diauiA (plcdcjmx TOP!' Verboden j?. Sckatufiman %n. EEN NIEUWE TRUC JOH. B0TTINGA Het monument Van Nagell De begrooting voor 1938 Een waarschuwend woord STADSGEBEUREN MEISJESSCHOOL BISSCHOPSWEG J. W. v. d. Willigen Wdrixec Elegant CORSETTEN N.V. Compagnie Lyonnaise TIJDSCHRIFTEN door 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 4 DECEMBER igj. £w ^uivohs qiwdo tapdwipi per flesch 0.65 II per anker 25*— <5: a o o •i <T> UiAechlickujUiaai 17 Je/. 745 Een nieuw middel om geld uit den zak te kloppen Er is weer eens een nieuw middel uitgevonden om het publiek geld uit den zak te kloppen. Het betreft hier het z.g. postwis'selbrie ven systeem, dat ook al in onze stad toegepast zou worden. Het zijn postwisselbrieven. die in om gang gebracht worden, en waarop een vijftal namen geschreven wordt. Krijgt iemand, b.v. A., zulk een document toe gezonden, dan moet hij aan de eerste persoon op de lijst vermeld, een kwar tje zenden, waarna hij tegen betaling ;van vijftien cent drie nieuwe formulie ren kan verkrijgen. Daarop komt zijn naam als nummer 5 te staan, nummer 1 wordt geschrapt, nummer 2 wordt nu nummer 1 enz. Deze drie ingevulde lijsten moeten nu aan drie verschillende personen •worden gezonden, che op hun beurt weer aan nummer 1 van de lijst 25 cent moeten zenden, vervolgens ieder drie nieuwe lijsten kunnen koopen, waarop dan nummer 5 een plaats op schuift en nummer 4 wordt. Als er 3X3X3X3X3 of 213 personen zijn geweest, die hun -10 cent hebben geofferd, staat A. dus op 243 formulie ren als nummer 1. Hij heeft dan dus kans, 243 kwartjes te ontvangen, theo retisch althans. De werkelijkheid is een beetje anders, want natuurlijk loopt dit sneeuwbalsysteem in minder dan geen tijd vast. Alleen de eerste deelnemers hebben een kans gehad voor hun 40 cent een grooter bedrag terug te ontvangen. Het gaat hier wel niet om groote be dragen. maar het is een aardig valletje waar velen in kunnen loopen. Men zij dus gewaarschuwd voor deze practij- ken, waarvoor in Amersfoort dezer da gen ook propaganda is gemaakt. Een luxe aulo, bestuurd door een da me, is Riêtermiddag g&slipt nabij de Laan 1914, doordat een wielrijder plot seling een vreemde manoeuvre maak te. De auto kwam in den boschrand te staan en moest worden weggesleept. Aanrijding Singel Op het kruispunt Zuidsingel en Klei ne Haag heelt gisteren een aanrijding plaats gehad tusschen een wielrijder en een vrachtwagen. Het frame en achter wiel werd geheel verbogen. Persoonlij ke ongelukken kwamen niet voor. Stoeipartij Toen gisteren twee jongens van 13 en 10 jaar nabij de Bonifaciusstraat aan het stoeien w aren, is de 13-jarige knaap komen te vallen en brak hierdoor zijn been. De jongen i6 naar het Elisabeths ziekenhuis overgebracht. GARNIZOEN Kapitein-vlieger P. F. van Dorst is overgeplaatst bij het wapen der infan terie en ingedeeld bij hot 18e regiment van dat wapen te dezer stede. BENOEMING De heer N. C. de Roder, rechercheur bij de gemeentepolitie alhier, is be noemd tot veldwachter te Maarn. Hedenmiddag was een groot aantal ouders van de kinderen van de Meis jesschool aan den Bisschopsweg ver een igd in de gymnastiekzaal. Zaterdagmorgen is er alleen plaats voor de ouders van de jongste kinderen en daarom mochten de overige ouders heden meeleven in het aardige gebeu ren, dat elke groep kinderen iets ten beste geeft voor de medescholieren. De heeren Jonker en Vervloet hadden zich, onder grooten dank der Ouder commissie beijverd orn tooneel en ver lichting keurig te verzorgen. Met een kleine cantate, natuurlijk voor den Sint, werd geopend. Dan volgden aardige speelliedjes en mooie gedachten van verschillende dichters in scène gezet en door de klei nen op werkelijk keurige wijze voorge dragen. Tot slot speelden de grootste meisjes de* bekende operette „Jan Lustig" Verdienstelijk vertolkten de schoen maker, zijn vrouw en de rentenier hun rol, terwijl allen zonder uitzondering door zang en clans het geheel maakten tot een prachtige demonstratie, van wat door het personeel met de kinderen kan worden bereikt. Met applaus bewezen de ouders hun groote instemming met alles, wat eigen kinderen in prettige samenwerking hadden vertoond. Als de Sint te paard a.s. Zaterdag morgen zal zijn gearriveerd, zal de echte feestvreugde er zijn en zal onder het genieten der tractatie het zeker vroolijk toegaan. BEDRIJFSLEVEN De Dierenvriend. Amhemscheweq 9 De winkel Arnhemscheweg 9 waar men steeds een keur-collectie Vogels Visschen en Zaden aantreft is in an dere handen overgegaan. De tegenwoordige eigenaar, de heer W. Klomp heeft bijzonder veel toewij ding voor zijn vak. Als amateur be haalde hij te Rotterdam gedurende vier achtereenvolgende jaren den eersten prijs met zijn vogels. De naam van de zaak is thans „De Dierenvriend". De heer Klomp stelt zich voor een uitge breide service te verleenen en met zijn deskundige adviezen zijn klanten te helpen. GEVONDEN VOORWERPEN Tijdvak 20 Nov.5 Dcc. Autoslinger, ceintuur, 6 theedoeken, das, 2 fruitmanden, kindermutsje, di verse handschoenen, diverse portemon- ....zouden wij den automobilist wc) willen toeschreeuwen, die 'o auto gaat voorbijrijden, welke op zijn beurt al bezig is een voorrijder ia te halen, 't Nieuwe voorschrift zegt Immers: GEEN DRIE WAGENS NAAST ELKAAR naie's, kussen, passer, div. rijwielbel. merken, zakmes, kleedje, vulpen, hond, étui met beeldjes, kappersjas, streng wol, 2 paar dameskousen, ceintuur, das, I pak maandschriften, radiaieurdop, tasch, div. sleutels, R.-K. gebedenboek je, kachelpijp, doos met servetring, riem. dame«- armbandhorloge, woorden boekje, handbeschermer, rijwiel, acte- ta-sch, parapluie- manchetknoopje, vul pen. Inlichtingen hoofdbureau v. politie, dagelijks van 9—12 uur v.m. en van 24 uur nam.. Niet per telefoon. MARKTBERICHT Appelen 12—IS, peren 1014 per H.L.; hoendereieren 55.60, eendeneieren 3 3.50 per 100 stuks; hooiboter 1.65 per Kg.; kippen 0.500.90, hanen 0.450.75. tamme konijnen 0.901.75, wilde konij nen 0.50—0.60, tamme eenden 0.450.55. hazen 1.752, alles per stuk; tamme duiven 0.20—0.25 per paar; biggen 7— II per stuk. Aangevoerd waren ongeveer: 15 ILL. appelen. 5 II.L. peren, 80.000 stuks hoen dereieren, 1600 stuks- eendeneieren, 15 Kg. hooiboter, 165 biggen. 18 December 40 jaar in 's Rijks dienst BAARN. Op 18 December a.s. zal de heer J. W. v. d. Willigen, Rijksontvan ger alhier, den dag herdenken, dat hij voor 40 jaar geleden in Rijksdienst trad. De heer v. d. Willigen, die thans 63 jaren oud is, werd op IS Dec. 1896 be noemd tot surnumerair bij de Directie en Inspectie der Rijksbelastingen te Amsterdam. Behalve verschillende de- tachecringen, o.a. te Hoorn, heeft de heer v. d. Willigen tijdens zijn surnu- merairschan achtereenvolgens waaree- J. W. V. d. Willigen nomen cle vacante functies van Rijks ontvanger te Heythuizen, Alphen a. d. Rijn, Tegelen en Sluis (Zeeland), waar na hij per 1 Mei 1901 definitief be noemd werd tot Rijksontvanger, met als standplaats Zweelo (Drente). In Zweelo is de heer v. d. Willigen slechts één jaar werkzaam geweest, waarna hij werd overgeplaatst naar Gorinchem, daarna naar Zuid-Laren, Oud-Bever land en Doesburg, totdat in 1931 zijn benoeming afkwam naar Baarn. De heer v. d. Willigen heeft zich ook op ander terrein bewogen. Zoo is hij 14 jaar lang consul van den A.N.W.B. ge weest en 9 jaar voorzitter van de afd. Oud-Beverland van den Ned Protestan tenbond. Van zijn hand verschenen in dertijd publicaties in Mork's Magazijn en in „Ned. Fabrikaat". In de jaren, dat de heer v, "d. Willi gen te Baarn woonachtig is, heeft hij zich doen kennen als een rechtschapen ambtenaar en aangenaam mensch. In Baarn wist hij zich spoedig vele vrien den te verwerven. De heer v. d. Wil ligen kan op een mooien staat van dienst bogen. TENTOONSTELLING IN HET BAARNSCH LYCEUM BAARN, 4 December. Van Zaterdag 5 December tot en met Dinsdag 15 De cember wordt in het Baarnsch Lyceum een tentoonstelling gehouden van oude door de elastische zeer lichte Suplnator- steun. Voetonderzoek op het May- voetsplegelapparaat gratis LANGESTRAAT 28 TEL. 59 en moderne penningen, welke collectie, door bemiddeling van het instituut voor Sier- en Nijverheidskunst te den Haag, in bruikleen afgestaan is door de N.V. „Koninklijke Begeer" te Voor schoten. De expositie is dagelijks te bezichtigen van 10—4 en 1.304 uur. Het comité te Barneveld is hef eens over de meest ge» schikte plaats BARNEVELD, 3 Dec. Om te komen tot cle oprichting van een monument, ter nagedachtenis van wijlen onzen oud- burgemcester, A. W. J. J. baron van Na gell, is in onze gemeente een circulaire verspreid, met het doel dat een ieder naar draagkracht daaraan zal helpen. In de laatstgehouden vergadering van het comité „oprichting monument baron van Nagell" waren alle leden het er over eens dat de meest geschikte plaats voor een monument het stukje grond links over de spoorlijn. Juist tegenover het kasteel „De Schaffelaar" is. Deze grond is echter eigendom van de gemeente en het comité zal zich met het gemeente bestuur hierover in verbinding stellen. Er werd speciaal de nadrufc op gelegd dat er voor gezorgd moest worden, dat er ook werkelijk iets moois tot stand komt. Alle leden waren het eens do voorkeur te geven aan een monument met borst beeld. Do grootte en de schoonheid er van zullen geheel afhangen van de gif ten die voor dit doel binnenkomen, Maar het comité is overtuigd, dat als ieder naar draagkracht een bijdrage geeft, het een monument zal worden, onzen oud-burgemeester wijlen A. W. J. J. baron van Nagell en onze gemeente waardig. Het ligt in do bedoeling van iet comité te zijner tijd het monument over te dragen aan de gemeente. One and two way stretch Helpen U, bij het klimmen der jaren een Jeugdig figuur te behouden. Utrechtscheweg 10 De toestand in wezen nog niet veel gunstiger BATAVIA, 3 Dec. (Ancta). Het „Bat. Nieuwsblad" publiceert een rondschrij ven van de Regeering aan de hoofden der departementen ter inleiding van de behandeling der begrooling voor 1938. In dit rondschrijven constateert de regeering, dat, voor zoover thans kan worden nagegaan, de ontwik keling van de begrootingspositie voor 1937 in wezen niet veel gunsti ger is dan tijdens de indiening van de hoofdbegrooting bij den Volks raad. De regeering concludeert dat de bud- getaire positie nog zeer zwak is, zoodat ook bij het samenstellen van de begroo ling voor 1938 uiterste soberheid ge boden is. De gouverneuh-generaal is in ver band hiermede van oordeel, dat op het terrein der civiele departemen ten, van uitbreiding der overheids bemoeienis, terugkeer op vroeger doorgevoerde bezuinigingen en ver soberingen, en van herstel van in gekrompen formaties, in het alge- OLIE-SPUITER ONDER CONTROLE PALEMBANG, 3 Dcc. (Aneta). De Nedcrlandsche Koloniale Petroleum-Mij. deelt mede, dat op het olieterrein Dji- rak de olie-spuiter, welke sinds 17 No vember olie uitgooit, gisteren te 3 urn- in den middag onder controle is gekre gen. Er hadden geen persoonlijke on gelukken plaats. De schade is gering. Die Schwelz „Die Schweiz", officieel reisorgaan van de Zwitsersche yerkeerscentrale te Zurich, waarvan de uitgave *oor Ne derland bij het Zwitscrsch Verkeersbu reau, Koningsplein 11 te Amsterdam, geschiedt, heeft haar laatste aflevering geheel gewijd aan de wintersport. Tal rijke fraaie foto's verluchten dit orgaan. Dierenbescherming Het November-nummer van „Dieren bescherming" uitg. Prinses Mariestraat 40 den Haag, opent met „Een sprookje" over een prinsje en de Jachtsport. J. A. V. vertelt bij een aardige foto van zijn ervaringen met een volière, uitsluitend ingericht als asyl voor in nood verkee- rende vogels. W. Tolsma bespreekt de vogelwet in de Tweede Kamer; J. J. Uilenburg wijst op de ellende van de z.g. vrije huisslachtingen, waarbij be dwelming niet is voorgeschreven en waarvan het aantal in 1934 alleen voor varkens 303.407 heeft bedragen, naar het onderschrift vermeldt. Aandoenlijk is de foto van een ket tinghond „in opleiding" ergens op Goe- ree-Overflakkee. In het bijschrift wordt dringend gepleit voor een wettelijk ver bod. De rubriek „Vereenigingsnieuws" brengt o.m. voortzetting van het ver slag der Algcmeene Vergadering en een verslag van het afscheid van den Al- gemeenen Inspecteur, den heer Ennik. tiqsjnjda Grand Théfitre. Van 4 t/m io December vertooning van de film- „Mut.my on the Bounty". Voorstellingen: Zondag 2. 5 en 8.30 uur n.m. Overige dagen 8.15 uur n.m. Woensdag en Zaterdag matlnée. 2l/s uur. City-Theater. Vanaf Vrijdag 4 December vertooning van de films „Onze kleine Meid" en „Einde slecht alles goed." Zondag doorloopend 1.45, 4.—, 6.13 en 8.30 uur. Zaterdag 2.30 uur, 6.15 en 8.30 uur. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag 2.30 uur en 8.10 uur n.m. Cinema Amlcitia. 6, 7 en 8 December vertooning van de film: „Handen boven tafel". Voorstellingen: Zondag 2.30. 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Mnsenm Fléhite. Westsingel - (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. G* bouw Theosofische Vereeniging. Re- gentesselaan. lederen dag van 6-8 uur. R.-K. Leeszaal Nleuwstraat 24 - Openbare leeszaal met Jeagdlets. zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. 5 December. De Valk. Kinder feest Bestuurdersbond Amersfoort. 3—5 uur nam. 7 December. yolk6gebouw. R.S. A.P. De heer A. Langkemper spreekt over: „De revolutie in Span je"..?^ uur nam. 7 December. De Valk. S.O.y. St. Nicolaasfeest voor de jeugd. 610 uur. 7 December. Grand Théatre. St. Nicolaasfeert voor de O.L. scholen. 8.30—10, 10.30—12, 1.30—3.30 en 4-6 uur. 9 December. De Valk. Jaarver gadering Mil. Motorbrigade. 8 uur nam. 9 December. Volksgebouw Ver. van Vrienden der Sovjet-Unie. Spreker: ds. Snetlage. 8 uur n.m. 11 December. Amicitia. Rem Öoor het gesticht Hoenderloo. 8 uur. 11—13 December. De Valk. Ten toonstelling van kanarievogels. 11—13 December. De Valk. Dul- vententoonstelling van „De Lucht post". 12 December. De Valk. Soirée A G.V. „Excelsior" 8 uur nam. 12 December. Amicitia. 'fc Nul Nieuw Schouwtooneel voert op „De Vreemdeling" 8 uur nam. 13 December. Theosofische Logei Ned. Juristen Bond en Joodsche Vrouwen-vereeniging Practisch Pa- lestina-werk, Feestavond, 8 uur nam, 14 December. Lutherscho Kerk Openbare Getuigenisavond van „Kerk en Vrede". Sprekers Ds. IV. F. Golterman, Doopsgez. Pred. al hier over „Vrede op aarde" en ds. D. Broers, Ned. Herv. Pred. te Schiedam over „Vrede in mijn hart". 8.15 nom. 15 December. Amlcitia. Vergade ring Mij. Nijverheid en Handel. 8 uur n.m. 15 December. Bestuurskamer Amicitia. Mij. NIJverh. en Handel. Lezing van ir. Brunings over de kosten van de electriciteit en electr. tarieven. 8 uur. ZEIST 18 December. Figi. „Het Masker" voert op: „Le Coeur", 8 uur. BAARN 3 t/m 15 Dec. Baarnscfi Lyceum» Tentoonstelling van oude en moder< ne penningen. Dagelijks 10—4 en Zondag* 1304 uur. FEUILLETON 60 Gedurende een uur bespraken zij hel geval. Ten laatste was Shubin zoover dat hij beloofde Yakovkin op do boogie te brengen zoo gauw hi] den volgenden morgen in de gevangenis kwam. Hij zou zien hoever hij den man zou kun nen krijgen. Als het hem gehikte zou hij zelf uit de Lavra sluipen en wel een half uurtje tijd vindpn om hen in een klein café genaamd „Vladimirskava Gorka" te ontmoeten IIu e-^'W-'e niet dat hij erg veel succes 7.011 hebben Yakovkin zou zelf hel grootste risico loopen eveneens in rle eevangenis te komen, wan! bewakers rlie eevancrenen lieten ontvluchten werden zper streng gestraft. Misschien dat een groote som gelds wel iets 7.011 bereiken. Toen Richard de hegeerige oogen van Shuhin op zijn portefeuille cerichl zag vro^p hij zichzelf af hoeveel Yakovkin zelf van de toegezegde belooning zou krijsen Nadat zij voorzichtig het gevaarlijke pleintje afgespeurd hadden, liet Shu bin hen uit. .Er was nu voorloopig niets meer te doen dan hun zielen in lijdzaamheid te bezitten tot 's morgens vroeg, en daar zij geen van beiden vermoeid waren, namen zij kaarten voor een bioscoop. Evenals .alle andere Rus sische films had ook deze film als on derwerp het eeuwige vijfjarenplan. Hot fotografisch gedeelte was goed ver zorgd, maar de inhoud was absoluut onbestaanbaar. Dit deed Richard ech ter geen kwaad. „In Engeland", zei hij tegen Marie Lou, „ie het onze gewoonte dat wij, wanneer wij in een bioscoop zitten, eikaars handen vasthouden." Hij nam dus ook haar handen in de zijne. „inderdaad?" zei zij met een glim lachje. „Ik zou wel eens willen zien of je, wanneer je met Simon in :h' bioscoop zat. ook zijn handen zou vast houden." Zij dped echter geen moeite om haar uit de zijne los te maken. Nadat zij den volgenden morgen hun gids afgewimpeld hadden, kwamen v«ij juist op tijd in het café Gorka aan Richard slaakte een diepe zucht van verlichting toen hij de dikke gestalte van Shubin de straat in zag komen Hij had een grnnte man met een baa'd bij zich die Yakovkin bleek te zijn. Met gedempte stemmen bpspraken zij iets. Het scheen dat er kans bestond dat de zaak geregeld werd. Shubin maakte nog vei-schillende tegenwer pingen, maar Yakovkin, die een gesle pen kerel bleek te zijn, wist al zijn be zwaren te ontzenuwen Richard gaf de helft van de overeengekomen som al3 handgeld voor het gelukken van hun onderneming. Het was een zeer groot bedrag en eigenlijk vond hij de geheele opzet toch wel erg riskant, maar zon der dit voorschot zou hij zeker niets bereikt hebben en hij kwam overeen dat de rest van het bedrag toegestuurd zou worden uit Wcenen. Onmiddellijk nadat het een en an der g-eregekl was, gingen Richard en Marie Lou naar hun hotel terug. „Ik had nooit gedacht dat die Shubin het zoo goed geregeld zou hebben," beken de hij, „maar ik geloof zeker dat de zaak nu in orde komt, en bovendien heb ik, ondanks onze korte kennisma king, een groot vertrouwen in dien an deren man." „Ja," stemde Marie L011 toe, „hij ziet er werkelijk uit als een eerlijk mensch." „Als Simon nu maar den wagen kan krijgen," vervolgde Richard. „Het is vanzelfsprekend dat wij verder per vliegmachine moeten reizen." Simon zat in het hotel ongeduldig op Richard te wachten. „F.n vroeg hij toen Richard voor zichtig rle kamer binnenwipte. „Ik heb de zaak geregeld," z-;i Richard verheugd. „Kun jij vanavond voor den wagen zorgen? Daar komt het nu het meeste op aan. ...Mmmm Maak je daar niet ongerust over" verzekerdp Simon hem. „En ver tel mij eens wat van het plan?" „De zaak zit 7.00. Shubin vertelde dat er verleden jaar gevangenen on! vlucht zijn. Zij groevpn een tunnel die leidde naar de Catacomben. De tegels zijn weer gemankt, maar de tunnel is nooit dichtgeworpcn. Shubin kan dn wel niel met zekerheid zeggen, omdat hij indertijd niet hipr was, maar hij wil het toch op deze manier probeereri Onder een of ander voorwendsel zal hij Rex cn den hertog vanavond naar die cel laten brengen. Yakovkin heeft vanavond dienst. Hij zal gereedschap in de cel smokkelen teneinde do tegels uit den vloer te kunnen breken cn hun verdere inlichtingen geven hoe zij hun weg door de grafkelders moeten nemen Zij zullen aan het meest zuidelijke ge deelte van de oude Lisia Cora uil ko men. Weet jij waar die uitgang is?" „Ja, toevallig ben ik gisterenavond met den wagen daar voorbij gekomen." „Mooi, dan moet jij daar zijn ora hen te ontvangen. De beste plaats om te trachten over de grens te komen is Mogilev, dichtbij Roemenië". „Hoever is dat?" „Ongeveer honderd en tachtig mij len. Binnen zes uur kunnen wij dien afstand afleggen." „Welken tijd heb je afgesproken?" „Tien uur. Je moet erop rekenen dat zij natuurlijk hun weg door een hen totaal onbekende grafkelder moeten zoeken, zoodat het niet uitgesloen is. dat Let iets later wordt." Simon knikte. „Goed," zei hij. „Vale ria Petrovna zal dan midden in haar opvoering zijn. Dat komt dus prachtig uit, Richard." „Ja, als het geluk ons tenminste niet in den steek laat. Nu nog even over de grens gesproken. Ik ga per vlieg tuig Kijk," zei hij en haalde een kaart uit zijn zak. „Hier ligt Mogilev Ik wit zoo dicht mogelijk bij den grooten weg landen, ongeveer anrlerhnlven mijl t n Oosten vhn de stad. Dan zal ik jullie opnemen en wij kunnen voor dm morgen aanbreekt vertrekken Dat wil zeggen, als jij niet achterblijft." „Neen," zei Simon hoofdschuddend „het zal erg moeilijk zijn, maar ik ben besloten mee te gaan. Ik wil naar huls terug." Richard glimlachte met meegevoel. „Ik weet precies hoe je je moet voelen, oude jongen. Maar je zoudt dit land reeds na zeer korten tijd gaan haten. Misschien is het leelijk van mij dat ik cr blij om ben, maar ik zou je als je hier bleef zeer missen." „Dat weet ik," zei Simon bedroefd glimlachend. „Maar nu nog even over Marie Lou. Komt zij ook mee in de auto?" „O, neen, ik wil geen risico loopen dat zij ook in- die ontvluchtingszaak verwikkeld wordt. Zij heeft nu een paspoort dat geheel in orde is, en zij zal het land op dezelfde manier ver laten." „Opgepast," fluisterde Simon toen hij beweging bij de deur hoorde. In een oogenblik was Richard bij do deur van de slaapkamer van Valeria Petrovna. „Tien uur vanavond," fluis terde hij nog voor hij verdween. Een oogenblik later stapte hij door een an dere deur van madame Karkoff's ki mer in de gang. HOOFDSTUK XXV. De kelders des doods. Rex zat op den vloer van zijn cel met zijn lange beenen voor zich uit, leunde met zijn rug tegen den muur „Hoe laat denk je dat het is?" vroeg hij plotseling. De Reichleau zat op de brits met zijn ellebogpn op zijn knieën Hij gaf zich de moeite niet op zijn horloge te kijker., maar antwoordde onverschillig: „Ik denk dat het ongeveer zes uur is." „Dus alweer cocktail tijd," geeuwde Rex. „Maar nog altijd geen cocktails Zou het niet heerlijk zijn als wij nu in Parijs waren en Sn de Ritzbar het ijsbelletje hoorden rinkelen?" „Ik zou de voorkeur aan Londen ge ven," zei de hertog ernstig. „En dan in plaats van een cocktail een karaf 6pecialo sherry in do Mausoleum Club. „Ja, dat begrijp ik. Maar wanneer denk je dat zij nu eindelijk eens klaar zullen zijn met dit vervloekte onder zoek?" r,Ik heb je al reeds eerder gezegd, dat ik niet geloof dat er ook maar eenig on derzoek plaats vindt, waarde vriend. Op zekeren morgen zullen wij eenvoudig uit onze cel gehaald worden, tegen den muur gezet, en de rest weet je zelf wel.-' Misschien bestaat er nog kans dat SIJ mon iets zal bereiken, je kunt er zeker van zijn dat hij alles zal doen wat 1b zijn macht ligt." „Nu, als hij het dan maar vlug doe',! want anders komt hij te laat. Wij zitten nu al tien dagen in deze misère en het is nu al zes dagen geleden dat zij hem een chèque gaven voor een kleedkamer in te richten." Er volgde weer een lang stilzwijgen-;/. De spanning en de ontberingen der j laatste dagen hadden zwaar op hen ge* 1 drukt. Het geluid van voetstappen if de gan.g was, behalve wanneer hun ma ger rantsoen gebracht werd, voor hen een aankondiging van hun naderend! einde. lederen nacht als zij in een on- rustigen slaap vielen, dachten zij aan den volgenden dag en of zij dien dag nog levend zouden beëindigen. lederen j morgen verwachtten zij het sinistere bevpl: „Zoek ie zaken bij elkaar," een hevel dat in iedere bolsjewistische ge' vangenis gegeven wordt als een onver mijdelijk voorwoord bij een schietpartij- (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6