Minister van Schaik's requisitoir Tragisch einde van de kermis In de Haagsche zedenzaak Een schot in den nacht Zedenpolitie rapporteert De dubbele moord te Merkelbeek SUIKERIN VOER UIT INDIE Drie verdachten staan terecht Vergoeding landbouw crisisfonds te BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 25 NOVEMBER 1936 TWEEDE KAMER De Minister doet voorlezing van het procesverbaal van 24 Mei 1936 Na afdooening van enkele kleinere wetsontwerpen wordt voortgezet de be handeling van hoofdstuk 4 (Justitie) ider Rijksbegrooting voor 1937. Thans zijn cle replieken aan de orde. De heer Donker (Soc. Dem.) is verheugd over de menschelijke wijze .waarop de Minister zijn beleid in de zgn. Haagsche zedenzaak heeft ver dedigd. Het gaat bij spreker niet om het persoonlijk optreden van den mi nister. Spr. wilde nadruk leggen op het algemeen karakter: de persoon lijke vrijheid van den verdachte. Het gaat om het optreden van politie en justitie in deze strafzaak. Onjuist is het standpunt van den Minister, dat hij geen nadere inlich tingen kan geven,daar deze zaak sa- mengestrengeld is met verschillende andere. Onbevredigend voor het rechts bewustzijn van ons volk is dat stand punt ook. Een openlijke afkeuring van eenige gemaakte fouten ware op haar plaats geweest. De particuliere brie ven hadden tijdig moeten zijn terug gegeven. Gelukkig zijn vele rechters- commissarissen hier te lande doordron gen van de belangen van eventueele onschuklig-verdachten. De hoofdvraag is. of politie en justitie lichtvaardig zijn opgetreden in deze zaak. Het vonnis van cle rechtbank tot op vrije voeten stelling is zeven dagen na de aanhou ding gewezen. Dit vonnis en zijn mo tiveering vertoonen een onoplosbaar verschil met de verklaringen van den Minister. Ook is weer gebleken, hoe verkeerd het is, dergelijke zaken sa men te voegen. Spreker betreurt, dat de Minister de Kamer het volledig materiaal onthoudt. De heer Van der Heide (Soc. Dem.) kan de rede van den Minister waardeeren om den toon en cle daar uit blijkende bewogenheid. De inhoud bevredigt spreker niet. De spreker handhaaft zijn meening Over de verhouding van politie en pers. Spreker wil een spoor aanwijzen. De Minister informeere eens, waar om het A.N.P. na het verschijnen 'der eerste brochure geweigerd heeft een persbericht van den hoofdcom missaris to verspreiden, dat toen alleen in het „Handelsblad" is op genomen. Spreker hanhaaft de verdere punten pit zijn rede. Wat de Minister zeide, heeft spreker teleurgesteld. Spr. be treurt, dat de Minister nadere inlich tingen weigert. Hij ontkent, dat er on derlinge samenhang zou zijn. Er is al leen één lang stuk. Zoo is ook het oor- 'deel van de raadslieden. De zaak-Ries staat niet in verband met de zaken die Voor dc rechtbank zullen komen. Spreker herinnert aan allerlei ge ruchten. als bijv., dat de Duitscho jus titie een dossier van Mr. Ries had en zou vervolgen als de Nederlandsche justitie het niet deed. Dergelijke ge ruchten Worden door de stilzwijgend heid van den Minister niet uit de we reld geholpen. Spreker acht de rede van den Minis ter onvoldoende. Welk recht had de Minister van Financiën voor zijn op treden? Door het antwoord van de re geering kan de zaak niet ten einde zijn. De heer Boon (Lib.) keurt het op treden van de justitie af. Ook is de politie er veel te vroeg bii geweest om in te grijpen. Spreker kan de zaak hier mede niet beëindigd beschouwen De Minister stelle een commissie in van hoogstaande menschen om te contro leeren. of de betrokkene als ambtenaar is te handhaven. Ongetwijfeld zou de Kamer zich bij haar uitspraak neer leggen. De heer Coops (Lib.) zegt. dat ons strafrecht aangetast werd als bleek dat zaken, niet in het dossier aanwe zig. waren in aanmerking genomen. Gelukkig heeft de Minister verklaard dat alle stukken in het dossier zijn geweest. Maar waarom weigert cle Mi nister clan verdere inlichtingen en blijft de zaak in nevel gehuld? Er be staat voor deze zaak groote belang stelling. niet alleen om Mr. Ries docb vooral om de vrees of bet met onze strafprocedure wel in orde is. Spreker heeft andere klachten over gedragin gen van rechters-commissarissen in strafzaken. S,preker bepleit eenigerlei toezicht op de rechterlijke macht, ook voor de openbare zitting. De heer Duvs (zonder partih ziet in menschen. als bedoeld in de zedenzaak beklagenswaardige individuen. Nie mand weet, of de Minister openlijk de kaarten op tafel moet gooien De re geering kan niet over zich heen laten gaan de verdenking van grof onrecht. Kan de Minister de mededeelingen niet doen in besloten zitting of doen neer leggen ter griffie? Is het belangrijkste deel betreffende den heer Ries te vin den in andere dossiers, dan kan dat niet worden goedgekeurd De minister van justitie, de heer Van Schaik. dupliceert. Spreker kan niet nader op zijn mededeelingen Ingaan. Verschillende zaken loepen over el kaar heen. bet betreft hier een com plex. Eerst toen cle instructie in haar geheel werd gesloten, kon de officier van justitie tot zijn beslissing over verschillende personen overgaan. Dit heeft uit den aard der zaak lang moe ten duren. Met de aanwijzing, nu ge geven, zal spreker onderzoeken, of er nieuw licht in zake de bekende publi catie is te verkrijgen. Inzake de gedragingen van den rechtercommissaris in deze zaak heeft spreker reeds medegedeeld, nog niet over de noodige gegevens te beschikken. Zoo eenvoudig is 'n onderzoek ten deze niet; Er dient minutieus te worden onderzocht, waarbij rekening is te houden met de hier in le en 2e instantie ge sproken woorden. Voor politie, jus titie en rechtercommissaris is er een onaangename kant aan de zaak verbonden. Hun bloed kookt. Zij kunnen zich niet verweren en geen contra-brochure schrijven. Verschil lende klachten jegens genoemde autoriteiten berusten niet op juis te gegevens. Zoo mogelijk zal spr. nader de Kamer inlichtingen ver strekken. Van den aanvang af konden spreker en zijn ambtegenoot niet anders doen dan politie en justitie haar gang te laten gaan. Als liet O.M. in een be langrijke zaak als deze moet ingrijpen dan snel en krachtig. Er bestond ge vaar voor vlucht. Er is door politie en justitie op preciese wijze gehandeld. De rollen schijnen omgekeerd: poli tic en justitie op den beklaagdenbank. Het gaat er om of het recht voldoende gehandhaafd wordt. Spreker moet dan krachtens besluit van den minisster- raad over ernstige bezwaren heenstap pen. Spreker doet voorlezing (zonder na men en bepaalde details) van een pro ces-verbaal d.d. 24 Mei 1936. den dag vóór de aanhouding. Spreker zal voort verzoeken dit stuk ter griffie te doen neerleggen. Men denkt dat een jongen van 18 jaar door kwaadspreken zoo maar iemand bii den kraag kan doen pakken. Het proces-verbaal geldt een verklaring van een 20-jarigen minderjarige, en betreft een feest waar alleen mannen tegenwoordig waren en gehouden 1 September 1936. Daar waren verschillenden aanwezig, o.a. Mr. Ries. In een der kamers was gelegenheid tot dan sen. Het proces-verbaal betreft ver der de gedragingen van homosexu- eele personen. Toen bepaalde per sonen vertrokken, werd het bruids lied uit Lohengrin gezongen. Het proces-verbaal vermeldt nog ver dere bijzonderheden. Spreker maakt melding van andere gegevens der zedenpolitie, o.m. uit 1932, waarbij weder Mr. Ries werd aange troffen. Deze geschiedenissen tezamen met de ten deele fantastische, ten deele reeds bekende mededeelingen van den 18-jarigen getuige, gaven toch voldoen de aanleiding om tot aanhouding over te gaan. Spreker zou den heer v. d. Heide willen aanraden den heer Ries eens te vragen wat er 21 Maart 1923 in Den Haag is gebeurd. (Stemmen: lag dat in het dossie r?). Het spijt spreker buitengewoon, dit te hebben moeten voorlezen. Mag spr. de meening laten bestaan dat er licht vaardig gehandeld is? Neen (luid applaus). De begrooting van het departement van justitie wordt z.h.st. aangenomen Wijziging leerplichtwet Voortgezet wordt de behandeling van het voorstel van wet van den heer K. ter Laan c.s., tot wijziging van de leerplichtwet (afgebroken in de ver gadering van 30 October j.l.) De heer K. ter Laan (Soc. Dem.) beantwoordt de sprekers en verdedigt het voorstel nader. Het voorstel van wet wordt verwor pen met 58 tegen 25 stemmen (voor de Soc. Dem.. Communisten. Duvs (partij loos), Van Houten (Chr. Dem.) Rijksbegrooting 1937 Aan de orde is hoofdstuk 10 (handel, nijverheid en scheepvaart) van de rijks begrooting voor 1937. De heer v. d. Tempel (Soc. Dom.) noemt de werkloosheid het sociale en economische kernprobleem hier te lan de. De industrialisatie moet worden bevorderd. Van de Bank voor Industrie financiering venvacht spreker niet veel De heer Bakker (C H.) betoogt "dat ons volk ongeschikt is voor een ge sloten volkshuishouding. Spreker ves tigt de aandacht op den buitengewo nen nood in den tuinbouw. De positie van de Rotterdamsche haven besprekend, zegt spreker dat die door de devaluatie van den gulden niet beter is geworden. De regeering moge haar aandacht aan de kwestie der rijnvaartpremies blijven geven. De heer Kampschoer (R.K.) is ingenomen met de samenwerking van het departement van den Minister met dat van landbouw t.a.v. den land- en tuinbouw. Moge er volkomen harmonie blijven bestaan ter behartiging van agrarische en industriccle belangen. De plattelandsbevolking heeft hulp drin gend noodig. Kan de tuinbouw rekenen op meer aandacht bij de clearing? De vergadering wordt te 5.30 ge schorst tot des avonds acht uur. 'Avondzitting Voorzitter de heer W. H. Vliegen. Aan dc orde is de begrooting van het Staatsbedrijf der posterijen, telegra fie en telefonie voor 1937. Do heer Faber (Soc. Dem.) brengt hulde aan de leiding. Wat de uitzendvergunning van den vrijdenkers-radio-omroep betreft, men hoede zich voor eigengerechtigheid. De minister geve een laatste waarschu wing, opdat de uitzending in overeen stemming zij met de algemeene eischcn. Is ze daartoe niet in staat, dan worde de vergunning ingetrokken. De heer Cohen (Vrijz. Dem.) wijst op de ongunstige positie van het per soneel en op het te groot aantal ar- bcidstractementen. Spr. noemt de ar beidstijden van het technisch perso neel te lang. De heer Bakker (C.H.) zegt dat ver schillende maatregelen voor verbete ring der positie van het nersoneel al gemeen toegejuicht zouden vorden. Spr. erkent dat men t.a.v. de Zondags rust geen vergeefs beroep op den mi nister deed. De radio is er voor de nationale een heid van ons volk. Wanneer de gods dienstige gevoelens van anderen voor de microfoon worden gekrenkt, heeft de regeering daartegen te maken. De re geering heeft goed werk gedaan. De heer Van Houten (Chr. Dem.) prijs de goede organisatie van den dienst. Maar hoe is de positie an het personeel? Die is in schrille tegenstel ling met den bloei van het bedrijf. Ze wordt steeds meer opgeofferd aan de begeerlijkheid naar winst van den Staat, De heer IJssel muiden (R.K.) merkt op, dat het personeel groot be lang heeft bij den bloei van het be drijf. Aan de groote overschotten moet een deel ten goede komen aan het per soneel. Spr. constateert een toeneming van het percentage vrouwelijk perso neel. Bij den kantoordienst wordt steeds meer gebruik gemaakt van jongens. Er is over het algemeen een slechte pro motie. Bij den lof, uitgesproken voor het bedrijf, moet spr. voor zich dan ook een reserve maken. Het is altijd erger lijk als do grootheid van een vorst ver. gezeld gaat door do naaktheid zijner onderdanen. De heer A m e I i n k (A.R.) zegt dat, met in achtneming eener goede be- drijfspolitiek, bedrijfsoverschot ten goe de moet komen aan tariefsverlaging. Ook spr. wil het hebben over de ar- beidscontractanton.. Het aantal derge nen, die geen volledige dagtaak hebben, is to groot. Spr. heeft den indruk dat aan de desbetreffende bepalingen een verkeerde uitleg wordt gegeven. De heer Van Braambeek (Soc.) Dem.) wil het gewone briefposttarief op vijf cent terug zien gebracht. Zoo als reeds door vorige sprekers is ge zegd, werd er op het personeel te sterk bezuinigd. Bevordering wordt ver traagd, arbeid naar lager rangen ver schoven, bestellers bestaan er ten plat- telande bijna niet meer. Do heer Boon (Lib.) vraagt: is de houding tegen de vrij denkers-radio wel juist? De betrokkenen zijn altijd in een uitzonderingspositie geplaatst Nu wil de minister hen geheel uit de radio weren. De minister verklaart dat de radio-contróle-commissio meermalen moest ingrijpen. Spr. maakt zich sterk, dat het met deze vereeniging de V.R.O., niet erger is dan met andere verccni- gingen. Do heer Van der Zaal (A.R) wenscht een goddeloozen-organisatie met alle kracht te bestrijden, uit be ginsel. De heer Drop (Soc. Dem.) consta teert meer algemeene tevredenheid over de radio-uitzendingen, doch oefent critiek op redevoeringen van de mi nisters Slingenberg en Oud, die propa gandistisch van aard waren. De minister van hinnenlandsche za ken, de heer d e Wilde, dankt voor de hulde aan het bedrijf gebracht In de allereerste plaats dient iet P.T.T.- bedrijf voor de verbruikers. Daarom trent is geen enkele klacht gehoord. Daarnaast zijn er de belangen van het personeel, dat goed moet worden be handeld, die van de schatkist en die van het bedrijf zelf. Spr. herhaalt de toezegging van ver leden jaar: spr. zal de opmerkingen, over allerlei personeels-belangen h tcte reposée nagaan. Ook verleden jaar is dat gebeurd. Over het algemeen is de behandeling van het personeel rechtvaardig. Dat er overbelasting is van het personeel, is onjuist. Zooveel mogelijk wordt de Zondagsrust van het personeel bevorderd. Anderzijds kan het afhalen van brieven van groote be- teekenis zijn. Er is een arbeidsovereenkomsten-be sluit. Daarin wordt omschreven, wanneer men arbeidscontractant kan zijn. Dit besluit is na lang overleg in hrt geor ganiseerd overleg tot stand gekomen. Wordt het verkeerd toegepast, dan zal spr. het onderzoeken. Reeds maanden geleden heeft spr. de zaak van den radio-omroep der vrijden. De aangehouden huishoudster blijft ontkennen schuldig te zijn HEERLEN, 24 Nov. Omtrent de re sultaten van het onderzoek inzake den dubbelen moord te Merkelbeek, op een ouden landbouwer en zijn schoonzuster gepleegd, vernemen wij nog het volgen de. De sneden, welko de beide slacht offers vertoonen, zijn niet met een scherp voorwerp, doch met ccn tamelijk bot wapen toegebracht. De landbouwer ontving één houw. Zijn schoonzuster liép, behalve een ernstige hoofdwonde, ook een snede over de wang op. Uit het onderzoek is gebleken, dat in de kamer waar vrouw Sendcn werd ver moord, geen sporen van geweld aanwe zig zijn. Alles zag er netjes uit. Toen men op den laten Zondagmiddag bin nenkwam stond de kachel er rood gloeiend. Merkwaardig was ook, dat het vee op tijd was gevoederd en gemolken. Wie hiervoor heeft gezorgd, terwijl do huishoudster naar zij zegt door een vreemden man naar boven was ge jaagd, is een nog onbeantwoordde vraag. Dc huishoudster heeft tijdens haai verhoor beweerd, dat do man, die haar naar boven joeg. ook haar verwond heeft. Haar verwondingen zijn echter van dien aard, dat aan deze medcdccling wordt getwijfeld. De politie heeft eenige voorwerpen, die sterke aanwijzingen in een bepaalde richting geven ,in beslag genomen. O.a. Is een, met bloed besmeurd hakbijltje gevonden. Volgens verklaringen van dc huishoudster zou dit bloed afkomstig zijn van een met het bijltje geslachte duif. Verder zijn in beslag genomen een hoed van do verslagen vrouw en een handtaschje van de huishoudster, waar op een paar spatjes bloed zaten en waar in een mot bloed besmeurde zakdoek was geborgen. In de woning zijn voorts twee kuipen met waschgoed gevonden. De inhoud, welke uit ondergoed bestaat, wordt aan een onderzoek onderworpen. In den loop van Maandag is de huis houdster, van II. geboren Seh. in 1872 te Stevensweert geboren, met de slacht offers geconfronteerd. De vrouw bleet hierbij onbewogen en tot heden blijft zij ontkennen schuldig te ziin aan den dub belen moord. Zij is opgesloten in de maréchaussee kazerne te Brunssum. In den namiddag ziin de lijken van de beide slachtoffers naar Sittard vervoerd, waar de sectie geschiedt. Dr. van Wn- geningen uit Maastricht zal vandaag een nader onderzoek Instellen. Samenwerking tussche* Nederland en kolo* niën BURGEMEESTERSBENOEMING s-GRAVENHAGE. 24 November. - Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 December 1936 benoemd tot bur gemeester der gemeente Haelen: W. P. H. M. van den Broek, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als bur gemeester der gemeente Grathem. kers radio-omroep vereen igi ng onder zocht. De V.R.O. kan niet aan ac ge stelde eischcn voldoen, herwijten kan spr. dienaangaande niet maken. Dc statuten van dc Dageraad wijzen af en bestrijden elk geloofsdogma of bindend gezag van kerk of persoon, schrift of overlevering. liet cultureel leven zal door het zendverbod niet lijden. De begrooting van het P TT.-staats- bedrijf voor 1937 wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Do vergadcing wordt te half twaalf verdaagd tot heden een uur. Het drama te ZuicLScharwoude in behandeling voor de rechtbank te Alkmaar ALKMAAR. 't was kermis in Zuidscharwoude en de bevolking van het dorp vierde met velen uit de omliggende dorpen buitengewoon gezellig dit volksfeest. Om 2 uur 's nachts was het slui tingstijd en de gemeente- en rijks politie waarschuwde de eigenaars van verschillende lokaliteiten, dat het „de hoogste tijd was". Dit was niet heelemaal naar den zin van een aantal jongelui, die niet gewend aan zoo'n streng optre den van de politie meenden, dat de politie veel te streng optrad. En ze maakten het de agenten danig lastig, zij het dan ook op een groo- ten afstand. De rust was spoedig over het dorp gekomen en ook de nieuwe rijksveld wachter-brigadier R. C. v. cl. B., wo nende te Broek op Langendijk, keerde huiswaarts en sliep weldra, doch plot seling werd hij gewekt door het lawaai, dat onhekenden maakten bij zijn wo ning: Zij tartten hem en verzochten hem tenslotte „dringend" om eens bui len te komen. De agent kleedde zich. begaf zich naar buiten en stond toen geplaatst te genover een groepje kermisvierders, die ontevreden waren geweest over het po- litioneele optreden tijdens de kermis te Zuidscharwoude. Nadat de agent v. d. B. de onrust stokers eerst met den klewang had verdreven, kwamen ze opnieuw na derbij en v. d. B. dreigde toen met den revolver. Een dreigement bleek niet genoeg en weldra klonken er eenige schoten in den duisteren nacht. En toen daarna plotseling een schim opdoemde uit den wal- kant van de naast den weg loopen- de vaart, volgde een vierde schot ende nog jonge M. K. werd doo- delijk getroffen. Pas toen keerde de rust terug. Deze gebeurtenis heeft heel wat stof tot spreken aanleiding gegeven. Eener- zijds sprak een deel der bevolking haar meening t.o.v. den rijksveldwachter niet onder 6toelen of banken, anderzijds werd het hoog tijd, dat aan de onbe teugelde vrijheidsideeën van de oudere jeugd van Broek op Langendijk paal en perk werd gesteld. Het gevolg van een en ander was oor zaak. dat drie der opruiers werden ge arresteerd, tegen wie proces-verbaal werd opgemaakt. Dit drietal stond he den voor de arr. rechtbank te Alkmaar terecht. De dagvaarding Aan deze drie verdachten: D. S., S. G. en D. K.. allen uit Broek op Langendijk. is ten laste gelegd, dat zij in den nacht van 21 op 22 Sept 1936 tezamen en in vereeniging met M K openlijk met vereende krachten te Broek op Langen dijk geweld hebben gepleegd tegen den rijksveldwachter-brigadier R. C v. d. B In deze zaak waren elf getuigen k charge door den officier van justitie gedagvaard. Na voorlezing van dc dagvaarding verklaarde S. op een vraag van den president, mr. Ledehoer, dat hij met zijn vrienden vrijwel den geheelen avond op de kermis te Zuid-Scharwou- de verschillende café's bezocht had. Verdachte gaf toe bij de woning van brigadier v. d. B. met de anderen herrie gemaakt te hebben. Toen de veldwach- ler i\\n woning was uitgekomen waren de verdachten „De Zuid" ingeloopen en K. de verslagene „de Noord" in. De veldwachter was toen achter' hen aangeloopen en had hen gesommeerd naar huis te gaan. Maar verdachte ver klaarde, dat zij eerst nog op K. ge wacht hadden. Toen had S. het schie ten gehoord en was blijven slaan om te zien wat er gebeurd .was. De president: „Dus ondanks de som matie ben je toch teruggekomen?" De verdachte S. had K. en den veld wachter voor het huis van laatstge noemde zien staan en had ook het slachtoffer zien vallen. Op een vraag van den verdediger, mr. Langeveld. verklaarde verdachte, dat hij gezien had, dat K. met de handen in de hoQgte stond toen de veldwachter schoot. Vervolgens werd de schippersknecht G.. de tweede verdachte, gehoord. Hij verklaarde niet te weten waarom K. bij den veldwachter had aangebeld, ook hij had niet aan de sommatie voldaan, om dat hij had willen weten, wat er ge beurd was met K. Verdachte had wel bemerkt, dat de veldwachter de kle wang gebruikte. Dc president: „Heb je gehoord, dat K. uitdagend voor het huis van den veldwachter geroepen heeft?" Verdachte antwoordde bevestigend maar deelde tevens mede, dat hij zelf geen dreigende houding tegen den veld wachter had aangenomen. Verdachte d. K.. de derde verdachte, wees er op, dat er niet van tevoren was afgesproken om naar de woning van den brigadier te gaan. Hij had het eerst gewaagd gevonden om bij den veldwachter aan te hellen maar hij had niet gehoord, dat K. gescholden zou hebben en den veldwachter zou hebben uitgedaagd. Verdachte had den veldwachter met een klewang naar hem zien slaan, doch hij had gehukt, zoodat de slagen op zijn fiets waren terecht gekomen. Ook deze verdachte had gezien, dat K. met de handen omhoog was weggeloopen onder de woorden: „Meneer, ik loop toch weg." Alle drie verdachten ontkenden, grijp bewegingen naar den veldwachter te hebben gemaakt. Toen K. den brigadier na bet èchieten in de lucht te spreken had gevraagd, had deze volgens ver dachte d. K. geantwoord: „Maak dat je weg komt". Brigadier als geluige Hierna werd de brigadier v. d. B. als getuige gehoord. Hij verklaarde, in het café tc Zuidscharwoude te zijn geweest. K. had dit café op het sluitingsuur niet willen verlaten en was er toen uitge zet. nadat eenige lankmoedigheid was toegepast. Getuige was toen naar huis gegaan en werd cenigen tijd later wak ker door luid misbaar voor zijn woning: Hij hoorde schreeuwen, schelden en luid bellen. Toen wa6 getuigo naar bui ten gegaan om de rust le herstellen. Hij bad een klewang gebruikt, doch toen hij mis» sloeg, had verdachte D. K. sma lend geroepen: „lekker mis". Tpen K. met. de handen omhoog op getuige was toegeloopen, waren de anderen van achteren komen aanstormen. Nadat K. getroffen was, had getuige medische hulp ingeroepen en assistentie ge vraagd bij de gemeente-politie. Requisitoir Na nog eenige getuigenverklaringen waaruit bleek, dat de sommatie van den brigadier duidelijk hoorbaar was geweest, nam de officier van den briga dier duidelijk hoorbaar was» geweest, nam dc officier het woord. De officier herinnerde aan wat er ip den nacht van 21 op 22 September ge beurd was en wees er op, dat de briga dier v. d B. als een zeer goed politie man stond aanschreven. Men had ook niet met een jong, nog onbezadigd po litieman te doen, doch met iemand met een jarcnlage praktijk v. d. B. was echter pas in Broek op Langendijk ko men wonen en natuurlijk moest hij „ge probeerd" worden. Dat is zeer belang rijk, omdat de uitslag van zoo'n „proef neming" door belhamels al of niet het vestigen van een prestige beteekent van een agent van politie. Spr. reconstrueerde daarna de gehce- le gebeurtenis, wees er op, dat het schot niet als doodelijk bedoeld was, herinnerde er aan, hoe lastig do ver dachten geweest waren op de kermis te Zuidscharwoude en eischte tenslotte te gen elk der verdachten een gevangenis straf van twee jaar. De verdediger, mr Langeveld, meen de, dat de verdachten minder opstan dig waren geweest dan de officier in zijn requisitoir deed uitkomen en wees er op, dat alleen de verslagene, Kool, had getracht den brigadier te molestee- ren, terwijl de verdachten op vrij groe ten afstand stonden I-lij vroeg vrij spraak voor alle verdachten. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 1 December a s. Aan de Tweede Kamer is aangebo den een nota van wijzigingen op hoofd stuk 13 van de rijksbegrooting voor 1937, waarbij een post wordt opgebracht, strekkende om de mogelijkheid to ope nen uit Java afkomstige ruwe en wit- suiker tegen kostprijs in Nederland in le voeren. In verband hiermede kan worden medegedeeld, dat maatregelen in voorbereiding zijn om den Invoer van ruwe en wil-suiker in Nederland zoo spoedig mogelijk in 1937 uitslui tend te doen bestaan uit product af komstig uit de overzccsche gebiedsdec- len. De regcering heeft tot dezen maat regel besloten in het kader der econo mische samenwerking tusschen Neder land en Ned. Iridië en naar aanleiding van haar door do commissio voor de economische samenwerking tusschen Nederland cn Nederlandsch-Indiö (com missie Rutgers) gedane voorstellen. Een afzet van c a. 85.000 ton per jaar in Nederland zal hierdoor aan Indië worden verzckcrc(. In verband niet het bovenstaande is de invoer in Nederland van ruwe beet- wortelsuikcr, ruwo rietsuiker, witsui- kcr en basterdsuiker met ingang van 25 November gecontingenteerd voor den tijd van 6 maanden en wel op ha- sis van 80 procent der gemiddelde half- jaarlijksche invoeren van 1935. Dczo maatregel is noodzakelijk gebleken, omdat anders overmatige invoeren van buitenlandscho suiker zouden kunnen plaats hebben in de periode voordat do Nederlandsche markt voor deze suiker gesloten wordt. Vergoeding van 800.000 De minister van koloniën heeft een nol a van wijzigingen ingezonden be treffende het wetsontwerp tot vaststel ling van hoofdstuk 13 der rijksbegroo ting voor 1937. Do minister stelt voor in de begroo ting op te nemen een vergoeding aan het landbouwcrisisfonds van de uitga ven, veroorzaakt door den aanvoer ion Javasuiker hier te lande. Deze vergoeding wordt geraamd op 800.000. Ter toelichting deelt do minister het volgende mede: De op de Londensehe noteeringen ge baseerde prijs, waarvoor buitenland- sche suiker hier te lande wordt gele verd, en die belangrijk beneden den kostprijs dier suikers ligt, is lager dan het bedrag, waarvoor Javasuiker zelfs tegen kostprijs zou kunnen worden in gevoerd. Daarom zal het noodzakelijk zijn die marge te overbruggen door aan de Ja vasuiker een toeslag toe te kennen bo ven den prijs van de suiker op do vrije markt. Deze toeslag kan noch rechstreeks op de hinnenlandsche consumptie, noch op de suikerverwerkende industrie worden verhaald, aangezien de hier te lande uit het buitenland aangevoerde suiker na te zijn geraffineerd, dan wel in sui kerhoudende producten te zijn ver werkt, nagenoeg geheel neder wordt uitgevoerd. Evenmin is het met het oog op het karakter van het 'andbomv- crisisfonds mogelijk den 'inancieelen lost, die het gevolg van deze aankno pen van Javasuiker zal zijn, zonder meer op dat fonds te doen drukken. In het raam van do politiek, welke ten aanzien van de economische samenwer king tusschen Nederland en Neder- landsch-Indië wordt gevolgd, acht de minister het den meest aangewezen weg de betaling van den toeslag over het landbouwcrisisfonds te doen loo- pen, doch deze uitgave door een uit- keering aan dit fonds te vergoeden. LANDGOED „MARIENDAAL" BLIJFT BEHOUDEN ARNHEM, 24 Nov. In de heden ge houden veiling van het landgoed „Ma- riendaal" werd het geheelo complex vo.or f 310.365 aangekocht door de stichting „Het Geldersch Landschap" in samenwerking met een particulier. Wanneer de bcnoodigde middelen worden gevonden, mag worden ver wacht, dat de geheelc bezitting, welke :s gelegen tusschen Arnhem en Ooster heek. in den bekenden toestand zal be houden blijven. LANDBOUWER VERDRONKEN DE WIJK, 24 Nov. (D.) Te Wijk- brug is hedenmiddag omstreeks zes uur de 38-jarige landbouwer A. v. d. Berg, dicht hij zijn woning, in een sloot gevonden. Men vermoedt, dat de man op het oogonhlik, dat zijn personeel aan het melken was, in de sloot is geraakt, die op een afstand van de boerderij is ge legen. Toen het personeel den landbou wer ging zoeken, zag rnen zijn klompen in een sloot drijven. Bij het dreggen werd het lijk van van der B. in een aangrenzende sloot gevonden. VOOR HET PRINSELIJK PAAR AMSTERDAM, 2-1 Nov. 15.433 Am- sterdamsche vrouwelijke ingezetenen hebben tijdens- de drie dagen, die daar voor waren vastgesteld, baar handtee- kcningen geplaatst en bare giften ge schonken als daadwerkelijke bewijzen van sympathie met de vorstelijke ver loving. Een som van 9.730.45 werd in dc bussen gedeponeerd. AFBEELDINGEN VAN TENTOON STELLING VERWIJDERD AMSTERDAM, 24 Nov. Op de ten toonstelling „Rusland, voorheen en thans", welke hier ter s-tede in de plan tage Midenlaan wordt gehouden, wer- den door de politie-autoriteiten eenige afbeeldingen ongeschikt verklaard voor openbare verlooning. TM betreft hier afbeeldingen, betrekking hebbend op het verbranden van boeken in Duitsch- land, etc.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7