VERONTWAARDIGING IN RUSLAND 0 w JOH. BOTTINGA Kapitalisme opgeh even BLACK CAP Bestaat er een geheim pact? Mussolini naar Boedapest? Hinderlaag in Br.-Indië TOONTJE VAN TEUTEN DE MILLIONNAIR J. A. SCHOTERMAN Zn. ITALIË EN HET VERDRAG Japan koopt goud |P? pytjlifloi Oü&Un Sr Volgens Stalin is het socialisme in Rusland thans verwerkelijkt „KOELAKKEN-DOM GELIQUIDEERD" Honderdduizenden tractors DE SCHOENFABRIEK TE BUNSCHOTEN OLD SCOTCH WHISKYp. fl. f3.75 UTRECHTSCHESTR. 17 - Ao 187S Tel 145 De kunstenaars en de zomerpostzegels De tentoonstelling in Parijs Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 27 NOVEMBER 1936 Poolsche bladen spreken van een anti=Russisch accoord „ver« momd als apostolaat" MOSKOU, 26 Nov. (Reuter). Men beweert te Moskou de be* wijzen te bezitten, dat buiten het gepubliceerde verdrag nog een geheim pact tusschen Duitsch* land en Japan bestaat. Dit bericht zou in SovjctïRussische kringen groeiende verontwaardiging heb* ben gewekt. Men gelooft, dat Japan volkomen voor Berlijn ge* weken is. Het pact is naar men zegt formeel tegen de Sovjet*Unie gericht en in werkelijkheid be* stemd om de wereldhegemonie tusschen Düitschland en Japan te verdeelen. De Italiaansche ambassadeur te Tokio heeft een langdurig on* derhoud gehad met den minister van buitenlandsche zaken, Arita. waaromtrent in politieke kringen alhier verluidt, aldus meldt het D N.B., dat het Duitsch*Japan* sche verdrag en de gelijkgerichte Duitsch*Italiaansche betrekkingen besproken zijn. Voorts vermoedt men, dat van gedachten gewis* seld is over de uitwisseling van 'consulaire vertegenwoordigers Voor Abessinic en Mandsjoekwo. De „Asahi Sjimboen" deelt mede, Hat Arita den .Tapanschen ambas sadeur te Rome. Soegimocra. op dracht zou hebben gegeven een overeenkomst tusschen Italië en Japan te sluiten tegen het com munisme. De onderhandelingen tus schen beide staten zouden hebben geleid tot een principieele overeen komst. Verder zou Japan voorne mens zijn het Italiaansche keizer rijk te erkennen, terwijl Italië dan Mandsjoekwo zou erkennen. Naar te Tokio bekend wordt hebben verschillende leden van den Japanschen geheimen raad. toen zii hun goedkeu ring hechtten aan de afsluiting van het Duitsch-Japansche verdrag, den wensch te kennen gegeven, dat pogingen in het werk zullen worden gesteld om andere mogendheden, die door de Ko mintern bedreigd worden uit te 1100- digen zich aan te sluiten bij deze an ti-communistische overeenkomst. Het Japansche agentschap Domei deelt mede. dat overeenkomstig het Duitsch-Japansche verdrag een uit wisseling van berichten zal plaats heb ben. Verder zullen de controle maat regelen worden verscherpt en misschien zullen beslaande wetten worden ge wijzigd. Men verwacht, dat deze aan gekondigde verscherping zich zal rich ten tegen linksche kringen, niet alleen In Japan, doch ook in Madsjoekwo en Noord-China. Goudaankoopen door de Bank van Japan De bank van Japan heeft goud ter waarde van 1 milliocn yen aange kocht. waardoor cle totale goudaankoo pen sinds Januari gestegen zijn tot 100 milliocn yen. tegen 87 millioen yen verleden jaar. Men verwacht, dat de goudaankoo pen einde December 110 millioen ven zullen bedragen. De bankbiliietfen cir culatie is inmiddels toegenomen met 100 millioen ven Het Japansch-Duitsche verdrag tegen de Komintern is on de effectenbeurs te Tokio gunstig ontvangen. Katoen-, kunstzijde- en miinanndeolon hoekten een koerswinst van 1 tot 5 punten. Polen afwijzend gestemd WARSCHAU. 26 November (Ha- vas-A.N.P.) De Poolsche regee- ringshladcn onthouden zich van het leveren van commentaar op het Duitsch Japansche verdrag Rcgee- ringskringen tonnen zirh echter eenigsziri<! verontrust over de door Goebbcls voor de radio gegeven commentaar, waarin hii duidelijk de propaganda tegen het bolsje wisme en de actie tegen de U.R.SS. verwarde. Welingelichte kringen verzekeren dat de Duitsche ambassadeur te Warschau voa Moltke. die uit Berüju terugge keerd is, den minister van buitenland sche zaken. Beek. een bezoek heeft ge bracht en hem toen op de hoogte heeft gebracht van hpt verdrag, waarbij hij tegelijkertijd den minister polste over een eventueele deelneming van Polen. Dezelfde kringen verzekeren, dat er voor Polen geen sprake kan zijn van een aansluiting aan dit verdrag. Huichelarij De bladen der rechtsche oppositie laten geen twijfel over ae gevoe lens van bet Poolsche \olk. De Kur- jcr Warszawski schrijft over de „huichelarij" die „onder den thea- tralen schijn een anti-Russisch ac coord verbergt, vermomd als apos tolaat'*. Het blad besluit: „Polen hoeft zich duidelijk uitgesproken tegen de vorming van vijandige kampen in Europa." De Goniec Warszawski schrijft: het Duitsch-Japansche verdrag is in wer kelijkheid een bondgenootschap der twee groote imperialismen, welke stre ven naar hegemonie op de beide con tinenten, één in Europa en één in Azië. Het regeeringsblad „Kurjer Czerwon- ny" is van meening. dat het hier gaat om de geboorte van een nieuwe inter nationale. Oorlog ter zee noemt Horthy een „edele sportieve wedkamp" NAPELS. 26 Nov. (Stefani). Ter eere van Horthy is in de golf van Napels een groote vlootparade ge houden: aanwezig waren o.m. Horthy, de Koning en Mussolini, die de ma- nouvres vanaf den kruiser Zara volg den. Aan de oefeningen namen deel I50 schepen, waaronder 18 kruisers en 51 duikboot en. Verder werden de ma nouvres bijgewoond door dc voorzi> ters van Kamer en Senaat en het corps diplomaticpie benevens tal van hooergcplaatste persoonlijkheden. Bij een dejeuner aan boord van de Zara heeft Hortbv een dronk uitge bracht op den ïtaliaanschen Koning. Hij zeidc daarbij onder meer: „De strijd ter zee is als een edele sportieve wedkamp, die geen rancu ne achterlaat. Van de Adriatische zee. waarom wij ridderlijk eestre den hebben, hebben de Italiaansche schepen hun steven gewend naar nieuwe plaatsen in uitgestrekter zeeën. Deze schepen vertegenwoor digen een der machtigste vloten ter wereld". De naar Rome gezonden speciale ver slaggevers der Hongaarsche bladen melden, dat minister-president Daranvi medegedeeld heeft Mussolini namens de Hongaarsche regeering uitgenoodigd te hebben voor een bezoek aan Boeda pest. Mussolini heeft deze uitnoodiging aangenomen. Het bezoek van den Duce kan wellicht in het volgende voorjaar verwacht worden. Twee Britsche officieren en vijftien soldaten aedood bij overval in Wazi» ristan NEW DELHI. 26 Nov. (Reuter!. In Waziristan is een Britsche co lonne in een hinderlaag gevallen. Er wordt, gemeld, dat tijdens een gevecht in het Khaisora-dal 2 Brit sche officieren en 15 ïndische ver- kennei*s gedood en 2 Britsche offi cieren en 70 Indiërs gewond zijn. Reuter mepnt te weten dat de colonnes naar Warizistan waren gezonden in verhand met een op roerige stemming onder de Khaiso- ra- en Kind-stammen doch dat geen strafmaatregelen door de re gecring waren overwogen. De ver woede tegenstand van de zijde van een aanzienlijk aantal leden 'dezer stammen was volkomen onver wacht. GEEN MILITAIRE DIENSTPLICHT IN ENGELAND LONDEN. 26 November. (Reuter). De geruchten, volgens welke de regee ring druk bezig is met besprekingen over de kwestie van den militairen dienstplicht voor Groot Brittannië in verhand nipf den achteruitgang van de rerruteeiving. worden in bevoegde poli tieke kringen tegengesproken. Dcm de elastische en toch steungevende Suplnatorsteun. Voetonderzoek gratis op het May voetspleaelaDDaraat LANGESTRAAT 28 TEL. 59 De productie in de Sovjet. Unie zou zijn ver» zevenvoudigd MOSKOU. 26 Nov. (A. N. P.) Woensdagmiddag is in het Krem lin in tegenwoordigheid van 2.337 gedelegeerden en gasten het acht ste buitengewone congres der sov jets geopend. In ziin rede ter gelegenheid van de opening van het congres, dat bijeen gekomen is om de nieuwe ontwerp-grondwet te be handelen, heeft Stalin als eenig amendement op het ontwerp voor gesteld, hierin een bepaling op te nemen, die voorziet in de instelling van een nieuw commissariaat voor de oorlogsindustrie, bestemd om, zooals hij zeide, de grootste mili taire machine ter wereld tc worden. Opvallend in de rede. van Stalin was de uitdaging van het fascisme. In zijn rapport aangaande de werk zaamheden van de constitutioneele commissie zeide Stalin o.m., dat deze commissie wijzigingen heeft moeten aanbrengen in de in 1924 aangenomen grondwet en daarbij de veranderingen in het leven der URSS in de richting van het socialisme, welke in het tijd vak van 1921 tot onze dagen werden verwezenlijkt, in oogenschouw moet nemen. Onze industrie, aldus Stalin, bood indertijd een weinig verheugend beeld, in het bijzonder de zware industrie. Wel werd zij langzamerhand hersteld, doch zij bracht haar productie bij lan ge na nop niet op het peil van voor Stalin den oorlog. Zij was gebaseerd op een verouderde techniek. Natuurlijk ont wikkelde zij zich in de richting van het socialisme. Het aandeel van den socialistischer. sector van onze indus: trie bedroeg toentertijd 80 De sector van het kapitalisme had toen nog niet minder dan 20 van de industrie in handen. Onze landbouw bood een nog onverkwikkelijker beeld. Weliswaar was de klasse der groot-grondbezitters reeds geliauideerd. doch daartegenover vormde de klasse der landhouwende kapitalisten, de klasse der koelakken, een nog tamelijk belangrijke kracht. In zijn geheel herinnerde de landbouw toen aan een oncindigcn oceaan van kleine een-gezins-boerenbedriivcn met een achterlijke middeleeuwsche tech niek. De collectieve en sovjethedrijvcn waren nog zwak. terwijl de koelak nog op krachten was Wij spraken toen niet van liquidatie van het koelakken-dom, doch van zijn beperking Hetzelfde moet worden gezegd van den produc tie-omzet De socialistische sector vorm de slechts 50 lof 60 niet meer terwij! de rest bestond uit speculanten en dergelijke particuliere ondernemers. Dat was het heeld van het lied rij fsle- ven in 1921. Wat hebben wij nu, in 1936? Einde der nieuwe economische politiek Beleefden wij indertijd de eerste pe riode van de N.E.P en in het begin van de N E.P een periode van zekere opleving van het kapitalisme, thans beleven wij het einde van de N.E.P - periode, de volledige liquidatie van het kapitalisme in alle kringen van de volkshuishouding. Thans kan men onze industrie niet meer zwak en technisch slecht uitgerust noemen. Krachtig is dc zware industrie ontwikkeld en nog meer de machine-industrie Het be langrijkste is evenwel, dal het kapita lisme uit de sfeer van onze industrie is verdreven Men kan het niet als een kleinigheid beschouwen, dat onze te genwoordige socialistische industrie, al dus Stalin, uit een oogpunt van pro ductie-omvang de industrie van voor den oorlog meer dan zevenvoudig over treft. Op hef gebied \an den landbouw hebben wij thans een gemechaniseerde productie, welke zich van de nieuwste techniek bedient en den vorm heeft van een alomvattend systeem van col lectieve cn sovjet-bedrijven. Het koelak ken-dom is geliquideerd. Men kan slechts het feit vaststellen, dat de collectieve bedrijven thans be schikken over 360.000 tractoren met een capaciteit van 5.700 000 P-k. Met de Sov jet-bedrijven beschikken zij over meer dan 400.000 tractoren met een capaci teit van 7 580.000 p k. De kooplieden en speculanten zijn verdreven. De geheele handel bevindt zich thans in handen van den staat, coöperaties en collectie ve bedrijven. De nieuwe Sovjet-handel ontwikkelde zich, het is een handel zonder speculanten, ja, het is een han del zonder kapitalisten. De volledige overwinning van het socialistische stel sel is daarmede in alle takken van de volkshuishouding een feit. Het betee- kent, dat de exploitatie van menschen door menschen is afgeloopen en dat so cialistische eigendom der productiemid delen als onwrikbare basis van onze Sovjet-maatschappij is vastgelegd. Vragen van het Kamerlid v. d. Putt Het Tweede Kamerlid, de heer van der Put heeft aan de minsters van wa terstaat en van handel, nijverheid en scheepvaart de volgende vragen ge steld: Is het den minster bekend dat de schoenen fabriek te Bunschoten (Spa kenburg), waarover door steller dezer ragen op 20 November 1934 schrifte lijke vragen tot de regeering werden gericht, welke op 18 Maart 1935 werden beantwoord, in staat van faill6sement is verklaard? Kunnen de minsters bevestigen dat er plannen bestaan om deze fabriek weer opnieuw in exploitatie te brengen met 6teun van de gemeente Bunschoten en met toepassing der zuiderzecsteun- wet? Zoo ja, achten de ministers dezen steun toelaatbaar en willen de minis ters meeledeelen of. voor het geval steun wordt verleend, tegelijkertijd afdoende waarborgen zullen worden verkregen dat deze schoenfabriek geen concurren tie zal aandoen aan de reeds bestaan de Nederlandsche fabrieken? BELASTINGHEFFING TE SOEST SOEST. B. en W. schrijven aan den Raad: Naar aanleiding van ons voorstel werd in Uwe vergadering van 31 Juli 1 1. besloten de gemeente voor de hef fing van de personeele belasting naar de eerste twee grondslagen in te deelen in de yijfde klasse, zulks met ingang van het belastingjaar 1937. Bij brief van 20 October 1936 deelen Gedeputeerde Staten dezer provincie ons mede dat het door U genomen be sluit bij de Ministers van Binncnland- sche Zaken en van Financiën bezwaar ontmoet. De Minister achten de derving van inkomsten, welke van deze verande ring van klasse-indeeling het gevolg zal zijn-in de eerste plaats onaanvaard haar in verband met den financieelen 'oestand van de gemeente en voorts niet verantwoord met het oog on de belangen van het werkloosheids-subsi iliefonds en met het oog op een iuiste toepassing van de formule vervat in dp financipolc verhoudingswet. De re geering is dan ook niet bereid de goed keuring van het voorgedragen besluit te bevorderen In verhand daarmede noodigen Gedeputeerde staten ons na mens heide genoemde Ministers uit de intrekking van bedoeld besluit te be vorderen. Voldoende aan deze uitnoodiging stellen wij U voor te. besluiten tot in trekking van het raadsbesluit tot in deeling dezer gemeenle Noor de lief fing der personeele belasting naar de eerste tw*ee grondslagen in de vijfde klasse. RAAD VAN SOEST SOEST. De raad dezer gemeente is in openbare vergadering hiieengeroe nen op Maandag 30 November 1936 te 2 uur, ter behandeling van een uitge breide agenda. Hoe kleiner u den hoek naar links maakt, hoe grooter het ongeluk, dat erin past.('t Is veel minder tijdroovend om in alle bochten altijd rechts te houden). 79. Die drietand was daar drie jaren geleden in het wa ter terecht gekomen, toen de studenten van de stad daar N'eptunusje gespeeld hadden. En toen de menschen die agent daarmee boven water zagen komen, riepen ze alle maal: Hee daar heb je Neptunus. de afgod \an de zee Ie kon merken, dat de man, die nu weer op het droge was, dat. heelemaal niet prettig vond, maar Toontje en zijn poes had den plezier voor drie. 80. De agent dacht er eerst over om Toon mee te nemen naar het politiebureau, maar achteraf vond hij dat niet erg genoeg. Weet je wat. dacht de agent, ik neem hem mee naar huis, naar mijn vrouw. Nou dat was veel erger, want de vrouw van den agent was nog kwaaier dan drie woedendp agenten bij elkaar. Nauwelijks was Toon van Teuten dan nok binnen of ze haalde een rietje voor den dag 99 99 Sole Importers: KUNST Het standpunt van den Minister Wij lezen omtrent de besteding van de opbrengst der zomerpostzegels in de Memorie van Antwoord nopens de Be grooting voor Onderwijs en Kunsten het volgende: „Ook ondergeteekendes sympathie gaat naar onze kunstenaars, die het in dezen tijd bijzonder moeilijk hebben. Vandaar dan ook dat, toen voor de cul- tureele helft der ophrnngst van de zo merpostzegels voor 1936 een bestemming moest worden aangewezen, hij aan hen gedacht heeft en ook bij rle latere uit werking der plannon dienaangaande aan hen alleen is blijven denken. Maar men gaat te ver in zijn sympathie, wan neer, gelijk in het Voorloopig Verslag, de eisch gesteld wordt, dat die op brengst van één iaar ten gede za.1 ko men aar. deze groep van personen in het algemeen, m.a.w aan alle catego rieën van kunstenaars Bij liet bepalen van de bestemming van jaar lot jaar moet men zich richten naar de grootte van de opbrengst Deze was voor 1935 in totaal ongeveer 60.000 netto, wat wil zeggen, dat voor culturcele doelein den (voor dat jaar orkesten in Neder land) de helft daarvan of ongeveer f 30.000 beschikbaar is gekomen. Wat zou men met een dergelijk bedrag voor 1936 kunnen hereiken voor de vele dui zenden kunstenaars, die Nederland heeft? Voor de musici, schilders, beeld houwers. architecten sier- pn nijver heidskunstenaars. tooneelspelers, let terkundigen. enz.? Zij hebben* het bijna allen moeilijk, maar om practische re denen moet men zich van jaar tot jaar beperken. Uitgaande van de gedachte, dat ook onze kunstenaars vóór alles he- hoefte hebben aan werk, vond de on dergetockende de voor 1936 noodige be perking door te bepalen, dat uit de cul- tureele helft der opbrengst opdrachten aan Nederlandsche kunstenaars zullen worden gegeven, die vallen binnen het kader van de deelneming van Neder land aan do in 1937 to Parijs te houden lonroonstelling, gewijd aan kunst en techniek. Daarin ligt tweeërlei voordeel: niet alleen krijgen kunstenaars daar door onmiddellijk loonenden arbeid (tot dusver zijn reeds 118 opdrachten gege ven. terwijl er nog meer komen), maar aan hun werk wordt door de toepassing der tentoonstelling tevens aanstonds bijzondere bekendheid gegeven. Daar naast vond de ondergefpekende voor al thans oen gedeelte van de opbrengst een nog algemooner bestemming door te bepalen, dat de eerste f 5090 beschik baar zullen zijn voor het Voorzienings fonds voor kunstenaars. Die f 5000 zul len dus ten goede kunpen komen aan allp kun«tonaars, die onder dat fonds zullen vallen. In de weinig omvangrijke commissie, die voor de voorbereiding van de Ne derlandsche deelneming aan de Pa- rijsche tentoonstelling in het leven is geroepen, hebben ten minste drie Roomseh-Kafliolieken zitting, waaron der een Roomsch-Katholiek kunstenaar, die in het bijzonder met het oog op de afdeeling religieuse kunst werd aange zocht cn benoemd." DR. PETER VAN ANROOY EN HET RESIDENTIE ORKEST Naar Het Vaderland verneemt, heeft dr. Peter van Anrooy, die gedurende Januari a.s. het Residentie Orkest zou dirigeeren. aan het bestuur verzocht van die verplichting te worden ont heven. Toen het blad bij den heer Van Anrooy dit bericht trachtte te verifi- cercn, meende hij zich hierover nog niet tc kunnen uitlaten, omdat hij het offi- cieele antwoord van het bestuur nog wachtende is. Intusschen zou Het Vad. het hetreu- ren. indien de cenige Nederlandsche dirigent, die geëngageerd is. dit sei zoen geen gelegenheid zou kunnen in den om van zijn fraaie klassieke con certen te laten genieten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 2