Amersfoort Sport Om de Lippens Cup Hongaren naar ons land PIET TIGGERS Prachtig spel van Blue Six Eervolle 2-2 uitslag OPEN TOURNOOIEN ZWALUWEN ELFTALLEN SAMENGESTELD GHERELS WINT VAN VAN VLIET DE FIN ANCIEN VAN HILVERSUM Raadhuis „voorloopig* verpand niet THERMOMETERS Opticien Tijssen Muziek en samenleving 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 26 NOVEMBER 1936 IJSHOCKEY Een ijshockeycompetitie in NoordAVestsEuropa Eind October vond te Amsterdam een bespreking plaats tusschen ijshockey- vertegenwoordigers van België en Hol land, waarbij besloten werd het aanbod van den Belgischen oud-minister, Phi- lipe Lippens om een beker voor Noordwest-Europa uit te loven, te aan vaarden. Verder kwam men overeen de West- Duitsche clubs eveneens tot deelneming uit te noodigen. Op 1 November kwam bij de ope ningsplechtigheid van de. nieuwe kunst ijsbaan in de Westfalenhal te Dort mund afgevaardigden van Brussel, Ant werpen, Keulen, Dortmund, Düsseldorf, Krefeld en Amsterdam met de officieele vertegenwoordigers der IJshockey-bon- den van België, Duitschland en Hol land bijeen om definitieve besluiten te nemen. Met algemeene stemmen werd, naar bekend, besloten, dat Amsterdam, Brus sel (met twee ploegen n.l. „de Etoilo du Nord" en de „Brussels Ice Hockey Club"), Düsseldorf en Krefeld dit seizoen elkaar den Cup Lippens zullen betwis ten, volgens volledig competitiesysteem. Reeds het volgende jaar zullen waar- tchijnlijk de ploegen spelen op de thans in aanbouw zijnde kunstijs banen in Antwerpen, Den Haag, Essen en Keulen en op de reeds bestaande kunstijsbanen te Dortmund en Ham burg aan deze competitie deelnemen. Een van de belangrijkste beslui ten was, dat geen der ploegen meer dan twee Canadeezen zal mogen op stellen, waardoor do wedstrijden een grooto waarde zullen hebben voor de ontwikkeling van de natio nale ijshockeysport. De commissie, die samengesteld werd om deze competitie te organiseeren, be staat uit do lieeren Martial van Schelle voor België, Werner Rittberger voor Duitschland en Hans Bruck voor Neder land. De zetel van het secretariaat is geves tigd te Amsterdam. De ijshockeybonden der betrokken landen hebben hun toestemming reeds gegeven, zoodat begin December met de wedstrijden een aanvang kan worden gemaakt. De wedstrijd-kalender ziet er als volgt uit: Donderdag 10 Dec.: AmsterdamKre feld. Zaterdag 12 Dec.: Krefeld—Amster dam. Donderdag 17 Dec.: Amsterdam- Brussel 2. Vrijdag 18 Dec.: Brussel 1—Amster dam. Zondag 20 Dec.: Brussel 2—Amster dam. Donderdag 21 Jan.: Amsterdam- Brussel 1. Donderdag 14 Jan.: AmsterdamDüs seldorf. Zondag 17 Jan.: DüsseldorfAmster- dam. IJ SHOCK FY Canadeezen brengen gang in de ploeg, die tegen Kla» genfurt speelde 'AMSTERDAM, 26 Nov. Op de kunst ijsbaan achter het Sportfondsenbad «peelden de Blue Six tegen de kam- pioensploeg van Oostenrijk, Klagen- furth. De Blue Six waren ditmaal ver sterkt met twee zeer goede Canadeezen ill. Mac. Williams cn Chase, hetgeen onze ploeg zeer ten goede bleek te ko men. Na korten tijd van training bleek, dat zij thans heel wat heter op dreef .waren dan vorige week tegen Blussel. Het was een zeer goede gedachte van <le N.V. Sportfondsen kunstijsbaan om tegen matigen prijs een aantal scho lieren toe te laten. De open tribune en de staanplaatsen aan den zijkant wa ren nu geheel bezet cn bet jeugdige yolkje was zeer enthousiast. De opstelling was al£ volgt: Bleu Six: Doel: J. Gerritsen. Achterhoede: v. d. Stok en H. Ger ritsen. Ie voorhoede: Mac Williams, Chase en Felix de Jong. 2e voorhoede: Suurheek-Cohen, Ter- va ert en Rhodius. Reeds direct ging het in snel tempo. Onze 1ste voorhoede met de Canadee zen ging steeds aanvallend te werk. Stertin maakte het eerste doelpunt voor de Oostenrijkers. Deze speelden zeer forsch en Nusser werd dan ook wegens free-kick voor eenige minuten van het ijs verwijderd. Als onze eerste voorhoede weer een keurigen aanval opzet is het Chase, die gelijk maakt. De Oostenrijkers gingen steeds forscher spelen cn weer werd Nusser er uit ge stuurd. liet einde van hef eerste speelkwar tier kwam met gelijken stand 11. In het tweede speclgedeelte was het weer Chase, die na een goed opgezet ten aanval de Blue Six opnieuw de lei ding bezorgt f2—1). De Oostenrijkers zetten menigen aanval op. doch Ger ritsen verrichtte prachtig werk in doel. Er werden weer diverse overtredingen begaan en als een waarschuwing niet helpt moet Eggcr eruit. Het laatste speelgcdeelte werd zeer spannend. De Blue Six heeft zijn op stelling gewijzigd. In beide voorhoeden speelt nu een Canadees. Mac Williams en Felix de Jong zetten eenige goede aanvallen op, doch de Oostenrijkers zor gen er voor, dat deze geen succes heb ben. Zij gingen nu alles op alles zet ten en Gerritsen kreeg het zwaar 1e verantwoorden. De laatste 7M minuut wijzigden de Bluo Six hun opstelling opnieuw en in de eerste voorhoede spe len de beide Canadeezen weer. Het spel werd hoe langer hoe forscher en Eg- genberger moest wegens op zij duwen bij een uitworp van den puck liet veld uit. Met een prachtig schot maalde Eg gcr er 22 van. De Blue Six trachtten er nog een puntje hij te halen, doch ondanks het goede spel van Williams en Chase en Felix do Jong gelukte dit niet en zoo kwam dan het einde met een gelijk spel 2—2 (1—1, 1—0, 0—1). MELBOURNE. 25 November (A.N.P.). Perry, Cochet en Norman Brooks, allen ex-Wimbledon winnaars, en thans pro fessionals, hebben onlangs dc hoop uit gesproken, dat open tennistournooien tusschen amateurs en professionals spoedig tot stand zouden komen. Te dien aanzien verklaarde Adrian Quist, de uitstekende jonge Australische Davis-cup-speler. dat deze open tour- nooien er in alle deelcn van dc wereld binnen enkele jaren stellig zullen ko men. Quist zeide, dat dc tennissport in een overgangsperiode verkeerde cn dat men er zich naar moet schikken, dat het berocpsspel zou blijven en dat (te open ioumooien in liet verschiet liggen. Norman Brooks zeide onlangs nog, dat hij gaarne de scheidingsmuur tusschen amateurs cn professionals zou zien weg vallen. Hij gcloofdo nog net zoo in de open tournooien als hij dat deed in 1023, toen hij met een dergelijk voorstel op een vergadering van do oude Inter nationale Lawntennis Federatie aan kwam echter zonder succes. Ook betreffende het winnen van de Davis-cup liet Quist zich uit, nu Perry professional is geworden. „Engeland zal zonder Perry danig in het nauw zitten om dc Cup te behou den", zeide hij. „De kans van Australië lijkt nogal goed. de vorm van Vivian mc. Grath in aanmerking genomen. Zijn spel was tijdens ons uitkomen in Europa een plcizicrige attractie en met hem kunnen wij een sterk team op de been brengen". VOETBAL Voor wedstrijden tegen Roode Duivels en Hongaren 's-GRAVENHAGE, 26 November. Na den wedstrijd tusschen twee Zwa luwen elftallen, welke gisteravond op het V.U.C.-tcrrcin plaats vond, zijn de elftallen, die op 9 December respectie velijk te Brussel en Rotterdam zullen spelen, samengesteld. Dc samenstelling van het Zwaluwen elftal, dat op 9 December des avonds tegen Roode Duivels in het Heyssel- Stadion te Brussel zal spelen is al6 volgt Doel: Halle (Go Ahead). Weber (A.G.O.V.V.). Caldenhove (D.W.S.). Pauwc (Feijenoord). Andries6on (Ajax). Breitner (H.D.V.S.). Stam (Ajax). Van Spaendonck (Neptunes). Lungen (A.F.C.). Hcet- jans P.E.C.) en Bergman (Bl.-Wit). Reserves: Dijvstra (doel), v. d. Hoven (back). Van Gooi (midden) en voor: Van Walsum cn Van Iloutum). De Nederlandsche bondsploeg, wplkc eveneens op 9 December des middags te Rottordam tegen een Ilongaarsch elftal op het Spartatorrein zal spelen, is als volgt samengesteld: Van Male (doel) (Feijenoord). Cuyten (N E.C.). v. Stokken (D.W.S.) Pelllkaan fLonga). Wildcrs (BI.-wit), v. Heel (Feijenoord). Vrouwdcunt (Feijenoord). Dc Bock (Rlocmcndaal). Bakhuijs (HBS.). Smit (Haarlem) en v. Nellen (D.H.C.). BILJARTEN ROTTERDAM, 26 Nov. Gisteravond is in de biljartzaal van „Caland" al hier de wedstrijd gespeeld tusschen Van Vliet en Gehrels om het persoon lijk kampioenschap in de klasse A van de competitie van den Ned. Biljart bond. Het betrof hier den wedstrijd, die op den biljart-landdag te Rotterdam op 10 Mei j.l. gespeeld zou worden, doch toen, omdat Van Vliet niet aanwezig kon zijn, uitgesteld werd. In begin November is de wedstrijd toen in „Caland" gespeeld waar Gehrels de overwinning behaalde. Aangezien deze wedstrijd evenwel niet. volgens de reglementen was gespeeld, werd hij niet erkend cn zoo stonden de rivalen gis teravond weer rond het groene laken. Gehrels heeft andermaal den kampi oenstitel behaald, nadat eerst v. Vliet in het begin van den avond de leiding bad genomen. Met een fraaie serie van 97 beeft Gehrels zijn voorsprong 7.00 vergroot, dat Van Vliet hem niet meer kon inhalen. Het is een zeer langdurige partij geworden, waarin Gehrels ten slotte met een gemiddelde van 14.27 do overwinning behaalde. De eindstand luidde: Gehrels 400 pnt., 28 brL h. s. 97, movenne 14.27. Van Vliet 336 pnt., 23 brt., h. s. 56, moyenne 12. 3 auto's hoost ■eCkaa*.! Indien een auto bezJg Is een voor hem rijdende andere auto In te halen mag" men dit voertuigen- paar niet voorbijrijden, dus: noott drie auto's naast elkaar. De gemeente is nog steeds geldelijk volkomen gezond HILVERSUM 26 November. In zijn antwoorti op de algemeene beschou wingen uit den raad heeft de wethou der van financiën, de heer Bakker, als zijn zienswijze uitgesproken dat uit de voorstellen der soc. dcm. angst voor den „greep der regeering" blijkt. Die angst is naar sprekers meening ongomotiveerd. Het is waar dat do toe stand zeer ernstig is; het belastbaar inkomen in deze gemeente is op wer kelijk schrikbarende wijze teruggcloo- pen. Het college venvacht evenwel inder daad een bijdrage uit het werkloos- heidssubsidiefonds, zij het dan ook niet voor het volle bedrag van hot te kort, indien althans de van hoogerhand geëischto bezuinigingen worden toege past Wat de „verpanding** van hef raad huis betreft, wanneer men zou willen lecnen heeft een volkomen gezonde gemeente, als Hilversum nog altijd is, heusch geen onderpand als een ge meentehuis noodig. Doch het is absoluut onjuist, al dus do wethouder, tekorten op den gewonen dienst te willen bestrij den met een leening, in welken vorm ook. Hierna spraken de wethouders Kuy- pcr van P.W. cn Verbeek van So ciale Aangelegenheden. Laatstgenoem de bestreed o.m. het tegcn-voorstel der soc. dcm. om het volgnummer: uit- keeringen aan werkloozcn met Rijks- sleun met 100.000 te verlagen en le brengen op 1.500.000. Er moge door do depreciatie van den gulden hier en VOETBAL Tegen een Bondselftal met enkele jonge spelers VGRAVENHAGE, 25 Nov. Hoewel nanvankelijk de door den Hongaarschen Voetbal Bond geopende onderhandelin gen met betrekking tot het spelen van een Ilongaarsch elftal tegen een bonds elftal in de week na den wedstrijd En gelandHongarije niet slaagden, is thans met genoemden bond, naar wij vernemen, door bemiddeling van den heer Lotsy, overeengokomen. dat Woensdag 9 December een wedstrijd van een Nederlandsche combinatie te gen een Hongaarsch elftal te Rotterdam zal spelen. Waar inmiddels de to Brussel te spe len wedstrijd Roode DuivelsDe Zwa luwen denzclfdcn avond is vastgesteld, zullen beide Nederlandsche ploegen- combinaties zijn van a- en b-speere. Met die sterke samenstellingen wordt tevens beoogd rond een kern van be proefde krachten nieuwe proefnemingen met enkele jange spelers te nemen. Langestraat 56 Telefoon 886 daar eenige opleving zijn. do betref fende post te verlagen is naar de mee ning van den wethouder al tc optimis tisch en beslist onverantwoord. De heer Van der H e e g (S.D.) was de eerste spreker bij do replieken. Spr. blijft volhouden dat een vermindering van de post werkloozensteun met 100.000 gemotiveerd is, to meer daar er in de naaste toekomst belangrijke werken als het bouwen van een tunnel zullen worden uitgevoerd. Het college moet bij een opleving medewerken; er is h.v. nog steeds een voorstel van spr.'s fractie behelzende liet opruimen van krotwoningen cn het in de plaats daarvan bouwen van arbeiderswonin gen. Dc heer v. d. Hceg zegt er van over tuigd te ziin, cn dit ondanks dc opti mistische woorden van den wethouder, dat Hilversum geen cent uit het werk- loosheidssubsidiefonds krijgt. Overigens is spreker er zeker van voor do beide voorstellen zijner fractio geen meerder heid te krijgen. Waar dezo soc. dem. voorstellen door den gang van zaken binnen kort toch weer aan do orde zullen moeten worden gesteld, trekt spr. thans beide (dat van do „verpan ding" van het raadhuis en dat van do verlaging der post werkloozen steun) In. KUNST Een vraaggesprek in Morks» Magazijn H. G. Cannegieter, medewerker aan Morks-Magazijn, behandelt do rubriek „Persoonlijkheden" in dat tijdschrift en hoeft de laatste maal daarin aandacht gevraagd voor de figuur van onzen mu ziekredacteur Piet Tiggcrs. Uit een muzikale familie geboren, niettemin door zijn vader bestemd om onderwijzer te worden, bekwaamdo hij zich reeds tijdens zijn kweekschoolop leiding in de studie van de muziek. Bij Berckenhoff en Schmölling nam hij les in piano, orgel, viool en cello, hij Jan Dekker leerde hij zingen en verder be kwaamde Willem Andriessen hem nog speciaal op de piano en Johan Ots op de viool. Deze muzikale opleiding werd bekroond door de muziek-aesthetische studiën en compositielessen van Willem Pijper. Bij het eigenlijke onderwijs is Tig- gers nimmer practisch werkzaam ge weest. Als reserve-luitenant tijdens den oorlog kwam hij te Amersfoort, waar hij gedetacheerd was, in aanraking met do Toonkunst-muziekschool, waaraan hij tot leeraar voor piano benoemd werd. Als pianist gaf hij verschillende conceijten in Nederland cn België, maar het organiseerend en dirigeerend mu ziekwerk nam hem al heel gauw in beslag. Zijn compositorische arbeid bleef van ondergeschikten aard. „ïk ben", zeide hij tot Cannegieter die hem is komen bezoeken, „niet het type componist, al moet men het componecren kennen om diep in het wezen der muzikale bewo genheid te kunnen dóórdringen". Kunstcritiek, waarover hot gesprek vanzelfsprekend ook ging, i« volgens Tiggers in do eerste plaats denken over kunst. Na een opsomming van de hoe danigheden die een muziekcriticus moot bezitten, betoogde hij dat de criticus moet streven naar een zekere wijsgce- rigo objectiviteit. De dagblad-criticus heeft aan den eenen kant tot tapk te waken tegen de verzwakking der kunst, en daarnaast is hij paedagoog. Welis waar geen schoolvos, geen vervelende docent, noch een etaleur van wat boe kengeleerdheid, maar een voorlichter en een betrouwbare gids. Interessante opvattingen verkondigde hij als lesge ver en dirigent Hij voelt cr niets voor van zijn leerlingen-dilettanten podium- helden te maken. Het eenige doel van muzikale op voeding is het aankweeken van de muzikale belangstelling, de stem ming, het gevoel, hetwelk men door beoefening van een inslrumcnt of van den zang beter kan ontwikke len. Ook als dirigent van oen zangverec- niging mag men dit doel niet uit het oog verliezen. Niet de uitvoeringen, maar de repetities zijn hierbij het voornaamste. Het grondbeginsel waarvan Tiggers bij zijn jiraktischen cn thcoretischen ar beid uitgaat, is dat de muziek geheel in do samenleving vergroeid is cn als een natuurlijke kunstuiting ook met vrucht door den leek kan worden be oefend. Het muziekleven omvat dut» zooveel meer dan het concertloven, waartoe het zich door den loop der om standigheden in de moderno maat schappij vrijwel beperkt heeft. Als zijn levenstaak beschouwt Tiggers het dc muziek uit dit on natuurlijke isolement te (bevrijden cn haar weer tot een volkszaak te maken, zooals zij dit in voor haar gunstiger cultuurperioden ook al tijd geweest i6. Daarom tracht hij eensdeels de oude volksmuziek aan do vergetelheid te ontrukken en de aandacht te vestigen op elke schepping van nieuwe volksmu ziek, en anderdeels het volk (to begin nen met de jeugd) weder op te leiden tot het genieten cn beoefenen van de muziek. Het concert wezen aldus Tig gers heeft geen werkers gevormd, die do muziek met liefde beoefonen, maar veelal eigenwijze en moeilijk te bevredigen luisteraars, criticas ters, betweters en domooren. Het herstel van de eenheid tusschen muziek en volk moet men niet verwach ten van de activiteit der populaire diri genten, maar veeleer door do tiental len, misschien honderdtallen musici, die niet beroemd zijn en zelden in de concertzalen hun successen behalen. Muziek is als do sporï: zij moet ge daan en niet alleen bekeken worden. Het is om den muziekdienst to bevor deren en weer burgerrecht tc doen krij gen in onze samenleving, dat Tiggers inzonderheid bij de jeugd tracht deze kunstbeoefening aan te kweeken. Van een muzikale ontwikkeling in dezen zin kan alleen het volkslied in de meest uitgebreide bcteckenis cn in don meest verscheiden vorm de grondslag zijn. ITct volkslied is echter niet denkbaar zonder volksdans cn volksmuziek in dezo drie-eenheid ligt een levendo acsthetiok van het rythrao besloten. Piet Tiggers heeft een drietal liede renboek jes samengesteld, getiteld De lijster, De merel cn De wielewaal. Het is de verdienste van een dergelijke ver zameling, aldus Tiggers, dat zij over tuigend bewijst hoe het vadcrlandsbesef inniger en vredelievender van aard kan zijn dan de bloed dorst igo helden achter hun schrijftafel of lessenaar mcenen. die onder vaderlandsliefde uit sluitend een sla-der-maar-op-koort6 ver staan. Tiggers sprak nog over het onder zijn leiding 6taandc groepje jeugdige radio zangers De Wielewaal, waardoor zich mede een vasté basis is gaan vormen voor bedendaagsrh werk op het gebied van den eenvoudigen volkszang. Ten slotte wees hij op de zegenrijke werking van het Icckespcl. FEUILLETON I 53. „U hebt gelijk, mr. Eaton. Uw vriend ifl bij mij geweest, maar niet eenmaal maar meerdere malen." Richard slaakte een zucht van ver lichting. „De hemel zij dank' Ik heb mij geweldig ongerust over hem ge maakt. Maar kunt u mij ook zeggen waar ik hem vinden kan?" „Neemt u planats. mr Eaton Ik weet waar uw vriend is, maar hij verkeert In errnote moeilijkheden, de arme ion gen. Weet u misschien ook waarom hii maar Rusland kwam?" Er kwam een angstige blik in Ri chard Eaton's oosron. ..Ja." zei hij lang zaam. ..ia, ik weet het een en ander over dien van Rvn „Tk was degene die uw vriend de mertedeeline verschafte dat van Rvn ïn de gevangenis te Tobolsk zat w-it een dwaas was ik dat ik er niet hii gedacht heb dn» bil wellicht zijn vriend zou ga en zopken. want daar zoud »n 7ppr zeker onaangenaamheden door ontstaan en flat is ook gebleken. Di' kind bier kan u daarvan meer vertel len." Zij wees naar Marie Lou. Voor het eerat keek Richard naar do jongste van do twee vrouwen. Met een kleinen schok realiseerde hij zich dit zij een van de beminnelijkste wezens was die hij ooit ontmoet had Zelfs haar zware laarzen en haar ruwe wel len kleeren konnen het gracieuae, uit stekend gevormde lichaam niet ver bergen. De 6porcn van de reis en haar wanordelijke haren verheelden niet dat zij een gezicht had gelijk een bloem Toen Richard hanr aankeek was hot alsof de sporen van ziekte, slapeloos heid en angst van haar afvielen. Er bleven slechts haar lachende blauwe oogen. haar mooie, zachte huid en het grappige puntige kinnetje over. Met muzikale stem begon zij lang zaam te spreken Zij had een heerlijk accent Zij vprtelde van haar ontmoe ting met de drie vrienden in het woud van hun avonturen op den weg na*r Romanovsk. zoonla zii die van her\ vre boord had Pan van de angstige dag°n- die zii met hpn doorgebracht had en van hun gedwongen daling met hol vliegtuig hii Kief. „U wilde toch nipt zeggen dat u al leen van Kief hierheen gekomen bent?" vroeg Richard haar „Ja. monsieur, maar niet zonder moei lijkheden Maar ik moest en ik zou madame Karkoff hereiken omdat di' de eenige hoop op redding is voor on ze vrienden „TI bent bewonderenswaardig," rei Richard openhartig „Tiet moet iets vreeselijks voor u geweest zijn als vreemdelinge te Kief en Moskou te zijn, bovendien nog nagejaagd door de do lilie." Het was alsof Marie Lou een welda dige warmte doorstraalde. Valeria Pe trovna had haar in het begin verweten dat zij lafhartig weggerend was in plaats van te wachten wat er gebeuren zou toen de agenten van de Ogpu od het tooneel verschenen. Valeria Petrovna stond ongeduldig op. „Ik had gehoopt, mr. Eaton, dat u nieuws kwam brengen. Hoe lang bent u al in Moskou?" „Ik ben eerst vanmorgen aangeko men Ik heb vannacht te Smolensk ge slapen." Zij fronste haar wenkbrauwen. „Te Smolensk geslapen? Waarom hebt u dat gedaan?" „Ik kwam in mijn eigen vliegrnachi ne," legde Richard uit. „Al6 ik van nacht hier gekomen was, zou het toch te laat geweest zijn om iets te beginnen Daarom gaf ik er de voorkeur aan van morgen de laatste tweehonderd mijlen af te leggen .,Zoo. en welk plan hebt u nu om uw vrienden te helpen?" „Ik zon hijvoorbeeld naar het Brit sche gezantschap gaan," stelde hii on zeker voor „Ik heb reeds informatica ingewonnen in Londen voordat ik naai hier kwam Valeria Petrovna gaf met een bewe ging van haar hand te kennen dat do ze mogelijkheid niets zou uitrich* *ri „Nutteloos." riep zij uit „Nooit zal de commissaris toestaan dat de ecvanie nen worden losgelaten. Zii hebben zich op het verboden srrondgehied eewnaird bovendien kan hij best zeggen dat zij daar in de eeuwige sneeuw omgeko mpn zijn Zij begon zenuwachtig heen en weer te loopen, zij rookte de eene cigartt na de andere in een lang, dun cigaretten- pijpje. Marie Lou stond op het punt ook een voorstel te doen, maar Valeria Petrovna hield haar met een ongedul dig handgebaar tegen. „Zwijg", zei zij. „laat mij denken." Haar vluggo he.»* sens werkten ingespannen terwijl zij op en neer liep. De Engelschman was nutteloos, dacht zij. Het was een aar dige jongeman, maar dom. Zijn tegen woordigheid zou haar moeilijkheden nog vergrooten. Wat het meisje betreft daarover was zij het nog niet eens Hield zij inderdaad van allen? Welke vrouw kon rlrie mannen tegelijk lief hebben? Zij had natuurlijk ook een oogje op den knappen, aantrekkelijken Simon, dat was duidelijk. Zij zag er wel aardig uit. dat kind. Dacht zij mis schien Valeria Petrovna te misleiden? Dacht zij misschien dat Valeria Pc Irovna zich berpid zou verklaren de kastantjes uit het vuur te halen voor een andere vrouw? Dan zou zii zich toch leelijk vergissen Zii zou aan de politie overgeleverd worden Was zij niet een bourgeoise? Maar wacht, wat moest er met den Emrelschman gebeu ren^ Zij kon van hem niet zoo gemsk kelijk afkomen. En hij was cr precies den man naar om veel drukte te ma ken over dat meisje Je moest hem daar nu zien zitten terwijl hij naar haa»* keek als epn maanziek kalf! Neen, er moest iets anders op gevonden worden. En wat zou er met Simon gebeuren daar in de gevangenis in Kief? Zii moest Stalin eens opzoeken Stalin zou hem aan haar teruggeven, hij had ge voel voor humor die man Hii zou con dities kunnen stellen, maar die zouden in haar voordeel uitgelegd kunnen wor den. Al6 hij weigerde zou zij kunnen dreigen nooit weer op te treden Hij had werk genoeg om de menschen aan hel werk te houden zooals hij dat verlangde. Zij zouden veel meer lait veroorzaken als zij het tooneel verliet omdat hij weigerde haar minnaar te bevrijden. Plotseling kreeg zij een in geving hoe zij met Marie Lou moest handelen. Zij bleef staan en keek bet meisje aan. „Laat ons een oogenblik alleen. Ik wilde iets met mr. Eaton bespreken." Zij wees naar de deur die toegang gaf tot een andere kamer Marie Lou verlist gehoorzaam het vertrek. Toen de deur achter haar dichtgevallen was trok Valeria Petrov na een 6toel naast dien van Richard en ging zitten. „Luister." zei zij vlug. „Ik kan je vriend redden. Slalin zal luisteren naar hetgeen ik te zeggen heb. U kunt hier niets uitrichten en ook dat meisje niet. Nu zij mij mijn medaillon terugge bracht heeft, kan zij niet6 meer doen U moet Rusland verlaten en haar in uw vliegtuig meenemen." „Maar als zij niet mee wil paan?' zei Richard protesteerend. „Bovendien wilde ik liever hier bijven en de din gen zelf onder het oog zien." Valeria Petrovna glimlachte bemin nelijk „Ik begrijp u. mr. Eaton U bent een moedic han. Maar wat kunt u doen? En wat dit meisje betreft, zij verkeert in gevaar. Zij wordt achter volgd door de politie Doet u alstublieft wat ik zeg, en breng haar uit Rus land „Wij zullen het haar voorstellen, en afwachten wat zij erop antwoordt," nut woordde Richard. „Neen," zei Valeria Petrovna en leg de haar hand op zijn arm. „Mr. Eaton ik wil u een bekentenis doen. Ik bemin uw vriend Simon en ik alleen kan hem redden. Geef mij de vrije hand en neem het meisje met u mee." Richard Eaton was geen dwaas. Bij Valeria Petrovna was het hem duide lijk geworden dat, wat ook haar ge dachten mochten zijn, zij tegen eiken prijs van Marie Lou bevrijd wilde wor den. Hij gevoelde dat het het beste zou zijn dat het meisje Rusland zoo 6poe dig mogelijk zou verlaten. Met vrees dacht hij aan wat er zou kunnen ge beuren als zij door de Ogpu werd ge vangen genomen na al hetgeen zij ge daan had len behoeve van haar vrien den. Hij zou persoonlijk veel liever naar Kief gegaan zijn, maar Valeria Petrovna zei dat zij alleen de invrij heidstelling van rle gevangenen zou kunnen bewerkstelligen. Daarom was zij momenteel de persoon waarmee men rekening moest houden. „Acroord," 6temde hij toe. „Ik zal het in orde brengen en haar rnet mij mee nemen Dat, wil zeggen, als u er abso luut zeker van bent, dat u Stalin cr toe zult kunnen brengen mijn vrienden hun vrijheid terug to geven." „Daarvoor hen ik niet bang," zei zij terwijl zij glimlachend opstond. „Dat is dus afgesproken. Ik zal haar roe pen Do toestand werd aan Marie Lou ver klaard. Valeria Petrovna was een ep al vriendelijkheid voor het meisje. Ri. chard zelf vertelde haar hoe bitter wei nig zij beiden zouden kunnen doen ep hoeveel beter het zou zijn als zij erin toestemde Rusland per eersto gelegen heid den rug toe te keeren. Zii keek van den een naar den ander me» haar groote ernstige oogen. Zij hart geen reden om niet op het voorstel in te gaan. maar er was iets dat zij niet vertrouwde in deze prachtige Madame Karkoff. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7