shakespeare. De jongen is bevangen door ziin hoogmoedswaanzin. Hij Is achterlijk en dr. Bakker heeft hem voorloopig onderzocht en geadviseerd een onderzoek naar verd.'s geestvermo gens te doen instellen. De godsdienst- lecraar heeft zich in zijn manie inge sponnen. Steeds sprak hij met den iongen over zijn „eerherstel". Voor den rechtercommissaris heeft verd. gezegd: ,.AIs ik bij meneer D. was. geloofde ik zelf aan het, comité". Zon leefde hii zich zijn rol in. Rechter Jutte: Ja en dan stak hij het geld in zijn zak. Verd. is een jongen uit een behoorlijk milieu, hij is geen aartsbedrieger en een straf znnals door het O.M. geeischt zou hem breken. PI. drong aan op een voorwaardelijke veroordeeling en eventueel op het uit brengen van een psvehiatrisch rapport. Hij verzoekt de rechtbank verd. onmid dellijk in vrijheid te stellen. Mr. T Goonman. de tw-epde verdedi ger. schetste de voorgeschiedenis van deze zaak. Uitvoerig bespreekt pl. de psvcholocio van dezen verd. Deze is tot een maniak gemaakt. Hij bekleedde in de school een veel te vooraanstaande plaats Toen Gp< ronfUr* uifhraic. \v\s verd. de ver trouwensman van dr D. Dr. D. had on der curafpele gesteld moeten wordpn, dat is niet gebeurd en daardoor is deze achterlijke jongen evenzeer slachtoffer geworden Pl. betwijfelt of hier van „listige kunsterenen" sprnkp is. Is hier dr. D. met de gewone matp van voorzichtig heid te werk gegaan0 Ongetwijfeld ni°t. Er is hier in iuridischen zin gepn prake van onlichtïng. z.oodat verd. zal moeten worden ontslagen van rechts- ervolcine Met klem dringt ook mr. g onnmnn subs, on een voorwa arde lijke vp-oordeeiing aan. Na randVnmer werd het verzoek tot Invrijheidstelling afeewpzen. De zaak werd verwezen near den rechter com missaris tot het instellen van pen onder- ofik naar verd. geestvermogens. HR. MS. „HERTOG HENDRIK" Hr. Ms. „Hertog Hendrik' is op 19 November om 10.30 uur vertrokken van Cagliari met bestemming Nice.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 10