VRIJZ. DEMOCR. BOND Minister Oud 2> V aan het woord A. v. d. WEG LANGESTRAAT 23 TEL. 217 THERMOMETERS Opticien Tijssen Langestraat 56 Telefoon 886 WAT ETEN WIJ MORGEN? Fa. M.R.N. OOSTERVEEN Afdeeling wijnen en gedistilleerd Radio-programma's door 2e BLAD AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 24 NOVEMBER 1936 De aanpassing zal moeten doorgaan, doch op onder» scheidene punten anders moeten geschieden Nadat Prof. Mr. Kranenburg Zater dagmorgen zijn reeds door ons vermel de openingsrede had uitgesproken, wer den verschillende afdcelingsvoorstellen behandeld. Hierna kwam aan de orde een voor stel van het hoofdbestuur tot wijziging van de beginselverklaring van den bond. Gewijzigd werd o.n. do omschrijving van de leidende taak, die de overheid in het bedrijfsleven hepft te vervullen. Zij moet dit doen in het bijzonder door georganiseerde samenwerking in het be drijfsleven Ie bevorderen en door, 7.00 noodier, indien de werking van bet vrije bedrijf bet, algemeen belang schaadt of een rechtvaardige verdeeling van het arbeidsproduct bet vordert, den priva ten ondernemingsvorm terzijde te stel len. Allen, die in bet bedrijfsleven werk zaam zijn, hehooren belang te hebben bij de uitkomsten van de onderneming en medezeggenschap in de regeling der arbeidsvoorwaarden en in de orga nisatie van het hedriif (d i. bet geheel der gelijksoortige ondernemingen). Als een ander ntinf komt in de nieu we beginselverklaring te staan: Het strpven moet worden gericht op dp ont wikkeling ('er internationale rechtsor ganisatie. waarin, met uitbanning van den oorlog, de beslechting van geschil len langs vreedzamen weg en de hand having van de rechtsorde, verzekerd is. Vervolgens werden vele door het H.B voorgestelde wiizieinfren in het werk programma behandeld en door de ver ga rierin°' aanvaard Het punt: „afschaffing van het advies van den Raad vpn State over ontwer pen van wet. dat voorkwam in betonde werkprogram, komt in het nieuwe niet voor. Ook hef punt ..nationale ontwn- 7>ening" vervalt. Hef nunt betreffende de samenstelling van rle volksvertegen woordiging is 700 vastgesteld, dat de Vriiz. Dom, Bond zal sturen in de rich ting van een één-Ka merstelsel met fa cultatief volksreferndnm en van hona- Ung van den kiaco-nrechtigden leeftijd op ten minse 25 jaar. Rede van Minister Oud Op de openbare vergadering van den Vrijz. Dem. Bond, welke Zaterdagavond in bef Amsferdamscbe Concertgebouw werd gehouden, voerde o.m. de minis ter van Financiën, nir. P. J. Oud. liet woord. Wie de regeerinesnolitiek naar bil lijkheid wil beoordeelen. aldus spreker, zal moeten beginnen met zich er reken schap van te geven, dat de invloed der overheid op den gang van zaken in bet economisch leven beperkt is. Be moeilijke taak van de regeering in het tegenwoordige internationale ruil proces is geworden, dat zii telkens wan- peer de uifvoer-mogeliikheid wordt ver minderd. heeft af te wegen, hoe die ver- minderine over dc verschillende takken van bedrijf moet worden verdeeld. Zeer dikwijls sppplt daarbij ook bet verlan gen van bet andere land een belang rijke rol. Tk kan mij volkomen indenken, dat men de methode van aanpassing, die de regeering gemeend heeft te moeten volgen, verkeerd acht. doch de aanpas sing zelve dat is het in overeenstem ming brengen van bestaande, toestan den rnet gewijzigde verhoudingen moet te allen tijde het doel zijn eener regeeringspolitiek. die zich stelt op den grondslag der werkelijkheid. Daarom is het onlogisch gedacht, wanneer men zegt, dat nu wij gedwongen zijn gewor den den gouden standaard los te laten, de aanpassingspolitiek zou moeten wor den prijsgegeven. Neen, de aanpassing zal moeten doorgaan, doch zij zal op onder scheidene punten thans op een an dere wijze moeten geschieden dan voorheen het geval was, omdat dc verhoudingen, waaraan moet wor den aangepast, veranderd zijn. Zij zal nu en dan moeten worden ge zocht in een andere windstreek van het kompas. Waf men stimuleeren der binnen- landsche conjunctuur noemt, is alleen verantwoord, wanneer de aanwezige re serve alleen benut behoeft te worden om de zaak on gang te helpen en. is de zaak eenmaal op gang. do verbruikte reservekracht vanzelf weer wordt aan gevuld. Wii moeten met onze reserves zuinig omgaan en daardoor was menige maat regel onvermiidoliik, die on zichzelf hoogst onaangenaam was Men beeft ons verweten, dat wii een eenzijdige aanpassingspolitiek zouden hebben ge voerd door met name den arbeid tc tref fen en bet kapitaal te sparen. Men kan gemakkelijk zeggen, dat de werkloosheid niet genoeg bestre den wordt, en ik behoor zeker niet tot degenen, die niet ten volle over tuigd ziin van de groote moreele en stoffelijke ellende, die de werkloos heid met. zirh meebrengt, doch ik houd staande, dat wanneer wij ge hoor zouden hebben verleend aan het verlangen van hen, die onze re serves in sterker mate zonden heb ben willen aanspreken dan reeds geschied is. de ellende, die onzen werkloozen na uitputting der re serves te wachten zou staan, onein dig gropter zou zijn, dan de nood, waarin zij thans verkeeren. Wat ons in dezen tijd de meeste zorg baart, is, dat sommige groepen van ons volk onder den druk van den grooten stoffelijken nood de groote beteekenis van hooee ideëcle volksgoed^cen uit bet oog dreigen te verliezen. Wii moeten daardoor in deze dagen voor alles be dacht zijn op dc verdediging van ons staatkundig bestel tegen dc daarop ge richte aanvallen. Het Nederlandsche volk vindt zijn grootste en beste traditie hierin, dat het het volk is gpweest van vrijheid en ver draagzaamheid. De dictatuur sluit de Kroon van het volk af. Als nu spanningen tusschen re- geering en volk ontstaan, blijven deze verborgen, totdat zii 7.00 sterk worden, dat cpn uitbarsting niet kan uitblijven Dan dreigt revolutie en burgeroorlog. De hoogste belangen van ons volk vorderen dus, dat ons huidig staats bestel bewaard zal blijven. Slechts wanneer wij ieder stre ven. dat de vrijheid van de volks vertegenwoordiging wil aantasten, in de kiem weten te smoren, kun nen wij ons tegen de gevaren bevei ligd achten. Wanneer het verkeer de begin er eenmaal is. gaat het snel afwaarts. Daarnaast moet de democratie #;irh verzetten tegen onvervulbare eischen. Zii moet het volk durven voorhouden, wat niet kan. De democratie die geen „neen" durft zeggen, is verloren demo cratie. Willen wij ons staatkundig be stel van vrijheid en verdraagzaamheid Zorg! voor de vorst, dat Uw afvoerbuizen schoon zijn. Gebruikt daarvoor een bus „SCHILVERS" a f 0.60 per bus bij behouden, dan moeten wij bereid zijn daarvoor offers te brengen Ten slotte wees spr. er op, dat het niet onmogelijk is. dat na de aanstaan de verkiezingen weer den beroep zal moeten worden gedaan op .Hen, die van goeden wil zijn. Rede van Mr. Joekes De heer Joekes heeft een rede ge houden over het onderwerp „Het demo cratisch kompas". Spr. hield o.a. ecnige beschouwingen over de stelsels van staatsbestuur waar- hij de overheid nagenoeg onbeperkte macht uitoefent en het volk ook op gees telijk gebied in kluisters beeft geslagen Wij mogen gerust erkennen, dat de genen. die in de fascistische landen de leiding hebben genomen, gedreven zijn door de begeerte om hun volk te dienen en te verheffen Maar wij moeten wij zen op dc voor een vrij volk onaan vaardbare verhoudingen, welke het staats-ahsolutisme met zich brengt en de gruwelijke middelen waarvan het zich met de ellendige gevolgen moet be dienen. Communisme, fascisme en na tionnal-socialisme stemmen hierin en in bel leidersbeginsel overeen. Dat de keu ze ten slotte zou liggen tusschen com munisme eenerziids en nalionanl-socia lismc of fascisme andersziids, is reeds hierom een vooze stelling. De keus gaat in de eerste plaats tusschen slaatsabso- Intismc en democratie, dit. is ook de keus waarvoor ons volk hij de avs- ver kiezingen geplaatst, wordt. Hot valt niet (o betwijfelen of de .groote meerderheid van ons volk zal de geestelijke vrijheid, dat is de democratie, \crkiezen boven de knechting. Spr. wees er on. dat ook de democra tie haar bezwaren en gebreken hooft, maar zii waarborgt het beet, de veilig heid en de rechtszekerheid, inwendig dc economische, sieialc en cultureele ont wikkeling. internationaal den vrede. Niet alles wat zich onder den naam dor democratie aanbeveelt, verdient dien naam. De communisten noemen zich ook democraten, maar de democra tische partijen in Nederland ziin zich welbewust van de onverbrugbare kloof tusschen democratie en communisme en laten zich door een tijdelijk achter houden van dc wezenlijke elementen hiervan niet lot samenwerking verlok ken. Dit pleit wel zeer voor de nuchter heid en het inzicht van de S.D.A.P. die thans krachtens haar program en op treden zeker te rekenen is tot. do demo cratische partijen. Principieel echter staan wii op een anderen grondslag dan deze partij. Onder het wekken van overdreven en eenzijdige verwachtingen van de uitvoe ring van het plan van den arbeid heeft de S.D.A.P. bet kabinot-Colijn op on redelijke wiize aangevallen. Tnstede van verguizing, verdient het kabinet den dank van ons volk. Spr. zette vervolgens uileen. dat ook ten aanzien van het bestuur over ïndië en dc ontwikkeling van de' internatio nale verhoudingen toepassing van do. democratische beginselen van het hoog ste belang i* I-Tet Nederlandsche be stuur van Tndië moot gericht zijn op de belangen van al ziin bevolkingsgroepen. Hiervoor de, eeesten ie hebben wakker geschud, is de verdienste van de z.g .ethische rirhfiiT»". De N.S.B. en Indië Van jongen datum is de verschijning op het tooneel van de Indische staat kunde van de nationaal-socialisten. Do leider heeft het vorige jaar een reis naar een deel van Tndië gemaakt en dit innr is hetzelfde geschied door twee N.S.B.-dignitarissen Zii schijnen de meening te ziin toegedaan, dat de staat kundige toestand in Indië daarom zoo veel heter is dan die in Nederland, om dat Tndië reeds r.u „semi-fascisf isch" wordt geregeerd. Deze meen ing houdt een zware bcschi.l.lging in tegen de In dische regeering. Spr. zette kort de In dische staatsinrichting uiteen en wan neer dit stelsel, aldus spr., te goeder trouw en naar den geest van dc Grond wet van dc Tnd. staatsregeling wordt toegepast, is er eepn sprake van fascis me of semi-fascisme. Het heeft dan ook de aandacht getrokken en het is als een pijnlijk verzuim gevoeld, dat dc vorige Landvoogd in do reeds in Tndië door den heer Mussert geuite bewering van dien aard geen aanleiding voor tegen spraak en afwijzing van de daarin voor de Indische regecring gelegen beschul diging vond. De heer Van Duvl beeft meegedeeld, dat Sumatra voor 70 pet. en Java - naar ziin schatting voor on geveer 50 pet. aan dc ziide van de N.S.B. staan. Zonneklaar blijkt, dat men ge neigd is de rechten van dc Inhcomsche bevolking (voor Java 98 pet.) over het hoofd k zien. Uitvoerig besprak mr. Joekes de in ternationale verhoudingen en het te dien aanzien gevoerde en te voeren be leid. Nog onlangs zijn op treffende wijze, aldus besloot spr. de gevoelens van een heid van het Nederlandsche volk in de rremeenschanpelijke erkenning en gene genheid voor het Oranjehuis tot uiting gekomen. Laten wij ons van die eenheid be wust. welke van doodende uniformiteit verschilt als dc dag van den nacht, met gemeenschappelijke krachten aan de toekomst bouwen, ons verwerende te gen de aanslagen op onze gecslclijko vrijheid, zoo het moet ook tegen aan slagen op onze zelfstandigheid streven naar bevordering van economisch her stel en naar sociale rechtvaardigheid, naar geordende samenwerking in hot bedrijfsleven, naar vrede door recht in de samenleving der volken. De redevoeringen van de hceren Oud en Joekes verwierven luide instemming. De vergadering van Zondag Vóór dc hervatting van dc algemeeno vergadering van den Vrijz. Dem. Bond op Zondagmorgen, werd een korte vvij- dingsstonde gehouden onder leiding van mevrouw Van den Broeckede Man, waaraan door verscheidene partijgonoo- ten, ook door Kamerleden, werd deelge nomen. In de ochtendvergadering in Krasna- poh.lv werden tot leden van liet. hoofd bestuur in de vacatures J. C. Penning, J. W. Sprcnger en A. Ekering gekozen dc beer J. C. J. Mens te Ede, mevr. J. A. van der Molen—de Baan dc Geldrop en de heer A. Bartel? uit 's Gravenhage. Na dc bespreking van het beleid der Kamerfracties heeft minister Slingen- berg, minister van sociale zaken, een rede gehouden over „het werkloosheids vraagstuk" onder den titel „Het werken de land". Tn de huishoudelijke vergadering, die hierna volgde, werd besloten voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen in vier groepen van kieskringen candidatenlijs- ten in te dienen van twintig candidaten, waarvan de eerste acht plaatsen door dezelfde pprsonen zullen worden bezet, e weten: 1. mr. P. J. Oud, 2 mr. A. M. Joekes, 3. in Amsterdam, Botterdam, Den Haag, Leiden, Dordrecht, en Utrecht mevr. mr. B. BakkerNort. In de an dere kieskringen F. E. H. Ebels, 4. als 3. doch in omgekeerde rangschikking. 5. J. Schilthuis, 6. M. M. Cohen, 7. mr. K. Bijlsma, 8. dr. H. A. Zwijnenberg. Mof ie Op voorstel van het hoofdbestuur nam dc vergadering de volgende motie aan: „De algemeene vergadering van den V. D. B., van oordcel, dat een recht vaardige uitvoering der onderwijs paci ficatie medebrengt, dat de maatregelen tot opheffing en concentratie van-open bare scholen op gelijksoortige wijze bij het bijzonder lager onderwijs toepas sing vinden, zonder te raken aan het beginsel van vrijheid van onderwijs, en dat de bezuinigingen op bet onderwijs evenredig bij openbaar en bijzonder on derwijs behooren te worden aange bracht. Overwegende, dat de regeering op 20 December 1935 met zooveel woorden beeft, verklaard, dat een wettelijke re geling moet worden getroffen om de concentratie van bijzondere scholen te bevorderen en daarbij re kennen heeft gegeven, dat zij met een voorstel van die strekking zonde komen, indien de te benoemen staatscommissie niet bin nen korten tijd aanvaardbare voorstel len zou hebben geformuleerd. Constateerende. dat noch voorstellen der Staatscommissie zijn geformuleerd, noch een regecringsvoorstcl is inge diend Verklaart dezen gang van zaken in strijd met gewettigde, verwachtingen tc achten en deze ten diepste te betreuren. Verzoekt de Kamerfractie met alle geëigende middelen te bevorderen, dat de boven omschreven eisch van recht vaardigheid worde vervuld, mede dooi de wederoprichting te bevorderen van onenhare scholen, waar zulks in rede lijkheid kan worden verlangd." Te ongeveer zes uur ging de vergadc- rfne uiteen. Voor de Koffietafel Rijst met kerry. Voor do Middagtafel Runder ribstuk. Andijvie. Aardappelen. Gevulde eierpannekoeken. Bereiding: 200 gram zelfr. bakmeel, 2 eieren, pl.m. 31/* dL. melk, zout, 75 gram Sunmaid-rozijncn, 2 zure appelen. 50 gram sucade. Men klopt nu de eieren met de melk en doet de bloem in een kom, voegt het zout bij en maakt een kuiltje in de bloem waarin men 'n weinig van de vloei stof giet en dit van het midden uit met een houten lepel met dc bloem ver mengt. Telkens giet men weer wat vocht bij, totdat de bloem en melk met elkander vermengd zijn, en een glad beslag is verkregen. De rozijnen, de aan kleine blokjes gesneden appelen, de ge snipperde sucade. worden door het be slag geroerd, en daarna worden dunne pannekoekjes in boter of slaolie gebak ken en goed warm opgediend met bas terdsuiker. LANGESTRAAT 42 TEL. 77 Chateau de Fez, St. Estèphe Medoc '34, lichte geurige wijn van een goed jaar Woensdag, 25 November HILVERSUM I, 1875 M. N.C.R.V. 8.00: Tu'dsein 801: Schriftlezing cn me ditatie 8,15: Morgenconcert 10.30: Morgendienst 11.00: Ensemble Van der Horst 12.00: Politieberichten 12.15: Gramofoonmuziek 12.30: Vcrvolg-conecrt 1.30: Populaire gramofoonmuziek 2.00 Populaire orgelbespeling 2.55: Zonder- overschakeling 3.00: Lezen van Chr. lec tuur 3.30: Orkestmuziek (gr. pl.) 3.45: Zenden erzorging 4 00: „Onze zang- en muziekverccnigingen" 5.00: Kinderuurtje 6.00: LandbQuwhalfuurtje 6-30: Onderwijsfonds voor dc scheepvaart N.C.R.V. 7.00: Politieberichten Persberichten van het Ned- Chr. Persbu reau 7.15: Causerie 7.30: Guy Weitz 7.45: Een kwartiertje radioreportage 8 00: Tijdsein Nieuwsberichten 8.16: Do Arnhemsdhe Orkcst-vcrceniging 9.10: Voor jonge mcnschen 9.40: Vcrvolg-con- cert 1015: Nieuwsberichten 10.20: Schaakcursus 10.35: Gramofoonpl. con cert Schriftlezing. HILVERSUM II, 301.5 M. VARA-pro- gramma 8.01: Gramofoonmuziek 8.15: Morse-tydscir. 9.30: Onze keuken, door P. J. Kers Jr. YPRO-programma 10.00: Morgenwijding. Voorganger: Ds. E. D. Spelberg VARA-programmu 10.20: Uitzending voor de arbeiders in dc Conti nubedrijven 11.30: Uitzending voor de werkloozen 12.01: Het Vara-orkest o.l.v. Willem Lohoff 12.45: Charles Panzdra 1 00: Het VARA-orkest 2-01: Het VARA- orkesl 2,30: Voor de vrouwen 3.00: Voor dc kinderen 5.30: Orgelspel 6.01: Ramblers VARA-dansorkest R.V.U. 6.30: „Noodlot en vrije wil". V.A.R.A 7.01: Sport: Tafeltennis 7.15: Kun je nog zingen, zing dan mee 7-40: Proble men der Democratie" 8.03: Nieuwsbe richten en VARA-Varia 8.15: Bekende Ouverture's cn Opera-aria's 8.45: „De Witte Roos", hoorspel 10.00: Nieuwsbe richten 10,05: VARA-Dansorkest 10.30: Trio A Cordes dc Bruxellcs 11 00: „Huwelijksverhoudingen" 1130: Gramo foonmuziek 12.00: Tijdsein cn sluiting. BRUSSEL (VI.) 1.30 Concert door het Omroepkleinorkest. 7.20 Kamermuziek- 8.20 Concert door het Omroepsymphonie- kest. o.l.v. Fr. Andrc 910 Frans Smits spreekt over Emiel Vcrhacrcn. BRUSSEL (Fr.) 12.50 Concert door het Omroepkleinorkest. Grand Théfitre. Van 20 L m. 26 November vertooning van de film „De lokkende stem". Voorstellingen: Zondag doorloo- pend van 2 uur tot 8.30 uur n.m. Avondvoorstelling 8.30 "n.m. Woensdag en Zaterdag matinée. 2Ve uur. City-Theater. Vanaf 20 Novem ber vertooning van de films: ,.Zijn laatste commando" en „Boccaccio." Zondag doorloopend 1.45, 4.6.15 en 8.30 uur. Zaterdag 2.30 uur, 6.15 en 8.30 uur. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Eiken Woensdagmiddag Kindermatinee 2.30 uur n.m. Cinema Amicltia. 21 Novem ber. Vertooning van de film Berke ley Square. Voorstellingen: Zondag 2.30. 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n m. Museum Fléhite. Westsingel. Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge- houw Theosofische Vereeniging. Re gen tesselaan. lederen dag van 68 uur. R.-K. Leeszaal, Nleuwstraat 24. Openbare leeszaal met Jeugdlees zaal en Bibliotheek, Muurhulzen 9. 14 t.m, 29 November. De Poth. Amersf. Kunstenaars Gilde. Na- iaarstcntoonstelling van beeldende kunst. Dagelijks 10i.30 uur. 21 Nov. Gebouw Bethel. Tentoon stelling Chr. fröbelschoolwerk. 210 uur n.m. 21 November. Lunchroom Ams- vorde. Ko Beuzemaker spreekt voor de C. P. N. Aanvang 8 uur. 21 November. Parochiehuis P. Potters.tr, Ledenvergadering Oranje- ver. Soesterkwartier. Aanvang 8 21 November. Ev. Luth. Kerk. Bijeenkomst ter gelegenheid van hot 250-jarig gebruik der Kerk. Aanvang S uur. 21 November. Concordia. Cause rie over het borgstellingsfonds door dr. Scheurcr. Aanvang half negen. 25 November. Ambachtsschool. Algem. Vergadgring. Aanvang half acht. 27, 28 en 29 Nov. Markthal. 11e Nat Kleinveefokkerstentoonstelling. 29 November. Concordia. Leeken- spelavond der A. J. C. Piet Tiggère spreekt. Aanvang 8 uur. 30 November. Sierkunst. Genoot schap Nederland—Frankrijk. Henry Asselin: Les Arts et le6 Techniques clans la vie moderne (Exposition Internationale de Paris 1937). Met lichtbeelden. 8 uur n.m. UTRECHT 25 November. Stadsschouwburg. Nieuw Schouwfooneel voert op: „Charlotte." 8 uur n.m. 5.25 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Paul Douliez. 6.20 Causerie vanwege de Vrjie gedachte. 6.55 Viool-recital door Hubert Commis saris* 8.35 Programma ter herdenking van de 20-jraige sterfdag van Emiele Ver- Ihaeren. DUITSCHLANDSENDER (R) 11.20 Concert door het Leipzigcr sympho- nieorkest, 3.20 Concert door het Omroepamuse- mentsorkest o.l.v. O. Dobrindt. 5.05 Voor dc jeugd. 6.20 „Guten Abend lieber Hörer". Concert 11.20 Dansmuziek door Egon Kaiser's or kest. DROITWIGH (Eng.) 12-50 ..Kings of Jasz 10" 1.20 Populair concert 5.35 Het B.B.C.-Dansnrkest. 8.35 Uit de Queen's Hall te Londen: Con cert door he B.B-C. Smyph.-orkest. 11.35 Dansmuziek. FEUILLETON 61) Rex keek en vloekte. Vijfhonde-d voet beneden hem bevond zich een an dere vlucht machines. Hij maakte een scherpe bocht en liet tezelfdertijd hot vliegtuig stijgen. Hij hoopte op die manier aan de achtervolging te ont komen. Dat het op hen gemunt wha was zonder twijfel De machines aan den Noordkant waren eveneens geste gen. „Alle duivels," riep Rex uit. „Als wij een paar honderd mijl varder geweest waren, hadden wij het eewonnen „Denk ie dat wil erdoor zullen ko men?" vroeg de hertog. Rex schudde ziin hoofi „Natuurlijk zullen wij het proheeren. maar er is geen enkele wolk te bekennen waar achter wii ons zouden kunnen ver schuilen. Maar kijk daar eens, daar komen er noe veel meer." Onder het spreken had de hertog de nieuwe machines ook opgemerkt Een derde groep naderde zij waren nog ver verwijderd en zii leken op dezen afstand niet meer dan kleine stipjes. Zij vlogen zeer hoog. „Zij zijn erop uitgestuurd om ons te vangen," riep hij uit. „Ik geloof nooit dat wij erdoor zullen komen." Retetetet klonk plotseling als een waarschuwende kreet een machineg© weer door de lucht. Simon voegde zich weer bij hen. „Ik heb achterin de machine geen lood ammunitie." zei hij. „Is er voor mis schien wat?" Rex schudde zijn hoofd. „Niets, ik heb er nog naar gekeken voordat wij start ten. Maar het zou ook nutteloos zijn. Wij kunnen niet tegen zooveel machi- „Rex. wij moeten dalen voor wij neer geschoten worden," zei de hertog toen er een nieuwe uitbarsting van een ma chinegeweer volgde. Rex knikte. „Vervloekt, maar wij zul len vechten voor ons leven. Laat ons de machines zoover mogelijk uit den weg gaan." De vliegmachine daalde vlug en het was geen oogenblik te vroeg. Het knet teren der machinegeweren begon op nieuw en de eerste drie kogels vlogen legen do vleugels. Marie Lou zat in de cabine waar Si mon haar neergezet had toen de eerste vijandelijke vliegtuigen in zicht geko men waren Hij wendde zich nu tot haar en zei vlug en dringend: „Kiik. niemand weef dat ie bil ons bent Zii ziften ons achterna en niet jou. Als wij landen moet le maken dat ie wegkomt." „Waar kan ik heengaan0" protesteer de zij. „Het is verschrikkelijk dat wij op het laatste oogenblik nog verliezen en neergeschoten zullen worden." „In ieder geval is dat beter dan in de gevangenis terecht te komqp," zei Simon weer. „En ik sta er op dat je zoo spoedig mogelijk naar Moskon gaat als je geluk hebt met je, vlucht. Hier neem dit aan." Terwijl hij sprak had hij ziin ins losgeknoopt en trok de ikon die Valeria Petrovna hem gegeven had, van zijn hals. Hij legde het in haar hand cn strompelede naar voren, naar de cabine. „Waar komen wij ongeveer terecht?" vroeg hij den hertog. „Kief." zei de Reichlau prompt. „Tk kan de kerktorens in de verte reeds zien. Ook de twee groote rivieren." „Goed. geef mij je geld, vlug." „Waarom?" vroeg de Reichlau ver baasd. „Geef het mij. Zij zullen het jc toch afnemen." Terwijl hij sprak keek Simon naar buiten. De kleine afmetingen van de landerijen onder hen werden ieder oogenblik grooter. het scheen alsof do narde naar hen toekwam. Hij riep Rex in hef oor: „Als je kunt land dan bij dat dorp aan je rechterhand, naast de hoornen." Rex schudde zijn hoofd. „Moeilijke landingsplaats. Het land is daar verder op beter geschikt voor." „Doe toch zooals ik zeg," riep Simon scherp en nam de ransel van den her- log op. Hij gaf die en ook de zijne aan Marie Lou. ..Hier is geld." zei hij adem loos. „Ga. als ie kunt. naar Moskou en probeer daar Valeria Petrovna Karkoff fe spreken te krijgen. Zij is de beroemde actrice. Iedereen zal ie kunnen vertel len waar zij woont. Geef baar dit me daillon en vertel baar dat wij als ge vnngenen in Kief vertoeven begrepen?" Marie Lou knikte „Valeria Petrovna," herhaalde zij. „Ja." De vliegmachine begon in groote cir kels rond te vliegen cn maakte toen een scherpe bocht. Simon keek opnieuw uit liet raampje. Iiij leunde over Rex' schouder en riep: „Kun je dien boom gaard daar bereiken?" „Ik donk dat je niet weet wat je wil," zei Rex, die niet begreep wat Simon van plan was. „Op den weg volgen ons een paar politie-auto's. Zij staan met de vijandelijke vliegtuigen in draadlooze verbinding. Wij kunnen niet hopen ze te ontkomen. Maar ik zal toch doen wat je vraagt, als ik kan." De daken van de dorpshuizen schenen in een ongelooflijke snelheid op hen toe te komen. Zij scheerden over het rieten dak van een groote schuur en een oogenblik later hebheldcn zij mot een vaart van vijftig mijl per uur over een weide. Rex draaide het toestel plotse ling om en de machine reed door een palen omheining heen en met een zacht gekraak stond zij stil tegen de eerste hoornen van den boomgaard. „Prachtig," riep Simon toen de moto ren, na zeventien uur onophoudelijk gedraaid fe hebben, ophielden te zoe men. ..Dat had je niet beter kunnen doen." ITij hielp Marie Lou reeds uit het toestel klimmen en riep. terwijl zij op den grond sprong: „Loop wat je kunt!" „Mijn bundeltje." riep zij uit. „Gooi mij mijn bundeltje toe." „Och, wat doet dat ertoe," gildo Si mon. „Maak dat Ie weg komt." Zij schudde haar hoofd. „Alstublieft, geef het mij. Ik moet het hebben." Simon was boos en verspilde een paar kostbare minuten om onder de tafel van de cabine naar haar pakje te zoeken Hij vond het eindelijk cn gooide het haar toe. „Vlug." riep hij nog. „Vlug! Valeria Petrovna! En mocht je ooit in Londen komen ga daar dan Richard Eaton opzoeken. Hij woont in de Na tional Club. Vertel hem alles wat ons overkomen is." Intusschen was Rex voor uit de ma chine gekomen. De hertog volgde hem langzaam! Voor hij uitsteeg had hij eerst een platte lange doos uit de cabine gehaald. De doos bevatte de laatste Hoyo dc Mantorrev's. Hij stak er zelf een aan en offreerde er eveneens een. „Dank je," zei Rex, en liep om den vleugel van de machine heen. „Stmon waar ben je?" riep hij. „Ik kom!" antwoordde Simon. Hij had juist Marie Lou tusschen dc hoo rnen zien verdwijnen. Rex hielp hem uit de machine. De Reichleau bood hein beleefd zijn laatste sigaar aan. Simon nam haar met een grijnslach aan. „Ik wist niet dat er nog een paar overgbleven waren." zei hij terwijl nij de sigaar aanstak. „Dit zijn de laatste." zei de hertog glimlachend. „Ik heb ze voor een bij zondere gelegenheid bewaard." „Waar is Marie Lou?" vroeg Rex angstig. .Zii eh bleef in Romanovsk achter." zei Simon. „Wist je dat niet?" Hij blies de rook van zijn lange sigaar bedachtzaam uit. „Een goed soort, deze IToyo's." De vliegmachines dreunden en cir keiden hoven hun hoofd De sirene van een gepantserde auto klonk, een oogen blik later kwamen eenige mannen van dc Ogpu met opgeheven pistool op hen aanrennen. HOOFDSTUK XXII. „Hij die vocht en wegliep Valeria Petrovna zat op een divan in haar prachtig gemeubileerde kamer Haar handen had zij zoo vast in el kaar geklemd dat de knokels wit door schenen onder de gespannen huid. „En toendrong zij aan, „en toen „Madame, ik weet het niet. Hoe kan ik dat weten?" zei Marie Lou terwijl zij droevig haar hoofd schudde. „Haha," Valeria Petrovna stond met een vlugge beweging en een uitdruk king van verveling op. „Ja, hoe kunt u dat ook weten? U had tU6schen de boomen kunnen blijven staan om te zien wat er verder gebeurde. Maar hoe kan ik nu weten of zij dood of leven 1 zijn?" Zij begon haastig haar kamer op en neer te loopen. De strooken van haar négligé golfden achter haar aan. „Maar toch. madame," zei Marie Lou als protesicerend. „ik heb geen schoten gehoord. Zij zullen hoogstwaarschijn lijk gevangen genomen zijn, en niet gedood." Zij \oelde zich allerongelukkigst; de ze laatste dagen waren voor haar een nachtmerrie geweest. Zij had haar gcheele leven met uitzondering van haar eenzame jeugd, in een slapend* Siberische stad doorgebracht De be volking bestond uit domme menschen meest boeren. Zii was van de bewoon de wereld afgesloten door mijlen van wouden en bijna altijd omgeven door 6neeuw. Zij leefde daar een eenvoudig, eentonig bestaan en was gewoonlijk al leen, behalve wanneer zij de kinderen onderwees. Zij was nu geheel verbaasd en verschrikt door haar ervaringen die zij in de groote steden had opgedaan en waarnaar zij toch zoo lang verlangd had. En nu, deze vreemde, prachtige vrouw dio haar een standje maakt# omdat zij zoo vlug als zij kon wa6 weg* celoopen zoodra de vliegmachine ge land was. En toch had zij niets andeis gedaan dan hetgeen Simon haar ge zegd had. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6