.Wat de afdeelingen bespraken Theosofie een licht in de duisternis DRENKELINGEN IN AUTO'S Het onbevangen oordeel GASTAR IE VEN EN HUURVERLAGING Antwoord van B. en W. V oorzorgmaatregelen kunnen genomen worden Wijnhandel „De Moor DE UITVAART IN DE HISTORIE STADSGEBEUREN 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DC' AG 3 DECEMBER 1936 STADSNIEUWS .Vragen omtrent den bouw van arbeiderswoningen door „Goed Wonen" 1 VI Ten aanzien der Gasfabriek wijst een der leden er op, dat de gemeente door haar verkeerde bed rij fspol i tiiok bezig is „de kip, die de gouden eieren legt" te slachten. De gasfabriek moet jaar lijks voor de gemeente een winst van 50 a 60 duizend gulden opbrengen plus 60.000 voor recognitie voor het hebben van buizen in den gemeente grond Daarenboven kost de admi nistratie van de centr. boekhouding jaarlijks 30.000. Daar de gemeente deze bedragen niet kan missen, is de gasfabriek niet in staat baar tarieven te verlagen en op deze wijze de concurrentie te weerstaan van liet electriciteitsbedi ijf, waaraan zij jaarlijks meer debiet verliest, in de laatste drie jaren is bet gasverbruik geleidelijk teruggeloopen. Van 1 Jan. '33 tot 1 Juli '36 heeft de gasfabriek 1060 klanten verloren: 233 wegens elcc- trisch koken, 146 wegens geVruik van een kolenfornuis, 284 wegens gebruik van petroleum, 71 omdat ze geen geld hebben en 335 om onbekende redenen. j-Yj Deze cijfers bewijzen duidelijk, dat de tarieven te hoog zijn en wanneer niet reeds bij de begrooting dc ge meente afstand doet van een deel ha- rer winsten om hiermede de tarieven te verlagen, zullen de inkomsten van de gasfabriek ook in het komende jaar steeds meer terugloopen. En zij die eenmaal electrisch koken zijn voor de gasfabriek voor goed verloren, ik Een gemeentebedrijf vervult zijn taak slecht, indien het niet met lage tarieven het belang der gemeentena ren dient. Enkele leden dringen aan op ver laagde tarieven voor groote gezinnen en op vrijstelling van meterhuur, be paaldelijk voor werkloozen. In liet al gemeen pleiten deze leden voor de invoering van een sociale politiek ten aanzien van bet kroostrijke gezin, in verband met kindertoeslag op de loo- nen en gezinstoeslag bij de bedrijven 1 De gastarieven Hoewel ook B en W. het betreuren, dat de omstandigheden er toe leiden, dat belangrijke inkomsten uit de ge meentebedrijven moeten worden geput ten behoeve der gemeenlehuishouding (waarbij zij er op wijzen, dat het een foutieve gedachte is om daarbij ook de kosten der boekhouding op te tollen) moeten zij toch stelling nemen tegen de opvatting, dat ten aanzien van de gasfabriek een verkeerde bedrijfspoli- tiek zou worden gevoerd. Wel is de winstmarge ten bate der gemeente aan den lioogen kant, maar stellig is het onjuist te meenen, dat „omdat de ge meente deze bedragen niet kan mis sen, is de gasfabriek niet in staat haar tarieven te verlagen en op deze wijze de concurrentie te weerstaan van het electriciteitsbedrijf, waaraan zij jaar lijks meer debiet verliest." Bij dc beoordeeling der gastarieven wordt door B en W. steeds ernstig gelet op de concurrentie. Daarbij zijn zij echter van oordcel, dat een algemeene verlaging van den meterprijs in bet ge wone verbruik geen aanleiding tot meerder verbruik zal geven, doch dat integendeel de beoordeel ing speciaal moet uitgaan naar de tarieven van be paalde soort, waardoor groepen van gasverbruikers, die anders door de concurrentie zouden worden overgeno men. zich tot bet gasverbruik blijven bepalen. Dat B. en W. hierop het oog houden, kan blijken uit de toepassing van de grootverbruikerstarieven, de afschaf fing van de waarborgsommen en van het minimum-verbruik over muntme ters, terwijl zij thans voorstellen de z.g. installatiehuur te doen vervallen Van 1 Jan. '33 tot 1 Juli '36 heeft de gasfabriek niet 1069 doch 879 klanten verloren, waartegenover staan 1244 bij geplaatste gewone meters en 225 bij ge plaatste muntmeters. De afschaffing der installatiehuur voor het gebruik der munlgasinstallatie beteekent voor de gasfabriek een min dere ontvangst van 7680. Huurverl aging Verschillende leden brengen de voor gestelde derde huurverlaging in bespre king, waardoor een verlichting zal wor den gegeven aan menig gezin. Evenwel is het deze leden gebleken, dat de goed koope woningen zeer weinig in huur verlaagd worden, de duurdere vvonm- gen daarentegen aanmerkelijk. Dit acht men nu wel heel logisch, omdat er van particuliere zijde bij de duur dere woningen veel meer concurrentie is dan bij de goedkoopere, want 1 gaan de duurdere niet naar beneden, dan verkiest men dikwijls een parti culiere woning boven een gemeentelijke woning maar zijn le menschen, die het t hardste noodig hebben, dan hier mede wel voldoende geholpen? De meeste behoefte is aan goedkoope wo ningen in de huurprijzen van f i a 4.50 per week en dan meenen deze leden, dat moei het oog gevestigd moet zijn op verlaging van huur van be staande woningen, dan op bouw van weer een groot complex uoedkóppe wo ningen. waar toch ook geld hij moot. Nog steeds -«laat een loei der wonin gen in de Tulpstraat on verhuurd (men meent 11). gevraagd wordt of hierin nu nooit verandering komt geen parti- culier eigenaar zou op een dergelijke manier zijn woningen exploitoeren. Een dezer leden verzoekt een opgaaf van het aantal leegstaande woningen te ver schaffen. De voorgestelde huurverla ging is z.i. te gering en door deze ge ringe huurverlaging zal niet worden be reikt, dat deze woningen weder wor den verhuurd. B. en W. antwoorden met de voor gestelde huurverlaging zoo ver te zijn gegaan, als de beschikbare middelen toelieten. De technische voordeelen en bezwaren van verschillende systemen van huurverlaging hebben zij nauwkeu rig overwogen. Door huurverlaging ko men echter geen woningen ter beschik king. Gezien de bevolkingstoename ach ten B. en W. het gewenscht den voor raad te vergrooten met goedkoope wo ningen en hebben zij met het oog daar op reeds plannen voor 150 woningen in voorbereiding. Het aantal leegstaande woningen van het gemeentelijk woningbedrijf is op dit oogenblik 67 op een totaal van 1130. Ilct leegstaan van dc woningen aan de Tulpstraat heeft zijn bijzondere oorzaak in het afwezig zijn van voortuintjes; I hierin is verbetering aangebracht. Goed Wonen Verschillende leden wijzen er op, dat verleden jaar door een kleine raads- meerderheid, met medewerking van twee van de drie wethouders is ver worpen een plan tot het bouwen van 128 arbeiderswoningen door „Goed Wo nen", waarvan de huurprijzen vastge steld waren op maximaal 4.50 per week. Aanvaard werd door den raad het voorstel van B. en W. in een daarop\olgende raadsvergadering, tot verkoop van grond in het Soestcrkwar- ticr aan particuliere bouwers, voldoen de voor den bouw van 140 arbeiders woningen. Deze woningen zijn thans nagenoeg allen gebouwd en dus kan een vergelijking getrokken worden tus- schcn liet door den raad verworpen plan en datgene hetwelk thans door particuliere bouwers daar ter plaatse gesticht is. Gaarne zullen deze leden antwoord hebben op de volgende vragen: I. Hoe groot was de gemiddelde grondprijs per woning bij bet plan van „Goed Wonen" en hoe groot is deze prijs bij de door de particuliere bouwers gestichte woningen? II. Hoe groot was de kubieke inhoud per woning (gespecificeerd naar den vaslgeslclden huurprijs) bij het plan van „Goed Wonen" en hoe groot is deze kubieke inhoud bij de door de particuliere bouwers gestichte wonin- ;en? III. Is liet B. en W. bekend tegen welke huurprijzen de door de particu liere bouwers gestichte woningen ver huurd zijn en zoo ja, welke zijn deze huurprijzen? Het kan B. en W. bekend zijn, dat groote behoefte bestaat aan den bouw van arbeiderswoningen met een huur prijs van 4 en minder per week. Slechts een klein aantal dezer wonin- en komt eerstdaags op de markt, doch onvoldoende voor de groote vraag naar deze woningen. Zijn B. en W. bereid maatregelen te nemen tot het zoo spoedig mogelijk aanbouwen dezer woningen en zoo ja, welke zijn deze maatregelen? Een ander lid vraagt of er regelma tig controle op het inkomen van de bewoners der gemeente- en vereeni- gingswoningen wordt gehouden, zoo dat de goedkoopere woningen vrij ko men voor hen, die ze zoo hard noodig hebben. Antwoord van B. en W. De gestelde vragen worden als volgt beantwoord: I. Plan Goed Wonen gemiddelde grondprijs per woning 666; door particulieren gestichte wonin gen, volgens verkooper in 1935 per wo ning 646. II De kubieke inhoud is niet maat gevend voor de huur; echter is bij con trole gebleken, dat bij bouw en exploi tatie door vereenigingen of gemeente de huur 1 per week lager gesteld zou kunnen worden dan bij bouw door par ticulieren. III. De huurprijzen der door de par ticuliere bouwers gestichte woningen bedragen voor de woningen dit jaar in bet Soesterkwartier gebouwd, voor en kele woningen 5.25, voor meerdere woningen 5.50 en 5.60 per week. Up liet inkomen der bewoners wordt voortdurend controle geoefend. „EXCELSIOR" JUBILEERT Nader bericht men ons, dat de Amf. Muziek Ver. „Excelsior" welke Zater dag 28 Nov. j.l. haar 12i4-jarig bestaan herdacht, ongeveer 4 jaar geleden van Mond Accordeon Ver. veranderd werd in Fanfarecorps. De toen aanwezige leden moest al le begrip van muziek bijgebracht wor den, zoowel theoretisch als practisch. Dit deed de heer Grootkop, die eeni- gen tijd als directeur heeft gefungeerd. Door liet bedanken van den heer Groot kop moest er uitgezien worden naar een anderen directeur. In overleg niet den heer Grootkop is toen benoemd de lieer A. Bikkers. Onder zijn bekwame leiding heeft Ex celsior al menig succes mogen boeken Begonnen als Fanfare, in de 4e afd is de/.e vereenigmg drie maal op con cours geweest, n.l. twee maal in de 4e afdwaarin een tweede prijs en een eerste prijs behaald werd. In de derrie afd is deze Ver. eén maal op concours geweest, waai zij zich bekroond zag met een eersten prijs, en in den marsch wedstrijd een eerste prijs met het hoogste aantal punten en lol der jury Vandaai. dat „Excelsior" thans ingedeeld is m rle 2e afd Fanfare. F.en mooi succes voor deze vereeni- ging! DIEFSTAL VAN BELASTING PLAATJES De recherche heeft gisteren een per soon hier aangehouden, verdacht van diefstal van belasfingplaatjcs. Na fouil leering, bleek de man in liet bezit te zijn van een gestolen rijwiel merk. Aange zien hij reeds eerder voor een dergelijk feit voorwaardelijk veroordeeld was en dit geen indruk gemaakt schijnt te hebben, is de man op het politiebureau opgesloten. Het ontwerp van de „Dr. A. F. Philips Sterrenwacht" te Eind* hoven, waarvan Prins Bernhard Zaterdag j.l. een gedenksteen heeft geplaatst Causerie van den heer J. W. G. Vreeswijk uit Utrecht In de Theosofische Loge sprak gister avond de heer J. W. G. Vrees w ij k uil Utrecht over het onderwerp: „Theo sofie een licht in de duisternis". De Theosofie komt niet tot de wereld als een dogmatisch stelsel dat geloofd moet worden op gezag, aldus spreker. Zij vraagt geen geloof, zij vraagt slechts een onbevangen oordeel en een onbe vooroordeeld denkvermogen van zoekers naar waarheid. Maar aan die zoekers naar waarheid biedt zij clan ook schat ten van kennis en wijsheid aan die het leven begrijpelijk maken. Zij toont ons aan dat er een onzichtbare leiding der wereld bestaat die zorgt dat alles vol gens het plan van den Schepper ver loopt. De groote Bouwheer van 't heelal om vat in Zijn denkvermogen verleden, he den en toekomst als in een eeuwig N u. Evenals een architect van een groot bouwwerk reeds voor den aanvang van dat werk bestek en teekeningen klaar heeft en de verschillende stadia in den houw en het tijdschema voor deze sta dia reeds vooraf bepaald heeft, zoo ook heeft de Heer van ons stelsel reeds be paald hoe de wereld zich in tijd en ruimte ontwikkelen zal. En wanneer de mensch zoover in de evolutie is voortgeschreden dat hij in staat is zijn bewustzijn met dat kosmisch bewust zijn te \ereenigen, kan hij daaruit de gegevens pulten die noodig zijn voor een overzicht van het plan. Die éénwording hebben sommige van van onze oudere broeders der mensch- heid de groote Meesters van Wijsheid bereikt en aan hen danken wij de ken nis omtrent het Plan. die onder den naam van Theosofie of Goddelijke wijd heid aan dc wereld geschonken is. Theosofie is niet iets nieuws, het is geen nieuw filosofisch stelsel van de laatste 60 jaar. Ook is zij niet in het uit sluitend bezit van de Theosofische Ver eniging De Theosofie ol Goddelijke wijsheid laat zich met in een enkel stelsel be lichamen. omdat zij alle stelsels te bo ven en ie buiten gaat Zij is de oudste wijdheid dip ten grondslag ligt aan alles wat waar is in godsdienst, wijsbegeer te en wetenschap Lang vooi hei begin onzer jaartel ling werd zij reeds onderwezen in de mysteriescholen van Egypte. Grieken land en Azië aan de ingewijden in die mysterieën Onder die ingewijden vin den we de grootste mannen der oudheid zooals Plalo en Pythagoras, Enclides en DemocritUfr, Thales en Solon. In die Mysterieën kwamen zij bijeen en ont sluierden hun wijsheid, maar zij be waarden de diepste geheimhouding te genover de buitenwereld Zij gaven er Jechts zooveel van als hun eed van geheimhouding tieliet en dan nog meest in gesluierden vorm. opdat die geheime wijsheid niet in handen van de onwetende massa zou komen „Maar' zegt dr. Begaat in een van haar boeken, „op die gedeeltelijke ont hullingen heeft de wereld eeuwen ge teerd, en zelfs nu nog zitten dc geleer den van liet hedendaagsche Westen aan de voeten van deze oudere zonen der Wijsheid. Later zijn die mysterieën zooals die van Eleuslfl en Bacchus ver basterd, door liet op groole schaal deel nemen van de volksmassa aan de uiter lijke feesten die de mysterieën bege leidden. Op dezelfde wijze is van een eenmaal hoog kerkelijk feest niets dan onze vulgaire kermis overgebleven. Dc zuivere Mysterieën waren echter een bron van diepe wijsheid. Deze Mys terieën hadden overal dezelfde alge meene leeringen, die alleen in hun wij ze van inkleeding allegorische voorstel lingen enz. van elkander verschilden. Ook bestonden deze Mysterieën in het vroege Christendom, men leze hier over de eerste her hoorders en gnostie ken als Clemens van Alexandrië, Ori- genes, Porphyrius en Ianbliohus. Zij vatten het Christendom in zijn inner lijke, zijn esotherisohe beteekenis op en gebruikten de uiterlijke leerstellingen, de exotische leer slechts als sluiers om de verborgen waarheid te bedekken. De Theosofie dan erkent een eeuwig grondbeginsel, waaruit al het geopen baarde voortkomt en waarvan we eigenlijk geen omschrijving kunnen geven, die geen beperking daarvan in houdt. Woorden als het Oneindige, het Absolute, het Ongeopenbaarde, zijn en kele vage aanduidingen daarvan. „liet it. de grond der dingen". Het is de bron en oorsprong van elke openbaring en van alle wezens in die openbaring. In dat Absolute, dat Eeuwig zijnde, buiten tijd en ruimte ontstaan in tij den van openbaring, vele heelallen cn in elk heelal tallooze zonnestelsels. Elk zonnestelsel is de uitdrukking, de open baring van een machtig wezen, dat de Logos genoemd wordt, een Grieksch woord wat hel Woord of de Rede be teekent. Het Johannes-evangelie, het meest mystieke evangelie, begint dan ook met: „In den beginne was het Woord". Dc Logos is voor zijn stelsel alles wat de menschen met den naam van God aanduiden. Hij doordringt hot met zijn leven. IIij immanent, alom tegenwoordig in Zijn schepping, er is niets in het ge openbaard stelsel buiten Hem. Zijn kracht is in ieder atoom. Maar Hij is ook transcendent, d.w.z. boven Zijn schepping uitgaand. Zijn openharing is altijd drievoudig, zooals in alle groote godsdiensten er kend wordt. Alle drie deze aanzichten zijn betrokken in de ontwikkeling van het zonnestelsel, het zijn de aanzichten in de Theosofie genoemd. Wil, Wijs heid en Werkzaamheid, ook wel le, 2e en 3e Logos. In den Christelijken godsdienst zijn deze drie aanzichten bekend als de Vader liet wilsaspec-t, de Zoon, het wijsheidsaspect en de Heilige Geest, het scheppende denkvermogen als het werkzaamheidsaspect. Onder de Logos, ook wel de Zonne- logos genoemd, omdat de Zon het cen trale en levengevende beginsel \oor he-t geheele stelsel is, komen eerst groote kosmische wezens, in de Theo sofische literatuur planeejlgéesten ge noemd. in den bijbel als de 7 geesten voor Gods troon aangeduid, en daar onder talrijke groepen of orden van geestelijke wezens, in 't Oosten Dena's genoemd en hier in onzen Christelijken Op welke wijze men uit een auto kan komen NU wij wederom in liet jaargetijde zitten van slip- en mistgevaar voor automobilisten, kan het nuttig zijn om de uitgebreide actie, welke gevoerd wordt door den Nederl. Bond tol het Redden van Drenkelingen, nog weer eens onder de aandacht van het auto rijdend publick te brengen. Genoemde Bond heeft al zeer veel gedaan om hen, die auto rijden, bij te brengen wat hen te doen staat bij het te water geraken zittende in een auto. Dat dit hoog noodig is zul niemand ontkennen, als men bedenkt, dat vorig jaar een honderdtal auto's en autobus sen to water raakte, waarbij vele inzit tenden den verdrinkingsdood vonden. Wat zijn nu de voornaamste voor zorgsmaatregelen'? In de eerste plaats is het noodig op die wegen waar het gevaar van te wa ter geraken bestaat, met gesloten por tierramen te rijden. (Voor gasvorming en beslaan van ruiten tegen te gaan is het voldoende een kiertje open te heb ben). Vervolgens is het zeer verstandig een koord lijn in den wagen tc hangen van pl. m. 20 M. lang. In eiken wagen is wel een haakje aanwezig waar zoo'n lijntje kan hangen. In den handel zijn zeer handige reddingslijntjes, kleine platte klosjes van 10 cM. middenlijn, waarop 16 M. dun sterk koord gewik keld zit en een stalen band erom heen, welke moet dienen als armband. Zoo'n klosje kan men gemakkelijk een plaats je geven waar hot altijd bij dc hand is cn met een dergelijke lijn is schier alles te doen. In het kort nu cenige wenken wat men te doen heeft als men met een auto tc water raakt: lc. Voor het geval dat een goed zwem mer of zwemster in den wagen aan wezig is, als eerste handeling het por tierraam sluiten cn de lichten inscha kelen. De wagen loopt nu langzaam vol water, kan echter niet geheel vol loo- pen, dus direct gevaar is niet aanwe zig. Het water stijgt tot pl. m. 20 cM. ouder de kap of het hoogst liggend ge deelte van den wagen; men kan dus in den wagen met liet hoofd hoven water blijven, ook al ligt de wagen ge heel onder den waterspiegel. De zwem mer, die uiteraard de minste angst zal hebben, stelt nu zijn mede-drenkelin gen gerust cn spreekt de te volgen ge dragslijn met hen af, geeft het eene eind van de lijn aan zijn gasten cn neemt zelf hel andere eind of de band om den arm. Inmiddels is liet water nu zoo hoog gestegen, dat het portier, doordat de waterdruk aan beide kanten gelijk is, geopend kan worden. De zwemmer be geeft zich nu snel naar buiten, zwemt omboog en naar den dichtst-bijzijnden wallekant en Irekt vervolgens de an deren, die elkander hand aan hand vasthouden, naar deïi veiligen oever. De andere drenkelingen moeten even door het onaangename heen en moeten hun mond tijdens het reisje onder wa ter gesloten houden; van dit kleine oogenblik hangt hun leven af. 2c. Wanneer geen der inzittenden kan zwemmen: Dan geldt ook in de eerste plaats het portierraam sluiten en de lampen in schakelen. Vervolgens is het zaak om af te wachten met den mond in de ho ven in den wagen aanwezig blijvende luchtlaag. Alleen wanneer men bemerkt dat de wagen niet geheel onder water is. kan men trachten op de kap te klimmen, anders beteekent naar buiten gaan verdrinken. Allicht is het onge val door anderen bemerkt en zullen die van buitenaf reddingspogingen aan wenden, daarbij geholpen door do on der water brandende lampen. Doordat de motor enz. het zwaarte punt in den wagen vormt, zal de auto meestal op zijn wielen staan, in een ander geval moet naar omstandigheden in denzeifden geest gehandeld worden. Het grootste gevaar in dergelijke hachelijke oogenblikken is het verlie zen van tegenwoordigheid van geest: elkander vastgrijpen en dergelijke dom heden. Wanneer geen lijn in den wagen aanwezig is. dan wordt het natuurlijk veel moeilijker; dan kan de zwemmer wel alleen wegkomen, maar is het zeer moeilijk de anderen te redden, tenzij de zwemmer of zwemster geoefend is in het „zwemmend redden". Dat zijn er echter helaas nog zeer weinigen. Voor hen die zwemmen kunnen, is het gevaar veel minder groot, daar zij na den wagen op de boven omschreven wijze verlaten te hebben, eenvoudig naar den wal zwemmen. Dat men langen tijd in een onder water liggende auto kan leven van de achterblijvende zuurstof, is met proe ven gebleken, ook door onze Amersf. Red dings Brigade. Door liet Brigadelid v. tl. Linden is een halve auto inge richt om onder water te oefenen Men kan zelfs in dien Kalven wagen gerui- men tijd onder water blijven en hoeft ruimschoots tijd om plannen te maken en voorbereidende werkzaamheden te verrichten. Zij, die door het boven staande doordrongen zijn van liet nut, om het zwemmen of het zwemmend redden te leeren, geven dit verlangen maar even to kennen aan den lieer J. van Doorn, Bloemendalschestraat 19 en een der leden van de A.R.B. komt hen notccren voor do eerstkomende oefenin gen. Bovenstaande wenken dient iedere autorijder ter harte te nemen, dan zal liet groote aantal personen, dat jaar lijks in auto's verdrinkt, zeker aanmer kelijk verminderen. Langestraat 8 Tel. 129 oorburg I 2.60 per flesch itroén-genever I 3.00 per Liter godsdienst bekend als engelen, aarts engelen, machten en krachten, die de uitvoerders zijn van den goddelijken wil, de bouwers aan zijn machtig ont werp. Tot hen behooren ook die wezens, die het innerlijk bestuur der wereld vormen, dat in de Theosofie de Groote Hiërarchie of de Groote Witte Loge van Adepten genoemd en waaronder zich ook vele van onze oudere broeders be vinden. die de menschelijke volmaakt heid hebben bereikt. ONTSPANNING VAN WERKLOOZEN De Commissie voor Ontspanning van werkloozen heeft gisteren haar weke- lijksche ontspanningsmiddagen op Woensdag voor werkloozen in het Al gemeen Militair Tehuis hervat. De be langstelling voor deze middagen, waar op allerlei gezelschapsspelen beoefend worden, is zoo groot, dat lang niet al len toegelaten kunnen worden. Door toedoen van de afdeeling Amersfoort van de Mij. tot Nut van 't Algemeen kon aan ieder der bezoekers een St. Nicolaas-surprise uitgereikt worden, waarvoor een woord van har tel ij ken dank. AUTOMARKT Op de automarkt alhier werden gis teravoud 165 wagens aangevoerd. Bijeenkomst van de vereeni» ging Gooische Uitvaart* verzorging in „De Valk" Gisteravond hield de Coöperatieve Vereeniging U.A. „Gooische Uitvaart verzorging" voor de modern-georgani- eeerden en hun gezinsleden in „De Valk" een propaganda-bijeenkomsl, waarbij de heer D. Gavel aan de hand van lichtbeelden sprak over „De uit vaart in de historie". Na het openingswoord van den heer J W. Polder, voorzitter van den Amcrs- foortschcn Bestuurdcrsbond, onder wiens auspiciën deze bijeenkomst plaats vond, gaf dc heer J. Muilwijk, voorzitter van den Hilversumschcn Bc- stuurdersbond en bestuurslid der G.U. V-, een inleiding. Spreker wijst op het ontstaan van iele G.U.V. als gevolg van misstanden bij begrafenissen, die nu door deze uit- vaartbeu eging voorkomen worden door algehcelen eenvoud en uniformiteit met betrekking tot iedere begrafenis. Hierna ving de heer D. Gavel zijn lezing aan, waarvan het eerste gedeel te. de historische lijn in don loop der tijden naging. Spreker schetst de angsf van de pri mitieve volken voor den dood en den geest van den overledene. Daartoe liet men geestverdrijvers oproepen. Geleide lijk ging dc vrees voor den overledene over in doodenvereering. Lichtbeelden illustreeren achtereenvolgens de wijze, waarop in Egypte, Voor-Indië, China, Japan, Afrika, Indië, Italic etc. dc doo- den begraven werden. Met het Chris tendom geraakte de gewoonte om liet stoffelijk overschot tc verbranden, op den achtergrond. Ontzaglijk groot is het verschil tusschcn begrafenissen van do laatste eeuwen en ten tijde der primi tieven. Spreker betoogt, dat dc versierselen bij begrafenissen in de middeleeuwen hun oorsprong hadden en als gevolg van liet feit. dat men de leelijkheid van den dood wilde verdoezelen. De pronk zucht nam toe veelal moest de over heid regelend en remmend ingrijpen al naarmate de betreffende families ge fortuneerd waren. Spreker gaat de ver schillende vormen van begrafenissen na en vervolgde na de pauze zijn cau serie aan dc hand van de vele licht beelden met een uiteenzetting over de moderne kunst van de uitvaart. Daar onder was eveneens een serie plaatjes van onze begraafplaats „Rusthof". De in vele opzichten belangwekkende avond had niet zooveel belangstelling, als men verwachtte. Twee aanrijdingen Van oen driewielige bakfiets, die gis termiddag de Berg afreed, liep de ket ting los en bleek de rem niet te func- tionneeren. liet rcvoIr was dat de be stuurdcr, de heer E. uit de Breestraat, de snelheid van het vehikel niet mem- kon regelen. Wel trachtte hij dit le doen door verschillende lanen in le rijden maar tenslotte sloeg de (iets op het Da Costaplein om. Dc lading, bestaande uit oud-roest werd op straat geslingerd, terwijl E., aan een der heupen gewond, 111 een woning binnengedragen werd. Op medisch advies is hij overgebracht naar ziekenhuis „De Lichtenberg". Op den Leusderweg ter hoogle van de Balisiraal is gisteravond ruim huil zeven een inwoonster van Lensden aan gereden door een auto, die haar achter op reed. De auto-slipte op een gegeven moment, raakte twee hoornen en reed toen dwars over den weg, daarbij een halve slag omslaande. De wielrijdstei werd gegrepen en aan het hoofd gewond. Na verhonden te zijn, kon zij naar huis teiiigkcercn. Een inzittende van de auto, een da me uit de Tollenslaan bekwam een beenbreuk en is na voorloopig in een woning verhonden te zijn, overgebracht naar het SL Elisabeth's Ziekenhuis. In ons blad van Dinsdag j.l. hebben wij een schoorsteenbrandje vermeld dat door omwonenden gebluscht werd Om misverstand te voorkomen, wijzen wij er op, dat tiet alarmtoestel goen werkte, maar dat men omtrent de win king onkundig was. BURGERLIJKE STAND 2 December 193G Geboren: Hendrik, zoon van Hendrik tan den Eshof en Hendrika van de Beek, Marinus, zoon van Gijsbcit Jan len Hoven en Hendrika Evers; Henna nus Johannes, zoon van Johan Theo door Schwitzncr en Elisabeth Gerarda Zegwaard.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5