WAT DE AFDEELINGEN BESPRAKEN TENTOONSTELLING IN DE MARKTHAL I van daal: 'sPRINSENHOF Hedenmorgen geopend P. F. A. VAN DAAL MODERNE OMLIJSTINGEN Gouden Trouw-en Verlovingsringen Wijnhandel „De Moor" MOOR Oude Genever Behandeling van het ontwerp der gemeen tebegroo ting 1937 U.S.O.-volksconcert gehuld )PUROL VEREENIGING VAN HUISVROUWEN DUBBEL ONGELUK TE LAREN POSTPAPIER Boekhandel Veenendaal KAMERJASSEN HUISJ ASJ ES DA l KAM ALLEE. BROKKEN SPECULAAS Boekhandel Veenendaal BENOEMING VAN ONDERWIJZER 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 27 NOVEMBER 1936 Langestraat 8 Tel. 129 Slechts f 3.25 per Liter STADSNIEUWS Aan de verslagen van de vergade ringen der afdeelingen van den Gemeenteraad tor behandeling van het ontwerp der gemeentebegrooting 1037 ontleenen we het volgende. Door enkele leden wordt er op gewe zen, dat de behandeling der begrooting onder andere omstandigheden plaats vindt dan in vorige jaren, aangezien tengevolge van de devaluatie een klein lichtpunt is te zien, welke een keerpunt ten goede in het zakenleven kan zijn. Wel zal het nog enkele jaren duren, voordat deze verbetering 111 de gemeen tebegrooting tot uitdrukking kan ko men, maar er is hoop, dat er eindelijk eenige verbetering zal intreden. Zeer vele leden wijzen echter op den brief van den Minister van Binn. Za ken van 11 Augustus 1936, waardoor de begrooting, zooals zij door B. en VV. in ontwerp was- samengesteld, een meerdere last van f 95S26.te dragen krijgt. Door eenige leden wordt dienaan gaande opgemerkt, dat de gemeentelij ke begrootingen steeds meer worden beinvloed door de nog steeds voortdu rende crisis en door de naar de mee ning dezer leden foutieve deflatie- politiek der Regeering. De noodlottige cirkelgang van deze politiek loon. en steunverlaging, vermindering van koop kracht, vermindering van werk, lagere belastingopbrengst en grootero steun- verleening (dus zwaardere druk op het Begeeringsbudget), hernieuwde loons- en steunverlaging, enz. is ook in 1936 voortgegaan en niemand heeft zich de illusie kunnen maken, dat do begroo ting 1937 gelegenheid zou bicden, tal van reeds ettelijke jarm gewenschte en noodzakelijke dingen in 1937 in vervul ling te doen gaan. Wederom heeft de Begeering vlak voor de verschijning der gemeentelijke begrootingen, één ba rer, de laatste jaren gebruikelijke cir culaires doen verschijnen, waarbij op nieuw een greep gedaan wordt in de gemeentelijke budgetten en wie maar eenigszins overtuigd is van dc noodlot tige gevolgen der dcflatie-politiek der Begeering verwondert zich daarover niet meer, doch vraagt slechts: hop- veel kost deze nieuwe circulaire onze gemeente? De circulaire is nog juist op tijd gekomen om de publicatie van de sluitende gemeentebegrooting te doen vergezeld gaan van de me lcdeeling, dat we nog ongeveer een ton moesten zoe ken, ahorens we van een sluitende be- giooting konden spreken. Het spreekt, naar de meening \an deze leden, wel vanzelf, dat B. en W dit bedrag niet meer hebben kunnen vinden door \erdere besnoeiing der uit gaafposten. Dat B. en W. ook niet het middel van hoogere belastingdruk, in den vorm van verbooging tot het ma ximum der opcenten Pers. belasting resp. overgang van de 2e naar dc 3e klasse gemccntefondsbelasling, hebben aangegrepen, verheugt deze leden. Naar hun meening was het in de ge geven omstandigheden het beste ge weest, ter dekking van het tekort, in de begrooting een bedrag op te nemen als te ontvangen bijzondere bijdrage uit het Werkloosheidssubsirliefonds. Dit nieuwe tekort ontstaat immers door de toeneming der werkloosheid. Onze ge meente heeft tot nu toe vanaf den aan vang der crisis aan alle verplichtingen tot steunverlecning kunnen voldoen, verplichtingen die door het Rijk had den moeten worden gedragen. En als dan nu de grens bereikt is dient het Rijk bij te springen. Echter, de Regee ring wenscht deze bijdragen te beper ken, omdat bet tekort van het fonds tc groot wordt en het Rijk geen financien heeft om bij te springen. Daarom zal het, in de plaats van bijdragen, rente dragende voorschotten verstrekken te gen een rente van 3 Dit komt dus neer op leeningen sluiten voor bet dek ken van tekorten: een financieelc po litiek, die altijd als verfoeilijk is ge brandmerkt, maar nu wel goed genoeg is. om aan de Gemeente op te dringen. Als onze gemeente het dus voorioo- pig nog buiten deze verfoeilijke finan ciecle politiek kan stellen en niet leent, voor dekking van tekorten, maar nog een reserve heeft om die tekorten op te vangen, dan kan en mag zulks niet anders dan instemming wekken. Deze leden aanvaarden gerust de wijze van dekking van tekort, zooals B. en W. dit aangeven. Weliswaar is het resul taat hetzelfde als het opnemen van een rentedragend voorschot van het Rijk, omdat dc rente van dc reserve aan de gemeentekas zal worden onttrokken, maar de schuldenlast wordt niet ver groot en bovendien moet men een re serve die bovendien voor het bedrijf waarvoor ze gekweekt is, geen doel meer heeft. toch eens mogen gebrui ken voor het dekken van een kwaden post. Finantiën ongunstiger Het doet B. en W. genoegen, dat verschillende leden zich met de wijze van dekking van het tekort vcreenigen. Tot hun groote teleurstelling is echter de toestand der gemcente- finaneiën wederom belangrijk on gunstiger geworden, dan deze bij de aanbieding der begrooting reeds was. Onderwijswet Blijkens het gewijzigde artikel 36 quater der Middelbare Onderwijswet rnoet iedere gemeente, welke geen hoogere burgerschool met overeenkom sfige cursus in stand houdt, een bij drage verleencn in de kosten van elke Rijks H.B.S., tot welke leerlingen zijn toegelaten, die in de gemeente wonen. Op die vergoeding komt in mindering een percentage van de geldelijke tege- mcet.koming, door de gemeente krach tens een rechtstreeks met het Rijk ge sloten overeenkomst voor eens in de kosten der Rijks H.B.S.verleend, als mede de krachtens deze overeenkomst aan het Rijk te betalen jaarlijksche te gemoetkoming. Deze wijziging brengt onze gemeen te, door het groote aantal leerlingen dat de Rijks Hoogere Burgerschool bezoekt, in een zeer nadcelige positie, omdat onze gemeente vóór de wijziging slechts de bij overeenkomst geregelde tege moetkoming behoefde te betalen. Daar bij komt, dat tot nu toe de te betalen bijdragen o\er een kalenderjaar eerst in het volgend kalenderjaar werden vastgesteld, zoodat wij op deze meerdo- e uitgaven over 1937 waarvan wij hot bedrag trouwens niet konden bepa len wegens gebrek aan gegevens bij oe samenstelling van bef ontwerp der begrooting 1937 niet hebben gerekend, in de veronderstelling, dat deze uitga ven voor het eerst in 1938 verschuldigd zouden zijn. Bij schrijven van den Mi- niste van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, d.d. 22 October 1936, werd eenter mcdedeeling gedaan, dat. de vaststelling en invordering van dc ge meentelijke bijdragen over het jaar 1937 reeds in 1937 kunnen worden ver wacht, waaraan ten slotte de opmer king werd verbonden, dat bij liet sa menstellen van de bcgrooting 1937 der desbetreffende gemeenten op deze bo- taling ware te rekenen. Volgens de thans bekend zijnde ge gevens bezoeken 316 uit Amersfoort, af komstige leerlingen een Rijks II.B.S. hier of elders. De netto-kosten per leer ling zijn 430 per jaar. Naar dezen maatstaf zijn de kosten voor de leer lingen uit Amersfoort f 135.880. Aan schoolgelden was voor deze leer. lingen op 15 Sept. 1936 verschuldigd ond 27.500. Het verschil tusschen de ze bedragen is 10S.380, waarvan de helft door dc gemeente verschuldigd is, lzoo 54.190. Op dit bedrag komt in mindering de jaarlijksche bijdrage aan het Rijk ad 5000, alsmede 40398 der kosten van terrein (door de Ge meente aan het Rijk verstrekt) en van het bcdag ad 200.000, hetwelk de ge meente als tegemoetkoming in de stichtingskosten aan het Rijk heeft betaald, in totaal dus 9529.38. De to tale vermindering is derhahe 14.529.3S, zoodat blijft door de ge meente in 1937 te voldoen 39.660.62. Dit bedrag is een ernstige tegenval ler waardoor de begrooting niet meer sluit. Opnieuw hebben B. en W. zich de vraag moeten stellen, of het nog moge lijk is, hierin te voorzien, dan wel of thans de tijd is aangebroken om finan cieel van het Rijk afhankelijk te wor den en een belasting of extra bij drage uit het Werkloosheidssubsidie- fonds te vragen. Deze vraag is door hen beantwoord in dien zin, dat zij met alle mogelijke moeite pogen willen de financieele onafhankelijkheid der gemeente zoo lang mogelijk te bewaren. Nochtans achten zij liet in strijd met liet gemeentebelang thans weder tot belastingverhooging over te gaan. Zij hebben daarom nogmaals de ramingen van bet ontwerp nauwkeurig onder zocht en meenen, in verband met de ontvangsten in 1936, voor zoover deze thans bekend zijn, enkele opbrengsten tot een totaal bedrag van f 4000 te mo gen verhoogen, terwijl zij verder, in verband met de monetaire maatregelen, van oordeel zijn, dat de opbrengst der opcenten Vermogensbelasting f 7200 hooger kan worden gesteld, waardoor voor 1937 85 óf f 6120 uit dien hoof de als meerdere inkomsten kunnen worden opgenomen. Door deze verhooging van in komsten is dan f 10120 gevonden, zoodat nog moet worden aangewe zen dekking voor f 29540.62. Een groot aantal uitgaafposten zijn vervolgens met geringe bedragen ver laagd tot een totaal van f 10602. liet nog ïTsteerende bedrag van f 18938.62 kan niet anders gevonden worden dan door verlaging van den post „Onvoor ziene uitgaven", welke dan wordt te ruggebracht op f 3150.96. (Wordt vervolgd) Heeft Maandag a.s. in Tivoli te Utrecht plaats Maandag 30 November heeft in Tivo li le Utrecht het elfde volksconcert door het U. S. O. onder leiding van Henri van Goudoever plaats. Het programma luidt als volgt: 1. Concerto grosso VIII in g, Opus 6 A. Corel li. 2. Ouverture (Suite) no. 2 in b. Jo- hann Sebastian Bach. 3.. Sinfonia in Bes. Johann Christian Bach. 4 Concert voor twee violen in d met begeleiding \an st ijk instrumenten en continuo. Joh. Seb. Bach. Ruwe Handen, Doos 3.» cent. Ruwe Lippen Jfiij Apoth en Drog. KOPEREN JUBILEUM VAN MEJ. A. E. J. KOUMANS Gisteren herdacht Mej. A. E. J. Kou mans, den dag waarop liet IÏY, jaar geleden was, dat zij bij den lieer Mr. If. Tydcman als huishoudster in func tie trad. Deze dag is niet ongemerkt voorbij gegaan en van de zijde van hen, die in liet huis op één of andere wijze werkzaam zijn werd haar in verschil lenden vorm hulde gebracht. Door liet Bestuur der afdeeliug Amersfoort van de Maatschappij tol Nut van 't Alge meen is haar tor cere van dezen dag een bronzen medaille mot inschrift uit gereikt. nm uiting te geren aan do waardeering \oor de wijze, waarop juffrouw Koumans haar laak steeds opvat, temeer nu in don tegcnwoorJi- gen tijd liet verhand tusschen allerlei geledingen, die tot elkaar in dienstver- houding staan dikwijls zoo weinig vast 'l'ijkt 'e zijn en het dus van belang is te doen uitkomen hoe trouwe dienst ook naar waarde op prijs gesteld kan worden. Wij hopen, dat juffrouw Koumans nog langen tijd haar werkkring op de zelfde wijze zal kunnen blijven vervul len. REGEERINGSREGELING Bij Kon. Besluit zijn donr de Regce- ring vastgesteld de salarissen van con cierge Oil boden aan het Gemeentehuis en van keurmeester-opzichter aan liet gemeentelijk slachthuis. Een causerie over het eiland Bali met lichtbeelden De afdeeling Amersfoort van do Nedeiiandsche Vereeniging van Huisvrouwen kwam gistermiddag in den foyer van Amicitia in ver gadering bijeen. Mevrouw V a n G o o r—S t c k e r, uit Heemstede, hield een causerie over Bali, terwijl tal van lantaarnplaatjes hierbij wer den vertoond. De presidente van de afdaling, me vrouw M. SchuitemakerK u i- pers, heette allereerst allen hartelijk welkom en deelde mede, dat in de pauze een verloting van een huishoud boek zou plaats vinden, de opbrengst was voor liet Jacoba-fonds. voorts deel de de voorzitster mede, dat een schrij ven van het hoofdbestuur was binnen gekomen in verband met de aanbie ding van een cadeau bij het a.s. huwe lijk van het Vorstelijk Paar. Daarna sprak mevr. Schuitemaker nog over den nieuwen cursus van dienstmeisjes, die hier ter stede is opgericht, wat als een nuttig iels kan worden opgevat. Meisjes, die altijd in fabrieken e.d. heb ben gewerkt, zullen nu gelegenheid krijgen een opleiding te ontvangen van 12 weken, die hen zoover brengt, dat zij niet vreemd tegenover dit huishoud- werk komen te staan. Hierna was liet woord aan mevrouw van Goor—Stöcker, die begon met er op te wijzen, dat het eiland Bali ongeveer een grootte heeft van de provincies Zuid- en Noord-Holland tezamen. Het land heeft vele bergen, die van het noorden naar het zuiden' loopen, liet gevolg hiervan is, dat ook de groo te wegen op dit eiland in de richting noord-zuid gaan. De grootste berg is de Piek van Bali, die een hoogte heeft van 3200 M. Ook is er nog een berg van 1700 M., die tevens vulkanisch is en nog steeds werkt. Het komt in dit gedeelte van het eiland dan ook vaak wel tot uitbarstin gen. De grootste havenplaats is Singa- radja aan de Noordkust, in het Zuiden zijn geen havens, daar de kust hier zeer steil is. In den laatsten lijd zijn er talrijke hotels op Bali gekomen. Voorheen was dit niet het geval, toen moesten touris- ten overnachten in de gouvernements- te spreken. gebouwen, die voor de ambtenaren be stemd zijn. Het tourisme op Bali is zeer groot en komt hoe langer hoe rneer in trek. Ook vele Amerikanen brengen een bezoek aan het eiland. Bali is ons al 300 jaar bekend, zegt mevrouw van Goor, en in 1901 kreeg Nederland het beheer over Boelalcng, in 1906 in liet Oostelijk deel en in 1910 in het Westelijk deel. Dit heeft den Nederlanders een zwaren strijd gekost, er zijn hevige gevechten voor geleverd. Het wegennet op Bali is buitengewoon coed, zoodat liet autoverkeer zeer groot is. Over tal van rivieren zijn hangbrug gen gebouwd en men vindt in de plaat sen de modernste kantoren, woningen en hotels. Op een zeer duidelijke wijze vertelde de spreekster iets over de tempels van de vele Goden, die de Baliërs vereeren. Aan de hand van lantaarnplaatjes vertelde mevrouw van Goor verder de geheele reis, die zij met een klein ge zelschap op het eiland had gemaakt, Schitterende opnamen van de groot ste tempels van Bali werden geprojec teerd. Ook \an de versieringen en liet beeldhouwwerk werden mooie foto's vertoond. Typisch wras het te hooren, hoe de godsdienst van deze menschen op Bali is; in het heilige der heiligen is een kuil in den grond en daarin bevinden zich tal van sieraden. Dc menschen geloo- ven nu. dat de Goden zicli verlichamen in deze voorwerpen en dat zoo met de priester gesproken wordt. Alle onderdeelen van dc tempels zijn gebeeldhouwd, hiervoor wendt men tuf steen aan, dat is een vulkanische steen soort. In acht of tien jaar is deze 6teon leelijk en dan wordt weer een nieuwe tempel gebouwd en de oude blijft on gebruikt. Steeds dus na S k 10 jaar een nieuw gebouw en liet gevolg is dat er vele tempels op Bah zijn. Verder zagen wij nog hoc in het Noorden zout ge wonnen wordt. Spreekster was ook noc bii een lijk verbranding geweest en had toevallig •leze geheele ceremonie meegemaakt. Een zeer groot fotomateriaal gaf de aanwezigen een duidelijk bgeld van de ze ceremonie, die voor de bewoners van het eiland als een groot feest wordt aangemerkt. Deze vernietiging door het vuur is er voor om de ziel los te ma ken van het lichaam, zegt. men. Ilierna vertelde mevrouw Van Goor nog. dat begrafenissen en lijkverbran dingen nog verschillend zijn voor dc diverse kasten. Mevrouw van Goor werd na haar Causerie dank gebracht voor haar be reidwilligheid om over het eiland Bali Een mooie collectie pluimvee, konijnen en duiven De onderscheidingen Hedenmorgen is in het gebouw „De Markthal" onder groote be langstelling de elfde nationale ten toonstelling van pluimvee, konijnen en duiven geopend. Deze expositie zal gehouden worden tot en met Zondag. De heer C. Paschedag, voorzitter van de kleinveefokkersvereeniging te Amersfoort, opende deze tentoonstelling met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen. Spreker betreurde hot. dat momenteel zooveel pluimvcetcntoonstellingen in den lande worden gehouden en dat hierdoor dc inzendingen niet zoo groot zijn, als men in den beginne had ver wacht. De tijdsomstandigheden zijn van dien aard, dat vele liefhebbers tegenwoor dig niet zooveel geld meer kunnen be schikbaar stellen. Door het houden van tentoonstellingen, zoo vervolgde spr., worden de kwaliteiten van de dieren veel beter en dit heeft de heer Pasche dag dan ook ter kennis van de dieren bescherming te dezer stede gebracht. Vervolgens bracht spreker nog dank m de vele vereenigingen, die hadden medegewerkt tot het welslagen van deze tentoonstelling. Dit trof vooral den C.P.B., die met een schitterende collec tie postduiven uit was gekomen. Dc heer Paschedag hoopte, dat ook de samenwerking in de toekomst zóó groot, zou zijn, want alleen door het eendrachtig samenwerken kan iets goeds bereikt worden. Openingsrede van den heer Ant. Hofkamp ,Ook dit jaar heb ik gaarne uw uit- noodiging aanvaard, zitting te nemen in uw Ecre-comité en deze tentoonstel ling te openen", aldus de lieer Hof- k a m p. „Uw tentoonstellingen zijn voor U niet in de eerste plaats een bron van ver maak, doch een demonstratie van ver kregen resultaten van wat met opoffe ringen en zorg met fokken bereikt kan worden. Ik wenseh U toe, dat ge daar over tevreden kunt zijn en dat het U aan een bevredigende belangstelling niet zal ontbreken. Wij behoeven elkaar niet te vertel len, dat tentoonstellingen veel voorbe reidend werk cischcn en finantiëclc resultaten hoe nuchter en prozaïsch ook als een zeer belangrijke factor zijn te beschouwen. Dc moeilijkheden voor de pluimveefokkerij, waarvoor ik bet vorig jaar ook uw aandacht ver zocht, zijn helaas nog niet opgeheven, gerestitueerd of gedeeltelijk verlaagd. In de najaarsvergadering der A.X.P. V. 1935 sprak Z. E. Minister Deckers den pluimveehouders bemoedigend toe en men kreeg weer hoop. In dc verga dering der A.N.P.V. onlangs, Zaterdag middag te Utrecht, bleek niets verbe terd, integendeel. Een noodtoestand is in de pluimveebedrijven ingetreden, vooral door de ongehoorde vocdcrgraan- heffingen. De toekomst baart ernstige zorgen. Intusschen, ons II.-bestuur blijft ac tief en vindt steun ook bij verschillen de pluimveevereenigingen. Moge over uw arbeid een zonnig licht opschijnen en deze tentoonstelling kunnen sluiten met voldoening voor U zelf, met aangename herinneringen voor allen, die eraan hebben medege werkt. Met deze woorden open ik deze 11c Nationale tentoonstelling." oor de mooiste en bevlogen duif. De volgende prijzen werden in deze af dccling nog behaald: Blauwkros: 1. II. Koomans, Ooster beek. Roodkros: 1. Esveld, Nijkerk. Oude duif roodkros: Nieuwenhuizen, Baarn. Jonge duiven: Comans, Ooster beek. V 1 i e g k 1 a s s e 900 K.M. 1. G. do Geit, Yeenendaal. In dezelfde klasse over 900 K.M. kreeg de heer de Geit ook een eersten prijs. Vliegklasse doffers (300 K.M.) Dorrcstein, Soest. Over 300 K.M. (duiven): J. Visser, Amersfoort. Vliegklasse doffers (100 K.M.) J. II. Schellaert. Amersfoort. Duiven 100 K.M.: Iloefakker, Utrecht. Doffers onbevlogen (0100 K.M.) K. II. van den Berg. Maarssen en Es- el d. Nijkerk. Doffers (300 K.M.): J. Pot, Soest. Duiven (300 K.M.): Nieuwkastecl, Baarn. Jonge doffers (200 K.M,): Esveld, Nijkerk. Jonge duiven: J. Pot, Soest. Jonge doffers (100 K.M.): A. de Groot, Amersfoort. Jonge duiven (100 K.M.): Krabs- huis, Amersfoort. Onbevlogen jonge doffers: G. de Geiji, Veenendaal. On bevlogen jonge duiven: Duiveman, Doorn. Bij de sierduiven heeft de heer H. Sik- kema, Franekcr, dc mooiste collectie van één ras en één kleur. De mooiste Hollandschc kropper bont heeft dr. II A. Veltman uit Hilversum, lie eveneens een schitterende collectie Brunner-kroppers in wit heeft, terwijl in blauw van Essen uit Zeist goed verte genwoordigd is en daarvoor een medaille kreeg. Bij de Oostersehe rollers mocht S. Harkema genoemd worden. De Fransche Ragadcttcn ziin vertegen woordigd door Hak uil Amersfoort. Voorts zijn er nog talrijke varianten. Bij do aparte afdeeling Duitsche post duiven zijn enkele eerste prijzen gewon nen door den lieer H. G. Dammer uit Winschoten, die een lauwertak ver kreeg. De heer G. Krij nen sprak vervol gens nog enkele woorden namens den centralen bond en gewaagde hierin over de samenwerking met de A.K.V. De bekroningen In de afdeeling konijnen is dc ecie- prijs gewonnen door Th. A. Janssen, Soest. De Ylaarnsche reuzen zijn goed ver tegenwoordigd door den heer Janssen. De beker voor één ras en één kleur is gewonnen door den lieer P. Bcijen, Soest, die ook een goede collectie Vlaamsche reuzen inzond. De heer F. de Rooy uit Zeist beeft de mooiste inzending Lotharingcrs kreeg eveneens een beker. De lieer Janssen, Soest, heeft ook nog een zeer goede collectie wit Weeners. De eerebeker van den burgemeester van Amersfoort is gewonnen door den lieer D. Kamerbeek, die het grootste aantal punten verwierf. De heer Jac. Keijzer heeft het grootste aantal punten van dc inzending groote hoenders. Deze inzender voert eveneens de hoofdtoon in dc klasse Hainbur gers. Dc lieer A. Graaumans uit Soest hoeft met zijn krielhoenders het hoogste aan tal punten en is goed vertegenwoor digd met Wyandottes, zwart en pat rij zen. wit, waardoor hij dan ook in liet bezit is gekomen van den beker. Bij de Orpingtons heeft de heer B. Heurnink de mooiste collectie, terwijl de liceren IJ. Verheuvel uit Soest en A II. Karreman uit Apeldoorn de Minorca en Rhode Island Reds zeer goed doen vertegenwoordigen Tenslotte moeten wij nog wijzen op de inzending van den heer J. Eliscn Borculo met zijn speciale zwarte leg horns. Bij dc Polen (dwergrassen) heeft Turriëns. Apeldoorn, de mooiste inzen ding en verkreeg daardoor den beker Bij de afdeeling postduiven kreeg de heer J, Twee auto's rijden tegen stilstaande wagens op JjlAQ *)h(Mikui$w Uw Qptkiw 3L'anqsLóJtActcd 38 JH.830*1.83 Een artikel, dat iedereen kan gebruiken. Bezoekt onze toon- kamer, waar wij «teeds een rui me sorteering étaleeren. -JGESTEAAT 33 TEL. 232 (JROOTE SORTEERING C. DE JAGER LANGESTRAAT 19 Onze heerlijke van 60 ct. voor 30 ct. per pond mits afgehaald in den winkel Deze roclnmo is geldig eiken dag t.m. St. Nicolaas KAPELWEG 58 TEL. 690 Gi6teravond heeft op den nieu wen rijksweg bij Laren een dub bel auto-ongeluk plaat6 gehad, waardoor vier personen werden ge wond, van wie een ernstig. Even voorbij de Vredclaan te Laren stond op den rijksweg een vrachtauto met aanhangwagen stil, welke bestuurd werd door II 1 aassen uit Stevl (L.). Uit de richting Baarn kwam een per sonenauto. waarin zaten dc heer en mevr. Van der Land uit onze stad, hun kind en nog een dame. Dc heer Van der Land, die chauffeerde, had :1c vrachtauto waarschijnlijk te laat gezien en reed er tegenop. Hij be kwam ernstige kneuzingen, terwijl zijn cchtgcnoote een ernstige hoofd wonde en een hersenschudding op liep. De. andere dame, die 4e Laren woont, liep eveneens een hersenschud ding op, terwijl het kind ongedeerd leef. De beer en mevr. L. zijn naar liet R.K. Ziekenhuis St. Jan te Laren overgebracht. Even lalcr kwam uit de richting Am sterdam een vrachtauto, bestuurd door den broer van den chauffeur van de aangereden auto. Ilij stopte en plaatste zijn wagen aan de rechterzijde, dus aan den overkant, van den weg. Weer even later kwam een truck met, aan hangwagen eveneens uit de richting Amsterdam, bestuurd door J. II Bol land uit Zutphen. die legen de achter zijde van de stilstaande auto opreed. Dc truck met aanhangwagen schoof over den weg en kwam in een greppel terecht. De truck werd geheel ver nield. Dg chauffeur kwam met den schrik vrij, doch de knecht, een zekere Franken uit Zutphen, die naast hem zal, werd uit de cabine geslingerd en liep een ontwrichting van den rechter arm. een kneuzing aan de borstkas en een gebroken rechter bovenbeen op Ilij werd in een ernstigen toestand per ziekenauto eveneens naar het boven genoemd ziekenhuis vervoerd, waar door Larensche doktoren hulp werd verleend. Men vreest voor het leven van het slachtoffer. Nader vernemen wij uit Laren, dat :1e toestand van onze «stadgenooten gunstig ie. De gewonden hadden een rustigen nacht. De toestand van den knecht Franken uit Zutphen was echter nog zeer zorg wekkend. worden in eigen atelier1 uitge voerd. Bezoekt onze toonkamer. 7 tel. 232 MUZIKALE RONDGANG DOOR DE AMERSF. MUZIEKVEREENIGING Om meerdere bekendheid te brengen aan de te houden collecte voor het Na tionaal Huwelijksgeschenk, welke ge houden wordt op 1 en 2 December a.s, zal door de Amersf. Muziekvereniging, directeur de heer Ferd. de Goeij, een rondgang gehouden worden op Zater dag 28 Nov. half 3 nam. Vertrek Westsingel, Utrechtschestraat Utrechtscheweg, Rcgentesselaan. P. C. Hooftlaan, Pietcr Both laan, Utrechtsche weg. Bergstraat, Arnhemschestr., Lan gestraat, Coninckstr., Teutstraat, Bloe- mendaal, Zand, Havik, Lavendelstraat Pot uit Soest den eersten prijs Hof, Langestraat en Westsingcl. alle modellen en maten in voorraad WILLEM GROENHUIZEN JUWELIER Langestr. 43 - Tel. 852 - Amersfoort Reparatie inrichting aan huis HOF RUIME ZALEN VOOR PARTIJEN VERGADERINGEN BIJEENKOMSTEN De voordracht van B. en W. De voordracht voor de benoeming Aan 'n onderwijzer aan de openbare school voor U. L. O. aan het School- laantja is als volgt opgesteld: 1 H. dc I.ange te Amsterdam; 2. E. B. Kamperman te Dordrecht; 3. L. Schuil te Bergen (N. H.) AMERSFOORT'S MANNENKOOR Op uit noodiging van de Mij. tot Nut van ,5 Algemeen aldaar heeft gister avond* Amersfoort's Mannenkoor te Barneveld voor een groot auditorium een concert gegeven, waarmede men \eel succes oogstte. Ook onze stadgenooten, de heeren R. Blok (\iolist) en zijn accompagnateur G. v. d. Burg hadden een groot aandeel in het succes. Als geheel een mooie avond, waarbij Amersfoort's Mannen koor een vriendelijke ontvangst ten deel viel.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5