ENGELAND NOG IN ZEER GROOTE SPANNING HAVENS WORDEN GEBLOKKEERD LAATSIE BERICHTEN d' Arnhemsche Poort Kol. Wedgwood wenscht koning Edward VIII in elk geval als soeverein te handhaven Situatie zonder Prinses en Prins naar Berlijn T T1T den aard der zaak blijft in Engeland de koortsachtige spanning in verband met de beslissing, door koning Edward VIII ten aanzien van zijn voorgenomen huwelijk te nemen, voortduren, zoodat het dan ook geen verbazing behoeft te wekken, dat gisteren heel den dag in Downing- street een buitengewone drukte viel vast te stellen, aange zien velen nieuwsgierig waren hoe de constitutioneele kwestie, welke tusschen regeering en monarch is gerezen, tenslotte zal worden opgelost. modern precedent Slijterij - - Wijnhandel Arnh. Poortwal 50-52 vv De Spaansche burgerkrijg De nationalisten zullen mijnen in de Middellandsche Zee leggen VLIEGMACHINES neergeschoten Posities der beide partijen weinig veranderd Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 4 DECEMBER 1936 Van beteekenis is inmiddels de zienswijze, geuit door kolo nel Wedgwood, den afgevaardigde der Britsche arbeiders partij, die bekend staat wegens zijn onafhankelijke en veelal origineele denkbeelden. Zijn opvattingen belichaamde hij in een motie, die als volgt was geredigeerd: „Het Lagerhuis is van gevoelen, dat de eed van trouw, Hie reeds jegens koning Edward is afgelegd, in geenen» deele wordt aangetast door de ceremoniën, waarmede de kroning zal worden voltrokken, evenmin als door de aan» wezigheid of de afwezigheid van eenigen hoogwaardig» heidsbekleeder of andere persoonlijkheden bij deze plech» tigheid. Het Lagerhuis wenscht den tegenwoordigen vorst niet door een anderen persoon vervangen te zien." Vermoedelijk slaat de toespeling op mogelijke afwezig heid van hoogwaardigheidsbekleders op den aartsbisschop Van Canterbury of den bisschop van Bradford. Wedgwood heeft tegenover journalisten de opmerking gemaakt, dat z.i. de kroningsplechtigheid een louter reli gieuze ceremonie is, „die niets te maken heeft met de Svenschen van het Britsche volk." „Wat wij bovenal moeten Voorkomen, is abdicatie," voegde hij eraan toe. „De koning ïs zeer bemindelke wijziging zou het volk in twee kampen Verdeelen en als er algemeene verkiezingen uit mochten Voortvloeien, zou m.i. de uitslag niet twijfelachtig zijn: het volk zou den koning gelijk geven. Niet het kabinet, maar het geheelc parlement dient de beslissing te nemen, zooals dat ook in het geval van Richard II is geschied." fb. IN een hoofdartikel schrijft 'de Times, dat er geen misver» Stand moet bestaan inzake den Sard van het verzet tegen een hu» welijk, zooals de koning zou over» wegen. In andere landen is be« weerd en dat is hier herhaald, dat 'de oorzaak ligt in een ouderwet» schen, conventioneelen afkeer van een huwelijk van den koning met een niet»adellijke of Ameri» kaansche. Niets is verder van de waarheid. Indien Zijne Majesteit zoo gelukkig zou zijn de genegen» heid van een van zijn onderda» nen voor zich te winnen, zou het geheele volk in zijn geluk deelen en Amerika heeft vele dochters, die hij met gelijke vreugde zou kunnen huwen. Er is slechts cén tegenwerping en deze is overwel» diaend. Deze is, dat de dame in kwestie nog twee gescheiden echtgenooten in leven heeft. De Morning Post 6chri)ft in een hoofdartikel, dat er op het ongcn- blik geen constitutioneele moeilijk- heid is Er is eenige ontspanning ingetreden, hoewel de toestand nog angstwekkend is en zonder eenig modern precedent of parallel Men kan moeilijk gelooven. dat de mo narch. die zulk een plaats tn de harten van zijn volk wist te verove ren gemakkelijk een dergelijk be zit zou prijsgeven pn niet ten koste van groote persoonlijke offers trouw zou Mij ven aan dat wat beschouwd kan worden als zijn hoogste en hei ligste plicht. Kwestie raakt het geheele imperium De Daily Telegraph is van oordeel, dat de hoog6te belangen, welke bij deze crisis betrokken zijn, grooter zijn dan die van de kroon zelf of van haar te genwoordigen drager. De toejuichingen, waarmede Baldwin gisteren werd ont vangen, toonden, dat de houding van het kabinet den steun heeft van alle politieke partijen. Het is verder geen geheim, dat de minister-presidenten van de dominions deze kwestie be schouwen als een, welke het geheele h- - In verband met de Londensche crisis brengen wij een foto van den hertog van York, die wellicht een rol zal spelen bij een eventueele troonsopvolging in Engeland. Hij is afgebeeld in gezelschap van zijn echtgenoote en dochtertjes imperium betreft en niet alleen Enge land zelf.. De News Chronicle herhaalt het voor stel. dat de koning mevrouw Simpson zal trouwen in zijn hoedanigheid van Hertog van Cornwall, zoodat zijn ge malin hertogin zou worden. Het parle ment zou dan een wet kunnen aanne men, waarbij de kinderen uit dit hu welijk van do kroon zouden worden uitgesloten. Het blad verwacht, dat een dergelijke oplossing door het Brit sche volk met vreugde zou worden ont vangen. De hertog van Gloucester, derde zoon .van wijlen koning George, met echtgenoote. Koning weer naar Londen Van mevrouw Simpson, wier naam thans in verhand met de geruchten rond den Britschen troon en de positie van koning Edward VIII veelvuldig genoemd wordt, plaateen wij nog een nadere loto. Vannacht te half twee is ide koning van Buckingham Palace naar Fort Belvedère teruggekeerd, waar hij omstreeks twee uur aan» kwam. De hertog en de hertogin van York hebben vannacht kwart over twaalf Malborough House verlaten. Hedenochtend zag men de auto van den koning Fort Belvedère verlaten en in de richting van Londen vertrekken. Men ver» moedt, dat de koning in de auto zat Mevrouw Simpson ziek? Naar uit Londen verluidt, Is me- Vrouw Simpson tengevolge van de opwinding van gisteren ongesteld geworden. ITavas deelt mede, dat zij London heeft verlaten en op het oogenblik vermoedelijk bij vrienden in Sur rey vertoeft. Nog kans op een schikking De New York Times schrijft, dat nog vele andere wegen open staan dan ab- diceeren. De Britsche gave om een compromis te vinden, schijnt dikwijls onuitputtelijk en kan misschien ook in de tegenwoordige crisis oen oplos sing vinden. OMREKENINGSKOERSEN Off. Niet Off. 3 Déc. 4 Dec. Londen 9 02 >3.01% Berlijn 0 74 00 0.74.00 Brussel 31.11 31.09 Parijs 8.58 8.591-4 Zurich 42.27 42.26 Kopenhagen 40 32' 40.32 Oslo 45.40 45.40 Stockholm - 46.55 46.55 New Yoi k 1.84 1.88? Praag 1 6.53 6-52 LONDEN, 4 Dec. Hedenochtend tien uur is sir John Simon in Dow ningstreet aangekomen en 25 minuten later is hij met Baldwin, den premier, naar het Lagerhuis gegaan, waar te half elf een kabinetszitting werd gehou den. Samuel Hoare en Neville Chamberlain verlieten Downingstreet te 10.20 uur. De hertog van York verliet zijn palcis even voor tien uur om naar Buckingham Palace te gaan. Te 10.25 keerde hij in zijn paleis terug: De particuliere secre taris van den hertog van York is he denochtend 10 uur in Downingstreet ontvangen. Het Hoogerhuis is voor een buiten gewone zitting bijeengeroepen. Men ver moedt. dat in deze zitting een verkla ring zal worden afgelegd omtrent het besluit van den koning. Hedenochtend elf uur is het La gerhuis bijeen gekomen. De leider van de Labour Partij vroeg aan den minister-president of het hem mogelijk was een verkla ring af tc leggen omtrent den con st i tut ioneeien toesand. Baldwin antwoordde: Attlee is zoo goed geweest mij tij dens de zitting van het kabinet een mededccling te zenden, dat hij dit zou vragen. Tot mijn spijt moet ik zeggen, dat ik op het, oogenblik niets j heb toe te voegen aan "hetgeen ik gisteren zoide. Curchill vroeg of hij zijn vraag van gisteren mocht hex- hale.ii, of cle minister-president kon verzekeren, dat geen onherstelbare stappen gedaan zouden worden, voor een verklaring was afgelegd in het Lagerhuis. Ook hierop antwoordde Baldwin, dat hij niets had toe te voe gen aan het geen hij gisteren zeide. Sir William Davison vroeg ver volgans den minister-president of hij' in staat zou zijn later op den dag iets mede te deelen aan het huis, aangezien het zeer wenschclijk is, dat zoo spoedig mogelijk «en ver klaring wordt afgelegd. Baldwin antwoordde: Ik vrees niets to kunnen toevoegen aan mijn verklaring. BINNENLAND 's»GRAVENHAGE, 4 Dec. Prinses Juliana en Prins Bern» hard zij'n voornemens om zich morgen (Zaterdag) voor twee dagen naar Berlijn te bege» ven, ten einde de moeder van den Prins te bezoeken, die al» daar ongesteld is geworden. Het jonge paar hoopt Maan» dag wederom in de residentie terug te keeren. VI Tel. 242 Ontscheping van Duit» schers te Cadix SALAMANCA. 4 Dec. (Ha vas). Het groote hoofdkwartier der nationalisten meldt, dat de regeeringsroepen nog steeds druk blijven uitoefenen op Villa Real, doch tot nu toe leden zij hier zware verliezen. In Asturië zijn een aantal regecringsmiliciens krijgsgevangenen gemaakt. Zij bevestigden, dat de regeerings* troepen aanzienlijke verliezen hebben geleden. Zij hadden twee treinen en verscheidene vracht* auto's noodig om hun gewonden te vervoeren. De radiosclub te Teneriffe be* richt, dat de regeerinjfktroepen trachtten den spoorweg tusschen Madrid en Aranjucz te herstel Icn. Deze poging werd evenwel verijdeld. De veiligheidszone, welke Fran* co te Madrid heeft aangewezen voor de non*combattanten, schijnt, naar de rechtschcn me* dedeelen, door de regeeringstroe pen te worden gebruikt voor het aanleggen van wapen* en munitie depots. Generaal Franco verklaarde verder, dat binnenkort in de Midi dcllandsche Zee mijnen worden gelegd om de havens, welke nog in handen van de regeering zijn, te blokkeeren. Alle regcerings? schepen, welke zich in de Spaan* sche territoriale wateren bevin* den, zullen beschoten worden. Generaal Queipo de Llano zei* de gisteravond in zijn gebruike* lijke redè voor den radiozender van Sevilla, dat de Britsche par* lementaire commissie van onder* zoek in Spanje onjuiste berichten rondstrooit zonder deze te onder* zoeken. Verder deelde hij mede, dat een Fransch Kamerlid een enquête*commissie organiseert, die binnenkort een bezoek zal brengen aan die streken van Spanje, welke te lijden hebben gehad van de barbaarschheid der regeeringstroepen. Ten aanzien van de geruchten om trent het ontschepen van Duitschers Medeged. door de Rotterd. Bankvereen. De hertog van Kent, de vierde zoon van wijlen koning Geor* ge V, met zijn echtgenoote, prinses Marina te Cadix vroeg De Llano, waarom de Europeosche landen niet aan do zijde der rechtschcn Iconden strijden, nu duizenden bandieten uit do Sovjet-U nie aan dc zijde der regeering strijden. Ook deelde hij mede, dat de anarchis ten-leider Durutti niet is omgekomen op het slagveld, maar vermoord is door een communist, die handelde op bevel van Rosenberg. Tenslotte zeldo generaal Queipo do Llano nog, dat sedert het begin van de vijandelijkheden 128 vliegtuigen van do regeering omlaag zijn geschoten en 40 tanks zijn buitgemaakt. Gisteren werd Madrid opnieuw gebombardeerd, vooral de wijken Cuarto Caminos, Te- toean en Chamberi. Ha vas seinl uit Madrid, dat na 48 uren feilen strijd in do sectoren van het Madrilcensche front het daar giste ren kalmer is geworden. Nergens is wijziging in de stellingen ingetreden. Do militictroepen hebben in den sector van Moncloa een vijftigtal lijken van Marokkanen, dio Woensdag gevallen zijn, geborgen. Een krachtige rechtsche verkcnningsafdceling, dio op den lin kervleugel van de regeeringstroepen in den sector Villa Verdo trachtte door te glippen, is door de regeeringstroo- pen aangevallen en heeft zware verlie zen geleden, In het Noord-Westen van do hoofdstad hebben do regeerings troepen een poging van de rechtschen, om in de richting van den weg naar La Coruna op to trokken, verijdeld. Van rechtsche Spaansche zijde wordt bericht, dat aan het front van Madrid drio regeeringsvliegtuigcn zijn neerge schoten en drie andere aan hot front van Talavera. Voorts zijn twee regee- ringstocstcllen in brand geschoten. Boadilla is nog steeds onsingeld. Zes tanks der regeering zijn buitge maakt. Rechtsche matrozen geven zich over Naar door Valencia wordt medege deeld, heeft een aantal matrozen van een oorlogschip der rechtschen zich Co Valencia bij de ministeries van marine en luchtvaart aangemeld. De volgende bijzonderheden, die door deze matro zen waren meegedeeld, werden vervol gens bekend gemaakt: To Ccuta komen vaak groepen vreemdelingen aan. Do laatste, die uit 400 Duitschors bestond, begaf zich den 25sten November aan boord van de Caboraso. Met den spionagedienst ter zee zijn Italiaansche cn Duitsche oorlogsschepen belast. Ook hebben de matrozen bevestigd, dat de schepen Ca- narias, Ccrvera cn Canovas del Cas tillo varen onder bevel van Duitsche en Italiaansche officieren. De hertog van Alba, die momen tcel te Londen vertoeft, weigerde te voldoen aan het verzoek van de Britsche parlementaire enquête commissie in Spanje om te protes teeren bij generaal Franco tegen het bombardeeren van wijken te Madrid, waar vele vrouwen en kin deren vertoeven. De hertog ver klaarde, dat hij niet wilde protes teeren tegen noodzakelijke maat regelen tegen een open stad, welke is veranderd in een fort, verdedigd door buitenlandsche troepen. Vrijwilligers voor Spanje Het parket te Brussel heeft een on derzoek ingesteld naar het werven van Belgische onderdanen die hun dienst plicht nog moeten vervullen, als vrij willigers voor den strijd in Spanje. In verscheidene communistische partij gebouwen is een huiszoeking gedaan, evenals in partijhuizen van het natio nale legioen cn bij den secretaris-gene raal der socialistische partij Delvigne en Zucleta, oud-diplomaat van de Spaansche ambassade te Brussel. Tal rijke documenten werden in beslag ge nomen. GEEN DUITSCHER MEER BERLIJN, 4 Dec. (ITavas-A.N.P.) Behalve de bekende schrijver Tho mas Mann, die in 1929 den Nobel prijs voor litteratuur heeft gewon nen, zijn 38 personen van de Duit- eche nationaliteit vervallen ver klaard, o.a. Mathais Braun. de ex- leider uit het Saargebied, de voor malige communistische afgevaar digde Wilhelm Koehnen, de schrij ver Rudolf Olden, de vroegere lei der van de sociaal-democratische rijksdagfractic Wilhelm Sollmann, en de dramaturg Ilan von Zwehl. De schrijver Konrad Heiden, prof. 1 on Htldebrand, vr-oeger hoogleeraar in de wijsbegeerte te München, en de oud-communistische afgevaardigde Kip- penberger zijn eveneens van de Duit- sche nationaliteit vervallen verklaard.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 3