CENTRAAL BOND VOOR INWENDIGE ZENDING Het vorstelijk huwelijk Alg. vergadering te Amsterdam FLANDIN op Waalhaven FILMMUZIEK- auteursrecht Het Honswijk monument De Cunerakerk te Rhenen H.M.deKoningin de Groote Kerk Eerste vonnis van den marineraad Principieele grondslagen DE VERSTOORDE VERGADERING VAN DE DAGERAAD Organisatie van den overval bezoekt FELLE BRAND TE EINDHOVEN Weduwe opgelicht UIT DE STAATSCOURANT 3e BLAD PAG. i AMERSFOORTSCH DAGBLAD DS^SDAG 1 DECEMBER 1936 BINNENLAND Een verhandeling van mr. A. de Graaf over de zorg voor lichamelijk gebrekkigen AMSTERDAM. 30 November. De Centraal Bond voor Inwendige zending en Christelijk philantropische inrich tingen heeft heden in het gebouw van de A.M.V.J. zijn algemeene vergadering gehouden. Aan het jaarverslag, dat werd uitge bracht door den secretaris, den heer A. J. da Costa, is ontleend dat. het aan tal aangesloten stichtingen en vcreeni- gingen aan het eind van het vcrdag- jaar 115 bedroeg, tien zijn toegetreden, .vijf hebben bedankt. De bond ie wederom verblijd met belangrijke giften van de leden van het Koninklijke IIuis. De rijksbegrooting 1037 bevatte de gelukkige tijding dat de subsidies \oor particuliere instellin gen voor de kinderbescherming en voor reclasseeringsvereenigingcn niet ver minderd zullen worden, terwijl het al gemeen subsidie met 50.000 verhoogd it. De post bouwsubsidie onderging een verhooging ten behoeve van den voor genomen bouw van 'een paviljoen voor individucele verpleging op Valkenheirle te Maarsbergen. Verder zijn gelden uit getrokken voor de indienststelling van de jeugdgevangenis te Zutphen. In den loop van het jaar is de aclie voortgezet voor het zoo mogelijk in stand houden van het bijna als onmis baar beschouwde instituut der armen raden, waarvan er intusschen negen opgeheven zijn. Gelukkig, aldus het verslag, zijn de armenraden in de groo te gemeenten tot nu toe alle gehand haafd. In de bestuursvacature. ontstaan door het aftreden van jonkvr. van Asch van Wijk werd voorzien door de verkiezing van mr. H. F. van Meerten te Amster dam. Het financieel verslag, uitgebracht 'door mr. G. P. Haspels, \ermeldt met blijdschap dat het nadeelig saldo over 1935 (vorig jaar 1027.G11/*) is terugge bracht lot S0.46. De zorg voor lichame lijk gebrekkigen In de middagvergadering, welke ge wijd was aan de bespreking van de zorg voor lichamelijk gebrekkigen, heeft mr. A de Graaf inspecteur van den Centraal Bond rapport uitgereikt over de protestantsch-christelijke ver zorging van lichamelijk gebrekkigen. De bijzondere aanleiding zeide spr om ditmaal juist op deze groep de aandacht te vestigen, was geweest, de opening van de opzienbarend fraaie R K. gestichten voor de verzorging en voor de observatie van lichamelijk ge brekkige kinderen in twee groote com plexcn in de nabijheid van Nijmegen, voorzien van de nieuwste cn kostbaar Bte orthopacdische toestellen, operatie zalen, scholen enz. De opening trok algemeen de aandacht, vooral ook om de nieuwe combinatie van behandeling van lichamelijk- tegelijk met geestelijk gebrekkigen. In den Centraal Bond vroeg men zich af of ook in dezen Protestantschcn kring een dergelijke combinatie aanbeveling zou verdienen en of zij uitvoerbaar zou zijn. Uitvoe rig noemde mr. de Graaf de voordeelen zoowel als de nadeelen van deze gecom bineerde methode, hierin samenvattend het oordeel van deskundigen, met wie spr. over deze zaak overleg had ge pleegd. Zijn conclusie luidde dat de meesten een gescheiden opleiding verkozen, zoodat de patiënten, die aan lichamelijke en aan geestelijke kwa len lijden, in gescheiden inrichtingen dienen te worden verpleegd. De kwaal, die zich het ernstigst in hen openbaart, kan dan het eerst worden behandeld. Na in een kort overzicht de verschil lende inrichtingen, zoowel van R.K. zijde (Nijmegen) als van neutrale zijde (Hillegersberg, de Adriaahstichting, de Sophiastichting te Scheveningen enz.) te hebben genoemd, vroeg spr. daarna aller aandacht voor de twee pro- testantsch christelijke inrichtingen hier te lande: de Johanna-stichting te Arn hem en de Cornelia-sticliting te Bcetsterszwaag. Mr. de Graaf deed daarbij uitkomen hoe gering dit aantal is tegenover het grooie aantal patiënten, terwijl hij in het licht stelde, het verschil op dit ge bied in vergelijking met Duitschland en Noorwegen Spr. toonde aan dat. wanneer de Johanna stichting niet zeer krachtig geholpen wordt in haar plan nen voor een verbouwing op moderne leest, de bestaande inrichting waar schijnlijk te gronde zal gaan. Ook de Cornelia-stichting. die vroeger zoo rijk is geweest, is in de laatste jaren finan cieel zeer achteruit gpgaan De Johanna stichting is zoo zeide spr. in het bezit van een prachtig terrein aan de rand van Arnhem. Een uitstekend plan ligt gereed om ortho pacdische behandelingen schoolonder wijs mogelijk te maken. In het nieuwe gebouw is ook een ziekenzaal ontwor pen, als gevolg waarvan de zieken in de stichting kunnen worden gehouden om met het onderwijs voort Ie gaan Spr. besloot met de opmerking dat de eenige Protestantsche inrichting waar gebrekkigen onderwijs kunnen genieten, en weer voor de maatschappij geschikt kunnen worden gemaakt, niet verloren mogpn gaan. Andere zijden van dit onderwijs zijn hierna nog helicht door dr. A. van Voorthuvsen, inspecteur van het bijzon der onderwijs en door prof dr. J. W'a- terink, directeur van het Paedologisch Instituut te Amsterdam Dr. A. van Voorthuysen, inspecteur yan het bijzonder onderwijs, kreeg ver volgens gelegenheid voor het houden van zijn inleiding over het onderwerp: „De zorg voor lichamelijk gebrekkigen in Nederland". Spr. deed uitkomen dat de verzorging bestaat zoowel in medische hulp. als in onderwijs en opvoeding. De medische hulp is voornamelijk gericht op de be handeling van het zieke deel, het an dere op hetgeen bij de behandelden goed functionneert, waardoor getracht wordt van den lichamelijk gebrekkige een zoo volledig mogelijk mensch te maken. Spr. merkte op. dat men onder licha melijk gebrekkigen moet verstaan men- 6chen, die aan romp of een of meer ledematen zoo gebrekkig zijn. dat daar door moeilijkheden in hun leven ont staan. Een afzonderlijke groep wordt ge vormd door meest jeugdige personen, die lijden aan aandoeningen in de ge vvrichten, welke aandoeningen gewoon lijk van tuberculeuzen aard zijn. Merk waardig is het, tc constateeren her haalde malen merkt men zulks op hoe lichamelijk gebrekkigen er met moeizame volharding in weten te sla gen. zich zelf te helpen cn de nadoelen van hun gebrek zooveel mogelijk weten te beperken. Een feit is het. dat licha melijke gebreken veelal ontzaglijk leed onder deze misdeelden veroorzaken en te waardceren valt het dan ook dat velen voor hun gebrek een tegenwicht trachten te vinden door de ontvvikke ling van geestelijke eigenschappen. Een medische behandeling is in ons land buitengewoon goed, men kan daar voor slechts bewondering hebben. Wat het onderwijs en do opvoeding betreft dient met groote nauwgezetheid te worden nagegaan of opneming in een inrichting noodig is. Zoo veel moge lijk moet bevorderd worden dat de pa tiënten het onderwijs in de school vol gen. Gaat het lichamelijk gebrek samen met achterlijkheid cn dit komt veel voor dan zijn de moeilijkheden veel grooter. Voor deze misdeelden is het noodig. dat zij zoo goed mogelijk op een school voor achterlijken worden verzorgd, uitgezonderd gevallen, waar voor een orthopaedihche behandeling onontbeerlijk is en opneming in een inrichting volgen moet. Spr. deed voorts uitkomen, dat het onderwijs vooral gericht dient te zijn op vakopleiding. In dit verband is het te betreuren dat hPt ouderwetsche handwerk de wereld uitgaat. Over het onderwerp „enkele trekken uit de psychologie van de lichamelijk gebrekkigen" sprak hierna Prof. Dr J Waterink, directeur van het paedolo- gisrh instituut te Amsterdam. Nadat de voorzitter den sprekers dank had gebracht voor het gebodene, hebben de inleiders nog enkele hun uit de vergadering gestelde vragen beant woord. BERUCHT INBREKER AAN GEHOUDEN DELFT, 30 Nov. Gisteravond zag een rechercheur in de Ilopsteeg te Delft twee mannen, die zich daar op verdach te wijze ophielden. Een van hen kon worden aangehouden; de man werd naar hot politiebureau overgebracht, llij bleek te zijn de beruchte inbreker II. uit Den Haag, die meermalen te Delft heeft ingebroken. De politie gaat Ihnns na. in hoeverre H. schuldig is aan in braken. welke den laatsten tijd in Delft zun gepleegd. De man, die zich in gezelschap van H. bevond, zag kans te ontvluchten. ??a i'ouua'SawtvdS tot V, uur vóór zonsopgang tijn geluidssignalen verbo den: knippert dan met de koplichten als attentiesein1 GELUIDSSIGNAAL VERBODEN De Fransche oud=minister-pre< sident komt te Den Haag spreken voor de Alliance Fran?aise ROTTERDAM, no November. Met de „Oeverzwaluw" van de K.L.M., be stuurd door piloot Frijns, is Zondag ochtend omstreeks kwart voor twaalf uit Parijs op Waalhaven gearriveerd de Fransche oud-minister-president Flandin, die voor dc Hnagsche afdec- ling van de „Alliance Francaise" dezer dagen een lezing zal houden. De heer Flandin werd xergezeld door den lieer Mazodier, parlementair-redar teur van de ..Petit Parisien" en jhr. I. L. van den Berch van Ilcemstpde, ondervoorzitter van de Koninklijke Nederlandsche Yereeniging voor de Luchtvaart. Op Waalhaven waren ter begroeting aanwezig de oud-chef van het knhinet- Flandin, de heer I^irent, alsmede de directeur van de „Unilever", de heer A. Hertog en de secretaris van de .Alliance Francaise", de heer J. van Zoclcn. Het gezelschap is per auto naar Den Haag vertrokken. Vordering van Buma op twee bioscoopstheaters afgewezen 's-GRAVENHAGE, 30 November. Het Haagsche Gerechtshof heeft heden in hooger beroep arrest gewezen in twee procedures van het Bureau voor Muziek Auteursrecht (Buma) tegen het Asta-theater te 's-Gravenhage en de bioscoop-onderneming Luxor te Rotter dam. Buma had bij deze bioscopen beslag laten leggen op Va van de recette van dc vertooning der geluidsfilm „Savoy Hotel 217" op grond, dat voor de bijbe- hoorende muziek geen auteursrechten werden betaald ten behoeve van den componist Walter Gronostay. In kort geding werden deze beslagen echter door de presidenten van dc rechtbanken in genoemde plaatsen we der opgeheven, daar Gronostay alle auteursrechten aan de Ufa had ov^r- gedragen cn voor zijn compositie hono rarium van de Ufa had ontvangen. Het gerechtshof heeft heden de heide presidentieele uitspraken bevestigd. BATAVIA, 30 Nov. (Ancta). De Ma rineraad wees lieden voor de eerste maal vonnis, en wel inzake de kwestie van het aan den grond loopen van Je K—XV op 15 Mei 1936 in straat Dam pier. De Raad kwalificeerde de manoeuvre als „onvoorzichtig". De Raad is van oor deel dat de commandant zich eerst ze kerheid omtrent dc diepte had moeten verschaffen en de zeekaart nauwkeurig had moeten bestudeeren. De Marineraad bepaalt zich slechts tot de heoordeeling van de hem voorgebrachte ongevallen. De uitspraak zal aan den commandant der zeemacht cn aan den Zeekrijgsraad worden toe gezonden, waarna alsnog behandeling voor den Zcekrijgsraad zal volgen. BUITENLANDSCHE ONDERSCHEI DING 's-GRAVENHAGE. De heer M. Frey te 's-Gravenhage, hoofdingenieur der N. V. Ver. Oliefabrieken te Zwijndrecht bchoorende tot het Unilever concern, is door de Belgische Regeering benoemd tot Ridder in de Kroonorde. Een vergadering van de jury voor de prijsvraag .net assessoren van het Honswijk=Comité De vergadering van de Jury voor de prijsvraag met assessoren van het Honswijk-Comité, heeft, blijkens een ons toegezonden missive, plaats gehad. De vergadering is gepresideerd dooi den heer Ir. Joseph Cuypers. honorair architect van de Rijksmuseumgebouwen te Amsterdam. Van de drie jury leden waren aanwe zig: de heeren D. Roosenhurg, architect B..VA. en G Jacobs van den Hof. oor- zit ter van den Nederlandse-hen Bond van Beeldhouwers, terwijl de heer A Bioese van Groenou, wegens verblijf in het buitenland afwezig was. De punten, die „de principieele grond slagen voor een juist programma voor de prijsvraag" bevatten, zijn de navol gende: A. Het gedenkteeken moet hij voor keur een gebouw zijn, dat een groote inwendige ruimte heeft, welke zich leent tot velerlei exploilatiemogelijklie den ten behoeve van een sociaal doel met rhari'alieve strekking. B Het gedenkteeken moet als geheel, door vorm. beeldhouw werk, symboliek, uitbeelding cn opschrift, uitdrukking zijn van den triomf: a. van de eenheid, snamhoorigheid en paraaf beid, welke ons Nederlandsche volk (in al zijn geledingen, niet-militai- ren en militairen, mannen en vrou wen, in Nederland, Nederlandsch-Indie, Suriname en Curacao) vastberaden en met vertrouwen zich om de Koningin heeft doen scharen tot handhaving en bescherming van ons recht (om ons grondgebied door oorlogvoerenden te doen eerbiedigen) en van ons zelfstan dig volksbestaan. b. van den zegenrijken invloed van de ontplooiing van die \olkskracht, ge let op het feit, dat deze er toe heeft medegewerkt om Nederland buiten oen oorlog te houden (het bekende geval „von Moltke"). C. Voor het tot uitdrukking doen brengen van het gestelde onder B in de punten a en b, heeft het Comité zich in hoofdzaak voorgesteld: a. de beeltenis van de Koningin als middelpunt van het Nederlandsche volk in het geheele Koninkrijk; b. drie eerepoorten als doorgangen i" het gedenkteekengèbouw, n.l. één voor Nederland als moederland, alsmede één voor Ned.-Indië ter eene en één voor Suriname cn Curacao ter andere zijde; c. vier zuilen (de penanten met re liëfs) waarop het gedenk'eekengchouw rust, ter symboliseering onderscheiden lijk van de beteekenis \an het Konink lijk Nederlandsche Leger, de Vesting Holland (het hart des lands met zijn° talrijke inundalies'ellin-gen), de Ko ninklijke Marine, het Koninklijk Nedor- landsch-Indische Leger. D. De totale kosten mogen een be drag van 75.000 gulden niet overschrij den. Hieraan wordt namens het Honswijk- Comité nog loegevnegd, dat het verder in de bedoeling ligt in het inwendige van het monument een historische zaal te bouwen, die in wezen hetzelfde ka rakter zal dragen als bet ui'wendigp van het gedenkteeken. Beeldt het laat ste „1 Augustus 1914" uit, het eersfe z.al door middel van muurschilderingen be langrijke historische momenten weerge ven, verhand houdende met de verdedi ging van het Rijk. Een onderzoek tegen de daders is nog gaande Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van der Waerden in verband met de verstoring van een openbare vergadering van de verceni- ging „Dc Dageraad" te Utrecht, heeft de Minister van Justitie als volgt geant woord Inderdaad hebben verscheidene per sonen. die de orde der vergadering ver stoorden, zulks gedaan o. m. door te werpen met allerlei voorwerpen cn heb ben deze lieden zich met geweld verzet tegen de aanwezige rechercheurs van politie. Tegen een aantal personen, die allen tot de N.S.B. behooren, is thans nog een onderzoek gaande op grond van zeer erns'ige verdenking, dat zij zich nan de bovenbedoelde feiten hebben schuldig gemaakt. Reeds thans kan worden medege deeld, dat onderscheidene N.S.B.- leden, wier identiteit is komen vast te staan, dc vergadering hebben be zocht cn dat zij van Amsterdam naar Utrecht zijn vervoerd in autobussen, welke door een gewestelijke organi satie-inspecteur van de N.S.B. daar toe waren besteld. Dat tusschen het gebeurde in de Dagc- raadsvergadcring to Utrecht en den overval te Weesperkarspel in Juli 1.1. verband zou bestaan, is tot dusver niet gebleken, behoudens dan in dezen zin, dat tusschen beide gebeurtenissen een zekere verwantschap niet te miskennen valt. In beide gevallen toch heeft men te doen met soortgelijke zeer laakbare handelingen, welke door do daders blijkbaar als oorbare strijdmethoden werden beschouwd. Eenig gegeven, dat er op zou wij zen, dat een speciale organisatie tot het bedrijven van terreurdaden zou bestaan, is er niet. In gevallen, waarin de verstoring der orde in een vergadering niet is uitge gaan van hen, die baar hebben belegd, doch van tegenstanders, behoort de po litie van haar bevoegdheid uit art. 22 der wet tot regeling" en beperking der uitoefening van het recht van voreeni- ging en vergadering, indien cenigszins mogelijk, geen gebruik te maken. Zij is zich daarvan wel bewust. Het kan ech ter voorkomen, dat de verstoring der orde van dien aard is, dat geen ander middel zich tot doeltreffend herstel leent. Opmerkingen van Eerste Kamerleden over het herstel Blijkens het voorloopig Verslag dei Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot verhooging van het zesde hoold stuk der Rijksbegrooting voor 1936 heeft de overweging van dit wetsont werp in de afdeelingen aanleiding ge geven tot een opmerking betreffende de voorgestelde verhooging van artikel 149 met een bedrag van f 50.000 hetwelk zal worden aangewend tot herstel van de Cunerakerk te Rhenen. Men meende te weten, dat aan de be doelde restauratie zooveel ten koste moet worden gelegd omdat de Cunera kerk vroeger niet genoegzaam was her steld en dientengevolge thans in zeer bouwvalligen staaf verkeert. Mede in verband met dit feit werd nogmaals de totstandkoming bepleit van een Monu mentenwet waarbij zal zijn bepaald wel ke gehouwen torens ed. als monumen ten moeten worden beschouwd en uit dezen hoofde onder rijkstoezicht dienen te worden gesteld, opdat, zoo noodig in tiids restauratie volge. VRACHTAUTO DOOR TREIN GEGREPEN SIDDEBUREN (Gr.) 30 November. Op den onbewaakten overweg bij Sid- aeburen is vanmorgen omstreeks tien uur een vrachtauto door een passee- renden trein gegrepen, waarbij de be stuurder van de auto er betrekkelijk goed is afgekomen. De met karton beladen vrachtauto van de gebr van de Baan. uit Delfzijl, werd op dit punt gegrepen door den trein die om half tien uit Delfzijl naar Groningen was vertrokken. De wagen werd een 25-tal meters door den trein meegesleurd waarbij het vehikel totaal werd vernield. De bestuurder van de auto van de B., bekwam een lichte hoofdwonde en is. na verbonden te zijn, naar Delfzijl vervoerd. Hoe het ongeluk is ontstaan, heeft men nog niet kunnen constateeren. Het uitzicht is ter plaat se goed. De trein had een kwartier op onthoud. DE DJALAK NAAR INDIË AMSTERDAM, 30 Nov. Woensdag morgen 2 December a.s. zal het K I..M - vliegtuig Djalak van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning van het vliegtuig zal bestaan uit dc heeren G J Geysendorf- fer (gezagvoerder), G. J Schot (2de be stuurder), C. A. Bniynestein (werktuig kundige) en C. van Beukering (radio- telegrafist). De post voor dit toestel, moet uiter lijk morgen, Dinsdagavond te Amster dam zijn. Kerkelijke plechtigheden onder leiding van Prof. Obbink cn Ds. Weiter Naar wij vernemen, staat bet thans vast, dat de kerke» lijke plechtigheden bij het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bcrnhard zullen wor* den geleid door den hofpredi* ker Prof. Dr. II Th. Obbink cn den vroegcrcn hofprediker Ds. W. L. Weiter. Omtrent de liturgie staat op het oogen» blik echter nog niets vast. 's-GRAVENHAGE, 30 Nov. Heden middag beeft II.M. de Koningin weder om een bezoek gebracht aan de Groote Kerk alhier, waar het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana met Prins Bern hard op 7 Januari a.s. zal worden ingezegend, ten einde den stand der werkzaamheden in oogenschouvv te no men en aanwijzigingen voor de rege ling der plechtigheid te geven. Slechts weinigen was bet kort tevoren anngo- kondigde bezoek bekend, doch het pu bliek schijnt vooral in deze dagen een bijzondere intuïtie voor deze dingen tc hebben, want reeds voor half drie ston den verscheidene honderden menschen voor den ingang van de k06tcrij nabij de Toronstrant te wachten, zoodat de politie tenslotte met eenige manschap- pen den weg vrij moest houden. Tc 10 minuten over half drie arriveerde onder het gejuich der menigte een enkele hofauto. waarin de Koningin, vergezeld van een hofdame, was gezeten. Bij den ingang der kosterij werd H.M. ontvan gen door eenige kerkvoogden, waarna Zij liet gebouw betrad Het bezoek duurde precies een half uur. Do menschen bleven geduldig wachten cn toen te 310 uur de Ko ningin aan den ingang der kosterij ver scheen, ging er opnieuw een luid ge juich op. Van de kerk keerde H.M. de Koningin naar het paleis Noordeinde terug. De feestelijkheden der schooljeugd Het comité voor de luisterrijke vie ring Ie 's-Gravenhage van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana met Z D II. Prins Bernhard heeft een commissie ingesteld, die tot taak heeft de feet-le- lijkhedcn der schooljeugd te organisee- rcn. Voorzitter van deze commissie is de heer J. N. Pattist, secretaris de heer P. C. Wesseling. Dc bedoeling is de jeugdige leerlingen een feeslje op do scholen te geven, de grooteren van alle scholen bijeen te brengen op verschil lende dagen om de „historische taferee len uil het leven van Willem van Gran je", voor deze gelegenheid vervaardigd door den historicus J. J. Moerman en de kinderschrijver Leonard Roggeveen Ie zien opvoeren. De regie is in handen van dr. W de Viel ter. Met het oog op de bedoeling zijn een viertal vroolijke tafereelen samengesteld. Het eerste brengt ons in bet gelukkig gezin van graaf Willem van Nassau en gravin Juliana van Stolberg, als dc Prins elf jaar is. Het tweede speelt in Vlaando ren en wel in den tijd. toen Prins Wil lem Ie Brussel werd opgevoed. Het der de geeft bet huwelijk van den Prins van Oranje met Anna van Buren, liet vierde speelt in het paleis in het Noord einde in den tijd, toen de Prinses- Weduwe Louise de Coligny er woonde. Deze feestelijkheden bestrijken eon tachtigduizend leerlingen van allerlei leeftijden en allerlei scholen Officieel Bruidslied AMSTERDAM, 30 November. De sub-commissie voor den kinderzang van het comité tot luisterrijke viering van MENGVERBOD VOOR BENZINE 's-GRAVENHAGE, 30 Nov. De mi nister van Financiën heeft het volgende bepaald: 1. Ter uitvoering van artikel 2bis, letter a der wet tot tijdelijke heffing van een bijzondcer invoerrecht op ben zine wordt met ingang van 1 Februari 1937 voor de aldaar verboden vermen ging met benzine mede aangewezen benzol, waaronder, ook voor de toepas sing van de verdere voorschriften dezer beschikking, tevens worden begrepen andere benzolkoolwaterstoffen en alle in hoofdzaak uit benzolkoohvaterstoffen bestaande, met of zonder bewerking of vermenging als motorbrandstof ge schikte vloeistoffen. 2. Mede met ingang van 1 Februari 1957 en zulks zoowel wat het in liet vrije verkeer brengen, als wat het ten vervoer aanbieden het vervoeren en bet in voorraad hebben betreft, zal alle benzol per kilogram ten minste 20 mil ligram furfurol benevens 10 gram acth.vleendichloride. terpentijn of lijn olie moeten bevatten en zullen deze herkenningsmiddelen of bostanddeelen v\elke daarvan afkomstig zijn, zich niet in benzine mogpn bevinden. 3. Het onder 1 genoemde mengver bod en het onder 2 voor benzol ingestel de menggehod gelden niet voor benzine en benzol welke mei vergunning van een inspecteur der invoerrechten en accijnzen met elkander worden ver mengd Voorts gelden nog epn aantal uitzon deringen ten aanzien van het onder 2 bepaalde. het huwelijk van II.K.H. Prinses Juli ana en Z.D.H. Prins Bernhard hoeft uit een aantal ingezonden liederen een keuze gemaakt voor een officieel .Bruidslied". De tekst hiervan is van de bekende kinderschrijfster Tiny van Klmey en dc muziek van den componist Louis Schwirtz. Het wordt bet vorstelijk paar direct na den ondertrouw op 19 Decem ber a.s. toegezongen. Deze uitvoering heeft een rcprecentntief karakter, zoo- dat dit zal geschieden namens de ge heele Nederlandsche jeugd. EINDHOVEN 30 Nov. In den nacht van Zaterdag op Zondag te kwart over iweè werd de familie L. van der Donk in haar woning aan den Aalstcrweg 44 alhier, gewekt door geruisch in de be nedenkamers. Toen de man ontdekte dat er brand was, vluchtte hij met zijn vrouw en de helde kinderen In nacht gewaad de straat op. Toen de brandweer kort daarop ver scheen stond het pand reed9 geheel ln lichter laaie De beide verdiepingen zijn geheel uitgebrand. De belendende pereelen konden gespaard blijven Ver zekering dekt de schade. De brand is vermoedelijk ontstaan door vonken uit een kachel. Een te Capelle woonachtige weduwe was vroeger in betrekking geweest bij een apotheker. Daardoor is een klein zoon van dien apotheker, een 36-iarige glazcnwasscher te 'sGravenhago met haar in relatie gekomen. Van lieverlede heelt deze man allerlei goederen, meu belen, lijfgoed en gouden sieraden van baar in bezit weten te krijgen en haar door middel van valsche brieven en kwitanties een aanzienlijk bedrag af handig weten te maken. Uit hel onder zoek is gebleken, dat hieraan verschei dene personen medeplichtig zijn ge weest. Een chauffeur, eveneens in Den Haag woonachtig, presenteerde de val sche stukken aan de weduwe en deed zich daarbij voor als een bediende van de meubelbewaarplaats, waar do reeds lang/ verduisterde goederen zouden zijn opgeslagen. Voorts fun geerde hij als een begrafenisonderne mer. die vroeger een eigen graf voor do weduwe had verzorgd. Reeds jaren werden hiervoor valsche kwitanties aangeboden en geïnd. Van do ontvan gen geldsommen maakten de oplichters goeden sier. De glnzenwasscher en de chauffeur zijn gearresteerd. Beiden hebben een bekentenis afgelegd Zij zijn in bet Huis van Bewaring opgesloten. Het zijn goe de hekenden van do justitie. Onderscheidingen Bij Kon. Besluit van 27 November 1936 is bevorderd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau Phs. van Ommeren Jr. te Wassenaar. Bij K.B. van 25 November 1936 is be noemd tot ridder in dc Orde van Oranje Nassau J. Manassen, wonende te Hil versum. hoofdvertegenwoordiger bij de N V. Alvana Cigar. Manufacturing en Import Company te 's-Gravenhage. Bij K.B. van 12 November 1936, is de eerepenning bedoeld in het Kon. Be sluit \an 4 December 1918, zooals dit i6 gewijzigd bij Kon. Besluit van 28 Octo ber 1919, in zilver, toegekend aan: L. A. Springer, tuinarchitect te Haarlem, als blijk van waardeering voor zijn be langstelling in 's rijks verzamelingen Bij K.B. van 15 Augustus 1936 is de gouden eere-medaille, verbonden aan cle Orde van Oranje-Nassau toegekend aan: J. S. J. Koenen, magazenchéf bij de rijkspostspaarbank, te Amsterdam. Ilooge Raad van Arbeid Bij K.B. van 17 November 1936, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer F. van de Walle te Am sterdam als lid van den Hoogen Raad van Arbeid, onder dankbetuiging voor de. door. hem. in die functie bewezen diensten, en zijn benoemd onderschei denlijk tot lid en plaatsvervangend lid van dien raad de heeren C. van der Lende en H. Lindeman, beiden te Am sterdam. SLEEPSCHIP ZINKENDE EMMELOORD (Schokland). 30 No vember Hedenavond om tien uur is in de haven van Schokland binnenge komen do sleepboot „Disponibel" uit Zwolle, met aan boord de drie opvaren den van de sleepkraan „Noordgeul", Ihuisbehoorende in Rotterdam. De „Dis ponibel" was met dit schip dat duizend ton meet en geladen is met grint, op weg van Ruhrort naar Lemmer. Op het IJsselmeer werd de sleep hedenavond door den opkomenden NW. storm over vallen, met het gevolg dat de „Noord- geul" los sloeg en in zinkenden toestand kwam te verkeeren. De bemanning, be- staande uit schipper van Meel, diens vrouw cn een knecht, konden zich tij dig aan boord van de sleepboot bege ven. Morgenochtend zal een onderzoek naar de „Noordgeul" worden ingesteld. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het vaartuig nog kan worden geborgen. CONTINGENTEERINGEN VERLENGD Naar mag worden verwacht, zullen de contingenteeringen van geëmailleer de, gegoten badkuipen, geëmailleerde, geslagen ijzeren badkuipen cn geomail- ieerde, crcgoten closetreservoirs per 1 December a s. worden verlengd. GRA ANNOTEERINGEN ROTTERDAM Binnenlandschc granen: Gerst Che valier f 8.258.60; bruinen boonen 9 50—11.50; haver 700—7.70; kleine groene erwten 7.50—9.50; schokerwten 14-16.50.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 9