TUsmwü Liiiqjcwsm fl. 4 0.— Verboden Het Vorstelijk Huwelijk DENT A mm Ameland heeft van den storm te lijden Ambtsjubileum Dr W. Lulof s Anersfortia's Voltana Melk: dat is fijne melk PER FLESCH 11 CENT DAMESMODtMAGAZIJN W. K. van ROSSUM 18 LANGESTRAAT Grootste Sorteering PULLOVERS en VESTEN Ook voor oudere DAMES De overstrooming te Rotterdam Het ceremonieel BRAND IN EEN WERKKAMP BAROMETERS LEESGLAZEN LOUPEN ETUI'S Opticien Tijssen WAT ETEN WIJ MORGEN? door 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 2 DECEMBER 1936 zullen Uw kinderen zeggen en ge kunt ze gerust hun gang laten gaan. Voltanamelk Is gezond, lekker on ook volkomen onschadelijk. Het moderne Voltana apparaat alleen bij ons ln gebruik behandelt de melk zoo, dat ze aan alle wettelijke eischen voldoet. Bestelt U spoedig 'n PROEFFLESCH J. P. Zo oni e r s-V ermee r „De Villa Zonneoord" v. Hol- kema Warendorf N.V., Amsterdam. Een nieuwe roman van Mevrouw Zoomers-Vermer beteekent steeds weer een aanwinst voor onze liteiatuur. Ge boeid verliezen wij ons in de meester lijke beelding harer karakters, die in hun stille, levende werkelijkheid ver uitgroeien boven de schoolsche, on echte roman-type's van een groot kwan tum der huidige boekenschrijven.), waarin wij zoo vaak te veel drukinkt en te weinig vleesch en bloed bespeu ren. In „De villa Zonneoord" teekent de schrijfster, na een wat aarzelend en langdradig begin, de levens van hen, die door erfelijke geaardheid of ande re factoren, in dit leven verongeluk ken cn, als wrakhout aangespoeld hun leven verder slijten binnen de af zondering van een zenuwgesticht. Mevr. Zoomers-Vermecr beschouwt deze personen en hun lijden met een groot indringend vermogen en met die vooroordeellooze liefde, welke zij reeds vaker voor de verongelukten dezer wereld toonde te bezitten. Er zijn in dit boek nogal wat verongelukten, die ieder echter hun eigen leven leiden en door de schrijfster dan ook afzonder lijk belicht worden, waardoor deze ro man een eenigszins fragmentarisch ka rakter verkreeg. Gelukkig ontbreekt hier niet de draad, waardoor deze frag menten tot een saamhangend geheel aaneengeregen werden. Dit saamvoe- gend element wordt in dit boek voor namelijk verkregen door de centrale figuur van Dr. Nijevelt en diens rechterhand, den verpleger Carelse, aan wie „de logés", zooals dr. Nijevelt in dezen roman zijn patiënten noemt, de resten van hun verwoeste levens toevertrouwen. In de beroepsliefde en de zelfverloochening van deze beiden gel oo ven wij, omdat de simpele ge beurtenissen ons dit geloof schenken. Wanneer de schrijfster daarop ten overvloede nog wijst, achten wij dit, evenals de soms storend ongebruike lijke woord- en zinsbouw, een tech nische fout in dit overigens zoo gaaf en vanzelfsprekend gecomponeerd pro za. Een sterk, eerlijk en bovenal diep menscheliik boek. dat door (en tevens ondanks) zijn volkomen gemis aan effectbejag den lezer van begin tot eind boeit. v. d. Kr. Ir. J. P. V a 1 k e m a Blouw „Heelal van licht"; N.V. „De Tijdstroom". Lochem. De problemen, die de moderne na tuurkunde beheerschen, leiden als vanzelf tot een nieuwere opvatting van het „wereld-probleem". Zelf ook weer door deze nieuwere opvatting geleid leert men de materie met andere oogen te beschouwen. De ophouw dezer ma terie. het heelal, verkrijgt hierdoor een geheel ander aspect. In uiterste con sequentie zou men er zelfs toe kunnen komen dit heelal en het ijle licht uit dezelfde componenten samengesteld te denken. Het jongste boek van Ir. T. P. Val- kema Blouw die zich biermede op een voor hem nieuw terrein begeeft tracht aan de resultaten der natuur kundige wetenschappen een algemeene levensbeschouwing te ontleenen. welke den modernen mensch zal kunnen be vredigen. Hij betreedt bier eensdeels het ge bied, dat o.a. door Sir James Jeans op populaire wijzo voor ieder is toe gankelijk gemaakt, maar gaat ander deels veel verder en komt tot een spe culatieve bespiegeling, die in haar relatie's tot het extra-dimensionale nieuwe en interessante perspectieven opent. Wij achten den schrijver in zijn po ging lot verhelderend beschouwen eter moderne wetenschappelijk-filosnfische inzichten en het dóórdenken van haar consecfuentie's redelijkerwijze geslaagd. Voor wie tot lezing van dit nieuwe boek zou besluiten, dat geen bijzondere vakkennis vereisrehte, is echter een ze kere speculalief-filosofiscbe ontvanke lijkheid oen eerste vereischte. Niet zoo ernstig gebleken als zich aanvankelijk deed ROTTERDAM, 2 Dec. De overstroo ming, welke hedenavond een gedeelte van de Maasstad heeft verrast, is niet zoo ernstig gebleken als zij zich aan vankelijk liet aanzien, wat intusschcn niet wegneemt dat men een twintigtal jaren terug moet gaan om een dorgelij- ken hoogen waterstand te vinden Slechts enkele uren heeft ditmaal de hooge vloed zijn kracht doen gelden cn wel van half vijf tot half zeven, toen verschillende straten en kaden in de omgeving van de Maas blank stonden. Bij het Haringvliet was de brug ge opend voordat de hooge waterstand was aangevangen. Het water bereikte daar in korten tijd zulk een hoogte dat het aanvankelijk niet meer gelukte de biug gesloten te krijgen, hetgeen uiteraard een stagnatie voor het verkeer beteeken- de. Ook op vele andere punten kon het verkeer geen doorgang vinden. Een drietal auto's die op de Oosterkade, on danks het feit dat deze als in eon rivier was herschapen wilden doorrijden, wa ren genoodzaakt in het laagst gelegen deelte van de kade stil te staan, om de eenvoudige reden dat de motoren vrij wel in het water draaiden en daardoor afsloegen. De inzittenden waren ge noopt eenige uren in hun voertuig, dat de alures van een vaartuig had aange nomen, maar dat toch niet varen wilde, te blijven zitten. In do omgeving van het Maasstation hadden enkele ondernemende mannen een primitieven carrierdienst geopend waarmede zij aangekomen treinreizi gers door het water naar veilige haven brachten, dan wel personen die van stad af naar het station wilden gaan, derwaarts vervoerden. Op enkele punten, o.a. op do Spaan- sche kade, waren gaten in de bestra ting geslagen. Een wielrijder die al fietsende door het water over de Spaan- sche kade ging, geraakte in zulk een kuil en bekwam een nat pak, doch kon behouden op het droge worden ge bracht. Verscheidene kelders en pakhuizen hebben in deze uren onder water ge staan, doch ook het café „De Gouden Leeuw" op het Oude Hoofdplein onder vond van den vloed zooveel last, dat het gedurende enkele uren gesloten moest blijven, daar er minstens een voet water in de gelagkamer stond. De belangstelling van de zijde van het publiek was op verscheidene nun- ten zoo groot, dat de politie tusscnen- heide moest komen, om de rij- en Vaar wegen voor zoover nog begaanbaar vrij te houden. Omstreeks zeven uur begon het water geleidelijk te zakken en na acht uur waren vrijwel alle straten we der geheele droog. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten dat hedenoch tend omstreeks vijf uur de vloed zich nogmaals zal doen gelden, daar de i wind nog stevig uit bet Westen woei. Wie als bruidsmeisjes en bruidsjonkers zullen fungeeren 's-GRAVENHAGE, 1 Dcc. Van of- ficieele zijde wordt thans medege deeld, dat bij bet huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard als bruidsmeisjes zullen fun geeren; de hertogin Woislawa van Mecklenburg; de hertogin Thvra van Mecklenburg: de Prinses Kira Kirilowna van Rusland; Prinses Sleglinde zur Lippe; Prinses Eli sabeth zur Lippe; Prinses Sophie van Saksen Weimar; Jonkvr. M. J. baronesse van Heemstra, hofdame van H.K.HMejuffrouw M. Roose boom: Mejuffrouw M. Michelin Mo- reau; Jonk vrouwe C. E. B Röell; Jonkvrouwe A. M. de Brauw, hof dame van H K TT.; Mejuffrouw M. del Court van Krimpen. Als bruidsjonkers zullen fungee ren: Baron A. von Cramm; Baron B. von Cramm; Commandant E. de Souzie van het 18de chausseure k cheval; Prins v Windischgratz; ba ron K. von Vitinghoff; Graaf F. zu Dohna; Graaf H Weltzeck: Graaf C. Ahlefeldt: Mr. G. D. C. ba ron van Hardenbroek; Jhr. dr. G. Beelaerts van Blokland; Jhr Ir. W. G. Röell. jachtjonker en wnd. secre taris van den prins; de heer F. Morlau. Verder zullen als kinderen mede gaan: Hertogin Eilika van Oldenburg, oudste peetekind van H. K. H.; Gra vin Svea van OeynhausenSiers- torpff; Prins Armin zur Lippe; Graaf Kasper von Ooynhausen Sicrstorpff. Voorts wordt medegedeeld, dat de familieleden en de gasten, welke Hare Majesteit heeft uitgenoodigd voor bijwoning van het huwelijk, in den avond van 4 Januari of ln den ochtend van 5 Januari zullen aan komen, dat de Koningin voorne mens is, deze gasten op een feest maal te vereenigen op den avond van den 5den Januari, waarna, zooals bekend is, in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen zal vol gen het feest van het comité voor de luisterrijke viering van het hu welijk. Den avond van 6 Januari zal eveneens door H. M. een diner worden gegeven. Den 7den om eli uur vertrekt het Prinselijk bruids paar van het Paleis, teneinde zich naar het stadhuis te begeven voor voltrekking vafi het burgerlijk hu welijk. Te 11 uur 30 begeeft men 'zich naar de Groole Kerk, alwaar de Inzegening van het huwelijk zal geschieden door ds. Wel tor, oud- hofprediker, terwijl prof. dr. Ob- bink zich zal belasten met de lei ding van den dienst. De koninklijke zangvereeniging „Excelsior" zal leiding geven aan het gezang der gemeente, terwijl de Haarlemsche Motet- en Madrigaalvereeniging muzikale medewerking zal ver- leenen. Na afloon van de plechtig heid in de kerk zal de tocht door de stad langs den aangegeven weg geschieden, waarna ten Paleize het huwelijksmaal zal plaats heb ben. Des middags zal het jonge paar geheel on-officieel vertrekken. I SN O U CK A ERTL A A A 20 AMERSFOORT Tel. 2159 GEHEEL GEBIT MET VOLLE GARANTIE PIJNLOOS TREKKEN INBEGREPEN AANGEPASTE TARIEVEN SPREEKUUR VAN DEN TANDARTS DINSDAG DONDERDAG VRIJDAG 10—12 en 1.30—3.30 EN VOLGENS AFSPRAAK MONDONDERZOEK en ADVIES KOSTELOOS - Duinenrij weggeslagen tot op 2 Meter van het bad* paviljoen HOLLUM (Ameland), 1 Dec. De Noord-Wester storm, samen vallende met springtij, beeft vanmorgen ook op Ameland hoogen vloed veroorzaakt, waardoor Ameland aan alle zijden stuk ken grond aan de zee heeft moeten af staan. De duinenrij aan de Noordkust, ter hoogte van het badpaviljoen „Stein- voorte" te Nes, is weggeslagen tot op ongeveer twee meter van dit gebouw, zoodat bij den volgenden stormvloed het paviljoen door de zee dreigt te wor den verzwolgen. De dijk van bet water schap Nes-Buren, welke bet bij vorige stormen deerlijk moest ontgelden en welke men bezig was met alle kracht te herstellen, heeft, niettegenstaande de wind voor dezen dijk niet ongunstig stond, wederom eenige gaten gekregen. Ook de duinen aan de Westkust van Ameland zijn opnieuw eenige meters weggeslagen. De Noord-Westerstorm heeft het war ter van de Noordzee ook op Schiermon nikoog buitengewoon hoog opgestuwd. De zee staat tegen den duinvoet, waar aan reeds belangrijke schade is toege bracht. De afslag bedraagt hier en daar reeds anderhalven meter. De postboot „Brakzand" heeft door het hooge water vertraging gekregen, omdat de steiger voor de boot te laag ligt om behoorlijk te kunnep meeren. WÏERINGERWERF. 1 December. Door onbekende oorzaak Is heden brand uitgebroken in het houten kan toorgebouw van het Joodsche werk kamp in den Wieringermeerpolder. De sterke noordwesten wind wakkerde het vuur. dat in het houten huis gretig voedsel vond. nog aan, zoodat de brand weer van het werkkamp genoodzaakt was zich te beperken tot het nathouden van de omliggende houten gebouwen Zij slaagde er in deze te behouden. Het houten kantoorgebouw is geheel in vlammen opgegaan. De geheele ad ministratie van het werkkamp is mede verbrand. De schade wordt door verzekering gedekt Langestraat 56 Telefoon 886 VOOR DE KOFFIETAFEL Sardientjes op geroosterd brood. Bereiding: Besmeer sneedjes geroos terd brood met boter, Ontdoe de sar dientjes zooveel mogelijk van hun vel haal de ruggcgra#t er uit. Leg op ieder stukje brood een sardientje, druppel er wat citroensap op. Dien er apart een heel fijngehakt uitje bij op. VOOR DE MIDDAGTAFEL Runderribstuk (2 dagen). Aardappelen. Groene kool. Sinaasappelflensjes. Huldiging in het gebouw van het G.E.B. te Am» sterdam AMSTERDAM, 1 Dec. Dr W. Lu lofs, directeur van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf te Amsterdam, is hedenmorgen ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum door B. en W. ten stadhuize ontvangen. In de vergaderzaal van het gebouw van het Gemeentelijk Electriciteitsbe drijf kwam te half twaalf het personeel van het bedrijf bijeen om zijn directeur te huldigen. Mr. Haitink, administra tief directeur, sprak den heer Lulofs toe en bood hem een album aan met foto's van het bedrijf. De heer Lulofs schonk aan negen af- deelingschefs, die 25 jaar lang met hem hebben samengewerkt, een zilve ren sigarendoos met inscriptie. Ook aan zijn mededirecteur mr. Haitink overhandigde de heer Lulofs een kleine herinnering. De heer Hanson, een der afdeelings- chefs, bood namens het personeel een bloemstuk aan en een versiering voor de schrijftafel van den directeur. Hedenmiddag heeft de heer Lulofs le zijnen huize receptie gehouden. RUSSISCH STOOMSCHIP VRAAGT SLEEPBOOTHULP HOEK VAN HOLLAND, 1 Dec. Het Russische vrachtschip „Baikal dat zich vijftien mijl bewesten den N. Water weg bevindt, drijft met gebroken stuur- gerei rond en heeft om sleepbooihu' geseind. De sleepboot „Oostzee" van L. Smit en Co. is tot assistentie uitgevaren. Grand ThéAtre. Van 27 Novem ber 4. m. 3 December vertooning van de film „Gelukskinderen". Voorstellingen: Zondag doorloo pend 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30 uur. Avondvoorstelling 8.15 n.m. Woensdag en Zaterdag matinée. 2Va uur. City-Theater. Vanaf 27 Novem ber vertooning van de films: „Broadway Melody of 1936" en „De weerwolf van Londen". Zondag doorloopend 1.45, 4.6.15 en 8.30 uur. Zaterdag 2.30 uur, 6.15 en 8.30 uur. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag 2.30 uur en 8.10 uur n.m. Cinema Amicitia Geen film- vertooning. Voorstellingen: Zondag 2.30. 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m, Mnseum Fléhite. WestsingeL (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Go- bouw Theosofische Vereeniging. Re gen tesselaan. lederen dag van 6—8 uur. R.-K. Leeszaal, Nleuwstraat 24. Openbare leeszaal met Jengdlees- zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. 2 December. Theosofische Loge. De heer J. W. G. Vreeswijk uit Utrecht spreekt over: „Theosofie een licht in de duisternis. 8 uur n.m. 3 December. Amicitia. Propaganda- feestavond van de V.A.R.A. 8 uur n.m. 5 December. De Valk. Kinder feest Bestuurdensbond Amersfoort. 35 uur nam. 7 December. Volk6gebouw. R.S. A.P. De heer A. Langkemper spreekt over: „De revolutie in Span je". 7.30 uur nam. 7 December. De Valk. S.O.V. St. Nicolaasfeest voor de jeugd. 6—10 uur. 7 December. Grand Théatre. St. Nicolaasfeest voor de O.L. scholen. 8.30—10, 10.30—12, 1.30—3.30 en 4—6 uur. 9 December. De Valk. Jaarver gadering Mil. Motorbrigade. 8 uur 9 December. Volksgebouw Ver. van Vrienden der Sovjet-Unie. Spreker: ds. Snetlage. 8 uur n.m. 1113 December. De Valk. Ten toonstelling van kanarievogels. 1113 December. De Valk. Dui ven tentoonstelling van „De Lucht post". 12 December. De Valk. Soirée A. G.V. „Excelsior" 8 uur nam. 12 December. Amicitia. 't Nut. Nieuw Schouwtooneel voert op „De Vreemdeling" 8 uur nam. 14 December. Lulhersche Kerk Openbare Getuigenisavond van „Kerk en Vrede". Sprekers Ds. W. F. Golterman, Doopsgez. Pred. al- bier over „Vredo op aarde" en ds. D. Broers, Ned. Herv. Pred. te Schiedam over „Vrede in mijn hart". S.15 nom. 15 December. Bestuurskamer Amicitia. Mij. Nijverh. en Handel. Lezing van ir. Brunings over de kosten van de electriciteit en electr. ■tarieven. 8 uur. Pianohandel Fa. R. van den Burg Arnhemsche straat. Uitgebreide Muziekhandel Alle uitgaven. FEUILLETON Een fle6ch met zoete Kaukasische wijn stond naast zijn stoel op een klein tafeltje, een Fransche roman lag op zijn knieën, maar geen van beide scheen hem veel afleiding te bezorgen als in gedachten verzonken keek nij uit het venster dat uitzag op een zeer drukke straat Kief scheen een zeer be drijvige stad, maar Simon dacht dat dat hoogstwaarschijnlijk kwam door dat er slechts vijf dagen in de week werd gewerkt. Hij hoorde een zaclii geluid bij de deur en wendde zijr hoofd om. „Richard!" riep hij aangenaam ver rast uit „Hallo, Simon!" Richard sloot de deur vlug achter zich en draaide den sleutel in het slot om. Toen liep hii zacht naar de andere deur die toegang gaf tot een aangrenzende kamer „Hoo kom jij hier?" vroeg Sim m met een breoden glimlach Men kon aan hem zien dat hij zich over het l>a zoek van zijn vriend verheugde Richard ging naast Simon's gemak kelijken stoel zitten. „Hoe gaat het nu met je been?" vroeg hij. „Prachtig! Hoe wist jij daarvan? En eb en boe weet je dat ik in Kief ben? „Dat is een lange geschiedenis, beste kerel Wanneer komt mevrouw terug?' „Dat zal nog wel een uurtje duren Maar waarom vraag je dat? Zij is bui tengewoon goed voor mij geweest" „Inderdaad," knikte Richard, „maar met dat al zou ik haar liever niet wil len ontmoeten Hoe gaat het met RiX en den hprtog?" „Zij zijn eruit, zij beeft alles in ordp gebracht." ,l'>en je daar zeker van, Simon?" „Mm," knikte Simon vlug, „zij heb ben Kiel gisteren verlaten „Zoo? Maar eh neem mij niat kwalijk dat ik het vraag waaro.n ginc jij ook niet mee?" ..Wel, dat zal ik je vertellen," c-*> Simon langzaam „Ik eh ga eb trouwen Richard glimlachte. „Mag ik de ge lokkige man dan felicileeren?" Simon lachte op zijn eigenaardige nerveuze wijze ,.ïk had nooit kunnen denken da! ik nog eens zou trouwen maar je ziet da! ik van gedachten ver anrlerd hen.'' „Prachtig! Je weet hoe hl ij ik hen als alles goed met je afloopt. Wanneer breng je jp bruid mee naar Engeland?" „Ja eh inderdaad, dat is een moeilijke kwestie. Ik kom namelijk niet naar Engpland terug Dat is juin het onaangename van de kwestie. Va leria Pctrovna neemt het zeer ernstig op voor het nieuwe Rusland. Zij wil er eenvoudig niet van hooren naar En geland te komen Zij vertelde, op haar eigen manier, dat zij vond dat zij deel uitmaakt van het Russische volk Bo vendien gelooft zij werkelijk dat de communisten een betere wereld zullen maken voor ieder mensch en dat Rus land het eenige land is waar men ie ven kan. En ik moet je zeggen, dat ik geloof dat er veel van waar is" „Simon, je praat onzin, en dat weet je zelf Maar in ernst gesproken, ben je werkelijk bereid om allee op te ge ven en in dit beroerde land je leven te eindigen?" Simon veegde met zijn dunne hand over zijn hong voorhoofd „Neen," be kende hij „ik haat dit land Maar als zij niet naar Engeland wil komen, wai bliift mij dan over?" Richard stond op „Houd je.werke lijk zooveel van deze vrouw,'Simon?" „Ja," knikte Simon ernstig, en hij zei: „Ik geloof niet dat ik ooit ieman ontmoet heb, waar ik zoovee] van zou kunnen houden als van haar." „Da! te pen van de onaangenaamste dingen die ik ooit in mijn leven heh meegemaakt." zei Riehard en hegon z.ermwachlig het verlrpk op en neer te loopen „Hoe bedoel je dat?" Wel om je de waarheid te zeggen, heb ik Valeria Petrovna ongeveer een week gp|prlen in Moskou ontmoet, (k vermoed dat zij dat jou wel niet ver teld zal hebben wel?" „Neen," zp'i Simon verbaasd, „ik wist niet dat je al eerder hier geweest was „F.n tneh is het zoo Het is nog geen week geleden. Maar het is een feit dat het mij voorkomt alsof het al een maand geleden is .Te herinnert |p mts schien nog wel dat jp gevraagd hebt om een onderzoek naar je in te stellen wanneer je binnen drie weken niets van jc had laten hooren. Weet je nog wol, het was op de partij van Mariam? Welnu, midden Februari begon ik on gerust te worden Ik vervoegde mij bij het Bureau voor Vreemdelingenver keer, maar men kon mij daar geen in lichtingen verschaffen. Daarom besloot ik aan het einde van de maand zelf over te komen Wanneer ik te Moskou zou aankomen teek bet mij heel waar schijn lijk je bij Valeria Petrovna to ontmoeten of althans van haar iets over je te vernemen Daarom zocht ik haar op Door een ongelooflijke beschik king van het noodlot, was die goerte engel Marie Lou er juist toen ik er ar riveerde." „Inderdaad" knikte Simon, „natuur lijk heeft Valeria Petrovna mij verteld dal Marie Lou met de ikon bij haar ge komen is en dat zij erin geslaagd vv^s het meisje veilig huiten het land te krijgen." „Dat heeft zij gedaan, dat wil zee gen. ik heb baar meegenomen Maar voordat wij vertrokken, vertelde je vriendin mij veel van haar plannen voor de toekomst en ook hoe zij ov^~ Rex en den hertog dacht." „Zoo?" „Ja." Riehard keek zijn vriend ern stig aan. „Ik ga je niet vragen, Simon of je erin toestemde met de dame in kwestie aan te teekenen, of hoe zij dat hier nnemen. alteen maar uit de over weging dat je allppn ten hehoeve van de Reichteau en Rex je oude leven hebt opgegeven om met haar eer» nieuw te beginnen Maar hoe bet ook zij. jij bent er de man heelemaal niet naar om bier bij de pakken nepr te zitten en die smerige wijn te drinken „Zij heeft niet alleen beloofd mijn vrienden bun vrijheid te doen weerg*1 ven, zij hopft het ook gedaan" „Geloof je dan niet. beste jongpn. dat Rex en de hertog nog steeds hier in de gevangenis van Kief zitten? Rn je kunt er God voor danken dat zij er nog zijn, ik ben eerst zeer bang ge weest dat zij reeds lang doodgeschoten zouden zijn." Simon sprong plotseling op. Zijn mond ging wijd open. „Dat is niet waar. Riehard Ze heeft altes in orde gemaakt. Zij heeft van Stalin een speciale toestemming ge kregen, zoodat zij het land konden ver laten Het duurde wel wat langer dan met mij, maar zij vertelde mij eerst gisteren dat zij onder bewaking naar het station gebracht waren en dat zij zich nu reeds op de thuisreis bevin den." „Dan heeft zij je een leugen verteld Zij vertelde mij zelf in Moskou dat de eeniee manier om jou uit de gevange nis te krijgen was, dat je met haar zou trouwen en dat je hier zoudt blii ven Je wist te veel van Rusland om dit land weer rustig te kunnen veria ten. Zij kon natuurlijk niet eveneens met Rex en den hertog trouwen, en bovendien waren dat „vijanden van Rusland" Daarom konden zij, wat haar betrof, naar den duivel loopen Ik zou Moskou nooit verlaten hebben maar zij dreigde mij de arme, kleine Marie Lou aan de politie te zullen overleveren en daarom verliet ik Mos kou, in de veronderstelling dat alles goed zou afloopen „Dat is rpeds dagen geleden, Riehard Wat Marie Lou betreft, ja, dat was begrijpelijk. Zij was jaloerseh op MariP T.ou omdat die mijn been verzorgd hal Zij bad misschien een of ander dwaas idéé dat het meisje op mij verliep! was je weet nu eenmaal hoe vrou wen zijn. Zij zou haar niet aan de po li tie overgeteverd hehhen, maar ik stem toe dat zij erg blij was haar op, deze wijze uit den weg geruimd te hebben. Wat Rex en den hertog betreft, daarover heeft zij eigenlijk nooit veel met mij gesproken." „Het spijt mij, Simon," zei Riehard en schudde zijn hoofd, „ik weet dat je verliefd op haar bent, en Ik vind het allemachtig beroerd dat ik het ben die je dit allemaal vertellen moet Ik zal niet zeggen dat zij, wanneer zij fF- kund had, onze vrienden niet uit de L gevangenis gehaald zou hebben, al zou hot alleen maar geweest zijn om jou een plezier te doen, maar de geheele kwestie is doodeenvoudig: zij is niet machtig genoeg daarvoor. Rex en de Reichteau bevinden zich nog altijd hier in Kief. Ik weet het omdat een van onze geheime agenten in Weeneu mij in kennis bracht met een cipier van de Kievo-Pecher-Lavra. Hij heette Shubin. Ik heb hem vanmorgen ont moet en zij wachten nog slechts op in structies uit Moskou om hen beiden tö doen fusilleeren." „Groote God, wat moeten wij dan doen?" „Ik weet het niet. Ik kan er niet mper uitkomen." Simon kreunde. „En dan te beden ken dat ik hier niets gedaan heb, van Zondag af Ik wilde maar dat ik het geweten had." „Roste kerel, dat wist je toch ook niet. Je moet jezelf daar geen verwij ten over maken De zaak is, wat wij nu doen kunnen?" „Wat eh denk je van je vriend den cipier?" (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6