top!! Verboden De Reisduif" Prins Bernhard te Terschuur Grootste Sorteering LOOSDRECHT WINT VAN A.D.V. I BESLISSING NOG NIET GENOMEN UIT DEN U.P.V.B. INGEZONDEN STUKKEN NIEUWE UITGAVEN B. SCHOOLEMAN Radio-programma's DAMESMODEMAGAZIJN W. K. van ROSSUM 18 LANGESTRAAT PULLOVERS en VESTEN Ook voor oudere DAMES door 2e BLAD PAU. '2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 25 NOVEMBER 1936 DAMMEN Een spannende ontmoeting in een „bijzondere omgeving" In het gemoedelijke dorpscafétje, dat naar den bloemrijken naam vau „Hol- landschen Tuin" luistert, was het met één invaller spelende ccistc tiental der Amersfoortsche Damvcreenigiug gister avond de gast van het geheel volledige Loosdrecht I. Het was er meer dan gemoedelijk. In de speelzaal met groote-kamer-afme tingen werden door beide verecnigin- gen in den letterlijken zin des woords „schouder aan schouder" gestreden. De vrij talrijke toeschouwers konden zich slechts met de grootste moeite een weg banen achter de stoelen langs. Af en toe klonk het klingel-bellctje aan den vooideur, wat dan een nieuwen toeschouwer aanbracht of wel een dorpsgenoot, die een praatje kwam ma ken onder het genot van een glaasje geestelijk vocht. Dat belletje aande voordeur was iets, waar je als competitie-damspeler maar aan moest wennen. Vorig jaar had men wel eens een zakdoek om den bel gebonden om daarmee het geluid te temperen, maar nu klonk het weer op volle sterkte. Het was „stimmungsvoll" in het schaarsch verlichte, blauw-dampcnde zaaltje, maar vooral geen raampje opengezet werd om toch maar niets van de sfeer naar buiten te doen trek ken. Achter de tapkast stond de grijzende, vriendelijke waardin. Zij had een brei werkje ter hand genomen, doch vrij regelmatig gleden haar oogen af naar den stand op de borden en menigmaal klonken haar opmerkingen over het spel in onze ooren. Het moedertje be moederde de Loosdrechtcnaren in hun spel en men bemeikte, dat dit niets nieuws was. Ook zij moest de nauwe kronkelwe gen bewandelen, wanneer zij het kopie koffie of glaasje bracht, dat haar be steld was. Maai* ze had er geen moeite mee: ze duwde haar „hinderpalen" ge moedelijk op zij Dc A D. V. vond het er lang niet ongezellig in dit milieu, waar het bil jart zorgvuldig was toeeedekt en toen men precies middernacht in den don keren tuin van „Hollandsche Tuin" de taxi's opzocht om de thuisreis te aan vaarden. toen nam men feitelijk noorle afscheid van deze bijzondere en juist daardoor zoo aantrekkelijke omgeving. Waarom de taxi'« in den tuin stonden en niet voorgereden werden? Vorig jaar had de veldwachter gevraagd om van daaruit Ie vertrekken, anders zou den de beide kinderen van één der dorpsnotabelenen. die aan den over kant woonde, door het motorgeronk uit hun slaap gehaald worden En in het rustige Loosdrecht moet het rustig blijven terecht De gemoedelijkheid van het café was wel in scherpe tegenstelling met de feilheid, waarmee aan alle tien bor den gestreden werd. De partijen waren volkomen aan elkander gewaagd cn al moeten wc toegeven, dat reeds na een uur een paur A.D.V.-ers schijfverlies hadden, later werd dit \eelal weer op geheven en ontbrandde de strijd tus- schen de gelijkwaardigen opnieuw. Loosdrecht is een ploeg, die in deze competitie zeker nog wel succes zal hebben. Er wordt, zonder al te zeer de theorethischc wegen Ie volgen, op soli de wijze gespeeld en vooral wacht men zich er voor om eenig risico te nemen. Onze sladgenooten weerden zich zoo goed mogelijk en om half twaalf was het nog gelijk (8—8). Jammer genoeg, was het te zien, dat de twee nog res- teerende A.D.V.-borden zouden moeten Pianohandel Fa. R. van den Burg Arnhemsche straat. Wij verhuren piano's vanaf 5. p. maand met recht van aankoop Vraagt Catalogi aan. capituleeren. Loosdrecht maakte geen fout en won tenslotte met 128. A.D.V.-ers, dat wordt oppassen! Er zijn nu twee wedstrijden gespeeld en evenveel verloren. Maandagavond wordt hier ter stede tegen Vccnendaal I ge speeld; ook dan zal het zwaar zijn, doch laten wij hopen, dat de eerste zege geboren zal worden. De persoonlijke resultaten van gister avond luiden: Loosdrecht I A.D.V. I F. AalbertsJ. Horsmeier 20 A. PrinsenC. B. v. d. Bent 20 M. HcinekeJ. C. de Knegt 02 E. HennepmanA. P. Beij 20 A. VcefkindA. den Baas 0—2 C. DaamsPh. Bintel 02 A. v. EkerisC. v. Colmjon 20 J. OtkeG. J. Stappershoef 20 M. van ReenenJ. v. d. Velden 20 C. J. v. IlaselenJ. Vos 0—2 12—S ZWEMMEN Aangaande de tournee van onze zwemsters naar Indië Naar wij vernemen heeft de uit- noodiging van den Nederlandsch- Indischen zwembond, welke uitnoo- diging tot doel heeft enkele van de beste Nederlandsche zwemsters een tournee door Indië te doen maken, in het bestuur van don Koninklij ken Nederlandschen Zwembond op nieuw een onderwerp van bespre king uitgemaakt. Naar bekend heb ben de zwemsters Nida Senff, Wil ly den Ouden, Tini Wagner cn Jo- pie Waalberg aan het bstuur van den K. N. Z. B. bericht gezonden, dat het haar mogelijk was, aan de ze tournee deel te nemen. Van Rie Mastenbroek echter was een schrij ven met bezwaren ingekomen. Op de bestuursbijeenkomst, te Utrecht gehouden, is nog geen defini ties beslissing omtrent het al of niet doorgaan der Indische tournee genomen, doch wel kon men ons mede deelen, dat de mo gelijkheden. dat de toer uiteinde lijk doorgang zou kunnen vinden, grooter zijn geworden. De bespre kingen worden voortgezet.. Wedstrijdprogramma Zondag 29 November le klasse. Stichfsche BoysJ.S.V. V.V.O.G.De Raven. Volharding's-Graveland. 3e klasse A. N.S.C.—Spoorvogels. Putt. Bovs—Kieviten. G S.V.—S.S.V. RenswoudeH.D.S. 3e klasse C. Dui venelf talG.S.C. RapidW.I.K. W.V.V.—TO.G. StichtenarenAmersf. Vooruit: Reserve lc klasse A. Hilversum 5Gooische Boys 2 Sopla 2Amersf. Boys 2 Velox 4Amsvorde 2 Reserve 2e klasse A. E.S.V.A.C. 2Amerongen 2 Scherpcnzeel 2Quick 2 Reserve 3e klasse A. H.V.C 4—Amsvorde 3 (terr. Amsvorde). Reserve 3e klasse C. Gooische Boys- 3D.O.S.V. 2 E.S.V.A.C. a—Baarn 3 De Zebra's 2Sopla 4 Reserve 4e klasse E. Quick 6Amf. Boys 4 Spoorvogels 2N.S.C. 3 A.P.W.C. 4—Austerlitz 3 >5 Uitslag van de tentoonstelling dezer postduivenver» eeniging De uitslag van de Zaterdag en Zon dag j.l. in café Sport aan den Leusder- weg door .,Dc Reisduif" gehouden ten toonstelling is als volgt: Klas 1 Onbvl. Oude Duiven: le prijs T. Tuit hof, 2e prijs A. v. Hei ningen, 3c prijs N. Vries. Klas 2 Onbvl. Oude Doffers: le prijs N. Vries, 2e prijs A. Verstra len, 3e prijs N. Vries. Klas 3 Onbvl. Jonge Duiven: le prijs N. Vries, 2e prijs N. Vries. Klasse 4 Onbvl. Jonge Doffers: lc prijs J. Maasen, 2e prijs L. Krabs- huis. 100-300 Km. Klas 5 Bevl. Oude Duiven: le prijs J. Maasen, 2e prijs A. Heinin gen, Z.E.V. II. Lambrechts. 100—300 Km. Klas 6 Bevl. Oude Doffers: lc prijs T. Vries, 2o prijs J. Burg, 3c prijs H. v. Putten. 301—600 Km. Klas 7 Bevl. Oude Duiven: le prijs T. Tuithof, 2e prijs B. v. Burg, 3e prijs H. v. Putten, Z.E.V. B. v. Burg. 301600 Km. Klas 8 Bevl. Oude Doffers: le prijs H. v. Putten, 2e prijs H. v. Putten, 3e prijs T. Tuithof, 4e prijs H. A. Graaf. 601 en meer Km. Klas 9 Bevl. Oude Duiven: le prijs G. Kluvers, Z.E.V. J. Maasen. 601 en meer Km. Klasse 10 Bevl. Oude Doffers: 1. T. Tuithof, 2e prijs J. Maasen, 3e prijs H. A. Graaf, Z.E.V. T. Vries. 80—180 Km. Klas 11 Bevl. Jonge Duiven:- le prijs T. Tuithof, 2e prijs A. Ver straten. 80180 Km. Klas 12 Bevl. Jonge Doffers: le prijs II. A. Graaf, 2e prijs J. Maa sen, 3e prijs L. Krabshuis. 181 cn meer Km. Klas 13 Bevl. Jonge Duiven: le prijs G. Kluvers. 2e prijs H. A. Graaf, 3e prijs J. Maasen, 4e prijs L. Krabshuis. 181 en meer Km. Klas 14 Bevl. Jonge Doffers: le prijs H. A. Graaf, 2e prijs G. Horst, 3e prijs J. Bruin, 4e prijs J. Bruin. Beste Onbevl. duif: T. Tuithof, beste Onbevl. Doffer: N. Vries. Beste Bevl. Duif: T. Tuithof, beste Bevl. Doffer: H. A. Graaf. Beste van 't geheel: T. Tuithof met Onbevl. Oude Duif. 70ETBAL ENGELAND—HONGARIJE BOEDAPEST, 24 November (A. N. P.) Met zestien spelers zal Hongarije de reis naar Londen ondernemen \oor den wedstrijd teen Engeland op 2 Decem ber a.s. vier dagen later zullen de Hon garen dan nog een wedstrijd tegen de Iersche Vrijstaat spelen. De volgende spelers zijn door dezen toer uitgeko-. zen. Doelverdedigers: Palinkas en Szabo. Backs: Polgar, Vago, en Biro. Halspelers: Dudas, Turai, dr. Sarosi Lazaro en Szalav. Voorhoede-spelers: Vincze, Zsengeller Cseh, Titkos, Sas en Szabe. Reserve 4e klasso G. Driebergen 3Hoevelaken 2 Soesterberg 3N.I.O. 4 Quick 4Austerlitz 2 Voor het bijwonen van oefeningen der lucht; doelartillerie BARNEVELD, 25 Nov. Hedenmor gen te kwart voor negen is Z.D.H. Prins Bernhard te Terschuur aangekomen om tegenwoordig te zijn bij de oefeningen van de luchtdoclartillcric, welke in do omgeving van Barneveld gehouden worden. Hij was vergezeld door zijn particulieren secretaris jhr. Ir. W. G. Röell. De Prins werd opgewacht door den commandant van het veldleger, Jhr. W. Röell, generaal-majoor .T. H. Carstens, inspecteur van de artillerie, kolonel J. J. van Santen, chef van de staf van het hoofdkwartier van het veldleger en ma joor S. C. van den Bergh, toegevoegd aan den inspecteur der artillerie voor noemd. Per auto van dc defensie begaf dc kleine stoet zich, begeleid door veld wachters op de motorfiets, door Barne veld naar een terrein, gelegen nabij de hofstede „De Hul" onder Barneveld, woor de Prins een stelling van de lucht doelartillerie zou bezichtigen. Langs den weg, welke het gezelschap door Barneveld nam, stonden vele be langstellenden, die den Prins luide toe juichten. Nabij de hofstede „Dc IIul" was een klas schoolkinderen opgesteld, die het Wilhelmus zong. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). BAZAR A.C.J.M.V. De Amersf. Christel. Jongemannen Vereeniging organiseert op 26, 27 en 28 November in het gebouw Eben Haëzer, Muurhuizen 153, een bazaar. Het doel van deze bazar is: „Instandhouding Jeugdwerk." In den tijd van voorbereiding hebben we veel goederen van milde gevers (sters) ontvangen, waarvoor we allen zeer erkentelijk zijn. Thans zal onze ba zar, wil deze tot een goed resultaat lei den, vereerd moeten worden met een bezoek van U allen. Een ieder, die in ons Jeugdwerk be lang stelt, wordt door ons verwacht, maar ook zij, die geen liefde voor 't Jeugdwerk hebben, kunnen onze bazar bezoeken. Het gaat om het welslagen van dc ba zar, waardoor wij ons Jeugdwerk met onverminderde kracht kunnen voortzet ten. Wij rekenen op Uw komst! Namens bazarcommissie, Th. J. KOLK Lenore. Naar de ballade van Gottfried August Btir- ger, door A b. Visser. Van Gorcum's Tooneelfonds nr. 46). Uitgave van Van Gorcum Comp. N.V. Uitgevers te Assen. „Lenore" is een Nederlandsche be werking van Gottfried August Bürgcr's ballade, die tot nu toe meest in het Duitsch voorgedragen werd. Deze bal lade bezit een suggestieve meeslepend heid en zal, nu de voordrachtskunst steeds meer opgang maakt, ongetwij feld groote aftrek vinden. Dc moderne literatuur levert weinig, dat zich leent voor declamatie; slechts het „Heksen- lied" werd en wordt tallooze malen op gevoerd en met dit stuk is „Lenore" dan ook het best te vergelijken. VOOR REPARATIES AAN UW STOFZUIGER VER WARMINGS- APPARATEN v. PERSEIJNSTRAAT 19. ToL 423. DONDERDAG 26 NOVEMBER HILVERSUM I, 1875 M. K.R.O. 8-00: Wij beginnen den dag... 8.05: Plechtige H. Mis N.C.R.V. 10.00: Tijdsein Gramofoonmuziek 10.15; Morgendienst 10.45: Leger des Heils-kwartiertjc K.R.O. 11.00: Gramofoonmuziek 11.30: Godsdienstig halfuurtje 12.00: Tgdsein 12-01: Politieberichten 12.15: Het KRO-Orkcst 1.00: Gramofoonmuziek I.20: Het KRO-Orkcst N.C.R.V. 2.00: Cursus fraaie handwerken 2.55: Zender- overschakeling 3-00 Gevarieerd program ma 8.45: Zenderverzorging 4.00: Bij bellezing 5.00: Cursus handenarbeid voor onze jeugd 5.30: Concert 6.45: C-N.V- kwartiertjc 7.00: Politieberichten Persberichten van het Nod. Chr. Persbureau 7-15: Voor Postzegelverzamelaars 7.45: Z. E. Mr. Slingcnberg spreekt over „Het werkende Land" 8.00: Tijdsein Nieuwsberichten 8-15: Gramofoonmuziek 8.30: Spreker: Dr. G. Kalstieek 9.30: Oratorium „Christus" 9.30: Gramofoon muziek 9-45: Concert door het NCRV- orkest 11.00: Gramofoonmuziek Schriftlezing. HILVERSUM II. 301.5 M. AVR.O. 8.00: Tijdsein Gramofoonmuziek 10.00: Morgenwijding 10.15; Gewijde muziek 10-30: Jonny Kroon's Ensemble 12.30: Gevarieerd Lunchpaket 1.00: Gramofoon muziek 1.15: Het Omroeporkest 3.00: Borduur- en naaicursus 3.45: Gramofoon muziek 4.00: Voor zieken en thuiszit tenden 4-30: Joseph Joachin Raffpro- gramma 4.50: „Woudstra knapt het op!" 5.30: Kovacs Lajos 6.25: Zenderover schakeling 6.30: Sportpraatje 7.00: en nu, naar bed!" 7.05: Gitaarspel 7.30: Gramofoonmuziek 7.45: ZE. de Minister van Soc. Zaken Mr. M. Slingcnberg spreekt over: ..Het-werkende Land" 8.00: Tijdsein Nieuwsberichten 8.10: Het Concertgebouworkest plm. 10.30: Uit het oude Spanje 11-00: Nieuwsberichten AVRO-Dansorkest 12.00: Tijdsein Sluiting, BRUSSEL (VI.) 1.05 Cabaretprogramma. 1.30 Concert door het Omroepsalonorkest o.l.v. W. Feron. 5.20 Concert door het Omroepkleinorkest 8.20 Concert door het Omrocpsymphonie- orkest o.l.v F. André. 10-30 Dansmuziek. BRUSSEL (Fr.) 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Concert door het Omroep-salonorkest o.l.v. Walter Feron 6.35 Concert door het Omroepkleinorkest. 8-20 Concert door het Omroeporkest. 9-35 Concert door het Omroeporkest ol.v. Paul Gason DEUTSCHLANDSENDER (R) 11.20 Concert uit Breslau door het Sted. orkest van Bunzlau. 3.20 Concert door Egon Kaiser en zjjn or kest, 5,20 „Mit Gunst", liederen en gedichten. 5.50 Liederen van Peter Cornelius. 9.50 Piano-recital, DROITWICH (Eng.) 12.10 Het BBC-Wcls orkest. 1.05 Concert door Frances Hatfield. 7.35 Bcbe Daniels en Donald Mather 10.40 liet BBC-orkest. 11.35 Dansmuziek ....zouden wij den automobilist wel willen toeschreeuwen, die 'n auto gaat Voorbijrijden, welke op zijn beurt al beng Is een voorrijder In te halen, 't Nieuwe voorschrift zegt Immers: GEEN DRIE WAGENS NAAST ELKAAR Grand Théêtre. Van 20 t. m. 26 November vertooning van de film „De lokkende stem". Voorstellingen: Zondag doorloo pend van 2 uur tot 8.30 uur n.m. Avondvoorstelling 8.30 n.m. Woensdag en Zaterdag matinée. 2Vs uur. City-Theater. Vanaf 20 Novem ber vertooning van de films: „Zijn laatste commando" en „Boccaccio." Zondag doorloopend 1.45, 4.6.15 en 8.30 uur. Zaterdag 2.30 uur, 6.15 en 8.30 uur. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Eiken Woensdagmiddag Kindermatinee 2.30 uur n.m. Cinema Amicltia. Geen film- vertooning. Voorstellingen: Zondag 2.30. 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Museum Fléhito. WestslngeL (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging. Re* gentesselaan. lederen dag van 6—8 uur. R.-R. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Openbare leeszaal met Jeugdlees zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. 14 t.m. 29 November. De Poth. Amersf. Kunstenaars Gilde. Na jaarstentoonstelling van beeldende kunst. Dagelijks 10430 uur. 25 Nov. De Nieuwe Kerk. Herden kingsbijeenkomst 100 jaar Zondag- schoolarbeid in Ned. en 70-jarig be staan der N.Z.V. 7.30 uur n.m. 25 November. Ambachtsschool. Algemeene Vergadering. Aanvang half acht. 26 November. Foer Amicitia. Ver. van Huisvrouwen. Causerie over Bali met lichtbeelden door mevr. van Goor—Stöcker. 2.30 n.m. 27 November. Amicitia. Am6terd. Tooneelvereeniging voert op „Bio grafie." 8 uur n.m. 27, 28 en 29 Nov. Markthal. 11e Nat. Kleinveefokkerstentoonstelling. 28 November. Amicitia. H. B. S. bal. 8 uur n.m. 29 November. Concord ia. Leeken- spelavond der A. J. C. Piet Tiggere spreekt. Aanvang 8 uur. 30 November. Sierkunst. Genoot schap NederlandFrankrijk. Henry Asselin: Les Arts et les Techniques dans la vie moderne (Exposition Internationale de Paris 1937). Met lichtbeelden. 8 uur n.m. 1 December. Theosofische Loge. Psychometrische séance door den heer E. Benedick. S uur n.m. 2 December. Volk6gebouw. Ver. van Vrienden der Sovjet-Unie. Spreker: ds. Snotlage. S uur n.m. UTRECHT 25 November. Stadsschouwburg. Nieuw Schouwlooncel voert op! „Charlotte." 8 uur n.m. FEUILLETON 52. „Hoe lang is dit alles geleden?" vroïg iValeria Petrovna plotseling. „Drie dagen, madame" „Drie dagen! Kind, waar ben je dan al dien tiid geweest?' Groot, donker en» lieflijk stond Va leria Petrovna voor Marie Lou als e-w levend geworden beschuldiging „Waar om hen ie niet dadelijk bij mij geko men?" Alhoewel zij slechts enkele jaren in leeftijd verschilden, vodde Marie Lou zich niet beleedigd over de mani>r waarop Valeria Petrovna hei woord tot haar richtte Zii trachtte een dui l« lijke verklaring fe geven „Madame, langen tijd moest ik mij schuilhouden in een koestal Het zou zeer zeker verkeerd van mij gewe-'Si zijn om mij dadelijk in het open haai te vertoonen Toen de nacht inviel ver lief ik mijn schuilplaats om naar Klef te loopen Het was een lange weg. ze ker zes of zeven werst Bovendien wist ik in die stad den weg niet. Ik wilde ook niet vragen. Tk dacht dat iederen politieagent iets van ons weten zou. Ik liep maar rond op zoek naar het ela tion. Ik ontmoette ecnige mannen die dronken waren. O, als ik daaraan denk het was verschrikkelijk1" Er ginc een rilling door haar slank lichaam toen zij hieraan terugdacht Valeria Petrovna haalde de schou des op „Dacht ie nu werkelijk dat alle Russische politieagenten ni«ts anders te doen hebben dan jou achterna te zitten?" „Dat wist ik niet. madame. Ik was vermoeid en bovendien kon ik niet goed denken. Als ik dien groot en zee man niet ontmoet had. wie weet wal er dan met mij gebeurd zou zijn. Hii was zoo vriendelijk voor mij. hij droeg mijn bundeltje en bracht mii naar hoi station. Ik sliep dien nacht op den vloer van de wachtkamer en den vol genden nacht, ook" .Dan heh ie dus een gehcelcn dae verspild?" Valeria Petrovna maakte een afwerende beweging met haar hand ..Waarom hen je niet met den eersten den hesten trein hierheen ge komen? Je wist toch hepl gopd dat hei hier een zaak betrof waar mensch «n levens op het spel staan?" Marie Lou schudde haar hoofd „lk had zeer weinig Russisch geld Bijna al het gold dat monsieur Simon mij gaf- was vreemd geld Ik durfde de bank nolen niet te wisselen, ik moest warh ten op een boemeltrein In den afge loopen nacht heh ik weer in het slation geslapen. U kunt ervan overtuigd zijn mevrouw, dat ik alles gedaan heb om zoo 6poedig mogelijk bij u te komen." Plotseling verteederd ging Valeria Petrovna naast haar zitten en nam haar handen in de hare. „Vergeef mij. kindje, ik ben misschien ruw geweest en onvriendelijk, maar ik ben je uit den grond van mijn hart dankbaar Je moet wel een vreeselijken tijd mee egmaakt hebben, inderdaad verschrik kelijk. Maar ik ben geheel overstuur, ik mag bijna zeggen waanzinnig," /.ei zij eenvoudig. „Ik heb hem liefl" Bewondering worstelde in Marie Lou's oogen met angst toen zij naar de wouw keek die nu naast haar ge knield lag. Nooit, dacht zij, had zij iets gezien dat zoo mooi was Valeria Pe trovna met haar kostbare zijden klee ren. haai heerlijke parfum en haar exotische beminnelijkheid deed haar denken aan een wezen uit een andere wereld. Marie Lou had nooit iemand onlmoet die ook maar ecnige overeen konlst met haar vertoonde. De films die wekelijks in de dans zaal van de herberg te Romanov6k ge ceven werden, gaven nooit iets weer uit Hollywood en Estree De propagan dafilms die gedraaid werden hadden bijna altijd denzelfden inhoud en dp hoofdrollen daarin werden vervuld door een stevig gebouwde boerenvrouw of een fabrieksmeisje. Marie Lou kon Valeria Petrovna alleen vergelijken met die fantastische, onwerkelijke wezens waarover zij zooveel in haar bnekm gelezen had. Plotseling barstte Valeria Petrovna in tranen uit. „Wat moet ik doen?" snikte zij „Wat moet ik doen?" Alle vrees voor deze bovennatuurlijke schoonheid verdween uit Marie Lou's hart. Zij was boven alles maar een vrouw, precies zooals zijzelf. „Houd moed mevrouw," fluisterde zij, „nooit heb ik kunnen denken uit Romanov6k weg te komen. Nooit heb ik gedacht dat ik dien vreeselijken nacht in Kief zou overleven. Maar u ziet. ik heb alles doorgemaakt en nu ben ik hier in Moskou. Alles hangt nu alleen van uw moed af om degene die wij liefhebben te kunnen redden." Even plotseling als Valeria Petrovna was gaan huilen, even plotseling hield zij ermee op. „Liefhebben?" vroeg zij op haar eigen ruwe manier. „Wie van die mannen heb iii dan lief?" Marie Lou glimlachte. „Allemaal, madame. Het mag misschien vreemd voor u zijn. maar ik kom uit dezelfde kringen als zij. Vele jaren lang ben ik van de bewoonde wereld afgesloten ge wpest. Toen zij hij mii kwamen was hH mij alsof ik na een lange reis weer thuis kwam." „Hebt u een van hen vroeger ge kend?" vroeg Valeria Petrovna ver baasd en fronste haar wenkbrauwen „Neen, neen. Het is moeilijk om het uit te leggen, maar in de kleine spanne tijds die wij te Romanovsk te zamen doorgebracht hebben zijn wij elkaar ze-r veel nader gekomen. Tk kende hen beter dan wie ook van de menschen 1ie mijn huren waren gedurende vele ja ren. Deze drie mensehen hebben voor mij een ledige wereld aangekleed rij waren zoo vriendelijk, zoo dapper, zoo hoffelijk Verwondert het u dan nog dat ik ze liefheh? Mijn vrijheid, wan ne^r ik uit Rusland zou kunnen komen zou in plaats van een vreugde in een hiilerheid veranderen wanneer ook de anderen niet vrij waren." Valeria Petrovna werd plotseling scherp „U zoudt er dus behagen in scheppen Rusland te verlaten? Om bij onze, vijanden in de kapitalistische lan den te wonen? Hoe kunt u zulke din gen zeeeen?" „Madame, mijn moeder, aan wie ik alles wat ik heb en weet, te danken heb. was een Frangaise daarom ie Frankrijk mijn vaderland. En wanneer ik Rusland wensch te verlaten betce kent dat niet, meer dan wanneer u daar lange jaren van uw leven tegen uw zin had moeten doorbengen." „U beschuldigt uzelf," zei Valeria Pe trovna bitter. „Rusland heeft u gevoed en gekleed. Nu wilt u Rusland in den rug aanvallen? Gij zijt een bourgeoise! U sympathiseert met de kapitalisten." Marie Lou schudde haar hoofd. „Laat ons daarover liever niet spreken, ma dame. Kunnen wij niet iets uitdenken om onze vrienden to helpen?" Op hetzelfde oogenblik kwam het ka mermeisje van Valeria Petrovna de ka mer binnen. Zij wendde zich tot haar meesteres cn zei: „Daar ie een En- gelschman die u wil spreken." Terwijl het meisje sprak keek zij wantrouwend naar Marie Lou, een verschijning die volgens haar in het geheel niet thuis hoorde in deze prachtige vertrekken Zij zat vol rei6stof en zij zag er in he; algemeen zeer wanordelijk uit in haar grove gelapte kleeren. „Zeker een of anderen gek die mij gisteren in het theater gezien heeftl" riep Valeria Petrovna uit, „Stuur hem maar weg!" „Hij moet u noodzakelijk spreken," drong het meisje aan, gedachtig aa:i de banknoot van twintig roebel die zit in haar kous had verborgen. Zij toon de haar meesteres een visitekaartje. „Stuur hem weg," herhaalde Valeria Petrovna ongeduldig „Richard Eaton." mompelde zij terwijl zij op het kaartj" keek „Tk ken hem niet." „Madame, een oogenblik." zei Maria Lou ademloos. „Zei u daar niet Ri chard Eaton? Dat is een vriend van monsieur Simon." „Zoooo." zei Valeria Petrovna zich plotseling naar Marie Lou keerend. „Een vriend van Simon? Hoe weet jij dat?" „Dat heeft hij mij zelf verteld. D* laatste woorden die hij tot mij sprai waren: Als je ooit in Londen moctö komen, ga dan Richard Eaton opzo* ken. Hij woont in de National Club- Vertel hem alles wat er met ons Jtf beurd is." „Laat hem dan binnenkomen. Hi: heeft misschien nieuws." Het kamermeisje dat bij de deur g* talmd had, glimlachte en wenkte Bi chard, die in de hall stond te wachten- om naderbij te komen. Toen hij binnenkwam keek hij nrri belangstelling naar Valeria Petrovna Hij vond haar beminnelijker in haai deshabille dan hij haar ooit in Londen' op het tooneel gevonden had. Op hel; kleine figuurtje van Marie Lou lett'l hij niet, alleen vielen hem haar prach tige blauwe oogen en haar bleek, smal gezichtje op. „Ik zal beginnen met mij te veront schuldigen dat ik u lastig val," begon! bij zich tot Valeria Petrovna wendend- „Ik heb u eens in Londen ontmoet! maar ik vermoed dat u zich dat niet meer herinneren zult. Ik denk dat u zich mijn vriend beter herinnert." ..Ik herinner mij u toch wel. mr- Eaton." zei zii beminnelijk glimlachen' „Dat wil zeggen, niet uw naam, maar uw gezicht herkende ik dadelijk weer Over dien vriend van u: bedoelt u daar' mep Simon Aron?" „Ja. mevrouw. En ik weet niet of n mij kunt helpen, maar Simon ging naflr Moskou eenigen tiid nadat u Engeland verlaten had. en ik dacht eh dat lmt heel eoer] mogelijk was dat hij U hier in Moskou zou gaan opzoeken- (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6