Amsterdamsch Gerechtshof op „Nijenrode" DISCONTO VERLAGING Een onderzoek in het kasteelpark Ontvangsten der Spoorwegen Werkloosheids cijfers G. Velthuijsent oekje TOONTJE VAN TEL'i DE MILLIONNAIR Kon. familie op Belgische legatie POOLSCHE ONDER SCHEIDINGEN Holl. Kamermuziek- vereeniging 3e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD Geluidsproeven in de vroe* gere slaapkamer der familie Onnes Gistermorgen heeft in het kasteel „Nijenrode" t.e Breukclcn het Ge rechtshof uit Amsterdam een na der onderzoek ingesteld naar bijzon derheden, die gedurende de behandeling van de zaak-Onnes voor het Hof niet tot algeheele klaarheid konden worden ge bracht, in verhand waarmede het Hof toen besloot naar het kasteel te Breuke len te gaan, om verschillende zaken bij eigen aanschouwen waar te nemen. Er bestond voor deze buitengewone zitting van het Hof uit den aard groote belangstelling; de pers was natuurlijk zeer talrijk vertegenwoordigd, het getal photografen was zoo mogelijk nog groo- ter. De leden van het Gerechtshof namen onder leiding van den president, Mr. Jolles, eerst een kijkje in de zaal, door welker ramen de inbrekers vier jaar go- leden zijn binnengeklommen; de heer Onnes was vandaag zelf ook aanwezig en gaf in de onderscheidene zalen van het kasteel een toelichting op de situa tie, zooals die bestond toen de inbraak werd gepleegd; verschillende vertrekken hebben sedert dien een gansch andere bestemming gekregen. Ook de beide ver dedigers des heeren Onnes, de advocaten Muller Massis en Kappeyne van do Cop- pello, waren bij dezen rondgang even eens tegenwoordig, zoomede de advoca ten van Koning, zooals men weet, de hoofd-getuige in het proces-Onnes, de ad vocaten Kokoskv en Levenbach. De oude rechtszaal onzer voorouders zal wel nooit hebben gedroomd, dat zij nog eenmaal het Gerechtshof uit den jare 1936 binnen hare wanden zou zien (verschijnen. Het Hof wenschte in deze kamer van daag eerst een proef te nemen ten aan zien van het geluid; er is n.l. tijdens de behandeling van de zaak te Amsterdam betoogd, dat de familie Onnes, die sliep boven de zaal, waar ds inbraak heeft plaats gehad, wakker moest zijn gewor den door het leven, dat de inbrekers maakten door het wegschuiven van de gordijnen voor de ramen in de ridder zaal, een lawaai, dat stellig moest zijn doorgedrongen tot de vlak er boven ge legen slaapkamer der familie. Men ver zamelde zich dan hedenmorgen in deze slaapkamer, nam er een doodsche stilte in acht, terwijl de veldwachters, die be neden waren gebleven, in de ridderzaal met breede zwaai de gordijnen heen en weer schoven, gordijnen die bevestigd zijn aan houten ringen, die over stokken loopen. Maar terwijl boven iedereen den adem inhield om toch maar elk geluid .verbannen te houden en beneden de veldwachters de gordijnen heen en weer haalden, zoo ongegeneerd mogelijk, ge lijk de inbrekers dat in den bevvusten nacht moeten hebben gedaan, hoorden wij boven zelfs niet het minste gerucht van eenig gcdruisch; het bleef in de voormalige slaapkamer doodstil; men hoorde alleen het zeer zachte knorren van den kachel, waarin de anthraciet te gloeien lag. De stilte werd minuten lang aangehouden maar van gordijnen- geschuif geen ahnung! Waaruit dus te concludeercn viel, dat de familie Onnes in den öefaamden nacht, zoo ge rust mogelijk heeft kunnen doorslapen, terwijl beneden in de ridderzaal een soort plundering voltro' :n werd. Een buitengewone zit ting van het Hof in deze historische zaal Toen werd een merkwaardig moment beleefd. De leden van het Gerechtshof schaarden zich rondom een tafel, voor het hooren van verschillende getuigen. Mr. Jolles, de president, deelde mede, dat het Hof er van had afgezien, om hier het gewone decorum van toga's, beffen, zaal-bodes en deurwaarders te handhaven, om van ochtend voor dezen keer te volstaan met de entourage waarin men zich bevond, een zeer hui selijke entourage, de koffie-kopjes ston den op de tafel al uitgezet om straks te worden volgeschonken, de advocaten zochten met de journalisten een plaatsje in de breede vensterbanken, van waar uit wij een prachtig zicht hadden op het kasteel-park in z'n winterschen tooi. Als eerste getuige werd thans Mejuf frouw Pape gehoord, de vroegere parti culiere secretaresse des heeren Onnes, thans secretaresse van het meisjes lyceum te Amsterdam. Zij deelde mede, den eersten Maart 1932 des morgens even na negen in het kasteel te zijn gekomen, waar zii zich als gewoonlijk naar het archief begaf; zij zag toen in de hal de ledige schilderij-lijsten staan, door de inbrekers achter gelaten. In de ridderzaal ontwaarde zij kapotte ruiten. Even later verscheen de heer Onnes en deze heeft toen. na de ontdekking van den inbraak direct en onverwijld de Breukelensche politie opgebeld. Getuige deelde wijders mede, dat op den derden Maart, de veel besproken dag. waarop Onnes en Koning, volgens dezen laat ste, des morgens tezamen zonden zijn geweest in Parkzicht te Amsterdam de heer Onnes steeds in het kasteel aanwe zig was. waar zich toen ook de verze kerings-deskundige. de heer Van der Dnssen bevond, met wien de heer Onnes samen de -lunch liepft gebruikt op het kasteel. Getuige had de stellige herinnering in den morgen van dien derden Maart den heer Onnes herhaal dcliik gezien te hebben, zoodat zij het ©naannemeliik achtte, dat de heer Onnes in den loop van den morgen heen en weer naar Amsterdam zou zijn geweest. Getuige herinnerde zich pven eens. dat de heer Onnes, toen de in braak des morgens werd bemerkt, van die ontdekking zeer hevig was ge schrokken, wat onmogelijk een gefin geerde schrik kon zijn geweest. De brieven, die de heer Onnes heeft ge schreven aan Koning en welke brieven door haar werden getikt, droegen vol gens getuige wel allerminst bet karak ter van gecamoufleerde brieven, waar in andere dingen moesten zijn bedoeld dan er in werden aangeroerd. De ge dachte van camouflage, verwierp getui ge ver. Drie volgende getuigen waren veld wachters van de gemeente-politie te Breukelen. Zij waren eensluidend in hun verklaringen, dat er jaren achter een, door deze politie des nachts werd gesurveilleerd rondom het kasteel en in het park daarvan, over de aangrenzende terreinen, welke surveillance behalve uit een oogmerk van veiligheid voor de kasteel-schatten, ook werd verricht met het oog op stroopers, die herhaaldelijk probeerden bij nacht hier hun slag te slaan. Het kwam wel voor dat maanden lang iederen nacht aldus werd gesur veilleerd, eenige keeren per nacht; soms werd dan weer enkele nachten overge slagen, maar dat overslaan van de sur veillance betrof dan ook slechts eenige dagen. De week voor de inbraak is toe vallig nacht aan nacht gesurveilleerd; in een dier nachten zag een der veld wachters, hoe drie hem verdacht-voor- komende personen per rijwiel in de na bijheid van „Nijenrode" zwierven, wat ziin aandacht trok, zoodat hij even later weer naar het kasteel ging, maar de drie lieden toen niet meer terug zag. Bij het ontdekken van de inbraak heeft de be wuste veldwachter zich deze ontmoeting dadelijk herinnerd en er ook melding van gemaakt. De gezichten dier perso nen had hij niet kunnen zien, maar hun kleeding stond hem zeer duidelijk voor oogen. Op een desbetreffende vraag van het Hof, antwoordden de veldwachters unaniem, dat de heer Onnes, die lid van den Gemeenteraad van Breukelen was, uit hoofde van dit raadslidmaatschap kennis droeg van deze nacht-surveillan ce. Toen de inbraak ontdekt was heeft de politic van Breukelen onmiddellijk onderzocht of er ook vingerafdrukken op de ledige schilderijlijsten waren aan te treffen, waartoe deze lijsten onder de daartoe vereischte „bestuiving" met een loupe zijn nagezien, maar ondanks dit zeer nauwgezette onderzoek werden ner gens vingerafdrukken waargenomen. De Breukelsche politie verklaarde voorts nog, dat de agenten voor hun nachtsur veillance gewoonlijk gewoon door de kasteel poort binnenkwamen, om zich vandaar over de terreinen te bewegen. Die poort „heette" wel gesloten te zijn, maar was in den regel niet ge sloten; en al was de groote poort- deur dan soms ook al dicht, dan was in ieder geval in die poort nog 'n k 1 e i- n e toegangsdeur door te gaan, welke kleine deur zich nimmer op slot bevond. De inbrekers vonden in den bewusten nacht dus alle gelegenheid om het kasteel te naderen; de poort verleende hun e.en gemakkelijke doortocht naar het huis. Do heer Onnes maakte niar aanlei ding dezer veldwachters-verklaringen het Hof erop attent, dat waar hem deze constante surveillance gedurende den nacht bekend was, het toch al te zot was om geloof te hechten aan een me- dedceling van Koning, volgens welke hij (Onnes) zou hebben gezegd: „de inbre kers hebben van politie niets te duch ten, want er komt des nachts nooit een politieman in of bij het kasteel, de hee- ren-dieven kunnen dus in dit opzicht rustig hun gang gaan. politie-overval is niet te vreezen. „De politie zoo ging de heer Onnes in deze verdediging he denochtend verder kwam vrijwel iederen nacht op de kasteel-terreinen; wij hebben dat heden nadrukkelijk uit den mond van drie veldwachters van Breukelen vernomen en alle drie zeiden ook, dat hij (Onnes) van die nacht-sur veillance alles af wist. Hoe had hij dan kunnen zeggen: „ga je gang maar, po litie komt hier nooit!" Met het hooren dezer politie-beambten uit Breukelen, liep het getuigenverhoor af. In de middagzitting van het Amster- damsclie gerechtshof, die te 2 uur aan vangt is het woord eerst aan den pro cureur-generaal mr. J. Versteeg, deze begon met een weerlegging van de juridische bezwaren van de verdedi ging. De procureur-generaal was van meening, dat verd. door verzwijging of verklaringen den assuradeur de over tuiging heeft bijgebracht, dat er van een werkelijke diefstal sprake was ge weest, zoodat er dan wel verdichtsels en listige kunstgrepen zijn geweest in dien men het eind-effect in aanmerking wil nemen. Tenslotte, aldus 6pr., heeft do raads man de dagvaarding nog eens onder zijn fijne juridische loupe genomen. Aan een enkele doorhaling in de dagvaar ding wil mr. Muller Massis groote con sequenties voor de geldigheid van die dagvaarding verbinden. Uitvoerig bestrijdt spr. deze meening, hij verwijst daarbij naar arresten van den Hoogen Raad. Komende tot de zaak zelve, wijst spr. er nogmaals op. dat Koning geen voor deel bij den diefstal kon hebben. Hij kon de goederen immers nooit verkoo- pen, op de assurantiepenningen had hij geen recht, van de belooning zou hij niets krijgen. Koning toonde dan ook voor het goed niet de minste belangstel ling. De beschuldiging van chantage acht het O.M. volmaakt onaanvaardbaar. Daartegenover staat een serie aanwij zingen tegen Onnes, waarvan de voor naamste is: een nijpend gebrek aan in komsten. De procureur-generaal vestigt dan nogmaals de aandacht op de gecamou fleerde brieven, en de onmogelijkheid om een crediet te krijgen. De verkla ringen van Koning vormen het sluit stuk in de bezwarende aanwijzingen tegen Onnes. Fel hekelt de procureur-generaal de houding van Onnes tijdens de zg.n. chantage, waaraan hjj geen oogenblik geruurr om vei Tot iu u? fïïioerca de financieele positie van verd. te be spreken. Daarnaast stelt spr. de geld middelen van Koning, deze laatste had zeer .zeker geen kans om 8.000.— voor de „jongens" bijeen te brengen. Dan stelt de president nog eenige vragen aan Koning. In alle opzichten handhaaft hij zijn verklaringen: Onnes is volgens hem de schuldige, alles was zorgvuldig voorbereid en van chantage van zijn get.'s kant was geen sprake. Zoo nu en dan laat zijn herin neringsvermogen hem in den steek, doch hij weet nog vrij nauwkeurig wel ke opdrachten hij uit naam van verd aan Wit braad had gegeven om door te geven aan de „verhuizers". „Die jongens hadden heel wat te ont houden", merkt de president op. Repliek van mr. Muller Massis Het woord is vervolgens aan Mr. Mul ler Massis voor repliek. Tot mijn genoegen zegt de verde diger is de procureur-generaal het voor een belangrijk deel met mijn juri dische argumentatie eens. Er is geen sprake van een somenweefsel van ver dichtsels, hoogstens zou hier door het O. M. van een uitgesponnen leugen kun nen worden gesproken. Is Van der Dusson door de kunstgre pen, zooals de dagvaarding die noemt bewogen tot het opmaken van zijn rap port. PI. is van meening, dat dit niet het geval is. Het stond vast, dat de goederen zich in vreemde banden bevonden en daar om concludeerde het rapport tot ver goeding van de schade. Tot de feiten komende, bestreedt pl. de meening van den procureur-generaal betreffende de onmogelijkheid voor Ko ning om de stukken te verkoopen. „We moeten niet vergeten, dat vele gestolen schilderijen hun weg naar par ticuliere verzamelingen in Amerika vin den." Zeer zeker had Koning belang bij do inbraak. Hij hamerde er steeds op, dat het goed „terug" moest komenbij hem. Vanmorgen bij den schouw op Nijenrode is door niets de verklaring van Koning bevestigd. De procureur-generaal noemt de chantage ondenkbaar. Het is echter al les volkomen verklaarbaar, meent mr. Muller Massis. Koning had dringend geld noodig en nam zijn toevlucht tot do meest krasse en verwerpelijke mid delen. Uitvoerig beantwoordt pl. het gedeel te van de repliek van het O. M., waarin gesproken wordt over de „camouflage brieven". De procureur-generaal heeft do bewa king op Nyenrode weinig effectief ge noemd. Maar hoofdzaak is, dat er op onregelmatige tijden werd gesurveil leerd. Koning heeft gezegd, dat Onnes hem had meegedeeld, dat er geen bewa king was. Die verklaring kon Onnes niet afgeven. Koning loog, zooals hij zooveel gelogen heeft. Het staat nu wel vast zeide pl. dat Onnes op 3 Maart niet in Amster dam is geweest, zooals Koning beweert. Juffrouw Pape heeft vanmorgen ver klaard, dat verd. thuis was. Op 7 Maart, aldus wijzen de stukken uit, stortte O. 4000 op de Bank. Hot is dus logisch, dat verd. dien dag in Amsterdam was en het geld van Goudstikker ontving. Tenslotte, aldus mr. Muller Massis, enkele woorden over het „requisitoir", dat mr. Kokosky heeft gehouden tegen Onnes, bij zijn verdediging van Koning. Wij hebben niet den verd. Koning, doch den getuige K. aangevallen en dat wol op zeer goede gronden. Vroeger, toen mr. Kokosky verdediger was van Witbraad en Johanknegt, dacht hij heel anders over de zaak. Toen vond hij de getuigenis van K. ook niet zoo betrouwbaar Mr. Kokosky, die achter den verdedi ger in de advocatenbank zit, pro testeert. Mr. Muller Massis: Ja meneer Ko kosky, nu wilt u misschien liever de zaal uit? Mr. Kokosky schudt het hoofd, waar na mr. Muller Massis zijn pleidooi voortzet met een algemeen protest tegen de houding van zijn confrère als verde diger van Koning. Met klem drong pl. tenslotte op vrij spraak van Onnes aan. Nadat nog eenige vragen aan verd. Onnes zijn gesteld, schorst de president de behandeling tot Vrijdagochtend a s Dan zal mr. Kappeyne gelegenheid krij gen voor repliek. Vervolgens zal dan de zaak tegen Koning worden afgehandeld. De cijfers over Augus* tus 1936 De Def. Ontvangsten der Ned. Spoor wegen over Augustus 1936, waren, met een bedrag van 9.042.0.16.35, rond 710.000— lager dan die over Augustus 1935 (vorige jaar rond 1.100.1000.—). De reizigersontvangsten deelden in dit nadeelig verschil voor rond 229.000. terwijl het aandeel van de goederen ontvangsten rond 451.000.— bedroeg. Ofschoon dit aanmerkelijk minder on gunstig is dan het vorige jaar, toen de verschillen voor de reizigersontvangsten rond 354.000.— en voor de goederen ontvangsten rond 681.000.bedroegen, mag de nog gestadige achteruitgang toch niet onderschat worden. Zij is te wijten aan de gewone oorzaken cn uitblijven der coördinatie. Van de klei nere baten waren de ontvangsten uit het vee vervoer ditmaal iets honger en uit de bagage nagenoeg gelijk. Post en diversen waren rond 35.000.— minder. Van Januari af werd ontvangen: f 63.984.559.01 tegen 68.716.62701 in 1035, zoodat het totaal def. nadeelig ver schil bedraagt f 4 832.068.tegen rond f 8.181.000.— in 1935. DE RELLETJES BIJ „DE BEUL" AMSTERDAM, 2 Dec. De recht bank sprak den 45-jarigen oud-politie agent H. T.. verdacht van mishande ling van een zijner ex-collega's tijdens de relletjes in den Stadsschouwburg bij ue Gpwtriin^ vmi ucui "vnj >aii het hem ten laste gelegde. Het O.M. had 30.— boete gerequi- reerd. Voor het eerst sinds geruimen tijd is percentage minder dan in zelfde verslagweek van vorig jaar De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeids bemiddeling deelt mede, dat in de week van 9 tot en met 14 November 1936 het aantal leden van ingevolge het werk loosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 530.000. Hier onder zijn begrepen 74 200 landarbei ders, te wier aanzien in de maanden Mei tot en met November ceen go gevens aangaande do werkloosheid ontvangen worden Van de 456.700 verzekerden, niet be- hoorende tot de landarbeiders, waren geheel werkloos: Tn de week van 9 tot en mot 14 Nov. 1936 20 pet., in de vorige verslagweek (26 tot en met 31 Oct. 1036) 23.7 pet., in de overeenkomstige verslagweek van 1935 20.t pc-t.. in de overeenkomstige verslagweek van 1931 25.8 pet. Voor hef eerst sinds geruimen tijd is het percentage van de geheel werkloozen lager dan in de over eenkomstige verslagweek van het vorige jaar. Bij 1057 organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden 14 Nov. 1936 in totaal 41S.852 werkzoekenden inge schreven, onder wie 395.768 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 402.755 werkloos, onder wie 3S1.875 mannen. Blijkens mededeeling van den direc teur-generaal van werkverschaffing en steun verleening waren einde Septem ber j.l. 40.193 arbeiders geplaatst bij een werkverschaffing. Neemt men in aanmerking, dat dezen zijn begrepen in de ruim 402.000 wcrklooze inge schreven werkzoekenden, dan volgt daruit, dat rond 350.000 van dezen in het geheel geen arbeid kunnen ver richten. Met financieelen steun van de Overheid waren 818 personen tewerk gesteld in het landbouw- en tuinbouw bedrijf, laatstbedoeld aantal is niet be grepen onder de in een vorig bericht als werkloos opgegeven personen op het einde van September 1936. Het bestuur van 't Werkfonds 1934 deelt mede, dat 13 November 1936 het aantal arbeiders bij openbare werken, die op de bouwplaats zelf werkzaam zijn, pl.m. 3100 bedroeg. Rekent men daarbij hen, die indirect door deze werken arbeid hebben, dan komt men op globaal 8500 arbeiders. 's-GRAVENHAGE, 2 Dec De Pool- sche gezant te 's-Gravenhage, dr. W. Babinski, heeft namens den president van justitie, mr. J. R. H. van Schaik, de versierselen van het groot-kruis van de orde Polonia Restituta; aan den di recteur-generaal van handel en nijver heid, dr. H. M. Hirschfeld, het kruis van groot-officier in deze orde en aan den heer dr. A. II. Philipse, hoofdcom mies bij het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, de ridder orde. Daarna hebben de Poolsche ge zant en mevr. Babinski aan de gedeco reerden en hun dames een diner aange boden waarbij o.a. aanzaten vertegen woordigers' van de Nederlandsche re geering, van het departement van buitenlandsche zaken, met hun dames, en leden van de Poolsche legatie. De oprichter der Neder* landsche Middernacht* zending AMSTERDAM, 2 Doe. Gisteravond is te tien uur in den leeftijd van 71 jaar in het Dlaconessenhuis overleden de heer G. Velthuysen, secretaris van de Nederlandsche Middernachtzen- dingsvereeniging, van het Nationaal Comité tot Bestrijding van den handel in vrouwen en directeur van het infor matie-bureau tot bescherming van vrouwen en meisj'es. Tevens was de overledene secretaris van verschillende vereenigingen tot bestrijding der zede loosheid. Met Pa van der Steur heeft hij de middernachtzending opgericht De overledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau. ACTIEF OPTREDEN VAN EEN NACHTWAKER AMSTERDAM, 2 Dec. Gisteravond te 11 uur ontdekte een nachtwaker van den A G.P.N.V. een brandluent in een heerenmodezaak aan de Willem de Zwijgerlaan. De waker stelde zich on middellijk telefonisch in verbinding met den in de Bosboom Toussaintstraat wonenden eigenaar, die na een kwartier ter plaatse was. Bij onderzoek bleek, dat een strijkbout onder stroom was blijven staan, waardoor het blad van een werktafel was gaan branden. Het brandje, dat zeer waarschijnlijk, ware de nachtwaker minder waakzaam geweest, een behoorlijken brand zou zijn geworden, kon thans bijtijds wor den gebluscht STEUN GROOTE TRAWLVISSCHERIJ 's-GRAVENHAGE. 2 Dec. Gelijk be kend is. lag het in het voornemen van den minister van landbouw en vissche- rij een bedrag van 100.000.— uit het landbouw-crisisfonds ter beschikking te stellpn voor steunvcrleening aan de eroote Trawlvisscherij In de Nederlandsche Staatscourant is mans gepubliceerd de crisls-steunbe schikking 1936 (zeevisscherij), welke de voorwaarden bevat, waaronder deze steun zal worden verleend. 89. Ilier zou het echter niet bij blijven. De waterstraal immers had eon buitengewone kracht en wierp alles tegen den grond wat maar in den weg stond. Op een hoekje van het park stond een filmfotograaf met een dikke Chinees te praten. Die twee werden door de waterstraal het eerst voor het loert je geworpen. 90. Maar er gebeurde iet9 wat nog veel erger was. Een meneer die doodbedaard liep te wandelen kreeg heel onver wachts de straal in zijn rug. Die kwam met zoo'n vaart aan, dat hij voorover tuimelde en met zijn eene been tegen een beroemden bokser aanschopte. Nou. een bokser schoppen is een van dc domste dingen die je doon kunt. Aanpassing van de geld* tarieven aan die van de open markt De Ned. Bank heeft gisteren, vrij on verwacht, haar geldtarieven herzien en over de geheele linie met een half pro cent verlaagd, liet wisseldisconto is hiermede gekomen op 2 procent en de andere tarieven op 2A procent. De laatste maal, dat onze centrale credictinstelling wijziging in haar ren te voorwaarden bracht, was op 19 Octo ber J.l. toen eveneens een verlaging met een half procent werd toegepast. Dit was de eerste verandering na de afkondiging van het goudembargo door de Regeering en tevens de eerste maal, dat deze maatregel niet meer, zooals voorheen het geval was, als het z.g. klassieke middel werd gebruikt om den gulden en den goudvoorraad te bescher men, maar als een zuivere aanpassing van de officieele geldtarieven aan die van de open markt moest worden be schouwd. Als zoodanig dient ook de heden door de Nederlandsche Bank gedano stap welke op 3 Docember in werking treedt, te worden opgevat. Onze geld markt is nog steeds overvloedig van middelen voorzien en in dit verband behoeft men slechts te letten op de bankstaat van deze week, waarop de rekening-courant saldo's van anderen voorkomen met een beJrag van bijna 110 millioen gulden. De geldkoersen op de open markt bewegen zich dienten gevolge dan ook op zeer laag peil, en de lichte stijging onder invloed van den ultimo is weer vrijwel ongedaan ge maakt. Immers, het particuliere dis conto gold vandaag 1 a lVie en de koers van daggeld bleef zich op een half procent bewegen, op welken prijs het vrijwel niet ie plaatsen is. De notee ring voor prolongatie, die sinds de vo rige week van IK tot IK was opge- loopen, kwam vanmiddag weer op VA. Bovendien zijn er aanwijzingen, dat deze ruime positie van onze geldmarkt voorshands geen belangrijke wijziging zal ondergaan, aangezien het destijds uit Nederland gevluchte kapitaal blijk baar bezig is terug te keeren. In deze omstandigheden is het be grijpelijk, dat de Nederlandsche Bank besloten heeft haar tarieven aan die van de open markt aan te passen. Hieronder volgen de wijzigingen die net officieele bankdisconlo heeft onder gaan sedert den hoogslen stand van 6 procent. 26 Juli 1935* 6 procent. 22 October: 4A procent. li November: 3procent. 4 Februari 1936: 2A procent 4 Juni: AA procent. 3D juni: óYi procent. 7 Juli: 3 procent. 19 October: 2A procent. 2 December: 2 procent. 's-GRAVENHAGE. 2 Dcc. De Belgi sche gezant en Mevrouw Maskens gaven gisteren een middag-receptie ten hun nen huize aan het Korte Voorhout, waar ook H. M. de Koningin. Prinses Juliana en Prins Bernhard tegenwoordig waren. De Koningin was vergezeld van haar grootmeesteres, gravin van Lynden van Sandenburg, en haar opperceremonie- meester, graaf Dumonceau en van haar eersten kamerheer, ceremoniemeester Jhr. Sickinghe. Prins Bernhard was met zijn secreta ris Jhr. Röell. Een zoontje van den gezant bood aan de Koningin en aan de Prinses bij Haar aankomst aan de legatie een ruiker orchideeën aan. OVERTREDING UNIFORMVERBOD s-GRAVENHAGE, 2 December. Tijdens het transport van de z.g, i,Stormklok" van de N.S.B. naar den Dierentuin, werden op den Rijswijk- scheweg gisteren tien personen aange houden als verdacht van overtreding van het uniformverbod. Als begeleiders van de klok waren zij allen gekleed in eenzelfde donkergrijze uniform met rij laarzen en platte pet met stormband. Na verhoor en onderzoek werden allen heengezonden. MUZIEK De nieuwe dirigent Bertus van Lier Tot dirigent van de Holl. Kamermu- ziekvereeniging, een instelling die in dertijd door Piet Tiggers en Paul San ders in 't leven is geroepen, en waar van hij jaren achtereen dirigent is ge weest om onlangö wegens drukke be zigheden te bedanken is thans be noemd de componist Bertus van Lier. Van Lier is naar rnen weet dirigent van het Utr. Studenten-Orkest, een functie die hij met veel talent vervult. De Holl. Kamermuziekvereeniging. die een aantal jonge leden van het Concert gebouworkest omvat (e. bezield met den drank om de jonge componisten aan bod te laten komen, heeft in den loop van haar tienjarig bestaan al heel wat uitvoeringen gegeven en tientallen on bekende componisten voor het voetlicht gebracht. Deze combinatie heeft dus pioniers arbeid gedaan. Later zijn ook in Den Haag en elders soortgelijke ensemble? ontstaan. uat ae ïaeaien van van Lier nivokéil met de beginselen waarvan de Holl Kamermuziekvereeniging is uitgegaan behoeft geen betoog.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 11