Nieuwe verschijning op onze spoorbanen Onze economische politiek Lof en critiek Stille trajecten beter geëxploiteerd De dubbele moord te Merkelbeek DE MINISTER EN DE SPELLING VACCINATIEPLICHT OPGESCHORT Het werkende land W. G. van Wettum t 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 26 NOVEMBER 1936 TWEEDE KAMER Wat gebeurt er met het personeel van den K.H.L.? De borgstellingsfondsen 'e-GRAVENHAGE, 25 November. {Voortgezet wordt de behandeling van hoofdstuk 10 (Handel, Nijverheid en Scheepvaart) der rijksbegrooting voor 1937. j De heer Van den Heuvel (AR.) 1/ rjuicht de splitsing van het Dep van Economische Zaken toe. Voor één mi- J uister, voor één departement was de i taak te zwaar. De tegenstelling lus schen industrieele-hanrlelshelangen en landbouwbelangen staat hier buiten. Vermoedelijk zullen de bemoeiingen 'der regeering met het bedrijfsleven nog langen tijd aanhouden wellicht nog toe nemen inzonderheid wijst spr. op de moeilijkheden in zake don uitvoer van tuinbouwproducten, welke door hun 'aard snel verzonden moeten en bijzon dere aandacht verlangen. Ilel is de vraag of het amblelijk apparaat hier voor wel voldoende is afgestemd. De heer Duymaer van Twist f(A,R.) vestigt de aandacht op den grooten nood in de binnenscheepvaart en op het onvoldoende van de steun regelingen voor schippers in verschil lende gemeenten. Spr. bepleit een al- gemeene steunregeling. Spr. wenscht verlaging van scheepvaartrechten en beter geregeld onderwijs voor schip perskinderen. De evenredige vracht- verdeeling werkt niet bevredigend. De 'desbetreffende wet moet verbeterd [worden. Of verdwijnen. Het aantal be vrachtingscommissies kan worden ver tninderd. Schippers die daartegen over wegend bezwaar hebben, moeten wor den vrijgesteld van laden of lossen op Zondag. De heer Korten horst (R.K.) Wenscht de economische poli'iek voor 'de naaste toekomst aan een beschou wing te onderwerpen. Het gaat thans 'om aanpassing der binnenlandsche productiewijze aan het internationaal prijspeil. Indien staatsmanskunst be teekent dat men het gunstige lot steeds aan zijn zijde heeft, dan is Jeze regee ring er een van groote staatslieden, daar ze 2(3 Sept. gedwongen werd, den gouden standaard te verlaten. De ge volgen ervan zijn inmiddels nog niet in vollen omvang te overzien Wel kan gezegd worden dat de maat regelen betreffende de prijzen preven tief hebben gewerkt. Er zal nu een meer geregelde, geordende productie moeten komen, waarbij minder wordt overgelaten aan het spel der vrije krachten. Er was tot nu toe te weinig lijn in onze economische politiek, te Veel moest er worden overgelaten aan wat andere landen ons voor mogelijk heden lieten. De binnenlandsche con junctuur zal nu door onze monetaire en economische politiek verbeterd kunnen worden. De regeering kan door orde ning van het bedrijfsleven en aanpas sing bij de gewijzigde conjunctuur de Welvaart verder bevorderen. Dc heer Stump el (R.K.) bepleit 'de belangen van den Middenstand. De 'tot nu toe daarvoor gemaakte wetten hebben geen krachtige uitwerking. De resultaten van het middenstandscrediet zijn onvoldoende. De geschiedenis van 'de borgstellingsfondsen is tot nu (oe bedroevend; alle werk moet er ook pro deo geschieden. Men moet aan de besturen dier fondsen ook veel meer vrijheid laten. Teleurstellend is, wat Voor middcnstandsbelangen is gedaan van regeeringswege. De vestigingswet is er nog steeds niet. De tyvesties be treffende cadeaustelsel en automaten zijn nog steeds hangende. Het alge meen belang is niet gediend met con centratie van den detailhandel in en kele handen. In verschillende landen bestaan dienaangaande regelingen, idoch in Nederland niet. Prijsvcrhooging moet zooveel moge lijk worden voorkomen, doch niet ten koste van de bedrijven Met levensmid delen heeft de regeering de zaak ton 'deelo in de hand. Maar moeten sla gers- en koksbedrijven maar to gronde worden gericht ten bate van het land- 'bouwcrisisfonds? De heer Donker (Soc. Dem.) be- ïoogt dat er thans een keerpunt kan zijn gekomen in de economische poli tiek. Dc regeering moet de havenste den steunen, want al is er eenige op leving in de scheepvaart, men moet den toestand nog critisch bezien. Het opzeggen van de Rijnvaartacte door Duitschland belooft niet veel goeds. Spreker wenscht Rijnvaartpremies om op gelijken voet met België te komen. Spreker bepleit overleg tusschen beide landen om ongelimiteerde concurrentie te voorkomen. De heer Smeenk (A.R.) heeft over het algemeen waardeering voor het be- leid van den Minister. Over de gevol gen der depreciatie van den gulden kan nog niet veel worden gezegd. Wat 'de handelspolitiek betreft, de contin- gentéeringen kunnen nog niet gemist worden, als wapen bij onderhandelin gen. De werking der borgstellingsfond sen moet worden verbeterd. De heer Wendelaar (Lib.) bepleit Opheffing van crisismaatregelen en is •itegen autarchie. Spreker is het niet eens met den heer Kortenhorst waar 'deze te zeer de vrijheid van het be ibedrijfsleven door ordening aan ban 'den wil liggen. Contingenteeringen be- hooren langzamerhand te worden nf jeschaft. Sommigen willen de contin- Igenteeringen nog uitbreiden als wapen oor de handelspolitiek. Spreker is idaartegen. Desnoods heeft spreker nog liever tijdelijke verhooering der tarie ven al gaat die tegen het liberale K standpunt in omdat dan minder ge vaar bestaat voor verstoring van het j bedrijfsleven. Spreker wil maatregelen zien geno men ten behoeve van het personeel van den Kon. Hollandschen Lloyd. Minister Gelissen: U zult zien dat die menschcn een betere Sinter klaas zullen hebben, dan u denkt. De heer Schil thuis (Vrijz. Dem.) betoogt dat wie opheffing der contin genteeringen wil. vergeet dat die die nen ook als wapen in de handelspoli- tieek. Aan het bedrijfsleven moeten echter geen nieuwe banden worden aangelegd. Spreker wil verschillende verbeteringen in de clearing-regeling met Duitschland. vooral wat betreft den land- en tuinbouw. De vraag, wat is te verstaan onder onredelijke prijs vcrhooging. wordt nog niet eender be antwoord Spreker wijst er op, dat de bakkers te Amsterdam een reeds lang noodige prijsvcrhooging niet durfden invoeren. De overheid te Amsterdam steunde do onjuiste opvatting van het publiek. Spreker hoopt, dat do Minis ter het den Amsterdamschen bakkers mogelijk zal maken, de prijzen op een redelijk peil te brengen. De heer Wijnkoop (Comm.) is zeer teleurgesteld door liet beleid van dcif Minister. Spreker keurt het af dat dc Kon. I-Ioll. Lloyd overgaat naar Mul ler en Co. Minister Gelissen: Weet U een betere oplossing? De heer Wijnkoop: Daar behqef ik niet voor te zorgen. De lieer D r o p (Soc. Dem.) de po sit ie van den Kon. Hollandschen Lloyd besprekend, verklaart dat er van voort zetting van het bestaan ervan geen sprake meer kan zijn. De Kamer staat voor een voldongen feit. zonder dat ze zich over een beslissing heeft kunnen uitspreken. Hoe gaat het nu met de Lloyd. nu die ondergebracht wordt in Muller en Co.? Het zou spreker niet vei-bazen als clc Lloyd in den nieu wen bestuursvorm meer zal kosten dan onder den ouden bestaansvorm. Is er bij do onderhandelingen over de voort zetting van den dienst met het be lang van het personeel rekening ge houden? Toch heeft de Minister her haaldelijk, om. in de Eerste Kamer, vrij positieve toezeggingen gedaan. Het personeel moet geholpen worden, ook al is er een groot bedrag, 900.000, mede gemoeid. Minister Gelissen: anderhalf mil- lioen. De heer Drop zegt dat dan dit be drag moet worden beschikbaar gesteld. De heer Westerman (ex-Nat. Herstel) herhaalt, wat hij reeds meer zoide, dat er geen lijn is in de econo mische politiek van de regeering. Spr. geeft een soort economische karteering van ons land in overweging, wat niet te handhaven is. valt dan wel af. Zoo is h.Vw ook een vestigingswet aJleen van nut als deel van een algemeen plan. Do heer Vos (Lib.) wil maatregelen ter bevordering van de Amsterdamsche tentoonstelling. In het bijzonder komt spreker op voor de vele noodlijdende zelfstandige kleine ambachtslieden. De Minister plege overleg met zijn ambt genoot van Sociale Zaken. De beer E b e 1 s (Vrijz. Dem.) wijst op de moeilijkheid der contingentee ringen, waarbij de regeering zoovele belangen tegen elkaar heeft af te we gen. Met dc tuinbouwbelangcn moet echter meer rekening worden gehou den. Dc heer v. d. Put (R.K.) wil stren gere contingcnteering van bewerkte tabak, sigaretten, enz. De lieer Van Houten (Christ. Dem.) wil zooveel mogelijk zien gedaan voor onzen tuinbouw. Het belang van den tuinbouw gaat economisch en moreel ver uit boven dat van den lee ning- en hypotheekhouders van gel den in Duitschland. Het aandeel van den tuinbouw in do clearing moet worden verhoogd. De heer K r ij g e r (C.H.) brengt klachten van graanexporteurs over be lemmeringen van Belgische zijde over; do regecring moet daartegen optreden. D heer Sneevliet (Rev. Soc.) be toogt dat de politiek van den Minister oppervlakkig is en concrete vragen ont wijkt. Veel zal de Minister voor de werkloosheid niet kunnen doen. De lieer Van Dis (Staatk. Gcr.) zegt dat bij handelsonderhandelingen niet altijd dc noodige voortvarendheid wordt betracht. Bij de Duitsche clea ring moeten de tuinbouwbelangcn meer naar voren komen. Voorts bepleit spreker de belangn van do binnenschippers. Spreker wil een vaarverhod op Zondag. Dc vergadering wordt te 7 uur ver daagd tot heden 1 uur. Alsdan is de Minister aan het woord. MERKELBEEK, 25 Nov. Het on derzoek inzake den dubbelen moord te Merkelbeek, in de boerderij „Het Vo- gelke" gepleegd is op het oogenblik nog in vollen gapg. Bij het in dc boerderij ingestelde onderzoek is onder een schaafbank een Engelsche sleutel van groot formaat gevonden, waarmede waarschijnlijk de hoofdwonden van vrouw Senden zijn veroorzaakt. Do sleutel is in beslag genomen. Verder zijn in een handtaschjo van de vermoorde vrouw de bloedsporen gevonden. Het betreft slechts eenige kleine veegjes, vermoedelijk veroor zaakt door een met bloed besmeurde hand, die in het handtaschje is ge weest. Deze veegjes komen voor aan de buitenzijde van het taschje aan de puntjes van een zakdoek en aan een portemonnaie. In de portemonn.aic za ten nog slechts eenige centen. Tiet ver moeden. dat geld gestolen zou zijn, vindt hierin tamelijk vasten grond. De asch. uit de kachel, welke Zon dagmiddag toen het parket uit Maas tricht de kamer binnenkwam. ,tond te branden als ware zij bijzonder opge stookt, is eveneens in beslag genomen, omdat liet niet uitgesloten is. dat liet vuur is benut om eventueele schuld- bewijzende voorwerpen te vernietigen. De huishoudster, die nog steeds blijft ontkennen, zal morgen naar Maastricht worden overgebracht. De slachtoffers van den moord wor den Donderdagmorgen te half tien te Merkelbeek begraven. VERAARTS MISTBESTRIJDING 's-GRAVENHAGE, 25 November. De heer Aug, Veraart te RijsWijk, die gisteren proefnemingen voor niistbe- strijding in de omgeving van Schiphol heeft gedaan, deelt ons mede, dat, in verband met het feit. dat te zclfder tijd als te Amsterdam, in do omgeving van Den ITaag de mist uitgeregend is, hern is medegedeeld, dat des namid- lags tusschen 2 en 4 uur in de omge ving van Rijswijk spuitproevcn zijn ge houden. Aan deze spuitproeven schrijft de heer Veraart het toe. dat in den zelf den tijd als te Amsterdam, in de om geving van den Haag de mist verdwe nen is. De volgende week zal de lieer Ver aart met medewerking van de Schie- damsche brandweer tegenover het vlieg veld Waalhaven proefnemingen doen. Geen terugkeer naar De Vries en Te Winkel te wachs ten Verschenen is de memorie van ant woord in zake de onderwijsbegrooting. Hieraan wordt het volgende ontleend. Op behandeling van liet ontwerp- kwcekschoolwet stelt dc minister geen prijs. Daargelaten, 'noe hij oordeelt over de grondgedachten van het ontwerp het staat voor hem vast, dat de uitvoe ring van deze wet in dc naaste of in een verdere toekomst nieuwe en be langrijke lasten zou leggen op de over heidskas. Naar zijn overtuiging kan daarvan voorshands geen sprake zijn. Ten aan/ien van den overgang van het lager tot het middelbaar en voor bereidend hooger onderwijs vint de minister thans hot oordcel in van den onderwijsraad en hij vertrouwt, dat reeds hii de toelating in 1937 een re geling zal kunnen gelden, die meer be vredigend geacht wordt dan de tegen woordige. Benoeming van een commissie om na te gaan, of de leerprogramma's bij het lager, middelbaar, en voorbereidend hooger onderwijs overladen zijn, lacht den minister niet toe. Ongetwijfeld echter is deze zaak van genoeg helane om ze niet uit het oog te verliezen. De aandacht van den mi nister blijft er dan ook op gevestigd. Dc minister en zijn ambtgenoot van landbouw en visscherij zijn in onder ling overleg getreden over den inhoud, die aan een ontwerp-natuurbescher- mingswet te geven ware. Zij vertrou wen. dat hun overleg binnen afzienba- ren tijd tot een positief resultaat zal leiden. Schrijfwijze der Ned. faal Volgens vele leden zou door liet Ko ninklijk Besluit van 18 Juli 1936 op nieuw de chaos dreigen te ontstaan, die vóór de besluiten van 1934 bestond. Voorts zou volgens dit besluit een spel ling moeten worden onderwezen, waar. .van de regels niet vaststaan. Noch de eerste noch de tweede bewering heeft, naar de overtuiging van den minister, reden van bestaau. Voor invoering der spelling-1936 in fle oi'ficieele stukken zal hij het voor stel doen, zoodra hij liet oogenblik daartoe gekomen acht. Dit is thans nog niet het geval. Voorts deelt do minister mede, dat hij zich overeenkomstig zijn voornemen onlangs gewend heeft tot de Koninklijke Akademie van Wetenschappen met het verzoek een voorstel te mogen ontvan gen omtrent dc beste wijze, waarop het vraagstuk van do geslachten en het geen daarmede samenhangt, zou kun nen behandeld worden, en omtrent sa menstelling en taakomschrijving eene commissie ad hoe. Het verzoek is bij dc Akademie in behandeling. Naast den aandrang in het voorloo- pig verslag om lot de spelling 1934 te rug te keeren, staat die om terug te keeren tot do spelling de Vries en te Winkel, zooals deze thans in gebruik is. Noch aan het. een noch aan het an der kan de minister voldoen. De stichting van een tweeden leer stoel voor de gencesmiddelenleer, aan de Rijksuniversiteit te Utrecht «tuit op tweeërlei bezwaren. In de eerste plaats op financieel e bezwaren. Een tweede vraag doet zich voor niet betrekking tot dc studie en examenregeling. De medische studenten zouden óf hun stu die en examens moeten verdubbelen óf een keuze moeten doen en dan zou bij het afnemen van de examens in het eerste geval liet examen van de facul teit door beide hoogleerarcn moeten wordon afgenomen, in het tweede ge val de hoogleeraar van de gekozen speciale geneesmethode moeten optre den. Een bevredigende regeling schijnt hier kwalijk te inden. BESLAG GELEGD OP SPAANSCH STOOMSCHIP VL1SSINGEN. 25 Nov. Op het Spaansche stoomschip „Christina", welk schip hier van Duinkerken is aangekomen om te bunkeren, is door een deurwaarder uit Middelburg be slag gelegd in verband met een aan varing voor Ostcnde. waarbij het Spaansche schip een visschersboot uit Oslende in den grond heeft gevaren en waarbij drie mcnschen zijn verdron ken. Thans echter slechts voor den tijd van écn jaar Ingediend is een wetsontwerp tot verlenging van den geldigheidsduur van tijdelijke bepalingen betreffende de vaccinatie. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Bij het buiten werking stellen van do vroeger in ons land geldende bepalin gen betreffende den vaccinatieplicht heeft nooit de bedoeling voorgezeten om aan dezen plicht voorgoed een ein de tc maken, doch uitsluitend om zoo lang het gevaar van het ontstaan van encephalitis na vaccinatie moest wor den aanwezig geacht of zoolang men niet beschikte over middelen om haar lo vermijden, do te vaccinecren kinde ren niet aan het gevaar voor encepha litis bloot lo stellen. Helaas is de hoop, dat men de mid delen zou vinden om de encephalitis na vaccinatie geheel te voorkomen of dat deze complicatio vanzelf weder zou ver dwijnen, tot dusverre niet in vervulling gegaan. Wel heeft de ervaring van do laatste jaren het inzicht in het encophalitis- vraagstuk verhelderd. Daarbij is geble ken, dat dit gevaar vrijwel niet aanwe zig is, indien op jeugdigen leeftijd (be neden 2 jaar) wordt gevaccineerd. Hoewel do minister erkent, dat, in do toekomst overgang naar den direc- ten vaccinatieplicht wellicht de eenige oplossing zal zijn om uit de bestaande moeilijkheden tc komen, is hij van oor deel, dat liet voorstellen van een zoo ingrijpende verandering van stelsel ten aanzien van den vaccinatieplicht van hem in de tegenwoordige politieke om standigheden niet kan worden ver wacht. De minister heeft dan ook geen anderen uitweg gezien dan nog maals verlenging van de bestaande opschorting van den vaccinatie- plicht voor te stellen. In tegenstelling met do vorige voorstellen van deze strekking wenscht hij evenwel thans do op schorting voor niet langer dan één jaar voor te stellen, opdat in don loop van hot volgend jaar een prin- ci '^ele behandeling van het vacci- naticproblcem aan do ordo kan komen. Dc late indiening van dit voor stel moge haar verklaring en ver ontschuldiging vinden in de om standigheid, dat de minister nog tot het laatste oogenblik heeft go- zocht naar een meer definitieve op lossing van deze aangelcgenhoid. UIT DE STAATSCOURANT Landmacht Bij KB. van 21 November 1936 is met ingang van 6 December 1936 aan den reserve-officier van gezondheid der tweede klasse A. II. de Vries van den geneeskundigen dienst der landmacht, een eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst. Is benoemd en aangesteld bij het re serve-personeel der landmacht; bij den geneeskundigen dienst der landmacht., tot reserve-officier van gezondheid der tweede klasse de dienstplichtig vaan drig van de lsfe compagnie geneeskun dige troepen E. J. Hoefman, arts. Is benoemd en aangesteld bij het re serve-personeel dor landmacht; bij den geneeskundigen dienst der landmacht; tot reserve-officier van gezondheid der tweede klasse de dienstplichtig vaan drig van de 1ste compagnie geneeskun dige troepen \V. H. van Haaften, arts. Onderwijs Bij K.B. van 24 November 1936, is* het besluit van den raad der gemeente Am sterdam van 11 November 1936, houden de benoem'ine van prof. dr. B. J. Schricke tot buitengewoon hoogleeraar in dc koloniale volkenkunde aan de ge meentelijke universiteit aldaar, bekrach tigd. Bij K.B. van 24 November 1936 is be noemd tot leeraar in vasten dienst aan de Rijks Iloogere burgerschool te Zwol- lo E. Caspers, wonende te Leeuwarden. P.T.T. Bij K.B. van 20 November 1936 is met ingang van 1 Februari 1937 aan den commies bij den post-, telegraaf- en te lefoondienst J. Wernke op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Bij beschikking van den directeur generaal der posterijen, telegrafie en te lefonie, is. ingaande 9 November 1936, aangewezen als beheerder van het bij - post-, telegraaf- en telefoonkantoor te 's-Gravenhage-west de referendaris 2e klasse der P.TT. A. J. van Pcsch, voor dien beheerder van het bijpost-, tele graaf- en telefoonkantoor te 's-Graven- hage-Copemicusplein. TASCH MET 400 VERLOREN OVEN, (N.B.), 25 Nov. Toen de reiziger L.. in dienst van de firma Van der Zande te Leeuwen-Beneden, gister avond te omstreeks negen uur met zijn auto te Oyen was aangekomen, stapte hij uit om een klant te bezoeken. Zijn tasch inhoudende een bedrag van f 400.zette hij op den bumper van zijn wagen. Na het bezoek dacht hij niet meer aan de tasch op den bum per, slapte in den wagen en reed weg. Spoedig bemerkte hij echter zijn na latigheid en ijlings keerde hij terug, doch de tasch kon hij niet meer vin den. Hij wist niet beter te doen. dan de politic van zijn verlies op de hoog te te brengen, die een onderzoek naar deze zaak instelt. Gebruik van dieselmechanischc wagens van 26.70 M. lengte Eenvoudige bediening TERWIJL dc Nedcrlandsche indus trie nog pas begonnen is met do uitvoering van de groote order der Nedcrlandsche Spoorwegen, welke het gevolg was van het besluit tot elektri ficatie van do thans door dieseltroinen hereden trajecten, vernemen wij thans, dat dc N. S. een nieuwe opdracht aan „Werkspoor" hebben verleend. Het verkeer met stoomtreinen op tra jecten. waar het reizigersverkeer min der druk is, als voorbeeld denlce men aan de lijn AlkmaarDen Helder heeft daar tot nu toe een onevenredig kostbare accomodatic aan materiaal en bediening geëischt. Er werd een sterke behoefte gevoeld aan zuiniger materi aal op deze lijn-godeelten. Om deze reden heeft de directie van de Nederland6che Spoorwegen thans besloten de proef te nemen met een nieuw type dicsel-mecha- nischen spoorwagen en heeft zij aan werkspoor order gegeven acht van deze wagens te maken. Een nieuwe verschijning zal daar mede op onze spoorwegen haar intree doen. Uiterlijk lijkt deze diesel-machn- nische spoorwagen liet meest op de electrise he stroomlijnwagcns, welke thans dienst doen op het haanvak RotterdamHoek van Holland. Hij heeft denzelfden gestroomlijnden neus en dezelfde groene kleur. Doch dit type kent geen treinstel len, zooale» zijn dicsel-electrischo familieleden. Elke trein zal slechts bestaan uit een enkelvoudigen spoorwagen, die met zijn ongewo ne lengte van 26.70 meter dc lang ste onder de Nederlandsche spoor wagentypen zal zijn. Elke wagen bevat een groote afdeo- ling derde klasse met 56 zitplaatsen en acht staanplaatsen, en een afdoeling tweede klasse met 15 zitplaatsen en acht staanplaatsen. Het inwendige komt overeen met dat van den tliescl- electrischen trein, met dit verschil, dat eenige verbeteringen zijn aangebracht, waartoe de ervaring niet de oudere ge stroomlijnde treinen heeft doen beslui ton. Do nieuwe wagens hebben ramen welke bijna geheel open kunnen wor den gedraaid, zoodat des zomers dr frisscho lucht vrijer kan binnenstroo men. Ook zijn de vensters van de bestuur derscabine van hoogte veranderd. Dit heeft een onverwacht resultaat vooi den reiziger. Tot de specifieke indruk ken van een treinreis behoort, dat men do wereld van opzij ziet. Men kan zich oen treinreis niet voorstellen zonder plotseling to voorschijn schietende tele graaïpalcn en langzaam wegdraaien do landschappen. Dc reiziger in de lange diesel- mechanische spoorwagens zal door de bestuurderscabine heen op den spoorweg kunnen zien. In verhand daarmeo zijn de eerste vier banken niet als in eon coupé tegenover elkaar geplaatst, doch staan zij achter elkaar in hetzelfde front. Ze zijn bovendien omkeerbaar, zoodat de reizigers op deze zitplaatsen op dc heen- en terugreis steeds vooruit rijden Dc exploitatiekosten van dit materiaal zullen op stille trajecten belangrijk lager zijn dan die van de stoomtreinen. Do bediening is eenvoudiger, het brandstofverbruik geringer cn vooral het onderhoud is minder kostbaar. Door hun groote- ro aanzetenelheid zijn dc wagens geschikt voor lijnen met veel stop plaatsen, terwijl zij per dag een veel grooter aantal kilometers kun nen afleggen dan stoomtreinen. Het aantal wagenkilometers wordt op 100.000 per jaar geschat, dat is oven cel als dat der diesel-electrische trein stellen. Aangezien het in de bedoeling ligt do acht bestelde wagens» in October van het volgend jaar in gebruik te nemen, kan men de eerste proefritten in den volgenden zomer tegemoet zien. De volgende zomer zal dus het rei zend publiek verschillende nieuwig heden brengen. Immers dan zullen de baanvakken ArnhemMaarn en GoudaDen Ilaap welke tot proeftrajectcn zijn bestemd, geélectrificecrd zijn en zullen van do S9 bestelde electrischo treinstellen de eerste zijn afgeleverd om op die baan vakken proefritten te rijden. Aan de electrificatie wordt hard gewerkt, al timmert men nog weinig nan den weg Dit werk, dat dertig milliocn gulden zal kosten, weerhoudt de N. S. niet op ander gebied nieuwe niogolijkhcden te verkennen. Radiorede op Donderdags avond door Minister Slingenberg De Minister van Sociale Zaken, Zijne Excellentie Mr. M. Slingenberg, zal op Donderdag 26 November a.s. van 19.45 —20.00 uur'n radioredo houden over 't onderwerp: „Het werkende land", welke door de beide Nederlandsche omiToepzcnders zal worden uitgezon den. In deze rede zal worden uiteengezet, wat in Nederland op het gebied van werkverschaffing en werkverruiming is gedaan, zulks mede in verband mot het boekwerk van de hand van Mr. W. J. van Balen, dat in samenwerking met de regeering wordt uitgegeven door II. D. Tjeenk Willink en Zoon N.V. lo Haarlem en dat omstreeks het laatst van do maand November in den boekhandel verkrijgbaar zal zijn. De rede zal worden uitgesproken in de studio van het hoofdbestuur der P.T.T. te *s-Gravcnhage. BEGRAFENIS LOUIS APOL 's-GRAVENHAGE, 25 November. Tn tegenwoordigheid van vele kunst broeders is op Oud Eik en Duinen he den het stoffelijk overschot van den bekenden schilder Louis Apol ter aar de besteld. Van hun belangstelling gaven o.m. blijk: prof. Huib Luns, uit Amsterdam, voorzitter van Arti et Amicitiao, de heeren Willv Sluiter, voorzitter van Pulchri Studio (waarvan Apol 60 jaar lid is geweest) en de meeste bestuurs leden van dit genootschap, en de hoor H. van der Kloot Mcyburg, voorzitter van den Ilaagschen Kunstkring. Voorts waren er: dr. II. E. van Gel der, als vertegenwoordiger van het Haagsche gemeentebestuur, Louis van Soest, secretaris van de commissie voor Kon. subsidies aan jonge schilders, van .velke commissie Apol het presidium hoeft bekleed en vele bekende kunst schilders. In de aula, waar do organist gewijde muziek deed hooren, sprak in de eer ste plaats een neef van den overledene, die zijn oom dankte voor hetgeen hi voor de familie heeft gedaan. Namens Pulchri Studio sprak Willv Sluiter. Nauwelijk 20 jaar oud trad Apol als lid tot Pulchri toe. Hij cn Klinkenberg verwierven groote bekend heid. ook in het buitenland. Spreker eindigde met de verzekering, dat Apols nagedachtenis in lengle van dagen met eere zal worden herdacht. Prof. Huib Luns gaf uiting aan de bewondering van Arti voor den thans ontslapene, die 65 jaar lid van dit ge nootschap is geweest. Apol heeft zich een plaats in de geschiedenis van de kunst verzekerd. Do heer Louis van Soest sprak waai weeronde woorden namens de commis sie van Kon. subsidies aan jonge schil ders. Tenslotte sprak een oude kunstbroc der van Apol. de heer Markus, enkelr gevoelvolle woorden. Deze legde een takje, geplukt in de omgeving van Vein, op de baar. Aan de groeve heeft een familielid voor do betoonde belangstelling be dankt. Oudschef der opium*regle in Ncderlandschdndië Man van gezag en aanzien in en buiten ons land 's GRAVENIIAGE, 25 Nov. Op 61-jarigen leeftijd is heden to 's Gra- venhago overleden do oud-chef van den dienst der opiumregie. Opgeleid voor Indisch Ambtenaar bij de Indische instelling to Delft, vertrok de heer Van Wettum in het jaar 1892 naar Nederlandsch-Indië, waar hij tot 1901 werkzaam was als ambtenaar bij hot binnenlandsch bestuur. Toen werd hij overgeplaatst naar den dienst der opium-regie, waar hij door zijn ijver en bekwaamheid spoedig de aandacht op zich vestigde. Hij klom dan ook op van controleur tot de functie van hoofd inspecteur en maakte in 1912 de in de zen dienst hoogst mogelijke promotie, toen hij tot chef van den dienst der opium-regie werd benoemd. Reeds tijdens zijn indische ambtspe riode heeft hij Nederland tweemaal op opiumconferenties in het buitenland vertegenwoordigd, de eerste maal in 1909 ter vergadering van do opium conferentie te Shanghai en daarna in de jaren 1911 en 1912 op de opium-conferen tie in Den Haag. In 1921 werd de heer van Wettum op zijn verzoek als chef van den dienst der opium-regie gepensionneerd. Toen in hetzelfde jaar de Volkenbond de raadgevende opium-commissie instelde, was hij dan ook de aangewezen persoon in Nederland om deze in de commis sie te vertegenwoordigen. De wijze waarop hij dit deed, leidde ertoe, dat hij in 1926 benoemd werd tot regeerines adviseur in Internationale opiumzaken cn tevens tot ridder in de Orde van de Nederlandsche Leeuw. De lieer van Wettum heeft zich in in ternationalen kring aanzien en gezag verworven en de Nederlandsche regee ring uitmuntende diensten bewezen. In den loop der jaren heeft de over ledene eenige. malen publicaties over het opium-vraagstuk van zijn hand doen verschijnen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 9