DE BOUW VAN HET SPORTFONDSENBAD FORTMANN HEHENKAMP Leekenspelavond der A.J.C. JW i# mp m 'ft (5 I^AS KOSTEN ZIJN 90.000 Over zes maanden zal het bad gereed zijn OUD - ONDEROFFICIEREN VIEREN FEEST ST. NICOLAAS IN HET SOESTERK W ARTIER Bijeenkomst wetsgtrouwe Zionisten ST. NICOLAAS IN HET LEUSDERKWARTIER E. M. JAARSMA HAARDEN en HAARDKACHELS G. TH. VAN BEKKUM IN 24 UUR UW OUDE MATRAS ALS NIEUW VRAAGT INLICHTINGEN BIJ R.K. Missietentoonstelling ZANG, DANS EN MUZIEK Veel belangstelling Wijnhandel „De Moor" MOOR Oude Genever Stilstaan verboden PairtSFS"JuuAriA/fa4 F! U er» A si >/y \iJJ 'ïl jP i n r Se BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 30 NOVEMBER 1936 (j P initiatief van eenige zwem- rmers liier ter stede werd in 1931 een bijeenkomst belegd van de „N.V. „De Sportfondsen". Enkele 1 jaren heeft men met onvermoeiden i ijver alle plannen zorgvuldig be studeerd en den bouw van de reeds in gebruik genomen sportfondsen- baden in den lande met groote be- i langstelling gevolgd. Thans na 5 J jaren is men er in geslaagd om in I Amersfoort ook een Sportfondsenbad I op te richten. Over veertien dagen zal men zeer zeker met den bouw reeds een aanvang nemen en hoogst waarschijnlijk zal over zes maanden het bad op het terrein aan den Bisschopsweg gereed zijn gekomen. Hedenmorgen hebben wij naar aan leiding van het bericht in ons blad van Zaterdag over den dcfinitieven bouw van liet bad een bespreking gehad met de heeren Mr. Bierenbroodspot en J. A. C Spoel. Mr. JBierenbroodspot heeft ons een en ander verteld over de plannen en zeide allereerst, dat de bouw te danken is aan twee factoren en wel. dat het be drag van de stichting sinds 1932 be langrijk is gedaald; waren de kosten in dat jaar f 200000 exclusief grond, thans zijn zij f 90 000 inclusief grond. Dit is wel een belangrijk mindere begrooting en is dan ook te danken aan de erva ring. die men met de baden in de ove rige veertien plaatsen in den lande heeft opgedaan. De wijze van exploitatie is goedkooper en de bouw kan dan ook op vereenvoudigde wijze geschieden. Het gevolg van dit lagere bedrag is, dat de prijzen voor de baden ook veel minder zullen zijn, als oorspronkelijk het geval was. Toentertijd zouden de tarieven zijn voor een bad ongeveer 50 cent, thans bedragen deze 35 cent en verder zijn dan nog andere schikkingen te treffen, waarop wij direct nader te rug komen. Om een denkbeeld te krijgen van de exploitatie en de kosten is een vergelij king met het geschatte aantal kolenver- bruik in 1932 en het huidige zeer frap pant. Toen waren noodig 3U0 ton, thans slechts 90 ton kolen. Het is dus te be grijpen, dat de kosten hierdoor aanzien lijk zijn verminderd. Dit verbruik vindt Zijn oorzaak in de verandering van de .verwarming, die vroeger geschiedde door radiatoren en buizen, nu heeft dit plaats met warme lucht door kanalen, die on der de kleedkamertjes loopen. Dit heeft ook nog het voordeel, dat er geen con- denswater verkregen wordt. Deze nieuwe verwarming is voor het houden van wedstrijden zeer aan te be velen, want de practijk heeft aangetoond dat een verwarming van warme lucht door kanalen vooral bij avondwedstrij- den verreweg het aangenaamst is. Het aantal zwemmers Indien er per jaar 79.000 tot 80.000 Zwemmers komen, dan zullen de kosten gedekt kunnen worden en op dit aantal kan men ongetwijfeld rekenen, indien men weet, dat in Zwolle meer zwemgele genheid bestaat dan in Amersfoort en in die plaats het aantal bezoekers over de laatste helft van 1935 ongeveer 43.500 was en in het eerste halfjaar van 1936 bijna 56.500. Dit is dus ook al weer een aanmerkelijke vooruitgang, die hier in Amersfoort ook te verwachten zal zijn. De totale kosten zijn, zooals wij reeds meldden, 90.000. De Spaar ders hebben een bedrag van ƒ35.000 gestort, terwijl een leening is geslo ten van ƒ25.000 en een hypotheek van 30.000. De bouw zal geschieden door den Amersfoortschen aannemer, den heer van Hoogevest, terwijl de architect is de heer Wolter Bakker uit Baarn. Er zal naar gestreefd worden alles zoo keurig mogelijk te maken, hetgeen wij van de sportfondsenbaden kennen, verder zal alle luxe worden vermeden. De technische installatie zal ongeveer 18.000 kosten, die in Arnhem bedroeg ƒ63.000. Nogmaals zien wij hieruit, dat dit een belangrijke besparing is, die aan het effect van zoo'n installatie niets af doet. Hieraan is het ongetwijfeld dan ook te danken, dat Amersfoort momen teel reeds in het bezit zal komen van een sportfondsenbad, zooals wij er zoo veel in Nederland kennen. In de zwemzaal Het plafond zal geheel van glas wor- tien vervaardigd, het dak zal niet open gemaakt kunnen worden, zooals in vele plaatsen het geval is. Nadat men een trap is opgegaan, komt men in een por taal, dat door glas helder is verlicht. Dan gaat men door een tochtdeur en staaf men direct in de hall, waar tevens de cassa is. Drie gangen loopen van hieruit de zaal in. Een is voor de da mescabines. de ander voor die der hee ren en de derde voor de eventueele toe schouwers. Ook is er een buffet aan wezig. Het bassin zal een lengte krijgen van 25 M. en een breedte van 12 M., het vol doet dus geheel aan de eischen van den K.N.Z.B. Bovendien zijn deze afmetin gen zeer geschikt voor polowedstrijden, want het is algemeen bekend, dat de sportfondsenbaden met dergelijke af metingen het meest in den smaak val len bij de zeventallen. Dit is dan ook nog gebleken bij den wedstrijd tegen Duitschland in Breda, war Kuiper dit o.a. nog openlijk mededeelde. De diepte van het basin kan gemaakt worden, zooals men zelf verkiest, d.w.z. men kan het niveau van het water verhoogen en de diepte iets grooter maken door het in werking stellen van de z.g. polokuil De cabines zijn in de zaal aangebracht. Dit verhoogt vanzelf sprekend het gezellige in deze inrich ting. In totaal zijn er 74 cabines, ter wijl er nog 76 personen zich in de veree- nigingscabines kunnen ontkleeden. Ook zou een springtoren van 3 M. hoogte worden gebouwd, waarop 2 springplanken zijn gemonteerd. Er bestaan voorts nog plannen om een wegneembare tribune aan te leggen, die 800 personen zou kunnen bevatten. De bezoekers capaciteit per jaar is be rekend op 250.000 baden. De cabines zijn aan twee kanten van de zaal aange bracht. Aan de eene kant heeft men de dou ches, aan de andere zijde de vereeni- gings-kleedkamers. Het water zal op een gemiddelde temperatuur van 23%° Cel sius worden gebracht. Do Tarieven De tarieven voor het bad zijn zoo laag mogelijk gesteld. Voor volwassenen bedraagt de toegang 35 ct. voor kinde ren 25 ct. en voor spaarders 20 ct. Bo vendien zullen er boekjes van 10 baden beschikbaar worden gesteld voor den prijs van 3,tevens zal er voor kin deren, die in schoolverband willen ko men zwemmen, nog gelegenheid bestaan voor 10 ct. van de inrichting gebruik te maken, terwijl werkloozen, door middel van hun organisatie, nog aparte uren kunnen verkrijgen Ook nog is men voornemens het bad voor 12.50 per uur aan vereenigingen af te staan. Met deze inrichting zal Amersfoort een zeer groote attractie rijker zijn ge worden, want op het gebied van de zwemsnort was naar een soortgelijke instelling als deze, groote behoefte. De zwemmers zullen nu gelegenheid krij gen zich ten volle te kunnen ontwikke len. Bovendien mag niet uit het oog verloren worden, dat nu aan de win tercompetitie van de K.N.Z.B. kan wor den deelgenomen en de training der spelers het geheele jaar doorgang kan vinden. De^ zomercompetitie, die meestal in 4 a 6 weken afgewerkt wordt, zal nu in het geheel niet geforceerd behoeven te worden. Van het grootste belang is nog, dat het bad zonder financieele steun van de overheid zal worden gebouwd, en het geen enkele band heeft met de Gemeen te Amersfoort. Dat het aantal bezoekers van de Sport fondsenbaden in Nederland hoe langer hoe meer toeneemt, moge blijken uit het volgende: In de 2e helft van 1935 be zochten 72.191 personen het Sportfond senbad te Schiedam en in de le helft van 1936: 73.494! Dit is dus een vermeer dering van ruim 1000 bezoekers in een half jaar tijds. In Arnhem was het bezoek vergele ken bij de 2e helft van 1935 in de le helft van 1936 bijna 10.000 meer, terwijl Zwolle een vermeerdering had van 3000 over dit tijdvak. M. H. van RAALTE Amersfoort t aid- Bonneterie Peignoirs f in gewatteerd, en in geborduurde satin Wollen Jasjes en Vesten in w arme quaiiteiten Wollen Handschoenen, wollen Shawls, Wollen Hoedjes, Wollen mutsen Leder Handschoenen in zeer aparte nouveauté's Velour-Chijfon-Shawls Corsages M. H. van RAALTE Ook aan het Soesterkwartier heeft St Nicolaas Zaterdagmiddag een bezoek gebracht. Ongeveer ter hoogte van het rosarium ving de tocht aan en terwijl de muziek de bewoners uit de huizen haalde, werd het kwartier geheel door kruist. Twee zwarte Pieten vergezelden Monseigneur op zijn zegetocht, waarbij de jeugd juichend en rennend haar Spaanschen vriend straat in, straat uit volgde. Zaterdag a.s. bezoekt de Sint het Soes terkwartier nog eens, om dan weer voor een jaar afscheid te nemen. Ver der zijn er nog allerlei attracties in de étalages van de winkels tijdens deze St. Nicolaasweek. In restaurant Princess hield gister avond de Nederlandsche Mizrachi (wets- getrouwe Zionisten) een propaganda- vergadering onder voorzitterschap van den heer M. H. Cohen, die een openings woord sprak, waarin hij. het doel dezer vergadering uiteenzette. Spr. herinnerde aan de kort geleden gehouden vergadering in Monopole, welke met succes werd bekroond. Als sprekers traden op de heer M. Viskoop en den heer E. Asschcr, beiden uit Amsterdam. Nadat eenige vragen waren beant woord, werd de vergadering onder dankzegging aan de sprekers, gesloten. TENTOONSTELLING HONGAARSCHE SCHILDERIJEN Vanaf heden tot en met Vrijdag a.s. wordt in den fover van Amicitia een tentoonstelling gehouden van Hongaar- sche schilderijen. De expositie omvat een groot aantal doeken, die reeds om het feit. dat men hiermede eens kennis kan maken met de specifiek Hongaar- sche schilderkunst, een bezoek waard zijn. In ons blad van morgen komen wij hierop nader terug. BESLUIT VAN B. EN W. INGETROKKEN B en W. van Amersfoort; Gelet op het Kon. besluit d.d. 18 Sep tember 1936 Stbl. 578 tot wijziging van het Motor- en Rijwielreglement; besluiten: hun besluit d.d. 21 November 1934 be treffende het niet voeren van de in ar tikel 16 lid 1 van het Motor- en Rijwiel reglement voorgeschreven verlichting op de in dat besluit aangeduide plaat sen in de gemeente, in te trekken. Cabaretavond in „De Valk" ver* zorgd door de A'damsche Tooneelvereeniging „Vrije Werkkring" De afdeeling Amersfoort van den Kon. Nederlandschen Bond van Oud- Onderofficieren hield Zaterdag in de groote zaal van „De Valk" een feest avond, waarvoor veel belangstelling bestond. De avond werd geopend met het zingen van het Wilhelm: s, waarna de voorzit ter van de plaatselijke afdeeling, de heer J. A. U d i n g, de aanwezigen welkom heette en een speciaal woord van dank richtte aan de feestcommissie voor het organiseeren van dezen feestavond. Spreker memoreert het heuglijk feit, dat de afdeeling nu reeds 46 jaren bestaat en in al dien tijd haar bestaanswaarde be wezen heeft, waardoor zij een belangrijk onderdeel uitmaakt van den Kon. Bond. Met vreugde gewaagt de heer Uding van de vorstelijke verloving cn besluit met het verzoek om een driewerf hoera op het vorstelijk paar uit te brengen, waar- aan spontaan door de aanwezigen vol daan werd. Het feestprogramma bracht vervol gens cabaret door de Amsterdamsche Tooneelvereeniging „Vrije Werkkring" onder algemecne leiding van den heer C. F. Holman. We hebben reeds eerder kennis gemaakt met de talenten van dit gezelschap op het gebied van tooneel en bewaarden daaraan een prettige herin nering. Hetzelfde mogen we ook van de zen cabaretavond zeggen. Het was niet allemaal origineel, wat ons voorgezet werd, maar uit alles bleek, dat deze di lettanten weten, hoever hun krachten gaan en tot hoever zij mogen gaan. De middenweg werd bewandeld met behoor lijk, beschaafd, cabaret en daaraan mo gen de Amsterdammers hun welver diend succes toeschrijven. Het publiek vermaakte zich veelal kostelijk en ap plaudisseerde hartelijk. Het geheel was een goede inleiding voor het bal, dat dezen avond besloot Pianohandel Fa. R. van den Burg Arnhemsche straat. Bespeelde piano's voorradig. Vraagt prijslijsten aan. Het was Zaterdagmiddag druk op het Stationsplein en vooral de jeugd was in grooten getale aanwezig om St. Nicolaas bij zijn intrede te verwelkomen. De Sint kwam voor een verrassing te staan, want toen hij het station uitkwam, na den stationschef zijn dankbaarheid voor de goede reis betuigd te hebben door hem een geschenk aan te bieden, stond er geen rijtuig op hem te wachten, maar een paardentram. Vergezeld van liefst tien zwarte Pieten, en voorafgegaan door muziek ving toen de tramreis stapvoets naar het centrum van de stad aan, om stuwd door het jonge volkje. Bij het politiebureau werd halt gehouden en kennis gemaakt met den arm van de wet, een kennismaking, die vlot verliep onder het aanbieden van een cadeaul De stoet trok toen via de Varkens- markt naar het Leusderkwartier, het doel van de tocht, waar de belangstel ling nog toenam. De voorname gast zal deze week in dit kwartier nog vele malen blijk geven van zijn groote vriendschap voor de jeugd. Een draaiorgel en allerlei winkelat tracties dienen ter opluistering. VOOR LIEVE VROUWENSTRAAT 14 Tel. 808. vlak bij de Langestraat. Up de 11e Nationale Tentoonstel ling van pluimvee, konijnen en duiven won deze blauwroek Hol- landsche Kropper van den jeugdi gen Amersfoortsche duivenfokker R. van der Mark een eerste- en eereprijs. (Foto Weggerei a nj. en waarbij als balletmeester optrad de heer G. W. II. J. Klaassen, terwijl de muziek onder leiding stond van den heer L. G. Wiolaert. De oud-onderofficieren kunnen met recht zeggen, dat zij Zaterdag in „De Valk" een genoeglijken feestavond ge houden hebben. AFSCHEID Dr. HAVINGA De leeraar in de Fransche taal en let terkunde, dr. J. C. A. Ilavinga, van de rijks H.B.S. alhier, heeft Zaterdagmor gen afscheid genomen van collega's en leerlingen. Hij verlaat het onderwijs wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd Na een hartelijk afscheid in de leeraarskamer, waar het woord gevoerd werd door den directeur dqr school, dr. H. J. E. Bet.h, en den leeraar J. J. Brückwilder, sprak in de gymnastiekzaal namens de leerlingen H. Cramer. Den scheidenden leeraar werden ge schenken aangeboden, terwijl mevrouw Ilavinga in de huldiging werd betrok ken door haar bloemen aan te bieden. LANGESTRAAT 63 TEL. 883 Zaterdag weid in St. Aechten een kleine, maar zeer bijzondere R.K. Missie tentoonstelling geopend, die te be zichtigen blijft tot heden, Maandag avond half elf. Het is ten bate der Mis sie van pastor E. G. Boekenoogen, een Missie op de Far Oer, de Schapeneilan den. De eerw. heer Boekenoogen werd opgeleid aan het College der Propagan- de Fide te Rome. Hij was reeds aan gewezen voor een Missiegebied in Afri ka, toen kardinaal Van Rossem, hoofd der Propaganda Fide hem uitkoos om een Missie te vestigen op de Far-Ocr, waar de ruïne van een kathedraal te Kirkebo herinnert aan den Roomschen lijd van voorheen. Pastor Boekenoogen trok er heen met een Schot, den eerw. heer King. Deze heeft het er niet kun nen harden en is thans vervangen door den eerw. heer Van der Stok (Amster dam) eveneens opgeleid aan het College te Rome. Ter viering van het 5»jarig bestaan der zang. en muziekgroep TER viering van het 5-jarig be staan der zang en muziek groep, heeft gisteren de afdeeling Amersfoort der Arbeiders Jeugd Centrale in „Concordia" een leeken spelavond georganiseerd onder lei ding van Renske N ie weg. De zaal van Concordia was geheel ge vuld toen de jubileerende groep onder het zingen van „Fiere Pinkfterblom" haar entree maakte en het podium be trad. Na een korte declamatie, sprak de voorzitter, de heer P. Flick het ope ningswoord. waarbij hij zijn vreugde uitte over de groote belangstelling. Het programma ving hierna aan met eenige oud-Nederlandsche liederen door de zanggroep onder leiding van Renskc Nieweg. Het zwaartepunt was hierbij gelegd op het éénstemmig lied, later volgden nog een twee- en zelfs drie stemmig lied. Vervolgens brachten de Roode Valken onder leiding van Sijbe Dijkstra eenige aardige canons ten gehoore en werd een drietal dansen uitgevoerd. Nadat nog de Roode Valken onder de bezielende leiding van Renske Nie weg gezongen hadden, wa6 het woord aan don heer P. Tiggers, om te spreken over „De beteekenis van het leekenspel in de Jeugdbeweging." Piet Tiggers spreekt Spreker vangt zijn causerie aan met er op te wijzen, dat de A.J.C. ingesteld is om haar leden een prettiger jeugd te geven, dan de ouders zelf vroeger hac] Piet Tiggers den. Men nam daarbij een doelstelling van ontwikkeling aan, zoowel in gees telijke als in verstandelijke richting. Tot slot wees de heer Tiggers op het nut van dit A.J.C. werk, dat hier in onze 6tad onder zoo goede leiding staal van Renske Nieweg, die dan ook. met wat dezen avond gepresteerd werd voor oogen, alle eer van haar werk heeft. Vervolgens bracht het programma weer zang, dansen en muziek door de Roode wachten. Tot slot had de opvoering plaats van het zangspel „Een roman aan de wasch- tobbe" (muziek van Mozart's tijdgenoot C. Ditters von Dittersdorf). Men kon hier spreken van een één-worden van het leekenspel met gesproken woord, zang en muziek. De opvoering werd een succes, dank zij de zorg waarmede het onderwerp ingestudeerd was en niet in het minst ook dank zij de originaliteit, waarop dit spel aanspraak mag maken. Zoo Renske Nieweg pleizier beleefde van haar „discipelen", dan had zij dit zeker bij dit mooie slot. De A J.C. heeft het eerste lustrum van haar zang- en dansgroeo on nrettige wijze gevierd en een duidelijk bééld gegeven van haar doel en streven op dit gebied. Langestraat 8 Tel. 129 Slechts f 3.25 per Liter NATIONAAL HUWELIJKS GESCHENK Morgen en overmorgen collecte langs de hulzen Een collecte, die zal slagen Zónder dat wordt „opgewekt", Een collecte, die ook zónder Een „U geeft toch?" gevers trekt... Waarom hier geen aanbeveling Voor ons blad werd neer-gedicht Waarom „Philia" geen oproep Tot de Amersfoorters richt? Twee motieven geven antwoord Op de bovenstaande vraag; Weet U ze? Of geeft het moeite? Moet ik assisteeren? GróAgü Eerstens is het voor Oranje, Waarvoor i e d er klaar wil staan, Daar Oranje dat zoo dikwijls Ook voor óns reeds heeft gedaan. Tweedens wordt ons niet geboden, Dat bet offer gróót moet zijn: Alle giften zijn hier welkom, Ook al yjn die giften klein. 't Gaat niet om het vele geven Voor dit heerlijk, kleurrijk feit, Maar het gaat om een bewijs van Nederland's aanhankelijkheid! Deze gelden zoo eendrachtig Hier en elders 9aamgebracht Zullen dienen tot den bouw van Het Oranje-Prinsen-Jacht! Daarom doe ik hier geen oproep. Ieder geeft wel, wat-ie kèn; Daarom stuur ik dit gedichtje Niet op een „U geeft toch?" an PHILIA. (Nadruk verboden). BURGERLIJKE STAND 28 November Geboren: Hendrik, z. van Hendrik Gerritsen en Johanna Christina de Graaf; Johannes Corneli9 Antonius, z. van Petrus Marius van de Werf en Cor nelia de Ruijter; Hcndrika, d. van Hen- drikus van den Berg en Cornelia van Putten. KAASMARKT AMERSFOORT Aangevoerd werden 27 wagens teza men wegende 6750 K.G. Prijzen van 1921 per 50 K.G. Handel traag. ....op bruggen, binnen 8 m van straathoeken, autobushaltes, voor uitritten, brandkranen, enzoovoorts! V; h m V'fv'-'p TrM HEKIflbÉRIflO AAH HET HUVÖ-UK VAft, Hierboven reproduceeren wij een tweetal foto's van een herinneringsmedaille, welke door de firma Cornelis Begeer vervaardigd zal worden ter gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5