Geen heldere hemel, maar.... wel lichtpunten Teekenen van opleving „Het werkende land" TWEEDE KAMER De Amsterdamsche expositie Enorme kapitalen verwerk! Prins Bernhard in den Haag Verkapte loterijen MICA-PRIJSVRAAG HET AUTO-ONGELUK ONDER ECHT Slecht uitzicht op den weg UIT DE STAATSCOURANT p.t.t. 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 27 NOVEMBER 1936 Minister Gelissen ver» dedigt zijn beleid 's-GRAVENHAGE, 26 November. iVoortgezet wordt de behandeling van Hoofdstuk 10 (Handel, Nijverheid en Scheepvaart) der rijksbegrooting voor 1937. De minister van Handel. Nijverheid ten Scheepvaart, de heer Gelissen, Verklaart dat do wet tegen onredelijke prijsopdrijving zoodanig gehanteerd IWQrdt, dat ze ook alleen prijsopdrijving, .Welke inderdaad onredelijk is, tegen gaat en niet gericht is tegen normale prijsverhooging. Er kan thans nog niet gesproken IWorden van winst op den goudvoorraad, teerst moet de gulden gestabiliseerd zijn. Ook spr. juicht do tentoonstelling to [Amsterdam toe. Het comité heeft ge vraagd om een loterij te mogen houden. Persoonlijk is spr. daar niet tegen maar het kabinet laat haar niet toe. En ook .wenscht het 't volk niet te binden aan teen bijdrage van 2V?. millioen voor de tentoonstelling. Eerst moet, een beroep Worden gedaan op het particulier ini- Jiatief. Spreker is gaarne bereid, een pro pagandacampagne in die richting te steunen, b.v. onder de leuze: ieder een kwartje. De instelling van het departement sran landbouw behoeft geen enkel be- Minister Gelissen Jang in den weg te staan. Represailles ten behoeve van graan importeurs tegen België acht spreker niet noodig. Wat betreft den Kon. Holl. Lloyd, het bedrijf kan op dit oogenblik niet meer zelfstandig bestaan. Spre ker kan zich voorstellen dat er zijn die het één bedrijf willen laten, doch dit kan niet en er kunnen ook niet meer mcn6chen worden behouden dan voor een goede be drijfsvoering noodzakelijk is. Daar om 16 de nieuwe vorm onvermijde lijk. Er is keuze tusschen verstand en hart Hier gaat het om een eco nomisch belang. Vóór de devaluatie liet het bedrag dat voor de gepensionneerden uit den boedel zou komen, gering zich aanzien, doch het is na de devalua tie zóó geslegen, dat concurrente crediteuren een veel grooter bedrag kunnen krijgen. Vandaar sprekers Interruptie gisteren: dat de men- schen een betere Sinterklaas zouden hebben. Mocht het lang duren voor dat de gepensionneerden hun be drag zullen krijgen, dan is de mi nister bereid, met zijn ambtgenoot van financiën te overleggen, welk gedeelte ervan als voorschot door de regeering kan worden uitge keerd. Spr. schetst het doel der handelspoli tiek, die moet kunnen beschikken over beschermings- en verdedigingsmiddelen, naar binnen en voor den export. Tot 1933 waren we gebonden voor de mecst- begunstigings-clausules. Thans hebben we een wapen in de contingenteeringen, al is dit geen krachtig wapen. Invoer rechten dienen meer ter bescherming 'der industrie, dan dat ze gebruikt kun nen worden als onderhandelings-objcct. Binnenkort, zal een wetsontwerp ver schijnen dat de leemten in de crisis wetgeving zal wegnemen. Zooals het zich nu laaf aanzien, zullen er voorloo- pig wel geen contingenteeringen kun nen worden ingetrokken, in 's lands al gemeen belang. Als het noodig is. voert spr. een agressieve handelspolitiek. De minister wijst erop dat de tuin bouw niet achtergesteld is ook niet in de handelsverhoudingen met Duitsch- land. Er is voor den tuinbouw een extra bedrag van een millioen op de clearing .verkregen, alsook grooteren uitvoer. De delegatie die thans te Berlijn on derhandelt. is van het belang van tuin- bouwexport zeer doordrongen. En als na 1 Januari de ongeveer 14 achter stand met Duitschland grootendeels zal zijn ingehaald, zal een belangrijk deel daarvan aan den tuinbouw ten goede komen. Tot het uiterste zal voor den tuinbouw worden gestreden doch er is geen reden om veel toeneming van den export te verwachten. Men moet niet vergeten dat onze verhouding tot Duitschland een andere is dan die van Denemarken en vooral dan die van Ita lië. Bovendien heeft Duitschland geen sancties tegen Italië toegepast en in dien tijd is het Italiaansche deel aan den Duitechen import niet onbelangrijk toegenomen. Ten aanzien van de industrialisatie zegt spr.: Men kan van de Ncderland- sche regeering niet alles in eens ver wachten, maar er is veel meer gedaan voor versterking van bestaande en ves tiging van nieuwe industrieën. Dan menigeen denkt. Op tempo en omvang der industriali satie heeft de devaluatie ongetwijfeld gewerkt. Relatief, de conjunctuur in aanmerking genomen, is de werkloos heid hier te lande zeker niet grooter dan elders. En absoluut neemt de werk loosheid thans hier te lande af, in een tijd, waarin ze anders altijd toeneemt. Doch hoe de conjunctuur zich ook wij zigt, van een deel der werkloosheid zul len we nooit meer afkomen. De consc quentie der mechanisatie is, dat de werktijd verkort wordt, en het. even wicht zal voorloopig nog niet zijn ver kregen tusschen mechanische- en han denarbeid. Wat aangaat de borgstcllingsfondsen ze werken te kort. dan dat de geoefen de critiek rechtvaardig zou zijn. Ze zijn pas begonnen, laten zo eerst een6 wer ken met de kleine bedragen waarom het nu gaat; en laten we b.v. over een jaar de practijk eens weer nagaan. Het cadeaustelsel heeft niet zoodani- gevormen aangenomen dat het gebodan is daartegen maatregelen than«y te ne men. Wat betreft de desbetreffende op merkingen, verschillende broodprijsver- hoogingen waren reeds toegezegd. Er wordt alleen opgetreden tegen onrede lijke brood prij6 verhooging. Afschaffing der graanrechten kan het landbouwcri6isfonds niet dragen. Ten aanzien van de evenredige vracht verdeeling in de binnenscheepvaart, zégt spr. dat de oorzaken van den slech ten toèstand bekend zijn. Spr. betoogt dat er den laatsten tijd echter eenige opleving te bespeuren valt. Wat het goederenverkeer in de ha vens betreft, blijken Rotterdam en Am sterdam zich te hebben aangepast. In middels is er te Rotterdam reeds een kleine opleving. Op de havenkosten i6 de devaluatie van grooten invloed. Ten deele zijn de tarieven te Rotterdam thans lager dan te Antwerpen. Er zijn nog meer lichtpunten, welke wel geen helderen hemel maken, maar dan toch lichtpunten zijn. Spr. noemt een aantal cijfers betref fende de inkomende en uitgaande scheepvaart, den import en den uitvoer, de relatice» met het buitonland ontwik kelen zich in gunstigen zin. Er zijn on miskenbare teekencn van opleving. Bij onze handelspolitiek moeten we de be staande structuur van ons economisch herstel zooveel mogelijk handhaven, verschuivingen daargelaten. Replieken Hierna wordt gerepliceerd. In de eerste plaats door den heer y. d. Tempel (Soc. Dem) die niet be vredigd is door 's ministers opmerkin gen betreffende de Amsterdamsche ten toonstelling, welke van belang is voor het heele land. Spr. dient een motie in, waarin de Kamer, gelet op dc onderscheiden voor deden van nat ionalen aard inzonder heid voor bedrijfsleven en werkloosheid van een internationale tentoonstelling te Amsterdam, do regeering uitnoodigt, het tot stand komen dezer tentoonstel ling ook door financieele medewerking te bevorderen. De motie-van den Tempel wordt aan genomen met- 52 tegen 19 stemmen (te gen de Anti-Rev., Christ. Hist, behalve inej. Katz, do Staatk. Ger. en de heer Lingbeek, Herv. Ger.). De begrooting van het Dep. van Han del, Nijverheid en Scheepvaart wordt z.h.st. aangenomen. Buitenlandsche Zaken Aan ds srde is hoofdstuk 3 (buitenl. zaken) der njkebegrooting voor 1937. De heer Vliegen (Soc.-Dem.) ziet in de toekomst vorming van pacifisti sche democratieën tegen krijgszuchtig fascisme. Dit is van grooten invloed op het bewapenings-vraagstuk, wellicht zullen we uit lijfsbehoud aansluiting bij anderen moeten zoeken. Spr. vraagt of er iets bekend is van hetv bericht in een Engelsch blad over verdeeling van economische invloed6 feeren in Indië tusschen Duitschland en Japan. En: wat is de invloed van de op zegging door Duitschland van de Rijn vaart-acte voor ons land? Spr. deelt mede. dat hot dit jaar de laatste maal is, dat spr. bij de begroo ting van buitenlandsche zaken een rede heeft gehouden. De heer Rutgers van Rozen burg (C.H.) vraagt inlichtingen om trent uitbreiding van den consulairen dienst. Terecht kan dc minister geen ge volg geven aan den aandrang dergenen die Nederland zich uit den volkenbond willen doen terugtrekken. Men heeft na den oorlog te hoog gegrepen en zich een universecle 6tatcn-associatio ge dacht. Dit is niet bereikt. Wil men sla gen dan moet er een andere basis wor den aangenomen. De wereld wordt ten slotte bcheerscht niet door geweld maar door zedelijke factoren. Do heer Lingbeek (Herv. Ger.) ge looft dat alle profetieën omtrent den volkenbond dezelfde waarde hebben, daar liet Christelijke beginsel ontbreekt in de politiek der grootc mogendheden. De heer B o n g a e r 1 s (R.K.) gaat de geschiedenis van het Rijnvaart-verdrag van Mannheim na. en dc bepalingen dienaangaande in het verdrag van Ver sailles, alsmede het loslaten van de grondbeginselen van het riviercnrecht van Weencn. Dit alles is van belang voor de vraag, wat er nu aan Rijnrecht voor Neder land bestaat. Het heet dat Duitschland bereid is, met do andere oeverstaten bi laterale verdragen te sluiten. Spr. kan zich niet voorstellen dat men zulke groote commercicclc belangen voor ge heel West-Europa zou overlaten aan bi laterale verdragen. Spr. komt op tegen pogingen om Nederlandsche tusschen- wateren te internationaliseercn. Er ko ine een nieuwe internationale rivieren- commissie, b.v. door den volkenbond. De vergadering wordt te 5.15 uur ver daagd tot des avonds acht uur. Avondzitting Aan de orde is hoofdstuk 7 b (dep. van financiën) der rijksbegrooting voor 1937. Dc heer v. d. Wcyden (R.K.) dringt aan op afschaffing van de grondbelas ting, welke geen rekening houdt met do draagkracht en inzonderheid voor landbouwers drukkend is. De heer IJzermans (Soc. Dem.) wil vervanging van de dividend, en tantièmebelasting door een winstbe lasting. Wegens den smokkelhandel dringt spr. aan op afschaffing van den ac cijns op sigarettenpapier. Dc opbrengst weegt niet op tegen de kosten en de accijns benadeelt de winkeliers to zeer. Een kleine verhooging van don accijns op de voor sigaretten gebruikte tabaksoorten ware voldocndo compen satie. De heer Cohen (Vrijz. Dem.) zegt, dat de personeel o belasting 1c zwaar drukt op restaurants en café's, van welstand is daar de laatste jaren wei nig sprake meer. Van de verlichtende bevoegdheid, ten deze aan de gemeenten gegeven, heb ben niet alle gebruik gemaakt. Spr. dringt aan op afschaffing der omzetbelasting voor de poeliers. De heer J. ter Laan (Soc. Dem.) zegt dat er teveel arbcidscontractanten bij den dienst der belastingen zijn. Er drukken teveel lasten op fruit, dat voor dc arbeidersklasse bijna niet meer is te bekomen. De heer Louwes (Lib) wenscht eveneens juistero toepassing der grond belasting, met name voor den eigen-ge- erfden boeren, en tuindersstand. Een juist bodemsverbruik wordt er door bevorderd, en het zal ook den pachters ten goede komen. De heer v. d. Putt (R.K.) bespreekt ook den accijns op sigarettenpapier. De bedoeling daarvan heeft volkomen ge faald. De boekjes sigarettenpapier zijn een prachtig smokkelartikel geworden, Allo maatregelen daartegen hebben niet gebaat. De invoerrechten moesten 2 millioen zijn, doch brengen slechts 80000 op, een bewijs van den om vang van den smokkelhandel. De win keliers worden in moeilijke positie ge bracht Spr. dringt aan op verlaging van ac cijns op bier en gedestilleerd, om den noodtoestand der betrokken bedrijven te verlichten. De heer Weitkamp (C.B.) criti- seert eveneens de grondbelasting. Do heer Schil thuis (Vrijz. Dem.) zegt dat de hooge accijns op gedestil leerd den smokkelhandel en de clan destiene bereiding heeft bevorderd en geleid tot zeer ongcwenschte toestan den, ook voor de volksgezondheid. Daarnaast bepleit spr. verlaging van den bieraccijns, al ware het alloen maar om beteckcnde verschuiving van het verbruik to voorkomen. Mcj. M e y c r (R.K.) wijst er op, dat particuliere loterijen gebruik maken van de trekkingen der Staatsloterij, in strijd met de wet, tot nadeel van deze Jaatsto loterij en de niet-kapitaal- krachtige collecteurs. De heer van Poll (R.K.) pleit geen vrijspraak doch clementie voor de poe liers. Het tegenwoordig standpunt van den minister is onhoudbaar. De minister van financiën, do heer Oud, kan tot zijn leedwezen geen an dere verklaring doen dan verleden jaar, n.l. dat afschaffing der grondbe lasting van spr. niet is te verwachten. Wat het invoerrecht op sigarettenpa pier betreft, als er een weg is te vin den om aan de smokkelarij oen einde te maken, dan wordt die vandaag nog ingeslagen. Maar het is een moeilijke zaak. Belasting van gekerfde tabak is ook door spr. overwogen, doch dat maakt de positie der kervcrijen nog meer moeilijker. Deze belasting heeft spr.'s voortdurendo aandacht. Wat de lasten van fruit aangaat, de crisislaslen, zijn zwaarder dan de gewone. Het is niet eenvoudig, do in voerrechten op fruit zoo maar te gaan verminderen; het zou ook den toe stand van het inlandsch fruit nog be moeilijken. Dc toepassing der omzetbelasting op poeliersartikelcn is wel wat eenzijdig voorgesteld. In bclasling-technischen zin maakt het niet veel verschil of een dier dood of leven is. Het wild is ook een luxe-artikel en de omzet belasting moet worden verhaald op den verbruiker. Is hot billijk, wel omzetbelasting te heffen van vleesch en niet van wild? Dit ware onlogisch. Het ware het begin van het einde der omzetbelasting. Spr. acht een oplossing noodig t, a. v. den accijns op gedestil leerd, en die zal wel moeten ge legen zijn in verlaging, en daar bij ook in verlaging van den bier accijns. Spr. hoopt dat de commissie spoedig tot een oplossing zal komen. Bij art. 5 (dienst der belastingen) zegt do minister nog, in antwoord op enkele vragen, dat het de vrang is of liet aantal hoofdcommiezen wel kan worden uitgebreid, en of hun werk zaamheden niet bij de inspecteurs moe ten worden ondergebracht. Afschaffing der directies in het land is niet mogelijk, integendeel zijn werk zaamheden van het departement over gebracht naar de directies. De direc ties der dir. belastingen en der regis tratie moeten op den duur gecombi neerd worden. Spr. doet alles om de smokkelarij te gen tc gaan. Dc grensbewaking is be langrijk versterkt Men moet voldoende porsoncel hebben, doch niet teveel en niet onervaren. Spr. betreurt als er iemand doodge schoten wordt, met opzet gebeurt dat nooit. De schuld ligt aan het slacht offer zelf, dat niet halt houdt, maar er vandoor gaat. De huisvesting van den dienst heeft spr.'s volle aandacht. Do begrooting van het dep. van fi nanciën wordt zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. De vergadering wordt om 12.30 uur verdaagd tot heden een uur. EEN MINISTER ALS RECENSENT Wat de Ned. regeering aan werkgelegenheid heeft geschapen 's-GRAVENHAGE, 26 November. - Aan de rede, die minister Slingenberg gisteravond voor de radio heeft uitge sproken, is het volgende ontleend: „Ik wensch een kort woord tot u tc spreken naar aanleiding van een, de zer dagen verschenen, boekwerk. Gij zult op het eerste gehoor u de vraag stellen: is boekbespreking voor den minister van sociale zaken niet een terrein, vol voetangels en klem men? Bij nadere beschouwing zult ge echter wel met mij tot de conclusie komen, dat de inhoud van dit boek al leszins wettigt, dat de minister van so ciale zaken hiervoor zeer groote belang, stelling aan den dag legt. Immers bet boek. dat getiteld is „Het werkend eland" en dat geschreven is door mr. W. J- van Balen, terwijl het is uitgegeven door de firma H- D. Tjeenk Willink en Zn., te Haarlem, he- schrijft in levendigen en boeienden stijl alles wat er in de laatste jaren in Ne derland is geschied, teneinde aan ar beiders werkgelegenheid te verschaffen. Waarom is dc regeering er toe over gegaan om de uitgave van dit boek te bevorderen? Minister Slingenberg I)e reden hiervan is hierin gelegen, dat het de regeering gebleken is, dat zoo weinig Nederlanders bekend zijn niet den omvang van de door of met steun van de overheid geopende werk gelegenheid. Dikwijls wordt in vergaderingen en in sommige persorganen do meening verkondigd, dat de Ncderlandsche re geering niet voldoende werkgelegen heid schept, dat er veel meer werklooze arbeiders aan het werk gezet zouden kunnen worden, indien de regeering dc koorden van dc beurs maar zou wil len ontsluiten, hiermede voor den niet ingewijde den schijn wekkende, alsof er zoo weinig tot dit doel gebeurt. In het door mij aangekondigde hoek nu wordt met voorheelden, met cijfers en met afbeeldingen gedemonstreerd, welke enorme kapitalen van overheids wege voor dit doel besteed zijn, welk een omvangrijke arbeid in alle deelen oes lands verricht geworden is. Teneinde u eenig inzicht te geven omtrent de beteekenis en den omvang van deze werken, die reeds op dit oogenblik en in de eerstkomende maanden zullen strekken tot effectieve vermeerdering van overheidswege, volgt een zeer globale specificatie: Noord-Oostpolder 164 millioen gulden, kanaal AmsterdamBovenrijn 60 mil lioen gulden, andere kanalen 40 mil lioen gulden, bruggen 25 millioen gul den, spoorwegwerken te Amsterdam, te Utrecht en van diversen aard 70 mil lioen gulden, verschillende kleinere werken 22 millioen gulden, totaal 3S1 millioen gulden. Daarboven komen nog de werkfonds- werken. waarvan hot bekend is, dat er wel voor 80 millioen gulden een be stemming is gegeven, maar waarvan hel ook bekend is, dat nog slechts 6 7 millioen tot uitvoering kwam. Het restant, ongeveer 70 millioen gulden, kan gevoegd worden bij de in de allernaaste toekomst op het pro gramma staande werkverruiming. Aan het zoo belangrijke vraagstuk van de werkverschaffing en aan het geen op dit gebied in ons land ver richt is, zijn vele bladzijden gewijd. Tal van werken worden in dit verband nader belicht en de beteekenis er van wordt den lezer voor oogen gesteld. Het spreekt wel van zelf, dat in dit kader ook wordt behandeld de arbeid voor de werklooze jeugd. Foto's en be schrijvingen van de werkkampen voor de jongeren maken den lezer duidelijk, hoe getracht wordt de jeugd aan nut tigen arbeid te helpen en hoe de jon geren daarbij verzorgd worden. Ik meen het Nederlandsche volk dit hoek ter lezing te mogen aanbevelen, opdat hot zich een objectief en juist oordeel zal kunnen vormen van al dat gene, wat opeenvolgende regeeringen in moeilijke tijden hebben gedaan tot bestrijding van de werkloosheid in Ne derland. Hij woont een deel der Kamerzitting bij 's-GRAVENHAGE. 26 November. Prins Bernhard heeft hedenmiddag een bezoek gebracht aan liet agentschap van de Nederlandsche Handel Maat schappij aan den Kneuterdijk. Vergezeld van zijn waarnemend par ticulier secretaris, jhr. ir. Roëll, kwam de Prins om half een per auto voor het gebouw aan. Hij werd ontvangen en rondgeleid door den president-directeur mr. D. Crcna de Iongh, en den directeur C. J. Baron Col lot d'Escury. Prins Bern- hard bezocht alle afdeelingen en keek geruimen tijd naar den verlichten beurs tikker in de hall van het gebouw. Deze tikker geeft de veranderingen van koer sen van de verschillendo fondsen aan die per telefoon aan het Ilaagsche agentschap worden opgegeven. De Prins gebruikte de lunch in het gebouw met dc heeren Crcna de Iongh, Baron Collot d'Escury en ir. J. E. F. de Kok, directeur van de Koninklijke. Om etreeke drie uur vertrok de Prins met jhr. Roëll per auto van het gebouw, om zich naar de vergadering van de Tweede Kamer te begeven. Omstreeks kwart over drie arriveer de Prins Bernhard met jhr. Rocll aan het gebouw der Tweede Kamer. Hij had den wensch te kennen gegeven, een ge deelte van de zitting bij to wonen. Prins Bernhard volgde de debatten van de loge van den president uit, waar de griffier der Kamer hem de noodige inlichtingen verstrekte. Een circulaire van den Minister van Justitie •s-GRAVENIIAGE, 26 November. De Minister van Justitie heeft een cir culaire aan do procureurs-generaal bij de gerechtshoven gezonden in verband met het nieuwe artikel 19a in de wet tot regeling der Staatsloterij, waarbij verboden is. onverschillig voor welk doel en onverschillig op welke wijze, invloed toe to kennen aan of gebruik te maken van den uitslag van één of meer trekkingen van de Staatsloterij- Het is den Minister gebleken, dat on danks deze bepaling vele verkapte lo terij-ondernemingen voortgaan met het op eenigerlei wijze gebruik maken van dien uitslag, in verband waarmede de Minister nog eens uitdrukkelijk de aandacht op genoemde wetsbepaling meent to moeten vestigen, aangezien deze aan pleiter en justitie een een voudig en doeltreffend middel aan de hand doet tegen do bcdocldo onge- wenschto ondernemingen op tc treden. Gaarne zal dc Minister zien. dat de politie een onderzoek instelt, ten ein de na te gaan, wat aan dc hand van tikcl 10a bereikt kan worden voor de bestrijding van dergelijke ondernemin gen. en hij verzoekt ter zalco de noo dige opdrachten te geven en ook de ambtenaren van het openbaar minis terie voor deze aangelegenheid tc vra gen. Het komt den Minister als regel niet gewensclit voor, dat in deze zaken af doening buiten proces krachtens arti kel 74 van het wetboek van strafrecht plaats vindt. Een strafvervolging, waar bij dc rechter gelegenheid krijgt ter bestrijding van de minder gewenschte toestanden op loterijgcbied en wat daar aan grenst, aan het repressief karakter der straf bijzondere aandacht te wij den, zal dikwijls aangewezen zijn. Toekenning der hoofd* prijzen Door de jury, belast met het beoor- deelen van de inzendingen en het toe kennen van de door het landelijk uit voerend comité „Mica 1936" uitgeloofde prijzen, is de volgendo beslissing ge nomen: Het landhuis met 1000 aan grond aan den heer I. C Kramer, Kruger- laan 54, Gouda. Do Chevrolet Coach 1936-auto aan mej. A. v. Toren, Raadhuisstraat 38, Alphen a. d. Rijn. De vleugel aan mej. A. M. Handgraaf, Vleerstraat 34, 's-Gravenhage. Het slaapkamerameublement aan mevr. de wed. F. IJzermans, Heilige- geeststraat 27, Roermond. Het salonameublcment aan no. 757, Winterswijk. De volledige keukenuitrusting aan A. Schilling, Kerkstraat 97, Bodegraven. Het huiskamerameublement aan P. Hoogerbrug, Kleine Koppel 27, Amers foort. Het motorrijwiel aan IL J. H. Koop man, Nieuwe Haven 117, Schiedam. Het radiotoestel aan mej. N. de Korte, Kanaalstraat 41, Lisse. Een Jaarsma-haard aan mej. S. v. d. Heuvel, Laan van Beek en Rooijen 41. Zeist. Een geldprijs van 100 aan mcj. A. Simons, Kruisweg 1083, Hoofddorp. Een geldprijs van 50 aan mcj. M. van GenuchtenEurlings, F. 45, Oir- schot. Een geldprijs van 25 aan mevr. A. SierSteur, Schippersdracht 15, Vo- lendam. Personenauto botst in vollt vaart op vrachtauto DE RIETVINK NAAR INDIE AMSTERDAM, 26 November. Za terdagmorgen 28 November a s. zal het K.LM.-vliegtuig Rietvink van Amster dam naar Batavia vertrekken. De bemanning van het vliegtuig zal bestaan uit de heeren L. Sillcvis (ge zagvoerder), C. M. Schrev (2de bestuur der), C. den Blanken (werktuigkundige) en H. Salomons (radiotelegrafist). De post voor dit toestel moet uiterlijk Vrij dagavond te Amsterdam zijn. Ter plaatse passeerde een train van de Limburgsche Tramweg Maatschap pij. rijdende in do richting EchtMaas- bracht. Als gevolg van het mistige weer sloeg de rook van do tram sterk neer en benam daardoor het uitzicht op den naastliggenden rijweg. Tegelijkertijd naderde uit de richting Maasbracht een vrachtauto van de onderneming Schel- lings cn Zoon te Rotterdam. Vermoede lijk tengevolge van het slechte uitzicht reed deze aan den linkerkant van den weg. Juist op dat oogenblik kwam uit do richting Echt do personenauto waar in gezeten waren de heeren M. Dings, consulent van de „Jonge Boeren" in Limburg. M. Tops. secretaris van den Limburgschcn Tuinders- en Boeren bond. J. Willems, directeur Van „Land bouwbelang". M. Amcnt, directeur van de gewesteliiko tarweorganisatie en E. Verheggen, directeur van do Boeren- en Tuindorsonderlinge. Do heeren waren op weg naar huis en kwamen van do begrafenis van emeritus pastoor Hou- ben to Stevcnsweert. Do auto werd be stuurd door den hoer Dings en hield de rechterzijde van den weg. Beide wagens reden in volle vaart op elkander. De gevolgen waren ver schrikkelijk. De heer Tops was er het ernstigst aan toe. Hij had een ernstige schedel fractuur. De heer Dings bekwam een ernstige hoofdwondo. terwijl dc heer Willems een been brak en do an dere inzittenden van de personenauto lichtere kwetsuren opliepen. Geestelijke en geneeskundige hulp was zeer spoedig ter plaatse. Nadat den heer Tops de H.H. Sacramenten der Stervenden waren toegediend, overleed hij eenigo oogenblikken later op de plaats van het ongeluk. Het stoffelijk erschot is naar het klooster te Maas- bracht vervoerd. Dr. Sonnen uit Echt verhond de ge wonden waarna zij per ziekenauto naaf Roermond werden overgebracht. Onderscheidingen Bij K.B. van 20 November, is toege kend de aan de orde van O ran je-Nassau verbonden eere-medaille, in zilver aan: B. H. Th. Manschot, penningmeester van de vereeniging „Onderlinge Hulp" te Lichtenvoorde. Bij K.B. van 24 November 19.36 is be- lOemd tot officier in de orde van Oran- je-Nassau II. D. Tjeenk Willink, uitge ver te Haarlem. Bij K.B. van 23 November 1936 is aan den referendaris der posterijen, telegra fie en telefonie A. Gnutterink, aange wezen ate directeur van het postkan toor te Dordrecht; J. Smit, aangewezen als directeur van het post- cn telegraaf kantoor te Apeldoorn; op hun verzoek eervol ontslag verleend. Registratie en domeinen Bij beschikking van den minister van financiën is de ontvanger der registra tie en domeinen mej. J. A. Engels, ver plaatst van het kantoor der registratie en domeinen te Emmen naar het. kan toor der registratie no. 1 en successie rechten te Middelburg. Directe belastingen Bij K.B. van 24 November 1936 is op hun verzoek eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst aan: C. I. Postel, ontvan ger der directe belastingen te Utrecht met ingang van 1 Maart 1937; C. C. IJ. Everhardt, ontvanger der directe belas tingen cn accijnzen te Wormervcer. met ingang van 1 Januari 1937; J. H. J. van Hommerich, verificateur der invoerrech ten en accijnzen tc Maastricht, met in gang van 1 Februari 1937. Zijn benoemd tot ontvanger der di recte belastingen, invoerrechten en ac cijnzen: te Koudum, H. Springer, com mies dier middelen te Amsterdam; te Dokkurn, F. Driesens. adjunct-commies dier middelen te Groningen; zijn be noemd tot ontvanger der registratie en domeinen: der 5c klasse, W. L. van Silf- hout, commies ter directie der registra tie en domeinen tc 's-Gravenhage, met ingang van 1 December 1936; te Som* melsdijk, R. M. van den Berge, surnu merair der registratie en domeinen te Goes; zijn de adjunct-accountante der directe belastingen in tijdelijken dienst H. Scholtens, C. J. Wesselius, D. P. Porreij, T. Bakker, E. J. Hengeveld, J. A. J. Houtzager, II. H. van Ark, A. J. J. Luijten, A. J." van Raaltc, II. Hendrikse, P. G. E. Splint. W. I. Bosschaart, G. Ver duyn, II. van Dijk, G. E. Nederhorst, J *J. Hof, J. F. van Rooij, H. Walge- moed, J. H. Ockels, H. KLuin, H. D. A. Haks, II. J. Blok, R. K. Acneae Venema en J. J. Mulder benoemd tot adjunct accountant dier middelen in vasten dienst. Is ingetrokken de benoeming tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Onderdendam van den commies der directs belastingen, invoer rechten en accijnzen A. L. Lievense te Bergen op Zoom en is deze benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Texel. 23.000 VATEN HARING NAAR RUSLAND 's-GRAVENHAGE. 26 November. Te Scheveningen is men druk bezig met het gereed maken van het laatste kwantum, zijnde 23.000 vaten gezouten haring voor Rusland. Eén firma te Scheveningen moet alleen 7400 vaten leveren. Wanneer deze partij afgeleverd is, is dc geheele order van 70.000 vaten ten uitvoer gebracht.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7