Wat de af deelingen bespraken I sPRINSENHOF Automatische Bergkwartier versierd UITVERKOOP EN OPRUIMING BLIJDE GEZICHTEN VAN DAALS P. F. A. VAN DAAL IAjlü Gptkisui fXqjiqc Afhaal 38 Jul. 83 Jol. 83 Gouden Trouw-en Verlovingsringen verkeersregelingen Het onderwijs 't Gouden Kruis en Oran j eten toonstelling in Fléhite 19 December de opening OPBRENGST VAN COLLECTE U.S.O.-VOLKSCON CERT V.A.R.A.-feestavond in Amicitia JMlsoirc?ï?el+la" DE RESULTATEN NIET ONBEVREDIGEND Een enquete DAT KAN ALLEEN BROKKEN SPECULAAS AANBESTEDING JPuw Jhomhui^m KINDERSPELEN LEGPUZZLES Boekhandel Veenendaal KAMERJASSEN HUISJASJES VULPENHOUDERS VULPOTLOODEN Boekhandel Veenendaal SWAN PEN. BOEKHANDEL VAN DEN BORN nv.SIERKUNST W oninginrichting PRACTIiCHE GESCHENKEN Verkoop D. K. W. Garage F. FREEDE 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 4 DECEMBER 1936 STADSNIEUWS Bezwaren tegen de uitgaaf van 1500 ten behoeve van luchtbescherming vu Eenige leden meencn, dat de bezni niging bij het openbaar lager onder wijs niet meer die vormen aanneemt alö vorige jaren; toch meenen zij dat de verhouding der bezuiniging schril afsteekt, bij die bij het openbaar l.o. De 'bezuiniging bij het openbaar l.o. be draagt sinds 1932 niet minder dan 33 terwijl dit bij bet bijzonder l.o. sinds 1932 slechts 13 bedraagt. Het open baar onderwijs is dus het kind van de rekening. B. en W. wijzen er op, dat daar op 1 Sept. 1936 het instituut van bovental lige onderwijzers aan de openbare la gere scholen is opgeheven, de vergoe dingsplicht ten aanzien van de bijzon dere scholen voor de gemeente vrijwel geheel is vervallen. De kosten voor de gemeente zullen dus dientengevolge ook ten aanzien van de bijz. scholen be langrijk dalen, maar dit zal eerst op den dienst 1939 ten volle effect kunnen hehben. Kweekelingen Een ernstig beroep wordt op B en W. gedaan om hun afwijzend standpunt in zake de kweekelingen met akte te her zien, in het belang van de volksschool en dus ook van het volkskind. Ook andere leden spreken hun groo- te teleurstelling uit over het standpunt ten aanzien der kweekelingen. Zij ach ten het zeer onbillijk, feitelijk een schandaal, deze jongelui zonder behoor lijke betaling voor de klas te zetten. B. en W. moeten hun standpunt ten fianzien der kweekelingen om finan- cieele redenen bandhaven. Tot 1 Jan. 1937 zijn kweekelingen met akte toege laten aan de 6chool Coninckstraat en aan de Meisjesschool, welke kweekelin gen een toelage van ƒ50 'smaand6 uit de gemeentekas ontvangen. Verder zijn door de hoofden van scho- .Jen 17 kweekelingen toegelaten, die niet van gemeentewege zijn aangesteld en "dus niets ontvangen. Voorts zijn op de beide U.L.O. scho len in Sopt. kweekelingen met akte toe gelaten. die uit de gemeentekas ƒ75 per maand ontvangen. Kleuteronderwijs Eenige leden zijn zeer ernstig teleur gesteld met de afwijzing van een sub sidie voor het kleuteronderwijs. Stel het bedrac op ƒ5 per kind, dat heteekent voor 800 kinderen slechts 4000. In ieder freval meenen deze leden, dat de school- okalen gratis ter beschikking moeten worden gesteld. B. en W. antwoorden, dat, indien de schoollokalen gratis ter beschikking zouden worden gesteld, dit een subsi- dieering uit de gemeentekas van die scholen zou beteekenen. waaraan om finaneieele redenen, mede gelet op de aanspraken, die de besturen van ande re in deze gemeente bestaande scholen voor voorbereidend onderwijs dan zou den maken, niet kan worden gedacht. Luchtbescherming Verschillende leden verklaren zich te gen de uitgaaf van f1500 ten behoeve van de organisatie der bescherming te gen luchtaanvallen. De kosten hiervan dienen door het Dijk te worden gedra gen. De eenige oefening, welke gehou den wordt, kost 600, maar toelage, te lefoon. bureau- en andere kosten voor den commandant kosten 900. Wat is dat voor een raming? Met het standpunt, dat luchtbescher ming door het Rijk bekostigd behoort te worden, zou men, zeggen B. en W. het eens kunnen zijn, zonder dat men er zich tegen verzet, de kosten op de ge- meent ebegrooting te brengen, omdat nu de wetgever deze zaak tot de gemeente lijke taak heeft gestempeld, de uitgaven daarvoor wettelijk verplichte uitgaven der gemeente zijn. De raming van het ontwerp is samen gesteld, voordat de uitvoeringsvoor- gchriften waren verschenen en heeft slechts de bedoeling de eerste kosten van den dienst vast te leggen. Het is natuurlijk onlogisch, orn de overige kosten in verband te brengen met de eenige oefening, die gehouden zal wor den. Integendeel ziin er vele werkzaamhe den, welke tot de werkzaamheden van den commandant belmoren en die bet noodzakelijk maken telefoonkosten, bu reaukosten en een toelage te ramen. Sedert bet verschijnen van de uitvoe- rinesvoorsebriften is geldeken, dat nog meerdere kosten mopten worden ge maakt. teneinde de voorgeschreven maatregelen te kunnen uitvooren. Omtrent een en a ml er is echter door de bevoegde autoriteiten nog geen be slissing genomen. T* ziiner tiid zullen B. en W. een aanvulling van deze post moeten aanvragen. Automatische verkeers regelingen Ten aanzien der openbare veiligheid wordt door een der leden gevraagd naar de resultaten der overwegingen bij het college omtrent de invoering van automatische verkeersregelingen. Ook is het vorig jaar toegezegd te overwegen het doorgaand vrachtverkeer een ande rs route aan te wijzen. Zijn B. en W. bereid de politieverordening zoo te wij zigen, dat bepalingen tot vaststelling van éénrichtingsverkeer en parkeer verbod vooraf in den Raad ter behan deling komen? Is het mogelijk, dat plannen tot oplossing van het parkeer- vraagstuk als objecten voor bet Werk fonds naar voren worden gebracht? Evenzoo de oprichting van een autobus station voor diensten op omliggende ge meenten. Een ander lid wijst op de omschrij ving der „bebouwde kom" in Art. 177 der Algemeene Politieverordening vraagt, of het niet noodig is, dat, in verband met de verdere bebouwing van sommige complexen oa. Leusder- kwartier de grenzen worden herzien. Dit. lid wijst voorts op de overtreding van het verbod in Art. 21 der Politie verordening. waarin is bepaald, dat bet verboden is iets te hebben aan of over de openbare straat. Tn het belang van een vrij gebruik van de openbare straat en de veiligheid van het verkeer is het gewenscht, dat hieraan meer aan dacht wordt besteed en wordt er op aangedrongen, dat verkcersbelemmerin- gen. zooals o.a. uitstekende tuintjes, zoo eenigszins mogelijk, verdwijnen. Gevraagd wordt een onderzoek te wil len doen instellen naar de vraag of do werking van het parkeerverbod niet te veel belemmeringen aan winkels in den weg stelt en daarbii tc overwegen of het parkeerverbod niet eenigszins verzacht kan worden, door voor een korten tijd, b.v. 10 minuten, parkeeren toe te staan. Door eenige leden wordt aandacht ge vraagd voor bet rijwielpad ten Zuiden van den weg door Birkhoven omdat dit pad, waarin eenige bochten, te ver in het boseh ligt, om van de verlichting van den grooten weg te kunnen profi- teeren. Evenzoo wordt, wat betreft het ver keer bij Birkhoven opgemerkt dat. soms de politie aldaar het verkeer aangeeft, soms dit niet doet. Hierdoor ontstaat bij de bestuurders weifeling. Gevraagd wordt het zoodanig te regelen, dat als er een agent in bet zicht van het ver keer staat, hij dan ook het verkeer re gelt, doch als slechts toezicht op het verkeer wordt bedoeld, dat hij zich dan ook buiten het zicht van het verkeer opstelt. Ten aanzien van bet verkeer over de Varkensmarkt wordt door enkele leden opgemerkt, dat dit menigmaal in de war loopt, omdat bij de bestaande si tuatie de politic onmachtig is bet pu bliek in veilige haven tc brengen. Tti andere plaatsen blijkt een oplossing mogelijk b.v. door het aanbrengen van kettinggangen, waardoor het autover keer zonder gevaar voor de voetgan gers op het plein kan doorgaan. Bij slecht weer is het voorts noodig dat de agent droog kan staan op een ver warmd platform. In het algemeen ïs het noodig, <lat wegens het toenemend verkeer steeds meerdere maatregelen moeten worden genomen in het belang der veiligheid van het publiek; ten slotte zullen we het wel niet buiten het eenrichtings verkeer kunnen stellen, waarom Bur gemeester en Wethouders worden ver zocht hieniaar een onderzoek in te stel len. B. en W. antwoorden, dat aan de in voering van automatische verkeersrege lingen vastzit de invoering van het een richtingsverkeer in de Langestraat, Amh. straat en Zuidsingel. Zoolang het volgen van een benaalde route niet ge biedend kan worden voorgeschreven, voorzien zij van de aanwijzing van een speciale route voor doorgaand vracht verkeer weinig nut. Of het wijzigen van de politieveror dening in dien zit, dat bepalingen tot vaststelling van éénrichtingsverkeer en parkeerverbod vooraf in den Raad ter behandeling komen, practisch is, betwij felen B. en W. Vooral in spoedeisehen- de gevallen is 'het College het aange wezen lichaam om te beslissen. In boe ver het mogelijk is plannen tot oplos sing van het parkeervraagsluk en op richting autobusstation als objecten voor het Werkfonds aan te wijzen, zal nader onderzocht moeten worden. Voor het geval nnsr gelden uit het Werkfonds ter beschikking van de gemeente kun nen worden gesteld, lijken B. en W. an dere doeleinden de voorkeur te verdie- ien. De aanduiding „/bebouwde kom" is in erband met. de steeds voortgaande be bouwing aan verandering onderhevig. Er is geen bezwaar de bedoelde om schrijving aan een herziening te onder werpen. Art. 21 der Politieverordening wordt terdege nageleefd. Het is echter niet onmogelijk, dat er een geval aan de aandacht der politie ontsnapt. Voor het verwijderen van uitstekende tuintjes is, wanneer eeen overeenstemming wordt ■bereikt, onteigening noodig. Parkeerverbod Het instellen van een onderzoek ter beantwoording van de vraag of de wer king van het parkeerverbod niet te veel belemmeringen aan winkels in den weg legt. achten B. en W. overbodig. Een eenrichtingsverkeer voorkomt algeheele verkeerverboden. waarmede niet alleen de winkeliers ziin gebaat en waardoor tevens een vn'i en veilig verkeer kan worden bevorderd, doch waartegenover erhter weder andere bez.waren bestaan. F^n verbod \oor narkeeren langer dan bijv 10 minuten, moet evenwel ten sterkste worden ontraden. Hierdoor komt een vrii en veilig verkeer ernstig in bet gedrang en zoodanige regeling brengt voor de naleving onoverkomelij ke moeilijkheden met zich. Op het rijwielnad ten zuiden van den weg door Birkhoven is de aandaeht reeds eenigen tiid gevestigd; er ziin verhetérioe-en aan ""bracht. Aan de ver keersregeling op Birkhoven zal de noo dde aandacht worden besteed. Eveneens wordt reeds geruimèn tiid aandacht geschonken aan het verkeer over de Varkensmarkt. Tngeval een automatische verkeersregeling op de Varkensmarkt wordt ingevoerd, kan de verkeersagent als zoodanig gemist wor den. hij U thuis met cadeaux van Hollestraat, bij de Utr.str. Tel, 15S0. BAARN 17 December. Villa Gen. Karei v. d. Hedenlaan 8. Verkooping inboedel. 10 uur v.m. Van 12 tot 19 December zal het museum voor publiek gesloten zijn Deze belooft zeer belangwekkend te worden. De commissie, aan wie de ge- heele organisatie is opgedragen be staande uit de hceren Jhr. A. W. den Boer Poortugael en D. Huygen heeft vele toezeggingen ontvangen en ont vangt nog telkens meerdere, waaronder verscheidene van unieke schilderijen, portretten, platen, voorwerpen enz. uit particuliere verzamelingen, die nog op geen enkele tentoonstelling van dat soort aanwezig zijn geweest. Dit alles tc regelen en overzichtelijk te plaatsen in verschillende vertrek ken van het museum, met nauwkeuri ge en duidelijke bijschriften, die bet den bezoekers zoo prettig en gemakke lijk mogelijk zullen maken een goed overzicht te krijgen-, zal veel tijd en overleg eischen. Daarom zal gedurende dc voorbereidende werkzaamheden van Zaterdag 12 December tot Zaterdag 19 December 't museum voor het pu bliek gesloten. Dc opening der tentoonstelling zal voor genoodigden plaats vinden op Za terdag 19 December, 's middags half drie. Geheimpjes We loopen op de teenen In onze woning rond, We houden van surprises En daarom onzen mond! Er is een touwtjes-„hausse" En één van pakpapier. Er is in huis een soort van Anti-lawaai-veijtier We hebben weer geheimen Voor A., B., C. en D. De A.-tot-D.-geheimen Beleven w ij niet mee Wij rijmen onze rijmen Zorgvuldig in elkaar, Maar menigeen volbrengt dat Ten koste van z'n haar... We zoeken onze hersens En woordenboeken af. Wat rijmt er op „sigaren"? En wat op „roe" en „staf"? Vanavond 4 December Ontloopen wij elkaar. Zes menschen doen wanhopig Een aanval op één schaar! We leven naast elkander, Men hoopt en men vermoedt Tótdat op 5 December De Sint zijn intree doet! Dan vieren wij tozémen Het „Zie-de-Maan"-festijn; Men hoeft niet jóng te wezen Om dan een kind te zijn... PHILIA (Nadruk verboden.) Voor aanbieding van huldeblijk ter gelegenheid van het Vorstelijk huwelijk Do collecte op 1 en 2 December j.l. voor de aanbieding van een hul deblijk ter gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bern- hard heeft f 2000 opgebracht. Nog verschillende giften komen binnen, zoodat het totaal bedrag hooger wordt. Een feestelijk aanzien met de komende feestdagen van het Oranjehuis Men deelt ons mede, dat eenige be woners van het Berg-kwartier een voorloopig comité bobben gevormd om dit stadsgedeelte, althans den Utrecht- schen weg, gedurende de komende feestdagen van ons Oranje Huis, een feestelijk aanzien te geven. Het comité zal trachten dit doel te bereiken, door het beschikbaar stellen van eenige fraaie prijzen voor den mooist verlichten en versierden gevel. Door actieve propaganda en het ver strekken van inlichtingen hoopt het comité op een zoo groot mogelijke deel name. Maandag 7 December in Tivoli te Utrecht Maandag 7 December heeft in Tivoli te Utrecht het twaalfde Volksconcert door het U.S.O. plaats onder leiding \an Henri van Goudoever. Medewer king verleent Nap de Klijn, viool. Het programma luidt: 1. Fragmenten uit de muziek bij het ballet „Die Geschópfe des Pro metheus", Ludwig van Beethoven 2. Concert voor viool en orkest in G (K.V. 216), Wolfgang Amadeus Mozart 3. „Pelléas en Mélisande", suite voor orkest, op. 80, Gabriël Fauré 4. „Havanaise", voor n iool en orkest, op. 83, Camille Saint-Saëns 5. „Boléro", Maurice Ra\cl STICHTING „ZIEKENHUISVER. PLEGING" Overzicht November Verzekerden op 30 Nov. 1936 13353 Verzekerden op 1 Nov. 1936 13203 Vooruitgang 150 verzekerden. Gedurende de rnaand November wer den 63 patiënten opgenomen, n.l. in de ziekenhuizen te Amersfoort 58, Utrecht 4 en Apeldoorn 1. BURGERLIJKE STAND 3 December GEBOREN: Paulina Helena Elisabeth dochter van Hendrik Woltz en Elisa beth Jacoba Johanna Burg. Ilendrika Jacoba, dochter van Jacobus Timmer man en Antje Ilannesscn. Tine Aagje Cornelia, dochter van Johannes Smit en Trijntje Johanna Kleirneer Albertus, zoon van Aalt van Pu^cn en Maria Antoinetta Scholten. OVERLEDEN: Arnaud Mari Emile des Tombe, 86 jaar, weduwnaar van Susanne Cornelia Ekama. ONDERTROUWD: Thijs Mosterman en Pictcrnella van Genderén: Hnrmen de Vries en Antoinette Christina Pabon. Jacques Désiré Werij en Antonia Catha- rina van 't Wel. GEHUWD: Willem Jansen en Aartje Donker. Een propaganda voor het komende seizoen De VARA heeft gisteravond in Amicitia een groote propaganda- fecstavond gehouden, die door ve len werd bijgewoond. Aan dezen avond verleenden Kees Pruis, Stella Seemcr, Emmy Arbous en Louis Kapper hun medewerking. Het was een avond vol vroolijkheid en jolijt. Er is echt gelachen om de ko mische verhalen van Kees Pruis, maar ook zijn er ernstige liederen gezongen. Het was een heel gevarieerd pro gramma. De avond werd met een hartelijk welkomstwoord door den voorzitter van de afd. van de VARA, de heer Polak, geopend. Spr. deed enkele mededeelingen en zette vervolgens de propaganda van de V.A.R.A. in het komende seizoen uit een. Allereerst trad Kees Pruis op, hij was de conférencier en deelde het pro gramma mede. Ook zong hij nog tal van liedjes en vooral het „wel, wel, weloogstte een buitengewoon suc ces. Stella Seemer kwam daarna met een liedje, dat erg bij de dames insloeg en hilariteit bij de heeren verwekte. Louis Kapper begeleidde uitmuntend en ook hij deelde in het succes van den avond. Emmy Arbous kwam met enkele nieuwe songs voor het voetlicht, die meer speciaal voor de jongeren onder de aanwezigen bestemd waren en hier dan ook erg insloegen. Voor de pauze sprak de heer Drost uit Hilversum, hoofdbestuurslid van de V.A.R.A. nog een propagandistisch woord. Spreker deed een beroep op de aanwezigen om in hun kennissenkring propaganda te maken voor den om roep, die een socialistisch beginsel na streeft. n deze tijden moet er vooral ge werkt worden voor grootmaking van de V.A.R.A., zoo zcide spreker, want de verkiezing staat voor de deur en de moderne arbeidersbeweging moet dan vooral haar kracht cn sterkte toonen en een bolwerk vormen tegen het fas cisme. Na de pauze werd nog een kort hoor spel opgevoerd, waarin Kées Pruis, Stella Seemer, Emmy Arbous en Louis Kapper medewerkten. In dit hoorspel werd nogmaals de belangrijke rol naar voren gebracht die de V.A.R.A. in den aether speelt. R.K. SPAARBANK Overzicht November Bedrag der inlagen 7534.78 terugbetalingen - 7536.67 Aantal posten van inlage 95 terugbet. 57 Nieuwe boekjes 4 Afbetaalde boekjes 2 Mr R Massa beeft veel jezien en cjed ronken ff- NzeT: ^eris maar een i—deia Italië zoo w bekende kwalifeifs- I V'jri! - rrobecrT U re ook eens! HAVIK A-I - T6L.29Q -AMERSFOORT De meening van dr. Scheurer, secretaris van de K. v. K. te Amersfoort De vereeniging van Kamers van Koophandel en Fabrieken in Neder land heeft een enquête ingesteld naar de wet op het uitverkoopen en opruimen. Dezer dagen hebben wij het een cn ander over deze wet ge publiceerd en enkele personen heb ben wij aan het woord gelaten om hun zienswijze hierover te geven. Uit dc enquête, die door de Vcreeni- ging van K. v. K. en Fabrieken is in gesteld, blijkt nu, dat het. oordeel over deze wet nogal uiteenloopt. Tussoben de mededeelingen deze wet beant woordt in poenen deele aan do ver wachtingen en de wet heeft zeer zeker aan haar doel beantwoord worden tal van nuanceeringen aangetroffen Algemeen is de klacht, dat door bet arrest van den Hoogen Raad inzake dp „coupondagen", de werking der wet zeer is gereduceerd. Tal van uitdruk kingen, die bij hef publiek den indruk wekken van een uitverkoop of een op ruiming, moeten thans worden getole reerd. In liet rapport worden verschillende remedies aangegeven. Ontevredenen over het weigeren van een vergunning nemen hiertoe niet zelden bun toe vlucht. Enkele Kamers van Koophan del achten voorts maatregelen ge wenscht tegen publieke verknopingen en veilingen, waarvan het. aantal toe neemt. Naar aanleiding hiervan hebben wij oven een onderhoud gehad met den se cretaris van dc Kamer van Koophandel cn Fabrieken, dr. .T. Scheurer, die alfj zijn oordeel te kennen gaf. dat de Kamers de bevoegdheid moeten hebben een eenmaal verleende vergunning in Ie trekken. De heer Scheurer was ver der van meening, dat tegen het voort zetten of nieuw beginnen van een zaak, na het houden van een algeheele op heffingsuitverkoop. een strafbepaling behoort te worden opgenomen. Hiervan zou een heilzame, preventieve werking uitgaan, zoo zcide dr. Scheurer. Hel onderscheid tusschen goede en kwade trouw dient evenwel niet uit het oog verloren te worden. Voor zoover van een communis opinio kan gesproken wórden, valt op te mer ken. dat de met de wet behaalde resul taten, in aanmerking gpnomen de be perkingen. die de wetgever zichzelve heeft opgelegd, niet onbevredigend kunnen worden genoemd. Onze heerlijke van 60 ct. voor 30 ct. per pond mits afgehaald in den winkel Deze reclame ls geldig eiken dag t.m. St. Nicolaas KAPELWEG 58 - TEL. 690 Door den architect Johs. II. Blom werd heden aanbesteed het bouwen van een winkelhuis hoek Bloemendalsche Binnenpoort—Muurhuizen. De uitslag was als volgt: G. van Beek, Hilversum f 6150. A. Verheuvel 5245 W. Wijnands, Soesterberg 5135. Cobusscn cn Meijer, Utrecht 4747.— L. Bosnia, de Bilt 4745.— J. v. d. Brink 4560.— N. J. de Wit 4444. C. A. Boeij i 100. A. G. Lisman, Utrecht 4400.— W. Wassink 4300.— C. van Zwol 4298. J. de Rijke, Leusden 41S6 Groenenberg en Gerritsen 4123.— Th. F. van Keulen 3740.— G. J. Meijer 3714. W. Heere 3700.— Te kust cn tc keur bij LANGESTRAAT 33 TEL. 232 GROOTE SORTEERING G DE JAGER LANGESTRAAT 19 in ruime sorteering PARKER SWAN WATERMAN. LANGESTRAAT 33 TEL. 232 alle modellen en maten in voorraad WILLEM GROENHUIZEN JUWELIER Langostr. 43 - Tol. 862 - Amorotoort Reparatie Inrlohting aan huls HOF RUIME ZALEN VOOR PARTIJEN VERGADERINGEN BIJEENKOMSTEN Als U zeker wilt zijn van een goede Vulpenhouder koopt dan een Groote voorraad bij LANGESTRAAT 68 Tel. 2166 biedt U juist die artikelen, welke door hun eigen cachet aan de meest verfijnde smaak voldoen. UTRECHTSCHEWEG 90fl Hoek Steven v. d. Hagen laan A. M. van den WATER Leusderweg 22—24 Tel. 1534. Gevestigd anno 1893. vraagt vrijblijvon t demonstratie bi|: District-Vert. Oostelijk Utrecht. LEUSDER WEG 2325. TeL 1819

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5