Wat de afdeelingen bespraken Nieuwe Ford motor HET FINANCIEEL BELEID Andere klanken J amboree-bestuur afgetreden ACHTERSTALLIGE VORDERINGEN OP SPANJE 2c BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 30 NOVEMBER 1935 B. en W. zetten de ge» nomen maatregelen uiteen in. BEN W. antwoorden, dat zij stellig meenen, dat de economische pers pectieven voor de toekomst min der somber zijn, dan tot heden het ge val was. Toch hebben zij daarmee in de begrooting geen rekening gehouden, met name hebben zij de belastingra mingen niet op dien grond verhoogd, omdat zij weten, dat een gunstige in vloed van eeniee opleving eerst na en kele jaren in de belastingopbrengsten tot uiting komt, met uitzondering van de opcenten on de Vermogensbelasting. Daarentegen hebben zij ten aanzien van sommige uitgaafposten bezwaar deze te verlagen, uit overweging, dat eenige prijsstijging is te verwachten en dat hieruit voortvloeit, dat met hoogp- re prijzen reeds minder voor de uitge trokken bedragen kan gedaan worden. In het niet verhoogen van uitgaafpos ten ligt dus reeds een bplangrijke ten- denz tot verdere versobering. Voorzichtig financieel beleid Ter voorkoming van het gevaar, dat tloor steeds herhalen van de gedachte, dat in onze gemeente niet tijdig de te ring naar de nering zou zijn gezet, de „legende" zou gevormd worden, alsof het financieel beleid in deze gemeente minder goed zou ziin geweest, moeten B- en W. zich ook thans weer niet klem tegen deze uiting verzetten. In onzen gemeente is sedert epn lange reeks van jaren een zeer voorzichtig financieel beleid gevoerd, waarbij steeds nauwlettend werd zorg gedra gen, dat aanpassing aan de gewijzigde omstandigheden plaats vond. Dat het niet is mogen gplukken dit te doen zon der belastingverhooging. mag niet als een aanwijzing van ongezond beleid worden aanvaard, aangezien de vele regceringsmaatregelen. die telkens weer nieuwe lasten op bef. gemeentelijk bud get legden, niet alleen door bezuini ging konden worden opgevangen. We mogen daarbii niet vergeten, dat in onze gemeente dp uitgaven nimmer hoog zijn opgevoerd, zoodat ook be snoeiingen aan beperkte grenzen ziin gebonden. Meermalen hpbhen B. en W. er op gewezen, doch blijkbaar is dat nog steeds tot enkele raadsleden niet doorgedrongen, dat een gemeente vele verplichte, door de wet opgelegde uit gaven heeft, die niet verminderd kun nen worden, terwijl juist in econo misch moeilijke tijden tengevolge van armenzorg en crisislasten de uitgaven der gemeenten stijgen. Het reservefonds Overigens ligt het niet in de bedoe ling van B. en W. reeds thans eenige beslissing vast te leggen over het even tueel opnemen van gelden uit het re servefonds in volgende jaren. Hun voorstel is slechts om in dc Verorde ning de mogelijkheid daartoe tp opp- nen. In de Verordening worden de grenzen van die mogelijkheid opgeno men. Een beslissing van het toepassen van die mogelijkheid zal telken jare opnieuw bij de vaststelling der begroo ting kunnen worden genomen. Het is zeer waarschijnlijk, dal. ook indien de aanschrijving van de ver minderde bijdragen eerder was ontvan gen, B. en W. toch met dit voorstel zouden zijn gekomen, omdat zij geen kans zien in de tegenwoordige omstan digheden het. bedrag van 05.826,op andere wijze te dekken, tenzij ten deele door belastingverhooging, hetgeen zij niet in het belang der gemeente ach ten. Of het Rijk deze handelwijze uit eindelijk zal goedkeuren, kunnen zij niet met zekerheid verklaren. Het ren teverlies van dc ƒ95.826 eischt in 1957 nog geen dekking, omdat het benoo digde bedrag eerst bij het sluiten van den dienst uit de reserve zal worden geput. Een ander lid vraagt of het niet mo gelijk is in het besluit om hei tekort uit het reservefonds te nemen, vast te leggen, dat het bedrag, dat. nu uit. het fonds wordt genomen, er in betere tijden weer in wordt teruggestort. B. en W. komt dit niet gewenscht voor, omdat het dan noodig is een na dere definitie van „betere tijden" op te nemen en het hun voorkomt, dat het noodig kan zijn, zoodra de toestand ppnigermate verbetert, eerst eenige nut tige zaken tot stand te brengen, alvo rens weder tot reserveering over te gaan. Intussehen z.pggen zij toe. zoodra zulks mogeliik blijkt te zijn, een voor stel tot reserveering te zullen doen. Te gemakkelijke oplossing? Verschillende leden willen zich bij het voorstel, om het tekort uit het Electriciteisfonds te dekken neerleggen, hoewel zij het in 't. algemeen betreuren, dat B. en W. tot de gemakkelijkste op lossing zijn gekomen. Enkele leden spreken daarbij de meening uit to heb ben verwacht, dat door wijziging van cijfers in verband met verdere bezuini ging no? wel iets gevonden zou zijn. Waarschijnlijk zou dit zijn geschied, als de circulaire vroeger was gekomen Voor belastineverhooging voelen ook deze leden niets. Wel hebben zij den indruk, dat in verschillende hedrijfs- begrootingen en in enkele posten nog wel eenige speling zit. Vroeg of laat zal men ook bij het putten uit de re serve vastloopen, want we moeten niet de illusie vormen, dat de verbeterde tijden zoo snel zullen komen. Nolens volens meenen deze leden zich bij het voorstel te moeten neerleggen, doch betreuren doen zij liet. Zij vragen zoo veel mogeliik te bezuinigen, om het te kort niet zoo groot te doen zijn. De aanvankelijk opgestelde begrooting, voor wat. betreft de noodzakelijk gewor den meerdere inkomsten, kon nogal spoedig sluitend worden gemaakt, om dat Ipgenover het door B. en W. ge noemde nadeelig verschil al dadelijk pen belangrijk honger bedrag aan belas tingen kon worden geraamd, terwijl verder rekening kon worden gehouden met de vastgestelde kortingen op loo- nen, 1 minder gestort behoeft te wor den in het pensioenfonds en ook de uit gaven voor rente lager zijn. Aangezien voor 1938 weder ongeveer eenzelfde be drag moet worden gevonden en het dan zepr de vraae zal zijn of weder een zelfde vermeerdering van inkomsten daar tegenover zal staan wordt de aan dacht gevestigd op de stijgende uitga ven van verschillende hoofdstukken. Nadrukkelijk wil een der leden erop wijzen, dat de betrokken diensten moe ten trachlen de toegestane sommen niet te overschrijden: zij moeten in de ver antwoordelijkheid mede worden betrok ken; tusschpntijdsche aanvragen moe ten zoo eenigszins mogelijk vermeden worden. "Andere klanken Een der leden noemt het verheugend, dat 1935 een verbetering in de gemecn- te-financiën heeft gebracht tengevolge van het zoo zuiver mogelijk stellen der begrooting. Ook acht hij het verheu gend, dat in de begrooting voor 1937 zonder belastingverhooging het even wicht is gevonden. Echter is een spaak in 't wiel gekomen door de circulaire van den Minister. Dit lid kan niet an ders dan het toejuichen, dat het, daar door ontstane tekort uit de reserve wordt geput. Maar B. en W. zullen toch wel overwogen hebben, dat als de werk loosheid niet vermindert, zij het vol gend jaar en in de toekomst, weer voor gelijke moeilijkheden zullen geplaatst worden en dan konden de reserves wel eens spoedig opgeteerd zijn. Spreker adviseert, to overwegen om door iets meer uit de reserve te nemen, een com missie of iets dergelijks in het leven te roepen, die uitziet naar cle mogelijk heid om, door steun te verleenen aan bedrijven of particuliere ondernemin gen, de werkgelegenheid te vergrooten. waardoor moreel èn financieel de werk loosheid zal kunnen verminderen. Onjuist noemen B. en W. de meening dat hun voorstel tot dekking van liet tekort voor hen do gemakkelijkste op lossing zou zijn. Integendeel is liet hun zeer moeilijk gevallen thans, na het voortdurend streven om jaar in, jaar uit, de tegenvallers in de begrooling te verwerken, de reserves te moeten aanspreken. Hoewel zij niet verwachten dat de verbeterde tijden snel zullen ko men, toch vertrouwen zij, dat er eenige kentering, is, waarvan liet gevolg een cenigermate verbeterde begrootingspo- sitie kan zijn. Teneinde verdere belas tingverhooging tegen te gaan, meenen zij, dat in deze overgangs periode een beroep op de reserves volkomen verde digbaar is. Het btrheer wordt zoo zuinig moge lijk gevoerd, teneinde te voorkomen, dat het totale bedrag ten laste van het fonds komt. Blijkt 't tekort minder dan geraamd te bedragen, dan wordt ook minder uit het fonds genomen. Eenige verwondering heeft het B. en W. gegeven, dat. de aandacht is geves tigd op de stijgende uilgavcn van ver schillende hoofdstukken. Weliswaar zijn eenige uitgaven hooger geraamd, maar deze uitgaven zijn volkomen ver klaard; daartegenover staat een ver laagde raming op meerdere hoofdstuk ken. Het totaal der uitgaven 1937 be draagt rond f.92 000 meer dan de ra ming over 1936, doch aangezien het hoofdstuk „Ondersteuning aan werkloo- zen" ruim f 10S.000 meerder uitgaven aanwijst, blijkt dat van een al gom een e stijging van uitgaven geen sprake is. Overschrijding van toogestane sommen wordt zooveel mogelijk voorkomen: geen enkele dienst zal zonder na drukkelijke toestemming van B. on W., welke slechts in bijzondere gevallen verleend wordt daartoe overgaan. B. en W. erkennen, dat, als dc werk loosheid niet. vermindert en indien dc belastingen geen hoogere opbrengst le veren, de moeilijkheden in volgende ja ren evenzoo zwaar zullen zijn en dat dan te ongelegener tijd de reserves op geteerd zullen raken. Om echter nu weer uit de reserves te putten, tenein de een commissie in het leven te roe pen, komt B. en W. niet wenschelijk voor. Grand Théatre. Van 27 Novem ber L m. 3 December vertooning van de film „Gelukskinderen". Voorstellingen: Zondag doorloo pend 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30 uur. Avondvoorstelling 8.15 n.m. Woensdag en Zaterdag malinée. 21/* uur. City-Theater. Vanaf 27 Novem ber -vertooning van de films: „Broadway Melody of 1936" en „De weerwolf van Londen". Zondag doorloopend 1.45, 4.—, 6.15 en 8.30 uur. Zaterdag 2.30 uur, 6.15 en 8.30 uur. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag 2.30 uur en 8.10 uur n.m. Cinema Amicitla. 5.930 No vember en 1 December vertoon ing van de film: „Haar grootste schat". Voorstellingen: Zondag 2.30. 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Museum Fléhlto. Westsingel (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging. Re- gentesselaan. lederen dag van 6—8 uur. R.-K. Leeszaal, Nleuwstraat 24. Openbare leeszaal met Jengdloes- zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. 30 November. Sierkunst. Genoot schap NederlandFrankrijk. Hcnry Asselin: Les Arts et les Techniques dans la vie moderne (Exposition Internationale dc Paris 1937). Met lichtbeelden. 8 uur n.m. 1 December. Theosofische Loge. Psychometrische séance door den heer E. Benedict. 8 uur n.m. BINNENLAND Conflict in de leiding van de Padvinders Vereeniging Tengevolge van een conflict in de lei ding van dc Ned. Path indersvereeniging is het bestuur van de Jamborecstich ting, hetwelk belast was met de leiding van de voorbereidingen voor de Jam boree 1937, afgetreden. Dit conflict schijnt zijn oorzaak te vinden in een verschil van mecning tusschcn den hoofdverkenncr vice-admiraal J. J Ram bon net, aan wiens zijde zich eenige leden van het N.P.V.-bestuur geschaard hebben en den waarnemend hoofdcom missaris der N.P.V., gep. kolonel A. Dic- mont, die als kampleider voor de Jam boree was aangewezen. Tijdens cle ziekte van den heer Ram- bonnet had. naar het Hbld. nader meldt, deze tijdelijk de leiding van de Jambo ree in handen gelegd van den gep. generaal H. Behrens. Het stichtings bestuur bleek het met deze benoeming niet eens te zijn, immers het was de meoning toegedaan, dat de waarnemend hoofdverkenner en tevens gekozen kampleider tijdens de jamboree de gep. kol. A. Diemont de aangewezen persoon moest zijn om den hoofdverkenner ge durende zijn ziekte te vervangen. Het stichtingsbestuur, verder bestaan de uit de heeren Diemont, mr. Menton. Mees, Bonebakker en kol. Van dei- Kamp, heeft daarop besloten collectief zijn ontslag in te dienen. Kol. Diemont heeft bovendien zijn functie in het hoofdbestuur der Ned. Padvindersvereeniging neergelegd. 's-GRAVENHAGE, 27 Nov. Het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart stelt in verband met de instelling op 7 Nov. j.l. van een auto nome clearing met Spanje, een onder zoek in naar cle achterstallige han delsvorderingen op debiteuren in Spanje, de Balearen, de Canarische eilanden, dc Spaansche bezittingen en het Spaansch protectoraat in Marok ko. Met deze achterstallige handelsvor deringen zijn bedoeld de vorderingen, welke in Nederland gevestigde perso nen, firma's of instellingen hebben op in bovengenoemde gebieden gevestig de debiteuren, wegens goeder enleveran- tics, dateerend van vóór 7 Nov. 1936. Van welke vorderingen de afdoening is vertraagd door het niet beschikbaar stellen van de bcnoodigde deviezen door de autoriteiten van dc betrokken igebiedsdeelen. Voor deze enuqete zijn van 1 Decem ber af formulieren verkrijgbaar bij den economischen voorlichtingsdienst, Rijnstraat 2i, VGravcnhage, alsmede bij de Kamers van Koophandel en fa brieken. Uiterlijk 15 December a.s. moeten de ingevulde formulieren aan eerst ver meld adres zijn ingezonden. Bij terug zending kan gebruik worden gemaakt van een bijgevoegde dienst enveloppe, welke zonder frankeering kan worden verzonden. Desgewcnscht zijn nadere inlichtin gen 1e verkrijgen bij den economischen voorlichtingsdienst, telefoon 720060 (in- tcrc. letter g), toestel 572. 2 December. Theosofische Loge. De heer J. W. G. Vreeswijk uit Utrecht spreekt over: „Theosofie een licht in de duisternis. S uur n.m. 3 December. Amicitia. Propaganda- fecstavond van de V.A.R.A. 8 uur n.m. 9 December. .Volksgebouw Ver. van Vrienden der Sovjet-Unie. Spreker: ds. Snetlage. S uur n.m. Een kleinere achtcylinder die 60 remsP.K. ontwikkelt Henry Ford heeft ditmaal bet publiek verrast met een geheel nieuwen, kleine ren acht-cylinder motor, die naast de bekende V—8 motor van 85 rem-pk. geleverd wordt. Deze kleine VS motor, die 60 rem-pk ontwikkelt, is eigenlijk een verkleinde copie van ziin grooteren broer, hetgeen moge blijken uit onderstaande specifi caties: Boring en slag Zuigverplaatsing Compressieverhouding Krachtsontwikkeling Inhoud motorcarter Inhoud koelsyseem Transmissie Overbrengingsverhouding achteras Dat deze kleine motor, die toch de groot e voordèelen biedt van een „acht cylinder, bij diegenen, die een wagen rnet een uiterst laag benzinegebruik wenschen, zonder nochtans te willen vervallen in een kleine automobiel, wel zeer in den smaak zal vallen, lijdt geen twijfel. Millioenen Ford-gebruikers hebben de groote Ford VS motor leeren waar- deeren om zijn rustigen. trillingvriicn gang, zijn enorm acceleratievermogen en zijn groote snelheid, en daarbij heeft menigeen zich afgevraagd, hoe het mo gelijk kan zijn, dat een motor van een dergelijke capaciteit toch zoo zuinig in benzinegebruik is. Thans is Hcnry Ford er in geslaagd De kleine Ford V»8 (60 rempk) naast de groote Ford V»8 motor (85 rempk) om een dergelijke motor te vervaardlBj gen, die met slechts geringe opoff&B ring aan topsnelheid (deze ligt bij kleine V8 om de 115 km/11) en as: acceleratie alle specifieke V8 voor! deelen biedt met bovendien als wins! post voor den gebruiker een uiteg; laag benzinegebruik Naar wij vernd men bedraagt dit gebruik in de pra! tijk 1 liter benzine op 9 10 K.M., he geen tevens het gevolg is van het feiu dat de nieuwe modellen aanzienlij!' lichter in gewicht zijn geworden. Wij hebben ons vanzelfsprekend hf; treffende deze nieuwe motor om naden inlichtingen gewend tot de N.V. Neder! V—8 motor 85 rempk 3.062" bij 3.75" 3622 liter 6.12 1 85 rempk bij 3800 omw. per min. 4.75 liter 20.S0 liter alle versnellingen geruischloos met synchronisatie inrichting 3.78 1 VSmotor 60 rempk 2.6" hij 3.2" 2.225 liter 6.75 1 60 rempk bij 3500 omw. per min. 3.8 liter 14.4 liter 2de en 3de verse geruischloos me! synchronisatie- inrichline 4.14 1 landsche Ford Automobiel Fabriek tt Amsterdam, en deze deelt ons mede dat ook in Nederland de productie va- dezen motor spoedig ter hand genome: zal worden. Men deelde ons voorts no: mede, dat alle standaard modellen me de kleine V8 of. naar keuze, met d« groote V8 motor geleverd zullen wor den, terwiil in de „De Luxe" modeller uitsluitend den V—8 van 85 rem—pl zal worden gebouwd. Wat. hot uiterlijk van de wagens be treft, blijkt de verandering tegenoverd? 1936 modellen voornamelijk daarin te bestaan, dat alle modellen zijn uitge rust met een geheel stalen dak, tenvf het stroomlijn-ontwerp wat verds doorgevoerd is. r ..Schel alsjeblieft uit met ruziemaken. Jullie houdt het heele vredestableau op I" (Passing Show). FEUILLETON 56 „Wat heb je eigenlijk gedaan?" „Luister", hij glimlachte toen hij ver der met haar telefoneerde. „Gerry Bruce zal hier over een half uur zijn. Maar jij kunt niet met ons luncchen in een restaurant met de kleeren die je bij je hebt" „O neen, dat kan ik zeker niet," stem de zij toe, en glimlachte geamuseerd te. gen haar spiegelbeeld dat zij vanuit het bed weerkaatst zag „Lig je nog in bed?" vroeg hij op eens „Natuurlijk. En jij?" „Ja. maar ik bedoel eh - eh dat jr andero kleeren moet hebben. Tk heb een paar bedienden van bet hotel uitgestuurd om verschillende dingen voor ie op zicht te bestellen. Je kunt dan uitzoeken wat je noodig hebt Schoenen, kousen en een japon, en nog meer dergelijke .dingen. Maar juist ge noeg om je vandaag behoorlijk in de kWren te steken, de rest komt later wel „Dat vind ik heel lief van u, mr Eaton." „O neen, in 't geheel niet. Maar zeg, zou je mij niet. Richard willen noemen." Marie Lou glimlachte opnieuw. „Wel nu dan Richard, ik geloof dat. j© ©en van de liefste men6chen bent die ik ooit ontmoet heb." Zij hing vlug de microfoon weer aan den haak en sprong uit bed. Toen Richard even na half twee bij haar kwam, was hij hevig verbaasd over haar gedaanteverwisseling. Zij had zich een eenvoudig blauw japon netje en dito hoed uitgezocht. Zij droeg beiden met de aangeboren gratie waar door de Reichleau haar bii de eerste ontmoeting reeds als een geboren Pa risienne begroette. Zij bewonderde zichzelf met kinderlijke vreugde in den langen spiegel en zij draaide zich vlug om toen hii binnenkwam. „Hou jij zoo van mij?" vroeg zij vroo- lijk Hij glimlachte verlegen. „Je ziet er allerliefst uit." Toen schudde hij met grappigen ernst ziin hoofd en voegde eraan toe: „Maar ik geloof dat jij het niet doet." „Waarom niet?" vroeg zij weer. en er was een klein beetje angst in haar 6tem te hooren. „Er ontbreekt Iets aan je toilet." zei hij. „Wat dan?" antwoordde zij, tenvijl zij zichzelf nog eens in den spiegel be keek. „Kijk. dit," zei hii en haalde een groo. te hos parma viooltjes te voorschijn. Zij nam ze van hem aan, drukte ze tegen haar gezicht en glimlachte over de bloemen heen. Hij dacht erover dat haar oogen toch nog mooier waren dan de kleur van de bloemen. „Ga nu maar mee," zei hij vrooliik, „anders ben ik bang dat Ger ry alle cocktails zal hebben opgedron ken." „Cocktails?" vroeg zij verwonderd „Wat zijn dat?" „Een 60ort drank die wij in dit mooie oud, kapitalistische land veel drinken," zei hij lachend. „Maar Rex kan er je veel meer van vertellen dan ik" Toen zij samen de gang doorliepen dacht Richard bij zichzelf dat het toch heerlijk zou zijn dit kind uit de oer wouden van Rusland zooveel aantrek kelijke dingen te leeren. Hij dacht wel dat zij nooit een dans- of speelgelegen heid, of zelfs een zee, waar het water warm genoeg was om erin te baden, gezien zou hebben. Wat zou het grap pig zijn haar met al die dingen op de hoogte testellen. Toen hij Gerr Bruce's schraal ge zicht zag hij had al een langen tijd op hen zitten wachten viel het hem plotseling weer in, dat hij, voordat hii haar al deze aantrekkelijke dingen zou kunnen laten zien, eerst nog veel dringender zaken zou moeten behande len. „Wel Dickv", begroette Bruce hem joviaal, „heb je kaviaar besteld voor je vriend die altijd in geldverlegenheid verkeert?" „Hoopen", zei Richard. „Ik heb een half dozijn steuren meegebracht met mijn vliegtuig." Marie Lou werd in het mysterie van de cocktails ingewijd en al spoedig za ten zij om een kleine ronde tafel in een restaurant en lieten zich de lunch uit stekend smaken. Richard begon ineens de geschiede nis van Rex, Simon en den hertog te -uigaq ëeisja.v uftz fiq uaox 'uajjajjaA digd had, keek Bruche zeer ernstig. „Ik houd niet van die soort zaken, Dickv. m'n jongen. Je weet ik ben geen pessimist, maar ik geloof dat die arme kerels er heel slecht voorstaan." „Ik geloof het nietstribbelde Ri chard tegen. „Valeria Petrovna zal nu wel in Kief zijn. Zij zal Simon zeker al wel gered hebben en hij is er de man niet naar om zijn boezemvrienden te vergelen." Voor de eerste maal hoorde Marie Lou wat Valeria Petrovna met Simon van plan was, en tevens dat de actrice Bex en den hertog geheel en al aan hun lot dacht over te laten. „En wat denkt de edele Richard nu te doen?" vroeg Bruce. Richard glimlachte. „Zeg eens, Gerry, je hebt toch zeker niet in ernst gedacht dat ik jc voor de lunch uitgenoodigd heb om je alleen maar eens lekker te laten eten, nietwaar? Alleen bruikbare, practische diplomaten is het toegestaan kaviaar Ier waarde van een pond ster ling bij één maaltijd te verzwelgen. Het woord is aan u." Bruce schudde zijn hoofd. „Eerlijk ge sproken, weet ik niet wat wij zouden kunnen doen. Ik zal een paar woorden met den ouden man spreken als ik weer op het gezantschap kom. Wij kunnen hun in vrijheidstelling vragen of de zaak voor do rechtbank brengen. ITet eenige lasligc is, dat de bolsjewisten tien tegen een zeggen, dat zij nooit van die menscben geboord hebben. Ik weet heusch anders niet- wat ik ervan zeg gen moet." „Welnu, dan zal ik het je zeggen" zei Richard. „Ik zal naar Kief gaan „Mijn eerbare en oude vriend, je ba zelt," verklaarde Bruce ionduit. „Wat zou je daar kunnen doen?" „Ik zou daar een beetje kunnen rond neuzen. Daar is natuurlijk een consu laat, ik zou den consul, om te beginnen, in den arm kunnen nemen. Ik zou het opnieuw met Valeria Petrovna kunnen probeeren en als zij er reeds in ge slaagd is om Simon te bevrijden, dan zal zij mij in ieder geval wel het een en ander over de twee anderen kunnen vertellen." „Het lijkt mij zeer waarschijnlijk, dat je zelf in de gevangenis terecht komt." „Daar ben ik niet bang voor," zei Ri chard. „Die menscben daar hebben niets tegen mij. Zij zullen waarschijn lijk van mijn bestaan niet weten en ze ker niet dat ik met, de andere twee in verbinding sta. Mijn paspoort is in orde, ik zal gaan en werken met alle kracht en prestige van het oude Enge land. Als jij niets anders kunt doen dan vriendelijke nota's wisselen met die zwijnen, zal ik mij laten hangen als ik hier blijf zitten en mijn duimen rond elkaar draai." „Dat is allemaal goed en wel, mijn avontuurlijke vriend. Je moet niet te hard van stapel loopen, want in de eer ste plaats kan ik je al zeggen, dat je paspoort niet meer in orde is. Je zult opnieuw een visum moeten hebben om Rusland weer binnen te komen." „Hoelang zal dat duren?" „Als het op de gewone manier wordt aangevraagd ongeveer veertien dagen, maar als ik de zaak met Sovjet-ambte naren van de legatie hier zelf bespreek, zal bet ongeveer drie of vier dagen du ren." „Je bent een beste kerel, Gerry. Ga er als je kunt, vanmiddag nog op uit, wil je?" Richard gaf hem zijn paspoort. „Zou je de lui op het gezantschap ook niet kunnen vragen om vanavond nog een brief te verzenden? Met een klein beetje geluk kunnen zij dan antwoord hebben, vóór wij het visum hebben." „Zoo zal het geschieden, o, milde ge ver van goede maaltijden," zei Bruce plechtig terwijl hij Richard's paspoort in zijn zak stak. „Als jij naar Rusland gaat, wil tt met je meegaan," zei Marie Lou zacht jes. Richard lachte. „M'n beste kind, dsj gaat toch niet! Ik zou niet weten v': ik daar met je beginnen moest. Ik er eerst over gedacht je aan Gerrv fo- te vertrouwen, maar hij nader inzichj geloof ik dat hij daarvoor niet de nnee^j geschikte persoon is, voor zoo'n aardil, meisje als jij." „Noem mij toch mee," smeekte ft ernstig. Hij schudde zijn hoofd, .,'t Is heel li*' van ie dat je mee wilt, maar absoluu'J onmogelijk." ..Maar waarom dan?" vroeg zij. mij zullen zij in Kief evenmin wetö dat ik in een vriendschappelijke verj houding sta met jou vrienden, zelfs zou miin signalement vanuit RoW* novsk doorgestuurd zijn. Bovendien geen mensch mij in mijn nieuwe kkf ren herkennen." „Dat is waar. Maar mettegenstaaJW dat alles, komt er niets van. De eeni.C* lichte plek in deze verschrikkelijke F*" schierlenis is, dat jij nu buiten gevaa' bent." „Weet je wel, dat. je er heel verkeer| aan doet, met te weigeren mij mee nemen?" zei zij ernstig. „Wat wil jij n" heelemaal alleen in Kief beginnen, z°R' dar dat jii een woord Russisch spree^ of verstaat?" (Wordt vervolgd

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6