W erkliedenreglement LUX TOILET ZEEP Jfdvnec Verboden BEREKENING VAN PENSIOENEN LEGANT N.V. Compagnie Lyonnaise em JEUGDIGE DIEVEN AANGEHOUDEN Erg verkouden! ampo daar lucht Je van opl Ouderavond Centraal 7e en 8e leerjaar NVj^^roDENSJANDS-BANKy00! HW AMERSFOORT EN OMSTREKEN AMERSFOORT directie: a. h. martens =5H UPS - SAFE-INRICHTING WINKELIERSVEREEN. „Het Soesterkwartier" Amersfoort's kinderkoor Jacob Hamel ST. NICOLAAS IN HET LEUSDERKW ARTIER EEN ALTIJD WELKOM GESCHENK 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 27 NOVEMBER 1936 Herziening van grondslagen zal niet meer noodig zijn BIJ de toepassing der Pensioen wet 1922 heeft er geruimen tijd onzekerheid bestaan omtrent de vraag, of de uit overwerk verdien de inkomsten behooren te worden meegerekend bij de vaststelling der pensioensgrondslagen. Aanvankelijk heerschte de opvatting, dat deze inkomsten hiervoor niet in aanmerking behoefden te worden ge nomen, omdat ze een onvast karakter dragen on art. 31 der Pensioenwet 1922 alleen de vast aan de betrekking verbonden inkomsten aangeeft als de bestanddeelen van den pensioensgrond slag. Ook in Amersfoort zijn de overwerk- verdiensten \anaf de werking der Pen sioengrondslagen der werklieden op genomen. De Centrale Raad van Beroep nam destijds evenwel een beslissing, vol gons welke deze belooningen wel moe ten meegelden. als ze worden genoten op grond van een verordening of alge meen verbindend voorschrift van het bevoegd gezag. Bij gebreke van zoo'n algemeeno regeling kan bet regelmatig genot dier verdiensten een aanleiding zijn om deze als \ast aan de betrek king verbonden te beschouwen. Door deze beslissing is vast komen te staan, dat dc overwerk belooningen, welke de werklieden dezer gemeente genieten, in aanmerking komen voor het bepalen der pensioengrondslagen, aangezien bet werkliedenrcglement het loon voor over werk uitdrukkelijk regelt. De Pensioenraad heeft B. en W. na een ingesteld ondprzoek in het jaar 1933 naar de volledige pensioen-admini stratie alhier, uitgenoodigd de herzie ning te bevorderen der grondslagen van degenen, die overwerk verrichten en wel vanaf 1 Jan. 1932. Volgens de uitvoeringsvoorsehriften Van art. 32 der Pensioenwet 1922 geldt voor wisselvallige inkomsten als hier bedoeld, het gemiddelde van hetgeen in ihet tijdvak 1 Jan. 1927—1 Jan. 1932 uit overwerk is verdiend voor het volgend 5-jarig tijdvak, behoudens tusschentijd- sche wijziging als de belooning per een heid verandert, of sterke inkrimping of uitbreiding van het overwerk plaats heelt. Uit de gegevens omtrent het tijdvak 1 Jan. 1927—1 Jan. 1932 bleek B. en \V., dat het gemiddeld bedrag over dat tijd vak. hetwelk per 1 Jan. 1932 aan de grondslagen moest worden toegevoegd, niet voor het volle tijd\ak 1 Jan. 1932— 1 Jan. 1937 te handhaven was. Vanaf 1 Jan. 1932 valt een sterke te ruggang te bespeuren in de overwerk- verdiensten. zoo zelfs, dat deze voor het overgroot deel der werklieden thans weinig meer te bcteekenen heeft. Der halve zouden de verhoogde grondslagen op 1 Jan. 1932 in hot geheel niet meer beantwoorden aan den toestand, zooals die zich sindsdien heeft ontwikkeld en One end two way atretoh Het ideale moderne corset voor groote en kleine, zware en slanke figuren. UtrechUeheweg 10 zou herziening op verschillende data na 1 Jan. 1932 niet achterwege kunnen blij ven. Dit was voor B. en W. aanleiding hierop de aandacht van den Pensioen raad te vestigen. Zij wezen er daarbij op. dat voor vrijwel alle werklieden de belooning voor overwerk zoo gering is geworden, dat zij bij pensionneering op 65-jarigen leeftijd hoegenaamd geen voordeel zullen ondervinden van het op voeren hunner grondslagen door het meetellen dezbr bezoldiging. Het. pen- iocn wordt nl. als regel berekend naai de middelen der pensioengrondslagen over de laatste 3 jaar, aan de pension neering voorafgaande. Juist deze mid delsom zou zoo'n gering bedrag voor overwerk bevatten, dat het pensioen hierdoor hoegenaamd niet hooger werd. De nadcelen der hoogere bijdragen zou den alzoo niet opwegen tegen de voor- deelen bij pensionneering. Te meer leg den B. en W. hier den nadruk op. daar de Pensioenraad herziening der grond slagen verlangde vanaf 1 Jan. 1932. Er zou dus een verbaal met terugwerken de kracht over ongeveer 5 iaar moeten plaats hebben. Zij vonden dit in de te genwoordige omstandigheden zeer on- gewenscht. De Pensioenraad blijkt bereid te z.iin met deze bezwaren rekening te houden. Daarvoor is noodig. dat het werklieden- reglement wordt aangevuld met een bepaling, op grond waarvan alle extra verdiensten der werklieden fvoor over werk en wegens het verrichten van werkzaamheden aan een hoogere func tie verbonden) voor de toepassing der Pensioenwet 1922 worden geacht als niet aan de betrekking vast verhonden zijnde. Voor de toekomst is dan uitge floten. dat deze inkomsten zullen mee tellen bij de vaststelling der pensioens grondslagen. omdat de Pensioenwet 1922 alleen de vaste aan dc betrekking ver bonden inkomsten hiervoor aangeeft. Voorts zal de Pensioenraad, na bet tot stand komen dier bepaling, bet ver leden laten rusten, zoodat dan geen en kele herziening der pensioensgrondsla gen meer noodig zal zijn. B. en W. achten het van veel belang, dat deze wijziging van het werklieden reglement plaats hopft en bieden daar toe een ontwerp besluit ter vaststelling aan. Zij zijn ervan overtuigd, dat hier mee geen belangen der werklieden'wor den geschaad. De door ben verschuldig de hoogere bijdragen bij herziening zou den geen voldoend effect geven bij pen sionneering wegens hot sterk afnemen van het overwerk. Bovendien klemt het bezwaar van verhaal met terugwerken de kracht tot 1 Jan. 1932 in dezen tiid van terugloopende loonen, F.n ten slotte zou de gemeente aan evlra bijdragen ongeveer f 1600 verschuldigd zijn, waar van zij thans is verschoond. AMERSFOORT 2S November. Hotel Monopole. .Vei ling Aan tapijten etc. 2 uur n.m. 1 December. Concordia. Verkoopiitg van woonhuizen en winkelhuizen. 8 uur n.m. STOUTENBURG 2 December. Hofstede Kieuwerhorst. Verkooping boerderij-inventaris. 10 uur v.m. DDan Dampo inwrijven en inademen. Pot 30. Dooi 30 cr. Bij Apoth. en Drogman. TELEFOON 304 en 697 POSTREKENING 28860 De knapen, resp. 15 en 13 jaren oud, hadden reeds eerder zich aan diefstal schuldig gemaakt In ons blad van gisteren schreven wij, dat op het politiebureau aangifte gedaan was van diefstal van hand schoenen. bclastingplaatjcs enz. uit jas sen van leerlingen, die 's avonds lessen volgden in het schoolgebouw aan de Coninckstraat. De politie beeft in ver band daarmede twee jongens, resp. 15 en 13 jaar aangehouden en in bewaring gesteld. De knapen hadden hier reeds in Augustus verschillende kleine diefstal len gepleegd. MARKTBERICHT Appelen f 12f 18, Peren f 13f 16 per H.L. Hoendereieren f 5f5.50, Een deneieren f 3f 3.50 per 100 stuks. Hooi boter f 1.70 per K.G. Kipen f 0.75 f (.90, Hanen f 0.80—f 1.00, Jonge ha nen f 0.70f 1.00, Tamme konijnen f 0.80f 2.00, Wilde konijnen f 0.40 f 0.70, Tamme eenden f 0.35f 0.40, Ha zen I 0.90f 2.00 per stuk. Tamme dui ven f 0.20—f 0.30 per paar. Ganzen f 1.25f 1.40, Biggen f 8—f 12 per stuk. Aangevoerd waren ongeveer 15 H.L. appelen. 5 H.L. peren. 80,000 stuks hoondereieren, 1700 stuks eendeneieren 15 K G. hooiboter, 175 biggen. Dr. ter Haar uit Diepenveen spreekt over: „Moeilijke jaren" Men 6chrijft ofis: Na opening door het hoofd van deze school, den heer Van Zanten, waarbij deze ouders en onderwijzend personeel welkom heette, begon dr. Ter Haar, Ned. Herv. predikant te Diepenveen, met. zijn lezing over: „Moeilijke jaren". Spreker wijst er op, dal juist op deze school dc kinderen in hun moeilijkste jaren verkeeren (de puberteitsjaren). Zij zijn geen kinderen en geen volwasse nen. Hebben echter verbeelding genoeg. Zij hebben de wijsheid in pacht, ten minste, dat verbeelden zij zich. De ouders waardeeren hun kinderen vaak verkeerd. Zelf waren zij in hun kinderjaren immers veel heter. Welke oorzaak heeft dit? Dat wij, ouders onze jaren van 12 tot 16 jaar niet meer ten volle herinneren en dus onze meening deels onbetrouwbaar is, aldus spreker. Als het kind iets zegt, wordt het niet altijd goed begrepen. Wat voor achter grond zit hier? De kinderen hebben gebrek aan ont zag en willen graag gezag doen gelden en gelooven eerder vriendjes dan de ouderen. De ontwikkeling van het kind is een langzaam los worden van ouders en kinderen. Met deze losscheuring uit het gezin gaat ook gezinsverscheuring in. Het evenwicht is zoek. Aan 't eind de zer jaren zullen ze het evenwicht ech ter vinden. Met diverse voorbeelden toont spreker dit aan. De ouders eisclien Naak blind vertrou wen, doch is dit billijk? Geven zij zelf wel volledig vertrouwen? Kinderen op dezen leeftijd willen zelfstandig zijn, doch hebben wij hen daartoe wel in staat gesteld? Tal van mislukkingen spruiten hieruit voort. Vele ouders willen bun kinderen la ten leeren. of zij hersens hebben of niet. IJdelheid spreekt hier ook een woordje mee. Toch meenen de ouders het goed. doch het innerlijke van de kinderziel is hun onbekend. 't Kind gaat veelal in een gevoel van eenzaamheid denken, waaruit somtijds gevallen van zelfmoord voortvloeien. 't Kind zegt op alle vragen bijna .Neen" (wil echter juist anders). Zij komen tegen alle gezag in opstand. Ook speelt het minderwaardigheids gevoel soms een rol. Het kind wil iets presteeren, doch kan dit niet. Ouders mogen dit hun kinderen nimmer ver wijten, aldus spreker. De ouders houden de kinderen gaar ne bij zich, totdat zij de maatschappij in moeten, doch is dit wel goed? Vooral de Moeders zijn geneigd, ze te lang klein te houden. Dit vereischt veel tact, doch het is noodzakelijk, de kinderen geleidelijk wat meer vrijheid te geven. Spreker besluit zijn lezing met te zeggen, dat op deze z.g. loslating de ge- hcele opvoeding gebaseerd moet zijn. Na de pauze werden nog vragen ge steld en beantwoord, waarna dc voor zitter den spreker hartelijk dank zegde voor deze mooie en nuttige bijeenkomst. Morgenmiddag heeft het officiëel bezoek van St. Nicolaas plaats Morgenmiddag komt St. Nicolaas in het Soesterkwartier een officieel bezoek brengen, voorafgegaan door een mu ziekcorps. Om 2 uur n.m. zal hij zijn intrede doen en het Soesterkwartier doorkrui sen, zoodat ieder in de gelegenheid zal zijr» Monseigneur te begroeten. Een voorrecht, dat de goede Sint ook aan de bewoners van het Soesterkwar tier denkt Een van de attracties is, dat men bij de deelnemende winkeliers, kenbaar aan de deelnemerskaart in do etalage, één of meer letters vindt. Al deze let ters vormen tezamen een slagzin. Voor goede oplossingen zijn twee geldprijzen beschikbaar gesteld en ver der honderd andere prijzen bestaande uit luxe voorwerpen, huishoudelijke be- noodigdheden, lekkernijen, etc. Het ligt in de bedoeling van het Amersfoort's Kinderkoor Jacob Hamel op 16 December a.s. in de Markthal wederom een uitvoering te geven. Dit zal dan de tweede uitvoering in dit jaar zijn. Op het oogenblik is men druk bezige met bet treffen van de voorbereidende maatregelen. Het be looft wederom een mooien avond te werden en zal o.m. het zeer bekende „Slaap maar mijn Prinsje slaap zacht" ten gehoore worden gebracht.. Als solis te zal Grethe WeynschenkHogenbirk haar medewerking verleenen. Het groo te succes van de vorige avonden, heeft hot bestuur doen besluiten, dit keerde uitvoering wederom in de Markthal to geven. M.I.CJL 1936 Tot slot van de Mica-1936 zond het Landelijk Comité aan ons Plaatselijk Co mité met den voledigen uitslag van den Puzzle-vvedstrijd. Zooals reeds gepubli ceerd, viel van de 14 hoofdprijzen de 7e prijs (een huiskamer'ameublement of het bedrag daarvan anders te besteden bij een of meer der deelnemende win keliers) in Amersfoort, en wel aan P. Hoogerbrug, Kleine Koppel 27. De volledige lijst geeft aan, behalve die 14 groote prijzen, 40 fietsen, 10 luve autopeds en 200 waardebonnen van elk 2.50 In Amersfoort vielen nog twee prij zen. en wel elk een waardebon van f 2.50, ten deel aan: .T. Heun, Coornhcrt- laan 15 en aan F. Cohen, Beckenstein- Pianohandel Fa. R. van den Burg Arnhemsche straat. Wij verhuren piano's vanaf 5. p. maand met recht van aankoop Vraagt Catalogi aan. UITSLAG PRIJSVRAAG MASSA— t Coresident der Néderl <Dam? Wordt wel gercoemd-l^os Kassa. tiaar dejétteer met die l^jlelijl\cdranKU^A^ p <1Pas Massa w IüP. HAVIK 4-1 1 TEL.aOO. «AMERSFOORT. sche laan 42. De gelukkige prijswin naars ontvingen intusschen hun prijzen en kunnen die bij de deelnemende win keliers besteden. Hiermede is deze MICA voor dit jaar afgeloopcn en richt het Comité uit Amersfoort zich tot alle deelnemende winkeliers en het geheele publiek met een woord van dank voor de ondervon den medewerking. Hopelijk zal een vol gende maal wederom op aller medewer king gerekend mogen worden. Dat alles z.al leiden tot groei en bloei van het middcnstandszakcnleven is onze wensch. Een speciaal woord van dank aan de geheele Pers, die steeds zoo bereidwil lig was, om steun te geven, wanneer die gevraagd werd. HET MICA-COMITE 1936 PRINS BERNHARD LEERDE MACHINESCHRIJVEN EN STENOGRAFIE Zooals bekend is. heeft Prins Bern- hard, gedurende zijn tewerkstelling bij de I. G. Farben te Parijs, gelegenheid gezocht en gevonden zich te bekwamen in hei machineschrijven en de steno grafie. Aangezien de Prins eenigen tijd gele den te kennen heeft gegeven zich zoo spoedig en zoo grondig mogelijk in de N'ederlandsche toestanden te willen in werken, heeft de Directie van het Cen traal Bureau Instituut Pont te 's Gra- venhage den Prins de voornaamste leermiddelen voor stenografie „Pont" en voor het. machineschrijven volgens het „verbeterd 10-vinger systeem" van C. H. Boer, aangeboden. Voor deze gelegenheid waren de uit gaven in keurige prachtbandjes samen gevoegd. Morgenmiddag aankomst op het station Morgenmiddag omstreeks 4 uur wordt St. Nicolaas met zijn tien knechten per paardentram en met muziek van het Station afgehaald. Daarbij wordt langs de volgende route gereden: Stationsstr., Snouckaertlaan, Utrecht scheweg, Arnhemscheslraat, Arnhem- scheweg en Leusderweg. Voor de kinderen heeft men de attrac tie gemrakt, dat zij op de paardentram met St. Nicolaas iederen avond het ver lichte Leusderkwartier kunnen door kruisen. Een groot draaiorgel zal met zijn klanken het geheel opluisteren. Bovendien zijn meerdere attracties' op het programma gezet, die men in de étalages van dc leden-winkeliers kan aantreffen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Barbara Cornelia, d. van Hendrik Groenestein en Alijda Rijnders; Frederikus Wilhelmus, z. van Lamber- tus Wilhelm Reinier Pielers en Clasina Maria Berghuizen; Johannes Christo- phorus Maria, z. van Jacobus Petrus Bunnik en Wilhelmina Johanna van de Pol; Robert Jo'han, z. van .Tohann Jo seph Kaffka genaamd Dengier en Ja- coba Wilhelmina Gantevoort; Hendrika Cornelia en Anna Everdina, d.'s van Caspar Gerardus van Dicrcndonck en Margaretha Anna Haarsma. Overleden: Tcunis van de Veenbrink, 30 jaar, echtgenoot van Petronella Gouw. Ondertrouwd: Adrianus Slijp en Wil helmina Lena Hubregtse; Maarten Sterk en Marrit je van Herwaarden; Teunis de Vries en Jannetje van de Steeg; Wichert Timmer en Lena Maria Louwina van Rossum. Gehuwd: Antoon van Zwol en Elisa beth Muijs. NIEUW RADIO-WONDER Vroolijke muziek schalde gisteren dooi onze kantoren. Wij hadden onzen buurman in de Utrechtsche straat, de lieer J. Nieweg van „Het Wonder van Amersfoort" op bezoek, die ons een nieuw wonder kwam demonstrecren, een radio-wonder ditmaal. Wat hij ons liet zien en bovenal liet hooren was een draagbaar radio-toestel van Engel- sche makely: „The Wayfarer", een toe stel dat slechts de grootte heeft van een paar sigarenkistjes en in dit be knopte bestek een ingebouwde antenne en een batteij bevat, behalve het eigen lijke toestel en de luidspreker. Wij hebben van dit muzikale inter mezzo zeer genoten en voorspellen deze handige vinding een goede toekomst. Het toestel is bruikbaar zoowel in de auto als bij picnic en zeiltocht en na tuurlijk ook... thuis. Men kan nu, om zoo te zeggen, zijn radio met zich mee dragen. 1 moderne badhanddoek en hand schoentje, aardig verpakt 901.10 1 gekleurd ontbijtstel met 6 vinger doekjes, grote maat 2.45 Fa. M. H. VAN RA AL TE afd. witte goederen Gjeef (~liw kennissen iels aparts yf.i Verras ze met de frisse, fleurige lux Toilet Zeep in feestkleed! 4 stukken LuxToiletZeep, sierlijk verpakt met éen -4^. keurig shantung zakdoekje gratis er bij En dit alles voor slechts 50 ets. Vraag Uw winkelier om de feestverpakking van TEUILLETON door 51 Het kwam in het geheel niet bij haar op dat zij eventueel als een medemin nares beschouwd kon worden. Zij be greep allerminst wat wel de oorzaak kon zijn van haar plotselinge, inner lijke verandering, haar onrust die van wreede boosheid overging in honing zoete vriendelijkheid. Zij wae ook eenigszins achterdochtig Was het niet om Richard geweest dan zou zij zeer zeker geweigerd heb ben mee te gaan. Maar hij kwam haar zoo ernstig en betrouwbaar roor, dat zij het genomen besluit goedkeurde en zichzelf tevreden stelde met de gedacn te dat dit misschien de. beste manie? was om Rusland te verlaten daar zij In het geheel geen toestemmingspapie-en had om de grens te overschrijden. Zij vertelde dit aan Valpria Petrovna. „Dat is nief het ergste." zei hii vlug „Dat zal ik wel voor u in orde maken De commandant van het vliegveld is een vriend van bij Tk zal zeggen dat je mijn nichtje Xenia Kirrolovna uit Nyi bent .Te gaat zoogenaamd naar je moeder die ziek ligt in Berlijn. Je ba gage is gestolen, al je papieren zijn daarbij verloren geraakt, jo zegt dat de zaak zeer dringend is omdat je moe der op sterven ligt. Deze Engelschman heeft u aangeboden u rnee te nemen in zijn vliegmachine. Zij zullen geen moeilijkheden veroorzaken als ik met ie meekom." Richard knikte. „Dat klinkt allemaal zeer goed. Als u bet ook zoo zou kun nen schikken is alles in orde. Wanneer zullen wij dan vertrekken? Morgenoch tend?" „Neen, neen, neen, dadelijk, vanmid dag nog. U kunt bier eten. Intusschen ga ik mij kleeden." Zij klapte luid in haar handen en het kamermeisje ver scheen. „Vlug, Fenya," commandeerde zij, „breng eten en zeg dat Vasily den wa gen voorrijdt. Kom daarna bij mij in de kleedkamer." Marie Lou gebruikte een lunch be staande uit ham, kaas cn thee. Intus schen had Valeria Petrovna zich ver kleed en zij voegde zich weer bij hen Zij droeg een mooi reiscostuum. „Laat ons gaan." zei zij. „Mr. Eaton, wij zullen onderweg bij uw hotel aan rijden en uw bagage opvragen. Jij hebt toch geen bagage, wel kleintje?" Toen zij bij de deur van haar kamer stond, wendde zii zich tof baar kamer meisje: ..Tk ga naar bet vliegveld, Fe nya. Daarna naar het Kremlin, over een uur. misschien twee, zal ik bier weer terug zijn. Pak inmiddels de kof fers. want wanneer ik terugkom ver trekken wij onmiddellijk naar Kief." Op het kantoor van het vliegveld on dervonden zij al bijzonder weinig moei lijkheden. Eaton's paspoort was geheel in orde. Een groote officier kwam bui gend op Madamnio Karkof! toe. Hij maakte in het geheel geen aanmerkin gen over het kleine nichtje van Mada me dio haar papieren verloren had en die zoo graag naar haar stervende moe der wilde. Hij kon niet genoeg voor Va leria Petrovna doen, hij boog en salu eerde en draaide onophoudelijk aan zijn kleinen knevel. Hij bracht zelfs extra reisdekens, die Richard met den ecrstvolgenden vliegdienst naar War schau moest terugsturen. Marie Lou werd in dc passagiersca bine gcz.et en Richard stond op het punt in de cockpit te klimmen. Hij wendde zich nog eens tot Valeria Pe trovna cn zei, omdat hij zekerheid wil de hebben over zijn aangelegenheid: „U bent er toch absoluut zeker van dat u met Stalin zult slagen, nietwaar?" „Maak u daar niet bezorgd over, mr. Eaton. Ik weet wel een manier om hem te laten doen waf ik wil." Hij knikte. „Waar zal ik op Simon wachten? Warschau lijkt mij het beste, nietwaar?" Zij glimlachte boven haar bontkraag. „Dat moet u niet doen, mr. Eaton. U zon daar zeer lang moeten wachten." „Waarom?" vroeg Richard zijn wenk brauwen optrekkend. „Simon kan Rusland niet meer ver laten. Hij beeft zich op bet verboden grondgebied gewaagd hij weet mis schien te veel. Stalin wil dat zeker niet hebben." „Maar hij kan bier toch niet voor al tijd hliiven." zei Richard. „Hij heeft toch zijn zaken in Londen en boven dien nog andere verplichtingen." Zij haalde haar mooie schouders op en glimlachte weer. „Waarom zou hij dat niet kunnen? Zijn zaken zijn hem toch niet alles? Er zijn heel veel men- schen in Rusland die geleerd hebben het zonder hun zaken te stellen." „Maar dan zou hij zeker ongelukkig zijn," protesteerde Richard. Valeria Petrovna glimlachte voor zich heen. „U bent niet erg complimenteus, mr. Eaton. Heb ik u niet gezegd dat ik van hem hield cn dat hij mij eveneens liefheeft? Maar ik zal met hem aantee- kenen." „Aanteekencn? Wat bedoelt u daar mee?" „Met hem trouwen, zooals wij alle maal doen. Stalin zou hem nooit losla ten als hij niet in Rusland zou blijven ep mijn echtgenoot werd. Dat is het Stalin zal niet weigeren." Richard's vertrouwen en zekerheid veranderde plotseling in een onver- klaarbarcn angst. Wat zou Simon wel denken van dit buitengewone plan? Zijn geheele leven opgeven, alles waar aan hij gehecht was, zijn actieve car rière met zijn vele belangen, en dat al leen om de trouwe echlgcnoot van deze beroemde actrice te worden? Om zijn leven opnieuw te beginnen in dit bui tengewone land met principes die ge heel tegenstrijdig waren aan die van den staat waaruit bij afkomstig was. Natuurlijk, dacht Richard toen hij ver stolen naar haar donkere, glinsterende oogen keek. als hij genoeg van deze vrotnv hield was alles mogelijk. Boven dien was Simon een jood en joden kon den nu eenmaal in ieder land op hun gemak zijn. Verbannen zijn was nooit zoo verschrikkelijk voor de joden. Mis schien zou Simon later commissaris worden. Terwijl al deze gedachten door zijn hoofd gingen keek Richard nog maals naar de groote, donkere vrouw die bij hen stond. Hef was een onoplos baar raadsel voor hem. „Nu, u zult het wel het beste weten," zei hij. „Maar nog even over de Reich- leau en van Ryn gesproken. U kunt met hun tweeën toch ook niet trou wen?" „Wat gaat mij van Ryn en de Reich - leau aan? Zij zijn allebei verraders. Ik stel er niet het minste belang in wat er verder met ben zal gebeuren. Ik werk alleen voor Simon's vrijheid." „Maar u beloofde," protesteerde hij vlug. „Ik beloofde niets," zei zij terwijl zij hem scherp aankeek. „Alleen Simon Hij is uw vriend. Waarom zoudt u zich last op den hals halen voor die twee anderen?" „Kijk eens hier," zei Richard kordaat, „alle drie zijn zij mijn vrienden. Ik weet niet wat u bedoelde toen u er over sprak in uw woning, maar ik heb eruit begrepen dat u ze alle drie zou doen bevrijden. Als u dat niet wilt zal ik zelf hier blijven cn zal ik zelf zien wat ik doen kan." „Zoo," zei zij terwijl zij haar mooie wenkbrauwen optrok. „Denk goed na, waarde heer. Ik behoef slechts een woord tot den wacbtdoenden officier te zeggen, namelijk dat ik een onwaar heid sprak wat betreft mijn nichtje, en hij zal haar dadelijk arresteeren. En hoe zoudt u dat vinden?" Richard keek even in de richting van Marie Lou. Het meisje zat in de cabine van het vliegtuig en wist in het geheel niet waarover het gesprek ging. Hij wist dat zij hem een poets gebakken had en hij was woedend op haar. Hoe zou hij erbij kunnen staan en aanzien dat dit arme meisje naar de gevange nis gesleept zou worden? „Het is tijd om te vertrekken, mr. Eaton," zei de ruwe slem aan zijn zijde. „De officier wacht tot u vertrekken zal. Of zal ik hem bekennen dat ik gelogen heb?" Zij lachte zachtjes. Er was geen keuze, maar toen Ri chard naar voren stapte keek hij Vale ria Petrovna recht in de oogen. „Mis schien hebt u gelijk, madame Karkofff" zij hij met een glimlach. „Maar ik ben benieuwd of u wel eens gehoord heeft van het oude spreekwoord dat zegt: Hij die vecht en wegloopt leeft om een vol genden keer te vechten." HOOFDSTUK XXIII. De familie-pas. In een lange, gerekte bocht verliet de vliegmachine het veld te Moskou. Het was even voor drieën, een prachtigen, helderen namiddag in het vroege voor jaar. De torenspitsen en de kathedra len van het oude Moskou lagen onder hen. De rivier kronkelde zich door do velden en spoedig hadden zij de stad achter zich gelaten. Voor het oogenblik zette Richard alle angstgevoelens over zijn vrienden uit zijn gedachten en hij •gaf zich geheel over aan de geneugten die de vlucht hem verschafte. Om ongeveer half zeven daalden zij te Minsk, waar zij hun beenen wat kon den uitstrekken en waar zij iets ge bruikten aan de buffetten van het res taurant van hel vliegveld. Marie Lou was zeer verheugd over de vlucht. Toen zij met Rex in het vliegtuig zat had hij steeds het vliegtuig laten dalen en stij gen om aan de zoeklichten die te Ro- manovsk op hen gericht werden te ont komen. Dit had haar op haar eerste luchtreis doodziek gemaakt. Evenals Richard dach zij ook zoo min mogelijk aan de gevangenen te Kief. Na de In spanningen \an de laatste dagen was hef vqor haar een ware opluchting thans in zekere veiligheid te zijn. Zij «telde zich ermee tevreden alles aan Richard Eaton over te laten. (Wordt vervolgd^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6